Jump to content

Βιντεοκάμερες (Ψηφιακές και μη)


asmodeus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.ενδιαφερομαι λογο και του καλοκαιριου για αγορα μιας ψηφιακης βιντεοκαμερας μεχρι 1000 ευρω.δεν εχω ομως καταληξει σε καποια και θα ηθελα την βοηθεια σας.επισης θα ηθελα να με συμβουλεψετε και σε ποιο καταστημα να απευθυνθω.μια ευκολη λυση θα ηταν το πλαισιο αλλα δεν το θεωρω και το ιδανικοτερο για camcorders...ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με 1000€ διεκδικείς μια αξιόλογη ψηφιακή βιντεοκάμερα. Να προσέξεις να έχει την δυνατότητα για λήψη φωτογραφιών και καλό φακό. Το φορμά που πρέπει να ζητήσεις είναι mini-DV.

 

Δες εδώ για on-line αγορά:

http://www.shop21.gr/category_hel.asp?lngDepartmentID=1602&MSCSID=GAN3QKJE9M4R8N7X7GBFPVGC2A42B2U0

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μπορείς να δεις το συγκριτικό τεστ του Hitech:

 

http://www.hitech.gr/pages/hitest/

 

Στο τεύχος Ιουνίου συγκρίνει 29 βιντεοκάμερες mini-DV.

Ελπίζω να σε βοηθήσει στην επιλογή του μοντέλου αρχικά.

Το κατάστημα που θα προτιμήσεις κοίτα να σε καλύπτει στο θέμα της εγγύησης. Προτίμησε κατάστημα που να ειδικεύεται σε καταναλωτικά ηλεκτρονικά κι όχι τύπου πλαίσιο.

http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hintiana (30 Ιούν. 2004 , 10:14)

 

Εδώ μπορείς να δεις το συγκριτικό τεστ του Hitech:

 

http://www.hitech.gr/pages/hitest/

 

Στο τεύχος Ιουνίου συγκρίνει 29 βιντεοκάμερες mini-DV.

Ελπίζω να σε βοηθήσει στην επιλογή του μοντέλου αρχικά.

Το κατάστημα που θα προτιμήσεις κοίτα να σε καλύπτει στο θέμα της εγγύησης. Προτίμησε κατάστημα που να ειδικεύεται σε καταναλωτικά ηλεκτρονικά κι όχι τύπου πλαίσιο.

 

σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.θα κοιταξω το συγκριτικο test και θα κατεβω αυριο μια απο αθηνα να κοιταξω τιμες
Link to comment
Share on other sites

Min enthousiastis an sou poun kati na grafei se mini-DVD apeytheias! Oi poiotita to Mini DV einai safos kaliteri!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος geotech22 ( 1 Ιούλ. 2004 , 12:28)

 

Min enthousiastis an sou poun kati na grafei se mini-DVD apeytheias! Oi poiotita to Mini DV einai safos kaliteri!

 

οκ θα το εχω υποψη μου.να ρωτησω κατι?τι ακριβως ειναι τα ενεργα megapixel βιντεο?γιατι σε μια που καταληγω εχει μονο 0,40 :blink:
Link to comment
Share on other sites

Me 0,4 oute na to skeftese! Me 0,8 eisai kalimenos mia xara! Pio montelo koitakses?

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

ελεγα για την Sony DCR-PC109E αλλα αυτη εχει ενεργα 0,4 οποτε κοιταω για αλλη...μαλλον τεινω στην Sony DCR-HC85E με 1,08 ενεργα.τι λες?ειναι ομως αρκετα τα 1220 που την εχει το πλαισιο.δεν θελω να υπερβω τα 1000...παιζει να την βρω πιο φτηνα καπου αλλου?
Link to comment
Share on other sites

Psakse kai se alla magazakia! Sigour ato plaisio den einai oti pio ftino! Ta 1,08 einai mia xara!

