Jump to content

ΣΥΖΗΤΗΣΗ: Όλες οι φήμες για τα χαρακτηριστικά των επερχόμενων iPhones


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι ανακοινώσεις των επερχόμενων iPhone σε λιγότερο από έναν μήνα, θα είναι παρελθόν κι εμείς θα αρχίσουμε και και πάλι να συζητάμε για το τι δεν είδαμε στο iPhone 6 και το τι θα περιμένουμε από την ενδιάμεση έκδοση iPhone 6s. Έως τότε όμως έχουμε χρόνο για να συγκεντρώσουμε και να αναλύσουμε όλες τις φήμες οι οποίες ξεκίνησαν τον περσινό χρόνο και συνεχίστηκαν καθ' όλη τη διάρκεια του 2014.

 

Ανάμεσά τους είδαμε άλλες εξωπραγματικές, άλλες λογικές φήμες κι άλλες επιθυμητές για τα χαρακτηριστικά, την εμφάνιση και τις αλλαγές που αναμένουμε να φέρουν τα επερχόμενα iPhones.

 

[ame]

[/ame]

 

Ακούσαμε και διαβάσαμε για δύο εν τέλει συσκευές διαφορετικών διαστάσεων, με ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και παράλληλη κυκλοφορία, πληροφορίες οι οποίες σύντομα διαψεύστηκαν σχετικά με την κυκλοφορία τους. Όλα αυτές τις φημολογίες σας τις μεταδώσαμε με αποτέλεσμα να προκαλέσουμε σύγχιση και στο τέλος να μην γνωρίζουμε τι ακριβώς να περιμένουμε. Θεωρήσαμε λοιπόν σωστό να κάνουμε μία εκπομπή με τίτλο:

 

"Let's talk about iPhones"

 

Οι συνήθεις ύποπτοι, ο υποφαινόμενος, ο Γιαννακέλος Φώτης και ο developer Λαζαρος Βρύσης, θα συζητήσουμε για όλα τα αναμενόμενα χαρακτηριστικά τόσο εμφανησιακά όσο και σε επίπεδο hardware δυνατοτήτων.

 

Την Παρασκευή 22 Αυγούστου 2014 λοιπόν και ώρα 19:30 εδώ στο myphone.gr, τη μεγαλύτερη τεχνολογική κοινότητα στην Ελλάδα, θα αναμεταδώσουμε την εκπομπή σε αυτό εδώ το θέμα. Σας περιμένουμε να σχολιάσετε τα λεγόμενα και να αφήσετε στα σχόλια και τη δική σας άποψη!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

στάνταρ μόλις ακούσω την τιμή θα μου πέσουν τα δόντια........θα είναι η πιό ακριβοπληρωμένες 5 ίντσες...........να μαζευτούμε να το πάρετε:p
''teacher,mentor,ultimate opponent""
Link to comment
Share on other sites

2 διαστάσεις, 4.7" και 5.5"

Ιδια χαρακτηριστικα

Αλουμίνιο με επιστροφη/εμφαση στις καμπυλες

Ελαφρυ spec bump απο το 5s

 

Αλλο ενα υπερτιμημενο καταναλωτικο προϊον με σημα το δαγκωμένο μηλο και χιλιαδες θαυμαστες της εταιρίας να αγωνιουν να το αποκτησουν επειδη θα ειναι "μαγικο", οπως ολα τα προηγουμενα.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τουλάχιστον σύντομα το νέο λογισμικό για συμπεράσματα...
Link to comment
Share on other sites

Mπορείτε να γράψετε εδώ τις απορίες και τις ανησυχίες σας σχετικά και τα παιδιά θα φροντίσουν να απαντήσουν σε όσον το δυνατόν περισσότερες.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακούσω πρωτότυπα επιχειρήματα για το 1GB μνήμη και τα 1.800 mah της μπαταρίας :rolleyes:.
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακούσω πρωτότυπα επιχειρήματα για το 1GB μνήμη και τα 1.800 mah της μπαταρίας :rolleyes:.

Λέγεται innovation. Δεν καταλαβαίνω την έκρηξη σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι κάποιοι δεν έβαλαν μυαλό από την ολιγοήμερη αναγκαστική απομάκρυνσή τους από τα fora του myphone και συνεχίζουν να με τις προσωπικές διενέξεις και γενικότερα με την παραβίαση των Ο.Π.Χ..

