Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Lumia 1020

(RM-875)

The smartphone camera revolution begins!

 

http://i.webapps.microsoft.com/r/image/view/-/3690666/respXXL/4/-/Nokia-Lumia-1020-front-png.png http://i.webapps.microsoft.com/r/image/view/-/3690668/respXXL/1/-/Nokia-Lumia-1020-side.png

________________________________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

11 Ιουλίου 2013

 

Ημερομηνία κυκλοφορίας:

 

 

Περιγραφή συσκευής:

The Nokia Lumia 1020 is a smartphone featuring the Windows Phone 8 operating system, 1.5 GHz dual-core processor, the latest evolution of 41 MP PureView camera with optical image stabilisation and PureMotion HD+ ClearBlack AMOLED display. The device brings the best browsing experience with IE10 hardware accelerated graphics and HTML5 support. Develop apps for this device with XNA and C++ frameworks and build web experiences using Internet Explorer 10. Supported operating bands depend on the country/region where the device is available.

 

Code name:

EOS

______________________________________

 

Λειτουργικό σύστημα:

Microsoft Windows Phone 8.0 (Apollo)

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

Lumia Black 3051.40000.1345.1003 (Country Variant)

Lumia Black 3051.40000.1345.1003 (Cosmote)

Lumia Black 3051.40000.1345.1002 (Vodafone)

 

Δείκτης SAR:

0,76 W/kg

 

Ελληνικό product code:

 

____________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Φωτογραφίες

Δελτίο Τύπου

Lumia 1020 – White Paper

Data Sheet

Οδηγός χρήσεως

 

Χρήσιμα:

Edited by niotheros
Ενημέρωση συνδέσμων

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vUMNm9-dgJ0]First hands-on with the Nokia Lumia 1020 - YouTube[/ame] Edited by impreza_sti

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

καλό και το camera grip :)

 

κάτι που ξέχασα να αναφέρω - τραβόντας 80 - 100 φωτογραφίες η κάμερα πίσω υπερθερμαίνεται αρκετά όπως...ας πούμε στο 920 όταν παίζω ποδόσφαιρο

Edited by niotheros
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

μεγαλη καινοτομια

-manual focus

-manual shutter

αν ισχυουν αυτα που γραφτηκαν και φυσικα στο βαθμο που εφαρμοζονται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Έχω 2 ερωτήσει για αυτήν την συσκευή. Έχει ραδιόφωνο? και τι κάρτα μνήμης δέχεται?

Nokia 7610 - Nokia N70 - Nokia N82 - Nokia Lumia 925

 

Κουρείο η σταθερότης-Δημήτρης Τρεμουλοχέρας

Link to comment
Share on other sites

Με video δεν γνωριζω,δεν το δοκιμασα.

 

 

Φιλε μου να σε ρωτησω στο 920 οταν το εβαζα στη θυρα usb στη tv μου(Samsung) μου εβλεπε κανονικα τον φακελο με τις φωτο που εχω τραβηξει με το κινητο και ετσι μπορουσα να τις εμφανισω σε μεγαλη οθονη.

Μηπως μπορεις να τσεκαρεις να τραβηξεις κανα video με το 1020 και εφοσν εχεις tv με usb θυρα(smart tv να ειναι βασικα) να δεις αν διαβαζει και τον φακελο με το video που τραβηξες με το κινητο.

Ευχαριστω.

 

Φίλε, δοκίμασα σε 3 tv με usb (2 Sony και μια Toshiba) αλλά δεν βλέπω όυτε βίντεο αλλά ούτε και τις φώτο...προφανώς αυτές οι tv που δοκίμασα δεν κάνουν. αλλιώς αν η tv σου έχει κατάλληλο player, μπορεί και να παίξει τα βιντεάκια..:confused:

 

Υ.Γ. όντως δεν κάνουν - τώρα έλεγξα αλλά δεν υπόστηρίζουν ΜΤΡ

Edited by ianekat
Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δοκίμασα σε 3 tv με usb (2 Sony και μια Toshiba) αλλά δεν βλέπω όυτε βίντεο αλλά ούτε και τις φώτο...προφανώς αυτές οι tv που δοκίμασα δεν κάνουν. αλλιώς αν η tv σου έχει κατάλληλο player, μπορεί και να παίξει τα βιντεάκια..:confused:

 

Υ.Γ. όντως δεν κάνουν - τώρα έλεγξα αλλά δεν υπόστηρίζουν ΜΤΡ

 

Μόνο σε LG η Samsung tv που ο media player τους είναι άριστος πρεπει να παίζουν κανονικα,διότι σε Sony και Toshiba είναι για τα μπάζα ο media player τους.

