Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΕΧΥΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ? ΤΙΣ ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ???

Φιλε σε καταλαβαίνω αλλα μην γράφεις κεφάλαια, δεν νοείται ενας δημόσιος υπάλληλος να βρίσκετε σε αυτην την δεινή οικονομική θέση που εισαι εσυ, τι να πουν αλλοι άνθρωποι που δεν εχουν δουλειά και ειναι στον δρόμο.

 

Μην σπαταλάς ετσι τα χρήματα σου, και νομίζω οτι ιδικά εσένα δεν σου χρειάζεται πιστωτική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Να θυμίσω πως η γραφή με κεφάλαια απαγορεύεται βάσει των κανονισμών του forum τους οποίους ακολουθούμε όλοι ανεξαιρέτως.

 

Επίσης θα παρακαλέσω η συζήτηση να συνεχίσει σε πολιτισμένα επίπεδα, μηνύματα που απέχουν από αυτή τη λογική διαγράφονται απροειδοποίητα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΝΕΧΥΡΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ? ΤΙΣ ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ???

 

Τότε να πάει στην τράπεζα κάποιος συγγενής σου στενός που μπορεί να σε εμπιστευτεί και να φορτωθεί στο όνομά του το ποσό που θέλεις. Από πιστωτική κάρτα (χειρότερα ) από υπερανάληψη ή κάποιο μικρό δάνειο. Εκτός κι αν θες να πας σε τοκογλύφους άλλους.. Δεν ξέρω.. δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Επίσης μπορεί να μην έχεις χρυσές λίρες.. αλλά θα έχεις κάποιο ρολόι ακριβό.. κάποιο κόσμημα ίσως ; Αν είσαι μαυρισμένος στον τειρεσία, περιμένεις να σε δανείσουνε;

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση επειδη ειμαι τυπικος στην εξοφληση της πιστωτικης η Eurobank να μου ριξει το επιτοκιο της πιστωτικης? Οχι οτι το χρειαζομαι αλλα σαν κινηση καλης θελησης απο την τραπεζα
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση επειδη ειμαι τυπικος στην εξοφληση της πιστωτικης η Eurobank να μου ριξει το επιτοκιο της πιστωτικης? Οχι οτι το χρειαζομαι αλλα σαν κινηση καλης θελησης απο την τραπεζα

 

η σιτιμπανκ προσφερε καποτε αυτη την δυνατοτητα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα έχει φτάσει 800 σελίδες..

Πρόσφατα έμαθα πως στο PayPal είναι καλό να πληρώνω στο νόμισμα του μαγαζιού κ να κάνει τη μετατροπή η κάρτα μετά. Λένε το ίδιο κ αν ψωνίσω (που ψωνίζω συχνά) με το Αμαζόν εκτός ευρώ να μην αφήνω το ίδιο να κάνει τη μετατροπή...

Τελικά ισχύει σε όλα? Και σε ασιατικά μαγαζιά πχ?

Υπόψιν δεν φορτώνω το λογαριασμό στο PayPal με χρήματα η κάτι άλλο, απλά μπαίνω μέσα κ δίνω πιστωτική. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς κ αυτό που κάνει μέ το 1,5 ευρώ χρέωση για να πιστοποιήσει την κάρτα ενώ συχνά δινω κ διαφορετική, ακόμα κ άλλου προσώπου μέσο του λογαριασμού μου...

 

 

 

 

 

ΥΓ. Το παλικάρι πιο πάνω που ζητάει τρόπο για τα 1000Ε προφανώς αντιμετωπίζει πρόβλημα αν δεν μπορούμε να τον βοηθήσουμε δεν νομίζω πως είναι σωστό να του τη λέμε κιόλας. Εκτός αν ζούμε πουθενά αποκομμένοι δεν ξέρω κ εγώ που κ δεν βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας...

Edited by durutti
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα έχει φτάσει 800 σελίδες..

Πρόσφατα έμαθα πως στο PayPal είναι καλό να πληρώνω στο νόμισμα του μαγαζιού κ να κάνει τη μετατροπή η κάρτα μετά. Λένε το ίδιο κ αν ψωνίσω (που ψωνίζω συχνά) με το Αμαζόν εκτός ευρώ να μην αφήνω το ίδιο να κάνει τη μετατροπή...

Τελικά ισχύει σε όλα? Κάτι σε ασιατικά μαγαζιά πχ?

Υπόψιν δεν φορτώνω το λογαριασμό στο PayPal με χρήματα η κάτι άλλο, απλά μπαίνω μέσα κ δίνω πιστωτική.

