Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia N80-1

(RM-92)

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-n80-00.jpg

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

2 November 2005

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia N80 smart multimedia device is a 3G world phone with EGSM 850/900/1800/1900 and WCDMA 2100 for Europe, Africa and APAC regions or EGSM 850/900/1800/1900 for China. A three-megapixel digital camera, email, digital music player, personal organizer, game console, UPnP and WLAN connectivity, makes the N80 an all-in-one multimedia computing device.

______________________________________

 

Πλατφόρμα:

S60 3rd Edition (initial release)

 

Λειτουργικό σύστημα:

Symbian OS v9.1

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

5.0719.0.2

Status: Hackable

 

Δείκτης SAR:

0,68 W/kg

 

Ελληνικό Product Code:

Standard Edition: 0526974 (Smooth Stainless) / 0527481 (Pearl Black)

Internet Edition: 0542814 (Patina Bronze) / 0542816 (Pearl Black)

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης: Standard Edition | Internet Edition

Τεχνικά χαρακτηριστικά (GSMArena)

Φωτογραφίες (GSMArena)

Δελτίο τύπου: Standard Edition | Internet Edition

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως: Standard Edition | Internet Edition

Edited by Alex_tz

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Review

 

Μπορείτε να διαβάσετε την αναλυτική παρουσίαση του N80 (review) στην ενότητα των My Devices του myphone.gr. Εκεί θα βρείτε φωτογραφίες που έχουν ληφθεί από την κάμερά του, καθώς και απαντήσεις σε όλα τα «βασικά» ερωτήματα, για το τι παρέχει και τι όχι η συσκευή...

 

Εφαρμογές

 

Πολλές από τις εφαρμογές που μπορούν να εγκατασταθούν στη συσκευή περιέχονται στην ενότητα My Files του myphone.gr. Ακόμη περισσότερες μπορείτε να βρείτε στο [thread=106593]σχετικό θέμα[/thread].

 

FAQ

 

Περί firmware...

Πως μπορώ να μάθω την έκδοση του firmware που έχει η συσκευή μου;

 

Σε κατάσταση αναμονής πληκτρολογήστε:
*#0000#
. Στην οθόνη θα εμφανιστούν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες.

 

Ποια είναι η νεότερη έκδοση του firmware για το N80;

 

Τελευταια έκδοση λογισμικού η
v. 5.0719.0.2

Στις αρχές του Ιουλίου 2006, η νεότερη έκδοση ήταν η
.

 

Μπορώ να αναβαθμίσω... μόνος μου το κινητό μου μέσω του USB καλωδίου;

 

Ναι, αν και δε το συνιστούμε. Αν το επιχειρήσετε πάντως θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί. Αναλυτικές οδηγίες για την αναβάθμιση θα βρείτε στο [thread=123597]σχετικό θέμα (Nokia BB5 Platform Flashing (6630, 6680, N70, N80, N90)[/thread].
Προσοχή
, υπάρχει κίνδυνος να καταστρέψετε το αγαπημένο σας κινητό!

 

Σε ποιο Nokia Shop θα πρέπει να πάω για να αναβαθμίσω το κινητό μου; Δε θέλω να κάνουν 15 ημέρες για μια αναβάθμιση...

 

Ακολουθώντας το σύνδεσμο αυτό θα βρείτε μια λίστα με όλα τα εξουσιοδοτημένα Nokia Shops της Ελλάδας. Από τις εμπειρίες των μελών του forum έχουν εντοπιστεί αυτά που προσφέρουν καλύτερη εξυπηρέτηση.

Διάφορα...

Τι είναι αυτό το «
μπλε
φωτάκι» που αναβοσβήνει στη συσκευή;

 

Πρόκειται για τη λειτουργία νάρκης. Όταν το τηλέφωνο είναι ενεργό, ωστόσο για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας έχει απενεργοποιηθεί πλήρως η οθόνη του, τότε το μπλε φωτάκι αναβοσβήνει για να επιδεικνύει ότι τα πάντα λειτουργούν σωστά... Προαιρετικά μπορείτε να απενεργοποιήσετε τη συγκεκριμένη λειτουργία αν και δε το συνιστούμε, αφού η αυτονομία της συσκευής θα μειωθεί δραματικά...

