Jump to content

Ο ενοικιαστής έφυγε κι άφησε πίσω του συντρίμια


atsalakwtos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον παιδια θα ηθελα να συζητησουμε ενα προβλημα που αντιμετωπιζει ενας φιλος μου αυτο αυτο το καιρο και μου εκανε εντυπωση η ελαστικοτητα των κανονισμων

 

Για να μην τα πολυλογουμε, οι δικοι του με οικονομιες χρονων καταφεραν να αγορασουν ενα διαμερισμα.Ο φιλος μου το ενοικιασε για να βοηθα το εισοδημα του. Το διαμερισμα το παρεδωσε στους ενοικιαστες ολοκαινουργιο .Μετα απο 8 χρονια διαμονης οι ενοικιαστες εφυγαν και αφησαν πισω τους ενα σπιτι βομβαρδισμενο.Προ ημερων πηγαμε μαζι να μου δειξει και αυτο που αντικρισα ηταν ...... κατεστραμενα ντουλαπια στη κουζινα,σπασμενος νεροχυτης,σπασμενος νιπτηρας στο μπανιο,χαραγμενες και γραμμενες με στυλο ντουλαπες στα υπνοδωματια , βαθια χαραγμενα ξυλινα πατωματα στα υνοδωματια ,τιναγμενα κασωματα σε ολες τις πορτες και φαγωμενες γωνιες , σπασμενες μα πολυ σπασμενες γωνιες στους τοιχους .......

Η ενοικιαστρια? ''Κινεζα'' και μαλιστα αυθαδεστατη,πραγματικα γυναικα για μπατσες!!

 

Δηλαδη δινεις δινεις ενα σπιτι του κουτιου,με τα λευκα τα μαρμαρα και τα δρυινα πατωματα και παιρνεις ενα κωλοχανίο.

 

Οι μηχανικοι που το ειδαν επαθαν πλακα , ΑΛΛΑ ειπαν στο φιλο μου οτι ελαχιστα πραγματα μπορει να κανει !!! Τα δικαστηρια θελουν χρονο και χρημα και στο τελος μπορεις να βρεθεις ακομα πιο μεσα !!!!!

 

Τον ρωτανε ομως αυτον τον ανθρωπο που θα βρει τα χρηματα για να φτιαξει το σπιτι του?

 

Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανει? Ειναι δικαιοσυνη αυτη!:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπορεί να σου φανεί λίγο άσχετο, αλλα ο φίλος σου ήταν εντάξει απέναντι τους; Για παράδειγμα τα κοινόχρηστα, οι λογαριασμοί, κτλ... που τους έβαζε, ήταν νορμάλ; Το ρωτάω αυτό μιας και το 90% των ενοικιαστών, κατακλέβει τους ενοίκους! Έχω δεί και ακούσει απίστευτα πράγματα...

 

Τώρα ως αναφορά για το τι μπορεί να κάνει ο φίλος σου, τα συμφωνητικά αναφέρουν ξεκάθαρα για τυχών τέτοιους είδους προβλήματα που προκύψουν.

Δεν ξέρω όμως αν θα καταφέρει να βγάλει άκρη. Για παράδειγμα, πως θα αποδείξει ότι οι ζημιές δεν υπήρχαν απο πρίν;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ασε, μεγάλη πίκρα. Τίποτα δεν μπορει να κανει πρακτικά. Θέλει χρήματα και θα του τσακίσει και το νευρικό συστημα. Θυμαμαι χαρακτηριστική περίπτωση ενοικιαστή (ο οποίος είναι πολυ γνωστό άτομο, ιδιοκτήτης γνωστου εστιατοριου και κεντρου διασκεδάσεως κοντά στη Γλυφάδα) που αφου κάθε μήνα με παιδευε μεχρι να δωσει το νοικι (ενω δεν ειχε οικονομικό προβλημα, τουναντίον!) φεύγοντας μού άφησε ενα διαμερισμα αίσχος! Μέχρι που ειχε αφαιρέσει τον μπιντέ γιατι του ήταν άχρηστος, κι αντι να τον βάλει έστω στο πατάρι, τον πέταξε. Ταπετσαρία ειχε βάλει στους τοιχους, ενω απαγορευεται απο το συμβόλαιο και άλλα καλά.. Τον έβγαλα με έξωση κι ειχε και το θράσος να μου ζητησει την εγγύηση που ειχε δώσει προτου το νοικιάσει. Η οποία εγγύηση ουτε για τις μισες επιδιορθώσεις δεν εφτανε.:mad:

