Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το greenify ρε παιδια εφοσον ειστε ροοτ γιατι το βγαζετε?

πραγματικα για μενα δεν υπαρχει μεγαλυτερο εργαλείο ...

παγωνει η εφαρμογη και ξεπαγωνει μονο οταν θες εσυ .!

δηλαδη ποιο το νοημα να τρεχει το facebook ολη την ωρα απο πισω και ποιο το νοημα να στερηθείς την εφαρμογη εφοσον μπορεις να την εχεις "κοιμισμένη"..

Link to comment
Share on other sites

το greenify ρε παιδια εφοσον ειστε ροοτ γιατι το βγαζετε?

πραγματικα για μενα δεν υπαρχει μεγαλυτερο εργαλείο ...

παγωνει η εφαρμογη και ξεπαγωνει μονο οταν θες εσυ .!

δηλαδη ποιο το νοημα να τρεχει το facebook ολη την ωρα απο πισω και ποιο το νοημα να στερηθείς την εφαρμογη εφοσον μπορεις να την εχεις "κοιμισμένη"..

 

Γιατί ξέρω τι εφαρμογές βάζω και καμιά απ αυτές αν είναι σωστά ρυθμισμένες δεν προκαλούν wakelocks και drain. Γιατί θέλω να δουλεύω multitasking και όχι να περιμένω να κάνει reload την κάθε εφαρμογή από την αρχή. Γιατί ακόμα και με την paid έκδοση τα notifications σε εφαρμογές που έχω παγώσει έρχονται όποτε θέλουν και όχι άμεσα με συνέπεια να χάνω ειδοποιήσεις που χρειάζομαι. Να σου πω και άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω οι νέες ρομ Κερνελ μας κάνουν τη δουλειά και τρώνε παραπάνω μπαταρία σε καμία περίπτωση δεν φταίει 6 μηνών μπαταρία.

Πριν δύο εβδομάδες που είχα V14 είχα άνετα 6 με 7 ώρες μπαταρία και τώρα με το ζόρι 5.5 δεν μπορεί με την ίδια χρήση που του κάνω να έπεσε η μπαταρία.

Αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας κερδίσαμε σε σήμα και σβελτάδα.

+1000 τα είπες όλα. ..

Link to comment
Share on other sites

το greenify ρε παιδια εφοσον ειστε ροοτ γιατι το βγαζετε?

πραγματικα για μενα δεν υπαρχει μεγαλυτερο εργαλείο ...

παγωνει η εφαρμογη και ξεπαγωνει μονο οταν θες εσυ .!

δηλαδη ποιο το νοημα να τρεχει το facebook ολη την ωρα απο πισω και ποιο το νοημα να στερηθείς την εφαρμογη εφοσον μπορεις να την εχεις "κοιμισμένη"..

 

Το έχετε θεοποιήσει το Greenify, αλλά η αλήθεια είναι ότι μια σειρά από προγράμματα, απαραίτητα για κάποιους, δεν γίνεται να απενεργοποιηθούν γιατί η δουλειά τους είναι να λειτουργούν και να τρέχουν στο παρασκήνιο..

Προγράμματα όπως Widgets καιρού, ώρας και μπαταρίας, μετρητές δεδομένων ίντερνετ, προγράμματα ασφαλείας όπως το Cerberus, instant messages όπως Viber και Facebook chat, προγράμματα διαχείρισης επεξεργαστή όπως το Set Cpu, καταγραφέας κλήσεων, ακόμα και το πληκτρολόγιο πρέπει να τρέχει στο background.

Για μένα το Greenify είναι χρήσιμο μόνο στο facebook και στο tapatalk που μπορεί καμιά φορά να μείνει ανοιχτό. Κατά τα άλλα δε μου προσφέρει κάτι το συνταρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε με την νέα X note να βελτιωθεί η μπαταρία γιατί με την ίδια περίπου χρήση είχα καμία ώρα οθόνη παραπάνω.

Βέβαια με τον lean τώρα όλα δουλεύουν ρολόι και δεν φαίνεται κάτι να ρουφάει μπαταρία.

Πως σας φαίνονται τα νούμερα παίδες ?

Link to comment
Share on other sites

όπα μη λέμε και ότι θέλουμε titanium backup και greenify είναι δύο προγράμματα που δεν είναι να τα θεοποιουμε είναι από μόνα τους θεϊκά.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε συ με μια ώρα gaming μη περιμένεις και τρελά νούμερα. Ειδικά με την cpu να δουλεύει στα 2.27 για μια ώρα. Σε καμία ώρα θα ανεβάσω και εγώ ημερήσιο κύκλο 12ωρο περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αντεξα και το δοκιμασα το Under-Voltage.