 

Γιατί όταν επιχειρήσω να γράψω ελληνικά σε ένα SMS, ο αριθμός χαρακτήρων ενός μηνύματος περιορίζεται στους... 60 από τους 160 που είναι κανονικά;

 

Στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων θα πρέπει να ορίσετε την «κωδικοποίηση χαρακτήρων» ως «περιορισμένη υποστήριξη». Έτσι, το κάθε ελληνικό SMS θα έχει μέγεθος 160 χαρακτήρες.

Λήψη και προβολή εικόνων / βίντεο

Γιατί όλες οι αλλαγές που κάνω στις «ρυθμίσεις» της ψηφιακής κάμερας δεν αποθηκεύονται με αποτέλεσμα κάθε φορά να πρέπει να τις κάνω από την αρχή;

 

Δεν πρόκειται για πρόβλημα, αλλά για γνώρισμα. Με το κλείσιμο της εφαρμογής «κάμερα» οι ρυθμίσεις επανέρχονται στις προκαθορισμένες. Αυτό τουλάχιστον αναγράφεται στο εγχειρίδιο χρήσης.

 

Κατά την προβολή μιας φωτογραφίας, αυτή αρχικά εμφανίζεται θολή, ενώ μετά «καθαρίζει». Τι συμβαίνει;

 

Τίποτα. Αρχικά η φωτογραφία εμφανίζεται θολή. Όταν όμως το κινητό τη «φορτώσει» όλη στη μνήμη του (μην ξεχνάτε ότι έχει συνήθως μεγάλο μέγεθος), τότε την εμφανίζει σωστά...

 

Κατά την προβολή μιας φωτογραφίας, επιλέγοντας τη μεγέθυνσή τις εμφανίζεται μήνυμα «μνήμη πλήρης». Ωστόσο, δεν «τρέχει» κάποια άλλη εφαρμογή! Τι συμβαίνει;

 

Πρόκειται για πρόβλημα των πρώτων εκδόσεων του firmware του N80. Διορθώθηκε μετά την έκδοση 3.0617.0.6. Αν το αντιμετωπίζετε, ελέγξτε την έκδοση του firmware σας και αν χρειαστεί... αναβαθμίστε το κινητό.

Αναπαραγωγή / καταγραφή ήχου

Έχω αντιγράψει τραγούδια (MP3) στην κάρτα μνήμης του κινητού, ωστόσο αυτά δεν εμφανίζονται στο music player της συσκευής. Τι συμβαίνει;

 

Στο music player μεταβείτε πιέζοντας το αριστερό ειδικό πλήκτρο στη «μουσική βιβλιοθήκη». Επιλέξτε «επιλογές» και στη συνέχεια «Ενημέρωση Μουσικής Βιβλιοθήκης». Όλα τα μουσικά αρχεία θα προστεθούν στη λίστα αναπαραγωγής και θα μπορείτε να ακούσετε τα επιθυμητά.

 

Ποιες είναι οι καλύτερες δυνατές ρυθμίσεις του «ισοσταθμιστή» (equalizer) ώστε να μπορώ να ακούω πιο καθαρά και δυνατά τα τραγούδια μου;

 

Τα πάντα είναι υποκειμενικά. Σύμφωνα με τον
, -2, -1, 0, +1, +3.

 

Ποια είναι η μέγιστη διάρκεια των ηχογραφήσεων;

 

: Με την προεγκατεστημένη εφαρμογή 1 λεπτό. Μπορείτε να προσπεράσετε το συγκεκριμένο όριο εγκαθιστώντας μια shareware εφαρμογή (
).

 

Όταν συνδεθεί το hands-free μπορεί να ακουστεί ο ήχος από τα ηχεία του κινητού;

 

Όχι στο Music Player. Στο ραδιόφωνο ωστόσο ναι.

 

Μπορούν να χρησιμοποιηθούν στερεοφωνικά Bluetooth ακουστικά στη συσκευή;

 

Όχι, το Nokia N80 δεν υποστηρίζει το προφίλ A2DP του Bluetooth και κατά συνέπεια δεν επιτρέπει την ασύρματη αναπαραγωγή στερεοφωνικού ήχου.

