Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια εχω ενα προβλημα με την ωρα οπως εγραψα..Λοιπον καταρχην το λαπτοπ ειναι καινουργιο (1 εβδομαδα αγορασμενο) οποτε δε νομιζω να εχει θεμα η μπαταρια της μητρικης.Εχω δοκιμασει να την ρυθμισω απο τα bios αλλα παλι μετα απο λιγο πηγαινει περιπου 1 ωρα πισω. Δοκιμασα και να γινετε αυτοματα μεσω ιντερνετ και χωρις αλλα παλι τιποτα...Παρακαλω οποιος ξερει κατι παραπανω κ μπορει να βοηθησει αναμενω! Προκειται για windows 8.1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις λάθος ζώνη ώρας ;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

οχι η ζωνη ειναι η κλασσικη +2 αθηνα κτλ κτλ.. Ηταν το πρωτο που κοιταξα πριν καταφυγω σε bios κτλ.Εκανα αυτο που ειπε ο σταματης και αναμενω να δω τι θα γινει θα ενημερωσω!
Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη ώρας αυτή των στιγμή είναι +3

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα οτι ειπε ο σταματης αλλα παλι πηγε πισω 20 λεπτα. Η ωρα ζωνης ειναι αυτη (UTC+02:00) Athens, Bucharest υπαρχει κατι λαθος ?

 

Ναι αυτή είναι, περίεργο το θέμα.. πάρε τηλέφωνο στο service θα έλεγα εγώ καλύτερα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

το λαπτοπ ειναι του eshop και το σιγουρο ειναι οτι θα συζητησουν να το στειλω αθηνα κατι που θελω να αποφυφω λογο δουλειας διοτι θα παρει αρκετες μερες το πανε ελα (με το που το πηρα υπηρχε ενα θεμα τους το εστειλα πισω κ εκανε σχεδον βδομαδα να το στειλουν πισω) οποτε προσπαθω πρωτα να δω μηπως μπορεσω να το κανω εγω πριν τους παρω τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εδω και καιρο το λαπτοπ μου βγάζει οταν το ανοιγω αυτο το μηνυμα και ορισμενες φορές δεν ανοιγει καν. Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει να βγάζει αυτη την ειδοποίηση?[ATTACH]49119[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

παιδια καποιος να γνωριζει κατι σχετικα με το προβλημα που ανεφερα με την ωρα ? κοντευει να με τρελανει καθε τρεις κ λιγο το ρυθμιζω κ παλι απο την αρχη...
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εδω και καιρο το λαπτοπ μου βγάζει οταν το ανοιγω αυτο το μηνυμα και ορισμενες φορές δεν ανοιγει καν. Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει να βγάζει αυτη την ειδοποίηση?[ATTACH]49119[/ATTACH]

 

Mπες στο Boot order στο bios και βάλε πρώτο τον δίσκο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια καποιος να γνωριζει κατι σχετικα με το προβλημα που ανεφερα με την ωρα ? κοντευει να με τρελανει καθε τρεις κ λιγο το ρυθμιζω κ παλι απο την αρχη...

 

Αν ήταν σταθερός θα σου έλεγα να άλλαζες μπαταρία.. δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά θα σου έλεγα να τον ανοίξεις, αυτά και του πλαίσιο ανοίγουν πανεύκολα.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εδω και καιρο το λαπτοπ μου βγάζει οταν το ανοιγω αυτο το μηνυμα και ορισμενες φορές δεν ανοιγει καν. Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει να βγάζει αυτη την ειδοποίηση?[ATTACH]49119[/ATTACH]

 

Εαν δεν ανοίγει όταν σου βγάζει αυτό το μύνημα υπάρχουν 2 περιπτώσεις. Οτι γράφει ο NickTheGreek99, ή ο δίσκος πεθαίνει σιγά σιγά !

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια καποιος να γνωριζει κατι σχετικα με το προβλημα που ανεφερα με την ωρα ? κοντευει να με τρελανει καθε τρεις κ λιγο το ρυθμιζω κ παλι απο την αρχη...

