Jump to content

Lenovo A916


samis2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.minideal.net/lenovo-a916-4g-fdd-dual-sim-smartphone-mtk6592-octa-core-5-5inch-hd-screen-ram-2gb-13-0mp.html

 

Οκταπυρηνο, 1 γιγα ραμ, 5.5 hd screen, 200 dollars, 2 sim. Φαίνεται πολύ καλή πρόταση. Μάλλον είναι καινούργιο. Και 4G...!!!

 

Eγκατασταση νεοτερης εκδοσης. YouTube Lenovo A916

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 448
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όντως βρήκα και με 2Gb ram και αναφέρουν 2500mAh

Πάνω που είχα αποφασίσει να πάρω το Zenfone 5 ...

Link to comment
Share on other sites

Το link που είχα βαλει έλεγε για 2 ραμ, τωρα λέει 1.τι να πω με τους κινεζους... Να αλλαξω την περιγραφή στο πρώτο ποστ ή έχετε βρει κάπου λινκ με την καλή έκδοση? Edited by samis2
Link to comment
Share on other sites

Το έχει παραγγείλει κάποιος; Το τσεκάρω για ένα φίλο.

http://www.coolicool.com/lenovo-a916-mt6592m-14ghz-octa-core-55-inch-ips-hd-screen-android-44-lte-4g-smartphone-g-34557

Συγγνώμη ρε παιδιά..είναι 5 ή 5,5 ίντσες τελικά;

Edited by focusinos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια καινουργια εδω καταπληκτικο φορουμ. Ειμαι λιγο ασχετη και με βαηθαει πολυ. Λοιπον ειναι το πρωτο smartphone που θα παρω και σκεφτομαι να το τολμησω χρειαζομαι την καλη καμερα. Εσεις οι ειδικοι τι λετε; Μηπως πρεπει να παρω κατι δοκιμασμένο;
Link to comment
Share on other sites

@aelia

 

Φαινεται υποσχομενο το μοντελο... Χωρις να εχω δοκιμασει την καμερα (και πως θα μπορουσα αλλωστε, μολις εμφανιστηκε) αν θελεις ισως να κοιταζες προς τα μοντελα της σειρας s π.χ. s850 το οποιο μπορεις να το δοκιμασεις live σε γνωστη αλυσιδα που τα εχει εδω Ελλαδα...και βλεπεις αν σε ικανοποιει.

Link to comment
Share on other sites

@aelia

 

Φαινεται υποσχομενο το μοντελο... Χωρις να εχω δοκιμασει την καμερα (και πως θα μπορουσα αλλωστε, μολις εμφανιστηκε) αν θελεις ισως να κοιταζες προς τα μοντελα της σειρας s π.χ. s850 το οποιο μπορεις να το δοκιμασεις live σε γνωστη αλυσιδα που τα εχει εδω Ελλαδα...και βλεπεις αν σε ικανοποιει.

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Η αληθεια ειναι οτι το ειδα και μου φανηκε καλο, η καμερα τουλαχιστον γιατι απο τα αλλα χαρακτηριστικα ακομη δεν ξερω και πολλα. Με απασχολει λιγο οτι δεν ανοιγει απο πισω δεν εχεις προσβαση στην μπαταρια και ειναι 4πυρηνο σε σχεση με αυτο που ειναι 8πυρηνο.

Και παλι βεβαια δεν ξερω αν μου χρειαζονται 8 πυρηνες μια που λογω οικονομικου απηχα απο την τεχνολογια :(

Link to comment
Share on other sites

Το έχει παραγγείλει κάποιος; Το τσεκάρω για ένα φίλο.

http://www.coolicool.com/lenovo-a916-mt6592m-14ghz-octa-core-55-inch-ips-hd-screen-android-44-lte-4g-smartphone-g-34557

Συγγνώμη ρε παιδιά..είναι 5 ή 5,5 ίντσες τελικά;

Σε αρκετά καλύτερη τιμή από δω http://www.minideal.net/lenovo-a916-4g-fdd-dual-sim-smartphone-mtk6592-octa-core-5-5inch-hd-screen-ram-2gb-13-0mp.html