 

Κατά την αναπαραγωγή ήχου ειδοποίησης, αυτός... παραμορφώνεται μερικές φορές. Τι συμβαίνει;

 

Πρόκειται για γνωστό πρόβλημα των S60 συσκευών. Αν κατά την ειδοποίηση για εισερχόμενη κλήση το κινητό κάνει αυτόματα hand-over από δίκτυο 3G σε 2G ή αντίθετα, τότε ο «ήχος» παραμορφώνεται έντονα. Δεν θα πρέπει να ανησυχείτε πάντως.

Εφαρμογές, μεταφορά δεδομένων

Έχω προσπαθήσει να εγκαταστήσω κάποιες εφαρμογές με κατάληξη SIS ωστόσο η διαδικασία πάντοτε αποτυγχάνει. Τι συμβαίνει;

 

Βεβαιωθείτε ότι οι εφαρμογές αυτές είναι σχεδιασμένες για το Symbian OS v9.x και όχι για παλαιότερες εκδόσεις του λειτουργικού συστήματος. Οι εφαρμογές του N80 δεν είναι συμβατές με αυτές του N70, των 6680, 6630, 6600, 3650, 7650 και διαφόρων άλλων S60 συσκευών. Εφαρμογές αποκλειστικά για S60 3rd Edition / Symbian OS 9.x θα βρείτε στη
των My Devices.

 

Πως μπορώ να διαγράψω θέματα που έχουν εγκατασταθεί, αλλά δεν εμφανίζονται στη «διαχείριση εφαρμογών»;

 

Κατευθείαν από την κάρτα μνήμης (μέσω Card Reader ή σύνδεσης USB με Η/Υ για μεταφορά δεδομένων, μεταβαίνετε στο φάκελο private > 10207114 > import. Είναι κρυφός φάκελος, οπότε θα πρέπει να έχετε επιλέξει στα Windows την εμφάνιση των... κρυφών αρχείων.

 

Κάποιοι αναφέρουν ότι θα πρέπει να επέμβετε και σε ένα ακόμη σημείο. Συγκεκριμένα, να διαγράψετε τα σχετικά αρχεία από το φάκελο sys\install\sisregistry\a0000eb\

 

...Καλά, εγώ δεν ξέρω καν που μπορώ να βρω θέματα για το N80 και εσείς μου λέτε πως να τα διαγράψω;

 

Υπάρχουν αρκετά θέματα για το αγαπημένο σας κινητό. Ρίξτε μια ματιά στο [thread=131690]σχετικό θέμα[/thread].

 

Υπάρχει στο N80 προεγκατεστημένο πρόγραμμα εντοπισμού θέσης μέσω GPS;

 

: Ναι, ωστόσο είναι κρυμμένο για άγνωστο λόγο. Για να το ενεργοποιήσετε θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή
. Στις ρυθμίσεις της προαναφερθείσας εφαρμογής θα βρείτε την επιλογή για εμφάνιση «κρυμμένων προγραμμάτων».

 

Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω σύνδεση μέσω USB για «μεταφορά δεδομένων» ενώ συνδέω κανονικά το καλώδιο. Τι συμβαίνει;

 

: Η αποθήκευση των μηνυμάτων θα πρέπει απαραίτητα να γίνεται στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και όχι στην κάρτα μνήμης. Στη δεύτερη περίπτωση δεν επιτρέπεται η χρήση του κινητού ως USB Mass Storage Device. Για να αλλάξετε τη ρύθμιση πηγαίνετε στα Μηνύματα, επιλέξτε ρυθμίσεις, άλλο και προσέξτε την παράμετρο «μνήμη σε χρήση», η οποία θα πρέπει να έχει οριστεί ως «μνήμη τηλεφώνου».

Συνδεσιμότητα / Επεκτασιμότητα

Πως μπορώ να συνδέσω το κινητό μου στο Internet μέσω Wi-Fi;

 

Ακολουθήστε τις οδηγίες που θα βρείτε στο σχετικό μήνυμα.

Ακολουθήστε τις οδηγίες που θα βρείτε στο σχετικό μήνυμα.

 

Μπορώ να τοποθετήσω στο κινητό κάρτα μνήμης των 2GB; Θα έχω πρόβλημα;

 

Όσοι πάντως το έχουν επιχειρήσει δεν αντιμετώπισαν κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Πως μπορώ να βρω τη διεύθυνση MAC (MAC Address) του N80, ώστε να μπορέσω να το συνδέσω με ασφάλεια με το WLAN του γραφείου / σπιτιού μου;

 

Σε κατάσταση αναμονής πληκτρολογήστε
*#62209526#
.