Ειχα Wifi σχεδον ολες τις ωρες ανοιχτο και περιπου 1 ωρα τα δεδομενα (4G)

Η φωτεινοτητα ηταν στο auto και στο -5

Omega V21+Civato 1.7

 

Edit:Εχω χαμηλωσει και τις συχνοτητες του επεξεργαστη.

Κολληματα δεν εχει το κινητο.

Edited by Thanoucos_
Ευτυχισμένος κάτοχος Note 3:p
Link to comment
Share on other sites

Το έχετε θεοποιήσει το Greenify, αλλά η αλήθεια είναι ότι μια σειρά από προγράμματα, απαραίτητα για κάποιους, δεν γίνεται να απενεργοποιηθούν γιατί η δουλειά τους είναι να λειτουργούν και να τρέχουν στο παρασκήνιο..

Προγράμματα όπως Widgets καιρού, ώρας και μπαταρίας, μετρητές δεδομένων ίντερνετ, προγράμματα ασφαλείας όπως το Cerberus, instant messages όπως Viber και Facebook chat, προγράμματα διαχείρισης επεξεργαστή όπως το Set Cpu, καταγραφέας κλήσεων, ακόμα και το πληκτρολόγιο πρέπει να τρέχει στο background.

Για μένα το Greenify είναι χρήσιμο μόνο στο facebook και στο tapatalk που μπορεί καμιά φορά να μείνει ανοιχτό. Κατά τα άλλα δε μου προσφέρει κάτι το συνταρακτικό.

 

 

πλακα με κανετε τωρα ετσι?:)

 

φυσικα και ειναι θεικο το greenfy...μονο για το facebook το google maps ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ(chrome και οτι δεν μπορεις να φανταστείς ...)..

ναι προτιμω να εχω 100 προγραμματα καιρου και να ανοιγω οποιο θελω εγω ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΓΩΝΩ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ και ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΤΑ ..

:)

τι λεμε ρε παιδια τωρα ...

τιτανιουμ και greenfy για μενα εχουν γραψει ιστορια στο Android....

100% control της συσκευής σου ....!

 

και το ξαναλεω δεν ΠΑΓΩΝΕΙ μια εφαρμογη οπως το τιτανιουμ απλα την "κοιμίζει" ...εχει ΔΙΑΦΟΡΑ ....

Link to comment
Share on other sites

Έμ πάση περίπτωσή, σου μιλάω μόνο εκ προσωπικής πείρας. Το Greenify για μένα είναι ψιλοάχρηστο. Αν βγάλω το Facebook και το βλέπω μέσω browser, το Greenify δεν έχει λόγω ύπαρξης στο κινητό μου. Δεν κάνει τίποτα. Μου δίνει να παγώσω εφαρμογές που δεν μου κάνουν καθόλου ή μου κάνουν ελάχιστα Wakeloks.

Δες μόνος σου και κρίνε. Μετά από απεγκατάσταση του Greenify έχω τα παρακάτω Wakeloks:

 

[ATTACH]49180[/ATTACH]

[ATTACH]49180[/ATTACH]

 

Τί να παγώσω από αυτά που έμειναν - πλην του Facebook - μετά από το Titanium που πάγωσε το bloatware της Sammy;

Edited by Hierophant
Link to comment
Share on other sites

εχμμμμμ εστω και για το facebook ...γιατι να το στερηθεις?

φιλε εγω πολλα προγραμματα οταν τα ανοιγω για μια φορα τα βλεπω να τρεχουν για ωρες απο πισω ..

με το greenfy τα κλεινω οριστικά ...(μεχρι και το snote κλεινω ...)

 

θα σου βαλω παραδείγματα μετα ...

Link to comment
Share on other sites

εχμμμμμ εστω και για το facebook ...γιατι να το στερηθεις?

φιλε εγω πολλα προγραμματα οταν τα ανοιγω για μια φορα τα βλεπω να τρεχουν για ωρες απο πισω ..

με το greenfy τα κλεινω οριστικά ...(μεχρι και το snote κλεινω ...)

 

θα σου βαλω παραδείγματα μετα ...

