Jump to content

Ειδήσεις / Φήμες από την "Jailbreaκ σκηνή"


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε windows πως γίνεται??

 

Εάν είσαι με original 3.1.3 και δεν έχεις κρατήσει το SHSH αρχείο της 3.1.2 από Cydia δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Εάν έχεις κρατήσει το αρχείο μπορείς να κάνεις downgrade στην 3.1.2. Με άλλα λόγια ο μόνος τρόπος για να έχεις jailbreak την 3.1.3 είναι να είσαι στην 3.1.2 (jailbreaked ή όχι) και να έχεις την παλιά bootrom. Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος jailbreak της 3.1.3 σε περιβάλλον windows. Πάντως σε περιβάλλον mac μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον παραπάνω οδηγό εάν πληρείς τις προϋποθέσεις που μόλις ανέφερα. Παραθέτω και την σχετική ανακοίνωση από την dev-team.

 

On Tuesday, Apple released firmware 3.1.3 for the iPhone and iPod touches. Unless you’ve personally observed a problem with the reporting of your battery percentage, there’s no reason to update to 3.1.3. We know some of you will want to anyway. Superbowl Sunday’s PwnageTool 3.1.5 for Mac OS X will let you do so safely, preserving your jailbreak and ultrasn0w unlock. (If you use the blacksn0w unlock (at baseband 05.11.07), you need to stay at 3.1.2.)

 

iPhone 3G and 3GS unlockers should always be very wary to update their firmware. This is no exception. If you make a mistake along the way you may find yourself updating to official 3.1.3 in which case you will lose your unlock, possibly forever.

 

iPhone 3GS users (regardless of unlock) should stay away from this and all 3.1.3 jailbreak tools unless you know you have your “SHSH hashes” backed up via Cydia. That’s because if you make a mistake you may find yourself stuck at official 3.1.3 with no way to jailbreak or come back down to 3.1.2 to jailbreak.

 

If you really truly feel that you need to update, this version creates a custom 3.1.3 IPSW for you to restore to on your iPhone 2G, iPhone 3G, iPhone 3GS with early bootrom, iPod touch 1G, and iPod touch 2G with early bootrom. If you don’t know if you have an early bootrom or not, please avoid updating until you learn more.

 

You don’t need to be pre-jailbroken on anything but the iPod touch 2G early bootrom. And really for that device, it’s faster and easier to use redsn0w 0.9.4 as mentioned in our last post. For that matter, if you have an ipt1g, iphone2g, or iphone3g(and don’t need an unlock), you should use redsn0w too (but version 0.9.3). It’s faster and you won’t have to go through a full restore process (just do an update then run redsn0w, pointing it at 3.1.2 FW instead of 3.1.3).

 

If you have an iPhone 3GS: PwnageTool works if you’re currently at version 3.1.2 or below (down to 3.0) and if you know you have a old bootrom. You don’t need to be already jailbroken — PwnageTool will ask you if you’re jailbroken after you’ve created the IPSW. Don’t use PwnageTool unless you know for sure you have an old bootrom (if you’re not sure, assume the worst and don’t use it). Don’t use PwnageTool on the iPhone 3GS if you’re at 3.1.3, it just won’t work. Downgrade to 3.1.2 using the methods described here. If you can’t downgrade because you don’t have your 3GS 3.1.2 hashes on file with Cydia, you’ll need to sit out the 3.1.3 jailbreak.

 

We aren’t revealing any new exploits to Apple with this jailbreak. Everything here has been used before, it’s just a straightforward port of Pwnage2 and 24Kpwn to the new firmware. It’s possible the new firmware was released largely to flush out new exploits before the next big release. We won’t be biting.

 

We’d really like the above warnings and disclaimers to sink in. Please don’t download the files below and use them blindly.

