Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον προκειται για αυτό: "Heaven Help Us" (1994), TV.com

 

Α γεια σου! αυτό είναι! ευχαριστώ πολύ (τουλάχιστον τώρα ξέρω ότι δεν το φαντάστηκα:wacko:)

και επίσης έχω να πω το εξής: τώρα κατάλαβα γιατί αυτή που έπαιζε τη μαμά της Μαρίσα (?) στο O.C. (ελπίζω να μην κάνω λάθος το όνομα την κοπελια του ξανθούλη εννοώ) μου φαινόταν τόσο γνωστή, αυτή είναι που έπαιζε τη "Λέξι"! και αυτός που έπαιζε το "Νταγκ" είναι ο μπαμπάς του..σούπερμαν (στο smallville εννοώ) Κοίτα να δεις κάτι πράγματα!!:lol:

Θυμάστε μήπως με τι τίτλο παιζόταν στην Ελλάδα? (στο Μέγκα δεν ήταν?)

Link to comment
Share on other sites

Ποια ηταν βρε παιδια η ταινια που επαιζαν αυτοι οι δυο όπου ο ένας ήταν πολυ σπασικλας με την καθαριοτητα ώστε τον παρατησε η γυναικα του και φιλοξενηθηκε τελικα απο το φιλο του που ηταν ακριβως το αντιθετο;:)
Link to comment
Share on other sites

Ποια ηταν βρε παιδια η ταινια που επαιζαν αυτοι οι δυο όπου ο ένας ήταν πολυ σπασικλας με την καθαριοτητα ώστε τον παρατησε η γυναικα του και φιλοξενηθηκε τελικα απο το φιλο του που ηταν ακριβως το αντιθετο;:)

 

 

The odd couple (1968) ;

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρη κανένας αν ο ben stiller έχει παίξει σε ταινία και να παίρνει ναρκωτικά

 

 

Στο "Permanent Midnight"(σ'αυτή τον έχω δεί εγώ...δενξέρω αν έχει παίξει κ σε άλλη με τέτοιο story:))

 

http://www.imdb.com/title/tt0120788/

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ. Εχουν βγαλει και δευτερο μερος καποιες δεκαετιες αργοτερα έτσι δεν ειναι;

 

3 δεκαετίες αργότερα, ναι :)

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Εγω ηθελα να σας ρωτησω,αν καποιος βεβαια γνωριζει,για τις εξης δυο(2) σειρες που παιζοτανε στην τοτε ΕΤ1.Συγκεκριμενα:Η 1η ηταν το 1985"Χαιρε Τασο Καρατασο" με Γ. Μορτζο & Ηλ.Λογοθετη. Η 2η ηταν το 1987 "Σιγα η Πατριδα κοιμαται",με τον Χρ. Βαλαβανιδη κ.α.

Αυτο, που θελω να μαθω ειναι, αν μπορω να τις βρω, σε καποιο DVD ή τελος παντων, που μπορει να ρωτησει καποιος γι'αυτες τις σειρες.Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

(αυτό το τόπικ σου δημιουργεί μια ακατανίκητη τάση ό,τι θυμάσαι να χαίρεσαι :p)

 

Όταν ήμουνα μικρή (αρχές δεκαετίας '90), υπήρχε μια ταινία που πρέπει να την έπαιζε αρκετά συχνά η τηλεόραση γιατί την είχα δει τουλάχιστον 3 φορές, παρόλο που δεν ήταν και πολύ για την ηλικία μου (και γι αυτό δεν καταλάβαινα και πολλά) αλλά είχε ένα σκοτεινό κλίμα που με γοήτευε.

Λοιπόν τα στοιχεία που θυμάμαι από αυτήν:

Ταινία εποχής

Η ιστορία με τρεις (ή τεσσερεις) αδερφές

Κάποια είχε φυματίωση και νομίζω ότι κάτι έπαιζε με ένα μαξιλάρι πάνω στο οποίο πέθανε γεμίζοντάς το με αίμα

Είχε πολλά πήγαιν'-έλα η ταινία, με σταθερό σημείο αναφοράς το πατρικό τους σπίτι

Υπήρχε ένας μυστηριώδης άνδρας, ντυμένος στα μαύρα, με ένα μαύρο καπέλο, που ερχόταν και έφευγε και μου φαίνεται ότι κάτι ουσίες (πχ μορφίνη) τους κουβαλούσε και τον έλεγαν κάπως σαν Mr Macnamara.

 

όλα αυτά βέβαια ενδέχεται να είναι αλλοιωμένα από την παιδική μου φαντασία γιατί τα θυμάμαι πολύ πολύ θολά...

