Jump to content

Ερωτήσεις για roaming (περιαγωγή)


stixima
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα ταξιδεψουν οι γονεις μου αμερικη. Συμφερει να αγορασω καρτα voda και να ενεργοποιησω το προγραμμα ή να μιλανε απο την συνδεση?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα ταξιδεψουν οι γονεις μου αμερικη. Συμφερει να αγορασω καρτα voda και να ενεργοποιησω το προγραμμα ή να μιλανε απο την συνδεση?

 

Αναλόγως πόσο θα μείνουν. Αν μείνουν πάνω από μια βδομάδα και έχουν σκοπό να μιλάνε με Ελλάδα ίσως συμφέρει να πάρουν μια κάρτα από εκεί. Σε διαφορετική περίπτωση το Vodafone passport είναι μονόδρομος. Απλά πρέπει να συνδέονται χειροκίνητα με τα δίκτυα στα οποία ισχύει (δεν ισχύει δηλαδή για όλα τα δίκτυα εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το data roaming είναι πανάκριβο .Ξέχασε το καλύτερα
Link to comment
Share on other sites

Eγώ όταν είχα πάει εξωτερικό με ενεργοποιημένο το passport μου έστειλαν μήνυμα με το που έπιασα σήμα στο ξένο δίκτυο ότι μπορώ να έχω internet στην τιμή των 5ευρώ τα 5 mb την ημέρα και να καλέδω την εξυπηρέτηση πελατών να το ενεργοποιήσω.. Σημείωση ότι ήταν χώρα της Ε.Ε. .. δεν ξέρω αν ισχύει και αλλού.. Όταν ήμουν στην Ελλάδα πάντως στο 13830 δεν μου είπαν ότι υπάρχει τέτοιο πακέτο.. Δεν ήταν ενημερωμένοι φαίνεται..
Link to comment
Share on other sites

Eγώ όταν είχα πάει εξωτερικό με ενεργοποιημένο το passport μου έστειλαν μήνυμα με το που έπιασα σήμα στο ξένο δίκτυο ότι μπορώ να έχω internet στην τιμή των 5ευρώ τα 5 mb την ημέρα και να καλέδω την εξυπηρέτηση πελατών να το ενεργοποιήσω.. Σημείωση ότι ήταν χώρα της Ε.Ε. .. δεν ξέρω αν ισχύει και αλλού.. Όταν ήμουν στην Ελλάδα πάντως στο 13830 δεν μου είπαν ότι υπάρχει τέτοιο πακέτο.. Δεν ήταν ενημερωμένοι φαίνεται..

 

Αν εχεις Mobile Internert Smal, αυτη ειναι η χρεωση στο εξωτερικο.

Αναλογα με το πακετο σου και τη χωρα που πας, ερχεται το μηνυμα. Και εγω ιδιο μηνυμα πηρα. :p

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις Mobile Internert Smal, αυτη ειναι η χρεωση στο εξωτερικο.

Αναλογα με το πακετο σου και τη χωρα που πας, ερχεται το μηνυμα. Και εγω ιδιο μηνυμα πηρα. :p

 

Ναι, mobile internet small έχω. Στα άλλα πακέτα ξέρεις πώς είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, mobile internet small έχω. Στα άλλα πακέτα ξέρεις πώς είναι?

 

Σε ολα τα πακετα με προπληρωμενο ογκο το ιδιο ειναι.

Στα πακετα χωρις ογκο εχει ογκοχρεωση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος για φτηνότερες χρεώσεις περιαγωγής στην Αίγυπτο;

Δεν ισχύουν passport κλπ;

Είναι πολύ παράδοξο γιατί η Αίγυπτος είναι δίπλα και οι χρεώσεις είναι πανάκριβες...

 

Θα πάρω καλύτερα μαζί μου την planetsim και καμιά τοπική sim για να βολευτώ, πιστεύω... Τι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος για φτηνότερες χρεώσεις περιαγωγής στην Αίγυπτο;

Δεν ισχύουν passport κλπ;

Είναι πολύ παράδοξο γιατί η Αίγυπτος είναι δίπλα και οι χρεώσεις είναι πανάκριβες...

