Jump to content

ΣΥΖΗΤΗΣΗ: Όλες οι φήμες για τα χαρακτηριστικά των επερχόμενων iPhones


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υοu nailed it.

 

Με το browsing έδωσες το σωστό αντιπαράδειγμα του app μοντέλου. Στα apps ο μέσος χρήστης πιθανότατα θα κάνει υποχωρήσεις, δεν πρόκειται να συμβεί όμως το ίδιο και στην εμπειρία του browsing. Tα standards εξελίσσονται και πλέον η περιήγηση είναι μια πολυεπίπεδα πληροφοριακά πυκνή διεργασία. Η παρουσίαση είναι το δύσκολο κομμάτι και καθώς το hardware εξελίσσεται, οι απαιτήσεις για καλύτερη συνολική εμπειρία ακολουθούν από κοντά.

 

Δεν είναι τυχαίο που αντικειμενικά τα apps για iOS είναι πιο προσεγμένα σε σχέση με τα υπόλοιπα mobile OS, αλλά σε GP διεργασίες όπως το browsing, υπάρχει άλλοτε parity και άλλοτε υπεροχή των ανταγωνιστικών πλατφόρμων, ακριβώς διότι υπερτερούν σε hardware και όλοι οι multi-platform browsers κυμαίνονται λίγο-πολύ στα ίδια επίπεδα εξέλιξης.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η άποψη του καθενός είναι σεβαστή κι όταν πρόκειται από developer ο οποίος εκμεταλλεύεται την ποσότητα της RAM τουλάχιστον εγώ την λαμβάνω σοβαρα υπόψιν.

 

Είναι ποτέ δυνατόν να σου πει κάποιος hi tech user ότι είναι ικανοποιημένος από αυτό που έχει στα χέρια του και δεν θέλει παραπάνω-βελτίωση-ενίσχυση; για αυτό μπαίνουμε καθημερινά να μαθουμε νέα-φήμες για το κάτι παραπάνω αλλιώς με το που θα παίρναμε κινητό θα το παρατάγαμε το θέμα.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα φανεί στην πράξη.

Αυτό που πρέπει να πούμε, είναι ότι σήμερα όπως είναι τα iPhone 5s και iPad air δεν έχουν πρόβλημα ram κι ας κλείνουν εφαρμογές.

Φυσικά δεν έχουν και άνεση αλλά δεν σ ενοχλεί. Δεν βλέπω ούτε εφαρμογές να σκάνε όπως στο iPhone 4s και iPad2.

 

Ο safari κάνει reloads αλλά δεν είναι σίγουρος αν είναι θέμα ram η του ίδιου του safari.

Το λέω γιατί έχει την ίδια συμπεριφορά ακόμα και αν δεν έχεις ανοίξει καμία εφαρμογή.

Συν ότι το παρατηρώ και στον chrome σε συσκευές με 2 και 3 gb ram.

Στο Note8 το οποίο έχει φοβερή διαχείριση ram για Samsung, με τον OEM browser μένουν οι σελίδες ανοικτές για μέρες.

Ο chrome κάνει reload ακόμα και μετά από 1 ώρα.

 

Δεν μπορώ όμως να είμαι βέβαιος ότι θα συμβαίνει το ίδιο μετά από 6 μήνες η 2 χρόνια.

Να έχω συσκευή 5.5" και να μου κρασάρει το αρχείο office που ανοίγω, η να μου βγάζει τετραγωνάκια όταν κάνω γρήγορο scrolling όπως συνέβαινε παλιά στο iPad 2 δεν θα το αντέξω.

Με 1gb ram δεν το ρισκάρω. Δεν δίνω 800 ευρώ για να μπαίνω στο Facebook.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

ΑΣ ΕΥΘΥΜΙΣΟΥΜΕ!

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=tRNIOu5cHMU]Ο Χίτλερ σχολιάζει το iOS, τα iPhones και το Android - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Συν ότι το παρατηρώ και στον chrome σε συσκευές με 2 και 3 gb ram.

Τοσες μερες το λεω Κωστα και συγκεκριμενα για το Ν5 και δεν βρεθηκε ουτε ενας ειλικρινης συνομιλητης να μου πει οτι ναι ρε φιλε, ετσι ειναι. :mad:

 

να μου βγάζει τετραγωνάκια όταν κάνω γρήγορο scrolling όπως συνέβαινε παλιά στο iPad 2 δεν θα το αντέξω.