PORSCHE BoxsterS 3.2

Mini CooperS

KAWASAKI ZX10 07 muzzy's full exhaust, PCIII, K&N

Είμαι πλέον ευτυχισμένος.....:D

Link to comment
Share on other sites

Tελικα επειδη απο αποψη φορητοτητας δεν με βολευει η DCR-HC85E κατεληξα στην sony DCR-HC40Ε η στην canon MV 750i.ποια απο τις 2 μου προτεινεται?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα την SONY, γιατί έχει 1,07 ενεργά megapixels, πολύ καλό φακό, καλό οπτικό ζουμ, και έγχρωμη λήψη στο σκοτάδι. Και φυσικά, έχει και την δυνατότητα λήψης φωτογραφίών.
http://www.hintipas.com/elias/images/athnar.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος asmodeus ( 5 Ιούλ. 2004 , 02:13)

 

Tελικα επειδη απο αποψη φορητοτητας δεν με βολευει η DCR-HC85E κατεληξα στην sony DCR-HC40Ε η στην canon MV 750i.ποια απο τις 2 μου προτεινεται?

 

 

Καλημέρα, απειδη ψαχνω κι εγω για μια καμερουλα μεχρι €1000, εχω ριξει μια ματια στην Canon και σου προτεινω να δεις την MVX25i 2MP kai MVX250i 1,2MP οι οποιες ειναι πιο νεα μοντελα απο την MV750i και με καλυτερα χαρακτηριστηκα. Οι τιμες αντιπροσωπιας ειναι €1441 και €1156 αντιστοιχα, πηρα ομως τηλ στο Adorama και την MVX250i την εχει €885 με φπα και με ευρωπαικη εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hintiana ( 6 Ιούλ. 2004 , 09:14)

 

Εγώ θα προτιμούσα την SONY, γιατί έχει 1,07 ενεργά megapixels, πολύ καλό φακό, καλό οπτικό ζουμ, και έγχρωμη λήψη στο σκοτάδι. Και φυσικά, έχει και την δυνατότητα λήψης φωτογραφίών.

 

 

Τα 1,07 ενεργά megapixels σε Sony αναφέρονται σε λήψη φωτο .

Το ζητούμενο είναι τα ενεργά pixel σε λήψη video ,που αποφεύγουν να γραφουν τα φυλλάδια και είναι δύσκολο να βρεις σε specification

 

πχ

 

http://www.sony-mea.com/product_details.asp?InpProdId=5560

 

Camera mode: 690,000 pixels (effective)

Link to comment
Share on other sites

H ανάλυση στο pal είναι 720Χ576 pixels ή 0,414ΜP. Και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Τα περισσότερα ενεργά pixels χρησιμοποιούνται συνήθως για τη σταθεροποίηση της εικόνας.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα βρε παιδια.τελικα σε ποια απο τις 2 να καταληξω..?τις 2 παραπανω canon που προτεινε ο φιλος της αποριπτω λογω τιμης :(
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven ( 6 Ιούλ. 2004 , 20:29)

 

H ανάλυση στο pal είναι 720Χ576 pixels ή 0,414ΜP. Και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Τα περισσότερα ενεργά pixels χρησιμοποιούνται συνήθως για τη σταθεροποίηση της εικόνας.

 

 

Λαθος ,περισσότερα pixel καλύτερη ανάλυση-χρώματα (θεωρητικά)

Η σταθεροποίηση της εικόνας γίνεται από άλλα κυκλωματα ,που άλλες βιντεοκάμερες εχουν και άλλες όχι σαν χαρακτηριστικό.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου λάθος!

Περισσότερα pixels σημαίνει αναγκαστικά μείωση του μεγέθους ώστε να φτάσει στις προδιαγραφές του PAL, οπότε έχουμε μείωση στην ποιότητα. Και κάθε αλλαγή στο μέγεθος, είτε αύξηση, είτε μείωση χειροτερεύει την ποιότητα. Τα χρώματα δεν έχουν σχέση με την ανάλυση του αισθητήρα.