Λες και το χόμπι του για να χαλαρώνει, ήταν να καταστρέφει το σπιτι που δεν ήταν δικό του.

edit

Ξεχασα να πω ότι φυσικα όποια πράγματα χαλουσαν στο διαμερισμα απο δικη του υπαιτιότητα, πχ έσταζε βρύση, εγώ την πληρωνα κανονικά. Ενω στο συμβόλαιο αναφερεται ρητα οτι το διαμερισμα το παιρνει και το παραδιδει στην κατασταση που ειναι. Εννοείται πως αυτος δεν πληρωνει για τους σωληνες πχ, αλλα για έναν διακοπτη που ο ιδιος θα χαλάσει, εμένα εβαζε και πλήρωνα. Σιγά σιγά θα μου φόρτωνε και τις λάμπες που έκαιγε.

Πάντως, αυτα τα τρωκτικά τύπου ενοικιαστές, είναι η χειρότερη πληγη του Φαραώ. Και φυσικα ισχύει ότι σπιτι τους δεν ειναι, ρημάξτε το!!!

Link to comment
Share on other sites

H πιο απλή λύση είναι να μην το νοικιάζεις, ή να ζητάς μεγάλη εγγύηση μπροστά..
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

H πιο απλή λύση είναι να μην το νοικιάζεις, ή να ζητάς μεγάλη εγγύηση μπροστά..

 

kai ti na to kanei? kaliteri lisi einai na to exei na kathetai anaksiopoiito? :blink:

apla koitas na kaneis ena gero simvolaio..pou na min ton afinei na kanei roupi..kai se opoion aresei ;)

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Και με το συμβόλαιο δεν κάνεις πολλά άν ο άλλος φύγει και δεν τον βρήσκεις.

Οπότε πρέπει να προσέχεις τους ενοικιαστές, καθώς και να αποφεύγεις να το νοικιάσεις σε αλλοδαπούς...

 

Όχι και οτι οι δικοί μας είναι καλύτεροι, αλλά λέμε...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

οι ταπετσαριες τι κακο εχουν,απο ποτε απαγορευονται?

τεσπα το δικιο παντου ειναι υπερ του ενοικιαστη,,,

εχουμε εναν γελοιο π χρωστα 6μηνες ενοικια τι μπορεις να του κανεις?να τον διωξεις κ να χασεις τα νοικια τοσο μηνων+απο πανω να πληρωσεις για συντηρηση βαψιματα κτλ ?,καλυτερα να του αφηνεις λιγο καιρο να ξεπληρωσει μερικα...

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι να μην το νοικιαζεις η να βαλεις καποιο ατομο μεγαλης ηλικιας ... Εγω θα προτιμουσα να το πουλαγα να βαλω τα λεφτα στην ακρη και οταν ερθει η ωρα να αγορασω σπιτι για μενα να κατσω εκει

Ετσι εχω κανει

Πηρα ενα σπιτακι κοντα στα 100 τμ και το χαιρομαι εγω

Γιατι να τρεχω με ενοικιαστες και τετοια αφου δεν βρισκεις το δικιο σου

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς! Εξάλλου δεν οφελεί σε τίποτα να δώσεις π.χ. 150.000 ευρώ για ένα σπίτι και μετά να το νοικιάσεις. Και 500 ευρώ το μήνα να ζητάς, θές 300 μήνες (=25 χρόνια) για να πάρεις τα λεφτά σου...!:blink:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το νοικιαζεις?

Το συμβολειο λεει καθαρα οτι

Ο ενοικιαστης πρεπει να παραδωσει το διαμερισμα στην κατασταση που ηταν!!!

Αν δεν το κανει τον τρεχεις στα δικαστηρια! Το χασιμο ΔΕΝ ειναι δικο σου αλλα του αλλου γιατι την δικη θα την χασει και θα πληρωση τα σπασμενα μαζι και τα εξοδα δικαστηριου!

Εκτος αν εσυ θες να μην κανεις τιποτα και να τα φτιαξεις απο την αρχη μονος σου!

Προκαταβολη σαν εγγυηση δεν πηρες? Ειναι τουλαχιστον 3 μηνιατικα η προκαταβολη!

Link to comment
Share on other sites

οι ταπετσαριες τι κακο εχουν,απο ποτε απαγορευονται?