 

Τα Ο/Τ πλέον θα διαγράφονται χωρίς άλλη προειδοποίηση.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σταματησα να ακούω 1ον γιατί η μπαταρία σας αρκεί οπως είπατε και ουσιαστικά 2-3 συσκευές έχουν καλη αυτονομία(πραγματικα σοκαριστικο) και 2ον γιατι δεν βρίσκετε νοημα να ανέβει η ram.

 

Καλη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Σταματησα να ακούω 1ον γιατί η μπαταρία σας αρκεί οπως είπατε και ουσιαστικά 2-3 συσκευές έχουν καλη αυτονομία(πραγματικα σοκαριστικο) και 2ον γιατι δεν βρίσκετε νοημα να ανέβει η ram.

 

Καλη συνέχεια

 

Νομίζω πως η άποψη του καθενός είναι σεβαστή κι όταν πρόκειται από developer ο οποίος εκμεταλλεύεται την ποσότητα της RAM τουλάχιστον εγώ την λαμβάνω σοβαρα υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η άποψη του καθενός είναι σεβαστή κι όταν πρόκειται από developer ο οποίος εκμεταλλεύεται την ποσότητα της RAM τουλάχιστον εγώ την λαμβάνω σοβαρα υπόψιν.

 

Πολυ ενδιαφερουσα τοποθετηση :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ακούσω πρωτότυπα επιχειρήματα για το 1GB μνήμη και τα 1.800 mah της μπαταρίας :rolleyes:.

Νομίζω ότι έχει εξαντληθεί.

Πολυ ενδιαφερουσα τοποθετηση :)

Όχι όμως η ποιο ενδιαφέρουσα. :p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά, για το θέμα ram ήθελα μεγαλύτερη αναφορά από το Λάζαρο,ως developer(γιατι περισσότερο άκουσα τοποθετήσεις από εμπειρίες σα χρήστης) που θα γνωρίζει αρκετά πράγματα, σε συγκεκριμένους λόγους για τους οποίους πιστεύει οτι δε θα βοηθήσει ή μπορεί να βοηθήσει η μεγαλύτερη μνήμη...πέρα απλά από την αναφορά για περισσότερες ανοιχτές εφαρμογές που θα επιβαρύνουν την αυτονομία...

 

επίσης να συζητηθεί το θέμα ram και σύμφωνα με την πολιτική της 2-ετίας της apple στα χαρακτηριστικά...που δεν έγινε καμία αναφορά..

το λέω γιατί γίνονται αναφορές γενικότερα κρίνοντας μόνο τις μέχρι τώρα υλοποιήσεις των iphone που δεν είχαν θέμα με τη μνήμη, αλλά υπήρξαν αλλαγές στη μνήμη σε κάθε κύκλο συσκευών παράλληλα και με τα άλλα χαρακτηριστικά.

το ζήτημα είναι όμως να γίνει αναφορά και σύμφωνα με τα μελλοντικά χαρακτηριστικά που θα έχει αλλά και με τις προοπτικές είτε στο λειτουργικό είτε στις ανάγκες και τη χρήση γενικότερα και για τις επόμενες συσκευές πέρα του 6αριου τώρα...

 

αυτό που κατάλαβα ως γενικό συμπέρασμα από την τοποθέτηση του ..είναι οτι ήρθε ο κορεσμός στο 1gb ως αναγκαιότητα στη μνήμη για το iphone.

εξακολουθώ να αμφιβάλλω για αυτό, και περισσότερο για το μέλλον,.. και περιμένω να δω σε βάθος χρόνου πως θα εξελιχθεί...

Edited by rizla7
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι τα πράγματα και για να μην παρεξηγηθώ, ξεκαθαρίζω ότι δεν αναφέρομαι στα παιδιά αλλά γενικότερα.

 

Μεγάλο ποσοστό προγραμματιστών (ακόμα μεγαλύτερο στους app developers) δεν έχουν ιδέα περί διαχείρισης μνήμης. Αυτό δικαιολογείται διότι «ανδρώθηκαν» προγραμματιστικά σε εποχές ευμάρειας πόρων του hardware και δεν αντιμετώπισαν ποτέ πραγματικούς περιορισμούς στον τελευταίο τομέα και το ότι σημαντικό ποσοστό εξ'αυτών δεν ασχολήθηκαν ποτέ με γλώσσες χαμηλότερου επιπέδου ή/και δεν έχουν ιδέα περί hw/sw interface, οργάνωση και αρχιτεκτονική υλικού κτλ. Επιπλέον, τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται, κατά κανόνα, δεν επιτρέπουν διαχείριση μνήμης σε χαμηλό επίπεδο, οπότε ακόμα και αυτοί που διαθέτουν τη γνώση, αδυνατούν την εφαρμόσουν, διότι το να χρησιμοποιήσεις διαφορετικές με πεπατημένες (αλλά αποδοτικότερες) μεθόδους και εργαλεία συνήθως δεν είναι εφικτό.

