Jump to content

Τα πάντα για: 3G/HSDPA, GPRS, MMS, Vodafone Internet


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ikechas (25 Μάρ. 2004 , 02:47)

 

Σγνώμη παιδία μήπως ξέρει κανείς τισ παραμέτρους για GPRS στο v525;;;;

 

 

Ειναι ηδη ρυθμισμενο. Αν εχεις καρτοκινητο μπες στο μενου Internet, web συνδεσεις, βρες το vodafone live prepay και ενεργοποιησε το.

Link to comment
Share on other sites

GPRS KAI WAP EINAI TA IDIA.

DILADI MOBILE INTERNET.

STO WAP XREONESE SAN MILAS ME KAPOION ENO STO GPRS XREONESE GIA TA KB POY STELNEIS/LAMBANEIW

1KB=0.02 EYRO + VAT :happy: ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

0.025+fpa gia thn akrivia... :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stefa (25 Μάρ. 2004 , 15:20)

 

GPRS KAI WAP EINAI TA IDIA.

DILADI MOBILE INTERNET.

STO WAP XREONESE SAN MILAS ME KAPOION ENO STO GPRS XREONESE GIA TA KB POY STELNEIS/LAMBANEIW

1KB=0.02 EYRO + VAT :happy: ;) :)

 

Υπάρχει και μια "μικρή" λεπτομέρεια στο wap έχεις 9600kbps, ενώ στο gprs 43,2kbps μέγιστη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων. ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχω ασχολήθει λίγο με το gprs της vodafone και θα ήθελα να κάνω κάποιες διευκρινήσεις.

 

Τιμολόγιο vodafone:

-χρήση κινητού ως μόντεμ για το pc σας μέσω gprs =0,025 E/kB

-web browsing μέσω κινητού (όχι wap) =0,005 E/kB

-μήνυμα MMS=0,39 E/έκαστο

 

Ρυθμίσεις GPRS/Email:

Παίρνετε τηλ στο 1379 (τμήμα ιντερνετ της vodafone) και σας στέλνουν email με τις ρυθμίσεις για το δικό σας κινητό βήμα προς βήμα.

 

Panafonet:

Ενεργοποίηση εντός 2 μηνών από την εγγραφή στη vodafone. Γίνεται μέσω ίντερνετ αλλά χρειάζεστε τον αριθμό μητρώου σας. Για να τον πληροφορηθείτε, τηλεφωνήστε στο 1289 (τον ίδιο αριθμό που καλείτε για τηλεφωνική ενημέρωση του τρέχοντος λογαριασμού σας). Για να έχετε το email της panafonet στο κινητό σας, τηλ. στο 1397.

 

Επίσης, Ο ΜΕΤΡΗΤΗΣ GPRS στο sx1 (τουλάχιστον) δεν υπολογίζει σωστά τα συνολικά ΜΒ του gprs. Για να γνωρίζετε πόσα ακριβώς ΜΒ έχουν κινηθεί από το κινητό σας, τηλεφωνήστε στο 1397. Ενδεικτικά, 2 λεπτά σερφάρισμα στο in.gr και μίας ακόμα σελίδας σας χρεώνει με 300 ΚΒ περίπου.

 

Η σύνδεση στην panafonet είναι όντως πάρα πολύ καλή (έχω και γω οτενέτ), καμία σχέση με την κακή ποιότητα του παρελθόντος.

 

Τέλος, η τηλεφωνική εξυπηρέτηση της vodafone είναι πολύ καλή (μέσος χρόνος αναμονής όχι περισσότερο από 3 λεπτά και χωρίς χρέωση αν η κλήση γίνεται από κινητό vodafone) οπότε μη διστάζετε να τη χρησιμοποιείτε (εγώ το κάνω πολύ συχνά)

 

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η πλοήγηση μέσω GPRS συμφέρει χωρίς δεύτερη σκέψη. Υπάρχει λόγος, κάποιος να προτιμήσει το WAP;
Που είναι?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stergianos (30 Μάρ. 2004 , 11:32)

 

Γεια σας παιδιά. Έχω Τ68ι vodafone cu και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το e-mail. Μπορείτε να με βοηθήσετέ?