 

(ακούγεται λίγο σαν τις μικρές κυρίες η ταινία αλλά καμία σχέση)

 

Ευχαριστώ όποιον προσπαθήσει να βγάλει άκρη!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας.

ψάχνω μια ταινία εδώ και χρόνια!

 

ήταν μια παρέα παιδιών σε ένα κολλέγιο που είχαν κόλλημα με τη λέξη μπουρζουαζία (ελπίζω να την έγραψα σωστά!). σε αυτό το κολλέγιο το πιο δημοφιλές παιδί έκανε παρέα με το πιο έξω από τα νερά του ενώ αν θυμάμαι σωστά τα άλλα τον σνόμπαραν.

το δημοφιλές παιδί είχε οικογενοιακά προβλήματα και στο τέλος την ώρα που μπαίνει στο λεωφορείο για τις διακοπές στο πατρικό του λέει τη μοναδική φράση που θυμάμαι από όλη τη ταινία: "Αν μου συμβεί κανένα ατύχημα να πεις στην αστυνομία ότι είναι η μητριά μου που με σκότωσε" !!!!!!

 

ιδέα κανείς;

You never really understand a person until you consider things from his point of view...

Until you climb inside of his skin and walk around in it.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το 1980 με 1986 όταν τελείωνε το πρόγραμμα στην ερτ 12Μμ. Έπαιζε ένα τραγουδάκι ξέρει κανένας πια είναι κ που θα το βρω ?????????????:cry:
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς αυτό με τη φλογέρα που ακουγόταν και κουδούνια από πρόβατα; Αυτό είναι (ή τουλάχιστον ήταν) το σήμα της ΕΡΤ. Λέγεται κάπως σαν "τσοπανάκος ήμουνα".

 

Το άλλο που έπαιζε και κυμάτιζε μια γαλανόλευκη σημαία είναι ο εθνικός ύμνος :p (πλάκα κάνουμε μην παρεξηγηθεί κανένας 15αυγουστιάτικα)

KCB
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλημέρα παιδιά.Εχω φάει τον κοσμο να βρω ενα παιδικό που έβλεπα μικρός.Ήταν ενας πειρατης που έπαιζε γκαιντα και τραουδούσε το "με το πιστόλι σου και το σπαθί σου".Αυτός είχε απαγάγει ένα κοριτσάκι και ενα αγοράκι τον κινηγουσε για να σώσει τη φίλι του.Θυμάτε κανεις τον τίτλο?please Help me!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια ειχα δει ενα trailer στα village απο το οποιο θυμαμαι 2 σκηνες...Η ταινια ειναι επιστημονικης φαντασιας και ειχε σχεση με 2 ομαδες "υπερ-ανθρωπων" που κρατανε και καλα την ισορροποια στη γη και κατι γινεται και ξεσπαει πολεμος(κατι σαν undeworld). Η μια σκηνη δειχνει εναν που τρεχει και πηδαει 'μεσα' σε μια ταμπελα και βγαινει σε ενα αλλο μερος (σαν μετρο αν θυμαμαι καλα) και η αλλη σκηνη-μαλλον αυτη θα θυμαστε- ειναι μια γκομενα που σκαρφαλωνει σε ενα κτηριο με ενα κοκκινο Mazda RX8 και τραβαει και χειροφρενο...ξερει κανεις τον τιτλο??

 

EDIT: το βρηκα..η ταινια ειναι το day watch..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα δει ενα trailer στα village απο το οποιο θυμαμαι 2 σκηνες...Η ταινια ειναι επιστημονικης φαντασιας και ειχε σχεση με 2 ομαδες "υπερ-ανθρωπων" που κρατανε και καλα την ισορροποια στη γη και κατι γινεται και ξεσπαει πολεμος(κατι σαν undeworld). Η μια σκηνη δειχνει εναν που τρεχει και πηδαει 'μεσα' σε μια ταμπελα και βγαινει σε ενα αλλο μερος (σαν μετρο αν θυμαμαι καλα) και η αλλη σκηνη-μαλλον αυτη θα θυμαστε- ειναι μια γκομενα που σκαρφαλωνει σε ενα κτηριο με ενα κοκκινο Mazda RX8 και τραβαει και χειροφρενο...ξερει κανεις τον τιτλο??

 

EDIT: το βρηκα..η ταινια ειναι το day watch..

Nai. Kai einai to deytero meros ths dilogias :p

to prwto einai to night watch. rwsikes tainies.

Link to comment
Share on other sites

Nai. Kai einai to deytero meros ths dilogias :p

to prwto einai to night watch. rwsikes tainies.

