Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προφανως θα χρειαστεις κατι τετοιο

http://img.alibaba.com/wsphoto/v0/309709361/eu-adaptor-2-pin-usa-adapter-2-flat-adapter-charger-adator-eu-to-usa-adaptor-usa.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητοι φιλοι

Εδω και κανα 10μηνο εχω ενα κινεζικο (JC 9600) απομιμηση Μπλακμπερυ με 2 σιμ γουιφι τηλεοραση JAVA 2mpixel κλπ

Εξ αρχης ειχε 2 μπαταριες που τις χρησιμοποιούσα εναλλαξ

Βάσταγαν 2 μερες μάξιμουμ (με ανοιχτο Bluetooth)

 

Πριν λιγες μερες βγάζοντας το φισάκι USB της φορτισης ,βγήκε μαζί και το θηλικο ( η υποδοχή)

Πρωτου το πεταξω ειπα να κανω μια ερευνα μηπως και βρω σε λογικη τιμη φορτιστη να φορτιζει εκτος τηλεφωνου

Βρηκα εναν universal ε εναν κινεζο στη Στουρναρη

 

τον πηρα με κρυα καρδια (9 Ευρα με παζαρια)

 

Μετα την πρωτη φόρτηση βρίσκομαι στην 4η μέρα και η μπαταρία συνεχίζει να δειχνει 3 απο τα 4 τουβλακια!!!!!

 

Το αναφέρω μήπως και βοηθηθει κανενας φιλος

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα.Είμαι κάτοχος ενός samsung i5800.Για φορτιστη αυτοκινήτου αγόρασα αυτον εδώ απο το saturn http://www.cellularline.com/catalog/en/catalogo_cellular_line/auto/carica_batterie_da_auto/roller_car_charger

Αλλά δε μπορώ να βρω αν ειναι πλήρως συμβατά τα χαρακτηριστικά τους.(Με φόβισε ενα post καποιου που λεει οτι του καηκε το usb εξαιτειας του φορτιστή).

o γνήσιος φορτιστής της samsung κάνει 8 ευρώ στο ebay με τα έξοδα απλοστολής.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει χρησιμοποιησει καποιος το κιτ της νοκια για ποδηλατα? τιμη ή αν αξιζει... ?

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Μιας και η μπαταρία του DHD μου κρατάει μεν αρκετά (~18h με μέτρια προς αρκετή χρήση ως τηλέφωνο) τώρα για τις διακοπές θα ήθελα το κατιτίς παραπάνω. Δυστυχώς δεν το βλέπω να αντέχει αρκετή ώρα στην παραλία με ανοιχτό 3g και full χρήση για games οπότε, πέραν της λύσης της δεύτερης ή/και extended μπαταρίας (extended my *** sta 1500mAh :P) σκέφτομαι και την λύση ενός φορητού usb φορτιστή, με μπαταρία, όχι ηλιακούς ή μανιβέλας.

 

Σε Ελληνικά καταστήματα βρήκα μόνο στα 1000-1300mAh. Μετά από ένα γρήγορο ψάξιμο στο ebay κατέληξα σε αυτούς τους δυο:

 

1) http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130456061354

2) http://cgi.ebay.com/6600mAh-Portable-Back-Up-Charger-HTC-Desire-HD-/130530070954

 

Μάλλον θα παραγγείλω το δεύτερο, 6600 mAh σε σχέση με τα 2200 του πρώτου φαντάζομαι αξίζει τα +~€9 της τιμής και θα με βγάλουν άνετα για 3-4 φορτίσματα! Το μέγεθος δεν με ενοχλεί, χώρια που η μεγάλη χωρητικότητα μου δίνει και την δυνατότητα να φορτίσω τόσο το δεύτερη συσκευή μου όσο και την ψηφιακή.

 

Το θέμα είναι προτού προβώ σε οποιαδήποτε παραγγελία, έχει κανείς εμπειρία με τέτοιου είδους φορτιστές; Κάτι που θα πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

 

Μιας και η μπαταρία του DHD μου κρατάει μεν αρκετά (~18h με μέτρια προς αρκετή χρήση ως τηλέφωνο) τώρα για τις διακοπές θα ήθελα το κατιτίς παραπάνω. Δυστυχώς δεν το βλέπω να αντέχει αρκετή ώρα στην παραλία με ανοιχτό 3g και full χρήση για games οπότε, πέραν της λύσης της δεύτερης ή/και extended μπαταρίας (extended my *** sta 1500mAh :P) σκέφτομαι και την λύση ενός φορητού usb φορτιστή, με μπαταρία, όχι ηλιακούς ή μανιβέλας.

