Jump to content

Φοιτητικό επίδομα 1000 Ευρώ


Finn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορει κανεις να εξηγησει τι παιζει μ αυτο?

στη γραματεια της σχολης μου δε ξερουν ακομη.

Ενταξει το μεγιστο εισοδημα 30.000 ευρω το καταλαβαινω και το σπιτι να μη ξεπερνα τα 200 τετραγωνικα.,

Αλλα αυτο που λενε οτι ο φοιτητης πρεπει να εχει περασει το 1/2 των μαθηματων του περσινου ετους ειναι πολυ ασαφες?

τι εννοουν μ αυτο?

Δεν ειναι στανταρ τα μαθηματα που περνω καθε χρονο οπως το λυκειο.Μπορει να εχω μαθηματα του πρωτου ετους πχ και να ειμαι 3ο.Επειδη δε περασα κανενα του 2ου σημαινει οτι δε παιρνω τα λεφτα?

 

Απ την αλλη αν εννουν να εχω περασει το 1/2 των μαθηματων που εκανα περσι και παλι ειναι ακυρο.Αν ειχα δηλωσει μονο 2 μαθηματα εγω περνωντας το 1 παλι παιρνω τα λεφτα..

ας με διαφωτισει καποιος

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν ισχύει στη σχολη σου ότι και στη δική μου, θα υπάρχει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών που λέει ότι σε αυτό το εξάμηνο συνιστούμε να περάσει ο φοιτητής 5 πχ μαθήματα. Με βάση αυτό βγαίνει το ποσοστό των μαθημάτων που έχεις περάσει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο μαξ εισοδημα ειμαι ΟΚ

και στα τετραγωνικα του σπιτιου.

Αυτο με τα μαθηματα ειναι εντελως ασαφες..

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ταλαιπωρία και αυθημερόν, θα πάρουν το φοιτητικό επίδομα των 1.000 ευρώ οι δικαιούχοι, οι οποίοι θα πρέπει μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Φεβρουαρίου να υποβάλλουν στην εφορία μια απλή αίτηση, αντίγραφο του μισθωτηρίου συμβολαίου, καθώς και τη βεβαίωση της Σχολής.

 

 

Η υπουργική απόφαση, που θα εκδοθεί τις επόμενες ημέρες, προβλέπει ότι οι δικαιούχοι θα αναγράφουν σε μια τυποποιημένη αίτηση, που θα προμηθεύονται από την εφορία, ότι το ετήσιο οικογενειακό τους εισόδημα τον προηγούμενο χρόνο, δεν υπερέβη τα 30.000 ευρώ, εφόσον έχουν ένα παιδί, τα 33.000 ευρώ για δύο παιδιά και τα 36.000 ευρώ για τρία παιδιά.

 

 

Επίσης θα δηλώνουν, σύμφωνα με δημοσίευμα της εφημερίδας Έθνος, ότι οι ίδιοι οι φοιτητές δεν έχουν στην κατοχή τους κατοικίες που υπερβαίνουν τα 200 τμ, εκτός κι αν οι κατοικίες ή τα διαμερίσματα βρίσκονται σε δήμους ή κοινότητες με πληθυσμό κάτω των 3.000 κατοίκων.

 

 

Παράλληλα, θα προσκομίζεται αντίγραφο του μισθωτηρίου συμβολαίου του φοιτητή, καθώς και βεβαίωση της Σχολής, με την οποία θα πιστοποιείται ότι πέρασε τα μισά μαθήματα. Για τους πρωτοετείς απαιτείται μόνο το πιστοποιητικό εγγραφής.

 

 

Το ποσό του επιδόματος θα δίνεται απευθείας στον δικαιούχο, χωρίς έλεγχο των δικαιολογητικών, τα οποία θα ελεγχθούν στη συνέχεια δειγματοληπτικά. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι το επίδομα εισπράχθηκε από μη δικαιούχο, τότε αυτός θα πρέπει να επιστρέψει το τριπλάσιο ποσό.