Κωδικοί...

Πως μπορώ να δω το IMEI του κινητού μου;

 

Όπως και σε κάθε άλλο κινητό τηλέφωνο, πληκτρολογώντας σε κατάσταση αναμονής
*#06#
.

 

Πως μπορώ να κάνω format το Nokia N80l;

 

Εφόσον γνωρίζετε ότι μετά το format όλα τα προσωπικά σας δεδομένα θα χαθούν, τότε απλά πληκτρολογήστε
*#7370#
σε κατάσταση αναμονής.

 

==========================================================================================

 

N80-N80IE Product codes

 

Nokia N80

0522206 FRANCE Smooth Stainless
0526959 ALPS Smooth Stainless
0526961 TURKEY Pearl Black
0526963 SOUTH AFRICA Smooth Stainless
0526965 TURKEY Smooth Stainless
0526966 SCANDINAVIA Smooth Stainless
0526967 BALTIAN Smooth Stainless
0526969 RUSSIA Smooth Stainless
0526970 UKRAINE Smooth Stainless
0526971 CIS, BULGARIA Smooth Stainless
0526972 EURO 3 Smooth Stainless
0526973 BALKANS Smooth Stainless
0526974 GREECE, CYPRUS Smooth Stainless
0526975 LEBANON Smooth Stainless
0526976 GULF Smooth Stainless
0526978 ROMANIA Smooth Stainless
0527391 FRANCE Pearl Black
0527392 ALPS Pearl Black
0527396 SOUTH AFRICA Pearl Black
0527397 SCANDINAVIA Pearl Black
0527475 BALTIAN Pearl Black
0527476 RUSSIA Pearl Black
0527477 UKRAINE Pearl Black
0527478 CIS, BULGARIA Pearl Black
0527479 EURO 3 Pearl Black
0527480 BALKANS Pearl Black
0527481 GREECE, CYPRUS Pearl Black
0527482 LEBANON Pearl Black
0527483 GULF Pearl Black
0527485 ROMANIA Pearl Black
0529378 EURO 1 Smooth Stainless
0529379 EURO 2 Smooth Stainless
0529380 EURO 2 Pearl Black
0529381 EURO 1 Pearl Black
0536095 MOLDOVIA, BELARUS Smooth Stainless
0536096 MOLDOVIA, BELARUS Pearl Black

Nokia N80 Internet Edition

0539362 ALPS Patina Bronze Internet Edition
0540868 ALPS Pearl Black Internet Edition
0542289 BALKANS Patina Bronze Internet Edition
0543252 BALKANS Pearl Black Internet Edition
0541428 BALTIAN Patina Bronze Internet Edition
0541440 BALTIAN Pearl Black Internet Edition
0542808 CIS, BULGARIA Patina Bronze Internet Edition
0542811 CIS, BULGARIA Pearl Black Internet Edition
0538301 EURO 1 Patina Bronze Internet Edition
0539363 EURO 1 Pearl Black Internet Edition
0539548 EURO 2 Patina Bronze Internet Edition
0539712 EURO 2 Pearl Black Internet Edition
0539473 EURO 3 Patina Bronze Internet Edition
0544109 EURO 3 Pearl Black Internet Edition
0539646 FRANCE Patina Bronze Internet Edition
0540867 FRANCE Pearl Black Internet Edition
0542814 GREECE, CYPRUS Patina Bronze Internet Edition
0542816 GREECE, CYPRUS Pearl Black Internet Edition
0539672 GULF Patina Bronze Internet Edition
0542489 GULF Pearl Black Internet Edition
0539673 ISRAEL Patina Bronze Internet Edition
0514757 ISRAEL Pearl Black Internet Edition
0542487 LEBANON Patina Bronze Internet Edition
0542488 LEBANON Pearl Black Internet Edition
0514753 MOLDAVIA, BELARUS Patina Bronze Internet Edition
0514755 MOLDAVIA, BELARUS Pearl Black Internet Edition
0514751 ROMANIA Patina Bronze Internet Edition
0514752 ROMANIA Pearl Black Internet Edition
0539652 RUSSIA Patina Bronze Internet Edition
0542699 RUSSIA Pearl Black Internet Edition
0539648 SCANDINAVIA Patina Bronze Internet Edition
0541439 SCANDINAVIA Pearl Black Internet Edition
0542490 SOUTH AFRICA Patina Bronze Internet Edition
0542525 SOUTH AFRICA Pearl Black Internet Edition
0539897 TURKEY Patina Bronze Internet Edition
0541690 TURKEY Pearl Black Internet Edition
0542703 UKRAINE Patina Bronze Internet Edition
0542810 UKRAINE Pearl Black Internet Edition