 

Οι γρήγοροι ρυθμοί και το εφήμερο της app driven ανάπτυξης, έχουν ως αποτέλεσμα την παραγωγή χαμηλής ποιότητας software, το οποίο συγκλίνει σε αξιοπρεπές επίπεδο λειτουργίας μετά από αλλεπάλληλα revisions. Η τάξη μεγέθους αλλαγών σε μια τυπική mobile εφαρμογή, συναντάται μόνο σε μεγάλα ή/και πολύπλοκα collaborative open source projects, μόνο που στα τελευταία η ίδια η πολυπλοκότητα επιτάσσει τη συνεχή βελτίωση του κώδικα, σε αντίθεση με τα apps όπου κατά κανόνα κατασπαταλούνται οι υπέραρκετοί (πλέον) πόροι του συστήματος.

 

Έχοντας γράψει χιλιάδες γραμμές κώδικα και έχοντας ασχοληθεί με την ανάπτυξη expert system που χρησιμοποιεί memory-bound αλγορίθμους, αντιλαμβάνομαι το πόσο δύσκολο είναι να αναπτυχθεί υψηλής ποιότητας κώδικας που εκμεταλλεύεται αποδοτικά το hardware. Επίσης έχω προβληματιστεί με το αποτέλεσμα της χρήσης εργαλείων για την ανάπτυξη mobile apps. Ο σκοπός είναι να υπάρξει γρήγορο turnaround, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη πρόνοια για αποδοτική χρήση του υλικού, καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις, το τελευταίο είναι overpowered και αρκεί για να καλύψει ακόμα και κακές πρακτικές ανάπτυξης λογισμικού.

 

Η Apple έχει απόλυτο έλεγχο του υποσυστήματός της και δεν ανέχεται αποκλίσεις από τις προδιαγραφές που θέτει. Με τα διαθέσιμα SDK, πράγματι το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλό ακόμα και με 1 GB RAM, όμως δεν μπορεί να παρακάμψει αυτά που ορίζει η θεωρία πληροφορίας και συγκεκριμένα ότι αν θέσεις όριο μνήμης σε βασικούς αλγορίθμους, θα πρέπει να γίνει offset στους πόρους εκτέλεσης. Για παράδειγμα αν θες να μεταφέρεις 1 λίτρο νέρο, μπορείς να κάνεις ένα δρόμο με ένα δοχείο του ενός λίτρου ή 10 δρόμους με δοχείο των 100 κυβικών εκατοστών. Όσο και να φαίνεται παράξενο, επειδή η αρχιτεκτονική ARM είναι register-register (load-store), η διαθέσιμη RAM έχει σχέση με το φόρτο του επεξεργαστή. Η χρήση πανίσχυρης CPU με 1 GB RAM, έχει να κάνει και με τη θερμοκρασία λειτουργίας και την αυτονομία. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο διπλασιασμός της RAM θα διορθώσει όλα τα προαναφερθέντα, αλλά αναμφισβήτητα θα υπάρξει βελτίωση, καθώς θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν αλγόριθμοι με μεγαλύτερο block size και κατά συνέπεια μικρότερο CPU overhead.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι τεχνικός, σε σημερινό μου ποστ έγραφα ότι ο εξαιρετικός επεξεργαστής του iPhone βοηθά πολύ στο να μην γίνεται αντιληπτή η ανάγκη για περισσότερη ram.

 

Σαν χρήστης του i5s έχω να πω ότι η ram του 1gb, είναι το μικρότερο πρόβλημα, η μάλλον δεν με απασχολεί αφού οι εφαρμογές που κλείνουν για να ελευθερώσουν ram, ανοίγουν πολύ γρήγορα αν τις χρειαστείς.

Όμως δεν μπορώ να κάνω αγορά με ορίζοντα διετίας, έχοντας 1gb.

Με φοβίζει και μου μυρίζει συμβιβασμούς.

 

Το βασικό μου πρόβλημα με το 5s είναι η αυτονομία. Δεν προσφέρεται για τίποτα άλλο εκτός από τα πολύ βασικά. Δεν είμαι καινούργιος σε iPhone και ios.

Θεωρώ ότι η σημερινή αυτονομία είναι χειρότερη από αυτή που είχαμε το 2010 με το iPhone 4.