 

διαβασα οτι ειναι τριλογια και οτι τι 3ο θα λεγεται Twilight Watch ή last watch...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν προκειται για καμια ποιοτική ταινία αλλά μου κόλλησε γιατί ενώ μου φαινόταν ενδιαφέρουσα με πήρε ο ύπνος στο πρώτο 10λεπτο (δε φταίει η ταινία!)και δεν είδα τη συνέχεια κ πολύ μου τη σπάει όταν γίνεται αυτο!!: την είχε το Mega πριν κανα μήνα (και βάλε) και έπαιζε μια ηθοποιός που μου ήταν γνωστη (ίσως Sandra Bullock αλλα δν είμαι σίγουρη) και η υπόθεση ήταν ότι αυτή ζούσε 2 ζωές μία σε ένα ήσυχο σπίτι με κήπο μαζι με την κόρη της και μία ως ελεύθερη δικηγόρος σε μεγαλούπολη και στην κάθε ζωή νόμιζε ότι έβλεπε την άλλη ζωή στον ύπνο της!

 

Α! θυμήθηκα και μια άλλη που είχα δει καποτε (παλιά) στον Alpha και πάλι δεν είχα δει το τέλος και είχα εκνευριστεί: Ήταν δύο παραγωγοί ραδιοφώνου που κάποια στιγμή κατα τη διάρκεια της εκπομπής τους παίρνει ένας τηλέφωνο και αρχίζει να τους περιγράφει με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες πώς σκότωσε μια κοπέλα.Αυτοί στην αχή το πήραν στην πλάκα αλλά μετά ανακάλυψαν ότι όντως είχε γίνει αυτός ο φόνος.Τότε μπλέχτηκε και η αστυνομία, ο δολοφόνος σε κάθε εκπομπη τους ξανάπαιρνε τηλέφωνο, τα νούμερα της AGB ανέβαιναν...μέχρι που ο ένας παραγωγός ανακαλύπτει ότι ο δολοφόνος είναι ο συμπαραγωγός του και ότι τα τηλεφωνήματα ήταν ηχογραφημένα και μετά ο κακός προσπαθεί να στρέψει τις υποψίες της αστυνομίας στον καλό...μεχρι εκεί θυμαμαι...:rolleyes: (και γενικώς..ότι θυμάμαι χαίρομαι!!!)

 

αυτες τις 2 ταινίες ειχα αναζητήσει πριν πολυυυυυυ καιρό....

μηπως τυχον τις θυμαται κανείς?

την πρώτη την ειχα βρει τελικά, γιατι λιγο καιρό μετά την ξαναπαιξε το μεγκα (αλλά πάλι δεν την είδα) και σημερα που ειχα τη δυνατοτητα να κατεβάσω ταινία μου ηρθε αυτή αλλά ΠΑΛΙ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ρε γμτ!! αυτο το αλτσχαιμερ μου τη δίνει:mad::wacko::mad::X

παντως θυμαμαι οτι ΔΕΝ ήταν η σαντρα μπουλλοκ η πρωταγωνιστρια!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

ερωτηση:

ειδα ενα επειδοδιο την περασμενη βδομαδα αλλα δεν ξερω σε ποια σειρα ανηκει.

ηταν στον αντ1,μετα τις 10 το βραδυ,αυτοτελης ιστορια.με ενα σπιτι που ηταν στοιχειωμενο και ζουσαν εκει μεσα μια παρεα 2 ζευγαριων τοξικομανων.δεν υπηρχε αφηγητης...καποιος;;:help:

 

 

 

 

(to ποσταρα σε αλλο θρεντ αλλα μαλλον αυτο ειναι το καταλληλο)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση:

ειδα ενα επειδοδιο την περασμενη βδομαδα αλλα δεν ξερω σε ποια σειρα ανηκει.

ηταν στον αντ1,μετα τις 10 το βραδυ,αυτοτελης ιστορια.με ενα σπιτι που ηταν στοιχειωμενο και ζουσαν εκει μεσα μια παρεα 2 ζευγαριων τοξικομανων.δεν υπηρχε αφηγητης...καποιος;;:help:

 

 

 

 

(to ποσταρα σε αλλο θρεντ αλλα μαλλον αυτο ειναι το καταλληλο)

 

Νομίζω είναι <<Ιστορίες από την απέναντι όχθη>>.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ψάχνω μια ταινία που είχα δει πριν αρκετά χρόνια στην τηλεόραση. Είχε πέσει ένα αεροπλάνο σε ένα βουνό μέσα στα χιόνια. Μέσα στο αεροπλάνο υπήρχε και μια τσάντα με λεφτά, την οποία πήραν δύο αδέρφια. Μετά η αστυνομία νομίζω έψαχνε τα λεφτά, τα δύο αδέρφια είχαν μπλεξίματα γιατι τους ανέκριναν συνέχεια. Στο τέλος

ο ένας αδερφός αναγκάστηκε να σκοτώσει τον άλλο. Και τα λεφτά δεν μπορούσε να τα κρατήσει κιόλας, γιατί ήταν προσημειωμένα.

