Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα κι απο ΄μενα,

Μολις πριν λιγο παρέλαβα :happy: (παραγγελία απο Ελληνικό κατάστημα στο internet) το 1020 μου.

 

Μολις το ανοιξα αντίκρισα μια αλλη γλωσσα (οχι Ελληνικα) η οποια νομιζω οτι ηταν Πολωνικά.

Καταφερα να το γυρισω στα Ελληνικα αλλα θελω να ρωτησω αν αυτο (το οτι προοριζόταν για Πολωνια) επηρεάζει γενικα το κινητο στις διαφορες υπηρεσίες/εφαρμογές/λειτουργίες ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα κι απο ΄μενα,

Μολις πριν λιγο παρέλαβα :happy: (παραγγελία απο Ελληνικό κατάστημα στο internet) το 1020 μου.

 

Μολις το ανοιξα αντίκρισα μια αλλη γλωσσα (οχι Ελληνικα) η οποια νομιζω οτι ηταν Πολωνικά.

Καταφερα να το γυρισω στα Ελληνικα αλλα θελω να ρωτησω αν αυτο (το οτι προοριζόταν για Πολωνια) επηρεάζει γενικα το κινητο στις διαφορες υπηρεσίες/εφαρμογές/λειτουργίες ;

 

Όχι, είναι ευρωπαϊκό και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έγραφε PL?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι ευρωπαϊκό και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Έγραφε PL?

 

Συγκεκριμένα γράφει στη συσκευασία :

 

CV PL (CZARNY)

TELEFON KOMORKOWY

BLACK

Nokia 909.1/Nokia Lumia 1020

 

...και αρκετους αλλους κωδικους (ΙΜΕΙ , WLAN , MATERIAL κ.τ.λ)

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα γράφει στη συσκευασία :

 

CV PL (CZARNY)

TELEFON KOMORKOWY

BLACK

Nokia 909.1/Nokia Lumia 1020

 

...και αρκετους αλλους κωδικους (ΙΜΕΙ , WLAN , MATERIAL κ.τ.λ)

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ούτε με την χρήση του αλλά ούτε και με την εγγύηση σε περίπτωση που χρειαστεί!

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα γράφει στη συσκευασία :

 

CV PL (CZARNY)

TELEFON KOMORKOWY

BLACK

Nokia 909.1/Nokia Lumia 1020

 

...και αρκετους αλλους κωδικους (ΙΜΕΙ , WLAN , MATERIAL κ.τ.λ)

 

Μαύρο Πολωνικό CV, ούτε branded είναι, άρα θα πάρεις εγκαίρως τις αναβαθμίσεις και δεν έχεις ανάγκη κανέναν πάροχο για το πότε θα φιλοτιμηθεί να δώσει την αναβάθμιση. Καλορίζικο :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..γυρισα σημερα απο διακοπες και θελω να κατσω να δω αυριο τις φώτογραφιες τι πρεπει να κανω για να τις δω στην υψηλοτερη αναλυση;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..γυρισα σημερα απο διακοπες και θελω να κατσω να δω αυριο τις φώτογραφιες τι πρεπει να κανω για να τις δω στην υψηλοτερη αναλυση;;

 

Κατ άρχήν για να δεις τη ψηλότερη ανάλυση έπρεπε να τραβάς με Nokia Camera και ρυθμισμένη σε 5+34 για 16:9 ή 5+ 38 για 4:3

 

Μετά βάλε το κινητό σ ένα Pc. Θα δεις μέσα στο φάκελο Camera Roll Τις φωτογραφίες σου. Για κάθε λήψη που έκανες θα βρεις 2 φωτογραφίες. Η μία θα είναι 5mpx oversampled και η άλλη η 34 ή 38 mpx. Κρατάς όποια θέλεις. Γενικά να ξέρεις οτι ή 5άρα είναι μια χαρά αρκεί να μη θέλεις να το κροπαρεις ή να κάνεις zoom. Αν θες τότε η μεγάλη είναι μονόδρομος. θα δεις λεπτομέρειες απίστευτες.

 

Σημείωση: Αν την κάνεις ανοιγμα με Nokia Camera μπορείς να δεις τη phοto της υψηλής ανάλυσης και από το κινητό.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας γιατί μετά την αναβάθμιση σε 8.1 δε διαβάζει το Bluetooth του αυτοκινήτου τις επαφές που είναι γραμμένες στα Ελληνικά ενώ πριν τις διάβαζε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανένας γιατί μετά την αναβάθμιση σε 8.1 δε διαβάζει το Bluetooth του αυτοκινήτου τις επαφές που είναι γραμμένες στα Ελληνικά ενώ πριν τις διάβαζε?

 

Αυτό θυμάμαι ήταν πρόβλημα στα 7.5. Λύθηκε με τα 8.

