Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου, ήμουν στην ίδια θέση με σένα πριν μια εβδομάδα. Τελικά κατέληξα στo LG K09AH στα 400 ευρώ από Media Markt, το οποίο είχε σε προσφορά εγκατάσταση με 9 ευρώ. Απ' ότι ξέρω η προσφορά ίσχυε μέχρι το Σάββατι 24/5, οπότε δεν ξέρω αν την έχουν ακόμη (αμφιβάλλω πάντως).

 

Πάντως, ανεξάρτητα με την εγκατάσταση, το συγκεκριμένο κλιματιστικό φαίνεται ως μια καλή επιλογή, καθώς είναι ενεργειακής κατηγορίας Α/Β (ψύξη/θέρμανση) και η ισχύς του (στην τροφοδοσία, όχι στην απόδοση) είναι γύρω στα 800-850W.

Δεν σε έπεισα να μην το πάρεις ε;

 

Το ενεργειακής κλάσης Α/Β για καλό το γράφεις; :wacko:

Είμαστε στην εποχή του Α+

...
Link to comment
Share on other sites

Εχει αναφερθει και πιο πανω αλλα απαντηση δεν ειδα, θελω σε δυο διπλανα δωματια να βαλω κλιματιστικο αλλα θελω μονο μια εξωτερικη μοναδα καμμια προταση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Είμαι κι εγώ στην αναζήτηση κλιματιστικού για το σαλόνι του σπιτιού μου και έως τώρα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη....:wacko:

 

Δεν ξέρω εάν τελικά αξίει να πάρω Inverter καθόσον η διαρύθμιση του σπιτιού μου είναι παράξενη, το σαλόνι επικοινωνεί δυτικά με μικρό χώλ & κουζίνα στη συνέχεια και ανατολικά με υπνοδωμάτιο. Άρα η ψύξη θα χάνεται συνεχώς στους παραπάω χώρους με αποτέλεσμα να λειτουργεί συνεχώς το A/C - εάν θα είναι Inverter - για να κρατάει σταθερή την θερμοκρασία στο σαλόνι, σωστά?? :confused:Τουλάχιστον τέτοιο πρόβλημα αντιθμετωπίζει και φίλος μου στο δικό του σπίτι με παρόμοια διαρύθμιση δωματίων.....:confused:

 

Εάν καταλήξω τελικά σε Inverter, έχει κανένας εμπειρία από Samsung? Σκέφτομαι για το Samsung IN12BTU AQV12VBC Vivace ....απόψεις?

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Παιδιά!!!!

Θέλω να πάρω ένα κλιματιστικό 24.000 btu χωρίς inverter!

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο:

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10052

http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=41661

Ποια η γνώμη σας?

Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο στα ίδια χρήματα!!

 

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδειά εχω κάνει και εγώ τη δική μου έρευνα και κατέληξα στις παρακάτω παρατηρήσεις για ένα 12άρι σε BTU και 35άρι σε ΚW (12000 BTU = 3.5 KW) απόδοση ψύξης και όχι κατανάλωση.

 

Η κατανάλωση χονδρικώς προκύπτει αν διαιρέσεις την απόδοση σε ψύξη (3.5ΚW) με το συντελεστή απόδοσης (>3.2 για κατηγορία Α)

 

  1. Κλιματιστικά, Α++++, Inverter, με EER > 4.0, από 900+ ευρώ και πάνω (π.χ. Daikin Ururu Sarara, Mitsubushi MSZ-FD, κλπ.)
  2. Κλιματιστικά, Α++, Inverter (Daikin, Mitsubishi, Hitachi, κλπ), από 900 ευρώ και πάνω
  3. Κλιματιστικά, Α, απλά, από 600 ευρώ και πάνω (και μερικά 400-500 ευρώ)
  4. Κλιματιστικά, φτηνά, Α, inverter, (Midea, F&U) από 500-600 ευρώ
  5. Κλιματιστικά, φτηνά, C/D, (Firstline, FUNAI, κλπ), από 250 ευρώ

 

Τώρα για τα επιπλέον:

  • Φίλτρα και δεν μιλάμε για τα απλό πλέγμα που κρατάει την σκόνη υπάρχουν 2 ειδών. Plasma (είχε αναπτυχθεί αρχικώς για νοσοκομεία) που σκοτώνει μικρόβια, βακτήρια, κλπ. το οποίο όμως δεν κατακρατεί μυρωδιές κλπ. και επιπλέον φίλτρα με διάφορες ουσίες (π.χ. άνθρακα) που κατακρατά μυρωδιές. Εδώ θέλει προσοχή για το κάτα πόσο θέλουν αντικατάσταση (π.χ. σε Hitachi) ή είναι πλενόμενα (π.χ. Μιtsubishi)
  • Ιονισμός. Απ'οτι έχω καταλάβει, οι ιονιστές από μόνοι τους δεν καθαρίζουν τον αέρα.
  • Δυνατότητα εισαγωγής εξαγωγής αέρα (π.χ. Hitachi Air Exchanger)
  • Δυνατότητα αφύγρανσης, ύγρανσης
  • Δυνατότητα λειτουργία το χειμώνα σε χαμηλή θερμοκρασία (-10 ή -15)

 

Από τα παραπάνω η δυνατότητα εισαγωγή /εξαγωγής αέρα και ύγρανσης (αφύγρανση κάνουν τα περισσότερα) είναι μάλλον καινούρια και πρέπει να πληρώσει κανείς ακριβά, π.χ. το top μοντέλο της DAIKIN κάνει περί τα 1500 ευρώ.

 

Επίσης μεγάλο συντελέστη απόδοσης (πέρα και από το 3.2) έχουν μόνο τα inverter (π.χ > 4.0) και μόνο τα 9000 BTU και επομένως φαίνεται τα απλά κλιματιστικά να μην τα αναπτύσουν τόσο. Επίσης δεν έχω δεί 12άρι inverter με απόδοση > 4.0 (μόνο το Daikin στο 4.0). Τα απλά Α είναι από 3.2 - 3.7.

 

Επομένως για σήμερα, θα πρότεινα κάποιο κατηγορία Α non-inverter για απόδοση μέχρι 12000 BTU και από εκεί και πάνω inverter με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο συντελεστή. Επειδή σε πολλά δεν αναγράφεται, μπορείτε να δείτε τους πιστοποιημένους συντελεστές εδώ. Βέβαια αν κανείς έχει λεφτά να πάρει inverter.

 

Τα φίλτρα, Plasma και αποροφητικά και εξαγωγή αέρα δεν νομίζω πως παίζουν και τόσο ρόλο σε περιβάλλον σπιτιού. Περισσότερο έχουν σημασία σε εργασιακό περιβάλλον.

 

Στην Ελλάδα γενικά δεν έχουμε πρόβλημα υγρασίας, αλλά νομίζω πως τα μελλοντικά κλιματιστικά θα έχουν και αυτή τη δυνατότητα της ύγρανσης, ενώ τώρα έχουν μόνο αφύγρανση.

 

Επομένως για 12άρι είμαι μεταξύ των:

  • Hitachi RAS14KH2 ή GH4, EER/COP: Α/Α+ (3.21/3.85), -10, πλενόμενα φίλτρα, non-slim, ~ 600-700 Ευρώ
  • Mitsubishi MSH-GA35VA, EER/COP: Α/Α (3.20/3.63), -10, χωρίς φίλτρο (???), non-slim
  • Daikin FTYN35GX, EER/COP: Α/Α (3.21/3.61), -10, χωρίς φίλτρο (???), non-slim
  • Fujitsu ASY 12 UB, EER/COP: A/A+ (3.27/3.85), -5, non-slim, ~ 650 ευρώ

 

Για να παραθέσω και τα top inverter, 12άρια, (από σχετικά posts παρακάτω):

  • Mitsubishi MSZ-FD35VA, EER/COP: A++++/A++++ (4.19/4.71), plasma, non-slim, -15, 1000 ευρώ
  • Daikin Ururu Sarara FTXR42E (14ΚBTU = 4.2KW), EER/COP: (), ύγρανση, εισαγωγή αέρα, plasma, slim, -15, 1450 ευρώ
  • Hitachi Air Exchanger RAS-D14EX2, EER/COP: A+/A+ (3.54/4.04), εισαγωγή αέρα, non-slim, -15, 900 ευρώ

 

Για να παραθέσω και τα καλά Inverter, 12άρια:

 