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 824
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για σας παιδιά. Έχω το iphone 3gs 3.1.2 .. Είχα κάποιο πρόβλημα με το wifi και προσπάθησα να κάνω reset network ώστε να επιλυθεί. Αλλά κατά λάθος πάτησα στο reset all content and settings και τώρα δεν μπορώ να ανάβει το κινητό. Δοκιμάζω να το ανάψω με blackra1n αλλά δεν ανάβει . Υπάρχει κάποιος τρόπος για να το ανάψω. :worry: Σας ευχαριστώ !!!
Link to comment
Share on other sites

Για σας παιδιά. Έχω το iphone 3gs 3.1.2 .. Είχα κάποιο πρόβλημα με το wifi και προσπάθησα να κάνω reset network ώστε να επιλυθεί. Αλλά κατά λάθος πάτησα στο reset all content and settings και τώρα δεν μπορώ να ανάβει το κινητό. Δοκιμάζω να το ανάψω με blackra1n αλλά δεν ανάβει . Υπάρχει κάποιος τρόπος για να το ανάψω. :worry: Σας ευχαριστώ !!!

 

Φίλε καλησπέρα και καλώς όρισες στο myphone.

 

Το iPhone σου έχει την καινούρια ή την παλιά bootrom? Επίσης όταν λες ότι δεν ανοίγει μπορείς να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος? Σου δείχνει κάτι στην οθόνη ή δεν ανάβει καθόλου η οθόνη? Έχεις δοκιμάσει να το επαναφέρεις με hard reset?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

 

Φίλε έχει την νέα bootroom.. Όταν λέω δέν ανοίγει εννοώ ότι δεν μπάίνει σε λειτουργία. Απλά μου εμφανίζει στην οθόνη το σήμα του itunes..

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

 

Φίλε έχει την νέα bootroom.. Όταν λέω δέν ανοίγει εννοώ ότι δεν μπάίνει σε λειτουργία. Απλά μου εμφανίζει στην οθόνη το σήμα του itunes..

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω (με το wifi σε 3gs με νεα bootroom) και εκανα το ιδιο με εσενα! Δοκιμασα τα παντα και η μονη λυση για να ανοιξει ειναι restore με 3.1.3 και μετα jailbreak σε mac ;)

 

Και τωρα ερωτηση, αν μου κλεισει με την 3.1.3 πως αναβει παλι; πρεπει να παω σε mac και να τρεξω pwnage;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

 

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω (με το wifi σε 3gs με νεα bootroom) και εκανα το ιδιο με εσενα! Δοκιμασα τα παντα και η μονη λυση για να ανοιξει ειναι restore με 3.1.3 και μετα jailbreak σε mac ;)

 

Και τωρα ερωτηση, αν μου κλεισει με την 3.1.3 πως αναβει παλι; πρεπει να παω σε mac και να τρεξω pwnage;

 

Φίλε μου από την στιγμή που έκανες restore στην 3.1.3 πως είναι δυνατόν στην συνεχεία να έκανες jailbreak; Με ποιο εργαλείο το έκανες; Απο ότι αναφέρει η dev-team δεν γίνεται να κανείς jailbreak την 3.1.3 μετά από restore εκτός εάν πρώτα κατεβεις στην 3.1.2 μέσω του κρατημενου shsh και μετά κανείς jailbreak μέσω pwnage tool. Και πάλι δεν υποστηρίζονται τα 3gs με την καινούρια bootrom. Εκτός και εάν δεν κατάλαβα καλά κάτι που είπες.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Αδυνατώ και εγώ να το καταλάβω αυτό που έκανες...

 

Από αυτά που ξέρουμε είναι ότι μόνο με το redsnow γίνεται να κάνεις jail και boot και μόνο με την 3.1.2.

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καλησπέρα και καλώς όρισες στο myphone.

 

Το iPhone σου έχει την καινούρια ή την παλιά bootrom? Επίσης όταν λες ότι δεν ανοίγει μπορείς να γίνεις λίγο ποιο συγκεκριμένος? Σου δείχνει κάτι στην οθόνη ή δεν ανάβει καθόλου η οθόνη? Έχεις δοκιμάσει να το επαναφέρεις με hard reset?