 

Ξαναγύρισε;;;; :wacko:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. νεος κατοχός και γώ του 1020. Χθες το βραδυ δοκιμάζα την καμερά στο σκοτάδι..και εχω δεί στην οθόνη οταν είναι σε μάυρο φόντο κάτι μαυρα στιγματα και γραμμές . Να ανησυχησω? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Όχι... Συμβαίνει σε όλες τις Amoled οθόνες όχι μόνο στα Lumia... Δεν επηρεάζουν σε κάτι την απόδοση της εικόνας αλλά σε μαυρο φόντο και πλάγια θέση φαίνονται καμιά φορά...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Τελικά το 1020 μου που το έβαλα στην θάλασσα το 15 Αύγουστο μας άφησε χρόνους. :( περιμένω να βρω ένα μεταχειρισμένο γύρω στο 200αρι να το τσιμπήσω γιατί μου έχει λείψει πολύ. :(

Σκεφτόμουν να πάρω το 930 αλλά με φοβίζει το αλουμίνιο γύρω γύρω γιατί με το παραμικρό πέσιμο θα κάνει πολύ εμφανή και άσχημα σημάδια...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα. Τελικά το 1020 μου που το έβαλα στην θάλασσα το 15 Αύγουστο μας άφησε χρόνους. :( περιμένω να βρω ένα μεταχειρισμένο γύρω στο 200αρι να το τσιμπήσω γιατί μου έχει λείψει πολύ. :(

Σκεφτόμουν να πάρω το 930 αλλά με φοβίζει το αλουμίνιο γύρω γύρω γιατί με το παραμικρό πέσιμο θα κάνει πολύ εμφανή και άσχημα σημάδια...

 

δε θελω να το πω αλλα στο ειχα πει πως εκανες λαθος μετα και το επλυνες. Τωρα οσον αφορα το 930 γιατι να μη βαλεις μια θηκη;

Να ξερεις οτι απο μπαταρια ειναι τραγικο + οι φωτογραφιες σαφως χειροτερες. Κανε καμμια προσφορα στον παοκτζη που πουλαει το δικο του 1020 μηπως τα βρειτε :)

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να το πω αλλα στο ειχα πει πως εκανες λαθος μετα και το επλυνες. Τωρα οσον αφορα το 930 γιατι να μη βαλεις μια θηκη;

Να ξερεις οτι απο μπαταρια ειναι τραγικο + οι φωτογραφιες σαφως χειροτερες. Κανε καμμια προσφορα στον παοκτζη που πουλαει το δικο του 1020 μηπως τα βρειτε :)

 

Αν δεν το είχα πλύνει με φρέσκο νερό δεν θα είχε οξυδωθεί από το αλάτι της θάλασσας;;

Δεν βάζω ποτέ θήκη στα κινητά μου γιατί έτσι χάνω όλα τα πλεονεκτηματα της συσκευής. (αίσθηση υλικού, μέγεθος) έτσι κι αλλιώς δεν δουλεύω στην οικοδομή για να φοβάμαι μη το χαλάσω :)

Η τιμή είναι αρκετά μακριά από αυτή που μου έχουν πει να υπολογίζω :(

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες χρησιμοποιησει αλκοολη ισως ειχε γλυτωσει. Δεν ειναι αμαξι να "ξεπλυθει" νε νερο, κανει μεγαλη ζημια :( . Δες και ebay αν και οι τιμες που ειδα τωρα που κοιταξα ειναι πιο ψηλα. Διαφορετικα ενα 630 και με τα "ρεστα" μια canon :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά νομίζω ότι καλά έκανα αποφάσισα να κάνω την διαδικασία για downgrade στα 8 για να περάσω την cyan!!

 

Τώρα με την cyan και gdr1 pfd είδα τρομερή βελτίωση σε όλα του κινητού και κυρίως στην αυτονομία και στην σύνδεση με το WI FI!Είμαι πολύ χαρούμενος...

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες χρησιμοποιησει αλκοολη ισως ειχε γλυτωσει. Δεν ειναι αμαξι να "ξεπλυθει" νε νερο, κανει μεγαλη ζημια :( . Δες και ebay αν και οι τιμες που ειδα τωρα που κοιταξα ειναι πιο ψηλα. Διαφορετικα ενα 630 και με τα "ρεστα" μια canon :lol:

Το δοκίμασα κι αυτό :) αλλά τζίφος.