Το συμβόλαιο λεει ρητά πως το διαμερισμα πρεπει να παραδοθει στην κατασταση που το πηρε ο ενοικιαστής. Ο ενοικιαστης λοιπον δεν το πηρε με ταπετσαριες και προτου τις βάλει όφειλε να ρωτήσει.

Και θα σου πω τι κακο έχουν. Το συνεργειο θέλει διπλασια τιμή για να τις βγάλει και να το βάψει κανονικά όπως ήταν και για να τις αφήσεις πρεπει να τις καθαρισεις πραγμα που κοστιζει κι αυτο αρκετά, άσε που όσο και να καθαριστουν τέτοια χάλια ποιότητα που βάζει ο καθένας (γιατι δεν ειναι σπιτι του να τον ενδιαφερει) πάντα βρώμικη θα ειναι. Πως θα μπει ο άλλος λοιπον να ζήσει σε ένα τετοιο χάλι?

Ειχαμε τον προηγουμενο ενοικιαστή δεκα χρονια. Αγόρασε ο άνθρωπος δικο του σπιτι κι έφυγε. Αψογος ήταν. Ουτε μία φορά δεν αντιμετωπισαμε πρόβλημα. Κανονική φθορά που κανει ένας άνθρωπος και οι δυο σκυλοι που ειχε. Μια χαρά.

Αλλο η φθορά όμως και άλλο να φερνεις συνεργειο και να το ξαναχτιζεις σχεδόν!:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου φανεί λίγο άσχετο, αλλα ο φίλος σου ήταν εντάξει απέναντι τους; Για παράδειγμα τα κοινόχρηστα, οι λογαριασμοί, κτλ... που τους έβαζε, ήταν νορμάλ; Το ρωτάω αυτό μιας και το 90% των ενοικιαστών, κατακλέβει τους ενοίκους! Έχω δεί και ακούσει απίστευτα πράγματα...

 

Τώρα ως αναφορά για το τι μπορεί να κάνει ο φίλος σου, τα συμφωνητικά αναφέρουν ξεκάθαρα για τυχών τέτοιους είδους προβλήματα που προκύψουν.

Δεν ξέρω όμως αν θα καταφέρει να βγάλει άκρη. Για παράδειγμα, πως θα αποδείξει ότι οι ζημιές δεν υπήρχαν απο πρίν;

 

Στο σπιτι δεν ανακατευοταν το παιδι με τα κοινοχρηστα,τα εβγαζαν οι ενοικοι μεταξυ τους αφου ειχαν βγαλει μεσω συμβουλιου διαχειριστη.Αλλα αν χαλουσε ενας θερμοσιφωνας τον αλλαζε ή οτιδηποτε αλλο του αναλογουσε.

 

Παντως η ενοικιαστρια οπως ειπα ηταν περιπτωση .Πριν λιγα χρονια για μια μικρη αυξηση ( μικρη λεμε) ειχε ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ να της βαλει τεντες:blink: :X

Και σημειωτεον οτι οταν την ειχε πρωτοβαλει μεσα το ενοικιο ηταν πολυ χαμηλο για ολοκαινουριο σπιτι σε καλη περιοχη

 

 

Το δικαστικο συστημα ειναι καθαρα υπερ του νοικαρη και μπορει να καλυψει πολλες ανεπιτρεπτες φθορες υπο το πεπλο του ορισμου '' φυσικες φθορες ''.

 

Δηλαδη τι πρεπει να κανεις? Να μπαινεις καθε μηνα για ελεγχο ? Ε λοιπον αυτο χρειαζεται! Τι κι αν εχεις να κανεις με χρυσο ανθρωπο! Θα τον παρει κι αυτον η μπαλα ! Κι ολα αυτα γιατι?

Γιατι τα δικαστηρια ειναι μονο για το θεαθηναι .Τα ιδια δικαστηρια που βγαζουν εξω το βιαστη στη πενταετια.

 

Τι αλλο θα μπορουσε πιστευετε να κανει το παιδι? Υπαρχει καποιος οργανισμος,καποια επιτροπη αναλογη με αυτη του ΙΝΚΑ ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα πρεπει να παει δικαστικός το θέμα...

ειδάλλως...ριχτους ενα βρωμοξυλο να βαλουν μυαλο να καταλαβουν πως πρεπει να τιμάμε τα ξενα σπίτια.

καλα γι'αυτους που έμεναν τι να πω.....βάνδαλοι τελείως.

απλα μια ερωτηση απο περιεργεια...