Που πατε και τα θυμαστε αυτα.... Αυτο γινοταν με το ios4 και διορθωθηκε στο ios5 . Εχω χρονια να δω τετρσγωνακια!!!

 

@ DINFUN, Κορυφαιο το βιντεακι :lol::lol:

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο android stock browser και είσαι καλά :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είχα iphone μεχρι πριν 3 μήνες. Ειχα το iphone 5 στην ios 7 με jb και έχω να πω πολλά bugs και reboot. Για πείτε μου apple users είστε ικανοποιημένοι από την εταιρεία σας? Καταθέτετε 780 ευρώ και το καπάκι πίσω τρίζει, ανάλυση οθόνης της πλάκας συγκριτικά με τον ανταγωνισμό που προσφέρει full hd. Οθόνη πιο μικρη αλλά τώρα θα εχει 4,7. Ραμ μόνο 1 gb πλάκα μας κάνει η apple? Το 5αρι αν το φορτώσεις σέρνεται . Το βίντεο αν και χιουμοριστικό περιγράφει ακριβώς την κατάσταση. Αποσπώμενη μπαταρία δεν έχει, usb όχι και υψηλό sar. Πλάκα μας κάνουν? Μπορείτε να μου πείτε που είναι αυτή η εμπειρία χρήσης? Επίσης μπορείτε να μου πείτε για ποιο λόγο συγκριτικά με τον ανταγωνισμό να αγοράσω iphone εσεις που το υποστηρίζετε? Παρακαλώ να μου παραθέσετε επιχειρήματα για να εχουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες είχα iphone μεχρι πριν 3 μήνες. Ειχα το iphone 5 στην ios 7 με jb και έχω να πω πολλά bugs και reboot. Για πείτε μου apple users είστε ικανοποιημένοι από την εταιρεία σας? Καταθέτετε 780 ευρώ και το καπάκι πίσω τρίζει, ανάλυση οθόνης της πλάκας συγκριτικά με τον ανταγωνισμό που προσφέρει full hd. Οθόνη πιο μικρη αλλά τώρα θα εχει 4,7. Ραμ μόνο 1 gb πλάκα μας κάνει η apple? Το 5αρι αν το φορτώσεις σέρνεται . Το βίντεο αν και χιουμοριστικό περιγράφει ακριβώς την κατάσταση. Αποσπώμενη μπαταρία δεν έχει, usb όχι και υψηλό sar. Πλάκα μας κάνουν? Μπορείτε να μου πείτε που είναι αυτή η εμπειρία χρήσης? Επίσης μπορείτε να μου πείτε για ποιο λόγο συγκριτικά με τον ανταγωνισμό να αγοράσω iphone εσεις που το υποστηρίζετε? Παρακαλώ να μου παραθέσετε επιχειρήματα για να εχουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο.

 

Πως να εχουμε επικοδομητικο διαλογο οταν μας λες οτι το πισω καπακι τριζει? :blink:

 

Τελος παντων, απο τη στιγμη που ειχες jb δεν μπορεις να κρινεις τη συμπεριφορα της συσκευης. Αν το ειχες μαμα δεν θα ειχε προβληματα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παίδες είχα iphone μεχρι πριν 3 μήνες. Ειχα το iphone 5 στην ios 7 με jb και έχω να πω πολλά bugs και reboot. Για πείτε μου apple users είστε ικανοποιημένοι από την εταιρεία σας? Καταθέτετε 780 ευρώ και το καπάκι πίσω τρίζει, ανάλυση οθόνης της πλάκας συγκριτικά με τον ανταγωνισμό που προσφέρει full hd. Οθόνη πιο μικρη αλλά τώρα θα εχει 4,7. Ραμ μόνο 1 gb πλάκα μας κάνει η apple? Το 5αρι αν το φορτώσεις σέρνεται . Το βίντεο αν και χιουμοριστικό περιγράφει ακριβώς την κατάσταση. Αποσπώμενη μπαταρία δεν έχει, usb όχι και υψηλό sar. Πλάκα μας κάνουν? Μπορείτε να μου πείτε που είναι αυτή η εμπειρία χρήσης? Επίσης μπορείτε να μου πείτε για ποιο λόγο συγκριτικά με τον ανταγωνισμό να αγοράσω iphone εσεις που το υποστηρίζετε? Παρακαλώ να μου παραθέσετε επιχειρήματα για να εχουμε ένα εποικοδομητικό διάλογο.