Δεν έχω πλέον το 920 και δεν μπορω να τσεκάρω το video,αλλα στις φωτο μια χαρα μου τις εμφανίζε σε Samsung smart tv.

Ας τσεκάρει κανά παιδί είτε με το 920 ή 925 με Samsung ή LG smart tv τότε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vtR4Wg_8Tpw]Nokia Lumia 1020 launch in New York - Thursday 11th July 2013 - YouTube[/ame]

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε LG η Samsung tv που ο media player τους είναι άριστος πρεπει να παίζουν κανονικα,διότι σε Sony και Toshiba είναι για τα μπάζα ο media player τους.

Δεν έχω πλέον το 920 και δεν μπορω να τσεκάρω το video,αλλα στις φωτο μια χαρα μου τις εμφανίζε σε Samsung smart tv.

Ας τσεκάρει κανά παιδί είτε με το 920 ή 925 με Samsung ή LG smart tv τότε.

 

Το δοκιμασα και εγω στην LG που εχω η οποία πάιζει απο usb mkv xvid κλπ. αλλά δυστυχως δεν βλεπει το 920. κρίμα. Δεν ειναι μοντελο smarttv η συγκεκριμενη να προσθεσω. Ομως κρίμα :)

Edited by mixail72
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και εγω στην LG που εχω η οποία πάιζει απο usb mkv xvid κλπ. αλλά δυστυχως δεν βλεπει το 920. κρίμα. Δεν ειναι μοντελο smarttv η συγκεκριμενη να προσθεσω. Ομως κρίμα :)

 

Άρα σε μοντέλα 2012 ή 2013 και να είναι smart tv.

Κανονικα πρεπει να το διαβάζει η TV αλλα καθε TV διαφέρει ανάλογα την υποστήριξη σε πρότυπα εικόνας,ήχου,video.

Από τη στιγμή που συνδέοντας το στο PC το αναγνωρίζει σαν σκληρο δίσκο βγάζοντας το εικονίδιο ασφαλής κατάργησης άρα πρεπει οπουδήποτε να λειτουργει έτσι αυτό είναι το νορμαλ.

Τεσπα ας μην το επεκτείνουμε παραπάνω,υπάρχει η λύση του skydrive,dlna app,εφόσον η TV αρνείται είτε λόγο TV ειτε κάποιας βλακείας της Nokia με την υποστήριξη mass storage.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμ δουλεύει ως εξής. Κρατά δύο φωτογραφίες Μια 5 μπ και μια 34 μπ. Μετά στην μεγάλη ζουμάρεις και βλέπεις λεπτομέρειες, δεν είναι οπτικό είναι μια Φώτο με 34 μπ στην οποία μέσα ζουμάρεις.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχουμε κανένα νεότερο για το πότε θα έρθει στην Ελλάδα το κινητό;;

 

Σε κάποιο άλλο site διάβασα τέλη Σεπτεμβρίου http://techblog.gr/mobile/nokia-lumia-1020-greece-september-2013-5227/ αλλά κρατα μικρό καλάθι.

Στην Ευρώπη αρχές Σεπτεμβρίου στάνταρ πάντως.(Αγγλιες,Γερμανιες κλπ)

 

Εdit Απο σημερα κυκλοφορει και επισημα στις ΗΠΑ.

Εδω αναλυτικα reviews

http://www.theverge.com/2013/7/24/4550342/nokia-lumia-1020-review

 

Good Stuff

 

-Spectacular camera

-Great battery life

-Solid performance

 

Bad Stuff

 

-Big and awkward

-Photography ecosystem is weak

-Hard to get at full-size photos

 

 

http://www.engadget.com/2013/07/24/nokia-lumia-1020-review/

 

Pros

 

-Best-in-class imaging experience

-Good battery life

-Smooth performance

-Solid build quality and materials

-Beautiful display

 

Cons

 

-Awkward and slightly uncomfortable to hold

-Has a few bugs

 

Bottom Line

 

The Lumia 1020 is the best Windows Phone we've used so far and offers the best camera in the industry, though it's a little difficult to hold comfortably

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο το review αναφερει σε ενα σημειο οτι απο τα 32gb ειναι διαθεσιμα τα 24.....wtf!!! περιμενα να ειναι περιπου 27, θα μου πεις τα 3 γιγα θα σε σωσουν? αλλα

να βαλεις κανα παιχνιδι της προκοπης , λιγη μουσικη και μετα τι θα σου μεινει για φωτος και βιντεο?(ειδικα για βιντεο)

χχχμμμμμ......δεν αρχιζουμε καλα....