Η σταθεροποίηση γίνεται έιτε οπτικά (βλέπε Canon) είτε ηλεκτρονικά (βλέπε Sony). Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεται αναγκαστικά αισθητήρας μεγαλύτερης ανάλυσης ώστε να είναι εκμεταλλεύσιμα 720Χ576 pixels κάθε φορά.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven ( 7 Ιούλ. 2004 , 11:14)

 

Περισσότερα pixels σημαίνει αναγκαστικά μείωση του μεγέθους ώστε να φτάσει στις προδιαγραφές του PAL, οπότε έχουμε μείωση στην ποιότητα. Και κάθε αλλαγή στο μέγεθος, είτε αύξηση, είτε μείωση χειροτερεύει την ποιότητα. Τα χρώματα δεν έχουν σχέση με την ανάλυση του αισθητήρα.

Η σταθεροποίηση γίνεται έιτε οπτικά (βλέπε Canon) είτε ηλεκτρονικά (βλέπε Sony). Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεται αναγκαστικά αισθητήρας μεγαλύτερης ανάλυσης ώστε να είναι εκμεταλλεύσιμα 720Χ576 pixels κάθε φορά.

 

 

Τα test λένε άλλα πχ για την Sony που προανέφερα πρίν :

 

http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-DCR-PC109-Camcorder-Review.htm

Link to comment
Share on other sites

ti canon kai sony.... :p

 

psakse oposdipote opoio filadio k site ksereis gia videocamera jvc .

gia osous kseroun einai to no1

 

an den vreis tpt anakoinose to gia na se voithiso

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin ( 7 Ιούλ. 2004 , 18:03)

 

Τα test λένε άλλα πχ για την Sony που προανέφερα πρίν :

 

http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-DCR-PC109-Camcorder-Review.htm

 

Πού λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που είπα;

Κάθε αισθητήρας CCD έχει κάποια συγκεκριμένη ανάλυση από την κατασκευή του. Από τα Pixels Που υπάρχουν επάνω του κάποια χρησιμοποιούνται για καταγραφή εικόνας (τα λεγόμενα effective ή ενεργά) και τα υπόλοιπα για διάφορους άλλους σκοπούς ή είναι εντελώς άχρηστα. Από τα effective κάποια μόνο χρησιμοποιούνται για την καταγραφή της εικόνας και τα υπόλοιπα συνήθως για το image stabilization.

Για το video χρησιμοποιούνται το πολύ 720Χ576. Τελεία και παύλα. Ούτε ένα πιο πάνω.

(Φαντάσου ότι αν στη Sony και τα 690 χιλιάδες κατέγραφαν Video, η ανάλυση θα έπρεπε να ήταν γύρω στα 960Χ720, δηλαδή στις τιμές που παίζει το High Definition)

Η παράθεση που έδωσες πού δεν συμφωνεί μαζί μου; :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven ( 7 Ιούλ. 2004 , 11:14)

 

Καθόλου λάθος!

Περισσότερα pixels σημαίνει αναγκαστικά μείωση του μεγέθους ώστε να φτάσει στις προδιαγραφές του PAL, οπότε έχουμε μείωση στην ποιότητα. Και κάθε αλλαγή στο μέγεθος, είτε αύξηση, είτε μείωση χειροτερεύει την ποιότητα. Τα χρώματα δεν έχουν σχέση με την ανάλυση του αισθητήρα.

Η σταθεροποίηση γίνεται έιτε οπτικά (βλέπε Canon) είτε ηλεκτρονικά (βλέπε Sony). Στη δεύτερη περίπτωση χρειάζεται αναγκαστικά αισθητήρας μεγαλύτερης ανάλυσης ώστε να είναι εκμεταλλεύσιμα 720Χ576 pixels κάθε φορά.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος unforgiven ( 8 Ιούλ. 2004 , 01:36)

 

Πού λέει κάτι διαφορετικό από αυτό που είπα;

Κάθε αισθητήρας CCD έχει κάποια συγκεκριμένη ανάλυση από την κατασκευή του. Από τα Pixels Που υπάρχουν επάνω του κάποια χρησιμοποιούνται για καταγραφή εικόνας (τα λεγόμενα effective ή ενεργά) και τα υπόλοιπα για διάφορους άλλους σκοπούς ή είναι εντελώς άχρηστα.Από τα effective κάποια μόνο χρησιμοποιούνται για την καταγραφή της εικόνας και τα υπόλοιπα συνήθως για το image stabilization. Για το video χρησιμοποιούνται το πολύ 720Χ576 Τελεία και παύλα. Ούτε ένα πιο πάνω.