 

Σε Ελληνικά καταστήματα βρήκα μόνο στα 1000-1300mAh. Μετά από ένα γρήγορο ψάξιμο στο ebay κατέληξα σε αυτούς τους δυο:

 

1) http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130456061354

2) http://cgi.ebay.com/6600mAh-Portable-Back-Up-Charger-HTC-Desire-HD-/130530070954

 

 

 

Μάλλον θα παραγγείλω το δεύτερο, 6600 mAh σε σχέση με τα 2200 του πρώτου φαντάζομαι αξίζει τα +~€9 της τιμής και θα με βγάλουν άνετα για 3-4 φορτίσματα! Το μέγεθος δεν με ενοχλεί, χώρια που η μεγάλη χωρητικότητα μου δίνει και την δυνατότητα να φορτίσω τόσο το δεύτερη συσκευή μου όσο και την ψηφιακή.

 

Το θέμα είναι προτού προβώ σε οποιαδήποτε παραγγελία, έχει κανείς εμπειρία με τέτοιου είδους φορτιστές; Κάτι που θα πρέπει να προσέξω;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

 

και γω έχω καταλήξει ότι αυτή είναι η καλύτερη λύση και όχι η δεύτερη μπαραρία. έχω δεύτερη μπαταρία για το desire μου και πραγματικά δεν είναι το καλύτερο μου να την αλλάζω, οπότε την χρησιμοποιώ πολύ σπάνια.

δυστυχώς και γω έχω προβληματιστεί για το πιο να επιλέξω. δεν τα πάω καθόλου καλά με τα ρεύματα αλλά νομίζω ότι το σημαντικότερο που πρέπει να προσέξουμε σε αυτές τις συσκευές είναι το output να είναι 1Α (ή 1000mA λογικά:p).

το πρώτο αν και αναφέρει ότι είναι από 0,5-1 μάλλον δύσκολα θα τα καταφέρει να φορτίσει την συσκευή σου. το δεύτερο αναφέρει ξεκάθαρα ότι έχει έξοδο 1Α.

εγώ σκεφτόμουν για αυτό από το netimes που είναι μεν 5000mAh αλλά και σχετικά φτηνό, ή αν αποφασίσω για κάτι ακριβότερο να πάω σε ένα από τα δύο που βρήκα στο amazon ακι απ' ότι καταλαβαίνω πρόκειται για αξιόπιστη εταιρεία με πολύ καλές κρητικές.

http://www.amazon.com/gp/product/B003690Q42/ref=s9_simh_gw_p23_d0_i2?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-2&pf_rd_r=1B7NGD9A1PT2TBWGHTAB&pf_rd_t=101&pf_rd_p=470938631&pf_rd_i=507846

http://www.amazon.com/New-Trent-iCruiser-IMP1000-Blackberry/dp/B003ZBZ64Q/ref=pd_sim_cps_3

 

αν παραγγείλεις κάτι απ' όλα αυτά γράψε μας εδώ τις εντυπώσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους. (Μόλις συνειδητοποίησα πόσα χρόνια έχω να γράψω εδώ... τέλος πάντων).

 

Είχε ανακοινωθεί το 2009 πως οι φορτιστές όλων των κινητών θα γίνου κοινοί μεταξύ κατασκευαστών [1,2]. Γνωρίζετε αν είναι σε ισχύ κάτι τέτοιο; Ολική ή μερική ή καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. (Μόλις συνειδητοποίησα πόσα χρόνια έχω να γράψω εδώ... τέλος πάντων).

 

Είχε ανακοινωθεί το 2009 πως οι φορτιστές όλων των κινητών θα γίνου κοινοί μεταξύ κατασκευαστών [1,2]. Γνωρίζετε αν είναι σε ισχύ κάτι τέτοιο; Ολική ή μερική ή καθόλου.

Ακόμα τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι η πρώτη φορά που ο σπιτικός φορτιστής μου έχει μάλλον πρόβλημα δεδομένου οτι κατά την διάρκεια της φόρτισης γίνονται διακοπές ανάλογα με το πως "στέκεται" το καλώδιο στην υποδοχή του κινητού. Με την ίδια την υποδοχή δεν νομίζω να υπάρχει θέμα εφόσον όποτε το συνδέω με τον υπολογιστή με το εξτρα usb καλώδιο, η φόρτιση γίνεται άψογα.

Το ερώτημα είναι οτι ο γνήσιος φορτιστής αναφέρει output 0,7A (ή 700mA) ενώ ο ΝΟΚΙΑ AC10 microusb που σκέφτομαι να πάρω, αποδίδει 1200! Επειδή δεν είμαι πολύ καλός με τα...ρευματολογικά, υπάρχει πιθανότητα προβλήματος με το κινητό ή απλά θα φορτίζει πιο γρήγορα (σχεδόν στο μισό χρόνο θεωρητικά) οπότε θα βγω και...κερδισμένος???

