Jump to content

Προβλήματα, παράπονα σύνδεσης/υπηρεσιών Forthnet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήμουν συνδρομητής forthnet από το Νοέμβριο 2010, ξαφνικά το Μάρτιο 2011 ξεκίνησαν προβλήματα (συχνές αποσυνδέσεις, αδυναμία σύνδεσης κλπ). Η εταιρία αποδέχθηκε την ύπαρξη του προβλήματος & για αυτό το λόγο έδωσε αποζημίωση ΜΙΣΟΥ (μόνο) μήνα. Παρ'όλο,όμως,που δεν διόρθωσε το πρόβλημα συνέχισε να με χρεώνει & σε αίτηση μου για διακοπή με υπαιτιότητα της εταιρίας,με χρέωσε με τέλη διακοπής παρόλο που σε αυτές τις περιπτώσεις η διακοπή πρέπει να γίνεται αζημίως για τον καταναλωτή!

 

Σε συνέχεια επικοινωνίας μου με την εταιρία, μου ανακοινώθηκε ΕΚΒΙΑΣΤΙΚΑ ότι τα τέλη διακοπής θα μου επιστραφούν με μορφή πίστωσης ΜΟΝΟ σε περίπτωση επανασύνδεσης με την ίδια εταιρία . Αφού, λοιπόν, έκανα αίτηση επανασύνδεσης τέλη Νοεμβρίου 2011 και μέχρι και σήμερα 8 Φεβρουαρίου 2012 δεν έχει ολοκληρώσει τη σύνδεση μου με (σύμφωνα με ισχυρισμούς της) υπαιτιότητα του ΟΤΕ, ο τεχνικός του οποίου δεν βρίσκει τον κατανεμητή του κτιρίου, κάτι το οποίο δεν υφίσταται, καθώς και στις 8 (ΟΚΤΩ!) διαφορετικές ημερομηνίες που έχει ενημερώσει για επισκεψη, βρισκόμουν στο σπίτι (χάνοντας μέρες από τη δουλειά μου).

 

Παράλληλα, δεν μου επιστρέφει τα χρήματα που μου οφείλει επειδή λόγω της μη σύνδεσής μου, δεν μπορεί να τα πιστώσει σε λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα δεν μου κάνει εντύπωση που οι τεχνικοί του ΟΤΕ δεν

βρίσκουν το σπίτι σου στην δική μου περίπτωση είχαν δώσει την γραμμή σε

άλλο κτίριο.

Καλά και εσύ 8 φορές ? δεν σου έδωσαν ένα τηλέφωνο τους να τους πάρεις εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου είναι αλήθεια οτ οτε δεν μπρεί νι η γραμμή σου δεν ολοκληρώνετε γιατί οα βρεί να το σπίτι...είναι κάτι που το κάνει οτε γιατί "μπορεί"!

Τσπα εγώ δν κατάλαβα γιατί αφού αφου είχες forthnet πανω απο χρονο σε χρέωσαν τελος διακοπής , μετά το χρόνο δεν υπάρχει δέσμευση....Σου είπαν οτι θα το αφαιρέσουν το τέλος αν κάνεις επανασύνδεση....την καινουρια γραμμη θα την πληρώσεις 50€?

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ

 

ΕΕΤΤ

 

ΚΛΠ

 

ΚΛΠ

 

ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ;

ακριβώς. ξεκίνα μηνύσεις... και καλό κουράγιο.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

ρε κατι μηνυσης που χρειαζονται ορισμενοι!! για να μην πω τι αλλο τους χρειαζεται

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. ξεκίνα μηνύσεις... και καλό κουράγιο.

 

Καλά ρε παιδιά ποιος έχει χρόνο και χρήμα κια δικηγόρους για να ξεκινήσει τέτοιες διαδικασίες σήμερα...

Πιστεύω με καλή επιστολή στην ΕΕΤΤ και κοινοποίηση παντού θα αλλάξει 180 μοίρες η συμπεριφορά της Forthnet.

 

Εγώ πάντως αν είχα κάνει την αίτηση από κατάστημα θα πήγαινα στο ίδιο να με εξυπηρετήσουν για το πρόβλημα. Σίγουρα κάπως παραπάνω θα μπορεί να πιέσει καταστάσεις από ένα κατάστημα!

Για μένα αυτό είναι το σημαντικό πλην forthnet και cyta δεν υπάρχουν καταστήματα αρκετά! Οι περισσότεροι κάνουν τηλεφωνικά τις αιτήσεις αυτές! Από το τηλέφωνο άντε να βρεις λύση...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά ποιος έχει χρόνο και χρήμα κια δικηγόρους για να ξεκινήσει τέτοιες διαδικασίες σήμερα...

Πιστεύω με καλή επιστολή στην ΕΕΤΤ και κοινοποίηση παντού θα αλλάξει 180 μοίρες η συμπεριφορά της Forthnet.

 

σε αυτο παταει η forthnet και η καθε forthnet και σου λεει θα τους παταω αφου δεν αντιδρανε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορεί να κανει είναι να πάει σε κάποιο κατάστημα forthnet και να ζητήσει να συμπληρώσει φόρμα επικοινωνίας "μόλις το ακουνε αυτό στη forthnet τους πιάνει κρύος υδρώτας :)Θα επικοινωνήσει μαζί του κάποιος προιστάμενος και θα του βρεί μια λύση.