Σήμερα δεν έκανα τίποτα άλλο εκτός από αρκετές κλήσεις. Περίπου 1 ώρα και σε κάποιες ήμουν με ανοικτή ακρόαση.

Βρισκόμουν όμως στον δρόμο και άλλαξα πολλές περιοχές.

Από τις 12 το μεσημέρι όλα αυτά. Τώρα στις 23:25' είναι στο 38%.

 

Απαράδεκτο για smartphone εν έτι 2014 που έχει γίνει προέκταση του χεριού μας.

 

Για μένα το iPhone είναι συσκευή υποστήριξης του iPad. Πολύ όμορφο, καλή οθόνη, κάμερα, ήχος αλλά δεν αρκεί ούτε για τα βασικά αν δεν μπει δύο φορές την μέρα στην πρίζα.

 

Αναγκαστικά το ενδιαφέρον μου περιορίζεται στο 6L λόγο μεγάλης μπαταρίας και φυσικά μόνο αν διαθέτει 2gb ram.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Θεωρώ πως απασχολεί πολύ το θέμα του μεγέθους της RAM, χωρίς να υπάρχει προφανής λόγος αυτή τη στιγμή. Καθημερινά κρίνουμε τις επιδόσεις του iPhone μας με τη χρήση του, και ο βαθμός ικανοποίησης ορίζει τα συμπεράσματα που βγάζουμε. Ο χρήστης είναι ο πελάτης, αυτός έχει πάντα δίκιο, ο developer ας βρει λύση (γι' αυτό πληρώνεται άλλωστε).

 

Στα iPhone 5 & 5s που εξοπλίζονται με 1GB RAM η κάθε εφαρμογή έχει πάνω από 500MB διαθέσιμα για να τρέξει, για παράδειγμα να αναφέρω πως κλασικές περιπτώσεις, όπως το Instagram, θα χρειαστούν 50-100MB έκαστη ενώ ένα παιχνίδι 100-150ΜΒ στη RAM. Άλλες εφαρμογές, όπως το Mail απαιτούν ακόμη λιγότερη μνήμη. Με αυτά τα δεδομένα "μένουν ανοιχτές στη μνήμη" 5-10 εφαρμογές και φορτώνουν ακαριαία. Αν νιώθετε πως το τελευταίο είναι περιοριστικό, τότε ναι, η περισσότερη μνήμη καθίσταται επιτακτική ανάγκη. Τώρα, από την πλευρά του developer, αν θέλει να δημιουργήσει μία εφαρμογή που χρειάζεται περισσότερη μνήμη για να λειτουργήσει, θα έχει πρόβλημα. Προσωπικά, δε βλέπω τι είδους εφαρμογή θα μπορούσε να είναι αυτή...

 

Σημειώστε δε, πως μια εφαρμογή σχεδιάζεται έτσι ώστε να εκτελείται απρόσκοπτα και στις παλαιότερες συσκευές που δεν έχουν "τελειώσει" ακόμα. π.χ. iPhone 4, 4S με μόλις 512ΜΒ συνολικής RAM.

 

Μην ξεχνάτε πως οι iOS εφαρμογές πριν μερικά χρόνια "έτρεχαν" στο iPhone 3G με 128MB RAM και με μόλις 40-50ΜΒ διαθέσιμα για τις εφαρμογές. Ναι, το iSouvlaki είχε αποτύπωμα στη μνήμη κάτω από 50MB.

 

Με τους διαδοχικούς διπλασιασμούς στη RAM που έγιναν τα επόμενα χρόνια (8πλασιασμός από το αρχικό iPhone) η έγνοια του developer για οικονομία στη μνήμη σιγά σιγά ξεχάστηκε, προφανώς. Από κει που έπρεπε να στριμωχτείς σε μόλις 50MB φτάσαμε στην άπλα των 500ΜΒ. Εφαρμογές όπως το Twitter, έτρεχαν και τότε... κανονικότατα (και δεν άλλαξαν σημαντικά). Μην ξεχνάμε πως πρόκειται για Mobile Applications, εφαρμογίδια που κάνουν πέντε δέκα απλά πράγματα.

 

Η αλλαγή που απαίτησε άμεσα περισσότερη μνήμη είναι αυτή του διπλασιασμού την ανάλυσης της οθόνης (Retina) από το iPhone 4 και μετά, που έκανε όλα τα γραφικά στοιχεία των εφαρμογών πολύ πιο μνημοβόρα.