 

λέγοντας e-mail εννοείς vodafone mail? λοιπόν, κατ' αρχάς θα πάρεις από το κινητό σου στο 1251 και θα ζητήσεις να στο ενεργοποίησουν. μετά θα πας http://www.myvodafone.gr (από pc) και θα κάνεις εγγραφή εκεί που λέει "νέος χρήστης". Θα σου στείλουν έναν κωδικό με sms ο οποίος θα ισχύει από την στιγμή που ενεργοποιηθεί η υπήρεσια από το 1251 (θα έρθει sms όταν είναι έτοιμη).
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SE T610: SonyEricssonT610/R201 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό Μήνυμα από antonis_wrx

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stergianos (30 Μάρ. 2004 , 11:32)

 

Γεια σας παιδιά. Έχω Τ68ι vodafone cu και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το e-mail. Μπορείτε να με βοηθήσετέ?

 

λέγοντας e-mail εννοείς vodafone mail? λοιπόν, κατ' αρχάς θα πάρεις από το κινητό σου στο 1251 και θα ζητήσεις να στο ενεργοποίησουν. μετά θα πας http://www.myvodafone.gr (από pc) και θα κάνεις εγγραφή εκεί που λέει "νέος χρήστης". Θα σου στείλουν έναν κωδικό με sms ο οποίος θα ισχύει από την στιγμή που ενεργοποιηθεί η υπήρεσια από το 1251 (θα έρθει sms όταν είναι έτοιμη).

 

Efxaristo poli!:)

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσώ μερικά πράγματα για την χρέωση του GPRS (και για το wap over gprs αλλά και για το internet over gprs). Η χρέωση 0.025 euros/kb για το wap & 0.005 euros/kb για το internet είναι αναλογική ή γίνεται κλιμακωτά ;;;;

 

 

Δηλαδή αν η συνολική σου κίνηση (upload + download) είναι 1.34 kb θα πληρώσεις:

 

1.34kb * 0.025euros/kb = 0.0335 euros

 

ή

 

0.025euros για το 1ο kb + 0.025euros για το 2ο kb που ξεκίνησε = 0.05 euros

δηλ. γίνεται στρογγυλοποίηση προς τα πάνω στον κοντινότερο ακέραιο, 1.34kb ~ 2kb * 0.025euros/kb = 0.05 euros

 

:wacko:

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xrhstos (30 Μάρ. 2004 , 15:18)

 

Θα ήθελα να ρωτήσώ μερικά πράγματα για την χρέωση του GPRS (και για το wap over gprs αλλά και για το internet over gprs). Η χρέωση 0.025 euros/kb για το wap & 0.005 euros/kb για το internet είναι αναλογική ή γίνεται κλιμακωτά ;;;;

 

 

Δηλαδή αν η συνολική σου κίνηση (upload + download) είναι 1.34 kb θα πληρώσεις:

 

1.34kb * 0.025euros/kb = 0.0335 euros

 

ή

 

0.025euros για το 1ο kb + 0.025euros για το 2ο kb που ξεκίνησε = 0.05 euros

δηλ. γίνεται στρογγυλοποίηση προς τα πάνω στον κοντινότερο ακέραιο, 1.34kb ~ 2kb * 0.025euros/kb = 0.05 euros

 

:wacko:

 

 

Δεν νομίζω οτί μπορεί κανείς να σου απαντήσει πλην του τηλεφ. κέντρου εξυπ. πελατών. Πάντως η διαφορά είναι ελαχιστότατη, δεν αξίζει καν να πάρεις τηλέφωνο. Η τιμή 0,025 είναι για τη χρήση του κινητού ως μόντεμ με gprs. Για ιντερνετ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ από κάποιο browser που έχεις κατεβάσει στη μνήμη του κινητου, η τιμή είναι 0,005. Το ξαναλέω απλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kirileman (30 Μάρ. 2004 , 15:59)

 

Δεν νομίζω οτί μπορεί κανείς να σου απαντήσει πλην του τηλεφ. κέντρου εξυπ. πελατών. Πάντως η διαφορά είναι ελαχιστότατη, δεν αξίζει καν να πάρεις τηλέφωνο. Η τιμή 0,025 είναι για τη χρήση του κινητού ως μόντεμ με gprs. Για ιντερνετ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ από κάποιο browser που έχεις κατεβάσει στη μνήμη του κινητου, η τιμή είναι 0,005. Το ξαναλέω απλά.

 

 

Ta les anapoda!!!