(Φαντάσου ότι αν στη Sony και τα 690 χιλιάδες κατέγραφαν Video, η ανάλυση θα έπρεπε να ήταν γύρω στα 960Χ720, δηλαδή στις τιμές που παίζει το High Definition)

Η παράθεση που έδωσες πού δεν συμφωνεί μαζί μου; :)

 

 

 

Αντίθετα εγώ δεν βλέπω που λέει αυτά, που λές εσύ και επιμένεις !

Μπορείς να κάνεις copy -paste από το κέιμενο του link να τα καταλάβουμε ? http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-DCR-PC109-Camcorder-Review.htm

 

ή να παραθέσεις άλλο σχετικο link ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος panos23 ( 7 Ιούλ. 2004 , 21:00)

 

ti canon kai sony.... :p

 

psakse oposdipote opoio filadio k site ksereis gia videocamera jvc .

gia osous kseroun einai to no1

 

an den vreis tpt anakoinose to gia na se voithiso

 

φυσικα και θελω την βοηθεια σου φιλε μου οπως και καθε παιδιου που ασχολειται απο εδω μεσα με τις βιντεοκαμερες.ειναι αρκετα τα λεφτα για την αγορα μιας ψηφικης βιντεοκαμερας ποσο μαλλον για μενα που δεν δουλευω...οποτε καθε βοηθεια καλοδεχουμενη :) για πες μου λοιπον για τις jvc...και κατι αλλο που θελω να ρωτησω:οταν με το καλο και με την βοηθεια σας καταληξω σε καποια μηπως να κοιταξω μπας και την αγορασω απεξω για να πετυχω καλυτερη τιμη?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Gary Kokkin ( 8 Ιούλ. 2004 , 02:06)

 

Αντίθετα εγώ δεν βλέπω που λέει αυτά, που λές εσύ και επιμένεις !

Μπορείς να κάνεις copy -paste από το κέιμενο του link να τα καταλάβουμε ? http://www.camcorderinfo.com/content/Sony-DCR-PC109-Camcorder-Review.htm

 

ή να παραθέσεις άλλο σχετικο link ?

 

Link συγκεκριμένο δεν έχω να σου δώσω... Μπορείς εσύ να μου βρεις ένα που να μιλάει για ανάλυση μεγαλύτερη από 720Χ576 σε σύστημα Pal;

Η επαγγελματική μου ενασχόληση με το θέμα με κάνει να ξέρω ορισμένα πράγματα. Αν εσύ πιστεύεις ότι υπάρχει κάμερα με 690,000pixels στο video, να σου στείλω μερικούς σκηνοθέτες που δεν ξέρουν και πληρώνουν εκατομμύρια για να νοικιάζουν High Definition κάμερες για λίγο υψηλότερη ανάλυση ;)

Όλα αυτά που σου λέω τα γνωρίζουν όσοι, έστω και ερασιτεχνικά, ασχολούνται με video. Το link που έδωσες δεν λέει τίποτα από αυτά που υποστηρίζεις ότι λέει...

 

Asmodeus, μην κρίνεις μάρκες. Κάθε εταιρία έχει και καλά μοντέλα, και πατάτες. Καλύτερα να μιλάς για συγκεκριμένες συσκευές. Φυσικά και μπορείς να αγοράσεις την κάμερά σου από την Ευρώπη. Αρκεί να δεις τι γίνεται με το θέμα της εγγύησης. Να αποφύγεις αγορές εκτός Ευρώπης και για λόγους τελωνείων και γιατί πολλές χώρες (πχ ΗΠΑ) χρησιμοποιούν NTSC. Βέβαια εκεί μπορείς να βρεις καλές ευκαιρίες για μηχανές PAL, αλλά έχεις μεγάλες πιθανότητες να πληρώσεις πάρα πολλά στο τελωνείο.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αγορασα τελικα την canon mv750i.δεν ξερω αν εκανα καλα αλλα επειδη ουσιστικες διαφορες ,εκτος απο το 1mp ,της sony 40E δεν ειχε αποφασισα να παρω εκεινη και με λιγοτερα χρηματα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...