 

Φίλε έχει την νέα bootroom.. Όταν λέω δέν ανοίγει εννοώ ότι δεν μπάίνει σε λειτουργία. Απλά μου εμφανίζει στην οθόνη το σήμα του itunes με το καλώδιο.. Μπορεί να γίνει κάτι ?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχει την νέα bootroom.. Όταν λέω δέν ανοίγει εννοώ ότι δεν μπάίνει σε λειτουργία. Απλά μου εμφανίζει στην οθόνη το σήμα του itunes με το καλώδιο.. Μπορεί να γίνει κάτι ?:worry:

 

Πριν σου παρουσιαστεί το πρόβλημα το κινητό ήταν jailbreaked και εάν ναι με ποιο εργαλείο? Με blackra1n? Έχεις δοκιμάσει να κάνεις ένα hard-reset και στην συνέχεια να προσπαθήσεις ξανά με το blackra1n?

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Πριν σου παρουσιαστεί το πρόβλημα το κινητό ήταν jailbreaked και εάν ναι με ποιο εργαλείο? Με blackra1n? Έχεις δοκιμάσει να κάνεις ένα hard-reset και στην συνέχεια να προσπαθήσεις ξανά με το blackra1n?

 

Φίλε το έκανα jailbrake me blackra1n. Πως όμως να κάνω hard-resed όταν το κινητό δεν μπαίνει σε λειτουργία? Το μόνο που μου εμφανίζει στην οθόνη είναι το σήμα του itunes με το καλώδιο.:(

Link to comment
Share on other sites

Κρατα πατημενα το home + power button μεχρι να σβησει και να ξανανοιξει μονο του.
http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κρατα πατημενα το home + power button μεχρι να σβησει και να ξανανοιξει μονο του.

 

Δέν είναι αυτό το πρόβλημα φίλε. Είχα κάποιο πρόβλημα με το wifi και προσπάθησα να κάνω reset network ώστε να επιλυθεί. Αλλά κατά λάθος πάτησα στο erase all content and settings και τώρα δεν μπαίνει σε λειτουργία το κινητό. Δοκιμάζω να το ανάψω με blackra1n αλλά δεν ανάβει και το μόνο που μου εμφανίζει στην οθόνη είναι το σήμα της itunes και το καλώδιο.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να το ανάψω.

Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι αυτό το πρόβλημα φίλε. Είχα κάποιο πρόβλημα με το wifi και προσπάθησα να κάνω reset network ώστε να επιλυθεί. Αλλά κατά λάθος πάτησα στο erase all content and settings και τώρα δεν μπαίνει σε λειτουργία το κινητό. Δοκιμάζω να το ανάψω με blackra1n αλλά δεν ανάβει και το μόνο που μου εμφανίζει στην οθόνη είναι το σήμα της itunes και το καλώδιο.Υπάρχει κάποιος τρόπος για να το ανάψω.

Την ώρα που δείχνει η οθόνη το σήμα της itunes και το καλώδιο, τρέξε το Blackra1n από τον υπολογιστή σου ενώ φυσικά είναι συνδεδεμένο με το iphone.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που δείχνει η οθόνη το σήμα της itunes και το καλώδιο, τρέξε το Blackra1n από τον υπολογιστή σου ενώ φυσικά είναι συνδεδεμένο με το iphone.

 

Τo έκανα φίλε αλλά δεν γίνετε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 βδομαδες πηρα το τηλεφωνο, δεν ξέρω και παρα πολλά αλλά το έκανε αυτό και σε μένα σε windows.

 

Βασικά αν σου δείχνει το σημα να το συνδέσεις τοτε όταν το βάζεις στον υπολογιστή πρέπει να το αναγνωρίζει το itunes και να θελει να κανει restore.

Προφανώς εσένα δεν το βλέπει (εγώ αυτό έπαθα ). To blackrain πχ πρέπει να λέει οτι περιμένει τη συσκευή (waiting for device), κατι τέτοιο αρα παει να πει οτι δεν το βλέπει.

 

Η λύση: κανε restart το σύστημα ή κανε update/reinstall itunes. Βασικά το πρόβλημα είναι με τους drivers. Δες device manager κ μπορέι να δουλέψει και με update tou driver.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 βδομαδες πηρα το τηλεφωνο, δεν ξέρω και παρα πολλά αλλά το έκανε αυτό και σε μένα σε windows.

