Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Λέω να βγάλω μια δεύτερη πιστωτική κάρτα (visa) αφού αυτή που έχω της Εθνικής δεν βολεύει λόγο απουσίας σωστού online banking.

 

Σε ποια τράπεζα αξίζει να κάνω αίτηση για visa; Για παράδειγμα έχω ακούσει τα χειρότερα(απο παλιό topic του unwired) για τις πιστωτικές της Citibank οπως οτι δεν γίνονται σχεδόν πουθενά δεκτές για πληρωμές μέσω άτοκων δόσεων. Υπάρχει κάποια κάρτα που είναι περισσότερο αποδεκτή σε σχέση με τις υπόλοιπες και να έχει ένα λογικό επιτόκιο / συνδρομή;

Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε VISA στην Ελλαδα εχει διαφορα αν θα ειναι Citibank Visa, Εθνηκη Visa ή οτιδηποτε αλλο?? :worry:

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Yup. Υπάρχει περίπτωση πχ η visa της Χ τράπεζας να μην είναι αποδεκτή για αγορά με άτοκες δόσεις σε κάποιο κατάστημα ενώ της Ψ τράπεζας να είναι.
Link to comment
Share on other sites

Χιλιοειπωμένα αυτά... αλλά anyway

Από τη στιγμή που καθορίσεις τις ανάγκες σου, μπορείς να ψάξεις την αγορά για το καλύτερο προιόν.

Online banking κάνουν αρκετές τράπεζες. Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες "σωστό". Μπορείς να δοκιμάσεις την Πειραιώς ή την Eurobank αλλά νομίζω ότι και αρκετές άλλες έχουν κάτι ανάλογο.

Όσο για τη Citi, νομίζω ότι πλέον συμμετέχει και αυτή σε αγορές μέ άτοκες δόσεις. (Δεν είναι θέμα καταστήματος, η τράπεζα αποφασίζει αν θέλει σύστημα με άτοκες δόσεις). Και επιπλέον νομίζω ότι έχει το καλύτερο service από όλες τις υπόλοιπες.

Πρέπει, όμως, να συνυπολογίσεις αν σε συμφέρει το επιτόκιο, η διαδικασία/τρόποι πληρωμής, αν υπάρχουν καταστήματα τραπέζης εκεί που ζεις, η ετήσια συνδρομή και τυχόν άλλες παροχές (μεταφορά υπολοίπου, δώρα κλπ.)

 

Συμβουλή: Αν σε ενδιαφέρει το θέμα και δεν είσαι διατεθιμένος να πάρεις γουρούνι στο σακί, πάρε σβάρνα τα websites όλων των τραπεζών και ψάξε

 

KostasV: όλες ίδιες είναι από άποψη χρήσης για αγορές

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VaradeRo

 

Δεν ξέρω τι εννοείς όταν λες "σωστό". Μπορείς να δοκιμάσεις την Πειραιώς ή την Eurobank αλλά νομίζω ότι και αρκετές άλλες έχουν κάτι ανάλογο.

 

 

 

 

Πήγαινε στην ιστοσελίδα της Εθνικής και ρίξε μια ματιά στο demo online banking που έχει. Είναι τριτοκοσμικό και τρισάθλιο. Ακόμα και όταν πρωτοξεκίνησε το online banking της Eurobank πριν πολυυυυ καιρό δεν είχε καμία σχέση με το χάλι της Εθνικής. Anyway, δεν ψάχνω για το απόλυτο online banking, απλά να έχει τα πολύ βασικά σε συνδιασμό με μία οσο τον δυνατόν περισσότερο αποδεκτή visa. Από ότι βλέπω σχεδόν όλες οι τράπεζες σου επιτρέπουν να βλεπεις τις κινήσεις της πιστωτικής σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον CptBill

 

Yup. Υπάρχει περίπτωση πχ η visa της Χ τράπεζας να μην είναι αποδεκτή για αγορά με άτοκες δόσεις σε κάποιο κατάστημα ενώ της Ψ τράπεζας να είναι.

 

 

Οι άτοκες δόσεις προϋποθέτου προφανώς συμφωνία που κάνει η τράπεζα που εκδίδει την πιστωτική με το μαγαζί που τις προσφέρει, γι' αυτό και δεν αρκεί το σήμα visa από μόνο του...