 

Des edo:

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040800&vars=0000000000

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xrhstos (30 Μάρ. 2004 , 15:18)

 

Θα ήθελα να ρωτήσώ μερικά πράγματα για την χρέωση του GPRS (και για το wap over gprs αλλά και για το internet over gprs). Η χρέωση 0.025 euros/kb για το wap & 0.005 euros/kb για το internet είναι αναλογική ή γίνεται κλιμακωτά ;;;;

 

 

Δηλαδή αν η συνολική σου κίνηση (upload + download) είναι 1.34 kb θα πληρώσεις:

 

1.34kb * 0.025euros/kb = 0.0335 euros

 

ή

 

0.025euros για το 1ο kb + 0.025euros για το 2ο kb που ξεκίνησε = 0.05 euros

δηλ. γίνεται στρογγυλοποίηση προς τα πάνω στον κοντινότερο ακέραιο, 1.34kb ~ 2kb * 0.025euros/kb = 0.05 euros

 

:wacko:

 

αναλογικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xrhstos (30 Μάρ. 2004 , 16:46)

 

Ta les anapoda!!!

 

Des edo:

http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0001040800&vars=0000000000

 

 

Οχι ρε συ. Καλά τα είπα νομίζω.

 

Το λινκ που έδωσες γράφει τα εξής:

VODAFONE GPRS

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο -

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Πρόσβαση στο Internet 0,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

 

 

Ενώ εγώ έγραψα τα εξής:

"Η τιμή 0,025 είναι για τη χρήση του κινητού ως μόντεμ με gprs. Για ιντερνετ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ από κάποιο browser που έχεις κατεβάσει στη μνήμη του κινητου, η τιμή είναι 0,005."

 

Και πιο πάνω είχα γράψει:

"Τιμολόγιο vodafone:

-χρήση κινητού ως μόντεμ για το pc σας μέσω gprs =0,025 E/kB

-web browsing μέσω κινητού (όχι wap) =0,005 E/kB

-μήνυμα MMS=0,39 E/έκαστο"

 

Απλά δεν είχα γράψει τίποτα για το wap, στο οποίο ισχύει ότι και για τη σύνδεση pc στο ιντερνετ μέσω του gprs του κινητού (τουτέστιν 0,025Ε/kΒ). Προφανώς, συμφέρει να σερφάρετε στο νετ απο την οθόνη του κινητού σας παρά να κάνετα wap ή να χρησιμοποιείτε το κινητό ως μόντεμ για το pc σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kirileman (30 Μάρ. 2004 , 18:55)

 

Οχι ρε συ. Καλά τα είπα νομίζω.

 

Το λινκ που έδωσες γράφει τα εξής:

VODAFONE GPRS

Χρεώσεις για Συνδρομητές με Συμβόλαιο

Μηνιαίο πάγιο -

Πρόσβαση WAP 2,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

Πρόσβαση στο Internet 0,5 ΛΕΠΤΑ/ΚΒ

 

 

Ενώ εγώ έγραψα τα εξής:

"Η τιμή 0,025 είναι για τη χρήση του κινητού ως μόντεμ με gprs. Για ιντερνετ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ από κάποιο browser που έχεις κατεβάσει στη μνήμη του κινητου, η τιμή είναι 0,005."

 

Και πιο πάνω είχα γράψει:

"Τιμολόγιο vodafone:

-χρήση κινητού ως μόντεμ για το pc σας μέσω gprs =0,025 E/kB

-web browsing μέσω κινητού (όχι wap) =0,005 E/kB

-μήνυμα MMS=0,39 E/έκαστο"

 

Απλά δεν είχα γράψει τίποτα για το wap, στο οποίο ισχύει ότι και για τη σύνδεση pc στο ιντερνετ μέσω του gprs του κινητού (τουτέστιν 0,025Ε/kΒ). Προφανώς, συμφέρει να σερφάρετε στο νετ απο την οθόνη του κινητού σας παρά να κάνετα wap ή να χρησιμοποιείτε το κινητό ως μόντεμ για το pc σας.

 

 

Δεν ξέρω, αλλά κάποιος από τους δυο μας τα έχει μπερδέψει!!!

 

Εγώ νομίζω ότι άν μπεις στο ιντερνετ από το κινητό, είτε μέσω κάποιου browser είτε μέσω των υπηρεσίων που έχει το κινητό είναι wap και συγκεκριμένα wap over gprs. Χρέωση 2.5 cents/kb.

 

Αν συνδεθείς στο ιντερνετ μέσω υπολογιστή έχοντας το κινητό ως modem, τότε η χρέώση είναι 0.5 cents/kb.

 

Δεν ξέρω!!! Αν κάνω λάθος διορθώστε με... Ας μας βοηθήσει κάποιος τρίτος που ξέρει!

