Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Επειδή έχω εδώ και λίγες μέρες το 52 πιστεύω ότι αξίζει την μικρή διαφορά. Το ηχείο είναι πολύ βολικό και το χρησιμοποιώ και ως μίνι κινητό και το έχω ευχαριστηθεί.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να πω για τα ακουστικά των sbh20 και. Sbh50 πράγματι χαλάνε πολύ εύκολα. Μου χάλασαν 2 τον τελευταίο χρόνο. Όπως είπε φιλος παραπάνω μόνο στο omnjstore νομίζω υπάρχουν Ελλάδα. Αλλά με το sbh20 να είναι στα 24 ευρώ είναι πιο value να πάρεις αυτό και να έχεις καβατζα το BT

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Στις λειτουργιες απο θεμα software ειναι ολοιδια.

Τωρα αν θες το αδιαβροχο και την ομιλια χωρις ακουστικα, τσιμπα το 52

 

Εγω,θα απαντησω για το 50,γιατι αυτο εχω.

Μετα την ταλαιπωρια μου με το mw1,που δε δουλευε με τις νεες μορφες του Android,4.3 και 4.4.2,αγορασα το 50,και μπορω να σου πω οτι με το που το ανοιξα,βρηκε μονο του το κινητο,(εχει NFC),και αυτα.Τελειο,ουτε αποσυνδεσεις,ουτε τιποτα.

Εχει και μια χαρα ραδιο,με ακουστικα στερεο,και οθονιτσα καλη,που βγαζει καθαρα γραμματα.

Η μονη διαφορα του απο το mw1,ειναι οτι εκεινο,εχει και καρτουλα,που μπορεις να τη γεμισεις με μουσικη.

Εγω παντως,τα ακουστικα του,τα εβγαλα,και εβαλα τα JVC ,που γραφω απο κατω,που ειναι πολυ καλα για τα 16€ που εδωσα.

 

Εξαρτάται τι θες, το 52 έχει ηχείο και δουλεύει και χωρίς ακουστικά, κατά τα άλλα ίδια οθόνη και πιο μεγάλο αρκετά, για μένα δεν αξιζει γιατί ήθελα το 50 σαν concept.. Δε με ενδιέφερε δηλαδή ηχείο συν όγκος.. Δες τα από κοντά αν μπορείς

 

Επειδή έχω εδώ και λίγες μέρες το 52 πιστεύω ότι αξίζει την μικρή διαφορά. Το ηχείο είναι πολύ βολικό και το χρησιμοποιώ και ως μίνι κινητό και το έχω ευχαριστηθεί.

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Τελικά τσίμπησα το 50, μιας και δεν είχα σκοπό να το χρησιμοποιήσω ποτέ χωρίς ακουστικά.

 

Θα ξαναγραψω αλλη μια φορα τα βηματα της εγκαταστασης γιατι βλεπω οτι εχετε αρκετοι θεματακια.Να ξερετε οτι υπαρχει συγκεκριμενη σειρα των βηματων και δεν εγκαθιστουμε οτι να'ναι και οποτε να'ναι.

Οσοι λοιπον το εχετε ηδη κανει pair και εχετε προβληματα θα πρεπει πρωτα να πατε στις ρυθμισεις του bt στο κινητο,να κανετε καταργηση ζευγους του sbh50-52 (αναλογα ποιο εχετε),απεγκατασταση επισης ολων των.εφαρμογων που εχετε βαλει για το bt και reboot το κινητο.Στη συνεχεια θα πρεπει να γινει hard reset το sony.Αυτο γινεται απο σβηστο,παταμε παρατεταμενα το πληκτρο power μεχρι να μας βγαλει το εικονιδιο με το εργοστασιο.Τικαρουμε το yes και ξαναπαταμε αλλη μια φορα στιγμιαια το power.Αν ολα εγιναν σωστα θα πρεπει να σας βγαλει καποιες τελιτσες και μετα το εικονιδιο του bt που αναβοσβηνει.

Εδω να πω οτι αν δεν κανετε τα παραπανω οσοι το εχετε εγκατεστημενο,μην κανετε τα παρακατω βηματα,δεν εχει νοημα,ειναι σαν να κουβαλαμε νερο με σουρωτηρι.