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Δες για Alpha Bank. Καλό (καλύτερο από της Εθνικής) Web banking (το χρησιμοποιώ αρκετά) και πολύ διαδεδομένο το μηχανάκι της στα μαγαζιά. Δες αν θες και τις Αθήνα 2004 κάρτες της, για τα δύο χρόνια δεν έχουν συνδρομή. Κάνω συχνά αγορές και πληρώνω και από Internet από αυτή, ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Currently: Samsung Galaxy S8+

http://mowned.com/sig/vlassis-koutouloufas.jpg

Link to comment
Share on other sites

Της Eurobank το e-banking που έχω δοκιμάσει δείχνει (και) την κίνηση της πιστωτικής. :) Είναι και αρκετά πλήρες, οπότε πιστεύω ότι θα σε καλύψει.
Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα web banking παντως η Eurobank πρεπει να ειναι η κορυφαια στην Ελλαδα,εγω εχω σταματησει προ πολλου να πηγαινω στο γκισε,κανω τα παντα μεσω υπολογιστη ή τηλεφωνου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον VaradeRo

 

Όσο για τη Citi, νομίζω ότι πλέον συμμετέχει και αυτή σε αγορές μέ άτοκες δόσεις. (Δεν είναι θέμα καταστήματος, η τράπεζα αποφασίζει αν θέλει σύστημα με άτοκες δόσεις).

Δυστυχώς όχι... για αυτό και η δικιά μου σύντομα θα πάρει πόδι... :mad:

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

Δυστυχώς όχι... για αυτό και η δικιά μου σύντομα θα πάρει πόδι... :mad:

 

 

Emena pali me blepo na stelno th Diners μολισ λειξει η καρτα και μου στειλουν μια κοκκινη Vodafone για αντικατασταση... :mad:

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα εξαρτώνται από το ποια είναι η τράπεζα με την οποία συνεργάζεται το κατάστημα στο οποίο θέλεις να πληρώσεις με άτοκες δόσεις...Βεβαίως τα περισσότερα καταστήματα συνεργάζονται με περισσότερες από μία τράπεζες (εξού και τα πολλά μηχανάκια). Έτσι μπορεί η κάρτα σου π.χ να είναι ΕΘΝΙΚΗ αλλά το μηχανάκι να ανήκει στο δίκτυο της EUROBANK και να μην συνεργάζεται με την ΕΘΝΙΚΗ για άτοκες δόσεις...

 

Εγώ π.χ. με μια Visa της ΑLPHA ενώ γενικώς δεν είχα πρόβλημα για αγορές με άτοκες δόσεις σε μια συγκεκριμένη περίπτωση δεν γίνονταν άτοκες με αυτήν λόγω της τράπεζας με την οποία συνεργαζόταν η επιχείρηση (αν και με Ιονική Visa γίνονταν - πώς έγινε αυτό αφού η Ιονική έχει συγχωνευτεί με την Πίστεως και φτιάξαν την ALPHA).

 

Αν ψωνίζεις σερ Carrefour ή Μαρινόπουλο συμφέρει πολύ και η DYNAMIC VISA (έκδοσης ALPHA Τράπεζας). Έχει επιστροφή 1% από κάθε αγορά και σε συγκεκριμένα καταστήματα ακόμα μεγαλύτερη και αν η ετήσια χρέωση ξεπερνά ένα ποσό είναι χωρίς συνδρομή.

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα εξαρτώνται από το ποια είναι η τράπεζα με την οποία συνεργάζεται το κατάστημα στο οποίο θέλεις να πληρώσεις με άτοκες δόσεις...Βεβαίως τα περισσότερα καταστήματα συνεργάζονται με περισσότερες από μία τράπεζες (εξού και τα πολλά μηχανάκια). Έτσι μπορεί η κάρτα σου π.χ να είναι ΕΘΝΙΚΗ αλλά το μηχανάκι να ανήκει στο δίκτυο της EUROBANK και να μην συνεργάζεται με την ΕΘΝΙΚΗ για άτοκες δόσεις...