 

Γενικά αυτές οι αιτερίες είναι καλημένες και αν πας να τους την "πέσεις" μέσω δικηγόρου δύσκολα θα βρείς το δίκιο σου....

Μιλάω εκ πείρας:p

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορεί να κανει είναι να πάει σε κάποιο κατάστημα forthnet και να ζητήσει να συμπληρώσει φόρμα επικοινωνίας "μόλις το ακουνε αυτό στη forthnet τους πιάνει κρύος υδρώτας :)Θα επικοινωνήσει μαζί του κάποιος προιστάμενος και θα του βρεί μια λύση.

 

Γενικά αυτές οι αιτερίες είναι καλημένες και αν πας να τους την "πέσεις" μέσω δικηγόρου δύσκολα θα βρείς το δίκιο σου....

Μιλάω εκ πείρας:p

 

δεν ηξερα οτι υπαρχει φορμα επικοινωνιας. κανεις δεν το εχει αναφερει αυτο. στα καταστηματα εννοειται ουτε λογος

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ναι ρε συ.Να ξέρεις οτι τα καταστήματα έχουν εντολές να προσπαθούν να πείσουν τον πελάτη να μην τη στείλει....

 

με εφιαξες τωρα. αυριο θα επισκεφτω ενα καταστημα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε αυτο παταει η forthnet και η καθε forthnet και σου λεει θα τους παταω αφου δεν αντιδρανε

 

Το ξέρω φίλε... Αλλά και ο καθένας μας πρέπει να έχει νομικές γνώσεις για 90% των περιπτώσεων. Όχι μόνο για εταιρίες τηλεφωνίας, αλλά σχεδόν για όλες. Είναι και το moto του Ελληνα "δεν βαριέσαι..."

 

 

με εφιαξες τωρα. αυριο θα επισκεφτω ενα καταστημα

 

Πήγαινε τo πρωί και πες τους:

"Καλημέρα θέλω να στείλουμε 2-3 φόρμες επικοινωνίας..." ahahhah :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν εκανα διακοπη μου φαγανε 40€ και το δικτυο τους ειναι ενα ματσο χαλια,μακρια απο forthnet..

 

εγω εχω κρατησει ολες τις αποδειξεις πληρωμης γιατι εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι μετα απο κανα χρονο στελνουν λογαριασμους και ζητανε δηθεν χρεωστουμενα χρηματα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα αυτό που μου φαίνεται πολύ περίεργο με αυτές τις εταιρίες είναι πως σε χρεώνουν τέλη διακοπής μετά το 12μηνο...

Από όσο γνωρίζω τα συμβόλαια σταθερής είναι 12μηνα. Μετά σε καλούν και σου λένε να ανανεώσεις το συμβόλαιο σου για 12 μήνες πάλι; Σαν το κινητό; Περίεργα πράγματα... Το έχω παρατηρήσει σε Forthnet, Hol, Cyta όπως και ConnX αν κάνω λάθος διορθώστε με!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα αυτό που μου φαίνεται πολύ περίεργο με αυτές τις εταιρίες είναι πως σε χρεώνουν τέλη διακοπής μετά το 12μηνο...

Από όσο γνωρίζω τα συμβόλαια σταθερής είναι 12μηνα. Μετά σε καλούν και σου λένε να ανανεώσεις το συμβόλαιο σου για 12 μήνες πάλι; Σαν το κινητό; Περίεργα πράγματα... Το έχω παρατηρήσει σε Forthnet, Hol, Cyta όπως και ConnX αν κάνω λάθος διορθώστε με!

 

οταν εκανα αιτηση διακοπης στους 11,5 μηνες στην φορθνετ δεν με χρεωσαν τελη διακοπης. μετα την καταθεση της αιτησης εκανε 20 μερες για να διακοπει το ιντερνετ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κρατησει ολες τις αποδειξεις πληρωμης γιατι εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι μετα απο κανα χρονο στελνουν λογαριασμους και ζητανε δηθεν χρεωστουμενα χρηματα

 

Αυτο με την προπληρωμη ειναι επικινδυνο,το λεω για ορισμενους που νομιζουν οτι αυτη η εταιριουλα κανει προσφορες,εγω ετσι την πατησα,πριν ακομη οι εταιριες αποκτησουν αυτονομα δικτυα λειτουργουσαν εξ'ολοκληρου διαμεσου του οτε,μιλαω για ιντερνετ,ετος 2007,τιμη 39,90€ το μηνα,με αοριστου χρονου υπηρεσια και μετα τη διακοπη αφου κοπηκε το ιντερνετ εκδοθηκε λογαριασμος 39,90€ για τον επομενο μηνα τα οποια δεν τα πληρωσα,τους πηρα και τηλ μου ειπαν να μην τα πληρωσω και να αγνοησω το λογαριασμο.........μετα απο μερικους μηνες ετος 2008 αρχισαν οι εταιριες να εχουν ιντερνετ+τηλεφωνια αυτονομα,βαζω forthnet νεα γραμμη με νεο τηλ νουμερο και το ειχα για περιπου 2 χρονια,σεπτεμβριο του 2010 κανω διακοπη επειδη χαλασε το pc μου,μου ερχονται επιστρεφομενα 50€ αλλα σε επικοινωνια μαζι τους μου ειπαν οτι δικαιουμαι μονο τα 10€ γιατι χρωστουσα παλιοτερο λογαριασμο,οσο αναφορα την ταχυτητα στο ιντερνετ αστα να πανε,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η FORTHNET!!!:mad:

