Jump to content

Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απλά αν δεν θέλεις να χάνεις κλήσεις ενεργοποιείς στα pots την αναμονή κλήσεων. Έτσι όταν είσαι στο ιντερνετ και δεχτείς κλήση, ο καλών ακούει το σήμα της αναμονής και κουδουνίζουν οι αναλογικές σου συσκευές στο msn που σε καλεί. Απαντώντας ελευθερώνεις το ένα κανάλι από το ιντερνετ και το δεσμεύειες στο τηλέφωνο. Τυχόν ISDN τερματικά δεν καλούνται όταν έχεις σύνδεση στο δίκτυο στα 128!!! Φιλικά,

Δημήτρης Αβαγιανός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι μπορείς σίγουρα να συνεργάζεσαι με κάποιον εναλλακτικό φορέα σε call shop.

Για τα περίπτερα δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό...

Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ!

 

Αυτή τη στιγμή σερφάρω με Eutelsat 3W (Europe On Line ο provider) στο downlink και PSTN OTEnet στο uplink (46,6 kbp/s αυτή τη στιγμή).

Πείτε μου καμιά δοκιμή που θέλετε να κάνω!

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tph Online ... μιας και εισαι telepassport...ψαξε μονο να δεις αν υποστηριζεται η περιοχη σου...και φυγε απο ΟΤΕ !!!

________________________________________

Η ζωή είναι στιγμές ας έρχονται μόνο καλές !

Link to comment
Share on other sites

Paidia eixa diabasei sta nea toy site oti me tis nees xreoseis apo tin arxi tou 2004 tha isxiei kai to palio pou eixe thesei o OTE, simfona me to opoio tis kiriakes oi iperastikes kliseis metrane os astikes. Isxiei kati tetoio? an nai lete na einai pali kanena kolpo tou OTE na mas doulepsei gia na ta arpaksei mia akoma fora akironontas to xoris proidopoiisi?
Πωλείται MacBook Pro 15.4 οθόνη, 120 σκληρός, 2 μνήμη. 2 μηνών. Λόγο : αδύνατον να δουλέψω το Mac OS
Link to comment
Share on other sites

Katebazw ena programma...kai eipa na ftiakso auto to topic..

 

Loipon:

 

Paratirisa stin tilefoniki mou sindesi oti otan milousa empene (oxi toso ka8ara) ali tilefoniki sinomilia.

 

Otan empena internet 1 stis 3 den itan sta8eri i sindesi giati kobomouna,kai otan katebaza arxio.. to MAX eftane eos 3,5kb/sec.

 

Apofasisa na paro ton O.T.E. na po to proto peristatiko..(an elega mono to deutero 8a mou legane...pare ta.. :blink: ) xe xe

 

Mesa se mia mera ir8e sinergio...(ir8e toso grigora epidi MALON plirono kai sintirisi tilefonikis sindesis.)

 

Katebeno mazi me ton texniko kato...alazi kalodia..kitao...kitao..

 

kai leo ti lete na ftei?? xmm klasiko fenomeno mou lei.. ta kalodia tis gramis sou einai akribos dipla se ISDN kai parembalete. Tora eisai etimos.

 

Ipograpste..kai kali xronia.. :rolleyes:

 

Apotelesma?? Den mpeni pleon ali grami..kai otan katebazo arxio to elaxisto einai ta 4,7kb/sec.

 

polu kala.. eimai tora... see you :happy:

Link to comment
Share on other sites

Από 31 Δεκέμβρη τα υπεραστικά == αστικά κάθε κυριακή...Εγκεκριμένο από την ΕΕΕΤ. Τώρα αν δεν το ξανακόψουν πάλι...
Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζοντας ότι η σύνδεση H/Y μέσω Hyperterminal είναι σχετικά εύκολη, θα ήθελα να μάθω αν αυτό είναι εύκολο χωρίς τον ΟΤΕ. Δηλάδη έχουμε 2 Η/Υ, 2 modem και 1 απλό τηλεφωνικό καλώδιο που τα συνδέει μεταξύ τους. Γίνεται να συνδεθούν; :worry:
Time is what keeps everything from happening at once.
Link to comment
Share on other sites

Στο oteshop έχει κάτι pdf για τις χρεώσεις...

 

Αν δεν κάνω λάθος η χρονοκάρτα χρεώνεται 0.032 ευρώ τα 60 δευτερόλεπτα.

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά ακούγονται... και για να ξέρουμε και εμείς που σκοπεύουμε να βάλουμε dsl...

 

...αναφέρατε modem, dslam και αν είστε σε ISDN ή PSTN!!!

 

Για να ξέρουμε τι δουλεύει (ή δεν δουλεύει) και που... ;)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος con ( 2 Ιαν. 2004 , 00:38)

 

Λογικό να μην ξέρει κανείς! Έγραψα στον ΟΤΕ, με πήραν πίσω στο κινητό(!) και μου είπαν πως δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα(!!) και θα με πάρουν να με ενημερώσουν!

 

 

mhpws se piran??;?;

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου η χρονοκαρτα των 25 ευρω....νομιζω οτι συμφερει μακραν σε σχεση μετις υπολοιπες...2 χρονια τωρα εχω δοκιμασει παρα πολλες και κατεληξα σε αυτο το συμπερασμα... :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Η ζωή ειναι πολύ μικρή για να μην την περνάς με τα άτομα που αγαπάς. . . .

