Jump to content

Αποτρίχωση και σπυριά


chryant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα, μετα απο αποτρυχωση με ζεστο κερι στο στερνο την οποια μου εκανε η μητερα μου (μου εβαλε και λαδακι για να φυγει το κερ ιστο τελος), γεμισα με σπυρια κοκκινα παντου στο στερνο και εχει σχεδον 2 βδομαδες που δεν λενε να φυγουν. Τι να κανω ?:wacko:

 

P.S. Οσοι θεωριτε το θεμα πατατα, αχρειαστο, ηλιθιο κτλ παρακαλω ΜΗΝ απαντησετε. Ευχαριστω:)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Eλεγξες πρωτα αν εχεις αλλεργια;προφανως εχεις..Το λεει στα κουτια με το ειδικο κερι οτι κανουμε πρωτα μια δοκιμη για να δουμε αν μας πειραζει..Τωρα δερματολογος και απο εδω και περα διαβαζουμε τις οδηγιες..Eπισης ελεγχουμε και την θερμοκρασια .Ελπιζω να μην καηκες κιολας..τελος παντων η το 1 το αλλο η σε πειραζει αυτο που χρησιμοποιησες η η θερμοκρασια και στις 2 περιπτωσεις επρεπε να προσεξεις ..
Link to comment
Share on other sites

σπυρια ή κοκκινιλες εχεις?

μηπως εκανες μπανιο στην θαλασσα μετα την αποτριχωση ή βγηκες στον ηλιο?εβαλες αποσμητικο?

μπορει απλα η επιδερμιδα σου να ειναι ευαισθητη.την επομενη φορα πριν κανεις κερι βαλε ταλκ.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εκτος οτι πρεπει να ψαξεις μηπως εισαι αλλεργικος μετα απο καθε αποτριχωση πρεπει να βαζεις πουδρα ετσι ωστε να απορροφησει την παραμικρη υγρασια που μπορει να υπαρχει το αφηνεις 2-3 λεπτακια και μετα βαζεις λαδι.

και μια συμβουλη καλυτερα να χρησιμοποιείς αποτριχωτικη κρεμα παρα ζεστο κερι

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει πολλες φορες..και η τελευταια ηταν πολυ προσφατα..αλλα ποτε δε θυμαμαι να μου κρατησαν τα σπυρακια 2 βδομαδες,το πολυ 3-4 μερες..λογικα θα λες κατι ασπρα που βγαινουν σαν αυτα με το πύον..μετα την αποτριχωση τι εκανες?μηπως μπηκες κατευθειαν για κανενα μπανιο?γιατι χρειαζεται καποιες ωρες μετα,να μην ερθει σε επαφη με νερο,να μην ιδρωσεις κτλ κτλ..και καλο θα ηταν μετα την αποτριχωση να βαλεις λιγη πουδρα..

επισης δοκιμασε και την fusicort !

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα μπανιο μετα την αποτριχωση ουτε βγηκα στον ηλιο, ουτε αποσμητικο ουτε ταλκ ομως(ειναι και πρωτη που αποτριχωση στο στερνο). Οσο για το αν ειναι κοκκινιλες δεν Ξερω να τις ξεχωριζω, ειναι μικρα κοκκινα σιμαδακια λιγο φουσκομενα αλλα χωρις πυον.

Φιλε kostakiss τι ειναι η fusicort

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα μπανιο μετα την αποτριχωση ουτε βγηκα στον ηλιο, ουτε αποσμητικο ουτε ταλκ ομως(ειναι και πρωτη που αποτριχωση στο στερνο). Οσο για το αν ειναι κοκκινιλες δεν Ξερω να τις ξεχωριζω, ειναι μικρα κοκκινα σιμαδακια λιγο φουσκομενα αλλα χωρις πυον.

Φιλε kostakiss τι ειναι η fusicort

 

κρέμα

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ευαίσθητη επιδερμίδα έχεις. Καλά θα κανεις να επισκεφτείς ένα δερματολόγο.
Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Aυτο με το νερο που δεν πρεπει να ερθεις σε επαφη σε σχεση με το κουτι που εχω διαβσει εγω ειναι λιγο διαφορετικο γιατι το κερι εφευγε με νερο...ρα μου φαινεται λιγο περιεργο..Αλλο κεερι θα χρησιμοποιουμε..Αν ειναι κοκκινιλες μπορει να σημαινει εγκαυμα..Επισης οτι ειναι η πρωτη φορα που κανεις δειχνει οτι δεν ξερεις αν σε επηρεαζει αυτο το παρασκευασμα και αν μπορεις να το ζρησιμοποιεις..Εγω στην θεση σου θα εκανα προσεκτικα μια δοκιμη σε ενα μικρο μερος και αν εβλεπα προβλημα δεν θα το κανα ξανα..Γιατι δεν ειναι καλο δειγμα η αντιδραση του οργανισμου ετσι..Και γιατι δεν θ το ρισκαρα να ξαναβγαλω εξανθημα..Τωρα αν καηκες αν εχεις ευαισθητη επιδερμιδα δεν ξερω αν εχεις ιδρωσει δεν ξερω..Πντως και η αποτριχωτικη κρεμα ειναι καλη λυση..Αν και δεν εχει την ιδι διαρκεια ομως δεν ποναει
Link to comment
Share on other sites

