Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 7110


dpolal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου από τους «τυχερούς» αφού λόγο εργασίας είχα εταιρικό κινητό τηλέφωνο σχεδόν από τον δεύτερο χρόνο που κυκλοφόρησαν στην ελληνική αγορά.

Αυτό βέβαια είναι καλό και κακό, την εποχή εκείνη η επιδότηση συσκευής ήταν άγνωστο πράμα οπότε αν ήθελες κάτι καλό είτε θα τα έσκαγες χοντρά από την τσέπη σου είτε θα καθόσουν με ότι σου έδιναν από το τμήμα προσωπικού, π.χ. η πρώτη μου συσκευή ήταν ένα Ericson GH197.

 

Tελοσπάντων, λίγες συσκευές έχουν αποτυπωθεί στην μνήμη μου όλα αυτά τα χρόνια και ακόμα λιγότερες μου έχουν κάνει κλίκ από τη στιγμή που τις πρωτοείδα. Θυμάμαι λοιπόν ακόμα την πρώτη φορά που είδα το ΝΟΚΙΑ 7110 σε ένα περιοδικό της εποχής, κάθισα και το χάζευα για κάνα τέταρτο μέχρι που το διακριτικό γκούχ του περιπτερά με επανέφερε...

 

Προσωπικά θεωρώ ότι ήταν (και είναι ακόμα) μία από τις ομορφότερες συσκευές που έχουν κυκλοφορήσει (προσωπικά είπαμε). Είχε ιδανικό grip στο χέρι λόγο της κυρτής σχεδίασης της, slide handset που με το «τύπου αυτόματο» άνοιγμα απαντούσε στις κλήσεις (αρκετά ψαρωτικό), χορταστική οθόνη 6 γραμμών, navi roller για εύκολο σκρολάρισμα και λειτουργία enter με το πάτημα, επαφές με δυνατότητα εισαγωγής πολλαπλών αριθμών και σχολίων, τρομερή ghost βαφή που ανάλογα με την γωνία και το φώς άλλαζε απόχρωση...

 

Ήταν το πρώτο κινητό της φινλανδικής εταιρείας που κυκλοφόρησε με το series S40 λειτουργικό, ήταν dual band και από τα πρώτα που διέθεταν WAP φυλλομετρητή αν και αυτό ήταν κάτι που δεν το δοκίμασα ποτέ, είπαμε εταιρική σύνδεση γαρ.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=b_KM2g63B9A]Nokia 7110 Promo - YouTube[/ame]

 

Ήταν λοιπόν η πρώτη συσκευή που αγόρασα με δικά μου χρήματα αμέσως μόλις έγινε διαθέσιμη στην ελληνική αγορά και ξεκίνησα μαζί της μια μακρά διαβίωση που κράτησε 4 ολόκληρα χρόνια :blink: Αφού γενικά δεν αλλάζω κινητά συχνά.

 

Μαζί του βέβαια πήρα και την πρώτη κρυάδα της ανεκδιήγητης τότε AlfaCopy αφού πέρασε μία βόλτα από εκεί για αναβάθμιση s/w, χρησιμοποίησα σχεδόν όλα τα features του που με βόλεψαν πάρα πολύ λόγο εργασίας και μετά από λίγο καιρό με την αγορά ενώς σειριακού ΜΑ-600 Infrared adapter αφού το usb τότε το βλέπαμε σαν μια περίεργη τετράγωνη θύρα πλάι στις PS2 αρχίσα και τα ψιλοπειράγματα της συσκευής, αλλαγή του logo του παρόχου με σχήματα, backup δεδομένων στον υπολογιστή κλπ.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/5721/nokia-7110-02.jpg

 

Για την χρήση που του έκανα ήταν πάρα πολύ καλό, με μπαταρία που κράταγε τον πρώτο καιρό σχεδόν 1 εβδομάδα με πάρα πολύ χρήση και απροβλημάτιστο στην dual band λειτουργία του που το διαπίστωσα από πρώτο χέρι αφού με συνόδεψε σε αρκετά ταξίδια στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού και στη Μ. Ανατολή.:)

 

Σε ένα ταξίδι μάλιστα στη Γερμανία έτυχε το αμάξι που είχα νοικιάσει να διαθέτει προεγκατάσταση με έξοδο ήχου από τα ηχεία του ηχοσυστήματος, και εξωτερικό μικρόφωνο και κεραία που για την εποχή εκείνη μου είχαν φανεί διαστημικά. :lol:

 

Από προβλήματα μάλλον ήμουν τυχερός και δεν αντιμετώπισα ποτέ κάτι το ιδιαίτερο, κάποια στιγμή στον 3ο χρόνο χάλασε η δόνηση αλλά επισκευάστηκε από έναν τοπικό τεχνίτη αμέσως και με ελάχιστα χρήματα, έφαγε και ένα ποτήρι χυμό κατακούτελα αλλά δε μάσησε. Το handset έπαιζε κανονικά μέχρι το τέλος αν και είχαν ακουστεί πολλά τότε.