Ναι συμφέρει να αφήνεις την μετατροπή στην κάρτα, εκτός εαν αυτή έχει υπερβολική προμήθεια μετατροπής που δεν το νομίζω.

 

Δεν έχω καταλάβει ακριβώς κ αυτό που κάνει μέ το 1,5 ευρώ χρέωση για να πιστοποιήσει την κάρτα ενώ συχνά δινω κ διαφορετική, ακόμα κ άλλου προσώπου μέσο του λογαριασμού μου...

Η διαδικασία υπάρχει στο computing faq του forum

 

ΥΓ. Το παλικάρι πιο πάνω που ζητάει τρόπο για τα 1000Ε προφανώς αντιμετωπίζει πρόβλημα αν δεν μπορούμε να τον βοηθήσουμε δεν νομίζω πως είναι σωστό να του τη λέμε κιόλας. Εκτός αν ζούμε πουθενά αποκομμένοι δεν ξέρω κ εγώ που κ δεν βλέπουμε τι γίνεται γύρω μας...

Εδώ συζητάμε για τους νόμιμους και προβλεπόμενους τρόπους χρηματοδότησης μόνο. Το παλικάρι ήρθε ζητώντας τον "κατάλληλο άνθρωπο" που θα κάνει κάτι το διαφορετικό... Καταλαβαίνεις πως είναι πολύ λεπτά τα όρια. Ας ανοίξει λοιπόν καμιά εφημερίδα με αγγελίες, ή ας κάνει καμιά βόλτα έξω από τα καζίνο που υπάρχουν διάφοροι καλοθελητές, γιατί προσωπική σύσταση για τον κατάλληλο άνθρωπο, εμείς δεν πρόκειται να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί καθόλου το πότε γίνεται άνοιγμα λογαριασμού από το ΣΔΟΕ; Πάνω από τι ποσά; Κάνει αρχικά αίτηση η τράπεζα για κάτι τέτοιο;

Θα το θέσω γενικά. Ας πούμε ότι κάποιος νέος δουλεύει τα τελευταία 2,5 χρόνια. Έχει εισπράξει από τη δουλειά του μέσα σε αυτά τα χρόνια 14.000€. Το 2010 δήλωσε 5.300 και το 2011, 5.600. Τα υπόλοιπα που περισσεύουν έχουν εισπραχθεί το 2012 και άρα, δεν έχουν ακόμα δηλωθεί.

Αυτός ο άνθρωπος έχει στον τραπεζικό του λογαριασμό 5.000€, τα οποία δικαιολογούνται μεν από τα εισοδήματα, αν όμως αφαιρεθούν οι δαπάνες διαβίωσης, δαπάνες αυτοκινήτου και οι αποδείξεις, το ποσό που μένει είναι αρκετά κάτω από τα 5.000€. Πώς γίνεται αυτό: μιλάμε για νέο που μένει με τους γονείς του, δεν συνεισφέρει οικονομικά στο σπίτι και έχει και οικονομική στήριξη από τους γονείς. Αυτό πώς θα ληφθεί υπόψην σε έναν έλεγχο του ΣΔΟΕ; Το ΣΔΟΕ ελέγχει και μικροκαταθέσεις; Με τι κριτήρια;

 

Όποιος έχει γνώση ή αποψη στο θέμα, μπορεί να την αναπτύξει!

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί καθόλου το πότε γίνεται άνοιγμα λογαριασμού από το ΣΔΟΕ; Πάνω από τι ποσά; Κάνει αρχικά αίτηση η τράπεζα για κάτι τέτοιο;

Θα το θέσω γενικά. Ας πούμε ότι κάποιος νέος δουλεύει τα τελευταία 2,5 χρόνια. Έχει εισπράξει από τη δουλειά του μέσα σε αυτά τα χρόνια 14.000€. Το 2010 δήλωσε 5.300 και το 2011, 5.600. Τα υπόλοιπα που περισσεύουν έχουν εισπραχθεί το 2012 και άρα, δεν έχουν ακόμα δηλωθεί.

Αυτός ο άνθρωπος έχει στον τραπεζικό του λογαριασμό 5.000€, τα οποία δικαιολογούνται μεν από τα εισοδήματα, αν όμως αφαιρεθούν οι δαπάνες διαβίωσης, δαπάνες αυτοκινήτου και οι αποδείξεις, το ποσό που μένει είναι αρκετά κάτω από τα 5.000€. Πώς γίνεται αυτό: μιλάμε για νέο που μένει με τους γονείς του, δεν συνεισφέρει οικονομικά στο σπίτι και έχει και οικονομική στήριξη από τους γονείς. Αυτό πώς θα ληφθεί υπόψην σε έναν έλεγχο του ΣΔΟΕ; Το ΣΔΟΕ ελέγχει και μικροκαταθέσεις; Με τι κριτήρια;

 

Όποιος έχει γνώση ή αποψη στο θέμα, μπορεί να την αναπτύξει!