 

μμμ δεν νομίζω ότι χρειάζεται το μηχανάκι να είναι της ίδιας τράπεζας με τη κάρτα σου για να σου κάνουν άτοκες.

Για παράδειγμα τα περισσότερα καταστήματα έχουν μηχανάκι eurobank ή alpha και κάνουν άτοκες σε όλες πέρα από τη citibank.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

μμμ δεν νομίζω ότι χρειάζεται το μηχανάκι να είναι της ίδιας τράπεζας με τη κάρτα σου για να σου κάνουν άτοκες.

Για παράδειγμα τα περισσότερα καταστήματα έχουν μηχανάκι eurobank ή alpha και κάνουν άτοκες σε όλες πέρα από τη citibank.

 

 

Το ίδιο λέμε....

απλά η Citibank δεν κάνει άτοκες ή δε συνεργάζεται με το δίκτυο άλλων τραπεζών για τις άτοκες.

Ό,τι δεν μας σκοτώνει, απλά μας κάνει δυνατότερους!

 

ήμουν άθεος.. μέχρι που συνειδητοποίησα ότι εγώ είμαι θεός

Link to comment
Share on other sites

Αγροτική Visa.Την εχω αρκετά χρόνια, εχει χαμηλό επιτόκιο, την δέχονται παντού και είναι μέσα σε όλα τα προγράμματα άτοκων δόσεων.

Για το πρώτο και το τρίτο έκοψα άλλες 2 που είχα και έμεινα με αυτή.

Είναι μια γνώμη

vasilis
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον virag

 

Αγροτική Visa.Την εχω αρκετά χρόνια, εχει χαμηλό επιτόκιο, την δέχονται παντού και είναι μέσα σε όλα τα προγράμματα άτοκων δόσεων.

Για το πρώτο και το τρίτο έκοψα άλλες 2 που είχα και έμεινα με αυτή.

Είναι μια γνώμη

 

 

Ο CptBill ενδιαφέρεται για κάρτα που να προσφέρει και καλό e-banking, για να βλέπει προφανώς και την κίνησή της από εκεί. Η Αγροτική έχει πλήρες e-banking?

Link to comment
Share on other sites

Katarxhn geia sas.. Tha ithela na rwthsw to ekshs: yparxei kapoia xrewstikh karta h opoia na mporei na xrhsimopoihthei se online synalages? Dhladh na exei to shmataki ths Visa h ths Mastercard alla na prepei na yparxei ypoloipo sthn karta wste na desmeytei kata thn agora kai oxi na daneistei opws ginetai stis pistwtikes. H mhtera mou fovatai na mou dwsei tis pistwtikes ths gia online agres meta apo osa akouei gia apates kai klemena...Elpizw na katalavate ti thelw na pw. Thanx prokatavolika.

My soul is painted like the wings of butterflies,

Fairy tales of yesterday, will grow but never die,

I can fly, my friends!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Paris

 

Katarxhn geia sas.. Tha ithela na rwthsw to ekshs: yparxei kapoia xrewstikh karta h opoia na mporei na xrhsimopoihthei se online synalages? Dhladh na exei to shmataki ths Visa h ths Mastercard alla na prepei na yparxei ypoloipo sthn karta wste na desmeytei kata thn agora kai oxi na daneistei opws ginetai stis pistwtikes. H mhtera mou fovatai na mou dwsei tis pistwtikes ths gia online agres meta apo osa akouei gia apates kai klemena...Elpizw na katalavate ti thelw na pw. Thanx prokatavolika.

 

 

Κατ' αρχάς υπάρχει η Gift Card Visa από την Τράπεζα Αττικής που είναι "προπληρωμένη κάρτα". Είναι Visa Electron που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ηλεκτρονικές αγορές. Προπληρώνεις ένα ποσό και την χρησιμοποιείς όπως μια κανονική κάρτα. Αν εξαντλήσεις αυτό το ποσό, δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Βέβαια υπάρχει κάποια μικρή προμήθεια (πχ στα 150 ευρω προμήθεια 10 ευρώ -παράδειγμα δίνω, δεν είναι αυτό το ποσό-).