 

Πέρασα μαζί του περισσότερα συνεχόμενα χρόνια από κάθε άλλη συσκευή που έτυχε να χρησιμοποιήσω έκτοτε, έχει πάρει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου, δεν το πέταξα αν και δυστυχώς δεν θυμάμαι πλέον πού το έχω αποθηκεύσει.

Edited by Mythozz

Δεν ελπίζω σε τίποτα.

Δεν φοβάμε τίποτα.

Είμαι παντρεμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολυ ομορφο κινητο για την εποχη του..δυστυχως ημουν μικρος για να εχω τα χρηματα που ζητουσε..το θυμαμαι σε χερια μεγαλυτερων που το εβλεπα και ζηλευα..ωραιες εποχες!
Link to comment
Share on other sites

το ειχα πολυ καλο κινητο για την εποχη του.μοναδικη σχεδιαση

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνώ και εγώ με τα παιδιά. πολύ ωραίο κινητό για την εποχή του αλλά ακριβό και δεν μπόρεσα να το αγοράσω. η νόκια θέριζε τότε και οι συσκευές της ήταν όλες <<τούμπανο>>
''teacher,mentor,ultimate opponent""
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ένα κινητό που εντυπωσίαζε και μόνο που το κρατούσες. Το είχα κάνει "δώρο" στον εαυτό μου για το μιλένιουμ.
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα ότι κάποιος θα ανέβαζε άρθρο γιαυτή τη συσκευή.

Το πρώτο μου τηλέφωνο!!! Την εποχή που τα μικρά κινητα ήταν την μόδας, αυτό φάνταζε απλά εκτός. Θυμάμαι ακόμα τα σχόλια των φίλων μου, που πας με την παντόφλα και άλλα τέτοια χαρωπά.

Πλην όμως ήταν αρκετά ψαρωτικό με το ενεργό και "αυτόματο" πορτάκι, τη μεγάλη οθόνη, το ρολλερ και το χρώμα του. Η ποιότητα κατασκευής του εντυπωσιάζει ακόμα.

Θυμάμαι τις μοντίφες με τα logos και με ένα κρυφό μενου που είχα εμφανίσει που μπορούσες να δεις διάφορα στατιστικά (ακόμα και το πόσες φορές είχε ανοιγοκλείσει το πορτάκι), θερμοκρασίες κτλ..

Είχα αυτή τη συσκευή μέχρι και τον πρώτο χρόνο της φοιτητικής μου ζωής και είναι η μόνη που έχω κρατήσει ή έχει κρατήσει (για να το πω καλύτερα) από τα παλιά.

Link to comment
Share on other sites

Πο πο παιδια το ειχα το κινητο αυτο, κινηταρα μηλαμε. Θυμαμε οτι πριν το αγορασω το ειχα δει και σε καποιο εργο ( στο ματριχ 1 νομιζω ) και μετα απο αυτο δεν με σταματαγε τιποτα απο το να το αποκτησω.

Elisa-Saunalahti Huoleton Premium+ with Unlimited Voice, SMS, MMS, video calls

Unlimited 5G mobile internet

+ 20gb data roaming per month in EU countries

Price : 31,90 € το μήνα χωρίς δεσμεύσεις

Link to comment
Share on other sites

Ήταν έρωτας, λατρεία... :happy:Δυο έχουν περάσει από τα χέρια μου και είναι κάπου αποθηκευμένα..

Το ένα χρειάζεται ξεκλείδωμα μου φαίνεται, και το άλλο μου χάλασε η ροδέλα όταν ήμουν φαντάρος στη Ρόδο. Θυμάμαι το είχα ανοίξει, αλλά το roller ήταν τελικά πολύ ευαίσθητο και δεν κατάφερα κάτι. Νομίζω 7 χιλιάρικα ήθελε το τοπικό service για να το φτιάξει.

Ειδικά αν δεν είχε εξωτερική κεραία, ακόμη θα το χρησιμοποιούσα...!

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Mια συσκευή που νιώθω ότι λείπει από τη συλλογή μου περισσότερο από κάποια άλλη. Πραγματικά υπέροχη, πρωτοπόρα για τότε...

 

Κρίμα που έχασα ένα που είχα βρει.... :(

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Φανταστικη συσκευη, αλλα και με τεραστια προβληματα. Ακομα θυμαμαι τη δονηση που δουλευε οποτε ηθελε....και βεβαια το πορτακι που χαλαρωνε και επεφτε μονο του, μετα απο καποια χρηση...

Παρολα αυτα, κορυφαια συσκευη, με ξεχωριστη αισθητικη. Το αντικατεστησα με το επισης πανεμορφο, νοκια 6210. :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Mια απο τις καλυτερες συσκευες και ειδικα το roller, μαζι με το κουμπακι για να ανοιγει αυτοματα το πορτακι θεικο!