κοψε απο δω κοψε απο κει, αντε και με κανα βαρβατο update, προβλεπω να πεφτουν τα ελευθερα στα 20.....

Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020 vs 808! Η μάχη του Pureview!

 

Tip: Περάστε το ποντίκι πάνω από τις φωτογραφίες!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, αν και όλα στο αυτόματο όπως λέει και ο φωτογράφος. Επίσης να πω ότι μάλλον είχε άγχος ή παρκινσον.. Αλλιώς δεν εξηγούνται οι απαράδεκτες φωτογραφίες (κουνημένες) άλλοτε στο 808 άλλοτε στο 1020.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον, αν και όλα στο αυτόματο όπως λέει και ο φωτογράφος. Επίσης να πω ότι μάλλον είχε άγχος ή παρκινσον.. Αλλιώς δεν εξηγούνται οι απαράδεκτες φωτογραφίες (κουνημένες) άλλοτε στο 808 άλλοτε στο 1020.

 

Ήθελε ένα τριποδάκι πιστεύω για να είναι πιο αντικειμενικός στη σύγκριση αφου θα είχε εξαλείψει το κούνημα!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σ.Ο.Σ εχω ξαδερφο Αμερικη και κατα πασα πιθανοτητα θα ερθει σε μια βδομαδα (υπαρχει περιπτωση να το ακυρωσει κιολας),οταν το εμαθα εψαξα στο ιντερνετ για το 1020,το βρηκα AT&T stores $659.99 δλδ γυρω στα 500 ευρω,εκτος και αν η τιμη ηταν χωρις φ.π.α και δεν το ειδα γιατι εγραφε regural price.... Σκεφτομαι να το πω να μου το φερει αλλα...αλλα εαν δεν ερθει τελικα και του πω να μου το στειλει τοτε 1)συμφερει η θα εχει πολλα εξοδα αποστολης? 2)Τι γινεται με τη sim?Μπορεις να το αγορασεις ξεκλειδωτο και να τη δεχθει εδω? 3)εγγυηση δε θα εχω εδω και αν γινει κατι πισω παλι σωστα?
Link to comment
Share on other sites

Σ.Ο.Σ εχω ξαδερφο Αμερικη και κατα πασα πιθανοτητα θα ερθει σε μια βδομαδα (υπαρχει περιπτωση να το ακυρωσει κιολας),οταν το εμαθα εψαξα στο ιντερνετ για το 1020,το βρηκα AT&T stores $659.99 δλδ γυρω στα 500 ευρω,εκτος και αν η τιμη ηταν χωρις φ.π.α και δεν το ειδα γιατι εγραφε regural price.... Σκεφτομαι να το πω να μου το φερει αλλα...αλλα εαν δεν ερθει τελικα και του πω να μου το στειλει τοτε 1)συμφερει η θα εχει πολλα εξοδα αποστολης? 2)Τι γινεται με τη sim?Μπορεις να το αγορασεις ξεκλειδωτο και να τη δεχθει εδω? 3)εγγυηση δε θα εχω εδω και αν γινει κατι πισω παλι σωστα?

 

1) Οι τιμές είναι άνευ ΦΠΑ, γιατί η κάθε πολιτεία έχει το δικό της

2) Και να στο στείλει θα το τσιμπήσουν κατά πολύ μεγάλο ποσοστό στο τελωνείο και θα σου κόψουν ένα κοστούμι κανά 200ευρώ

3) Η At%T πουλάει μόνο κλειδωμένα τηλέφωνα, οπότε μην ελπίζεις

4) Εγγύηση δεν θα έχεις.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1) Οι τιμές είναι άνευ ΦΠΑ, γιατί η κάθε πολιτεία έχει το δικό της

2) Και να στο στείλει θα το τσιμπήσουν κατά πολύ μεγάλο ποσοστό στο τελωνείο και θα σου κόψουν ένα κοστούμι κανά 200ευρώ

3) Η At%T πουλάει μόνο κλειδωμένα τηλέφωνα, οπότε μην ελπίζεις

4) Εγγύηση δεν θα έχεις.

