Jump to content

Τα καλύτερα στη Γεύση


ahill2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το καλύτερο πεϊνιρλί (αλλά και ψωμί κλπ) που έχω δοκιμάσει είναι στο τέρμα της Πανόρμου όταν πάμε για Αλεξάνδρας δεξιά. Νομίζω απέξω γράφει πεινιρλί Ιωνίας. Απίστευτα όλα όσα φτιάχνει, ψήνονται εκεί μπροστά σου σε φούρνο με ξύλα.

 

Για κεμπάπ που έβαλε κάποιος παραπάνω στο ίδιο τσουβάλι Μπαιρακτάρη και Θανάση έχω να πω ότι είναι τουλάχιστον ιεροσυλία :D

 

Ο Θανάσης είναι έτη φωτός μπροστά και έχει και το γρηγορότερο service που έχω δει.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι καλό ή κακό? Εγώ όταν είχα πάει Αγ. Νικόλαο πριν αρκετά χρόνια, ήταν απαίσια. Γυφτοπάζαρα, βρωμιά και κακογουστιά παντού. Και το φαγητό επιπέδου καντίνας. Έχει αλλάξει κάτι?

Prin 2 xronia eimoun ekei kai to faghto htan sxetika kalo..

 

PROSOXH OMWS den eixa paei Savatokiriako... :cool:

Link to comment
Share on other sites

και σαββατοκυριακο να πας δεν θα δεις την καταντια που αναφερει ο φιλος πιο πανω...
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει ακόμα αυτό το πράγμα; Τι ώρες λειτουργεί;

Εκεί ήταν και ένα ωραίο μπαράκι, άσχετο λίγο, το "Ψυχιατρείο" αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα :-P Είχα ακούσει οτι ο ιδιοκτήτης του ήταν Γαύρος :-P

Αν υπάρχει το οινομαγειρίο πάντως θα το δοκιμάσω.

 

Εξαιρετικό είναι το «Οινομαγειρίο του Παναθηναϊκού», πίσω από την θύρα 13 του γηπέδου της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

 

Περίπου 10 τραπέζια, χωρίς κρατήσεις και με σταθερό μενού: συκωτάκια (απίθανα), μπακαλιάρο σκορδαλιά (θεϊκό), κεφτέδες (από άλλο πλανήτη), ντολμαδάκια (δεν είμαι φαν αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα), πατάτες τηγανές (πατατένιες :p), σαλάτα, φέτα, ψωμί, νερό, κρασί βαρελίσιο και Coca -Cola. Αυτά!

 

Όποτε πάμε εμείς παίρνουμε 2 από όλα και τρώμε απίστευτα καλά. Σου έρχεται περίπου 15 ευρώ το άτομο με 1 κιλό κρασί (αν θυμάμαι καλά), για 2 από όλα.

 

Αναφέρατε την "Τζατζικοκίνηση". Πως πάει κανείς εκεί; Θα θελα να το δοκιμάσω.

;

Στο Παγκράτι στην πλ. Βαρνάβα είπατε για καλές πίττες. Υπάρχει ακόμα το μαγαζί; Μεγάλες + Φτηνές;

 

Επίσης αναφέρατε κάτι για ένα 24-ωρο στην Φιλολάου; Πως πιάνομαι αδιάβαστος;

 

Μια και Παγκρατιώτης χρόνια, να πω και τη γνώμη μου:

 

ΝΑΙ στο "Γιαννιώτικο" (Ευτυχίδου γωνία[περίπου] με Υμμητού). Κορυφαίο Πεινιρλί

ΝΑΙ στο Ciao Italia (Σπ. Μερκούρη). **** τις μακαρονάδες, ίσως η καλύτερη της Αθήνας, λογικές τιμές και ωραίο περιβάλλον, και 24-Hour Service :D

ΝΑΙ στις πίττες του χρήστου (στην Υμμητού και γωνία με τη Φρύνης). Ίσως δεν είναι τόσο καθαρός αλλά χορταίνεις..και μου αρέσει η γεύση τους!