 

Αυτό που σκέφτεσαι μάλλον είναι να ανοίξεις ένα λογαριασμό σε μια τράπεζα και να τον συνδέσεις με μια Visa Electron. Ίσως είναι καλύτερο, μιάς και μπορείς ανά πασα στιγμή να πάρεις πίσω τα χρήματά σου (με την Gift Card Visa δεν μπορείς! ) και δεν παίρνουν προμήθεια.

 

Ρώτα στις μεγάλες τράπεζες, αν δίνουν Visa Electron, και αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ηλεκτρονικές αγορές.

 

Κάποια μέλη του unwired είχαν χρησιμοποιήσει Visa Electron ορισμένων τραπεζών για online αγορές (μερικές τράπεζες απλά δεν το επιτρέπουν).

 

Νομίζω η δεύτερη περίπτωση είναι η καλύτερη λύση. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω VISA Electron απο Αlpha bank και εχω αγορασει απο το νετ πολλες φορες.Αρκει να υπαρχουν λεφτα στον λογαριασμο

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Έιχα απο το 1998 καρτα VISA της Alpha. Εδω και 1μιση χρόνο έχω την Αθήνα2004 (με πολυ χαμηλο επιτόκιο 9% μόνιμο). Μέσω του WebBanking βλέπεις τις συνναλαγές σου που εχεις κάνει με την κάρτα, τα ποσά που έχουν πάρει έγκριση και δεν έχουν χρεωθεί ακόμα, τρέχον υπόλοιπο, τελευταία πληρωμή, πότε πρέπει να πληρώσεις και πόσο κτλ. Επίσης, απο εξυπηρέτιση έχω μείνει όλα αυτά τα χρόνια ευχαριστημένος (όταν είχα πάει αγγλία και είχα ένα πρόβλημα με την καρτα, τους πήρα τηλ και τους είπα πως ειμαι αγγλία και με πήραν αυτοί πίσω σε αγγλικό κινητό), όταν υπάρχει πρόβλημα με κάποια συναλλαγή είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί και αποτελεσματικοί όπως επίσης όταν με κορόιδεψε ένα κατάστημα απο Αμερική και ήθελα να ακυρώσω την χρέωση και την συναλλαγή το κάναμε αμέσως χωρις γραφειοκρατικές διαδικασίες (σημαντικό πράγμα όταν εχεις πιστωτική). Τέλος, αν στείλεις μια ερώτηση, πρόβλημα μέσω της ονλαιν φορμας που έχουν θα σου απαντήσουν (3 στα 3 μου έχουν απαντήσει εμένα, καλο εε!).

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Paris

 

Katarxhn geia sas.. Tha ithela na rwthsw to ekshs: yparxei kapoia xrewstikh karta h opoia na mporei na xrhsimopoihthei se online synalages? Dhladh na exei to shmataki ths Visa h ths Mastercard alla na prepei na yparxei ypoloipo sthn karta wste na desmeytei kata thn agora kai oxi na daneistei opws ginetai stis pistwtikes. H mhtera mou fovatai na mou dwsei tis pistwtikes ths gia online agres meta apo osa akouei gia apates kai klemena...Elpizw na katalavate ti thelw na pw. Thanx prokatavolika.

 

 

Η Alphabank δινει Visa Electron που μπορει να χρησιμοποιηθει σε ηλεκτρονικες αγορες.Πολυ καλη λυση για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Το μονο που χρειαζεται ειναι να ανοιξεις ενα λογαριασμο και να ζητησεις VISA Electron. :)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την VISA Electron:

 

Της Alpha είναι χρεωστική

Της Πειραιώς είναι πιστωτική

Της Eurobank τη δίνουν σαν πιστωτική και cashcard ταυτόχρονα

(το ξέρω από πρώτο χέρι - έχω και τις τρείς)

 

Από web banking έχω ψιλομεσάνυχτα, μιας και μόνο της Πειραιώς έχω δουλέψει... :o

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή περίπτωση είναι και οι κάρτες της NOVABANK με δυνατότητα μεταφοράς υπολοίπου με 6.9% για ένα ολόκληρο χρόνο και NOVABONUS σύστημα πόντων που εξαργυρώνεις με πολλά δώρα χωρίς κλήρωση.

Και το web banking είναι αρκετά καλό.

 

Για περισσότερα δες στο http://www.novabank.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...