Jump to content

Θέρμανση & θερμαντικές συσκευές


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας και από μένα. Παρακολούθησα το θέμα και μπορώ να πω ότι βοηθήθηκα στο να βγάλω κάποια συμπεράσματα αλλά θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο και αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης έχετε ιδέα τι μπορεί να αποδώσουν σχετικά με το κόστος τους? Λένε πως για μικρούς χώρους συμφέρουν καλύτερα από το αερόθερμο ή το κλιματιστικό αλλά δε ξέρω τι γίνεται συγκριτικά με τους convectors που απ'ότι είδα "παίζουν" πολύ εδώ μέσα :p
Link to comment
Share on other sites

Για τα πάνελ υπέρυθρης έχω ακούσει ότι προκαλούν ζημιά στα μάτια. Και μόνο με την υποψία αυτή, εγώ δεν θα τα έπαιρνα ποτέ.

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο: Ποια είναι η διαφορά επί της ουσίας ενός θερμοπομπού και ενός καλοριφέρ λαδιού; Και δεν εννοώ ση λειτουργία τους. Ξέρω ότι το ένα ζεσταίνει λάδι και το άλλο ρουφάει αέρα και τον ζεσταίνει μέσω αντίστασης. Εννοώ τι διαφορά έχουν στην απόδοσή τους και στην κατανάλωση. Ας πούμε ότι έχουμε ένα καλοριφέρ λαδιού 2000W και έναν θερμοπομπό 2000W. Θεωρητικά σε μία ώρα δεν θα έχουν κάψει 2 κιλοβατώρες και τα δύο; Γιατί λένε τότε ότι το καλοριφέρ λαδιού καίει πολύ και ο θερμοπομπός όχι τόσο;

 

Επίσης, τι διαφορά έχει ο θερμοπομπός από ένα αερόθερμο στη λειτουργία του;

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ αν έχεις κάποιο στοιχείο γι αυτό που λές, σχετικά με βλάβες στα μάτια από τις συσκευές με υπέρυθρη θέρμανση να το παραθέσεις. Έβαλα στο παιδικό δωμάτιο και με ανησύχησε η αναφορά σου στο θέμα.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ψαξεις στο Google. Εχει αναφερθει αρκετες φορες οτι μπορει να προκαλεσει προβληματα στα μικρα παιδια, στα ματια.

Αν ειναι αληθεια ή ψεμα δεν ξερω αλλα και μονο στην υποψια οπως αναφερετε παραπανω δεν θα το εβαζα στο παιδικο.

Θα μπορουσες να παρεις ενα θερμοπομπο.

 

Επισης για τον φιλο που ρωταει επιπεδα χρεωσης ηλεκτρικου ρευματος μετα και απο ολα τα θεματα που εχουν ανοιχτοι στο forum στην πρωτη θεση οικονομιας ερχονται τα inverter aircondition και μετα Θερμοπομποι και τα υπολοιπα.

Edited by chalk
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 ερωτησούλες για θέρμανση:

 

1) οι φτηνοί θερμοπομποί του carrefour είναι ΟΚ ή επικίνδυνοι; Χρειάζομαι για ένα δωμάτιο έναν 2000w και ο delonghi κοστίζει 50 ευρώ ενώ του carrefour 22. Επίσης μήπως ξέρετε αν οι περσίδες που βγαίνει ο αέρας παίζουν σημαντικό ρόλο; διότι πχ στο ένα delonghi οι οπές είναι στο πάνω μέρος με κατεύθυνση προς τα πάνω (δεν έχουν μπροστά-πίσω) ενώ σε κάποια άλλα βρίσκονται πάνω λοξά και σε κάποιους ακριβούς θερμοπομπού βρίσκονται ψηλά με αλλά με κατεύθυνση προς τα μπροστά και όχι προς τα πάνω.

 

πχ http://www.apothema.gr/files/productImages/resized/%CE%98%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%AF_United_UHC-820_united-349582938609348690384690283609283_200x200.JPG

http://zesta.gr/components/com_aceshop/opencart/image/cache/data/noirot_spot_e_ii-500x500.jpg

http://zesta.gr/components/com_aceshop/opencart/image/cache/data/Thermopompoi/Dimplex%20Ecw/DIMPLEX%20ECW-500x500.jpg

 

2) Σκέφτομαι αν είναι σωστή μια ιδιοκατασκευή στο τζάκι μου:

 

Είμαι στον τελευταίο όροφο πολυκατοικίας και το τζάκι μου έχει γυψοσανίδα όπου μέσα περνάνε άλλοι 3 σωλήνες των τζακιών των υπολοίπων ορόφων. Φυσικά η θερμοκρασία που βγάζουν χάνεται ανεκμετάλλευτη.