Υπάρχει βέβαια και το:

 

Τα φτηνά είναι:

  • Firstline, ΕΕR/COP: D/D (), ~ 250 ευρώ
  • Alaska, ΕΕR/COP: A/A (), ~ 300 ευρώ

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κανένα καλό 9άρι κλιματιστικό μέχρι 1000 ευρώ;

 

Εγώ έχω το Hitachi air Exchanger inverter RAS-D10EX2 - 9000 BTU. Πολύ καλό και δούλεψε και το χειμώνα στους 0 C (δουλεύει μέχρι -15). Τώρα έχει βγεί και νεώτερο μοντέλο, αλλά δεν το έχω δει στην Ελλάδα.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι το φιλτρο που πρέπει να αντικατασταθεί κάθε 2-3 χρόνια (δεν αναφέρομαι στο φίλτρο κατακράτησης σκόνης).

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θελω να ρωτησω το εξης:

Σκοπευα να αγορασω κλιματιστικο mitsubishi και οταν πηγα στο καταστημα μου προτειναν toyotomi, γιατι λεει τα mitsubishi τωρα πια δεν κατασκευαζονται στην Ιαπωνια, σε αντιθεση με τα toyotomi που κατασκευαζονται στην Ιαπωνια. Παιζει ουσιαστικο ρολο η χωρα κατασκευης του κλιματιστικου? mitsubishi ή toyotomi?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θελω να ρωτησω το εξης:

Σκοπευα να αγορασω κλιματιστικο mitsubishi και οταν πηγα στο καταστημα μου προτειναν toyotomi, γιατι λεει τα mitsubishi τωρα πια δεν κατασκευαζονται στην Ιαπωνια, σε αντιθεση με τα toyotomi που κατασκευαζονται στην Ιαπωνια. Παιζει ουσιαστικο ρολο η χωρα κατασκευης του κλιματιστικου? mitsubishi ή toyotomi?

 

σιγουρα ολα παιζουν ρολο!!

 

Ειναι σαν να πας να παρεις Γερμανικο αυτοκινητο(mercedes,Audi...)και να σου πουν οτι αντι στην Γερμανια φτιαχνετε στην Αλβανια...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θελω να ρωτησω το εξης:

Σκοπευα να αγορασω κλιματιστικο mitsubishi και οταν πηγα στο καταστημα μου προτειναν toyotomi, γιατι λεει τα mitsubishi τωρα πια δεν κατασκευαζονται στην Ιαπωνια, σε αντιθεση με τα toyotomi που κατασκευαζονται στην Ιαπωνια. Παιζει ουσιαστικο ρολο η χωρα κατασκευης του κλιματιστικου? mitsubishi ή toyotomi?

 

και το πίστεψες?? Μάλλον θέλουν να πουλήσουν-προωθήσουν τα toyotomi φίλε....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μετα το αρχικο μου post επιστρεφω :p

 

Τελικα πριν δυο χρόνια επελεξα να αγορασω τα τότε (αλλα και σημερα) κορυφαια Hitachi με air exchanger τεχνολογια.

Ενα 12αρη Hitachi RAS D14EX2 και ενα 9αρι Hitachi RAS D10EX και τα δυο ενεργειακης κλασης Α/Α.

 

Δεν εχω κανενα παραπονο μεχρι στιγμης. Δουλευουν αψογα χωρις περιεργους θορυβους, αθορυβα (η εξωτερικη μοναδα και των δυο μου κανει εντυπωση που ακουγεται ελαχιστα) αλλα εχω τις αμφιβολιες μου για τη χρησιμοτητα του air exchanger (αφηστε που οταν ενεργοποιειται η εισαγωγη/εξαγωγη αερα τα db απογειωνονται)

 

 

Τελος μια ερωτηση: ψαχνω για 18000btu κλιματιστικο με κοστος γυρω στα 1000 ευρω (ισως και λιγο παραπανω) και ενεργειακη κλαση στη ψυξη τουλαχιστον Α (η στη χειροτερη Β).

Τι προτεινετε?

 

Επισης πια η διαφορα των mitsubishi electric και mitsubishi heavy industries?