 

Περισσότερο απ' όλα "βάρυνε" το λειτουργικό, που με τις βελτιώσεις και τις προσθήκες που έγιναν, έχει σημαντικά μεγαλύτερο αποτύπωμα στη μνήμη στις τελευταίες εκδόσεις.

 

Αυτό δε σημαίνει πως δε θα δούμε 2GB RAM - σαν χρήστης και developer δεν τα έχω ανάγκη. H Apple η ίδια γνωρίζει καλύτερα πόσο απαιτητικό θα είναι το iOS 8 και μετά το 9 κ.ο.κ., με τι αναλύσεις οθόνης θα εφοδιάσει τις νέες συσκευές και θα αποφασίσει αν θα δώσει 2GB RAM τελικά.

 

Ας βάλουν πρώτα 2GB RAM στο iPad...

 

Άσχετο, αλλά να σημειώσω πως καταλήγουμε να αισθανόμαστε λίγα ολόκληρα Gigabytes RAM σε κινητά τηλέφωνα, ενώ αυτά τα μεγέθη τα συναντάμε σε H/Y!

 

Σε πολλές περιπτώσεις έχουμε ξεκάθαρο ράλλυ εντυπώσεων για τα τεχνικά χαρακτηριστικά, και σαφή κατασπατάληση των πόρων του συστήματος από τους developers.

 

Αν μου δώσεις 2€ για ένα μπουκαλάκι νερό, θα στο πουλήσω 2€ - δε σημαίνει όμως ότι δε θα το πουλούσα και 0,5€.

Edited by lvrysis
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή που απαίτησε άμεσα περισσότερη μνήμη είναι αυτή του διπλασιασμού την ανάλυσης της οθόνης (Retina) από το iPhone 4 και μετά, που έκανε όλα τα γραφικά στοιχεία των εφαρμογών πολύ πιο μνημοβόρα.

Αυτο σημαινει οτι τα ipads με την τεραστια αναλυδη οθονης υποφερουν περισσοτερο? στην πραξη δεν φαινεται κατι τετοιο παντως.

 

Περισσότερο απ' όλα "βάρυνε" το λειτουργικό, που με τις βελτιώσεις και τις προσθήκες που έγιναν, έχει σημαντικά μεγαλύτερο αποτύπωμα στη μνήμη στις τελευταίες εκδόσεις.
αυτο ειναι αληθεια. Το ios στην 7 εκδοχη του βαρυνε αποτομα.

 

Αυτό δε σημαίνει πως δε θα δούμε 2GB RAM - σαν χρήστης και developer δεν τα έχω ανάγκη. H Apple η ίδια γνωρίζει καλύτερα πόσο απαιτητικό θα είναι το iOS 8 και μετά το 9 κ.ο.κ., με τι αναλύσεις οθόνης θα εφοδιάσει τις νέες συσκευές και θα αποφασίσει αν θα δώσει 2GB RAM τελικά.

Αυτο λεω τοσες μερες και με λενε φανμπου και με τυφλη εμποστοσυνη.

Συμφωνω απολυτα με την τοποθετηση σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

@ivrysis

Αγαπητέ, η Apple στο θέμα ram μας έχει αποδείξει ότι δυστυχώς δεν ξέρει τι κάνει.

Το έγραψα χθες σε άλλο post.

Το 3g που ανέφερες, αναγκάστηκα να το πουλήσω αμέσως μόλις κυκλοφόρησε το 3gs και έγιναν διαθέσιμα τα προγράμματα πλοήγησης. Απλά δεν τα σήκωνε.

 

Το ίδιο και στο iPad 1. Θυμάμαι είχε βγει τότε το real racing 2.

Η έκδοση HD κρασαρε στην εκκίνηση κάνοντας έτσι εκκαθάριση ram.

Αναγκάστηκα να παίζω την έκδοση για iPhone που την άντεχε.

 

Το ίδιο στα MacBook. Οι εκδόσεις που κυκλοφόρησαν με snow leopard στην πορεία χρειάστηκαν τριπλασιασμο της ram για να ανταπεξέλθουν στις νεότερες εκδόσεις Mac os.

 

Συνεπώς δεν με πείθουν όσοι υποστηρίζουν ότι ξέρει τι κάνει η Apple.

H Apple αποφασίζει με γνώμονα την μάζα και διάφορες οικονομικο-κατασκευαστικές παραμέτρους που όμως δεν με ενδιαφέρουν.