 

 

Το επίδομα θα δοθεί μόνο σε φοιτητές των Ανώτερων και Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων, των Ανωτέρων Σχολών Τουριστικών Επαγγελμάτων, και των Ακαδημιών του Εμπορικού Ναυτικού, καθώς και των Σχολών της Κύπρου, που περιλαμβάνονται στο σύστημα των Πανελληνίων εξετάσεων, ενώ δεν δικαιούνται το επίδομα όσοι φοιτούν για την απόκτηση δεύτερου πτυχίου.

 

 

τελευταία ενημέρωση: 22/01/04 11:33 πηγή: Ant1

BaCkOs AE (R) No Rights Reserved

Electrical Engineer T.E.

Link to comment
Share on other sites

Δε λες και τπτ ιδιαιτερο.

Εγω ρωταω για τα μαθηματα στη σχολη αλλα σαφη απαντηση δε πηρα.

Ολα οσα ανεφερες ειναι γνωστα

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

είναι γελοίοι...

 

για να δώσουν 1000 Ευρώ στα παιδιά που πραγματικά τα έχουν αναγκη τα περνάνε απο κόσκινο...τι πάει να πει τώρα πρεπει να εχει περάσει τα 3/5 των μαθηματων? δηλαδη αν οντως ενας φοιτητής δεν διακρίνεται απο οικονομική ευρωστία και πραγματικά τα χρειάζεται , αν πχ χρωστάει ένα μάθημα (για να φτάσει το ποσοστό ) δε γίνεται να τα πάρει ???

 

τσ τσ τσ....

Γελοίοι....

:X
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπει μια ασφαλιστική δικλίδα για τους αιώνιους φοιτητές ή και γι αυτούς που γράφονται μόνο και μόνο για το επίδομα χωρίς να πατάνε στη σχολή τους..
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (23 Ιαν. 2004 , 16:13)

Γμτ μονο παιδιά δικηγόρων και γιατρών τα δικαιούνται... :/

τι εννοεις με αυτο?? κυριολεκτικα το λες??

Link to comment
Share on other sites

πλακα κανει φυσικα ...:)

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Finn (23 Ιαν. 2004 , 22:15)

 

Δε λες και τπτ ιδιαιτερο.

Εγω ρωταω για τα μαθηματα στη σχολη αλλα σαφη απαντηση δε πηρα.

Ολα οσα ανεφερες ειναι γνωστα

 

 

kai ego re file to idio kolima me esena exw!! kolaw kai egw sta mathimata

merikoi lene oti prepei na exeis perasei ta misa mathimata tou proigoumenou etous, aloi pali lene oti prepei na exis perasis ta misa mathimata apo ola ta eksamina...!!

kaneis den kseri akrivos ti ginete...

 

oi gramateies lene oti den tous exon akoma enimerosi! xamos ginete

ego apo ta 21mathimata tou proigoumenou etous gia 1-2 mathimata malon den tha tin paro kai tha akousw to xesimo apotous dikous mou :)

autoi ine sigouroi oti tha ta parw...

makari logo eklogon tora na ta dosoun se olous tous foitites

na doume..

Link to comment
Share on other sites

re paidia mia lusi uparxei mono! diavaste twra stin eksetastiki na sothite. ego apo oti ksero prepei an exei perasei kapoios i ti 1/2 i ta 3/5 apo ta mathimata olon ton eksaminon.

stroteite loipon..............

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

re paidia egw kai eimai foithths se allh polh kai noikiazw kai to spiti einai mikrotero apo 200 tetragwnika...alla to eisodhma mas einai to tromero poso twn 30250 dhladh eimai 250 eurw panw apo to orio dhladh eimaste plousioi emeis opote egw proswpika anti gia ta 1000 eurw san plousiopedo pairnw @@
Link to comment
Share on other sites

Ας αλλάξει ο τίτλος σε φοιτητικο επίδομα.... :o

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όντως το όριο των 30000 ευρώ είναι μικρό. Οι υπόλοιπες απαιτήσεις (εκτός ίσως από το σπίτι) μου μοιάζουν λογικές. Απλά δείτε το ως ξεκίνημα για κάτι ακόμα υψηλότερο.