 

Κι εγώ το ίδιο. Επειδή έχω άπειρες εφαρμογές μέσα στο κινητό και μπορεί να ανοίξω καθημερινά κάποιες από αυτές χάρη στο greenify μπορώ να τις κοιμήσω μέχρι να τις ξανανοίξω. Θεϊκή εφαρμογή που βελτιώνει και την μπαταρία, από την στιγμή που είναι κάποιος root είναι must.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τις προαλλες πήρα ενα μεταχειρο note 3. Αυτό που μου έκανε αμέσως εντύπωση είναι οτι οταννεχει φορτιση 100% με το που το βγάλω απο το ρεύμα μετα απο 2 λεπτα απο 100 πεφτε 99 98 97 σε διαστημα 10 λεπτών χωρίς να το έχω χρησιμοποιεισω την συσκευή.

 

Έφαγα όλοι την μπαταρία ( απο 100% σε 5% ) μεσά σε διάστημα 5 ωρών και με οθόνη αναμενη σχεδόν 2:30 ώρες

Για το πρωτο,το ειδα κι εγω χτες.Σε χρονο dt,πηγε στο 97.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια μπαταρια 10000mha ποσο κραταει με μετρια χρηση?και ποσο παχαινει το κινητο?γινεται πολυ χαλια?εχετε να προτεινετε καμια?
Link to comment
Share on other sites

Για το πρωτο,το ειδα κι εγω χτες.Σε χρονο dt,πηγε στο 97.

 

Και εγώ νομίζω ότι στην αρχή από το 100% έως περίπου το 90 - 85% καταναλώνει υπερβολικά, μετά ότι στρώνει κάπως...

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πλακα με κανετε τωρα ετσι?:)

 

φυσικα και ειναι θεικο το greenfy...μονο για το facebook το google maps ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ(chrome και οτι δεν μπορεις να φανταστείς ...)..

ναι προτιμω να εχω 100 προγραμματα καιρου και να ανοιγω οποιο θελω εγω ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΓΩΝΩ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΩ και ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΤΑ ..

:)

τι λεμε ρε παιδια τωρα ...

τιτανιουμ και greenfy για μενα εχουν γραψει ιστορια στο Android....

100% control της συσκευής σου ....!

 

και το ξαναλεω δεν ΠΑΓΩΝΕΙ μια εφαρμογη οπως το τιτανιουμ απλα την "κοιμίζει" ...εχει ΔΙΑΦΟΡΑ ....

 

Θεωρώ ότι είναι μια πολύ αξιόλογη εφαρμογή.... όταν όμως παρεμβαίνει και σου δημιουργεί προβλήματα, όπως όταν άσχετα παγώνει την εναλλαγή των πληκτρολογίων και θα πρέπει να την απεγκαταστήσεις για να επανέλθει, είναι θέμα...

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για extended battery χωρίς υπερβολές του τύπου 10.000 mah τύπου zerolemon έχει κάποιος να προτείνει βάση εμπειρίας? Αυτήν την στιγμή είμαι στα 1 1/2 φορτίσεις την ημέρα και μου έχει σπάσει τα νεύρα... Για 6400 κοιτάω αλλά δεν ξέρω ποια να διαλέξω... Hyperion στην Ελλάδα δύσκολα... Anker, Mbuynow και κάτι άλλες maxpower βρίσκω...

 

Κανένας με εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για extended battery χωρίς υπερβολές του τύπου 10.000 mah τύπου zerolemon έχει κάποιος να προτείνει βάση εμπειρίας? Αυτήν την στιγμή είμαι στα 1 1/2 φορτίσεις την ημέρα και μου έχει σπάσει τα νεύρα... Για 6400 κοιτάω αλλά δεν ξέρω ποια να διαλέξω... Hyperion στην Ελλάδα δύσκολα... Anker, Mbuynow και κάτι άλλες maxpower βρίσκω...

 

Κανένας με εμπειρία?

 

Φίλε μου με anker έχω δουλέψει στο παρελθόν και ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Βέβαια στα mah που κοιτάς θα αυξηθεί ο όγκος και το βάρος της συσκευής.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ καιρό άρχισα να βλέπω καλά νούμερα στην μπαταρία.

Πρώτη φόρτιση με v3.8, οθόνη -2 auto.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αλλα καμοια σχεση με την 14 που ειχαμε
δώσε λίγο χρόνο στον κερνελ θα δούμε και καλύτερα νούμερα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είχα και μια ώρα YouTube δηλαδή +1 ώρα οθόνη άρα 7 ώρες .

7 ώρες είχαμε μόνο browsing και τίποτα άλλο, μην το ξεχνάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλα αλλα καμοια σχεση με την 14 που ειχαμε

και δυστυχώς δεν μπορούμε να γυρίσουμε τώρα.

Αν και πιστεύω πως κάποια μέρα κάτι θα γίνει και θα απογειώσουν την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...