 

thanks για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Hitachi air Exchanger inverter RAS-D10EX2 - 9000 BTU. Πολύ καλό και δούλεψε και το χειμώνα στους 0 C (δουλεύει μέχρι -15). Τώρα έχει βγεί και νεώτερο μοντέλο, αλλά δεν το έχω δει στην Ελλάδα.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι το φιλτρο που πρέπει να αντικατασταθεί κάθε 2-3 χρόνια (δεν αναφέρομαι στο φίλτρο κατακράτησης σκόνης).

 

Tεικά έκλεισα το Mitsubishi MSZ-FD 25VA (από ότι μου είπαν είναι καινούριο μοντέλο) το οποίο έχει συντελεστή απόδοσης 5,15 και είναι και αθόρυβο (20dB).Είδωμεν...

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Hitachi air Exchanger inverter RAS-D10EX2 - 9000 BTU. Πολύ καλό και δούλεψε και το χειμώνα στους 0 C (δουλεύει μέχρι -15). Τώρα έχει βγεί και νεώτερο μοντέλο, αλλά δεν το έχω δει στην Ελλάδα.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι το φιλτρο που πρέπει να αντικατασταθεί κάθε 2-3 χρόνια (δεν αναφέρομαι στο φίλτρο κατακράτησης σκόνης).

 

Μια που εχουμε σχεδον το ιδιο μοντελο, σε πιο (απο τα εκατομμύρια :p ) φιλτρο αναφερεσαι οτι θελει αλλαγη?

Και απο που προμηθευεσαι νεα φιλτρα? Αντιπροσωπεια?

Συντηρηση γνωριζεις εαν θα πρέπει να γίνεται απαραίτητα απο τεχνικο της hitachi?

Link to comment
Share on other sites

Μια που εχουμε σχεδον το ιδιο μοντελο, σε πιο (απο τα εκατομμύρια :p ) φιλτρο αναφερεσαι οτι θελει αλλαγη?

Και απο που προμηθευεσαι νεα φιλτρα? Αντιπροσωπεια?

Συντηρηση γνωριζεις εαν θα πρέπει να γίνεται απαραίτητα απο τεχνικο της hitachi?

και εγω το ιδιο εχω.φιλτρα εχει εδω:

http://www.apothema.gr/Product/5-1-270-29004/Hitachi/SPX-CFH15.html

Link to comment
Share on other sites

Tεικά έκλεισα το Mitsubishi MSZ-FD 25VA (από ότι μου είπαν είναι καινούριο μοντέλο) το οποίο έχει συντελεστή απόδοσης 5,15 και είναι και αθόρυβο (20dB).Είδωμεν...

 

Πόσα BTU είναι? Πόσο κόστισε και από πού το πήρες??

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Μια που εχουμε σχεδον το ιδιο μοντελο, σε πιο (απο τα εκατομμύρια :p ) φιλτρο αναφερεσαι οτι θελει αλλαγη?

Και απο που προμηθευεσαι νεα φιλτρα? Αντιπροσωπεια?

Συντηρηση γνωριζεις εαν θα πρέπει να γίνεται απαραίτητα απο τεχνικο της hitachi?

 

Υπάρχουν τα:

  1. φίλτρα που κατακρατούν την σκόνη. Αυτά απλά τα πλένεις.
  2. πίσω απο αυτά ειναι τα φίλτρα τύπου plasma ή με διάφορες ουσιές ή/και ιονιστή. Αυτό έχει μαζέψει αρκετή σκόνη και θέλει άλλαγμα, μια και δεν πλένεται.
  3. Δεξιά, υπάρχουν τα φίλτρα για την εισαγωγή του αέρα από έξω, τα οποία σε εμένα είναι καθαρά, μια και δεν χρησιμοποιώ αυτή τη λειτουργία.

 

 

Tεικά έκλεισα το Mitsubishi MSZ-FD 25VA (από ότι μου είπαν είναι καινούριο μοντέλο) το οποίο έχει συντελεστή απόδοσης 5,15 και είναι και αθόρυβο (20dB).Είδωμεν...

 

Καλό φαίνεται, το 12άρι που με ενδιαφέρει:

  • MSZ-FD35VA, EER/COP: (4.19/4.71), plasma, slim (???), -10 (????)

Περιμένουμε εντυπώσεις......

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Πόσα BTU είναι? Πόσο κόστισε και από πού το πήρες??