κρεμα για τα σπυρακια :)

μαλλον θα ειναι ευαίσθητη η επιδερμιδα σου!καλο θα ηταν να πας σε καποιον δερματολογο αν κρατησουν πολυ ακομα!

εγω μετα την αποτριχωση στο στηθος,αφου την κανω(οχι εγω,η αισθητικος :p) δεν βαζω λαδι,μετα απο μιση ωρα βαζω πουδρα(στο στηθος,στα αλλα μερη βαζω κανονικα λαδι) και μετα απο ~2 ωρες κανω μπανιο με σαπουνι betadine και μετα βαζω την fusicort :) (σε ολο το σωμα)

Link to comment
Share on other sites

κρεμα για τα σπυρακια :)

μαλλον θα ειναι ευαίσθητη η επιδερμιδα σου!καλο θα ηταν να πας σε καποιον δερματολογο αν κρατησουν πολυ ακομα!

εγω μετα την αποτριχωση στο στηθος,αφου την κανω(οχι εγω,η αισθητικος :p) δεν βαζω λαδι,μετα απο μιση ωρα βαζω πουδρα(στο στηθος,στα αλλα μερη βαζω κανονικα λαδι) και μετα απο ~2 ωρες κανω μπανιο με σαπουνι betadine και μετα βαζω την fusicort :) (σε ολο το σωμα)

Φιλε, βασανο ακουγετε:p. Θα παω το απογευμα στο δερματολογο για να μου βρει καμια γρηγορη λυση και να τον ρωτησω και για την κρεμα που προτινεις διοτι απο βδομαδας παω διακοπες και δεν λεει να ειμαι κοκκινος :lol:.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν ειναι

παντα μετα την αποτριχωση βγαινουν αυτα , λογω τριβης

λιγο ταλκ και 3 μερες μετα εισαι κομπλε

:X
Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο που εχω να πω εγω, πλην του γεγονοτος οτι εχεις ευαισθητο δερμα και με τον τροπο του σου λεει να ΜΗΝ το ξανακανεις αυτο, ειναι... βασικα ΠΩΣ το εκανες αυτο;;; ποναω και μονο που το σκεφτομαι... χαρα στο κουραγιο σου και επισης χαρα στο κουραγιο της μητερας σου που στο εκανε..μπρρρρ :cry::cry::cry::cry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

http://freespiritnowtobe.blogspot.com/

Ανήκω σε μένα και στα όνειρα μου!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο δερματολογο και μου εγραψε μια συνταγη που μου εκανε ο φαρμακοποιος σε γυαλινο μπουκαλι (η οποια μωλις μου επεσε και εσπασε!)ειναι (ηταν) κατι που μυριζε οινοπνευμα και επρεπε να ο βαζω με λιγο βαμβακι 3 φορες τη μερα, επισεις μου εγραψε και το σαπουνι sebofol για να το χρησιμοποιω μετα την αποτριχωση επιδει εχω ευαισθητο δρμα ειπε.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο δερματολογο και μου εγραψε μια συνταγη που μου εκανε ο φαρμακοποιος σε γυαλινο μπουκαλι (η οποια μωλις μου επεσε και εσπασε!)ειναι (ηταν) κατι που μυριζε οινοπνευμα και επρεπε να ο βαζω με λιγο βαμβακι 3 φορες τη μερα, επισεις μου εγραψε και το σαπουνι sebofol για να το χρησιμοποιω μετα την αποτριχωση επιδει εχω ευαισθητο δρμα ειπε.

 

μάλιστα.http://www.myphone.gr/forum/newreply.php?do=newreply&p=2376533

Απάντηση στο 'Αποτρίχωση κσι σπυριά' :: myPhone Forum

ενδειαφέρουσα η προσοχή σου για την θεραπευτική σου αγωγή.

πάντως θέλω να γνωρίζεις οτι έπειτα από μία αποτρίχωση, οποιοδήποτε και να είναι ο τρόπος που έχει γίνει, τοποθετούμε στην περιοχή μία δροσερή ενυδατική κρέμα.

Αφ'ενός δροσερή διότι έχει βγεί η τρίχα με γρήγορο τρόπο και θερμαίνεται η περιοχή και αφ'ετέρου η ενυδατική κρέμα δίνει την τροφή για την περιοχή.