Επίσης πιέστε λίγο και τις σχολές σας να δώσουν από μόνες τους ένα αντίστοιχο επίδομα. Το πανεπιστήμιο του Βόλου δίνει από όσο ξέρω. Επίσης στη σχολή μου (ΑΣΟΕΕ) η παράταξη στην οποία είμαι μέλος έχει περάσει σχετικό αίτημα από την εφορία λέσχης, έχει πετύχει την έκγρισή του εδώ και δύο χρόνια, αλλά ακόμα δεν έχει εφαρμοστεί και διαρκώς πιέζουμε προς αυτήν την κατέυθυνση. Κάντε κάτι αντίστοιχο. Οι φοιτιτικές παρατάξεις πάνω από κομματικές είναι συνδικαλιστικές, άλλο αν οι περισσότερες στις περισσότερες σχολές κοιτάνε πώς θα διαφημίσουν το κόμμα στο οποίο ανήκουν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος n_koutsou (28 Ιαν. 2004 , 05:12)

 

re paidia egw kai eimai foithths se allh polh kai noikiazw kai to spiti einai mikrotero apo 200 tetragwnika...alla to eisodhma mas einai to tromero poso twn 30250 dhladh eimai 250 eurw panw apo to orio dhladh eimaste plousioi emeis opote egw proswpika anti gia ta 1000 eurw san plousiopedo pairnw @@

 

 

 

filarako mporei namin ise kai plousiopaido ala oikogenia me 30000 euro eisodima to xrono me ena paidi den exei kai toso anagi ta 1000 euro...

opote kala exoun kanei kai exoun valei ena orio sto epidoma

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zaza (28 Ιαν. 2004 , 02:57)

 

re paidia mia lusi uparxei mono! diavaste twra stin eksetastiki na sothite. ego apo oti ksero prepei an exei perasei kapoios i ti 1/2 i ta 3/5 apo ta mathimata olon ton eksaminon.

stroteite loipon..............

 

 

zaza simfono mazi sou na diavasoume ine i moni lisi, pragmati!

 

oson afora giata mathimata tora diavasa se 1 efimerida oti prepei na exeis perasei to 1/2 ton mathimaton tou proigoumenou etous

ala den lene tipote parapanw...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ρε παιδια εγω που ειμαι πτυχιο και εχω περασει ολα τα μαθηματα απο το τελευταιο ετος αλλα χρωσταω απο τα πρωτα το δικαιουμαι????
Link to comment
Share on other sites

Re paidia to xrimatiko orio exei allaksei edo kai 3 ebdomades . Exei ginei :

 

30.000 euros gia ena paidi

33.000 euros gia dio paidia

36.000 euros gia tria paidia

klp klp

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitris74 (29 Ιαν. 2004 , 01:00)

 

να ρωτησω ρε παιδια εγω που ειμαι πτυχιο και εχω περασει ολα τα μαθηματα απο το τελευταιο ετος αλλα χρωσταω απο τα πρωτα το δικαιουμαι????

 

 

Re paidia, leei na exeis perasei to 1/2 ton sunolikon mathimaton! An p.x i sxoli sou, i telospantos mexri to etos sou exeis sunolika leme twra 40 mathimata prepei na exeis perasei ta 20! Den nomizw na tous endiaferei apo poio eksamino xrostas! Auto einai too much.........

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitris74 (29 Ιαν. 2004 , 15:08)

 

μαγκια παω να παρω τα λεφτα... εχω περασει πολυ παραπανω.. απο 70 και κατι εχω περασει τα 60

 

 

70+????

 

 

kala poia sxoli exei 70+ mathimata?

Black black heart why would you offer more

Why would you make it easier on me to satisfy

I'm on fire I'm rotting to the core

I'm eating all your kings and queens

All your sex and your diamonds.

Link to comment
Share on other sites

prepei na exeis perasei ta misa mathimata tou proigoumenou etous.. an eisai tei twn 2 proigoumenwn examinwn.. simfona me to programa spoudwn kai oxi simfona me afta pou exeis dialexei esy .. :)

afta ta oliga gia tin wra..

i diataxi exei paei stis efories an pate tha sas poun akribos.. kai pisteuo poa deutera na exoun tin egkiklio kai stis gramaties twn sxolwn

BaCkOs AE (R) No Rights Reserved

Electrical Engineer T.E.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...