Και μένα μου φάνηκε αρκετά καλό μπορώ να πω αλλά όσο κι αν ψάχνω δεν έχω βρει κάποιο review να δω κριτικές. Τελικά απερρίφθη γιατί διάβασα ότι δεν είναι dual sim κανονικό ανοίγεις τη μία ή την άλλη κάρτα απλά οπότε δεν έχει κάποιο νόημα

 

το παραθέτω όπως το βρήκα

As with A808T and A806,Lenovo A916 is equipped with MTK6592 octa-core processor(1.4GHz), and support WCDMA 4G/3G and GSM networks,and it can also support dual SIM card,which is a highlight of the phone.However ,it is worth mentioning that now listed A916 are dual card single standby version , although it can put into two SIM card, but it can’t achieve standby at the same time,perhaps ,subsequent phones wil launch dual card dual standby single-pass version.

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία ήδη για να αντικαταστήσω το Α850. Δεν έχω 2 sim όποτε είμαι οκ με το single standby. Θεωρώ ότι είναι έντιμη αγορά για ‘’επώνυμο’’ στα 185 usd με HD, 4G , 13mp cam , και octa στις 5.5 . Θα κάνω review μόλις παραλάβω.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία ήδη για να αντικαταστήσω το Α850. Δεν έχω 2 sim όποτε είμαι οκ με το single standby. Θεωρώ ότι είναι έντιμη αγορά για ‘’επώνυμο’’ στα 185 usd με HD, 4G , 13mp cam , και octa στις 5.5 . Θα κάνω review μόλις παραλάβω.

Όχι απλά εντιμη.αν το τηλέφωνο είναι ποιοτικο με καλή οθόνη και ικανόποιητικη κάμερα νομίζω για τη τιμή του τα σπαει.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Έκανα παραγγελία ήδη για να αντικαταστήσω το Α850. Δεν έχω 2 sim όποτε είμαι οκ με το single standby. Θεωρώ ότι είναι έντιμη αγορά για ‘’επώνυμο’’ στα 185 usd με HD, 4G , 13mp cam , και octa στις 5.5 . Θα κάνω review μόλις παραλάβω.

 

Ελπίζω να σου ερθει γρηγορα, να μας πεις εντυπωσεις !

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα τα dual sim ετσι ειναι...αυτο εγω βρηκα οτι δουλευουν και οι 2 σιμ εκτος την ωρα που μιλας στην μια και η αλλη σταματαει να λειτουργει(μονο εκεινη την ωρα)....νομιζω οτι αυτο ισχυει γενικα
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα τα dual sim ετσι ειναι...αυτο εγω βρηκα οτι δουλευουν και οι 2 σιμ εκτος την ωρα που μιλας στην μια και η αλλη σταματαει να λειτουργει(μονο εκεινη την ωρα)....νομιζω οτι αυτο ισχυει γενικα

Το K910 είναι dual active.......

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι και το Α850 μια φορά που δοκίμασα 2 sim. Όταν δουλεύει η μία η άλλη είναι off. ¨Όμως είναι και οι δύο standby. Νομίζω ότι είναι το ίδιο και στο Α916. Πιστεύω ότι στις επόμενες 10 ημέρες θα είναι εδώ, ''Κλείσιμο από IPS'' στις 27/9. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το Α850 εκτός από οθόνη και camera. Πιστεύω ότι το Α916 θα είναι καλύτερο σίγουρα. Το χρησιμοποιώ για δουλειά , email και browsing κάθε μέρα πάνω από 6 ώρες, και με είχε κουράσει η οθόνη λιγάκι. Πάντως μιας και έχω και laptop lenovo θεωρώ ότι είναι εξαιρετική εταιρία, λίγο μέτρια στο design αλλά πολύ αξιόπιστα μηχανήματα.
Link to comment
Share on other sites

Στο unboxing του etotalk

στο 2:45 φαίνονται τα "Single standby settings", κρίμα γιατί θα το αγόραζα με τη μία αν ήταν dual standby.

