Jump to content

Στο Παρά Πέντε (Mega)


castrato
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτό το thread προτείνω να γράφουμε για τη νέα κωμική σειρά του Μέγκα "Στο Παραπέντε". Μάλλον άξιζε που περιμέναμε για τη νέα σειρά του Καμπουτσίδη. Εκ πρώτης όψεως μοιάζει πάρα πολύ στις Σαββατογεννημένες (χαρακτήρες διαφορετικοί μεταξύ τους, οι οποίοι μοιράζονται ένα κοινό μυστικό. Απ' ότι φαίνεται η σειρά ξεφεύγει από το γνωστό κλισέ της συγκατοίκησης και τα γυρίσματα γίνονται σε χώρους πραγματικούς και όχι σε στούντιο που νομίζεις ότι το σκηνικό θα πέσει και θα σε πλακώσει.

 

Πιστεύω ότι και πάλι η επιλογή των ρόλων είναι καταπληκτική και είναι πολύ δύσκολο να πεις ότι ένας χαρακτήρας είναι καλύτερος από τον άλλο, καθώς απ' ότι φαίνεται αλληλοσυμπληρώνονται. Ελπίζω το σήριαλ να συνεχίσει έτσι δυναμικά (στην αρχή είμαστε ακόμα) με φρέσκιες ατάκες και πρωτόγνωρες καταστάσεις (Όχι άλλες καταστάσεις τύπου Cafe της Χαράς και εκφάνσεις του υστερικού φαινομένου του Ρώμα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καταπληκτικοί!

 

Τρομερές ατάκες και προφανώς θα έχει πολύ γέλιο και στην συνέχεια.

 

Άπαικτο το, 'δεν μπορώ να κλείσω ραντεβού στις 3 γιατί έχει Χουάνα η Παρθένα'.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ! Αξίζε που το περιμέναμε...

Αν και με ενόχλησε κάτι... αυτό στην αρχή με τη παρουσίαση των χαρακτήρων... μου καθόταν στο λαιμό...

Link to comment
Share on other sites

Για οσους δεν ειδαμε χτες το πρωτο επεισοδιο θα προβληθει ξανα σημερα σε επαναληψη στης 23.50...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή σειρά με πολύ καλό σενάριο και απίστευτες ερμηνείες (Η Καρύδη μου την σπάει λίγο)
Link to comment
Share on other sites

Moυ άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις, το σενάριο είναι πολύ πρωτότυπο για κωμωδία, το όλο concept διαφορετικό, μένει να δούμε αν θα μας δικαιώσει η σειρά στη συνέχεια. :cool:
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο επεισόδιο μου άρεσε, καλές ερμηνείες, φοβερές και φαρμακερές (ενίοτε!) ατάκες! Επίκαιρο και άμεσο!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΤΕΛΕΙΟ.ηταν φοβερο.ωραιο σεναριο.και ο καπουτζηδης στο ρολο που παιζει εινια τρομερος!!

 

{υ.γτο safe sex series σας αρεσε?}

Link to comment
Share on other sites

Τί να πρωτοξεχωρίσεις από το επεισόδιο. Εκεί που κατουρήθηκα από τα γέλια ήταν:

 

1. Η Ζουμπουλία πάνω στο τρακτέρ με μουσική υπόκρουση τον Ιππότη της Ασφάλτου, να κόβει το ρεύμα στο χωριό. ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!

 

2. Οι αντιδράσεις της Ζουμπουλίας στην κλειστοφοβία της Καρύδη

 

3. Η σκηνή με το κουκλοθέατρο (παιδικό πρόγραμμα του Τηλε Βοας) που ο "Λαζάρου" χάνει τα λόγια του και τσακώνεται με την ξαδέλφη του

 

4. Η φάση με την ανακοίνωση της έλευσης της Αγίας Αικατερίνης στη γειτονιά από τη γιαγιά του "Χοσε" καθώς και η φάση με το πεπόνι και τη γειτόνισσα με το αλτσχάιμερ.

 

5. Η σκηνή στο σκυλάδικο με τη λουλουδού που πήρε το μικρόφωνο

Link to comment
Share on other sites

:up: Κορυφαιο :up:

 

"Το παιδι αν μεγαλωσει στο χωριο θα εχει accent"

"Ti καλε? Αυτο που βαζουμε στις μασχαλες?" :rotfl:

 

Ζουμπουλια all the euro!!

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Όντως, μορφή η Ζουμπουλία. Όπως και οι 2 μισοτρελες γιαγιάδες :lol:
Link to comment
Share on other sites

:up: Κορυφαιο :up:

 

"Το παιδι αν μεγαλωσει στο χωριο θα εχει accent"

"Ti καλε? Αυτο που βαζουμε στις μασχαλες?" :rotfl:

 

Ζουμπουλια all the euro!!

 

Το άκουσα και γώ!

 

Respect :)

Link to comment
Share on other sites

Και το άλλο:

Καρύδη: Θέλω κάπου να κάτσω.

Ζουμπουλία: Όχι εδώ στην κουζίνα πάμε στο σαλόνι....

 

ή

 

όταν ο Λαζάρου πείραζε την ξαδέρφη του για την ηλικία της:

- Πήρα φόρεμα για τη δεξίωση.

- Γιατί δεν βάζεις αυτό που φορούσες τα Χριστούγεννα;

- Ποια Χριστουγεννα;

- Τα πρώτα στη Βηθλεέμ!!!

 

Από τις παρουσιάσεις των χαρακτήρων είδα του Χοσέ, του Λαζάρου και της κοπέλας που την έδιωχναν από παντού.

