Jump to content

Nostalgia @ myphone.gr: Nokia 8210


zerow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρισκόμαστε στο σωτήριο έτος 1999. Τα κινητά έχουν αρχίσει πλέον να εξαπλώνονται πληθυσμιακά και να κατακτούν μία προς μία τις αγορές. Ξεφεύγοντας από τον καθαρά επαγγελματικά προορισμό τους, οι πελάτες αλλά και οι εταιρείες πρωτίστως κοιτούν να δημιουργήσουν νέα πρότυπα στο χώρο της κινητής λανσάροντας μοντέλα αρκετά διαφορετικά από τα πρωτόλεια κινητά που υπήρχαν έως τότε.

 

Ένα από τα πλέον σημαντικά και δημοφιλή τέτοια κινητά δε θα μπορούσε παρά να είναι ένα Nokia και συγκεκριμένα το 8210. Προσωπικά θεωρώ το 8210 ίσως το πρώτο κινητό που δημιούργησε ένα συγκεκριμένο “ρεύμα” στα κινητά ύδατα. Και αυτό το “ρεύμα” είναι ο αγώνας για τη δημιουργία όλο και λεπτότερων και πιο φορητών συσκευών. Η κούρσα των megapixels, των περισσότερων πομποδεκτών και των pixels ανα ίντσα οθόνης δεν είναι παρά ακόλουθοι αυτής της πρώτης άτυπης αρματοδρομίας μεταξύ των κατασκευαστών.

 

Όποιος τύχαινε το έτος 1999-2000 να βρίσκεται δίπλα σε ένα κάτοχο ενός Νokia 8210 με παλαιότερη συσκευή, δε μπορούσε παρά να νιώθει δέος για το μέγεθος του πρώτου και ολίγον τι παλαιολιθικός. Με μια εμφάνιση που κέρδισε απο κοντά με το απίστευτα μικρό μέγεθος του τηλεφώνου αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα φωτογενής, με την απουσία εξωτερικής κεραίας αλλά και την κλασική πράσινη οθόνη της Nokia το 8210 πάντρευε το παρόν και το μέλλον και ήταν για να το πούμε σε άψογα ελληνικά το πρώτο...trendsetter. Πολύ πριν εμφανιστούν οι όροι iPhone και iPhone-killers το καινούργιο μικρό της Νοkia, όπως το αποκαλούσε τότε ο κόσμος που έμπαινε στα μαγαζιά να το πάρει, είχε δημιουργήσει την πρώτη μόδα και πολλοί έσπευσαν να το αντιγράψουν.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/3230/tumblr-ll2j7xohju1qiwx3eo1-500.jpg

 

Πέραν του απίστευτου για τα δεδομένα της εποχής μεγέθους, το 8210 έκανε χοντρικά ότι και τα υπόλοιπα Nokia που βγήκαν την ίδια περίοδο αλλά με ένα σχεδόν μαγικό τρόπο τα έκανε να φαίνονται πιο όμορφα, πιο μοδάτα, πιο καλαίσθητα για πρώτη φορά. Είναι δύσκολο να το περιγράψει κανείς αλλά όταν έβγαινε ένα κινητό τέτοιου βεληνεκούς την προ- περασμένη δεκαετία (αλήθεια μας χωρίζουν ήδη δύο δεκαετίες! ) και στις αρχές της προηγούμενης, το νέο ήταν όντως κάτι διαφορετικό, είχε κάτι που σε μαγνήτιζε και σε έκαιγε να το πάρεις γιατί απλά ήταν κάτι άλλο από αυτό που ενδεχομένως ήδη είχες.