 

Να σας πληροφορήσω πως είστε off topic, υπάρχει κατάλληλη ενότητα για διαξιφισμούς.

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θεωρώ πως απασχολεί πολύ το θέμα του μεγέθους της RAM, χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος αυτή τη στιγμή. Καθημερινά κρίνουμε τις επιδόσεις του iPhone μας με τη χρήση του, και ο βαθμός ικανοποίησης ορίζει τα συμπεράσματα που βγάζουμε. Ο χρήστης είναι ο πελάτης, αυτός έχει πάντα δίκιο, ο developer ας βρει λύση (γι' αυτό πληρώνεται άλλωστε).

 

Στα iPhone 5 & 5s που εξοπλίζονται με 1GB RAM η κάθε εφαρμογή έχει πάνω από 500MB διαθέσιμα για να τρέξει, για παράδειγμα να αναφέρω πως κλασικές περιπτώσεις, όπως το Instagram, θα χρειαστούν 50-100MB έκαστη ενώ ένα παιχνίδι 100-150ΜΒ στη RAM. Άλλες εφαρμογές, όπως το Mail απαιτούν ακόμη λιγότερη μνήμη. Με αυτά τα δεδομένα "μένουν ανοιχτές στη μνήμη" 5-10 εφαρμογές και φορτώνουν ακαριαία. Αν νιώθετε πως το τελευταίο είναι περιοριστικό, τότε ναι, η περισσότερη μνήμη καθίσταται επιτακτική ανάγκη. Τώρα, από την πλευρά του developer, αν θέλει να δημιουργήσει μία εφαρμογή που χρειάζεται περισσότερη μνήμη για να λειτουργήσει, θα έχει πρόβλημα. Προσωπικά, δε βλέπω τι είδους εφαρμογή θα μπορούσε να είναι αυτή...

 

Σημειώστε δε, πως μια εφαρμογή σχεδιάζεται έτσι ώστε να εκτελείται απρόσκοπτα και στις παλαιότερες συσκευές που δεν έχουν "τελειώσει" ακόμα. π.χ. iPhone 4, 4S με μόλις 512ΜΒ συνολικής RAM.

 

Μην ξεχνάτε πως οι iOS εφαρμογές πριν μερικά χρόνια "έτρεχαν" στο iPhone 3G με 128MB RAM και με μόλις 40-50ΜΒ διαθέσιμα για τις εφαρμογές. Ναι, το iSouvlaki είχε αποτύπωμα στη μνήμη κάτω από 50MB.

 

Με τους διαδοχικούς διπλασιασμούς στη RAM που έγιναν τα επόμενα χρόνια (8πλασιασμός από το αρχικό iPhone) η έγνοια του developer για οικονομία στη μνήμη σιγά σιγά ξεχάστηκε, προφανώς. Από κει που έπρεπε να στριμωχτείς σε μόλις 50MB φτάσαμε στην άπλα των 500ΜΒ. Εφαρμογές όπως το Twitter, έτρεχαν και τότε... κανονικότατα (και δεν άλλαξαν σημαντικά). Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για Mobile Applications, εφαρμογίδια που κάνουν πέντε δέκα απλά πράγματα.

 

Η αλλαγή που απαίτησε άμεσα περισσότερη μνήμη είναι αυτή του διπλασιασμού την ανάλυσης της οθόνης (Retina) από το iPhone 4 και μετά, που έκανε όλα τα γραφικά στοιχεία των εφαρμογών πολύ πιο μνημοβόρα.

 

Περισσότερο απ' όλα "βάρυνε" το λειτουργικό, που με τις βελτιώσεις και τις προσθήκες που έγιναν, έχει σημαντικά μεγαλύτερο αποτύπωμα στη μνήμη στις τελευταίες εκδόσεις.

 

Αυτό δε σημαίνει πως δε θα δούμε 2GB RAM - σαν χρήστης και developer δεν τα έχω ανάγκη. H Apple η ίδια γνωρίζει καλύτερα πόσο απαιτητικό θα είναι το iOS 8 και μετά το 9 κ.ο.κ., με τι αναλύσεις οθόνης θα εφοδιάσει τις νέες συσκευές και θα αποφασίσει αν θα δώσει 2GB RAM τελικά.