ο φιλος σου πήγαινε στο σπιτι κατα καιρούς?

ή τα έκαναν αυτα προς το τελος?

και περα απο αυτο τα ενοικια τα επαιρνε κανονικα??

 

edit:δεν νομιζω τα δικαστικα να ειναι υπερ τους!

ειδικα αν βρειτε κανεναν καλο δικηγορο!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι πρεπει να κανεις? Να μπαινεις καθε μηνα για ελεγχο ? Ε λοιπον αυτο χρειαζεται! Τι κι αν εχεις να κανεις με χρυσο ανθρωπο! Θα τον παρει κι αυτον η μπαλα ! Κι ολα αυτα γιατι?

Γιατι τα δικαστηρια ειναι μονο για το θεαθηναι .Τα ιδια δικαστηρια που βγαζουν εξω το βιαστη στη πενταετια.

 

Τι αλλο θα μπορουσε πιστευετε να κανει το παιδι? Υπαρχει καποιος οργανισμος,καποια επιτροπη αναλογη με αυτη του ΙΝΚΑ ας πουμε?

 

Η μόνη λύση, όπως προαναφέρθηκε, είναι η δικαστική οδός... όποιος αδικεί πρέπει να τιμωρείται αλλιώς "βρίσκει και κάνει" (όπως σοφά λέει η λαϊκή ρήση)!

 

Όσο για την μηνιαία επίσκεψη για "έλεγχο", φυσικά και πρέπει να γίνεται! Τι θα πει "θα πάρει η μπάλα και τον χρυσό άνθρωπο", ίσα ίσα ο χρυσός άνθρωπος δεν έχει τίποτε να φοβηθεί, δεν υπάρχει καμία "μπάλα να τον πάρει"! Θα μπορεί να βλέπει τακτικά ο ιδιοκτήτης σε πόσο καλή κατάσταση κρατά το ακίνητο και πόσο το φροντίζει ώστε αν συμβεί κάτι να μην κατηγορηθεί για αδιαφορία!

 

Εξάλλου, ο "έλεγχος" δεν συνεπάγεται αυτόματα κακή πρόθεση! Ο ιδιοκτήτης πρέπει να φροντίζει και να ενδιαφέρεται για την περιουσία του και με αυτόν τον τρόπο να ελέγχει την κατάσταση του σπιτιού ή του διαμερίσματος και να βλέπει αν υπάρχει κάτι που πρέπει να αντικατασταθεί ή να επισκευαστεί σύμφωνα με τη δική του κρίση, όχι βασιζόμενος μόνο σε όσα λέει ο ενοικιαστής. Δεν είναι του ενοικιαστή το ακίνητο και στο κάτω κάτω ο ενοικιαστής μπορεί να μην ενοχλείται από μία δεδομένη φθορά η οποία όμως από τη σκοπιά του ιδιοκτήτη να χρήζει επέμβασης! Το ακίνητο που δίνει ο κάθε ιδιοκτήτης προς ενοικίαση πρέπει να το φροντίζει και να ενδιαφέρεται για αυτό, όχι να το αντιμετωπίζει σαν αγελάδα προς άρμεγμα (που ακόμη και έτσι εδώ που τα λέμε, κάποτε πρέπει να ταίσεις και να ποτίσεις την αγελάδα και να φροντίσεις να μην αρρωστήσει, γιατί αλλιώς σκ@τ@ γάλα θα αρμέξεις!!)...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ουδεποτε πηγα να ελέγξω. Πες το εντελώς ηλιθια διακριτικοτητα, αλλά μ΄όλο που ειναι δικαιωμα μου, ποτέ δεν το έκανα.

Ξέρω πως φυσικά θα ειχα δει τα αίσχη του καιρο πριν, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το κανω. Ντρέπομαι κι αισθάνομαι άβολα. :O

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν φοιτητής ο ιδιοκτήτης τον πρώτο καιρό ερχόταν "για να δεί αν υπάρχει βλάβη στα υδραυλικά". Φυσικά έριχνε και τη ματιά του στο σπίτι. Μετά τους πρώτους μήνες, και μόλις είδε οτι δεν είχα διαλύσει τίποτα, σταμάτησε. Ερχόταν απλά κάθε 2-3 μήνες, μιας και το σπίτι του ήταν στον πάνω ακριβώς όροφο...:)