Παμε τωρα στην εγκατασταση:

1) Συνδεουμε το κινητο στο internet

2) Παμε στο playstore και κατεβαζουμε το smart connect

3 ) Τρεχουμε το smart connect και δινουμε την εγκριση μας στο μυνημα που θα μας βγαλει.Το κλεινουμε στη συνεχεια.

4) Ενεργοποιουμε το sony μας

5) Ενεργοποιουμε το bt στο κινητο και κανουμε αναζητηση συσκευων μεχρι να δει το sony.Αφου το δει πατηστε το για ζευξη.

6) Αφου συνδεθει θα πρεπει λογικα να μας βγαλει αμεσως μυνημα για εγκατασταση της εφαρμογης sbh50 η sbh52 (αναλογα το μοντελο που εχουμε).Εγκαθιστουμε την εφαρμογη και ειμαστε ετοιμοι.

7) Απο εδω και περα και αφου ειναι συνδεδεμενα κινητο και bt,μπορουμε να παμε στην εφαρμογη του smart connect στο κινητο μας,στις ρυθμθσεις του bt μας και να κανουμε αναζητηση εφαρμογων που το υποστηριζουν.

 

Ευχαριστώ πολύ τον truckman για τον οδηγό του, το έστησα γρήγορα αλλά κυρίως αποτελεσματικά.

Όλα δουλεύουν άψογα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε οταν εχετε αναπ η εισερχομενο μηνυμα sms, πως σας ειδοποιει οταν δεν εχετε καταλαβει πως σας πηραν η σας εστειλαν μηνυμα εκεινη την ωρα? Το sbh52 τι δειχνει και με ποιον τροπο τις χαμενες κλησεις και τα sms ?
Link to comment
Share on other sites

Να πω για τα ακουστικά των sbh20 και. Sbh50 πράγματι χαλάνε πολύ εύκολα. Μου χάλασαν 2 τον τελευταίο χρόνο. Όπως είπε φιλος παραπάνω μόνο στο omnjstore νομίζω υπάρχουν Ελλάδα. Αλλά με το sbh20 να είναι στα 24 ευρώ είναι πιο value να πάρεις αυτό και να έχεις καβατζα το BT

Δηλαδη πως σου χαλασαν??

 

@bas13 καλομίλητο το πενηνταρι :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πως σου χαλασαν??

 

@bas13 καλομίλητο το πενηνταρι :)

 

Πρακτικά σταμάτησε να λειτουργεί το ένα ακουστικό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί στο sbh52 είναι ότι πολλές φορές όταν δεν το χρησιμοποιώ για καμιά ώρα, αυτό δεν λαμβάνει κλήσεις κι ας δείχνει ότι είναι συνδεδεμένο. Έτσι το κλείνω και το ανοίγω πάλι για να λειτουργήσει κανονικά μετά.
Link to comment
Share on other sites

PLT Voyager Edge

Update Firmware Version 24

Resolved Issues

Headset will not charge when connected to the USB port of a PC running Windows 8.1

 

 

edit

μετά την αναβάθμιση χρειάζεται να φτιάξουμε πάλι τις ρυθμίσεις που είχαμε.

Edited by Jig
edit
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα τελικά το platronics edge την Δευτέρα από τον Γερμανό στο ebay. Όμως διαβάζω ότι τα application του δεν είναι συμβατά με κάποιες εκδόσεις android . Τι παίζει τελικά ; Δεν θα μπορώ να εγκαταστήσω applications στο κινητό μου;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα τελικά το platronics edge την Δευτέρα από τον Γερμανό στο ebay. Όμως διαβάζω ότι τα application του δεν είναι συμβατά με κάποιες εκδόσεις android . Τι παίζει τελικά ; Δεν θα μπορώ να εγκαταστήσω applications στο κινητό μου;

και γιατι δεν δοκιμάζεις να κατεβάσεις να δεις αν είσαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Παράγγειλα τελικά το platronics edge την Δευτέρα από τον Γερμανό στο ebay. Όμως διαβάζω ότι τα application του δεν είναι συμβατά με κάποιες εκδόσεις android . Τι παίζει τελικά ; Δεν θα μπορώ να εγκαταστήσω applications στο κινητό μου;

 

Αν ελεγες ποια συσκευη εχεις και ποιο λειτουργικο θα μπορουσα να σου απαντησω με σιγουρια.

