Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6600i Slide


varsamis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω ακόμα και ελπίζω να μην έχω γίνει κουραστικός!

Όταν πρόκειται να συντάξω νέο μήνυμα στο κενό που πρέπει να πεί ο αριθμός του λήπτη(όταν αυτός δεν ειναι στις επαφές μου) η επιλογή μου βγαίνει στην λειτουργία γλώσσας και όχι στην αριθμητική λειτουργία.Συνεπώς πρέπει να επιλέξω πρώτα αριθμητική λειτουργία και μετά να μπεί ο αριθμός.Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια ντιφόλτ ρύθμιση ώστε το κενό εκείνο να επιλέγει πάντα αριθμό και όχι γράμματα?Ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά

Χρήστος

 

Δυστυχώς αυτό ισχύει και όσο και αν το έψαξα, δε βρήκα λύση. Απλά κάνε μια κλήση (ίσα ίσα να μπει στις τελευταίες κλήσεις) στον αριθμό που θέλεις να στείλεις μήνυμα και μετά τον βρίσκεις βρέστον από το μητρώο κλήσεων...

Λίγο μπακάλικη λύση, αλλά καλύτερη από το να αλλάζεις λειτουργία...

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά καταλάθος ενώ συνέδεσα το κινητό με το pc,το autorun-killer μου έσβησε από την κάρτα το iLauncher.exe και το autorun.inf.Προσπαθώ να το ξανασυνδέσω αλλά δεν το αναγνωρίζει με τίποτα το Pc Suite (7.1)!Θα μπορούσε κανείς να μου τα στείλει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές που έχω 2 ή τρία νούμερα (δηλάδη ένα κινητό και ένα σταθερό π.χ.) όταν διαλέξω την επαφή και πατήσω το πράσινο κουμπί για κλήση το default νούμερο που καλεί είναι το σταθερό!!! Υπάρχει τρόπος να αλλάξω αυτή την επιλογή? Μου φαίνεται πολύ άκυρο... Σε όλες τις προηγούμενές μου συσκευές το default ήταν το mobile...
Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές που έχω 2 ή τρία νούμερα (δηλάδη ένα κινητό και ένα σταθερό π.χ.) όταν διαλέξω την επαφή και πατήσω το πράσινο κουμπί για κλήση το default νούμερο που καλεί είναι το σταθερό!!! Υπάρχει τρόπος να αλλάξω αυτή την επιλογή? Μου φαίνεται πολύ άκυρο... Σε όλες τις προηγούμενές μου συσκευές το default ήταν το mobile...

 

Πάτα Στοιχεία-τον αριθμό που θέλεις-Επιλογές-Ως προεπιλογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα καταφέρω να εμφανίσω στην οθόνη αυτή την κλασσική σειρούλα με την ώρα και την ημερομηνία όταν το κινητό είναι σε αναμονή; σε όλα τα κινητά nokia που είχα μέχρι τώρα υπήρχε αυτή η εφαρμογή αλλά σε αυτό δεν εμφανίζεται με τίποτα... μου το έχει εμφανίσει μόνο 2 φορές σε άκυρες στιγμές και χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις... δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική εμφανίζεται μια φορά στις 4 μέρες!!

 

μιλάω για την οθόνη χωρίς χρώματα που δείχνει μόνο την ώρα και την ημερομηνία την ώρα που το τηλέφωνο δεν χρησιμοποιείται!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα νοκια Ν86 αν βαλω την καρτα μνημης του σε ενα 6600ι θα μου εμφανισει τα μηνυματα που εχω αποθηκευμενα μεσα η οχι? ξερει κανεις?
Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα καταφέρω να εμφανίσω στην οθόνη αυτή την κλασσική σειρούλα με την ώρα και την ημερομηνία όταν το κινητό είναι σε αναμονή; σε όλα τα κινητά nokia που είχα μέχρι τώρα υπήρχε αυτή η εφαρμογή αλλά σε αυτό δεν εμφανίζεται με τίποτα... μου το έχει εμφανίσει μόνο 2 φορές σε άκυρες στιγμές και χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις... δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική εμφανίζεται μια φορά στις 4 μέρες!!

 

μιλάω για την οθόνη χωρίς χρώματα που δείχνει μόνο την ώρα και την ημερομηνία την ώρα που το τηλέφωνο δεν χρησιμοποιείται!

 

αυτο θα γινει οταν απενεργοποιησεις την ''λειτουργεια νάρκης''.