Αν ανοίξω τρύπα και β'αλω μια σκάρα πχ στους 15 πόντους από το έδαφος και άλλη μία ψηλά κοντά στο ταβάνι, θα δημιουργηθεί ροή που θα δίνει ζεστό αέρα πάνω;

 

Κάτι δηλαδή όπως οι θερμοπομποί που τραβάνε κρύο αέρα από χαμηλά και δίνουν ζεστό ψηλά...

Edited by fonzi
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχει ένα λεγόμενο «αερόθερμο μπάνιου» από ένα απλό; Καλύτερη μόνωση για υδρατμούς να φανταστώ;

 

Λογικά θα έχει αδιάβροχη μόνωση για να μην πάθεις ηλεκτροπληξία και υλικά που δεν σκουριάζουν ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα σπίτι που θερμαίνεται με πετρέλαιο,κεντρική θέρμανση πολυκατοικίας ή ατομική μονάδα,μπορείς να κάνεις οικονομία στην κατανάλωση πετρελαίου αν βάλεις τον κατάλληλο θερμοστάτη χώρου,ή δεν έχει τόση σημασία αυτό?

Ευχαριστώ!

Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τίποτα για τις σομπες χαλαζία? Είναι θεωρητικά καλύτερη λύση απ τις αλογονου. Έχω πάρει μια και για την ώρα φαίνεται να αποδίδει καλα αν και θέλω να τη δοκιμάσω στα πολλά κρυα. Επίσης μου είπαν ότι δεν καίνε πολυ ρευμα αλλα δεν ξερω αν αληθεύει...
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου είπαν ότι δεν καίνε πολυ ρευμα αλλα δεν ξερω αν αληθεύει...

 

Εξαρταται απο το ποσα watt ειναι η σομπα. Εγω χρησιμοποιω μια που εχει σκαλες 500/1000/1500 watt. Οταν τη χρησιμοποιω στη μεσαια σκαλα, καιει 1 κιλοβατ την ωρα. Μετα εξαρταται απο την τιμη που χρεωνει η Δεη την κιλοβατωρα. Αν βγαινει περιπου 0.14€, τοτε καιει 0.14€ την ωρα.

Ας με διορθωσει καποιος γιατι δεν ειμαι σιγουρος με την τιμη της κιλοβατωρας.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το ποσα watt ειναι η σομπα. Εγω χρησιμοποιω μια που εχει σκαλες 500/1000/1500 watt. Οταν τη χρησιμοποιω στη μεσαια σκαλα, καιει 1 κιλοβατ την ωρα. Μετα εξαρταται απο την τιμη που χρεωνει η Δεη την κιλοβατωρα. Αν βγαινει περιπου 0.14€, τοτε καιει 0.14€ την ωρα.

Ας με διορθωσει καποιος γιατι δεν ειμαι σιγουρος με την τιμη της κιλοβατωρας.

 

Μαζί με φπα, φόρους κλπ, τόσο περίπου βγαίνει.

Υπολόγιζε 0,15 για να είσαι καλυμμένος...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

0,0815 ευρω η κιλοβατωρα την ημερα, και 0,054 ευρω στο νυκτερινο.

εκει μπαινει και κατι ακομη δικτυα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

0,0815 ευρω η κιλοβατωρα την ημερα, και 0,054 ευρω στο νυκτερινο.

εκει μπαινει και κατι ακομη δικτυα κλπ.