 

think positive !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Hi,

Τι να πω και μετά σου λένε να μην πιστεύεις σ'αυτά... Σήμερα μετά από 5 μέρες ο ΟΤΕ έκανε enable τη γραμμή 384... Είδα όλο χαρά το πράσινο φωτάκι στο ALCATEL SPEEDTOUCH USB και λέω ας πάρω ένα τηλέφωνο στην Tellas για να ενεργοποιήσω άμεσα και τον ISP. Έλα όμως που μετά από τηλεφωνήματα στο 13800 μου λένε ότι όλα ok αλλά εγώ δεν μπορώ να μπω με τίποτα... "721 Error" μου βγάζει συνεχώς. Κολλάει στο Authentication. Όλα DNS κλπ είναι σωστά.

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

ποιες ειναι οι ρυθμισεις για συνδεση στην acn ?

κατι ειναι λαθος γιατι δεν παιρνει ip

εκτος απο το WAN connection πρεπει να ρυθμισω καΙ ΚΑΤΙ αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs (10 Ιαν. 2004 , 06:29)

 

Katebazw ena programma...kai eipa na ftiakso auto to topic..

 

Loipon:

 

Paratirisa stin tilefoniki mou sindesi oti otan milousa empene (oxi toso ka8ara) ali tilefoniki sinomilia.

 

Otan empena internet 1 stis 3 den itan sta8eri i sindesi giati kobomouna,kai otan katebaza arxio.. to MAX eftane eos 3,5kb/sec.

 

Apofasisa na paro ton O.T.E. na po to proto peristatiko..(an elega mono to deutero 8a mou legane...pare ta.. :blink: ) xe xe

 

Mesa se mia mera ir8e sinergio...(ir8e toso grigora epidi MALON plirono kai sintirisi tilefonikis sindesis.)

 

Katebeno mazi me ton texniko kato...alazi kalodia..kitao...kitao..

 

kai leo ti lete na ftei?? xmm klasiko fenomeno mou lei.. ta kalodia tis gramis sou einai akribos dipla se ISDN kai parembalete. Tora eisai etimos.

 

Ipograpste..kai kali xronia.. :rolleyes:

 

Apotelesma?? Den mpeni pleon ali grami..kai otan katebazo arxio to elaxisto einai ta 4,7kb/sec.

 

polu kala.. eimai tora... see you :happy:

 

 

 

wraia!

kapou eixa akousei gia mia morfi "katharismou" grammis enw to zitas apo to til...

 

Twra ti kanoun kai apo poy...agnwsto..

 

xerei kaneis?

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ τις ρυθμίσεις του Jetspeed σύμφωνα με την Otenet.Λογικά είναι ίδιες και για ACN εκτός του DNS server οπου θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο για να σου πουν το IP.

 

Oδηγίες Jetspeed 500/500i

 

Επίσης δες στο site του Jetspeed αν χρειάζεσαι κάποια αναβάθμιση στο software του modem.

 

Jetspeed Helpdesk

 

Θα πρέπει και να βεβαιωθείς οτι όντως ο ΟΤΕ σου παρέδωσε γραμμή που λειτουργεί αν και δε νομίζω να είσαι γκαντέμης όπως εγώ :p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=14993

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία μετά από νέα σύνδεση που έκανα. Στο επάγγελμα που δίνεις (το οποίο εμφανίζεται και στον κατάλογο ) από ότι κατάλαβα ο καθένας λέει ότι θέλει. Δε του ζητούν τίποτα για αποδεικτικό. Δε θα έπρεπε να ελέγχεται ή αλλιώς να μη το βάζουν καθόλου; Μπορεί ο καθένας δηλαδή να πει "πρωθυπουργός" ή "εφοπλιστής" κτλ;
Link to comment
Share on other sites

Στην ISDN γραμμή όταν έχεις ενεργοποιημένη τη δυνατότητα καταγραφής των μονάδων, ακούς μέσα στο ακουστικό έναν ήχο κάθε φορά που πέφτει μια μονάδα. Με την αλλαγή της χρονιάς (και το νέο τρόπο χρέωσης) δεν είδα καμιά διαφορά. Και πάλι στις αστικές πχ ακούω τον ήχο της μονάδας κάθε ένα λεπτό. Μήπως στις ISDN χρεωνόμαστε ακόμα όπως παλιά ;( πχ ανά λεπτό στις αστικές). Επίσης, μέσω του Hyperterminal δεν έχει αλλάξει τίποτα (και πως να αλλάξει βέβαια...) . Και πάλι μονάδες καταγράφει.

 

Υπάρχει κανείς να μας ξεκαθαρίσει τι συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω κι εγώ συχνά Γαλλία και χρησιμοποιώ μια κάρτα μάλλον άγνωστη. Την πέτυχα κατά τύχη, είναι μιας εταιρείας που λέγεται amimex. Δίνει 66 λεπτά η κάρτα των 7 ευρώ. Είναι ό,τι πιο συμφέρον έχω βρει και η ποιότητα είναι πολύ καλή. Το customer service έχει τηλέφωνο 800-11-40002 για περισσότερες πληροφορίες για το πού θα τη βρεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... σταθερής τηλεφωνίας γενικά (Μέρος Ι)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...