 

ΓΕΙΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ

ΓΡΑΦΩ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ

ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΝΟΚΙΑ ΛΟΥΜΙΑ 1020 ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΗΣ ΑΤ&Τ ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ ΜΕ 745 ΔΟΛΑΡΙΑ ΔΗΛ. 570 ΕΥΡΩ ΠΕΡΙΠΟΥ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ 1) ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΕΔΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΑ 2G ,3G,KAI 4G LTE NETWORK? 2) ΘΑ ΕΧΕΙ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ 3) ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΕ ΘΑ ΤΙΣ ΑΝΑΖΗΤΩ ΣΤΗΝ ΝΟΚΙΑ Ή ΣΤΗΝ ΑΤ%Τ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο παιδι ειχε παρει ξεκλειδωτο 920 και δουλευει κανονικα η sim εδω στην Ελλαδα.

Λογικα και με το 1020 το ιδιο θα ειναι.

Ελληνικα δεν θα εχει σαν επιλογη στις γλωσσες να επιλεξεις οπως αναφερθηκε και με το 920

Για τις μπαντες το 2g/3g θα δουλευει λογικα αλλα το 4g δεν γνωριζω

Βεβαια εγγυηση δεν θα εχεις εδω Ευρωπη,αν παθει κατι το στελνεις στην Nokia Αμερικης η' στον παροχο οπου το αγορασες.

Οσον αφορα τις αναβαθμισεις δεν γνωριζω απολυτα αν θα τις παιρνεις απο τον παροχο η' απο την Nokia.

 

Και επισης να γραφεις με μικρα γραμματα διοτι με μεγαλα ειναι σαν να φωναζεις και απαγορευεται συμφωνα με το forum.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο παιδι ειχε παρει ξεκλειδωτο 920 και δουλευει κανονικα η sim εδω στην Ελλαδα.

Λογικα και με το 1020 το ιδιο θα ειναι.

Ελληνικα δεν θα εχει σαν επιλογη στις γλωσσες να επιλεξεις οπως αναφερθηκε και με το 920

Για τις μπαντες το 2g/3g θα δουλευει λογικα αλλα το 4g δεν γνωριζω

Βεβαια εγγυηση δεν θα εχεις εδω Ευρωπη,αν παθει κατι το στελνεις στην Nokia Αμερικης η' στον παροχο οπου το αγορασες.

Οσον αφορα τις αναβαθμισεις δεν γνωριζω απολυτα αν θα τις παιρνεις απο τον παροχο η' απο την Nokia.

 

Και επισης να γραφεις με μικρα γραμματα διοτι με μεγαλα ειναι σαν να φωναζεις και απαγορευεται συμφωνα με το forum.

αλεξ οταν λες ελληνικα δεν θα εχει εννοεις το μενου η και στο πληκτρολογιο? γιατι μαλλον θα μου το φερει κα σε μενα ο ξαδελφος μου που μενει νεα υορκη

Link to comment
Share on other sites

αλεξ οταν λες ελληνικα δεν θα εχει εννοεις το μενου η και στο πληκτρολογιο? γιατι μαλλον θα μου το φερει κα σε μενα ο ξαδελφος μου που μενει νεα υορκη

 

Στο μενου σιγουρα οπως αναφερθηκε με το 920 στο πληκτρολογιο δεν ξερω,αλλα μπορειτε να το φλασαρετε με το αντιστοιχο ευρωπαικο firmware οποτε κυκλοφορησει και στην Ευρωπη το κινητο,αφου το φλασαρεις με το καναδεζικο firmware πρωτα,απο Σεπτεμβριο και επειτα οταν βγει στην Ευρωπη και επισημα.

Αναφερθηκε στο 920 το νημα καμια 10 σελιδες πριν αν πας θα το δεις,ρωτα και το παιδι αντιστοιχα να σου απαντησει στις αποριες σου.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=342890&page=242

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

χχχμμμμ......το παλικαρι μιλα μονο για αγγλικο μενου (το οποιο δεν με πειραζει) και δυνατοτητα (μεσω ''παρακαμψης'') ευρωπαικου firmware (εστω και σε nokia care με καποια μικρη λογικα χρεωση) οποτε προς το παρον ειμαι καλυμενος και βλεποντας και κανοντας......
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...