 

Ας βάλουν πρώτα 2GB RAM στο iPad...

 

Άσχετο, αλλά να σημειώσω πως καταλήγουμε να αισθανόμαστε λίγα ολόκληρα Gigabytes RAM σε κινητά τηλέφωνα, ενώ αυτά τα μεγέθη τα συναντάμε σε H/Y!

 

Σε πολλές περιπτώσεις έχουμε ξεκάθαρο ράλλυ εντυπώσεων για τα τεχνικά χαρακτηριστικά, και σαφή κατασπατάληση των πόρων του συστήματος από τους developers.

 

Αν μου δώσεις 2€ για ένα μπουκαλάκι νερό, θα στο πουλήσω 2€ - δε σημαίνει όμως ότι δε θα το πουλούσα και 0,5€.

 

Πολύ ωραία ανάλυση πραγματικά φίλε μου. Λύθηκαν απορίες και σε μας τους μη developer...

Dj Doublek - Kostas From Nafplio:D
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ανάλυση πραγματικά φίλε μου. Λύθηκαν απορίες και σε μας τους μη developer...

Πολύ ωραία ανάλυση αλλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιος ο λόγος για όλα αυτά όταν με μεγαλύτερη ram λύνεται το πρόβλημα αναίμακτα.

Για να κάνει οικονομία η Apple? Γιατί να έχουμε 5 εφαρμογές που ανοίγουν ακαριαία και όχι 10?

Όταν η ram είναι στο 82% και ανοίξεις πχ σε μια βαριά εφαρμογή όπως kingsoft office ένα μεγάλο αρχείο excel, καθυστερεί αρκετά να το φορτώσει γιατί στο διάστημα αυτό πρέπει να εξασφαλίσει μνήμη.

Το έχω τεστάρει πολλές φορές ανοίγοντας το ίδιο αρχείο με την μνήμη να βρίσκεται χαμηλά και ψηλά. Όσο περισσότερη είναι η διαθέσιμη τόσο πιο γρήγορα φορτώνει το αρχείο.

Στο iPad 2 πολλές φορές κρασάρει γιατί δεν καταφέρνει να καλύψει την μνήμη που απαιτείται. Στο 5s απλά καθυστερεί.

Το ίδιο αρχείο σε android συσκευές με 2gb ram ανοίγει πιο γρήγορα και δουλευεται πιο άνετα όταν επιλέγεις φίλτρα, αλλάζεις σελίδα κλπ, παρόλο που η έκδοση της ίδιας εφαρμογής για android διαθέτει πολύ περισσότερες δυνατότητες.

 

Τέλος οι developers να κρατήσουν τις εφαρμογές τους σε φυσιολογικά επίπεδα. Το ότι μεγαλώνεις την ram στην συσκευή δεν σημαίνει ότι θα πρέπει καθένας τους να διπλασιάσει την απαιτούμενη στην εφαρμογή του, γιατί έτσι θα έλθουμε πάλι στα ίδια και ταυτόχρονα θα βγουν off τα παλαιότερα iPhone.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος οι developers να κρατήσουν τις εφαρμογές τους σε φυσιολογικά επίπεδα. Το ότι μεγαλώνεις την ram στην συσκευή δεν σημαίνει ότι θα πρέπει καθένας τους να διπλασιάσει την απαιτούμενη στην εφαρμογή του, γιατί έτσι θα έλθουμε πάλι στα ίδια και ταυτόχρονα θα βγουν off τα παλαιότερα iPhone.

 

Σωστά! Μ' αυτή τη λογική δε θα μας φτάνει ποτέ η ram ακόμα και 5GB να γίνει!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ανάλυση αλλά αυτό που δεν κατάλαβα είναι ποιος ο λόγος για όλα αυτά όταν με μεγαλύτερη ram λύνεται το πρόβλημα αναίμακτα.

Για να κάνει οικονομία η Apple? Γιατί να έχουμε 5 εφαρμογές που ανοίγουν ακαριαία και όχι 10?

Όταν η ram είναι στο 82% και ανοίξεις πχ σε μια βαριά εφαρμογή όπως kingsoft office ένα μεγάλο αρχείο excel, καθυστερεί αρκετά να το φορτώσει γιατί στο διάστημα αυτό πρέπει να εξασφαλίσει μνήμη.