 

Βασικά αν σου δείχνει το σημα να το συνδέσεις τοτε όταν το βάζεις στον υπολογιστή πρέπει να το αναγνωρίζει το itunes και να θελει να κανει restore.

Προφανώς εσένα δεν το βλέπει (εγώ αυτό έπαθα ). To blackrain πχ πρέπει να λέει οτι περιμένει τη συσκευή (waiting for device), κατι τέτοιο αρα παει να πει οτι δεν το βλέπει.

 

Η λύση: κανε restart το σύστημα ή κανε update/reinstall itunes. Βασικά το πρόβλημα είναι με τους drivers. Δες device manager κ μπορέι να δουλέψει και με update tou driver.

 

Αν το κάνω update θα μπεί πάνω το 3.1.3 και μετά θα έχω άλλο πρόβλημα.:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!Ειμαι καινουργιος κατοχος ενος Iphone 3GS σε T Mobile Γερμανιας. Το αγορασα προχθες με 3.1.2 Firmware και μπορεσα να το κανω Jailbreak και unlock me Blackra1n. Πάτησα στο erase all content and settings και αναγκάστηκα να ξανατρεξω το Blackra1n στην αρχη.Ε απο τι στιγμη που το τρεχω μου βγαζει το προσωπο το GeoHot και το κυκλαει γυρναει με ταχυτητα χελωνας.Μετα απο 10 λεπτακια ξαναδειχνει το μηλο και μετα ξανα την εικονα με το καλωδιο που συνδεεται στα itunes. Εχω απελπιστει, δοκιμασα με redsn0w και κολλαει στο σημειο κανει το τηλεφωνο activate, δοκιμασα και μεσω itunes να κανω restore σε custom firmware οντας σε DFU mode αλλα μου βγαζει error 1600. Τι να κανω??Μπορει κανεις να βοηθησει??Ειμαι Θεσσαλονικη εδω και 1 μερα. Edited by limited733
Link to comment
Share on other sites

έκανες restore στην 3.1.3 τελικά;Αν ναι,δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις jb με blackra1n.Οπότε περιμένεις καινούργιο tool που θα είναι συμβατό με την 3.1.3,την οποία υπογράφει πλέον επίσημα η apple.
Link to comment
Share on other sites

έκανες restore στην 3.1.3 τελικά;Αν ναι,δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις jb με blackra1n.Οπότε περιμένεις καινούργιο tool που θα είναι συμβατό με την 3.1.3,την οποία υπογράφει πλέον επίσημα η apple.

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ με τον πιό πάνω αλλά εγώ δέν έχω κάνει restore σε 3.1.3, αλλά έχω την 3.1.2. Μπορεί να γίνει κάτι?:worry:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εκανα.Θα το παλεψω ετσι.

 

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα μαζί σου έχω φίλε και εδώ και τρείς βδομάδες που το ψάχνω δεν βρήκα λύση.:(

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα μαζί σου έχω φίλε και εδώ και τρείς βδομάδες που το ψάχνω δεν βρήκα λύση.:(

 

 

Δοκιμασε κι εδω...http://www.hackint0sh.org/f230/112557.htm

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα παιδια. Μολις πριν απο 4 μερες πηρα το iPhone 3GS με 3.1.3 Filmware Version. Και προσπαθω να το κανω JailBreak. Μπορει καποιος να με βοηθισει γιατι το ψαχνω εδω κ 2-3 μερες?
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα παιδια. Μολις πριν απο 4 μερες πηρα το iPhone 3GS με 3.1.3 Filmware Version. Και προσπαθω να το κανω JailBreak. Μπορει καποιος να με βοηθισει γιατι το ψαχνω εδω κ 2-3 μερες?

 

Δεν μπορείς να κάνεις jailbreak το 3GS με την 3.1.3. Δυστυχώς. Υπομονή μέχρι να βγει επόμενη έκδοση λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...