 

Θα πάρω καλύτερα μαζί μου την planetsim και καμιά τοπική sim για να βολευτώ, πιστεύω... Τι άλλο να κάνω;

 

Τίποτα περισσότερο από αυτό που σχεδιάζεις. Η καλύτερη λύση είναι η τοπική sim βέβαια, δεν ξέρω μόνο αν ενεργοποιείται αυτόματα. Η Αίγυπτος είναι κλειστη αγορά τηλεπικοινωνιών, πάλι καλά που έχει και δωρεαν εισερχόμενες η Planet sim

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδια βοηθεια!! εχω μια συνδεση Βονταφον και ειμαι κυπρο και εχω ενεργοποιησει το passport ολα τελεια εστελνα κανονηκα μυνηματα προς ολα τα δυκτηα της ελλαδας μεχρι σημερα που ξαφνηκα οποτε παω να στηλω σε Βονταφον αριθμο μου λεει ΣΦΑΛΜΑ ενω ο λογαριασμος μου ειναι κανονηκα πληρομενος και ενω μπορω να παρω τηλεφωνο προς Βονταφον δεν μπορω να στηλω μυνημα:mad::mad:. Πηρα το 13830 και μου ειπαν οτι δεν βλεπουν καποιο προβλημα να υπαρχει στην συνδεση μου και να κοιταξω μηπως εχω πατησει τιποτα στην συσκευη που κατι τετοιο δεν εχει γινει αφου δοκιμασα να στηλω μυνημα απο διαφορετικες συσκευες. Παω στο καταστημα και το λεω και μου λεει ο υπαληλος οτι μου εχει γινει φραγη και να παρω το 13830. Ξαναπερνω τηλεφωνω το 13830 και μου λενε οτι δεν εχει γινει καμια φραγη και οτι και παλι δεν βλεπουν να υπαρχει καποιο προβλημα. Εχω απελπιστει τι μπορω να κανω???:(:(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια!! εχω μια συνδεση Βονταφον και ειμαι κυπρο και εχω ενεργοποιησει το passport ολα τελεια εστελνα κανονηκα μυνηματα προς ολα τα δυκτηα της ελλαδας μεχρι σημερα που ξαφνηκα οποτε παω να στηλω σε Βονταφον αριθμο μου λεει ΣΦΑΛΜΑ ενω ο λογαριασμος μου ειναι κανονηκα πληρομενος και ενω μπορω να παρω τηλεφωνο προς Βονταφον δεν μπορω να στηλω μυνημα:mad::mad:. Πηρα το 13830 και μου ειπαν οτι δεν βλεπουν καποιο προβλημα να υπαρχει στην συνδεση μου και να κοιταξω μηπως εχω πατησει τιποτα στην συσκευη που κατι τετοιο δεν εχει γινει αφου δοκιμασα να στηλω μυνημα απο διαφορετικες συσκευες. Παω στο καταστημα και το λεω και μου λεει ο υπαληλος οτι μου εχει γινει φραγη και να παρω το 13830. Ξαναπερνω τηλεφωνω το 13830 και μου λενε οτι δεν εχει γινει καμια φραγη και οτι και παλι δεν βλεπουν να υπαρχει καποιο προβλημα. Εχω απελπιστει τι μπορω να κανω???:(:(

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ όταν πήγα Ιταλία.. Έβαλες πριν τον αριθμό +0030694ΧΧΧΧΧΧΧ ?? Δοκίμασε έτσι.. Με ή χωρίς το + δεν θυμάμαι, αλλά τελικά μόνο έτσι τα κατάφερα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ όταν πήγα Ιταλία.. Έβαλες πριν τον αριθμό +0030694ΧΧΧΧΧΧΧ ?? Δοκίμασε έτσι.. Με ή χωρίς το + δεν θυμάμαι, αλλά τελικά μόνο έτσι τα κατάφερα εγώ.
ναι φιλε μου και παλι τα ιδια εχω απογοητευτει σε σημειο που σκεφτομαι να κοψω την συνδεση αφου πρωτα τα ακουσουν στο 13830 που δεν μπορουν να μου βρουν μια λυση.
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου και παλι τα ιδια εχω απογοητευτει σε σημειο που σκεφτομαι να κοψω την συνδεση αφου πρωτα τα ακουσουν στο 13830 που δεν μπορουν να μου βρουν μια λυση.