Παντως δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα

Δες εδω τις εφαρμογες της PLT

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Plantronics%20Inc.&hl=el

 

To Hub ειναι για το Edge αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το εχεις στην συσκευη σου γιατι τις ρυθμισεις και τις αναβαθμισεις μπορεις να τις κανεις απο εδω

http://www.plantronics.com/us/support/myheadset/updater/

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Αν ελεγες ποια συσκευη εχεις και ποιο λειτουργικο θα μπορουσα να σου απαντησω με σιγουρια.

Παντως δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα

Δες εδω τις εφαρμογες της PLT

https://play.google.com/store/apps/developer?id=Plantronics%20Inc.&hl=el

 

To Hub ειναι για το Edge αλλα δεν ειναι απαραιτητο να το εχεις στην συσκευη σου γιατι τις ρυθμισεις και τις αναβαθμισεις μπορεις να τις κανεις απο εδω

http://www.plantronics.com/us/support/myheadset/updater/

 

Βασικά μιλάω για τον μετρητή μπαταρίας https://play.google.com/store/apps/details?id=com.plantronics.widget.ion&hl=en .

Το τηλεφωνο μου είναι το samsung galaxy S4 το λειτουργικό είναι 4.3 και το tablet samsung 4.4.2

Σε απάντηση της platronics (Εξεπλάγην μετην γρήγορη ανταπόκριση ) αναφέρει ότι με το τελευταίο firmware δουλεύει και είναι οκ.

The app should work fine on your Android version the only requirements and known issues are:

 

Requirements:

• Hub supports phones running Android OS v2.3.3 and higher.

• Some versions of the Android operating system and some phones/tablets may not support all features.

Known Issues:

Battery

Battery status is not available for the following Android versions:

• Samsung Galaxy S4 phones running Android OS 4.2.2

• Any phones/tablets running below Android OS 3.0

• Any phone or tablet running Android OS 4.2 or 4.2.1

• Some phones or tablets running Android OS 4.4

Exception: Voyager Edge and Voyager Legend headsets with the latest firmware installed will have access to battery and connection status with all supported versions of the Android OS. From your Windows or Mac desktop computer, click here to install the latest firmware.http://www.plantronics.com/us/support/myheadset/updater/

Edited by chrismasgr
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αρχίσει να ψήνομαι πολύ άσχημα για το Edge, και επίκειται αγορά αρχές μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου το αργότερο, το έχει κανένας σε άσπρο; Τι λέει εμφανισιακά, είναι ωραίο; Το μαύρο είναι μαύρο μόνο απ' την έξω μεριά κι από μέσα είναι ασημί; Έτσι μου φάνηκε σ' ένα βιντεάκι που είδα στο YouTube. Επίσης, υπάρχει τρόπος να το βάζω στη θήκη του και να μη φορτίζει, ώστε να μην ταλαιπωρώ τη μπαταρία του ακουστικού με τη συνεχή φόρτιση; Θενκιου. :) Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από τη θήκη του plantronics legend που έχω λογικά δε θα μπορείς να το βάζεις στη θήκη και να μη φορτίζει εκτός βέβαια αν δεν είναι φορτισμένη η θήκη.
Link to comment
Share on other sites

Κρίνοντας από τη θήκη του plantronics legend που έχω λογικά δε θα μπορείς να το βάζεις στη θήκη και να μη φορτίζει εκτός βέβαια αν δεν είναι φορτισμένη η θήκη.

 

Το φαντάστηκα. Θέλω να χρησιμοποιώ το ακουστικό κυρίως στο αυτοκίνητο, οπότε θα με ενδιέφερε να έχω στημένη κάπου πάνω στο ταμπλό τη βάση, και να έχω στημένο το κινητό και όταν χτυπάει να το σηκώνω απ' τη βάση και να απαντάω. Έχω κάτι αντίστοιχο σε Νοkia, αλλά η βάση δεν έχει ενσωματωμένη μπαταρία, και το κινητό φορτίζει μόνο όταν τη συνδέσεις σε φορτιστή.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ,ίσως να είμαι off topic αλλά κάποια στιγμή είχε δώσει ένας φίλος ένα λινκ με ένα πλαστικό υλικό σαν πλαστελινη που το πλάθεις όπως θέλεις .