 

Για ιντερνετ ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ από κάποιο browser που έχεις κατεβάσει στη μνήμη του κινητου, η τιμή είναι 0,005.

Όταν θα συνδεθεί το κινητό δεν θα χρησιμοποιήσει wap??? Για βοήθησε: ποιο browser να κατεβάσω; Ρυθμίσεις;;;

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xrhstos (31 Μάρ. 2004 , 09:55)

 

Δεν ξέρω, αλλά κάποιος από τους δυο μας τα έχει μπερδέψει!!!

 

Εγώ νομίζω ότι άν μπεις στο ιντερνετ από το κινητό, είτε μέσω κάποιου browser είτε μέσω των υπηρεσίων που έχει το κινητό είναι wap και συγκεκριμένα wap over gprs. Χρέωση 2.5 cents/kb.

 

Αν συνδεθείς στο ιντερνετ μέσω υπολογιστή έχοντας το κινητό ως modem, τότε η χρέώση είναι 0.5 cents/kb.

 

Δεν ξέρω!!! Αν κάνω λάθος διορθώστε με... Ας μας βοηθήσει κάποιος τρίτος που ξέρει!

 

 

Όταν θα συνδεθεί το κινητό δεν θα χρησιμοποιήσει wap??? Για βοήθησε: ποιο browser να κατεβάσω; Ρυθμίσεις;;;

 

 

 

Λοιπόν, χρησιμοποιώ τον Netfront αλλά ο πιο γρήγορος μακράν είναι ο webviewer μόνο που δεν τον έχω βρει σπασμένο.

 

Όσο για τις τιμές, σε ότι αφορά το κόστος του gprs όταν σερφάρεις από το κινητό (με το netfront πχ) ισχύει το 0,005 Εuro//kB - γκαραντί!!! Ρώτησα τη vodafone προχθές. Επίσης έμαθα τις λεπτομέρειες του τρέχοντος λογαριασμού μου, έχουν κινηθεί 3 ΜΒ και έχω χρεωθεί 19 Εuro, κάτι που είναι λογικό (3 ΜΒ x 5 E/MB =15 περίπου + κάτι mms). Aν το κόστος ήταν 0,025 τότε εγώ θα ήμουν τώρα στο γεντι κουλέ και όχι μπροστά από τον υπολογιστή μου. :) Μόνο το wap κοστίζει τόσο. Το λάθος που μπορεί να κάνω είναι στο κόστος του ΚΒ όταν χρησιμοποιούμε το κινητό ως μοντεμ gprs. Mέ ένα τηλεφώνημα στο τμήμα ιντερνετ μπορούμε να το μάθουμε (1289 νομίζω), μακάρι φυσικά να κοστίζει 0,005 και όχι 0,025!!!

Link to comment
Share on other sites

Poies rythimiseiw nprepei na balo sto

data conection assistand v3.5

gia na syndetho sto internet meso gprs apo to kinito ston ypologisti??

Exo panasonic g60 meto kalodio toy gia syndesi me to pc kai to software data connction assistand for pana g-60

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalhmera.Epeidh mia zwh eixa cosmote, shmera epese mia palia karta CU sta xeria moy h opoia den exei energopoihmena ta MMS. Sth cosmote gia na energopoihseis stelneis ena mynhma se ena tetrapshfio kai mesa se 24 wres eisai ok...Sth Voda yparxei kati paromoio??

Pws tha ta energopoihsw???

Efxaristw, Giorgos :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Stefa ( 4 Απρ. 2004 , 17:57)

 

Poies rythimiseiw nprepei na balo sto

data conection assistand v3.5

gia na syndetho sto internet meso gprs apo to kinito ston ypologisti??

Exo panasonic g60 meto kalodio toy gia syndesi me to pc kai to software data connction assistand for pana g-60

 

 

Αν δεν βρεις απαντηση εδω, μπορεις να κοιταξεις και στο forum της Panasonic που βρισκετε εδω: http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?s=&forumid=17 ;)

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά!

Να ρωτήσω κάτι, έχω cu και έχω ενεργοποιημένο το vodafone live!

Θα πάω ένα ταξίδι εντός Ελλάδας, και θέλω να έχω internet!

Βασικά θέλω πολύ να μπαίνω στο irc, μέσω του pda μου!

Το κόστος δεν με ενδιαφέρει, απλά θέλω να μπαίνω!

Υπάρχει τρόπος?

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις των gx20,gx30 πρέπει να υπάρχουν στο site της vodafone... http://www.vodafone.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...