Το έχω τεστάρει πολλές φορές ανοίγοντας το ίδιο αρχείο με την μνήμη να βρίσκεται χαμηλά και ψηλά. Όσο περισσότερη είναι η διαθέσιμη τόσο πιο γρήγορα φορτώνει το αρχείο.

Στο iPad 2 πολλές φορές κρασάρει γιατί δεν καταφέρνει να καλύψει την μνήμη που απαιτείται. Στο 5s απλά καθυστερεί.

Το ίδιο αρχείο σε android συσκευές με 2gb ram ανοίγει πιο γρήγορα και δουλευεται πιο άνετα όταν επιλέγεις φίλτρα, αλλάζεις σελίδα κλπ, παρόλο που η έκδοση της ίδιας εφαρμογής για android διαθέτει πολύ περισσότερες δυνατότητες.

 

Τέλος οι developers να κρατήσουν τις εφαρμογές τους σε φυσιολογικά επίπεδα. Το ότι μεγαλώνεις την ram στην συσκευή δεν σημαίνει ότι θα πρέπει καθένας τους να διπλασιάσει την απαιτούμενη στην εφαρμογή του, γιατί έτσι θα έλθουμε πάλι στα ίδια και ταυτόχρονα θα βγουν off τα παλαιότερα iPhone.

 

Από κει και πέρα είναι επιλογή της εταιρείας, με βάση τις ανάγκες των χρηστών, τι δίνει.

 

Με βάση το παράδειγμα που αναφέρεις για το μεγάλο αρχείο Excel και το iPhone, νομίζω πως δε θα δώσει σημασία η Apple - η απαίτηση αυτή αφορά ένα ελάχιστο ποσοστό των χρηστών. Στο iPad το ποσοστό αυτό θεωρώ πως είναι αυξημένο, αλλά μάλλον τους αφήνει και αυτά ασυγκίνητους.

 

Γυρνώ όμως στο πρώτο σκέλος του μηνύματός σου, η περίπτωση που αναφέρεται δεν έχει πολύ σημαντική πρακτική αξία. Και 4GB να ήταν η RAM, μετά από 10-20 ανοικτές εφαρμογές θα είναι γεμάτη. Στο iOS η μνήμη είναι πάντα γεμάτη, και μια εφαρμογή που δεν είναι ήδη φορτωμένη θα διώξει κάποια ή κάποιες άλλες από τη RAM. Το μόνο που κερδίζεις είναι οι 5 εφαρμογές να γίνουν 10 ή 15. Καλό, αλλά μέχρι ενός σημείου.

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι κανείς δεν κλείνει εντελώς τις εφαρμογές προκειμένου να έχει Free RAM. Πλήρης τερματισμός εφαρμογής ενδείκνυται σε κάποιο κόλλημα της.

Link to comment
Share on other sites

Από κει και πέρα είναι επιλογή της εταιρείας, με βάση τις ανάγκες των χρηστών, τι δίνει.

 

Με βάση το παράδειγμα που αναφέρεις για το μεγάλο αρχείο Excel και το iPhone, νομίζω πως δε θα δώσει σημασία η Apple - η απαίτηση αυτή αφορά ένα ελάχιστο ποσοστό των χρηστών. Στο iPad το ποσοστό αυτό θεωρώ πως είναι αυξημένο, αλλά μάλλον τους αφήνει και αυτά ασυγκίνητους.

 

Γυρνώ όμως στο πρώτο σκέλος του μηνύματός σου, η περίπτωση που αναφέρεται δεν έχει πολύ σημαντική πρακτική αξία. Και 4GB να ήταν η RAM, μετά από 10-20 ανοικτές εφαρμογές θα είναι γεμάτη. Στο iOS η μνήμη είναι πάντα γεμάτη, και μια εφαρμογή που δεν είναι ήδη φορτωμένη θα διώξει κάποια ή κάποιες άλλες από τη RAM. Το μόνο που κερδίζεις είναι οι 5 εφαρμογές να γίνουν 10 ή 15. Καλό, αλλά μέχρι ενός σημείου.

 

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι κανείς δεν κλείνει εντελώς τις εφαρμογές προκειμένου να έχει Free RAM. Πλήρης τερματισμός εφαρμογής ενδείκνυται σε κάποιο κόλλημα της.