Αυτό που αναφέρεις είναι με τον φόρο ή χωρίς;

Γιατί εγώ δεν δουλεύω νυχτερινό και όλοι οι λογαριασμοί μου αναφέρουν ως τιμή μονάδας το 0,054€.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

συνολο καταναλωσης 1983 kw

παγια χρεωση 9.20

1192 χ 0.0815=97,15

παγια χρεωση νυκτας 4,00

791χ 0.054= 42,71

 

συνολο 153

 

μετα βαζει συστημα μεταφορας 8,53

δικτυο διανομης 30,72

υπηρεσιες κοινης ωφελειας 15.36

ειδικο τελος εκπομπων 12,70

 

λοιπες χρεωσεις ο.91

 

συνολο68,22

 

γενικο συνολο 221,28 - αξια ρευματος εναντι 81,23=145,47

φπα 18.77

 

ρευμα συνολο 164,24.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει δηλαδή να έχει νυχτερινό το διαμέρισμα που νοικιάζω και να μην το ξέρω;

Πώς μπορώ να το μάθω;

 

Εμένα γράφει kwh 341χ0,5625€/khw=19,18

Edited by junglist

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παίζει δηλαδή να έχει νυχτερινό το διαμέρισμα που νοικιάζω και να μην το ξέρω;

Πώς μπορώ να το μάθω;

 

Εμένα γράφει kwh 341χ0,5625€/khw=19,18

 

εμενα εχει λαμπακι στον πινακα και μολις εχει φτηνο τιμολογιο

(το χειμωνα 15.00-17.00 και 2.00-8.00 και το καλοκαιρι 23.00-8.00) αναβει το λαμπακι . ειδαλως ρωτας την δεη.

Link to comment
Share on other sites

Κονβέκτορ ή καλοριφέρ λαδιού; Με ενδιαφέρουν τα αυτονόητα, δηλαδή απόδοση και οικονομία. Μιλάμε για θέρμανση καθιστικού περίπου 20τ.μ. Σκέφτομαι για αυτό: http://www.skroutz.gr/s/8737/Delonghi-KH770920.html ή αυτό: http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html
Bosch Com 509, Ericsson T10s, Ericsson T18s, Nokia 3330, Siemens C35, Panasonic GD67, Sharp GX10, Nokia 3200, Motorola E398, Nokia 9300, Nokia 6085, Motorola W490, Motorola A1200 Ming, LG HB620, Samsung B7300 OmniaLITE, Samsung Galaxy 551, Samsung Nexus S, Iphone 4, Samsung Galaxy Nexus, Motorola Moto G, LG G2 D802, HTC One M9, HTC 10, Nokia X7 (8.1), Nokia 8.3
Link to comment
Share on other sites

Κονβέκτορ ή καλοριφέρ λαδιού; Με ενδιαφέρουν τα αυτονόητα, δηλαδή απόδοση και οικονομία. Μιλάμε για θέρμανση καθιστικού περίπου 20τ.μ. Σκέφτομαι για αυτό: http://www.skroutz.gr/s/8737/Delonghi-KH770920.html ή αυτό: http://www.skroutz.gr/s/8761/Delonghi-HS20F.html

 

To 2ο που δίνεις, το convector, το έχω κι εγώ. Από απόδοση θα μείνεις υπερευχαριστημένος. Έμενα έχει ένα διακόπτη από 0 μέχρι 6. Το δουλεύω στο 3 σε χώρο 10τμ. περίπου και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος (τις τελευταίες ημέρες που το δουλεύω, έξω έχει από -3 μέχρι 5). Έχει και θερμοστάτη, οπότε δε ζεσταίνει συνέχεια. Τώρα από οικονομία δε ξέρω, περιμένω το λογαριασμό ρεύματος ακόμα.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

To 2ο που δίνεις, το convector, το έχω κι εγώ. Από απόδοση θα μείνεις υπερευχαριστημένος. Έμενα έχει ένα διακόπτη από 0 μέχρι 6. Το δουλεύω στο 3 σε χώρο 10τμ. περίπου και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος (τις τελευταίες ημέρες που το δουλεύω, έξω έχει από -3 μέχρι 5). Έχει και θερμοστάτη, οπότε δε ζεσταίνει συνέχεια. Τώρα από οικονομία δε ξέρω, περιμένω το λογαριασμό ρεύματος ακόμα.