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://img108.imageshack.us/img108/2643/n80main0ox.jpg

 

Nokia N80 Technical Specs

 

Operating System: Symbian OS v9.1

Developer Platform: S60 3rd Edition

 

Java Technology:

CLDC 1.1

Mobile Media API (JSR-135)

Web Services API (JSR-172)

Security and Trust Services API (JSR-177)

Location API (JSR-179)

SIP API (JSR-180)

Mobile 3D Graphics API (JSR-184)

JTWI (JSR-185)

Wireless Messaging API (JSR-205)

FileConnection and PIM API (JSR-75)

Bluetooth API (JSR-82)

MIDP 2.0

Nokia UI API

 

Browser:HTML 4.0 (XHTML 1.1),WAP 2.0,XHTML over TCP/IP

Messaging:MMS+SMIL,SMS

DigitalRights Management: OMA DRM v1.0

Delivery Method:HTTP Download,MMS

 

Sound Formats:AAC,AAC+,AMR (NB-AMR),eAAC+,MIDI Tones (poly 48),MP3,RealAudio,SP-MIDI,Video/Audio Streaming,True Tones (WB-AMR),WAV,WMA

 

Functionality:GSM 1800,GSM 1900,GSM 850,GSM 900,WCDMA 1900,WCDMA 2100

Regional Availability:Africa,Americas,Asia-Pacific,China,Europe

 

Screen Display:Color Depth: 18 bit

Resolution: 352 x 416

 

Physical Descriptions:

Dimensions: 95 x 50 x 23 mm

Weight: 134 g

Memory:Unlimited Heap size

Shared Memory for Storage: 60 MB

Unlimited Jar size

 

Keypad Descriptions:2 Labeled Soft Keys,5-way Scrolling,Grid Key Mat

 

Video Support:3GPP formats (H.263),MPEG-4,RealVideo

Network Data Support:CSD,EGPRS,GPRS,HSCSD,WCDMA

 

PC Connectivity:Bluetooth,Infrared,USB,WLAN

 

Extra Features:Instant Messaging,IMAP4 email, Mini SD,POP3 email,Presence

Push-to-Talk,RealOne player,SMTP email,Stereo FM Radio,SyncML,Themes

Video call,Video player,Video recorder,Video sharing,Visual Radio,Word/Excel/Powerpoint Compatibility

 

http://europe.nokia.com/BaseProject/..._nokia_n80.pdf

http://www.forum.nokia.com/main/0,,018-2775,00.html?model=N80

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Σήμερα ξεκίνησε η διάθεση σε όλα τα καταστήματα του νέου smartphone της Νokia Ν80.

Καλό πιστεύω είναι μιας και υπάρχουν άτομα που το πήραν ήδη η κουβέντα να συνεχιστεί απο εδώ.

Τα υπόλοιπα τα κανονίζει ο Nervous;)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Exis katalavi vevaia oti oloi tha se priksoume me requests!!!:lol: :lol:

 

Na sou po tora kai to diko mou!!:) dokimase an boris na traviksis kamia foto tou dromou apo to balkoni sou gia na doume se eksoterikes sinthikes pos ta pai.thanks!!

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Κώστα. Γιατί το έβαλες να φορτίζει αμέσως; Ήταν τελείως άδεια η μπαταρία του; Γιατί εγώ ως ανυπόμονος με κάθε νέα συσκευή, παίζω με την συσκευή μεχρί να αδειάσει η μπαταρία και μετά το βάζω να φορτίσει.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις. Τι χρώμα; Μαύρο ή ασημί;

Ασημί αναγκαστηκά...! Δεν έχω βάλλει τη Nokia μπαταρία ;)

 

 

Ο μηχανισμός slide είναι ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟΣ!!! Ότι καλύτερο έχω πιάσει από slide!