Αλλά κι εγώ που έκατσα 4 χρόνια, δεν διέλυσα τίποτα και πάντα το ενοίκιο το έδινα την 1η του μήνα. :)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μη λετε ανακριβιες ρε παιδια. Φυσικα και αν χρωσταει καποιος πολλα ενοικια μπορεις να του κανεις εξωση και θα παρεις ολα τα χρηματα μεχρι τελευταιου σεντ. Και για τη περιπτωση που αφησει το σπιτι ερειπιο παλι μεσω της δικαστικης οδου μπορει να παρει καποιος αρκετα χρηματα. Δεν ειμαστε στην ουγκαντα, και αν μενουν κατι τετοιοι ατιμωρητοι θα το ξανακανουν!
Link to comment
Share on other sites

Για σατανικά μυαλά:

 

Μπορείς να πάρεις και την εκδίκηση του ιδιοκτήτη.

 

Πας στην εφορεία και τους δηλώνεις οτι ο ενοικιαστής δεν έχει πληρώσει τα ενοίκια. Για να μην φορολογηθείς ή για να μην σε θεωρήσουν φοροφυγά, τους εκχωρείς τα ενοίκια.

 

Αυτά περνάνε στην καρτέλα του ενοικιαστή και δείχνει ότι έχει χρέος στην εφορεία.

 

Οπότε θα πρέπει και να τα πληρώσει και με τόκο και έχει να κάνει και με την εφορία!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Φταίει η νοοτροπία του έλληνα "Δε βαριέσαι"

Γνωστός του θείου μου, που κάτι ρουμάνοι του χρωστούσαν 5 ενοίκια τους έκανε έξωση (αστυνομίες κλπ), άλλαξε αφαλό και κράτησε τα πράγματα που είχαν μέσα.

Μόνο το DVD, δορυφορική και τηλεόραση LCD 42" υπερκαλύπτουν τα λεφτά που χρώσταγαν...:!:

Λογικά θα ήταν κλεμμένα. Είχαν λεφτά για τηλεόραση 42" και δεν είχαν για το ενοίκιο?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φταίει η νοοτροπία του έλληνα "Δε βαριέσαι"

Γνωστός του θείου μου, που κάτι ρουμάνοι του χρωστούσαν 5 ενοίκια τους έκανε έξωση (αστυνομίες κλπ), άλλαξε αφαλό και κράτησε τα πράγματα που είχαν μέσα.

Μόνο το DVD, δορυφορική και τηλεόραση LCD 42" υπερκαλύπτουν τα λεφτά που χρώσταγαν...:!:

Λογικά θα ήταν κλεμμένα. Είχαν λεφτά για τηλεόραση 42" και δεν είχαν για το ενοίκιο?

 

Nomizw ayto einai paranomo... Den mporeis na mpeis sto spiti, na alla3eis kleidaries kai na krathseis ta pragmata tou enoikiasth sou... An sou kanei agwgh oti aytos eixe mesa 2 ekatommyria eyrw kai esy tou ta eklepses, ante ka8arise meta! Kai den leei tpt to epixeirhma oti "an eixe 2 ekatommyria den 8a plhrwne ta enoikia?" Mporei na mhn ta plhrwne alla 8a isxyristei oti 8a ta plhrwne sto telos kai 8a sou zhtaei kai apozhmiwsh apo panw!

 

Pantws symfwnw sto 8ema tou wxaderfismou. Oloi ekei pontaroun kai kouniountai, oti den 8a exoume th dia8esh/xrono/psyxika apo8emata na kynhghsoume to dikio mas.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχουν περάσει 2-2,5 μήνες απο τότε και δεν πηγαν κάν να τα ζητήσουν πίσω... :!:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

loipon ego emena se mia gkarsoniera xoris simvolaio giati i gria ithele na glitosi tin eforia se 4 mines mou zitise auxisi 20 euro kai oti epidiorthosis ekane sto spiti apo tin tzepi mou vgikan erxomai tora kai feugo mou krata to noiki mesa kai mou zitise kai 200 euro apo pano gia zimies (ta lefta ta edosa gia na exo to kefali mou isixo)parepimptontos to paradosa se kaliteri katastasi apo auto pou vrika .Tora girna kai leei oti katastrepsa to spiti kai oti alaxa spiti gia na mino me tin gkomeno pou ine aniparkti an tin doso stin eforia ftaio grrrrrr

Όσοι θυσιάζουν στοιχειώδεις ελευθερίες για λίγη ασφάλεια, δεν αξίζουν ούτε ελευθερία ούτε ασφάλεια.