 

Δε θέλω να περιγράψω τα προσωπικά βιώματα μου με αυτή τη συσκευή καθώς την είχα για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα αλλά η αύρα της έχει χαραχτεί στη μνήμη μου. Ο καθένας σας άλλωστε θα έχει να πει μία δική του εκδοχή για αυτό το κινητό είτε αυτή περιλαμβάνει σκοπιές και sms, είτε αναπάντητες στη σχολική τάξη, είτε τα πρώτα προσωπικά μηνύματα με το έτερον ήμισυ. Ήταν όμως από εκείνη την κατηγορία τηλεφώνων που άφησαν εποχή, προσωπικές αναμνήσεις, γέλια, ζήλιες και θαυμασμό για τα καινούργια ακόμα τεχνολογικά ευρήματα.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=KYZQbheVxPk]Nokia 8210 The smallest mobile phone at it's time - YouTube[/ame]

 

Είτε το είχατε στο μπλε, είτε στο κόκκινο, έιτε σε λευκό το 8210 δεν άφηνε ασυγκίνητο ούτε τα απαίδευτα σε θέματα κινητής μάτια ενώ δεν έλειπαν τα επιφωνήματα και η έκπληξη για όποιον το αντίκριζε για πρώτη φορά απο κοντά σε ένα συγγενικό πρόσωπο ή φίλο. Εμείς απλά να πούμε ότι αλήθεια νοσταλγούμε το 8210 και περιμένουμε ακόμα τώρα μία τέτοια φουρνιά συσκευών που θα μας δώσει κάτι νέο, κάτι διαφορετικό.

Edited by Mythozz

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 89
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το 8210 μαζι με το 8810 στη ουσια εδειξαν πως το κινητο μπορει να ειναι και ενα πολυ ομορφο αξεσουαρ (εκτος των αλλων).

 

thanks για το review

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

'Eνας πόθος μου για χρόνια,που ελπίζω κάποια στιγμή επιτέλους να βρεθεί στην συλλογή μου...Θυμάμαι χρόνια πίσω,να μου το έχει δώσει μια ξαδέρφη σε κόκκινο,επειδή άλλαξε συσκευή,αλλά να μήν δουλέυει η κεραία του δυστυχώς...Tότε το είχα δώσει απογοητευμένος για ανταλλακτικά...Πλέον το ψάχνω πάλι,μιας και δεν έπαψε ποτέ να μου αρέσει...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Καλά πέρα απο το μέγεθος και τις δυνατότητες που είχε για εκείνη την εποχή, η συγκεκριμένη συσκευή μην ξεχνάμε και τις δυνατότητες αλλαγής της πρόσοψης που εκείνη την εποχή μόνο τα ΝΟΚΙΑ είχαν... ήδη απο το 3210...

Προσωπικά δεν το είχα. Είχα τον απόγονό του, το 8310 για λίγο καιρό...

Το 8210 το είχαν δύο φίλοι μου (αδέρφια κιόλας), ο ένας κόκκινο, ο άλλος μπλε και αν θυμάμαι καλά το είχαν αγοράσει γύρω στις 150000 δρχ... Ένας μισθός και για τα δύο για εκείνη την εποχή!! Πολλά λεφτά, αλλά θυμάμαι το διπλό φιδάκι μέσω των υπερύθρων που πραγματικά είχε πολύ "ψωμί" που λέμε... Ωραία χρόνια... Μπράβο που το ξέθαψες απο το χρονοντούλαπο!!

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

αααα! φθηνα το πηρατε ολοι σας:lol::lol: εγω γιατι το πηρα 180.000? μαλλον μου επιασαν τον κ...ουμπαρα! καλο κινητακι το κρατησα κανα διμηνο.. γληκουλι ομως
Link to comment
Share on other sites

80.000 δρχ το είχα πάρει και ένοιωθα τύψεις που είχα ξοδέψει τέτοιο υπέρογκο ποσό (με επιδότηση), αλλά υποχρεώσεις δεν είχα τότε και κάπου έπρεπε να ξοδέψω τα λεφτά που έβγαζα! Το πρώτο μου premium κινητό, πολύ αγαπημένο, μόνο το Ν82 κατάφερε να με ευχαριστήσει τόσο, χρόνια μετά.