 

χαίρομαι πολύ για αυτο που λες για ένα δωμάτιο γύρω στa 15 με 20 τμ άντε 25 τμ θα αποδειδει να παρω κάτι τετοιο ;. Γενικότερα θέλω κάτι να αποδίδει κάνει παρά πολύ κρύο στην κηφισια αυτήν την περίοδο γύρω στους δέκα βαθμούς την νύχτα και το κρύο σε περουνιαζει , εχω μια άλογονου δεν κάνει τίποτa, το αεροθερμο δεν ειναι τρις χειρότερο σαν να φαιρνει παγωμένο αέρα. Θέλω κάτι να κάνει κουκουλι το δωμάτιο τι μπορω να επιλέξω ;. Δεν εχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ κονβερτορα και θερμόπομπου ποίο ειναι πιο αποδοτικότερο; επίσης αυτή η σομπα χαλαζια που δείχνουν τι ειναι ; αποδίδει καλύτερa απο άλογονου; διότι με την άλογονου με έχει φάει το κρύο και πιστευω οτι μοιάζουν επειδη έχουνε λάμπες εμφάνισιακα άρα μπορεί να μην αποδίδουν. Απο αυτa που είπα παραπάνω τι θα αποδοσεί πραγματικά ;. Οποίος τa έχει δοκιμάσει να μου πει !.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας αρκετά νομίζω ότι έχω μπερδευτεί...

Θέλω να ζεστάνω ενα δωμάτιο 14τμ σε παλιό σπίτι (κακή μόνωση δηλαδή). Θα χρησιμοποιήσω ηλεκτρικό ρεύμα και θέλω κάτι στα 2000-2500w.

 

Η αρχική σκέψη ήταν για convector, μετά πήγα στο καλοριφερ λαδιου και τελικά τώρα σκεφτομαι να πάρω θερμοπομπό. Θέλω κάτι που να έχει ηλεκτρονικό θερμοστάτη. Από τη μια διαβάζω για τα κορυφαία Adax που κοστίζουν πάνω από 240 ευρώ και από την άλλη βρίσκω μάρκες όπως Vigo & Dimplex με 140 ευρώ.

 

Η ερώτηση είναι αν εν τέλει θα έχω την ίδια θερμαντική απόδοση είτε πληρώσω για Adax είτε για Vigo;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει δηλαδή να έχει νυχτερινό το διαμέρισμα που νοικιάζω και να μην το ξέρω;

Πώς μπορώ να το μάθω;

Το ρολόι της ΔΕΗ στις συνδέσεις με νυχτερινή χρέωση έχουν διπλό μετρητή.

Και στους λογαριασμούς στις καταναλώσεις υπάρχουν δυο διαφορετικές χρεώσεις kwh.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για τους θερμοπομπούς. 3 φιλαράκια μου με διαφορετικά σπίτια αγόρασαν θερμοπομπούς ( συνολικά 7 κομμάτια απο 120€ το καθένα).

Ο ένας μένει σε γκαρσονιέρα 30τ.μ. ενιαίου χώρου και χρησιμοποιεί έναν θερμοπομπό. Οι εντυπώσεις είναι οτι με ένα θερμοπομπό δεν γίνεται δουλειά. Χρειάζεται 2 για να ζεσταίνουν το χώρο πιο σωστά και πιο γρήγορα ( οπότε θα σταματάνε και μόλις πιάνουν θερμοκρασία).

Ο άλλος μένει σε μικρό δυαράκι και χρησιμοποιεί έναν στη σαλονοκουζίνα και έναν στο δωμάτιο. Στο δωμάτιο όλα μια χαρά, αλλά στο σαλόνι το ίδιο με τη γκαρσονιέρα.

Ο τρίτος μένει σε 3άρι και χρησιμοποιεί τους υπόλοιπους 4 θερμοπομπούς ( 2 στη σαλονοκουζίνα και απο έναν σε κάθε δωμάτιο). Το σπίτι του παραμένει ζεστό συνέχεια παντού.

Έχω πάει και στα 3 σπίτια και διαπίστωσα τα γραφόμενά μου.

Όσον αφορά τις καταναλώσεις δεν γνωρίζει κανείς γιατί δεν τους ήρθε η λυπητερή ακόμη...

Βασικότατο για τη σωστή και οικονομικότερη λειτουργία ενός θερμοπομπού ( και όλων των θερμαντικών συσκευών με θερμοστάτες) είναι η όσο το δυνατόν καλύτερη μόνωση του σπιτιού. Όσο καλύτερη η μόνωση, τόσο λιγότερο θα ανοιγοκλείνει το σώμα.