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα γινει οταν απενεργοποιησεις την ''λειτουργεια νάρκης''.

το έχω ήδη δοκιμάσει αλλά και πάλι δεν εμφανίζεται... για την ακρίβεια τη μία φορά που μου το εμφάνισε στο άσχετο η λειτουργία νάρκης ήταν ενεργοποιημένη!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα νοκια Ν86 αν βαλω την καρτα μνημης του σε ενα 6600ι θα μου εμφανισει τα μηνυματα που εχω αποθηκευμενα μεσα η οχι? ξερει κανεις?

 

κανεις να ξερει γιατι επειγει?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

κανεις να ξερει γιατι επειγει?

Έχεις αποθηκεύσει μηνύματα στην κάρτα μνήμης; :confused: Τα μήνυμα αποθηκεύονται, απ'όσο ξέρω, ή στο τηλέφωνο ή στην κάρτα Sim. Μόνο αρχεία (εικόνες, μουσικής, βίντεο κ.α) μπορείς να αποθηκεύσεις στην κάρτα μνήμης, σωστά; :confused:

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου πει πώς θα καταφέρω να εμφανίσω στην οθόνη αυτή την κλασσική σειρούλα με την ώρα και την ημερομηνία όταν το κινητό είναι σε αναμονή; σε όλα τα κινητά nokia που είχα μέχρι τώρα υπήρχε αυτή η εφαρμογή αλλά σε αυτό δεν εμφανίζεται με τίποτα... μου το έχει εμφανίσει μόνο 2 φορές σε άκυρες στιγμές και χωρίς να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις... δεν μπορώ να καταλάβω με ποια λογική εμφανίζεται μια φορά στις 4 μέρες!!

 

μιλάω για την οθόνη χωρίς χρώματα που δείχνει μόνο την ώρα και την ημερομηνία την ώρα που το τηλέφωνο δεν χρησιμοποιείται!

 

Δεν εμφανίζεται στις 4 μέρες αλλά στα ... χτυπήματα !!!

Είναι ρυθμισμένο να σβήνει την οθόνη και δυστυχώς δεν αλλάζει αυτή η ρύθμιση.

Απλά όταν είναι σβηστή, χτύπα τη λίγο (2 φορές νομίζω) και θα εμφανιστεί.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδιά!

 

Λοιπόν εγώ έχω ένα πρόβλημα με τις ομάδες και με την απόκριση του κινητού....

 

Αφού έβαλα 22 ομάδες το κινητό άρχισε να σέρνεται με αποτέλεσμα να μην είναι λειτουργικό. Όταν διέγραψα τις ομάδες το τηλέφωνο πήρε τα πάνω του και σταμάτησε να σέρνεται. Είναι αυτό φυσιολογικό, αντιμετώπισε κάποιος άλλος παρόμοια συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το 6600 slide, δεκατεσσερις μηνες, χρηση 1 ωρα ομιλιας και πολυ λεω, προσεγμενο γενικα, μια γρατζουνιτσα πισω εχει, τι τιμη πιανει αν το πουλησω?:p εχω παρει καινουργιο κινητο και μου ειναι αχρηστο πια, και το λυπαμαι να το εχω στο κουτι του χωρις να το χρησιμοποιω:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πηρα το τηλέφωνο στη γυναίκα μου και κάθε πρωί που το ανοίγει έχει χαθεί η photo από το φόντο και πρέπει να την ξαναβάζει....γνωρίζει κάποιος γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πως ενεργοποιείται η φωνητική ειδοποίηση για το όνομα του καλούμενου?

Π.χ. να λέει ΣΑΚΗΣ όταν καλεί?

To έχω δει σε άλλα κινητά Nokia

Edited by yiankap74_
Link to comment
Share on other sites

Δυό άλλα προβληματάκια που διαπίστωσα από την χρήση.

1. Όταν βάζω ήχο κλήσης για άλλο άτομο (π.χ. ένα MP3 μόνο όταν με καλεί η πεθερά μου), ξεκινάει με λιγότερη ένταση και μετά πιάνει την πλήρη ισχύ του ήχου, ισχύει σε όλους αυτό?

2. Πως γίνεται να μην φορτίζει από την USB θύρα όταν το συνδέεω στο PC?

Link to comment
Share on other sites

πηρα το τηλέφωνο στη γυναίκα μου και κάθε πρωί που το ανοίγει έχει χαθεί η photo από το φόντο και πρέπει να την ξαναβάζει....γνωρίζει κάποιος γιατί?