Εγώ θέλω άνεση στην χρήση μου και κανένα περιορισμό τα δύο χρόνια που θα την χρησιμοποιήσω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@ivrysis

Αγαπητέ, η Apple στο θέμα ram μας έχει αποδείξει ότι δυστυχώς δεν ξέρει τι κάνει.

Το έγραψα χθες σε άλλο post.

Το 3g που ανέφερες, αναγκάστηκα να το πουλήσω αμέσως μόλις κυκλοφόρησε το 3gs και έγιναν διαθέσιμα τα προγράμματα πλοήγησης. Απλά δεν τα σήκωνε.

 

Το ίδιο και στο iPad 1. Θυμάμαι είχε βγει τότε το real racing 2.

Η έκδοση HD κρασαρε στην εκκίνηση κάνοντας έτσι εκκαθάριση ram.

Αναγκάστηκα να παίζω την έκδοση για iPhone που την άντεχε.

 

Το ίδιο στα MacBook. Οι εκδόσεις που κυκλοφόρησαν με snow leopard στην πορεία χρειάστηκαν τριπλασιασμο της ram για να ανταπεξέλθουν στις νεότερες εκδόσεις Mac os.

 

Συνεπώς δεν με πείθουν όσοι υποστηρίζουν ότι ξέρει τι κάνει η Apple.

H Apple αποφασίζει με γνώμονα την μάζα και διάφορες οικονομικο-κατασκευαστικές παραμέτρους που όμως δεν με ενδιαφέρουν.

Εγώ θέλω άνεση στην χρήση μου και κανένα περιορισμό τα δύο χρόνια που θα την χρησιμοποιήσω.

 

Κωστα, δεν ειχα καμια απο τις 2 συσκευες που αναφερεις και δεχομαι οτι μπορει να ειναι οπως τα λες. Κανεις δεν ειπε οτο δεν γινονται και λαθος επιλογες.

Αλλα γινονται και πολλες σωστες. Παραδειγμα το i5 που κλεινει 2 χρονια και ειναι οχι απλα ακμαιο, αλλα με ελαχιστη διαφορα σε καθημερινη εμπειρια χρησης απο το 5s. Βαλτο διπλα στο s3 και πες μου, δεν θα βαλεις τα γελια?

Επισης, το ipad2. Τα ξερεις, τι να λεω τωρα. Ποιος ειχε παρει android tablet το 2011 και δεν το εχει σπασει μεχρι σημερα...

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, δεν ειχα καμια απο τις 2 συσκευες που αναφερεις και δεχομαι οτι μπορει να ειναι οπως τα λες. Κανεις δεν ειπε οτο δεν γινονται και λαθος επιλογες.

Αλλα γινονται και πολλες σωστες. Παραδειγμα το i5 που κλεινει 2 χρονια και ειναι οχι απλα ακμαιο, αλλα με ελαχιστη διαφορα σε καθημερινη εμπειρια χρησης απο το 5s. Βαλτο διπλα στο s3 και πες μου, δεν θα βαλεις τα γελια?

Επισης, το ipad2. Τα ξερεις, τι να λεω τωρα. Ποιος ειχε παρει android tablet το 2011 και δεν το εχει σπασει μεχρι σημερα...

Το android Γιάννη εξελίσσεται πολύ πιο γρήγορα. Η διαφορά φαίνεται όπως σου έγραψα και σε άλλο νήμα, στο πόσο άνετα πηγαίνουν συσκευές σαν το Moto G μ ένα γιγα ram και αρχαίο επεξεργαστή.

Η Samsung με το S3 δεν είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα. Το S3 χωρίς τις παρεμβάσεις της Sammy θα ήταν ένα πολύ καλό τηλέφωνο και φαίνεται από το NEXUS 4 που κυκλοφόρησε την ίδια περίοδο με το iPhone 5.

To έχω στο συρτάρι με ραγισμένο κρύσταλλο και βλέπω ότι σε smoothness δεν υστερεί πουθενά.

 

Όσο για το iPad 2, δεν βγάζει η Apple σήμερα συσκευές σαν αυτό αναφορικά με την ποιότητα κατασκευής.

Στα χέρια της γυναίκας μου που χρησιμοποιεί μόνο τον browser και την εφαρμογή μουσικής αντέχει. Στα δικά μου όχι.

 

Με λίγα λόγια είμαι στην φάση που θέλω να έχω iPhone και σκόπευα τώρα που πάει σε μεγαλύτερη οθόνη να πάρω το 6αρι για δύο χρόνια.