Για τα ποσά που αναφέρεις, από την τράπεζα να ξεκινήσει το θέμα αποκλείεται. Μιλάμε για πολύ μεγαλύτερα ποσά, συνδυασμένα με αντισυμβαλλόμενους άγνωστης ή ύποπτης λειτουργικής δραστηριότητας.

Και από το ΣΔΟΕ μόνο αν υπάρχουν συγκεκριμένες καταγγελίες.

Τα παραπάνω με επιφύλαξη σε ενδεχόμενη εφαρμογή του πολυβόητου "ηλεκτρονικού περιουσιολογίου".

Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί καθόλου το πότε γίνεται άνοιγμα λογαριασμού από το ΣΔΟΕ; Πάνω από τι ποσά; Κάνει αρχικά αίτηση η τράπεζα για κάτι τέτοιο;

Θα το θέσω γενικά. Ας πούμε ότι κάποιος νέος δουλεύει τα τελευταία 2,5 χρόνια. Έχει εισπράξει από τη δουλειά του μέσα σε αυτά τα χρόνια 14.000€. Το 2010 δήλωσε 5.300 και το 2011, 5.600. Τα υπόλοιπα που περισσεύουν έχουν εισπραχθεί το 2012 και άρα, δεν έχουν ακόμα δηλωθεί.

Αυτός ο άνθρωπος έχει στον τραπεζικό του λογαριασμό 5.000€, τα οποία δικαιολογούνται μεν από τα εισοδήματα, αν όμως αφαιρεθούν οι δαπάνες διαβίωσης, δαπάνες αυτοκινήτου και οι αποδείξεις, το ποσό που μένει είναι αρκετά κάτω από τα 5.000€. Πώς γίνεται αυτό: μιλάμε για νέο που μένει με τους γονείς του, δεν συνεισφέρει οικονομικά στο σπίτι και έχει και οικονομική στήριξη από τους γονείς. Αυτό πώς θα ληφθεί υπόψην σε έναν έλεγχο του ΣΔΟΕ; Το ΣΔΟΕ ελέγχει και μικροκαταθέσεις; Με τι κριτήρια;

 

Όποιος έχει γνώση ή αποψη στο θέμα, μπορεί να την αναπτύξει!

To Σ.Δ.Ο.Ε. είναι σώμα δίωξης οικονομικού εγκλήματος ,

Δεν ασχολείτε με μικροκαταθέτες.

 

 

Αποστολή του Σ.Δ.Ο.Ε. είναι:

 

Η έρευνα, ο εντοπισμός και η καταστολή οικονομικών παραβάσεων ιδιαίτερης βαρύτητας και σημασίας, όπως η νομιμοποίηση εσόδων από παράνομες δραστηριότητες (ξέπλυμα χρήματος), οι απάτες και παρατυπίες, οι παραβάσεις που σχετίζονται με προμήθειες, επιδοτήσεις και επιχορηγήσεις, οι παράνομες χρηματιστηριακές και χρηματοπιστωτικές συναλλαγές και γενικά οι οικονομικές απάτες σε βάρος των συμφερόντων του Ελληνικού Δημοσίου και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ανεξάρτητα από τον τόπο τέλεσης.

Ο προληπτικός έλεγχος εφαρμογής των διατάξεων της φορολογικής νομοθεσίας καθώς και ο προσωρινός φορολογικός έλεγχος, ιδίως στους παρακρατούμενους και επιρριπτόμενους φόρους, με έμφαση στο Φ.Π.Α., καθώς και ο έλεγχος εφαρμογής των διατάξεων της τελωνειακής νομοθεσίας.

Η έρευνα, αποκάλυψη και καταπολέμηση παράνομων συναλλαγών, απατών και δραστηριοτήτων, που διενεργούνται με χρήση ηλεκτρονικών μέσων, του διαδικτύου και νέων τεχνολογιών.

Η πρόληψη, δίωξη και καταπολέμηση άλλων παραβάσεων, όπως παράνομη διακίνηση ναρκωτικών, όπλων και εκρηκτικών, πρόδρομων και ψυχοτρόπων ουσιών, τοξικών και επικίνδυνων ουσιών (ραδιενεργά και πυρηνικά υλικά, τοξικά απόβλητα κ.λ.π.), αρχαιοτήτων και πολιτιστικών αγαθών.