 

Κάποιες φορές αργεί να αναγνωρίσει την κάρτα μνήμης.

Την εικόνα που χρησιμοποιεί για φόντο, μετέφερέ τη στη μνήμη του τηλεφώνου.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές αργεί να αναγνωρίσει την κάρτα μνήμης.

Την εικόνα που χρησιμοποιεί για φόντο, μετέφερέ τη στη μνήμη του τηλεφώνου.

 

ευχαριστώ φίλε...μετά από 2 μέρες δεν το ξανάκανε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εχω και εγω το Nokia 6600i slide και δεν μπορω να κανω εγκατασταση τον opera.

 

αν καποιος ξερει κατι ας βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Επιστροφή στα Nokia, αφού λόγω δουλειάς με βασάνισαν με ένα HP ipaq με Windows Mobile... 2 χρόνια βάσανο! Σήμα ΠΟΥΘΕΝΑ, 2-3 restart κάθε μέρα κτλ κτλ.

 

Τι θέλω: Ένα σταθερό τηλέφωνο, με δυνατότητα να έχω και internet στο laptop.

Θυμάμαι όλα μου τα Nokia να το κάνουν μέσω Nokia Suite. Ισχύει αυτό για το συγκεκριμένο; Έχω δει και το NOKIA 6700 CLASSIC, αλλά δεν μου αρέσουν τα κινητά σε αυτό το στυλ και ας έχει περισσότερες δυνατότητες.

 

* Δεν με ενδιαφέρει η κάμερα (μα καθόλου)

 

Να το χτυπήσω; Είμαι έτοιμος να κάνω click στο eshop, αλλά είπα πρώτα να ρωτήσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά 2 προβλήματα και μια ανασκόπηση, χωρίς να την έχω ψάξει σχεδόν καθόλου.

1. όταν μιλάω με τα ακουστικά και η μπαταρία είναι στη μέση και κάτω ξαφνικά μου βγάζει ένα μήνυμα πως χαλάνε πολύ μπαταρία και σταματά να τα υποστηρίζει, οπότε πρέπει να τα βγάλω για να συνεχίσω, άσε που τις μισές φορές που τα βγάζω παθαίνει μια ψυχολογία κάνει κάτι σε ριστάρτ και χάνεται και η κλήση. γίνεται να απενεργοποιήσω αυτή την *******;

2. γίνεται η προφύλαξη οθόνης ή ότι είναι αυτό να ρυθμιστεί να ξεκινά μετά από κανά 5λεπτο και όχι σε ελάχιστα δευτερόλεπτα;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

τώρα ως ανασκόπηση έχω να πω:

 

- μου έχει πέσει καμμιά 10ρια φορές και δε μασάει τίποτα πολύ γερό σκαρί, πολύ καλή κατασκευή

- η φωτογραφική δε με βολεύει για συχνή χρήση αλλά βγάζει καλές φωτογραφίες όπου το έχω χρειαστεί

- απαράδεκτο που δεν έχει ραδιόφωνο να ακούγεται από τα ηχεία του, και μάλιστα όταν στην διαφήμιση έλεγε ότι έχει ανοιχτή ακρόαση ραδιοφώνου

- χαμηλός ήχος στην ανοιχτή συνομιλία ή εγώ είμαι κουφάλογο

- όταν έχω ακουστικά και είμαι πάνω στη μηχανή με κράνος δεν ακούγονται πολλά πράγματα ούτε με ακούνε οι συνομιλητές

- η μπαταρία του δεν κρατά πολύ - τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια 1,5 - 2 μέρες είναι λίγες

- τα προβλήματα που ανέφερα πιο πάνω

 

Συμπέρασμα: Βγάζω το καπέλο για την κατασκευή αλλά θα το ξεφορτωθώ όσο πιο γρήγορα μπορώ!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά 2 προβλήματα και μια ανασκόπηση, χωρίς να την έχω ψάξει σχεδόν καθόλου.