 

Δηλαδή πως είναι, σε τι φέρνει; 7650, 6270, 6280, 8800;

 

Γράψε μας αναλυτικά της πληροφορίες του firmware που φοράει.

Με αγχόνεις.... Είναι πάρα πολύ καλό!! Αλλά δεν μπορώ να το παρομιάσω... Ο μηχανισμός δεν είναι σαν το dummy! Με τίποτα... Βολέυει πολύ με το ένα χέρι να το κρατάς και να το ανοίγεις....

 

Firmware δεν μπορώ να πω ακόμα... Το πήρα 625 euro από το Nokia Shop Ελληνικού! Πολύ καλό κατάστημα... Δέχτηκαν να μου το κρατήσουν χωρίς προπαραγγελία :)

 

Η πρώτη photo ό,τι βρήκα μπροστά μου έβγαλα: http://www.exchangingcenter.com/n80/17042006.jpg

 

 

Άλλη μία φότο... Περισσότερα μετά το φροντιστήριο!

http://www.exchangingcenter.com/n80/17042006001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το ανοίξεις να μας πεις τι γίνεται με την έκθεση , εξακολουθεί να είναι χάος η το διορθώσανε ???
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανισμός slide είναι ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟΣ!!! Ότι καλύτερο έχω πιάσει από slide!

Να σε ρωτήσω Κώστα ο μηχανισμός slide είναι όπως στα samsung :worry: ???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη αν σας χαλάω τον ενθουσιασμό,αλλά θα μου επιτρέψετε να μη μου αρέσουν οι φωτογραφίες?(μέχρι στιγμής..)
Eli Eloim Lama Astagna Savaoth
Link to comment
Share on other sites

Ασημί αναγκαστηκά...! Δεν έχω βάλλει τη Nokia μπαταρία ;)

 

 

Ο μηχανισμός slide είναι ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟΣ!!! Ότι καλύτερο έχω πιάσει από slide!

Τι εννοείς δεν έχεις βάλει μπαταρία της Nokia? Έχεις βάλει κάτι άλλο? Κάτι καλύτερο μήπως?

NickBoss
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν έχεις βάλει μπαταρία της Nokia? Έχεις βάλει κάτι άλλο? Κάτι καλύτερο μήπως?

Η Nokia δεν έχει ανακοινώσει μέχρι στιμής κάποια μπατατρία μεγαλύτερης χωρητικότητας που να είναι συμβατή με το Ν80. Ο Κώστας λοιπόν πήρε μία 1700mAh τρίτου κατασκευαστή για να την χρησιμοποιήσει στο N80.

 

Γνώμη μου είναι να αποφεύγονται τέτοιες κινήσεις γιατί ποτέ δενξέρεις τι μπορέι να σου συμβεί. Αν πχ συμβεί οτιδήποτε στην συσκευή που να οφείλεται σε δυσλειτουργία της μπαταρίας, χάνεις εγγύηση, χάνεις τα πάντα. Προτιμώ λοιπόν να φορτίζω 2 φορές την μέρα το κινητό μου (αν έπαιρνα βέβαια το Ν80) παρά να ζω με το άγχος οτι μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο.

 

Μόλις το ανοίξεις να μας πεις τι γίνεται με την έκθεση , εξακολουθεί να είναι χάος η το διορθώσανε ???

 

Ανάλογα για ποιό χάος μιλάς. Έχεις 6630/70 ή Ν70/90. Γιατί η έκθεση μοιάζει με αυτή των 6630/70 οπού οι εικοόνες και τα βίντεο είναι χωρισμένα σε διαφορετικές κατηγορίες στις οποίες υπάρχει η δυνατότητα αναζήτησης. Σαφώς βελτιωμένο σε σχέση με την έκθεση των Ν70/90.

 

Πάντως η διαχείσρηση εικόνων που γνωρίσαμε στο 6630 απουσιάζει. Κάτι που θα μου λέιψει τον πρώτο αυτό καιρό μιας και δεν έχουμε πλέον ούτε το resco viewer αλλά ούτε και τον file explorer.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία φότο... Περισσότερα μετά το φροντιστήριο!

http://www.exchangingcenter.com/n80/17042006001.jpg

 

Η πρώτη με τις κουρτίνες φαίνεται καλά αν την δεις σε 1024x768 ανάλυση οθόνης. Η δεύτερη όμως είναι χάλια. Εχω δει από 2ΜΡ πολύ πολύ καλυτερες φωτό.