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα, έχω ορισμένες συσκευές για τα προηγούμενα μοντέλα της sony ericsson (αυτά με τα δοντάκια , πριν το micro usb). Γνωρίζεται αν υπάρχει κανένας αντάπτορας για μετατροπή σε micro usb? Ρωτάω μήπως καταφέρω να αξιοποιήσω τους φορτιστές και τα παλιά ηχεία! Ή μήπως θυμάστε πως λέγεται ο παλιός φορτιστής για να ψάξω στο ίντερνετ; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Το βύσμα του οποίου αναζητάς την oνομaσία λέγεται fast port. Λογικά δεν θα βρεις μετατροπέα μιας και είναι διαφορετική η υλοποίηση των δυο βυσμάτων.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω μια απορία για την φόρτιση. Άν φορτίζω συχνα το κινητό στο pc παθαίνει τίποτα η μπαταρία; εννοώ φορτίζει κανονικά;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

έχασε η μάνα μου το φορτιστή του SE j 108 που είναι από τα καινούρια και έχει micro usb ως βύσμα φόρτισης.

 

πήρα το καλώδιο που είχε η συσκευασία για σύνδεση με υπολογιστή , το συνέδεσα με έναν αντάπτορα για να μπαίνει στη πρίζα του τοίχου και περίμενα να δουλέψει.

αλλά δεν.

τελικά φορτίζει από θύρα usb υπολογιστή , αφού πέρασαν drivers τα wins.

 

καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό ;

δεν θα έπρεπε να φορτίζει κανονικά ;

τον αντάπτορα τον χρησιμοποιώ καθημερινά για φόρτιση άλλης συσκευής και δουλεύει οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θέλω να φορτίζω μια μπαταρία κινητού τηλεφώνου,χωρις να την έχω μέσα στο κινητο..αυτό που θέλω να σιγουρευτώ είναι τι σύνδεση πρέπει να της κάνω με τον φορτιστή,απλά συνδέω τον φορτιστή στους πόλους της μπαταρίας?
Link to comment
Share on other sites

οι usb φορτιστες αυτοκινητου μπορουν να φορτισουν οποιοδηποτε κινητο το οποιο εχει usb?η θα καψουμε κανα τηλ?:lol:
Link to comment
Share on other sites

οι usb φορτιστες αυτοκινητου μπορουν να φορτισουν οποιοδηποτε κινητο το οποιο εχει usb?η θα καψουμε κανα τηλ?:lol:

 

τσέκαρε την τάση φόρτισης,αν είναι ίδια με του αυθεντικού.γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα,αρκει ο φορτιστής να δίνει μέχρι 5V

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
τσέκαρε την τάση φόρτισης,αν είναι ίδια με του αυθεντικού.γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα,αρκει ο φορτιστής να δίνει μέχρι 5V

 

κατα 99% δεν θα εχεις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια,

Αγόρασα δύο μπαταρίες για το Alcatel Ot 995 που έχω αλλά ο εξωτερικός φορτιστής που μου έδωσαν δεν δουλεύει. Ξέρετε που μπορώ να βρω εξωτερικό φορτιστή για τις μπαταρίες χωρίς κίνδυνο να ανατιναχτώ;:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σκέφτομαι να αγοράσω έναν δυνατό φορτιστή microUSB, ιδίως για τώρα για ταξίδια και διακοπές, που χρειάζονται μικροί χρόνοι φόρτισης. Έχω βάλει στο μάτι τον Nokia AC-10E, ο οποίος βγάζει 1200mA. Το θέμα είναι αν μπορώ να τον χρησιμοποιήσω άφοβα ή υπάρχει ο κίνδυνος να κάψω κάτι, π.χ. το κινητό μου ή κάποια άλλη συσκευή με την εν λόγω θύρα. Απ' ό,τι ξέρω, όλοι οι φορτιστές microUSB δίνουν τάση 5V, όπως και ο συγκεκριμένος. Επίσης, όλες οι συσκευές μου είχαν στο πακέτο τους microUSB φορτιστές με έξοδο 5V, αλλά λιγότερα mA. Υπάρχει κίνδυνος με τα πολλά Ampere εξόδου (1200mA); Θέλω να αποφύγω να κουβαλάω 5-6 φορτιστές μαζί μου, αλλά δε θέλω να κινδυνέψει κάποια συσκευή. :what:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...