Eίναι 9000BTU και κόστισε 890 ευρώ.Το παρήγγειλα από εξουσιοδοτημένο κατάστημα της Mitsubishi.

Καλό φαίνεται, το 12άρι που με ενδιαφέρει:

  • MSZ-FD35VA, EER/COP: (4.19/4.71), plasma, slim (???), -10 (????)

 

Περιμένουμε εντυπώσεις......

Moυ είπαν σε 8 εργάσιμες θα έρθουν για την εγκατάσταση.Μέχρι τότε... ανεμιστήρας :lol:

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Eίναι 9000BTU και κόστισε 890 ευρώ.Το παρήγγειλα από εξουσιοδοτημένο κατάστημα της Mitsubishi.

 

Moυ είπαν σε 8 εργάσιμες θα έρθουν για την εγκατάσταση.Μέχρι τότε... ανεμηστήρας :lol:

 

Απο προδιαγραφές παντως σκιζει...

 

http://orbanic-klima.hr/pdf/MSZ-FD_Novi_de-luxe_model.pdf

 

485 watts καταναλωση και EER 5,15.

Γραψε εντυπωσεις οταν εγκατασταθει..

Link to comment
Share on other sites

Eίναι 9000BTU και κόστισε 890 ευρώ.Το παρήγγειλα από εξουσιοδοτημένο κατάστημα της Mitsubishi.....

 

Πόσο?? Πολλά € για 9000BTU, είναι Inverter όμως ε? Εγώ θα καταλήξω σε κάτι όχι Inverter μέχρι 600€ και 12000BTU....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο?? Πολλά  για 9000BTU, είναι Inverter όμως ε? Εγώ θα καταλήξω σε κάτι όχι Inverter μέχρι 600 και 12000BTU....

 

Οπότε, νομίζω πως οι κατηγορίες σε σχέση και με το προηγούμενο μου post

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2365128#post2365128

 

γίνονται τέσσερεις:

  1. Κλιματιστικά, Α++, Inverter, με EER > 4.0, από 900+ ευρώ και πάνω (π.χ. Daikin Ururu Sarara, Mitsubushi MSZ-FD, κλπ.)
  2. Κλιματιστικά, Α, Inverter (Daikin, Mitsubishi, Hitachi, κλπ), με 3.2 < EER < 4.0, από 800-900 ευρώ
  3. Κλιματιστικά, Α, απλά, με 3.2 < EER < 3.5, από 400-700 ευρώ
  4. Κλιματιστικά, φτηνά, C/D, (Firstline, FUNAI, κλπ), από 250 ευρώ

 

και επίσης έχω δεί και κάποιες μάρκες φτηνές π.χ. F&U και Alaska που είναι κατηγορία Α με κόστος 200-400 αλλά από εκεί και πέρα η ποιότητα είναι σχετική.

 

Και εγώ για ένα απλό θα πάω μάλλον για ένα δωμάτιο που θέλω για μικρή χρήση, αν βρώ μέχρι 600.

 

Ξέρει κανείς κάποιο άλλο εκτός από Daikin, Hitachi, Mitsubishi που να δουλεύει και το χειμώνα σε -10 (το fujitsu πάει μέχρι -5 και είναι οριακά) ?

Mobiles: HTC Desire Z, SE X10 Pro, AirCon: Mitsubishi MSZ-FD35VA (12KBTU/3.5KW), Hitachi Air Exchanger Inverter RAS-D10EX2 (9KBTU/2.5KW), LG Mirror Inverter C18AWR (18KBTU/5KW), LG Mirror C12AHP (12KBTU/3.5KW)
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια εχω ένα κλιματιστικο airwell 9000bu το unite wap ml 9 rev και εχω χασει το τηλεκοντρολ Δοκιμασα ένα δυο γενικης χρησης δεν εκαναν .ειναι μοντελο παλιο αλλα είναι μια χαρα .ΒΟΗΘΕΙΑ
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου, αν έχεις μικρό παιδί η καλύτερη λύση είναι το Mitsubishi MSZ-FD 25VA που αναφέρθηκε παραπάνω... Είναι το καλύτερο της αγοράς αυτή τη στιγμή, με φανταστικά φίλτρα για το ευαίσθητο αναπνευστικό ενός βρέφους... Δεν το συζητώ καθόλου...

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...