 

Από ότι έχω παρατηρήσει μου φαίνεται ότι έχει πρόβλημα στα μακρινά θέματα. Οτι καλο έχω δεί μέχρι τώρα είναι θέματα σε απόσταση μέχρι 3 μέτρα.

 

Και από forum του εξωτερικού προτιμούν να βγάζουν κοντινά θέματα ;) :whistle: , όπως π.χ. τα πόνυ. Μάλλον φταίει ότι δεν έχει autofocus. Να δούμε αν μπορεί να βελτιωθεί με firmware.

 

Περιμένω και εγώ να ακούσω από οσους το πήραν εντυπώσεις

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Καποιες ερωτησεις που πιστευω ολοι θελουν να μαθουν

 

1) Ποσο γρηγορη ειναι η συσκευη(σε σχεση με το 6630? + Επεξεργαστης αν φαινεται καπου?)?

2) Μνημη συσκευης???

3) Η μουσικη απο τα ακουστικα ακουγεται οπως στα 6270-80???

4) Σπιτικη ανβαθμιση-ισχυει??? (ψαξε στα Device-Connection Manager)

5) H εκθεση ειναι γρηγορη, ευκολη και πληρης???

6) Η φωτεινοτητα της οθονης???

7) Το ηχειο ειναι καθαρο και δυνατο???

8) Μηπως στα μηνυματα ενσωματωσανε επιτελους smilies???

9) Ο μηχανισμος ειπες καλος, η ποιοτητα κατασκευης γενικα της συσκευης???

10) Οταν περασουν 5-6 μερες πες μας τι γινεται και με την αυτονομια!!!

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε αν μπορεί να βελτιωθεί με firmware.

Το firmware δεν μπορεί να διορθώσει την έλλειψη του autofocus.Μη περιμένεις θεαματικά αποτελέσματα.Απλά θα συνηθίσουμε στην ιδέα ότι τα μακρινά δεν θα είναι όπως θα τα θέλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Μνήμη Συσκευής

48ΜΒ εωστερικής μνήμης + κάρτας μνήμης 128ΜΒ miniSD

 

H σπιτική αναβάθμιση υπάρχει. Είναι το μενού Διαχείρηση συσκευής που βρίσκεται στην κατηγορία συνδεσιμότητα. Σύμφωνα με ξένα φόρουμ, εκεί βλέπεις την λίστα ιστορικού με τις αναβαθμίσεις που πραγματοποιείς στην συσκευή. Τώρα για το άν δουλεύει στην πράξη, θα πρέπει να κάνουμε υπομονή για να το διαπιστώσουμε.

 

Η έκθεση είναι όμοια με του 6630. Είδαν οτι αυτή των Ν70 και 90 δεν αποδίδει και γυρίσαν στα παλιά. Το 3250 διαχειρίζεται την έκθεση ταχύτατα. Δεν περιμένω κάτι λιγότερο απαο το Ν80.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία εφαρμογή που να μας δείχνει την ελεύθερη RAM και την ταχύτητα του επεξεργαστή. Βεβαια αυτό που μας αρκεί είναι να μην κολλάιε στα δύσκολα και να είναι ταχύτατο. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέριες.

 

Συγκριτικό του Ν80 με τα Ν70, Ν90 και 3250 θα γίνει αύριο το πρωί. Θα δούμε φωτεινότητα οθόνης, ταχύτητα μενού, διαχείρηση έκθεσης, ποιότητα αναπαραγωγής παο τα κουστικ΄ακαι απο το εξωτειρκό ηχείο.

Link to comment
Share on other sites

Η έκθεση είναι όμοια με του 6630. Είδαν οτι αυτή των Ν70 και 90 δεν αποδίδει και γυρίσαν στα παλιά. Το 3250 διαχειρίζεται την έκθεση ταχύτατα. Δεν περιμένω κάτι λιγότερο απαο το Ν80.

ΝΑ προσεξετε σε παρακαλω την πληροτητα του μενου στην εκθεση!!!

Δηλαδη ειναι μορφης 6630 και εχει τις επιλογες που εχουν τα Ν70/Ν90????