 

Κάνεις save το bios αφού το αλλάξεις? Οταν το ξεκινάς η ώρα είναι λάθος εντελώς ή χάνει 20 λεπτά όπως το είχες ρυθμίσει? Οπως και να έχει έχεις θέμα με to bios. Αν είναι στην εγγύηση πακέτο και πίσω, εαν όχι, δοκίμασε bios update, μπαταρία. Πολύ πιθανό κάτι να είναι ημιτελές.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

ναι κανω save&exit στα bios αλλα μετα απο λιγο χανεται παλι.Το αφησα 1 μερα ολοκληρη χωρις να το πειραξω και εμεινε 1 ημερα πισω και σε οτιναναι ωρα.Οταν κανω update μεσω internet time ρυθμιζεται αλλα μετα ξαναχανεται
Link to comment
Share on other sites

εκανα φορματ τον δισκο εβαλα linux και εκανα ελεγχο αλλα μου λεει οτι ο δισκος μου ειναι οκ. τωρα εχω παλι windows αλλα παλι το ιδιο μηνυμα με βγαζει ...τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

εκανα φορματ τον δισκο εβαλα linux και εκανα ελεγχο αλλα μου λεει οτι ο δισκος μου ειναι οκ. τωρα εχω παλι windows αλλα παλι το ιδιο μηνυμα με βγαζει ...τι να κανω?

 

Άλλαξες το boot order?

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!! Εχω ένα θέμα με το λαπτοπ μου.Αρχικά να επισημάνω οτι μου βγάζει συχνά BSOD με μηνυμα bugcode_usb_driver αλλά και ότι αργεί υπερβολικά πολύ.Κάνω επισύναψη τις επιδόσεις του. είναι acer 5741G.Ειδικά ο mozzila συνέχεια κολλάει (δεν ανταποκρινεται).

 

Τι προτίνετε?

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα χαθηκε ο ηχος στο λαπτοπ

με ρισταρτ δεν εστρωσε. ουτε με τσεκαρισμα ρυθμισεων.

καμια ιδεα;

δε παιζει ουτε με ακουστικα

 

παλι τα ιδια. πριν λιγη ωρα το παρατηρησα. μεχρι τις 2-2μιση ηταν οκ:blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πραγματικα αυτο που θα σας περιγραψω δεν μου εχει ξανατυχει και οσο και αν εψαξα.. δεν μπορεσα να βρω καποια λυση...

 

λοιποιν το λαπτοπ ειναι ενα toshiba p500 1d0 για οποιους εχει σημασια... το οποιο κολλαγε τρελα... εχει περασμενα 7αρια 32bit αλλα το προσπερναω... και ερχομαι στο προβλημα του... αν του κανεις shut down αρχιζει να κλεινει οτι εχει ανοιχτο και οθονη αλλα στην πραγματικοτητα δεν κλεινει τελειως... παραμενει το power on/off αναμενω το led και δουλευει και ανεμιστηρας... για να κλεισει πρεπει να πατησεις παρατεταμενα το power για να σβησει... το προσπερναω λεγοντας οτι καποια τιμη στο registry εχει πειραχτει οποτε με ενα φορματ που ουτως η αλλως θα το εκανα θα διορθωθει... αρχιζω λοιπον το φορματ... κανω εγκατασταση τα 7αρια σε 64bit μια και ειναι εργαλειο το μηχανημα... αρχισα περνοντας ολους τους drivers ... και του παταω shut down... KAI ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ... και δεν ξερω τι να του κανω...

ξερετε κατι.. εχετε καμια γνωμη πανω σε αυτο το προβλημα... βοηθηστε γιατι εχω συκωσει τα χερια ψηλα...

 

restart κανει κανονικα δηλαδη κοβει την τροφοδοσια ...και ξαναμπουταρει... οταν το κανω shut down.. δεν το κανει ολοκληρωτικα να κοψει και την τροφοδοσα στο motherboard.. του λαπτοπ...

Link to comment
Share on other sites

hibernate κάνει ;;

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν έκλεινε κανονικά πριν εγκαταστήσεις drivers, τότε κάποιος σου χτυπάει.

Επίσης δοκίμασε να κάνεις bios update.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να το επιστρέψεις πίσω (αν έχει εγγύηση), γιατί νομίζω ότι δεν είναι software το πρόβλημα..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...