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.

Ήδη η Apple άρχισε να ενδιαφέρεται πολύ για χρήση των ios συσκευών στο γραφείο.

 

Όταν έχεις πχ 2000mb ram, έχεις όπως είπα τριπλασιες εφαρμογές απ ότι με 1 gb γιατί το σύστημα απαιτεί πάγια μετά την εκκίνηση 500 mb περίπου. Άρα θα έχεις τριπλασιες εφαρμογές που είναι πρακτικά αδύνατο να εξαντλήσεις αφού δεν χρησιμοποιείς ποτέ τόσες πολλές εφαρμογές.

Παράλληλα με τόση ram βάζεις τον κόφτη στα 1700 mb και έχεις έτοιμη ram να δώσεις σε οποιαδήποτε βαριά εφαρμογή την χρειαστεί ώστε να ανοίξει άμεσα ενώ παράλληλα το σύστημα αφαιρεί την inactive από άλλες για να διατηρήσει τα ελεύθερα.

 

Στην συσκευή μου δεν κλείνω καμία εφαρμογή και σπάνια ξεπερνώ τα 1300 mb κατειλημμένα.

 

Όπως ξαναειπώθηκε, η Apple εκτός από το έξτρα κόστος της μεγαλύτερης ram θέλει να αποφύγει να διατηρούνται περισσότερες εφαρμογές σε ετοιμότητα γιατί έτσι θα χρειαστεί και μεγαλύτερη μπαταρία.

 

Θα πρέπει να λάβετε υπ όψη σας μεγαλύτερη οθόνη σε διαστάσεις και ανάλυση απαιτεί περισσότερη ram.

Στα iPad air που υπάρχει εξισορροπείται από το γεγονός ότι δεν διαθέτουν τηλέφωνο και συνεπώς εκμεταλλεύονται την ram που καταναλώνεται εκεί.

Δεύτερον η κάμερα ενός iPad είναι αστεία μπροστά σ αυτήν που θα έχει το νέο iPhone. Άρα έχει κι εδώ λιγότερες απαιτήσεις.

 

Το ζήτημα είναι εδώ και 7 χρόνια που ασχολούμαι με συσκευές της Apple, συζητάμε συνεχώς και προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες για τον λόγο που δεν έβαλε αρκετή ram, μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερη κάμερα, κάποιες βασικές δυνατότητες στο λειτουργικό κλπ κλπ.

Όποιος κάνει τον κόπο να ρίξει μια ματιά στα διάφορα αντίστοιχα νήματα των προηγούμενων ετών, θα δει τους ίδιες ακριβώς συζητήσεις.

 

Αγαπώ το ios, αλλά δεν θα με ικανοποιήσει ποτέ η Apple. Μια φορά έγινε στα 7 χρόνια και ήταν με το iPhone 4.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα.

Ήδη η Apple άρχισε να ενδιαφέρεται πολύ για χρήση των ios συσκευών στο γραφείο.

 

Όταν έχεις πχ 2000mb ram, έχεις όπως είπα τριπλασιες εφαρμογές απ ότι με 1 gb γιατί το σύστημα απαιτεί πάγια μετά την εκκίνηση 500 mb περίπου. Άρα θα έχεις τριπλασιες εφαρμογές που είναι πρακτικά αδύνατο να εξαντλήσεις αφού δεν χρησιμοποιείς ποτέ τόσες πολλές εφαρμογές.

Παράλληλα με τόση ram βάζεις τον κόφτη στα 1700 mb και έχεις έτοιμη ram να δώσεις σε οποιαδήποτε βαριά εφαρμογή την χρειαστεί ώστε να ανοίξει άμεσα ενώ παράλληλα το σύστημα αφαιρεί την inactive από άλλες για να διατηρήσει τα ελεύθερα.

 

Στην συσκευή μου δεν κλείνω καμία εφαρμογή και σπάνια ξεπερνώ τα 1300 mb κατειλημμένα.

 

Όπως ξαναειπώθηκε, η Apple εκτός από το έξτρα κόστος της μεγαλύτερης ram θέλει να αποφύγει να διατηρούνται περισσότερες εφαρμογές σε ετοιμότητα γιατί έτσι θα χρειαστεί και μεγαλύτερη μπαταρία.