Η επιτήρηση του θαλάσσιου χώρου με διενέργεια ελέγχων για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής και του λαθρεμπορίου.

Η προστασία, σε συνεργασία με τις αρμόδιες υπηρεσίες, του αιγιαλού και της παραλίας, ως και των ανταλλάξιμων και δημόσιων κτημάτων, αρμοδιότητας του Υπουργείου Οικονομικών, από τις αυθαίρετες καταπατήσεις και κατασκευές επ΄ αυτών.

 

http://www.minfin.gr/portal/el/resource/section/financial-and-economic-crime-unit

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ο φόρος στους τόκους τελικά κλείνει στο 15 ή στο 17,5%;

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία.. Το αυτοκίνητό μου, είναι στο όνομα του πατέρα μου. Επειδή το χρησιμοποιώ μόνο εγώ.. Μπορώ να πληρώσω στην τράπεζα εγώ τα τέλη κυκλοφορίας ; Η πρέπει να ναι ο ίδιος ο κάτοχος αυτοπροσώπως ;
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εκτυπωσεις το κουπονι απο το taxisnet κ με αυτο να πας να πληρωσεις.αυτο γινεται εφικτο αν ξερεις αφμ κ αριθμο κυκλοφοριας.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να εκτυπωσεις το κουπονι απο το taxisnet κ με αυτο να πας να πληρωσεις.αυτο γινεται εφικτο αν ξερεις αφμ κ αριθμο κυκλοφοριας.

 

Έχω εκτυπώσει το χαρτί από taxis net . Με αυτό πάω στην τράπεζα και το πληρώνω ο ίδιος ; Η ταυτότητα του ιδιοκτήτη δεν χρειάζεται ;

Link to comment
Share on other sites

Έχω εκτυπώσει το χαρτί από taxis net . Με αυτό πάω στην τράπεζα και το πληρώνω ο ίδιος ; Η ταυτότητα του ιδιοκτήτη δεν χρειάζεται ;

 

Απλα πας και πληρωνεις. Δεν χρειαζεται ουτε ταυτοτητα ουτε τιποτα αλλο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Ο φόρος στους τόκους τελικά κλείνει στο 15 ή στο 17,5%;

 

Νομιζω τελικα κλεινει στο 15% το 17,5 δεν εγινε δεκτο.Αλλα στην Ελλαδα που ζουμε τιποτα δεν ειναι σιγουρο μεχρι να βγει επισημα η αποφαση, οποτε ας ευχηθουμε να μεινει το 15%

Link to comment
Share on other sites

Κύπρου, Citibank, HSBC, κάποια eurobank .

Το μεγάλο αρνητικό ειναι οτι η alpha bank δεν έχει ούτε ένα τέτοιο ΑΤΜ . Απαράδεκτο για μια τόσο μεγάλη τράπεζα .

 

εχει στη Στουρναρη στο κεντρο της Αθηνας.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

εχει στη Στουρναρη στο κεντρο της Αθηνας.....

 

Σίγουρα ; Στο τηλέφωνο μου είχαν πει ότι δεν έχουν κανένα ATM τέτοιο πουθενά

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω ένα λογαριασμό τη eurobank ο οποίος ούτε λεφτα έχει μέσα ούτε τον έχω κινήσει τα τελευταία χρόνια, διαγράφεται αυτόματα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα, ή μπορω να τον ξαναχρησιμοποιείσω?
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο κατάστημα να τον ενεργοποιήσης ξανά .

Θα τον έχουν βάλει σε ακινησία αλλλα δεν το διαγράφουν

Link to comment
Share on other sites

η πιστωτικη cosmote World Mastercard αλλαζει και γινεται ΟΤΕ-Cosmote World Mastercard με περισσοτερα προνομια

http://www.eurobank.gr/online/home/Application.aspx?product=TW&load=carddescr&mid=783

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς τη διαφορά MasterCard και world MasterCard ? γενικά μιλάω όχι μόνο για τη συγκεκριμένη
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα απλά ότι η world κρατάει πολύ μεγαλύτερη προμηθεια από το έσοδο των εμπορων σε σχέση με την κλασική. Όπως και η visa signature. πρέπει να ναι αντίστοιχες. κάποια ουσιαστική διαφορά για τους καταναλωτές δεν βρήκα :ninja:
Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα τον λογαριασμο της πιστωτικης και εχω 56 ευρω εκπτωση στον λογαριασμο του κινητου καθολου ασχημα:lol:
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...