 

Είσαι σίγουρος για το +? Ή με +30 σκέτο χωρίς το 00? Δεν θυμάμαι παίξαι λίγο με αυτά..

Και εγώ είχα πρόβλημα συγκεκριμένα σε κάποιον αριθμό Vodafone όταν ήμουν στο εξωτερικό και μόνο στα sms όχι σε κλήσεις.. Δεν ξέρω τι παίζει.. Αφού η γραμμή σου δεν έχει πρόβλημα.. Δώσε και τον άλλον αριθμό που στέλνεις το μύνημα να ελέγξουν και από εκεί αν υπάρχει κάποιο σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι.

Προκειται να ταξιδεψω εξωτερικο και εχω καρτα vodafone cu! Οι γονεις μου εχουν και εκεινοι vodafone cu unlimited. Η ερωτηση ειναι η εξης αν εγω ενεργοποιησω το vodafone travel pack θα χρεωνομαι μονο εγω που θα καλω σε ελληνικο vodafone? Η επομενη ερωτηση ειναι οταν θα με καλουν απο ελλαδα εκεινοι θα χρεωνονται απο το unlimited και εγω για εισερχομενη? Ευχαριστω!!!!

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

Θα χρεώνεσαι μόνο εσύ είτε σε καλούν είτε καλείς, οποιοδήποτε ελληνικό νούμερο και όχι μόνο Vodafone.

και θα χρεώνεσαι από το πακέτο , και για εισερχόμενες και για εξερχόμενες

Γιαυτό είναι καλύτερα να καλείς εσύ .

Από την εμπειρία μου το travel pack έχει ελάχιστη χρέωση 1 λεπτό και μετά ανα δευτερόλεπτο .

Μπορείς να αγοράσεις το πακέτο και 2 και τρείς φορές πριν φύγεις

Μπορεί να αγοραστεί και από το εξωτερικό με μήνυμα, αλλά το μήνυμα κοστίζει 13 λεπτά.

Μιλάμε πάντα για Ευρώπη

Link to comment
Share on other sites

Θα χρεώνεσαι μόνο εσύ είτε σε καλούν είτε καλείς, οποιοδήποτε ελληνικό νούμερο και όχι μόνο Vodafone.

και θα χρεώνεσαι από το πακέτο , και για εισερχόμενες και για εξερχόμενες

Γιαυτό είναι καλύτερα να καλείς εσύ .

Από την εμπειρία μου το travel pack έχει ελάχιστη χρέωση 1 λεπτό και μετά ανα δευτερόλεπτο .

Μπορείς να αγοράσεις το πακέτο και 2 και τρείς φορές πριν φύγεις

Μπορεί να αγοραστεί και από το εξωτερικό με μήνυμα, αλλά το μήνυμα κοστίζει 13 λεπτά.

Μιλάμε πάντα για Ευρώπη

Σε ευχαριστω παρα πολυ βασιλη!!! Τους αριθμους τους καλω με προθεμα μπροστα;;

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα κάνω ένα ταξίδι στη Γερμανία και θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό μου για να δέχομαι κλήσεις από Ελλάδα αλλά και να κάνω κλήσεις προς Ελλάδα.

 

Έχω επαγγελματικό πακέτο.

 

Ποιος είναι ο πιο φθηνός τρόπος?

Μπορώ να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα της vodafone για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

Ακόμα και κάποιο καρτοκινητό για αυτή τη δουλειά δε με χαλάει.

 

Τι εμπειρίες έχουμε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα ταξίδι στη Γερμανία και θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό μου για να δέχομαι κλήσεις από Ελλάδα αλλά και να κάνω κλήσεις προς Ελλάδα.