Η εμπειρία μου σαν χρήστη smartphone, μου λέει ότι με 1gb ram, θα υπάρξουν σύντομα συμβιβασμοί. Το 6s πιστεύω ότι θα είναι το δεύτερο iPhone μετά το 3gs που θα ανέβει σε ram. Μόνο και μόνο οι έξτρα εφαρμογές που θα προσθέσει μαζί με αυτές του iWatch που πρέπει να τρέχουν συνεχώς θα κρατούν περισσότερη ram απ ότι τώρα.

Όσοι έχουν beta ios 8 δεν έχουν δει κάτι διαφορετικό στην διαχείριση της ram για να μας κάνει αισιόδοξους.

 

Σίγουρα η Apple πήρε αυτή την απόφαση για λόγους σκοπιμότητας.

Το μέλλον θα δείξει.

Εγώ πάντως δεν ρισκάρω την αγορά του. Είναι πολλά χρήματα και για να το πουλήσεις πρέπει να χάσεις αρκετά.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις γιατί το S3 είναι για γέλια δίπλα στο Ν4; λόγω του 1gb RAM

 

Δες το αδελφάκι του Ν4 πως πάει με όλες τις παρεμβάσεις της LG

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

H εκπομπή ανέβηκε στο επίσημο κανάλι μας στο iTunes και στη σελίδα μας στο soundcloud,

 

iTunes APPLETEAM CAST

Soundcloud APPLETEAM CAST

 

Εάν επιθυμείτε να ενημερώνεστε για τα νεότερα podcasts μπορείτε να μας ακολουθήσετε :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι τα ipads με την τεραστια αναλυδη οθονης υποφερουν περισσοτερο? στην πραξη δεν φαινεται κατι τετοιο παντως.

 

Αυτό είναι αλήθεια, δεν είναι τόσο εμφανές - αλλά δε σημαίνει πως δεν ισχύει. Για παράδειγμα, και ενώ στο 3GS έγινε διπλασιασμός της ανάλυσης της οθόνη, είχαμε και στην αμέσως επόμενη γενιά - στο iPhone 4. Το 4άρι θα ήταν αδύνατο να τρέξει με 256MB RAM. Στη συγκεκριμένη περίπτωση υπήρχε θέμα ακόμη και στην GPU που λόγω της μεγαλύτερης ανάλυσης το 4άρι γονάτιζε πιο εύκολα από το 3GS, παρότι ήταν πιο γρήγορο.

 

Δεν είναι έτσι τα πράγματα και για να μην παρεξηγηθώ, ξεκαθαρίζω ότι δεν αναφέρομαι στα παιδιά αλλά γενικότερα.

 

Μεγάλο ποσοστό προγραμματιστών (ακόμα μεγαλύτερο στους app developers) δεν έχουν ιδέα περί διαχείρισης μνήμης. Αυτό δικαιολογείται διότι «ανδρώθηκαν» προγραμματιστικά σε εποχές ευμάρειας πόρων του hardware και δεν αντιμετώπισαν ποτέ πραγματικούς περιορισμούς στον τελευταίο τομέα και το ότι σημαντικό ποσοστό εξ'αυτών δεν ασχολήθηκαν ποτέ με γλώσσες χαμηλότερου επιπέδου ή/και δεν έχουν ιδέα περί hw/sw interface, οργάνωση και αρχιτεκτονική υλικού κτλ. Επιπλέον, τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται, κατά κανόνα, δεν επιτρέπουν διαχείριση μνήμης σε χαμηλό επίπεδο, οπότε ακόμα και αυτοί που διαθέτουν τη γνώση, αδυνατούν την εφαρμόσουν, διότι το να χρησιμοποιήσεις διαφορετικές με πεπατημένες (αλλά αποδοτικότερες) μεθόδους και εργαλεία συνήθως δεν είναι εφικτό.

 

Οι γρήγοροι ρυθμοί και το εφήμερο της app driven ανάπτυξης, έχουν ως αποτέλεσμα την παραγωγή χαμηλής ποιότητας software, το οποίο συγκλίνει σε αξιοπρεπές επίπεδο λειτουργίας μετά από αλλεπάλληλα revisions. Η τάξη μεγέθους αλλαγών σε μια τυπική mobile εφαρμογή, συναντάται μόνο σε μεγάλα ή/και πολύπλοκα collaborative open source projects, μόνο που στα τελευταία η ίδια η πολυπλοκότητα επιτάσσει τη συνεχή βελτίωση του κώδικα, σε αντίθεση με τα apps όπου κατά κανόνα κατασπαταλούνται οι υπέραρκετοί (πλέον) πόροι του συστήματος.