 

Θα πρέπει να λάβετε υπ όψη σας μεγαλύτερη οθόνη σε διαστάσεις και ανάλυση απαιτεί περισσότερη ram.

Στα iPad air που υπάρχει εξισορροπείται από το γεγονός ότι δεν διαθέτουν τηλέφωνο και συνεπώς εκμεταλλεύονται την ram που καταναλώνεται εκεί.

Δεύτερον η κάμερα ενός iPad είναι αστεία μπροστά σ αυτήν που θα έχει το νέο iPhone. Άρα έχει κι εδώ λιγότερες απαιτήσεις.

 

Το ζήτημα είναι εδώ και 7 χρόνια που ασχολούμαι με συσκευές της Apple, συζητάμε συνεχώς και προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες για τον λόγο που δεν έβαλε αρκετή ram, μεγαλύτερη οθόνη, καλύτερη κάμερα, κάποιες βασικές δυνατότητες στο λειτουργικό κλπ κλπ.

Όποιος κάνει τον κόπο να ρίξει μια ματιά στα διάφορα αντίστοιχα νήματα των προηγούμενων ετών, θα δει τους ίδιες ακριβώς συζητήσεις.

 

Αγαπώ το ios, αλλά δεν θα με ικανοποιήσει ποτέ η Apple. Μια φορά έγινε στα 7 χρόνια και ήταν με το iPhone 4.

 

Μου αρέσει η στρατηγική που αναφέρεις με το να μένει ελεύθερο ένα κομμάτι μνήμης και να κάθεται εκεί η νέα εφαρμογή. Αυτό το κομμάτι μπορεί να ξαναελευθερώνεται σε κάποια στιγμή αδράνειας για την επόμενη και όχι πάνω στο άνοιγμα της. Έτσι δε θα έχουμε χάσιμο χρόνου στο άνοιγμα μιας εφαρμογής για τη διαδικασία ελευθέρωσης μνήμης.

 

Μακάρι να το έχουν σκεφτεί και απορρίψει για κάποιο λόγο που δε μπορούμε να σκεφτούμε τώρα. Φαντάζεσαι να μην το έχουν σκεφτεί καν;

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει η στρατηγική που αναφέρεις με το να μένει ελεύθερο ένα κομμάτι μνήμης και να κάθεται εκεί η νέα εφαρμογή. Αυτό το κομμάτι μπορεί να ξαναελευθερώνεται σε κάποια στιγμή αδράνειας για την επόμενη και όχι πάνω στο άνοιγμα της. Έτσι δε θα έχουμε χάσιμο χρόνου στο άνοιγμα μιας εφαρμογής για τη διαδικασία ελευθέρωσης μνήμης.

 

Μακάρι να το έχουν σκεφτεί και απορρίψει για κάποιο λόγο που δε μπορούμε να σκεφτούμε τώρα. Φαντάζεσαι να μην το έχουν σκεφτεί καν;

 

:lol:

:p νομιζω οτι η ραμ που του i5s ειναι τοσο γρηγορη που δεν χρειαζεται τετοια πολυτελεια (ddr3) δηλαδη δεν θα ειχ διαφορα στην πραξη,

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Eγω ελπιζω να καταργηθει η εκδοση των 16GB.Δεν εχω διαβασει αν στο 6αρι θα ξεκιναει η μνημη απο τα 16 παλι αλλα νομιζω οτι τα στανταρ της χωρητικοτητας εχουν ανεβει πολυ και θεωρω οτι τα 16 ειναι παρα πολυ λιγα.Οπως και η καμερα θα μπορουσε να βελτιωθει ακομα λιγο.
Link to comment
Share on other sites

Eγω ελπιζω να καταργηθει η εκδοση των 16GB.Δεν εχω διαβασει αν στο 6αρι θα ξεκιναει η μνημη απο τα 16 παλι αλλα νομιζω οτι τα στανταρ της χωρητικοτητας εχουν ανεβει πολυ και θεωρω οτι τα 16 ειναι παρα πολυ λιγα.Οπως και η καμερα θα μπορουσε να βελτιωθει ακομα λιγο.