1. όταν μιλάω με τα ακουστικά και η μπαταρία είναι στη μέση και κάτω ξαφνικά μου βγάζει ένα μήνυμα πως χαλάνε πολύ μπαταρία και σταματά να τα υποστηρίζει, οπότε πρέπει να τα βγάλω για να συνεχίσω, άσε που τις μισές φορές που τα βγάζω παθαίνει μια ψυχολογία κάνει κάτι σε ριστάρτ και χάνεται και η κλήση. γίνεται να απενεργοποιήσω αυτή την *******;

2. γίνεται η προφύλαξη οθόνης ή ότι είναι αυτό να ρυθμιστεί να ξεκινά μετά από κανά 5λεπτο και όχι σε ελάχιστα δευτερόλεπτα;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

τώρα ως ανασκόπηση έχω να πω:

 

- μου έχει πέσει καμμιά 10ρια φορές και δε μασάει τίποτα πολύ γερό σκαρί, πολύ καλή κατασκευή

- η φωτογραφική δε με βολεύει για συχνή χρήση αλλά βγάζει καλές φωτογραφίες όπου το έχω χρειαστεί

- απαράδεκτο που δεν έχει ραδιόφωνο να ακούγεται από τα ηχεία του, και μάλιστα όταν στην διαφήμιση έλεγε ότι έχει ανοιχτή ακρόαση ραδιοφώνου

- χαμηλός ήχος στην ανοιχτή συνομιλία ή εγώ είμαι κουφάλογο

- όταν έχω ακουστικά και είμαι πάνω στη μηχανή με κράνος δεν ακούγονται πολλά πράγματα ούτε με ακούνε οι συνομιλητές

- η μπαταρία του δεν κρατά πολύ - τουλάχιστον για τα δικά μου κριτήρια 1,5 - 2 μέρες είναι λίγες

- τα προβλήματα που ανέφερα πιο πάνω

 

 

Συμπέρασμα: Βγάζω το καπέλο για την κατασκευή αλλά θα το ξεφορτωθώ όσο πιο γρήγορα μπορώ!

 

 

Για τα προβλήματα...

1. Πάρε ένα bluetooth ακουστικό της Ericsson και θα στρώσουν όλα... παραδόξως.

2. Από όσο το έψαξα, όχι.

 

Για την ανασκόπηση τώρα.

- Ναι πολύ γερό σκαρί, αν και δεν συνηθίζω να το πετάω κάτω. Καλύτερα να κόψεις κι εσύ αυτή τη συνήθεια. :p

- Συγκρίνοντάς το με το Κ770 που είχα πριν, δυστυχώς οι φωτογραφίες του Νοκια είναι απαίσιες.

- Για την ανοιχτή ακρόαση mp3 ισχύει το ίδιο. Μακράν καλύτερο το παλίο μου Κ770.

- Στην ανοιχτή συνομιλία δεν ξέρω, δεν τη χρησιμοποιώ. Μπορεί να ισχύει κάτι από αυτά που αναφέρεις η και τα δύο ταυτόχρονα !!! :p :lol:

- Αυτό ισχύει και με άλλα κινητά. Φταίνει τα ακουστικά προφανώς η ... η μηχανή !!! :p

- Συμφωνούμε για την μπαταρία του.

- Είναι ήδη αρκετά αυτά που προανέφερες...

 

Συμπέρασμα : Συμφωνούμε και εδώ. Μάλλον θα επιστρέψω στα SE.

Είναι αδιανόητο ένα κατά πολύ παλιότερο και φθηνότερο Κ770 να έχει και καλύτερο ήχο και καλύτερη φωτογραφική (ποιότητα-καθαρότητα) από το 6600i slide.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως με τον ήχο έχει ένα προβληματάκι είναι κάπως αδύναμο το ηχείο του τόσο για τον ήχο κλήσης όσο και για ανοιχτή.

Πάντως από αντοχή θα σας πώ το εξής :

Άδειαζα το πορτ-μπαγκαζ του αυτοκινήτου και με παίρνει τηλέφωνο η γυναίκα μου, μιλάμε κλείνω και συνεχίζω να ξεφορτώνω τα ψώνια. Δίνω μια δυνατή να κλεισει το πορτ-μπαγκαζ τίποτα ξαναδίνω μια δυνατή πάλι τίποτα, λέω ρε π@@στη μου που βρίσκει? Κοιτάζω και τι να δώ : Το 6600i ΑΘΙΚΤΟ !! Το είχα ξεχάσει εκεί ο μακάκας!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατά την σύνταξη των μηνυμάτων και κατά την επεξεργασία αυτών σας βγάζει συνέχεια το T9 ακόμα και το απενεργοποείται ? Γιατί εμένα μου το επανεμφανίζει συνέχεια όταν σε ένα μύνημα που στέλνω κάνω εκτεταμένες διορθώσεις (αλλάζω - σβήνω λέξεις κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...