Από εκεί και το avatar μου!

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι οτι εμφανίζανε πολλα προβλήματα με την οθόνη.Την πίεζες και έσβηνε.

 

Αν βγάζανε ένα reissue σίγουρα θα το αγόραζα.

 

Λίγο - πολύ όλα τα ΝΟΚΙΑ εκείνης της εποχής είχαν θέματα με την οθόνη... Είτε έσπαζε με το παραμικρό... είτε την πίεζες κι έσβηνε η συσκευή... ένα σωρό!!

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Πωπωω απίστευτο κινητό! Το είχα βάλει στο μάτι από την 1η μέρα που το είδα να διαφημίζεται. Το 1ο μου κινητό, το είχα πάρει μεταχειρισμένο 50€ το 2003 θυμάμαι.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Super Ανέκδοτα / Super Ανέκδοτα Free

Link to comment
Share on other sites

Μετά την μικρή οθόνη του χοντρούλη Εricsson GF768 που έχω ακόμα, το Nokia 8210 ήταν η απογείωση για μένα !!!

Με έκανες και ανέβηκα στο πατάρι.

Για τιμωρία να κι εγώ :p

 

 

http://i944.photobucket.com/albums/ad285/antheod/nokia.jpg

http://www.myphone.gr/forum/image.php?u=11306&type=sigpic&dateline=1348034580
Link to comment
Share on other sites

Πολλές καλές αναμνήσεις με αυτό το κινητό που πραγματικά ήταν απίστευτο τότε. Είχα πρήξει τον πατέρα μου να το αγοράσει μέσω σύνδεσης τότε στην Telestet και μόλις το έπιασα στα χέρια μου το λάτρεψα. Θεωρώ πως συγκαταλέγεται μεταξύ των πιο όμορφων συσκευών που είχα ποτέ στην κατοχή μου και για πολλά χρόνια όπου και να το έβγαζες το κοιτούσαν επίμονα λες και ήθελαν τόσο πολύ να στο ματιάξουν :lol:

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό πο αγάπησα περισσότερο απο οποιοδήποτε άλλο που πέρασε απο τα χέρια μου. Είχα το μπλέ, και μόνο που δεν έβαλα τα κλάματα όταν αναγκάστηκα να το αποχωριστώ, όταν πια η οθόνη του ήταν μονίμως σβηστή και δεν μπορούσα ούτε κλήση να κάνω...
Link to comment
Share on other sites

απο τα πρωτα κινητα που επαιξα και ασχοληθηκα με το φιδακι !!!! απλα απο τα καλυτερα κινητα την εποχη εκεινη !!!
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι μια πατέντα που άλλαζε τον φωτισμό απο το κλασσικό πράσινο σε μπλε (του 8310 αν δεν κάνω λάθος).

Στη φωτό φαίνεται και το σελοτέιπ για να κρατάει την οθόνη να μην σβήνει...(μαζί με χαρτάκι μέσα από το καπάκι..:D)

 

http://img837.imageshack.us/img837/1914/p12100052.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

Να και η διαφήμιση

 

 

Πώ ρε φίλε!!! Λες και την έβλεπα χτες είναι. Την θυμόμουν πολύ καλά...

Πώς περάσαν τα χρόνια...

 

Λοιπόν, το κινητό δεν το είχα ποτέ, δεν ήμουν αυτών των νόκια. Εγώ σαν χαζός έπαιρνα τη σειρά 6xxx. Λέω σα χαζός γιατί τότε ήμουν φοιτητής, δεν είχα καμία επαγγελματική ανάγκη και δεν υπήρχε λόγος να μην χαίρομαι το μικρό μέγεθος των 8xxx, έναντι των 6xxx

 

Σήμερα στη συλλογή μου έχω 2. Πολύ όμορφο.