 

+1

 

Τα 16GB γεμίζουν για πλάκα, με 10-20 κλασικές εφαρμογές και μερικές φωτογραφίες βίντεο. Είναι ζήτημα που θα πάει η βασική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

+1

 

Τα 16GB γεμίζουν για πλάκα, με 10-20 κλασικές εφαρμογές και μερικές φωτογραφίες βίντεο. Είναι ζήτημα που θα πάει η βασική τιμή.

 

Καλο να καταργηθη η 16αρα εκδοση, θα το ηθελα και εγω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καλο να καταργηθη η 16αρα εκδοση, θα το ηθελα και εγω.

 

Γιατί να καταργηθεί; ας μείνει σαν επιλογή και ο καθένας αγοράζει αυτό που τον βολεύει περισσότερο.

Η μήπως περιμένετε ότι η έκδοση των 32gb θα έρχεται στην τιμή των 16gb;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να καταργηθεί; ας μείνει σαν επιλογή και ο καθένας αγοράζει αυτό που τον βολεύει περισσότερο.

Η μήπως περιμένετε ότι η έκδοση των 32gb θα έρχεται στην τιμή των 16gb;

 

Ε δεν θα στη δώσουν στην ίδια τιμή, θα την αυξήσουν απλά λίγο. «Τυράκι» ένα πράγμα. 16GB όμως ακόμα είναι χρήσιμα στην εποχή μας. Δεν γεμίζουμε όλοι τα smartphones μας με 10000 MP3, 1233244 apps κλπ.

 

Καλό είναι να υπάρχει ακόμα.

People are more violently opposed to fur than leather because it's safer to harass rich women than motorcycle gangs. - Alexei Sayle
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι όσο μειώνεται το μερίδιο της Apple, τόσο ακριβότερες θα γίνονται οι συσκευές της.

Όταν υπάρχουν φήμες για το iWach στα 400$, κάπου εκεί πάει το πράγμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ε δεν θα στη δώσουν στην ίδια τιμή, θα την αυξήσουν απλά λίγο. «Τυράκι» ένα πράγμα. 16GB όμως ακόμα είναι χρήσιμα στην εποχή μας. Δεν γεμίζουμε όλοι τα smartphones μας με 10000 MP3, 1233244 apps κλπ.

 

Καλό είναι να υπάρχει ακόμα.

 

Εγω στο δικο μου εχω 1581 φωτογραφιες (3 HDR) 98 app (κανενα GPS ) 18 βιντεο το μεγαλυτερο 1μιση λεπτο και εχω 140 ΜΒ ελευθερα.... φυσικα ουτε ενα τραγουδι μεσα.Τα 16 ειναι ενα τιποτα δεν υπαρχει κανενας λογος να υπαρχουν αλλα φυσικα θα ηθελα να ειναι πλεον μετα απο 6 γενιες το 32 σαν στανταρ και οχι 16 και φυσικα στην ιδια τιμη.

Ελπιζω να καταργηθει η 16αρα επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο δικο μου εχω 1581 φωτογραφιες (3 HDR) 98 app (κανενα GPS ) 18 βιντεο το μεγαλυτερο 1μιση λεπτο και εχω 140 ΜΒ ελευθερα.... φυσικα ουτε ενα τραγουδι μεσα.Τα 16 ειναι ενα τιποτα δεν υπαρχει κανενας λογος να υπαρχουν αλλα φυσικα θα ηθελα να ειναι πλεον μετα απο 6 γενιες το 32 σαν στανταρ και οχι 16 και φυσικα στην ιδια τιμη.

Ελπιζω να καταργηθει η 16αρα επιτελους.

μην το λες.. δουλεύω σε ένα '' μαγαζί '' που σαν κύρια του δουλειά είναι επισκευή Apple προϊόντων, και βλέπω αρκετά iphone την μέρα, 90% έχουν μέσα δύο τρις εφαρμογές (viber, facebook, instagram, αντε κάνα candy crush) και καμία 100 120 φώτο και τελος.... το άλλο 10% έχει κάτι παραπάνω δεν λέω.. αλλά είναι ελάχιστα αυτά τα άτομα... έτσι πιστεύω 16 gb έκδοση είναι must για τους περρισοτερους χρήστες iphone. Στο ipad αλλάζουν όμως δεδομένα, εκεί αλλα βλεπω.. 65-70% είναι full στα games ένα 10% είναι αδεια σχεδόν (browsing mashine) και ενα 15, έχει από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...