 

Βρες μπας να την βαλω να φορτισει? :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ο προγονός των σμαρτφοουνς. Είχε όμως ένα θέμα με το πορτάκι το οποίο όταν πάταγες το κουμπί απελευθέρωσης πεταγόταν λες και ήθελε να απελευθερωθεί από την δέσμευση του με το κινητό και να ακολουθήσει μοναχική πορεία.

Υπήρχαν 2 προβλήματα, ένα ήταν οι ράγες που περνούσε ο ήχος από το μικρόφωνο και το άλλο ήταν το ροδελάκι που με τον καιρό δεν δούλευε καλά. Αυτά θυμάμαι, + το ότι το είχα παραγκήλει και το περίμενα πώς και πώς και κάποια στιγμή με ενημέρωσαν πώς είχαν έρθει πολύ λίγα και τα πήραν διάσημοι όπως ο Αβραμόπουλος και ο Καφετζόπουλος (ο οποίος το χρησιμοποιούσε στην σειρά με τον Ακάλυπτο)

Mobiles I had as primery phones: NOKIA 5110, 6130, 6150, 7110, PANASONIC GD 93, NOKIA 6310, 7650, SONYERICSSON P800, P900, QTEK 9090, QTEK 9100 HTC P3300 TOUCH CRUISE SAMSUNG OMNIA, I-PHONE 3GS, 4S, 5S,SAMSUNG GALAXY S7 S9+,Sony Xperia 5 II Mobiles I had as secondary phones: ERICSSON GH 688, NOKIA 8850, 3510i, SONYERICSSON T310, NOKIA 2650, SE K750i,K770i, ZTE mimosa,K770i, LG G4C, Sony Galaxy A41 Tablets: PIPO M9 pro SAMSUNG galaxy a10/17

Link to comment
Share on other sites

το δεύτερο κινητό που είχα αγοράσει τοτε, το έχω ακόμα στην άκρη φυσικά αν και δουλεύει γ@μ@το είναι...

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν μεταξύ αυτούς και του nokia 6210 και πήρα το 2ο αλλά μετά από λίγο καιρό το αγόρασα και αυτό κι ας ήταν παλιότερο γιατί το ήθελα πολύ λόγω σχεδίασης και χρώματος.. Κινηταρα κανονικά τι απίστευτες συσκευές της εποχής!
Link to comment
Share on other sites

Τι μας θύμησες τώρα....το δεύτερο κινητό μου....

 

Φοβερή συσκευή....άλλες εποχές

Φιλικά Γιώργος

3210-7110-7210-7610-N80-Touch Cruise-Touch HD-HD2-Desire HD-Sensation-NoteII-Note3-Note4...

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα φανταστικο κινητο για εκεινη την εποχη..ημουν και εγω απο τους τυχερους που το ειχε..εμενα εφαγε ενα ποτήρι ουισκυ και ψηλό τα επαιξε αλλα το εβαλα μονος μου χερι και το εκανα παλι σουπερ...αξεχαστο κινητο..
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν τυχερός γιατι το πήρα μερικούς μήνες μετα την πρώτη κυκλοφορία του και δεν μου έβγαλε κανένα πρόβλημα απο τα γνωστά. Όπως καταλαβαίνετε συνέβαιναν και τότε ανάλογες καταστάσεις με τις σημερινές στις πρώτες παρτίδες, ειδικα όταν έχουμε πολλούς νεοτερισμους.

Μου άρεσαν απο τότε τα κινητα με μεγάλες οθόνες οπότε δε υπήρχε περίπτωση να μην το αγοράσω. Ουσιαστικά ήταν η πρώτη συσκευη που έκανα πραγματικο browsing.

Έμεινε στην οικογένεια αρκετα χρόνια και πιθανώς να το είχαμε ακόμα να δεν το έκλεβαν.

Πραγματικα είχε φοβερη αίσθηση. Μοναδικό πρόβλημα για μένα το πράσινο χρώμα.:lol:

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απο τις αγαπημενες μου συσκευες... Την "εχασα" ομως γιατι μου επεσε απο την τσεπη οταν πηγαινα να το βγαλω μεσα σε εναν κουβα με πλαστικο χρωμα, το καθαρισα το στεγνωσα το πηγα στην alpha copy που ηταν ο επισκευαστης της Nokia τοτε αλλα ποτε δεν ξανα δουλεψε σωστα... Ειχα γινει ρακος θυμαμαι :)
Panasonic g500,Siemens C10,Siemens C25, Ericsson t10s, Ericsson τ28s, Nokia 5110, Nokia 5210, Nokia 7110, Nokia 8210,Nokia 5100, Sharp gx20s, Nokia 6681, Nokia 5800, Nokia 6700, Iphone 3gs, Xperia x10 mini pro, Htc desire HD, Nexus s, Gs2, nexus7, Galaxy note 2, Nexus 4 ,Ipad air, Iphone 5s, Iphone 6, iPad Air2, Iphone6s, Iphone7, Mi Mix 2s, Mi 9 T Pro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...