Αν ξέρει κανείς τον τίτλο ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ποτε μην μαλωνεις με εναν ηλιθιο. Θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει λογω εμπειριας. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται για καμια ποιοτική ταινία αλλά μου κόλλησε γιατί ενώ μου φαινόταν ενδιαφέρουσα με πήρε ο ύπνος στο πρώτο 10λεπτο (δε φταίει η ταινία!)και δεν είδα τη συνέχεια κ πολύ μου τη σπάει όταν γίνεται αυτο!!: την είχε το Mega πριν κανα μήνα (και βάλε) και έπαιζε μια ηθοποιός που μου ήταν γνωστη (ίσως Sandra Bullock αλλα δν είμαι σίγουρη) και η υπόθεση ήταν ότι αυτή ζούσε 2 ζωές μία σε ένα ήσυχο σπίτι με κήπο μαζι με την κόρη της και μία ως ελεύθερη δικηγόρος σε μεγαλούπολη και στην κάθε ζωή νόμιζε ότι έβλεπε την άλλη ζωή στον ύπνο της!

 

αυτες τις 2 ταινίες ειχα αναζητήσει πριν πολυυυυυυ καιρό....

μηπως τυχον τις θυμαται κανείς?

την πρώτη την ειχα βρει τελικά, γιατι λιγο καιρό μετά την ξαναπαιξε το μεγκα (αλλά πάλι δεν την είδα) και σημερα που ειχα τη δυνατοτητα να κατεβάσω ταινία μου ηρθε αυτή αλλά ΠΑΛΙ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ρε γμτ!! αυτο το αλτσχαιμερ μου τη δίνει:mad::wacko::mad::X

παντως θυμαμαι οτι ΔΕΝ ήταν η σαντρα μπουλλοκ η πρωταγωνιστρια!

 

Λέγεται "Η Διπλή Ζωή Μιας Γυναίκας" και πρωταγωνιστεί η Demi Moore. Ο αγγλικός τίτλος είναι Passion Of Mind. :)

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια ταινία που είχα δει πριν αρκετά χρόνια στην τηλεόραση. Είχε πέσει ένα αεροπλάνο σε ένα βουνό μέσα στα χιόνια. Μέσα στο αεροπλάνο υπήρχε και μια τσάντα με λεφτά, την οποία πήραν δύο αδέρφια. Μετά η αστυνομία νομίζω έψαχνε τα λεφτά, τα δύο αδέρφια είχαν μπλεξίματα γιατι τους ανέκριναν συνέχεια. Στο τέλος

ο ένας αδερφός αναγκάστηκε να σκοτώσει τον άλλο. Και τα λεφτά δεν μπορούσε να τα κρατήσει κιόλας, γιατί ήταν προσημειωμένα.

Αν ξέρει κανείς τον τίτλο ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

 

Ίσως

A Simple Plan

 

http://www.imdb.com/title/tt0120324/

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται "Η Διπλή Ζωή Μιας Γυναίκας" και πρωταγωνιστεί η Demi Moore. Ο αγγλικός τίτλος είναι Passion Of Mind. :)

αχ ναι! το ειχα βρει τελικά μέσω imdb, ευχαριστώ πολύ πάντως

[αμα την πετυχω πουθενα θα την κατεβάσω/νοικιάσω γιατι εχω μεινει με την απορία] :D

Link to comment
Share on other sites

Ίσως

A Simple Plan

 

http://www.imdb.com/title/tt0120324/

 

ΝΑΙ!!! Αυτό είναι! Σ ευχαριστώ!! :up::respect:

Ποτε μην μαλωνεις με εναν ηλιθιο. Θα σε ριξει στο επιπεδο του και θα σε κερδισει λογω εμπειριας. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kalimera.Psaxnw mia tainia epistimonikis fantasias pou eixa dei prin kairo stin tileorasi.Den itan tpt spoudaio alla exasa to telos giati me pire o upnos..H istoria e3elisetai ws e3is: H gh dexetai epithesi apo ton planiti twn arachnoeidwn kai katastrefontai polles poleis..Tote kanoun epistrateusi klp klp..Thn 3erei kaneis?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...