Το θέλω για να κάνω μια πατέντα σε ένα bluetooth που μου έσπασε κάτι .Αν το θυμάστε ποστάρετέ το.

 

Άκυρο ,το βρήκα.

http://sugru.com/about

Edited by nnik_1969

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες χρήσης του jabra stealth έχω να πω πως αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα με την ποιότητα των κλήσεων όπως επίσης και την εμβέλεια του bluetooth σε σχέση με την απόσταση στην οποία βρισκόταν το κινητό.

40% των κλήσεων είχαν πρόβλημα.

Το στελνω σήμερα πίσω στο amazon.de και ήδη βρίσκεται στο δρόμο το Plantronics voyager edge.

Edited by giorgosgeo4

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

το Sbh50 μπορεί να συνδεθεί με ένα adroint και με ένα απλό κινητό ?

Ναι αμέ. Γιατί να μην μπορεί

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μέρες χρήσης του jabra stealth έχω να πω πως αντιμετώπισα αρκετά προβλήματα με την ποιότητα των κλήσεων όπως επίσης και την εμβέλεια του bluetooth σε σχέση με την απόσταση στην οποία βρισκόταν το κινητό.

40% των κλήσεων είχαν πρόβλημα.

Το στελνω σήμερα πίσω στο amazon.de και ήδη βρίσκεται στο δρόμο το Plantronics voyager edge.

Έπεσες σε ελαττωματικό γιατί έχει καλή ποιότητα κλήσεων.

Πάντως το PLT Edge που θα πάρεις τώρα είναι καλύτερο. Πολύ καλύτερο!

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αμέ. Γιατί να μην μπορεί

 

προσπαθώ να το συνδέσω και με τα δυο ταυτόχρονα άλλα δέχεται μόνο το ένα από τα δυο

παλιότερα που το είχα με δυο ανδροιντ δεν είχα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Έπεσες σε ελαττωματικό γιατί έχει καλή ποιότητα κλήσεων.

Πάντως το PLT Edge που θα πάρεις τώρα είναι καλύτερο. Πολύ καλύτερο!

Να πω την αλήθεια και εγώ το πιστεύω πως το συγκεκριμένο ήταν ελαττωματικό.

Το πρόβλημα που αντιμετωπισα κατά την διάρκεια των κλήσεων ήταν αρκετά συχνό, περίπου το 40% αυτών των κλήσεων ήταν προβληματικες.

Αλλά και η εμβέλεια του ήταν πολύ μικρή.

Για να δούμε το plantronics voyager edge, την Δευτέρα θα το έχω στα χέρια μου λογικά.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..αφου εχω και δοκιμαζω καμμια 15 bluetooth (σχεδων ολες τις μαρκες ) αγορασα προχθες το καινουργιο jawbone era μαζι με την θηκη φορτιστη..απο jawbone εχω το icon και το icon hd..απο plantoniks εχω το BackBeat GO 2,Marque 2 M165,Discovery 975SE και εχω να πω οτι η ποιοητα που με ακουνε δεν φτανει των jawbone(ειδικα τα backbeat ειναι χαλια)..οσο αφορα το era https://jawbone.com/headsets/era η εταιρεια εχει ξεφυγει πολυ..εβαλα υπερβολικα δυνατα την μουσικη στο αυτοκινητο και ο συνομιλιτης μου δεν ακουγε τιποτα αλλο εκτος απο εμενα..μολις περασα την γραμμη στο ακουστικο του τηλεφωνου μου ειπε οτι ακουει πιο πολυ την μουσικη παρα εμενα(το τηλεφωνο μου εχει τρια μικροφωνα για ακυρωση θορυβου...)..οποτε τι να λεμε..
Link to comment
Share on other sites

Αν το συγκρινεις το jawbone era με το plantronics edge? Το εχεις δοκιμασει να δεις την διαφορα-συγκριση τους?
Τεχνολογια...μια ανηφορικη ροτα προς την εξιλεωση των συναισθηματων...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...