θα σου συνιστούσα χωρίς να είμαι ειδικός, να πάρεις από φαρμακείο, μία http://www.pharmacyonline.gr/pic_products/bepanthol_cream.jpg η οποία είναι για Ανάπλαση και ενυδάτωση του ερεθισμένου και ευαίσθητου δέρματος.

ή από σουπερ μάρκετ μία http://pics.drugstore.com/prodimg/140090/200.jpg με αλόη βέρα και αγγούρι.

εάν καταλήξεις να πάρεις κάτι από τα δύο βάλε τα αν θες στο ψυγείο.αν και τώρα δεν έχει τόσο σημασία να είναι δροσερά.

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα και συνεχιζω να εχω. Μεχρι τωρα τιποτε δεν δουλεψε. Προτεινω τις εξης λυσεις

 

1. Σταματησε την αποτριχωση

2. Κανε laser, θα εχεις λιγο προβλημα στην αρχη (αν και δεν θα κανεις με κερι που αφαιρει και layers του δερματος) αλλα μετα θα σταματησουν να βγαινουν εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποδιχθικε ανθρακας ο θυσαυρος. Πηαγα σημερα στο γιατρο και μου ξαναεγραψε την συνταγη και προκειτε για 70% οινοπνευμα και sacalic acid. Οταν το εδειξα της φαρμακοποιου μου, ειπε πως δεν θα εκανε δουλεια και μου εδωσε την κρεμα fucidin (ficidic acid). Tελικα ειχατε δικαιο για την θεραπεια :P.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

η fusidin ειναι παραπλησια με την fusicort που σου ελεγα..απλα η fucidin νομιζω εχει παραπανω κορτιζονη(που δεν ειναι τοσο καλο) ;)

αυτην με την πορτοκαλι λοριδα σου εδωσε?

Link to comment
Share on other sites

η fusidin ειναι παραπλησια με την fusicort που σου ελεγα..απλα η fucidin νομιζω εχει παραπανω κορτιζονη(που δεν ειναι τοσο καλο) ;)

αυτην με την πορτοκαλι λοριδα σου εδωσε?

Οχι ειναι κοκκιη η λοριδα:)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Λόγω παρόμοιου προβλήματος που αντιμετωπίζω, ξεθάβω το θέμα. Διαπίστωσα ότι η fucidin είναι αντιβιωτική κρέμα και η fucicort έχει αντιβίωση + κορτιζόνη. Έκανα αποτρίχωση με κερί και σε μένα χρησιμοποίησαν λάδι για να αφαιρέσουν το κερί, αμέσως μετά έβαλα bepanthol, την επόμενη μέρα έκανα μπανιο και έβαλα πάλι bepanthol σήμερα το μεσημέρι διαπίστωσα τα σπυράκια με πύον, δοκιμάζω την fucicort και ελπίζω να έχω γρήγορα αποτελέσματα. Δυστυχώς εκ των υστέρων διαπιστώνω ότι δεν με είχαν ενημερώσει από εκεί που έκανα την αποτρίχωση για τυχόν παρενέργειες.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

mias k einai to epagelma m as pw kai egw...

to n vgaleis ''spirakia'' den einai kati sini8ismeno k oute kati pou epidiwkoume veveos veveos :p

katarxin panta prin tn apotrixwsi me keri kai g mena k gia otidipote allo einai na ka8arizeis tn perioxi m oinopneuma...

mpla mpla...:wacko:

oti evgales spirakia ofilete se

1 kaki poiotitas kairiou

2 kaki apostirwsi

3 k meta tn apotrixwsi evales sin8etiko ifasma triftike k t ere8ise...

8a sou fygoun no worreis

epalipseis me cetavlon i bepanthol

 

makria apo apotrixwtikes kremes...

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

antihuman καλώς ήλθες...διάβασε σε παρακαλώ πρώτα αυτό:

Ανακοίνωση: Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish :!:

και μετά μας λες ό,τι θες να μς πεις...

thanks..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
θα μπορουσε κανενας να με βοηθησει στο εξης εχω παρει μια αποτριχωτικη μηχανη silk epil της braun εδω κ σεχδον 2 μηνες κανω αποτριχωση με αυτην την αποτριχωτικη μηχανη κ εκτος απο οτι καπιες τριχες ειναι γυρισμενες προς τα κατω κ της κανω λιγο με το νυχι να σηκοθουν για να της αποτριχωσω μου φενετε κ το δερμα οχι στο φυσιολογικο του κ το αλο ωγαζω κ μερικα σπυρακια που διαρκουν κ στο μπρατσο ωγαζω μεγαλα σπυρακια τι πρεπει να κανω σας ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...