 

Έχοντας γράψει χιλιάδες γραμμές κώδικα και έχοντας ασχοληθεί με την ανάπτυξη expert system που χρησιμοποιεί memory-bound αλγορίθμους, αντιλαμβάνομαι το πόσο δύσκολο είναι να αναπτυχθεί υψηλής ποιότητας κώδικας που εκμεταλλεύεται αποδοτικά το hardware. Επίσης έχω προβληματιστεί με το αποτέλεσμα της χρήσης εργαλείων για την ανάπτυξη mobile apps. Ο σκοπός είναι να υπάρξει γρήγορο turnaround, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερη πρόνοια για αποδοτική χρήση του υλικού, καθώς στις περισσότερες περιπτώσεις, το τελευταίο είναι overpowered και αρκεί για να καλύψει ακόμα και κακές πρακτικές ανάπτυξης λογισμικού.

 

Η Apple έχει απόλυτο έλεγχο του υποσυστήματός της και δεν ανέχεται αποκλίσεις από τις προδιαγραφές που θέτει. Με τα διαθέσιμα SDK, πράγματι το αποτέλεσμα μπορεί να είναι καλό ακόμα και με 1 GB RAM, όμως δεν μπορεί να παρακάμψει αυτά που ορίζει η θεωρία πληροφορίας και συγκεκριμένα ότι αν θέσεις όριο μνήμης σε βασικούς αλγορίθμους, θα πρέπει να γίνει offset στους πόρους εκτέλεσης. Για παράδειγμα αν θες να μεταφέρεις 1 λίτρο νέρο, μπορείς να κάνεις ένα δρόμο με ένα δοχείο του ενός λίτρου ή 10 δρόμους με δοχείο των 100 κυβικών εκατοστών. Όσο και να φαίνεται παράξενο, επειδή η αρχιτεκτονική ARM είναι register-register (load-store), η διαθέσιμη RAM έχει σχέση με το φόρτο του επεξεργαστή. Η χρήση πανίσχυρης CPU με 1 GB RAM, έχει να κάνει και με τη θερμοκρασία λειτουργίας και την αυτονομία. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο διπλασιασμός της RAM θα διορθώσει όλα τα προαναφερθέντα, αλλά αναμφισβήτητα θα υπάρξει βελτίωση, καθώς θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν αλγόριθμοι με μεγαλύτερο block size και κατά συνέπεια μικρότερο CPU overhead.

 

Θα συμφωνήσω στο σύνολο το κειμένου, απλά θα αναφερθώ στο είδος των υπό ανάπτυξη εφαρμογών όπως έκανα και στο παραπάνω μήνυμα.

 

Instagram, Twitter, Facebook, Foursquare, Mail Apps, Skype, Messenger, Viber και παραπλήσιες κερδίζουν στη δημοφιλία. Έχουν ελάχιστες απαιτήσεις.

Ακόμη και τα κορυφαία παιχνίδια, Angry Birds, Fruit Ninja, Cut the Rope, 2048, χιλιάδες κουιζάκια, είναι βούτυρο στο ψωμί ενός iPhone 5 ή 5s.

 

Το browsing είναι τεράστιος βραχνάς - και θα είναι, καθώς δε μπορεί κανείς να περιορίσει τις απαιτήσεις των ιστοχώρων. Δυστυχώς το πρόβλημα δε μπορεί να σωθεί από τις βελτιστοποιήσεις στους browsers. Αν δε δώσουν περισσότερη μνήμη στα επερχόμενα iPads, Θα μείνω με το 4άρι. Παρόμοια είναι η γνώμη μου και για το iPhone των 5.5', που λογικά θα προορίζεται για πιο εξεζητημένη χρήση.

 

Όμως, και για να γυρίσω τη κουβέντα, αν έρθει η παραπανίσια RAM με αυτή την αυτονομία θα είναι μια τρύπα στο νερό.

 

Τέλος, κάτι που δεν το συζητά κανείς καθότι οι περισσότεροι είμαστε Power Users και σκεφτόμαστε τα νέα μοντέλα των 4.7' και 5.5', κατά τη γνώμη μου πρέπει να ανανεωθεί και το μοντέλο των 4' και να συνεχίσει να αναβαθμίζεται κανονικά. Αν δε γίνει κάτι τέτοιο, θα το θεωρήσω μέγιστο σφάλμα.

 

Απαιτώ καλύτερη φωτογραφική σε όλη τη σειρά iPhones. Και στερεοφωνική λήψη ήχου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...