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

to allo me tis gries eixe gelio

 

-ti einai auto

-o gios mou mou esteilei mms,exei kai bluetooth

-thelo kai ego

-3g na pareis

-nai 3g thelo

:w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο εγω περιμενα κατι παραπανω? Κανονιζα να δω desperate housewives αλλα λογω του οτι σε ολη την περιοχη ο ΟΤΕ απο δευτερα πρωι ως τριτη απογευμα τον ειχε πιει εκατσα να δω τηλεοραση...περιμενα κατι παραπανω και μαλιστα σημερα το μεσημερακι εβλεπα τις σαββατογεννημενες σε επαναληψη,και γελασα πολυ περισσοτερες φορες απο τι με το παρα πεντε που ειδικα στο πρωτο επεισοδιο θα πρεπε να δινει ρεστα.

Οχι οτι δεν βλεποταν βεβαια, μου κινησε αρκετα την περιεργεια ωστε να το δω και την επομενη φορα...

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα μονο εγω περιμενα κατι παραπανω? Κανονιζα να δω desperate housewives αλλα λογω του οτι σε ολη την περιοχη ο ΟΤΕ απο δευτερα πρωι ως τριτη απογευμα τον ειχε πιει εκατσα να δω τηλεοραση...περιμενα κατι παραπανω και μαλιστα σημερα το μεσημερακι εβλεπα τις σαββατογεννημενες σε επαναληψη,και γελασα πολυ περισσοτερες φορες απο τι με το παρα πεντε που ειδικα στο πρωτο επεισοδιο θα πρεπε να δινει ρεστα.

Οχι οτι δεν βλεποταν βεβαια, μου κινησε αρκετα την περιεργεια ωστε να το δω και την επομενη φορα...

 

Kαλό ήταν, εμένα μου άρεσε. Νομίζω σπανίως μια σειρά μπορεί να είναι πάρα πολύ αστεία από το πρώτο επεισόδιο, όπου γνωρίζεις για πρώτη φορά τους ήρωες και μαθαίνεις μέσες άκρες την ιστορία. Αργότερα στρώνουν συνήθως και βγάζουν περισσότερο γέλιο. Και κακά τα ψέμματα, στα περισσότερα sitcoms το 50% και βάλε των αστείων προέρχονται από την επανάληψη.

 

Αυτό που δε μου άρεσε κάπως είναι ότι σχεδόν όλο το γέλιο βγαίνει από τους χαρακτήρες και από ιστορίες παράλληλες με τη βασική. Είναι νωρίς να κρίνουμε βέβαια, αλλά σπανιότατα βγαίνει ελληνική κωμωδία με πραγματικά αστεία ιστορία (π.χ. Εγκλήματα). Ελπίζω να κάνω λάθος.

 

Η Ζουμπουλία είναι πολύ κουραστικός και προβλέψιμος χαρακτήρας που στο πρώτο επεισόδιο έμοιαζε να το έχει σκάσει από το Καφέ της Χαράς. Αν συνεχίσει έτσι σε 3 επεισόδια θα έχει εξαντληθεί. Οι υπόλοιποι χαρακτήρες βέβαια άψογοι, ιδίως η Καρύδη και οι γιαγιάδες :p

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εμένα το πρώτο επεισόδιο των Σαββατογεννημένων (όπως και των Δύο Ξένων όπως και του Κων/νου & Ελένης) δεν μου άρεσε καθόλου, στη συνέχεια όμως... :cool:
Link to comment
Share on other sites

ΑΠΛΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!

 

To περίμενα καλό, αλλά ήταν πολύ τέλειο!!

 

TOP Στιγμες:

 

1.(Υπάλληλος της Καρύδη) Αύριο στις 4.30 έχετε ραντεβού

(Καρύδη) Α στις 4.30 δεν μπορώ έχει τη Χουάνα,την Παρθένα

 

 

2.(Μεσα στο ασανσέρ)

(Καρύδη) Αχ δεν μπορώ κάπου να κάτσω

(Ζουμπουλία) Ναι ναι, αλλά μην κάτσεις εδώ στην κουζίνα, πάμε μέσα στο σαλόνι.

 

3.(Γιαγιάδες)

(Γιαγιά Καπουτζίδη) Αύριο έρχεται η Αγία Αικατερίνη

(Καπουτζίδης) Θα μείνεται εδώ, ή θα την πάτε κάπου έξω;

 

Απλά τέλειο!!!!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και μένα δε με πόρωσε από τη πρώτη στιγμή γιατί με κούρασε πολύ η παρουσίαση των χαρακτήρων αλλά σιγά σιγά άρχισε να φτιάχνει. Εντάξει και στις Σαββατογεννημένες δε ξεκαρδιζόσουν από το πρώτο λεπτό. Πάντως αν κρίνω από τα νούμερα πήγε πολύ καλά δεύτερο πρόγραμμα μετά το καφέ της χαράς αφήνοντας τη νέα σειρά της Παπαοικονόμου πολύ πίσω...

Στο παρά πέντε 13,8 (32,1)

Μώβ ροζ 9,3 (22,0)

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσε παρα πολυ γελασα και εγω παρα πολυ με τις ατακες που αναφερατε παραπανω(να μην τις επαναλαμβανω)!Καταρχην δεν ειναι γυρισμενο σε ενα στουντιο χρησιμοποιουν εξωτερικους χωρους, πολυ εξυπνες ατακες,καλοι ηθοποιοι πιστευω θα γελασουμε πολυ φετος!
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο αλλά γιατί όλα τα ελληνικά σήριαλ που γυρίζονται σε εσωτερικούς χώρους έχουν τόσο άθλια σκηνικά;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οι παραγωγοί δε διαθέτουν περισσότερα χρήματα μαλλον
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...