ΝΑΙ στις πίττες από "δροσοπηγή". Μόνο delivery όμως, αν κάτσεις δεν φέρνει πίτες.(!!!)

ΝΑΙ στα πανάκριβα αλλά πάντα φρέσκα και γαμάτα γλυκά του "Τσιρού" και της "Τούλας" (και τα δυο στην Ευτυχίδου).

OXI στο "Τρελό Βιολί". Ακριβός και οι κρέπες μικρές.

OXI στην πίττα του Παππού. Πλαστική πίττα και όπως είπαν τα παιδιά πιο πάνω δεν βάζει πολύ υλικό.

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα αυτό το πράγμα; Τι ώρες λειτουργεί;

Εκεί ήταν και ένα ωραίο μπαράκι, άσχετο λίγο, το "Ψυχιατρείο" αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα :-P Είχα ακούσει οτι ο ιδιοκτήτης του ήταν Γαύρος :-P

Αν υπάρχει το οινομαγειρίο πάντως θα το δοκιμάσω.

 

Υπάρχει (μένω πολύ κοντά του) και είναι ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος, παίρνεις μια απόλα και καθαρίζεις. :)

Top η συκωταριά με τα γλυκάδια, απαραιτήτως βουτάς ψωμί στο λαδάκι αν δεν έχεις προβλήματα χοληστερίνης. Και καλό κρασάκι απτα βαρέλια που είναι δίπλα στο τραπέζι σου.

Ανοίγει μετά τις 8 το βράδυ και νομίζω Κυριακές είναι κλειστό. Συνήθως γεμίζει πολύ γρήγορα. Όταν έλεγαν ότι θα γκρεμίσουν το γήπεδο, έλεγε κι ο μάστορας ότι θα το γκρέμιζε και το μαγαζί :p

Ευτυχώς για μας τη γλύτωσε :)

Μόνο κακό ότι προσωπικά μου πέφτουν λίγο βαριά όλα αυτά. :(

KCB
Link to comment
Share on other sites

παιδιά για όσους συχνάζουν προς παραλιακή τα βράδια δοκιμάστε την κρεπερι feticcio που είναι 24h. μπορεί να μην είναι και ότι καλύτερο έχετε φάει, όμως αξίζει γιατί σκάνε κάτι καλά εκεί τις πρωινές ώρες :D.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

παιδιά για όσους συχνάζουν προς παραλιακή τα βράδια δοκιμάστε την κρεπερι feticcio που είναι 24h. μπορεί να μην είναι και ότι καλύτερο έχετε φάει, όμως αξίζει γιατί σκάνε κάτι καλά εκεί τις πρωινές ώρες :D.

 

που ακριβως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως ειναι?

 

όπως μπαινεις στην πλατεια της Γλυφαδας, στρίβεις εκει που ειναι η λα παστερια (περνάς πανω απο τις γραμμες του τραμ) και στο πρώτο στενό ξανά δεξια και έφτασες.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

όπως μπαινεις στην πλατεια της Γλυφαδας, στρίβεις εκει που ειναι η λα παστερια (περνάς πανω απο τις γραμμες του τραμ) και στο πρώτο στενό ξανά δεξια και έφτασες.

 

α μαλιστα τοσες φορες εχω περασει και δε θυμομουν το ονομα της..πολυ καλα κομματια παντως μαζευει και η κρεπερι εξω απο τα babaee και Θαλασσα...απο κρεπα νταξει αμα πεινας(που λογικα θα πεινας εκεινη την ωρα)τρωγεται ανετα.;)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε εντοπίσει κάποιο εστιατόριο,κάποιο ζαχαροπλαστείο που να προσφέρει πολύ καλό cheesecake; Έχω δοκιμάσει στη «Χαρά» και στο Haagen-Dazs,μένοντας ικανοποιημένος.
Link to comment
Share on other sites

Έχετε εντοπίσει κάποιο εστιατόριο,κάποιο ζαχαροπλαστείο που να προσφέρει πολύ καλό cheesecake; Έχω δοκιμάσει στη «Χαρά» και στο Haagen-Dazs,μένοντας ικανοποιημένος.