Χαρακτηριστικό/ κλασικό νόκια θα το έλεγα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και σημερα το συγκεκριμενο κινητο το ανοιγω που και που και θυμαμαι τις παλιες καλες εποχες!!!Ευτυχως δεν το πουλησα πριν τρια χρονια οταν μου το ζητησε μια κοπελα.Το εχω σε κοκκινο και εχω και την μπλε την προσωψη.Μαζι με αυτο το 8210 τα μονα κινητα που κρατησα ειναι αυτο,το 8850(Μεχρι και περσι το ειχα σε λειτουργεια σαν πρωτο κινητο) και το 6510...

Θυμαμαι το ειχα παρει κοντα στα Χιλια μαρκα στην Γερμανια οταν ζουσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο, με δυνατό σήμα αλλά μπαταρία που γρήγορα άρχισε να έχει κοσούρια :)

Αν δεν το είχε πατήσει η γιαγιά μου τότε δεν θα έλειπε από το συρτάρι μου. Μόνο οι προσόψεις μου έμειναν..

Link to comment
Share on other sites

το εχω ακομα φουλ λειτουργικο με μπλε και πορτοκαλι original προσοψη. το ειχα χρυσοπληρωσει αλλα πραγματικα το εχω χαρει. τοτε ηταν ακρωςπρωτοποριακο και ομορφο!
Link to comment
Share on other sites

Στη δεδομενη εποχη, οτι πιο ομορφο κυκλοφορουσε. Παντα σαν ξερολουκουμο το κοιτουσα στα χερια αλλωνων. Πραγματικη βεντετα της Nokia.
Link to comment
Share on other sites

Guest kvargiam

και Εγώ το είχα, πάρει δώρο στο κορίτσι μου, σε χρώμα κόκκινο. Απο τα πρωτα που ηρθαν στην Ελλάδα, νομιζω. Χριστούγεννα του 99. Σε μια απιστευτη προσφορα, ομαδικη, απο την Παναφον.

 

Απλά Φανταστικό !

 

Το κράτησε 4 περίπου χρόνια, ώσπου τάπαιξε το ηχείο.

Σε γενικες γγραμμες πολυ καλες αναμνησεις.

 

Με μόνη εξαίρεση την ακτινοβολία. Οταν μιλουσα ρε παιδια με αυτο το κινητο, για λιγη ώρα ( θα ελεγα πανω απο 5 λεπτα), μουδιαζε (μυρμηγκιαζε) η περιοχη γυρω απο το αυτι μου.

Δεν ξερω τι ητανε, αλλα καποια στιγμη που κοιταξα το ΣΑΡ, μονο που δεν λιποθυμησα. Ητανε αν θυμαμε καλα, καπου στα 1,6 !!!

 

τελος παντων, τελος καλο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Το αντίπαλο δέος του T28s. Πάντα έλεγα: T28s ή NOKIA 8210;

Οι Βορειοευρωπαίοι κάναν πολύ καλή δουλειά.

Ποτέ δε το απέκτησα στην ευρωπαική του έκδοση αλλά στην Ασιατική του.

ΝΟΚΙΑ 8250 φίλοι μου!

 

Όποιος μπορεί να διακρίνει το μενού (εκτός από τη lacta) στη 2η φωτογραφία θα θυμηθεί το περιβόητο κρυφό μενού που με έκανε να λατρέψω τα ΝΟΚΙΑ εκείνη την εποχή! Σόρυ για την ανάλυση αλλά το BOLD 9000 που έχω δίπλα μου δεν έχει την καλύτερη ανάλυση... Αύριο περισσότερες.

http://imageshack.us/photo/my-images/88/82501.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/18/82503.jpg/

 

Σε όλα του καλό: μπαταρία, οθόνη με μπλε φωτισμό αντί για πράσινο, σήμα ΑΨΟΓΟ... Δεν έχω να πω κάτι κακό γι'αυτή τη συσκευή...

Καλές εποχές! Εικονομηνύματα, sms, κλήσης φωνής ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...