Έχω μία nikon D7100 ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσωπικα το νεο μενου της καμερας και πιο συγκεκεριμενα οι ρυθμισεις αυτης, θεωρω πως ειναι χαλια... στην εκδοση 8 ειχες το κεφαλι σου ησυχο με το ημικυκλιο των ρυθμισεων δεν εχανες καποια στιγμη που ηθελες να απαθανατισεις, τωρα σε αναγκαζει - στην 8.1- να πηγαινεις μεσα-εξω για να πας απο το -3 στο +3 (αν θες να κανεις edit το ISO κ.λ.π.)... Τα σπαει η "νοκια καμερα" . Edited by jim19
Link to comment
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να μαθω εαν με το 1020 θα εχω προβληματα στης φωτο της κινουμενες εαν δηλαδη θα εχω παραμορφωσεις γιατι σκεπτομε να το παρω με ενδειαφερη πολυ αυτη η λειτουργια να εναι ο.κ
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα,

 

πηρα το nokia lumia 1020 μεταχειρισμενο, και στην εκδοση λογισμικου/πληροφοριες, αναφερει lumia cyan.επισης του εχω περασει την developers preview εφαρμογη, ενω και σε ελεγχους για τυχον αναβαθμιση δεν μου εμφανιζει κατι.

 

ειμαι λοιπον στην πιο τελευταια διαθεσιμη εκδοση λογισμικού, σωστά ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημερα ψάχνω κινητό γιατι εχω επιδότηση και ενθουσιάστηκα με το 1020. Καταρχήν με την κάμερα που εχει και τις εκθέσεις που έχουν γίνει με τις φωτογραφίες του πέραν του οτι με έπιασε μια νοσταλγία για τις παλιότερες ΝΟΚΙΑ συσκευές. Εχω όμως μπερδευτεί λίγο καταργείται και βγαίνει αλλο; Σε site cosmote public δεν το βλέπω....
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Στα μεγάλα καταστήματα έχουν ξεστοκάρει για τα καλά μετά την προσφορά... Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις την επιδότηση σε κάποιο μαγαζί του Skroutz που θα σου έρθει και πολύ πιο φθηνά... Σε μεγάλη αλυσίδα αν το βρεις, πιθανότατα θα είναι στην αρχική τιμή των 700 ευρώ αφού η προσφορά έχει λήξει...

 

Από skroytzομάγαζα ξέρω ότι στο birdphone (που είναι και με διαφορά το καλύτερο) δέχεται επιδοτήσεις...

 

Επίσης αν είναι vodafone η επιδότηση σου πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και κοίτα μήπως υπάρχει κάποιο διαθέσιμο κάπου... Αλλά και παλι θα προτιμούσα την λύση του Birdphone...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Στα μεγάλα καταστήματα έχουν ξεστοκάρει για τα καλά μετά την προσφορά... Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις την επιδότηση σε κάποιο μαγαζί του Skroutz που θα σου έρθει και πολύ πιο φθηνά... Σε μεγάλη αλυσίδα αν το βρεις, πιθανότατα θα είναι στην αρχική τιμή των 700 ευρώ αφού η προσφορά έχει λήξει...

 

Από skroytzομάγαζα ξέρω ότι στο birdphone (που είναι και με διαφορά το καλύτερο) δέχεται επιδοτήσεις...

 

Επίσης αν είναι vodafone η επιδότηση σου πήγαινε σε κάποιο κατάστημα και κοίτα μήπως υπάρχει κάποιο διαθέσιμο κάπου... Αλλά και παλι θα προτιμούσα την λύση του Birdphone...

 

 

 

 

Προσφοραααα..?????? αλήθεια ????? τι προσφορά ήταν αυτή και την έχασα

 

Η αναβάθμιση μου ειναι απο cosmote. Πάντως μπήκα στο site του birdphone αλλά αναφέρει nokia lumia 1020 Vodafone . Το εννοεί Vodafone αραγε?

Edited by vickylsls
Bazinga!!!
Link to comment
Share on other sites

Για 2 μήνες (Μέσα Γενάρη έως Μέσα Μάρτη) οι μεγάλες αλυσίδες (vodafone, Πλαίσιο, Κωτσόβολος κτλ κτλ) το είχαν στα 350 ευρώ...

 

Στην τελική πήγαινε αγόρασε το από το Σκρουτζ (ίδια ακριβώς είναι) που ξεκινάει από τα 325,00 και πάρε την επιδότηση σε έκπτωση στο πάγιο...

 

Ή επικοινώνησε με birdphone για αυτό που σου είπα στο πρώτο ποστ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εννοεί ότι είναι vodafone branded... Απλά μόλις το ανοίξεις (όταν είναι τελείως κλειστό) θα δείχνει το σήμα της Vodafone... Τίποτα άλλο και εγώ τέτοιο έχω και Cosmote... Αν σε ενοχλεί και το σήμα της vodafone μπορείς να το κάνεις unbranded δωρεάν σε όποιο Nokia Care πας ή να το κάνεις και μόνο σου αν το έχεις λίγο με αυτά...

 

Και το kinito.gr είναι πολύ καλό κατάστημα που το έχει και πιο φθηνά...

Αφού είσαι και από Αθήνα το birdphone πχ έχει και φυσικό κατάστημα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...