 

To Evergreen στον πεζοδρομο της Κοραη. Mε βυσσινο και μπισκοτο Oreo. :cool:

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία λίγο άσχετη ερώτηση; Θυμάται κάνενας από το forum μία αλυσίδα fast food το Χρυσό Πουλί; Ως πατησιώτης είχα ένα στην γειτονιά και είχε φοβερά burger με λάχανο, κοτόπουλο πανέ καλύτερο από KFC και κάτι λουκάνικα κόλαση. Νομίζω είχε και άλλα 4 καταστήματα αλλά δεν θυμάμαι που. Θυμάται κανείς;
Link to comment
Share on other sites

To Evergreen στον πεζοδρομο της Κοραη. Mε βυσσινο και μπισκοτο Oreo. :cool:

 

επίσης ωραίο είναι και στο da capo στο κολονάκι

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικά ιταλικά παγωτά με πραγματική γεύση και μεγάλη ποικιλία στο Cremoso, τέρμα Αγίου Ιωάννου στην Αγία Παρασκευή δίπλα στην είσοδο του Deree...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Θέλώ να πει όποιος ξέρει για στέκια με μπακαλιάρο σκορδαλιά!!!Στην θεσσαλονική είχα δει ένα στα λαδάδικα στην τηλεόραση...

Peugeotclub

Peugeot 406 ST 2000 1.600cc

Στο νοσοκομείο καταλήγουνε όσοι φοράνε ζώνες.Οι υπόλοιποι πάνε πρώτα στο νεκροτομείο...

http://www.skoda-auto.gr/models/octavia/extra/images/2x3x180.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παρακαλεισθε οπως προτεινετε μερη με καλο κρασι, μουσικουλα, στυλ ρεμπεταδικο δηλαδης. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλεισθε οπως προτεινετε μερη με καλο κρασι, μουσικουλα, στυλ ρεμπεταδικο δηλαδης. :)

 

Στο Καστελοριζο ξερω ενα καλο, επισης ακομα ενα πολυ καλο στην Αλεξανδρουπολη, σου κανουν; :rolleyes:

 

Λεμε και σε ποια περιοχη μας ενδιαφερει :p

Link to comment
Share on other sites

Στο Καστελοριζο ξερω ενα καλο, επισης ακομα ενα πολυ καλο στην Αλεξανδρουπολη, σου κανουν; :rolleyes:

 

Λεμε και σε ποια περιοχη μας ενδιαφερει :p

E Αθηνα, παραλειψης μου.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλεισθε οπως προτεινετε μερη με καλο κρασι, μουσικουλα, στυλ ρεμπεταδικο δηλαδης. :)

 

ονειροδρομειο στο ψυρρη..;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

το καλοκαιρι φαγαμε στο εστιατοριο a la carte του Knosos Palace!!:happy:Το φαγητο ηταν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ:D:D

το καλυτερο εστιατοριο που εχω παει...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το βράδυ θα πάω στο Le Grand Balcon στο St. George Lycabettus, οπότε εντός των επόμενων ημερών θα έχω κριτική.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδες κανα καλο μαγαζακι (εκτος κεντρου) για κρασακι κ μεζεδακια φαση με ωραιο περιβαλλον εχετε να προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία λίγο άσχετη ερώτηση; Θυμάται κάνενας από το forum μία αλυσίδα fast food το Χρυσό Πουλί; Ως πατησιώτης είχα ένα στην γειτονιά και είχε φοβερά burger με λάχανο, κοτόπουλο πανέ καλύτερο από KFC και κάτι λουκάνικα κόλαση. Νομίζω είχε και άλλα 4 καταστήματα αλλά δεν θυμάμαι που. Θυμάται κανείς;

 

 

Που το θυμήθηκες το Golden bird? Συγκλονιστικό κοτόπουλο πανέ, ίσως το καλύτερο που έχω φάει ποτέ. Θυμάμαι μόνο ένα στην Πατησίων και Γαλατσίου..... και πραγματικά μου έλειψε όταν έκλεισε...