Μη πάντα επίστασθαι προθύμεο, μη πάντων αμαθής γένη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος οργανισμος,καποια επιτροπη αναλογη με αυτη του ΙΝΚΑ ας πουμε?

 

ΠΟΜΙΔΑ: Πανελλήνιος Ομοσπονδία Ιδιοκτητών Ακινήτων

 

ΟΙ 10 ΕΝΤΟΛΕΣ ΤΗΣ Π.ΟΜ.ΙΔ.Α. ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΣΘΩΣΕΙΣ ;)

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

loipon ego emena se mia gkarsoniera xoris simvolaio giati i gria ithele na glitosi tin eforia se 4 mines mou zitise auxisi 20 euro kai oti epidiorthosis ekane sto spiti apo tin tzepi mou vgikan erxomai tora kai feugo mou krata to noiki mesa kai mou zitise kai 200 euro apo pano gia zimies (ta lefta ta edosa gia na exo to kefali mou isixo)parepimptontos to paradosa se kaliteri katastasi apo auto pou vrika .Tora girna kai leei oti katastrepsa to spiti kai oti alaxa spiti gia na mino me tin gkomeno pou ine aniparkti an tin doso stin eforia ftaio grrrrrr
αν εσυ νιωθεις πως εισαι ενταξει,τι σε νοιαζει τι λεει η γιαγια?:ninja:

αστην...απο αλλου 8α το βρει..:rolleyes:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια θα ηθελα να συζητησουμε ενα προβλημα που αντιμετωπιζει ενας φιλος μου αυτο αυτο το καιρο και μου εκανε εντυπωση η ελαστικοτητα των κανονισμων

 

Για να μην τα πολυλογουμε, οι δικοι του με οικονομιες χρονων καταφεραν να αγορασουν ενα διαμερισμα.Ο φιλος μου το ενοικιασε για να βοηθα το εισοδημα του. Το διαμερισμα το παρεδωσε στους ενοικιαστες ολοκαινουργιο .Μετα απο 8 χρονια διαμονης οι ενοικιαστες εφυγαν και αφησαν πισω τους ενα σπιτι βομβαρδισμενο.Προ ημερων πηγαμε μαζι να μου δειξει και αυτο που αντικρισα ηταν ...... κατεστραμενα ντουλαπια στη κουζινα,σπασμενος νεροχυτης,σπασμενος νιπτηρας στο μπανιο,χαραγμενες και γραμμενες με στυλο ντουλαπες στα υπνοδωματια , βαθια χαραγμενα ξυλινα πατωματα στα υνοδωματια ,τιναγμενα κασωματα σε ολες τις πορτες και φαγωμενες γωνιες , σπασμενες μα πολυ σπασμενες γωνιες στους τοιχους .......

Η ενοικιαστρια? ''Κινεζα'' και μαλιστα αυθαδεστατη,πραγματικα γυναικα για μπατσες!!

 

Δηλαδη δινεις δινεις ενα σπιτι του κουτιου,με τα λευκα τα μαρμαρα και τα δρυινα πατωματα και παιρνεις ενα κωλοχανίο.

 

Οι μηχανικοι που το ειδαν επαθαν πλακα , ΑΛΛΑ ειπαν στο φιλο μου οτι ελαχιστα πραγματα μπορει να κανει !!! Τα δικαστηρια θελουν χρονο και χρημα και στο τελος μπορεις να βρεθεις ακομα πιο μεσα !!!!!

 

Τον ρωτανε ομως αυτον τον ανθρωπο που θα βρει τα χρηματα για να φτιαξει το σπιτι του?

 

Τι πιστευετε οτι πρεπει να κανει? Ειναι δικαιοσυνη αυτη!:(

 

Το θεμα σαφως και πρεπει να ακολουθησει τη δικαστικη οδο , με ο,τι αυτο συνεπαγεται.Βρες καποιον συναδελφο δικηγορο , στην αγωγη θα γραψει και για τα εξοδα που εκανε ο φιλος σου προκειμενου να ξαναφτιαξει το σπιτι.Ο αντιδικος θα καταδικαστει κ στη δικαστικη δαπανη.Οποτε , ας περιμενει ο φιλος σου 1 χρονο περιπου (ειναι ψιλοσιγουρο οτι η πρωτη δικη θα τυχει αναβολης) ,αλλα θα δικαιωθει οικονομικα κ ηθικα.Συμβουλη μου ειναι να κινηθει αμεσως νομικα

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...