Link to comment
Share on other sites

χαίρομαι πολύ για αυτο που λες για ένα δωμάτιο γύρω στa 15 με 20 τμ άντε 25 τμ θα αποδειδει να παρω κάτι τετοιο ;. Γενικότερα θέλω κάτι να αποδίδει κάνει παρά πολύ κρύο στην κηφισια αυτήν την περίοδο γύρω στους δέκα βαθμούς την νύχτα και το κρύο σε περουνιαζει , εχω μια άλογονου δεν κάνει τίποτa, το αεροθερμο δεν ειναι τρις χειρότερο σαν να φαιρνει παγωμένο αέρα. Θέλω κάτι να κάνει κουκουλι το δωμάτιο τι μπορω να επιλέξω ;. Δεν εχω καταλάβει την διαφορά μεταξύ κονβερτορα και θερμόπομπου ποίο ειναι πιο αποδοτικότερο; επίσης αυτή η σομπα χαλαζια που δείχνουν τι ειναι ; αποδίδει καλύτερa απο άλογονου; διότι με την άλογονου με έχει φάει το κρύο και πιστευω οτι μοιάζουν επειδη έχουνε λάμπες εμφάνισιακα άρα μπορεί να μην αποδίδουν. Απο αυτa που είπα παραπάνω τι θα αποδοσεί πραγματικά ;. Οποίος τa έχει δοκιμάσει να μου πει !.

 

Το 15τμ με το 25τμ έχει 10τμ διαφορά... Δεν είναι και μικρή διαφορά όταν θες να αξιολογήσεις την απόδοση μιας θερμαντικής συσκευής. Εγώ από το convector που έχω, είμαι πολύ ευχαριστημένος για ένα χώρος γύρω στα 10-12τμ (με εξωτερικές θερμοκρασίες από -3 μέχρι 5)... Για τα άλλα που ρωτάς δε ξέρω.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Το 15τμ με το 25τμ έχει 10τμ διαφορά... Δεν είναι και μικρή διαφορά όταν θες να αξιολογήσεις την απόδοση μιας θερμαντικής συσκευής. Εγώ από το convector που έχω, είμαι πολύ ευχαριστημένος για ένα χώρος γύρω στα 10-12τμ (με εξωτερικές θερμοκρασίες από -3 μέχρι 5)... Για τα άλλα που ρωτάς δε ξέρω.

 

σωστα ποιο εχεις εσυ; . και ποσο σου ειχε κοστισει; . εμενα πρεπει να ειναι γυρω στα 15τμ το δωματιο μου και γυρω στα 20--22 τμ η κουζινα χονδρικα τωρα απλα δεν ξερω ακριβως ποσαα τ.μ. ειναι για αυτο το λεω . Γενικα αποδιδουν; εχοντας την αλογονου δεν βλεπω καμια διαφορια στην ζεστη, ανεξαρτητα αισθανομαι να με περουνιαζει το κρυο ιδιατερα το βραδυ και ηθελα κατι που να κανει κουκουλι το δωματιο εστω και να σπαει η ζεστη εαν δεν μπορει να το κανει κουκουλι. Εσενα ποσα watt ειναι; εχει και θερμοστατη που οριζεις; εσυ; εχει και ανεμιστηρα; ή οχι ; γενικα μαζι με τον ανεμιστηρα και βαζωντας στο φουλ κανει δουλεια; . Πρεπει κατι να προσεξω πριν το αγορασω; εσυ γενικα τι προσεξες οταν το πηρες; . Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα θελω να μην παρω κατι να αποδιδει και να μην πεταξω τα χρηματα μου εξαλλου δεν ειναι και φθηνα . Σκεφτομουνα αυτο http://www.skroutz.gr/s/2319245/Daewoo-DHC-7320.html ή αυτο http://www.electromart.gr/product_info.php?products_id=694 ; απο οτι ειδα το δευτερο καλυπτει μεχρι και 25 τ.μ. . Αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι το εξης : το πρωτο εχει θερμοστατη που οριζεις εσυ ενω το δευτερο δεν ξερω , Δεν ειναι καλυτερα να εχει θερμοστατη επανω; οποιος τα εχει δοκιμασει να μου πει την γνωμη του τον ευχαριστω πολυ. Σορρυ για το μακροσκελες μυνημα αλλα δεν εχω καταληξει καπου και θελω να παρω κατι αμεσα.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...