Γιώργος

Galaxy s9+

Link to comment
Share on other sites

Έστω και καθυστερημένα, κριτική για το Le Grand Balcon του ξενοδοχείου St. George Lycabettus.

 

Λοιπόν, αρχικά να αναφέρω ότι το εστιατόριο λειτούργησε στο χώρο της σουΐτας, η οποία βρίσκεται ακριβώς δίπλα από τον κανονικό χώρο του εστιατορίου. Αυτό γιατί ο κανονικός χώρος ήταν κλειστός για κάποια εκδήλωση (μάλλον δεξίωση γάμου).

 

Η σουΐτα βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το εστιατόριο, οπότε η θέα δεν αλλάζει. Αν και όποιος έχει έστω και μικρή ιδέα για το Le Grand Balcon το γνωρίζει, εντούτοις θα αναφέρω πως η θέα είναι πραγματικά μαγευτική (και ρομαντική :wink:), με την Ακρόπολη απέναντι φωτισμένη και την υπόλοιπη Αθήνα γύρω γύρω.

 

Στα του φαγητου. Για ορεκτικό παραγγείλαμε γαρίδες με κρούστα από πορτοκάλι και σαλάτα με πάπια και σως από φρούτα του δάσους.

 

Οι γαρίδες ήταν τέσσερεις, αρκετά μεγάλες και πολύ εύγευστες. Το πορτοκάλι έκανε κάπως γλυκόπικρη τη γεύση της γαρίδας και σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα.

 

Η σαλάτα με την πάπια είχε ως βάση μαρούλι και ρόκα, ενώ περιείχε και μύρτιλλα. Μεγάλη μερίδα και το γκαρσόνι πολύ ευγενικά μας πρότεινε να μας την μοιράσει στα πιάτα μας (κάτι που έκανε τελικά).

 

Για κυρίως πιάτο επιλέξαμε το μοσχαρίσιο φιλέτο με σως από κρασία και μπαχαρικά και το αρνί με σως από φρούτα του πάθους (επιλογή ψησίματος: μέτριο προς καλοψημένο).

 

Οι μερίδες ικανοποιητικές αναμφίβολα, το μεν μοσχάρι ψημένο στην εντέλεια, το δε αρνί λίγο πιο μέτριο απ' ότι είχαμε ζητήσει. Και στις δύο μερίδες τα κρέατα ήταν εξαιρετικής ποιότητος, ιδιαίτερα μαλακά και ζουμερά.

 

Για επιδόρπιο επιλέξαμε φοντάν σοκολάτας συνοδεύομενο από ιδιαίτερα δροσισιτικό παγωτό μάνγκο.

 

Το δείπνο συνοδεύτηκε από λευκό κρασί, κτήματος Πετρίδη εάν δεν κάνω λάθος.

 

Το σέρβις ήταν πολύ καλό, βοηθητικό και γρήγορο, αν και κάπως απρόσωπο.

 

Γενικά, πρόκειται αδιαμφισβήτητα για ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας αλλά και της Ελλάδος γενικότερα και αυτό φάνηκε στον γαστριμαργικό τομέα. Η θέα είναι αναμφίβολα το μεγαλύτερο ατού του εστιατορίου, καθώς δεν υπάρχουν πολλά σημεία στην Αθήνα που να προσφέρουν παρόμοια.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...