 

Έχω επαγγελματικό πακέτο.

 

Ποιος είναι ο πιο φθηνός τρόπος?

Μπορώ να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα της vodafone για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

Ακόμα και κάποιο καρτοκινητό για αυτή τη δουλειά δε με χαλάει.

 

Τι εμπειρίες έχουμε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καταρχήν πάρε στο 13830 και ρώτα αν είναι ενεργοποιημένο το Passport στη γραμμή σου (αν δεν είναι το ενεργοποιείς δωρεάν χωρίς καμία διαδικασία). Με το passport θα χρεώνεσαι 0,82 ευρώ ανά κλήση (εισερχόμενη και εξερχόμενη) με χρέωση 0,2583 € / λεπτό στην εξερχόμενη επιπλέον.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=1683

 

Τώρα για καρτοκινητό ίσως σε συμφέρει πχ το Vodafone International αλλά δεν τα ξέρω αυτά ας πει κάποιος που ξέρει.. Εξαρτάται βέβαια και πόσο θελεις να μιλάς και για πόσο καιρό θα είσαι εκεί.

 

Προσοχή όμως, το Vodafone Passport ισχύει για κλήσεις μέχρι 60 λεπτών , μετά θα χρεώνεσαι κανονικά σύμφωνα με τις χρεώσεις περιαγωγής για όλη τη διάρκεια της κλήσης (λίγο δύσκολο βέβαια να μιλάς πάνω από 1 ώρα ανά κλήση)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ένα ταξίδι στη Γερμανία και θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό μου για να δέχομαι κλήσεις από Ελλάδα αλλά και να κάνω κλήσεις προς Ελλάδα.

 

Έχω επαγγελματικό πακέτο.

 

Ποιος είναι ο πιο φθηνός τρόπος?

Μπορώ να επιλέξω κάποιο πρόγραμμα της vodafone για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα?

Ακόμα και κάποιο καρτοκινητό για αυτή τη δουλειά δε με χαλάει.

 

Τι εμπειρίες έχουμε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για Γερμανία οπωσδήποτε Europe Voice. Στο Vodafone Germany μηδενική χρέωση στις εισερχόμενες και εθνική στις εξερχόμενες. Το πάγιο είναι 18€, και όταν γυρίσεις το απενεργοποιείς.

 

Παρε στο 13830 να το ενεργοποιήσεις μία μέρα πριν φύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω οτι και με τις τοπικες καρτες της vodafone CallYa στην Γερμανια μπορεις να κανεις ανανεωση .. αλλα αν καποιος μου στειλει καρτα απο εδω τον κωδικο μπορω να τον κανω ανανεωση η μονο με τις Γερμανικες καρτες μπορω?Ισχυει το 1252 και εκει πανω???
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να καλέσει από δω 1254 . Να δώσει τον κωδικό και θα μπεί στο δικό σου τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το travel pack εξακολουθεί να υπάρχει? Στη νέα σελίδα της Vodafone δεν έχω μπορέσει να το εντοπίσω.

Για κάποιον πάντως που περνά μεγάλο κομμάτι του χρόνου του στο εξωτερικό σε μια από τις 11 χώρες του Vodafone Europe Voice , μπορώ να πω ότι του έρχεται παραπάνω από "κουτί" το συγκεκριμένο πρόγραμμα!!

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Το travel pack εξακολουθεί να υπάρχει? Στη νέα σελίδα της Vodafone δεν έχω μπορέσει να το εντοπίσω.

Για κάποιον πάντως που περνά μεγάλο κομμάτι του χρόνου του στο εξωτερικό σε μια από τις 11 χώρες του Vodafone Europe Voice , μπορώ να πω ότι του έρχεται παραπάνω από "κουτί" το συγκεκριμένο πρόγραμμα!!

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=6611

 

 

Αυτό χρησιμοποιώ πάντοτε όταν πάω Ευρώπη. Είναι καλύτερο από το Passport για σύντομα τηλεφωνήματα. Ισχύει για όλη την Ε.Ε (26 χώρες)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...