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

οσο αναφορα την ταχυτητα στο ιντερνετ αστα να πανε,ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η FORTHNET!!!:mad:

 

Η ταχυτητα διαφέρει απο μέρος σε μέρος σε όλες τις εταιρίες...στα μέρη μου η Forthnet παίζει 2-3 mb πάνω απ τον ΟΤΕ:p Γενικά πετάει:)

Link to comment
Share on other sites

Εκφραζομαι εχοντας πληρη γνωση των πραγματων, ειναι απο τους χειροτερους και με διαφορα παροχους. Οχι στις γραμμες, αυτες ειναι χαλια σε ολη την χωρα και απο ολους, αλλα στον τομεα εξυπηρετησης. Οι καθυστερησεις, οι παραληψεις, η κοροιδεια και οι απειλες ειναι η παγια τακτικη τους. Κι επειδη, λογω της εξελιξης των τηλεπικοινωνιων στη χωρα μας με τα χρονια, ειναι απο τους μεγαλες ρυθμιστες των πραγματων, μονο ως τροχοπεδη λειτουργουν στην εξελιξη των δικτυων και της ποιοτητας τους.

Και κατι που εμαθα την περασμενη βδομαδα. Χρησιμοποιουν συχνα την δοκιμασμενη απειλη στελνοντας αμεσα χαρτι απο δικηγορικο γραφειο της δουλεψης τους. Στην πραγματικοτητα, δεν εχουν την δυνατοτητα να κανουν τιποτα, ειδικα σ εναν πελατη που του χουν προσφερει σκ*τοεξυπηρετηση. Εγω δεν γνωριζα τοτε και τους πληρωσα για τα δικα τους σπασμενα.

Link to comment
Share on other sites

Εκφραζομαι εχοντας πληρη γνωση των πραγματων, ειναι απο τους χειροτερους και με διαφορα παροχους. Οχι στις γραμμες, αυτες ειναι χαλια σε ολη την χωρα και απο ολους, αλλα στον τομεα εξυπηρετησης. Οι καθυστερησεις, οι παραληψεις, η κοροιδεια και οι απειλες ειναι η παγια τακτικη τους. Κι επειδη, λογω της εξελιξης των τηλεπικοινωνιων στη χωρα μας με τα χρονια, ειναι απο τους μεγαλες ρυθμιστες των πραγματων, μονο ως τροχοπεδη λειτουργουν στην εξελιξη των δικτυων και της ποιοτητας τους.

Και κατι που εμαθα την περασμενη βδομαδα. Χρησιμοποιουν συχνα την δοκιμασμενη απειλη στελνοντας αμεσα χαρτι απο δικηγορικο γραφειο της δουλεψης τους. Στην πραγματικοτητα, δεν εχουν την δυνατοτητα να κανουν τιποτα, ειδικα σ εναν πελατη που του χουν προσφερει σκ*τοεξυπηρετηση. Εγω δεν γνωριζα τοτε και τους πληρωσα για τα δικα τους σπασμενα.

 

αυτο με τους δικηγορους εχει καταντησει γραφικο. το στελνουν για εκφοβισμο και οπου πιασει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κρατησει ολες τις αποδειξεις πληρωμης γιατι εχω διαβασει εδω στο φορουμ οτι μετα απο κανα χρονο στελνουν λογαριασμους και ζητανε δηθεν χρεωστουμενα χρηματα

 

Αυτό το κάνανε κάτι Hol και tellas στο παρελθόν. Πάντως οι καθυστερήσεις σε επιδιορθώσεις βλαβών είναι γνωστή τακτική του ΟΤΕ για να σε βγάζει από τα ρούχα σου με την ετιαρία που είσαι και να πας σε αυτόν που ως δια μαγείας όλα λύνονται σε μια μέρα...:X

... and Justice for ... ALL ...
Link to comment
Share on other sites

Και ολα αυτα γιατι η ΕΕΤΤ κοιμαται πανω στα γραφεια της.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνανε κάτι Hol και tellas στο παρελθόν. Πάντως οι καθυστερήσεις σε επιδιορθώσεις βλαβών είναι γνωστή τακτική του ΟΤΕ για να σε βγάζει από τα ρούχα σου με την ετιαρία που είσαι και να πας σε αυτόν που ως δια μαγείας όλα λύνονται σε μια μέρα...:X

και μετά αν δεν αντιδράσει ο καθένας στην εξ'ολοκλήρου πώληση στους γερμανούς θα φταίει;

δεν νομίζω ΤΑΚΗ!!!!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...