(π.χ. shrink, edit menu, freespace.......)

Ευχαριστω!;) :happy:

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Έχει την πολύ χρήσιμη δυνατότητα ταξινόμησης των αρχείων κατά ημερομηνία, κατα όνομα, κατά μέγεθος και κατά τύπο. Έει επεξεργασία με πάμπολλες δυνατότητες όπως περιστροφή, αλλαγή χρωματικού τόνου, φωτεινότητας, προσθήκη κειμένου, πλαισίου, εικόνων κτλ, αλλαγή μεγέθους αλλά και περικοπή μέρους της εικόνας.

Υπάρχουν βέβαια αρκετές ακόμα αλλά είναι πιο συνηθισμένες μιας και υπάρχουν και στα Ν70/90 και δε νομίζω οτι πρέπει να τις αναφέρω.

 

Τις λειτουργίες shrink και freespace δεν τις έχω εντοπίσει εκτός αν είναι κάποιες απο αυτές παυ ανέφερα (νομίζω το shrink είναι το αλλαγή μεγέθυς).

Link to comment
Share on other sites

Τις λειτουργίες shrink και freespace δεν τις έχω εντοπίσει εκτός αν είναι κάποιες απο αυτές παυ ανέφερα (νομίζω το shrink είναι το αλλαγή μεγέθυς).

Απελευθερωση μνημης, ειναι οταν διαλεγεις καποιες εικονες και καπου στο μενου εχει Απ.Μνημης για να ελευθερωσει μνημη!!!!

 

-------------------------------------------------------

To reduce the size of files that you already copied to other

locations, such as to a compatible PC, select Options >

Shrink. Selecting Shrink reduces the resolution of an

image to 640x480. To increase free memory space, select a

file and Options > Free memory.

Η αγάπη αποτελείται απο μια μοναδική ψυχή που κατοικεί σε δύο σώματα! (Αριστοτέλης)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Proud Owner of a Xbox360 fully updated!!! (http://www.enternity.gr)

Next Generation Consoles WAR:http:// http://www.vgchartz.com/

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον/την Highway.Πολλές κάμερες 2mp τραβάνε πολύ καλύτερες photos(πχ qtek s200).Aς περιμένουμε όμως....Μπορεί αυτές να ήταν "κουνημένες"..;)
Eli Eloim Lama Astagna Savaoth
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα μας το πεί ο Κώστας μιας και στο 3250 δεν υπάρχει ούτε η σμίκρυνση, ούτε η εκτύπωση, ούτε η προβολή διαφανειών αλλά ούτε και η διαχείρηση άλμπουμ. Ελπίζω στο Ν80 να υπάρχουν όλα αυτά και περισσότερα.
Link to comment
Share on other sites

Για Vodafone παιδιά ξέρετε τίποτά;

Περίπου πόσο να περιμένουμε για να δούμε νέες ανακοινώσεις για n-series;

28 Απριλίου θα κυκλοφορήσει το Ν80 από τα Vodafone Shops.

 

Υπάρχει έστω και μία Symbian εφαρμογή συμβατή με τη συσκευή ;

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδική ολοκληρωμένη μεχρι στιμγής είναι το screenshot 2. Περισσότερα στο θέμα Εφαρμογές symbian 9.1
Link to comment
Share on other sites

Oson afora tis foto ego pisteuo oti gia 3mpx den einai kai oti kalitero exoume dei.

 

Einai sigoura para ma para poli kalliteres apo autes pou eixame dei pio palia na kikloforoun sto internet alla distixos i apousia tou autofocus den afinei kai polla perithoria.

 

Vevaia paratirisa oti otan den megenthinis tin eikona(kai tin vlepis sto arxiko mikro megethos pou stin vgazi to pc) den diakrinontai amesos i opoies tholoures fenontai an dis tin foto ligo pio megali. Kati einai kai auto!!

 

Elpizo aurio sto sigritiko pou tha kanete na traviksete arketes foto se diafores katastasis fotismou kai me diafora themata (makria,kontina,esoterikous xorous,eksoterikous) kai kapia antistixa video gia na exoume pleon mia arketa olokliromeni apopsi.

http://img150.imageshack.us/img150/7718/panathinaikosfannh8.gif

 

Proud owner of an OMNIA 16GB !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...