 

Πάντως επειδή είχα παλιότερα ένα dumbphone με single standby, δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα. Το ρύθμιζες να ενεργοποιεί αυτόματα την δεύτερη sim κάθε 5-10-20 λεπτά, και έπαιρνε τα μηνύματα και τις ειδοποιήσεις για τις χαμένες κλήσεις. Εγώ είχα βάλει προώθηση από την ανενεργή στην ενεργή sim, και όταν έβλεπα κλήση από την ανενεργή το έκλεινα και έπαιρνα εγώ (για να μη χρεωθώ την προώθηση).

 

Γενικά αν τη δεύτερη την έχεις μόνο για να κρατήσεις το νούμερο ή για να καλέις συγκεκριμένα άτομα, και ΑΝ έχει τουλάχιστον την παραπάνω ευκολία (γιατί δεν παίζει app σ'αυτα - οτιδηποτε dual sim ειναι phone/rom specific ακόμα απ'όσο ξέρω) δεν είναι κακή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι..... στα 4g είναι λίγο δύσκολο να βρεις κινητό με δύο κάρτες.... έτσι δεν είναι;;

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Στο unboxing του etotalk
στο 2:45 φαίνονται τα "Single standby settings", κρίμα γιατί θα το αγόραζα με τη μία αν ήταν dual standby.

 

Νομίζω όχι μόνο εσύ. Όπως έχω γράψει και σε παλιότερο post αν δεν είχε αυτό το ελάττωμα θα ήταν εκπληκτικό τηλ αλλά όποιος θέλει πχ να έχει ιντερνετ από τη μια κάρτα και τηλ από την άλλη ή απλά και τις δυο γραμμές μαζί είναι άχρηστο.

 

 

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι..... στα 4g είναι λίγο δύσκολο να βρεις κινητό με δύο κάρτες.... έτσι δεν είναι;;

Πολύ θα έλεγα γιατί τώρα βγήκαν οι νέοι επεξεργαστές που θα φοράνε τα κινέζικά και υποστηρίζουν 4G. Oπότε θεωρώ ότι από τα μέσα του 2015 θα γεμίσει ο τόπος από 4g δικαρτα

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ηθελα να ρωτησω για την καμερα αν εχει καλη αναλυση, γιατι με ενδιαφερει πολυ να ειναι καλη η καμερα.

το βρηκα σε καλη τιμη στο vickmall και ηθελα να ρωτησω αν το playstore λειτουργει κανονικα γιατι σε καποιο αλλο μοντελο ειδα οτι εχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι 13μπιξελ οπότε λογικά θα είναι εντάξει. Τώρα αν έχει 1 ή 2 ραμ και αν είναι dual active ή dual standby θα σας το ξεκαθαρίσω εντός του μήνα που θα το παραλάβω. Το παρήγγειλα από Κίνα μαζί με 16άρα κάρτα , θήκη και ακουστικό και μεταφορικά στα 175 € ενώ σκέτο το τηλέφωνο είχε 135 € ήμουν μεταξύ αυτού και του MOTO G 4G στα 200 € θα δούμε σύντομα αν έκανα σωστά που πήγα στην πιο άγνωστη επιλογή.
Android User since 1.3 , FOSS enthousiast, gadget maniac in rehab.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όχι μόνο εσύ. Όπως έχω γράψει και σε παλιότερο post αν δεν είχε αυτό το ελάττωμα θα ήταν εκπληκτικό τηλ αλλά όποιος θέλει πχ να έχει ιντερνετ από τη μια κάρτα και τηλ από την άλλη ή απλά και τις δυο γραμμές μαζί είναι άχρηστο.

 

Βασικά αυτο που λές και Dual-SIM Standby να ειναι , οταν ΔΕΝ μιλάει μπορεί να χρησιμοποιεί απο τη μία κάρτα ιντερνετ και απο την άλλη να το έχει για κλήσεις.

Οκ , οταν το καλεί κάποιος στο ένα το άλλο θα φαίνεται κλειστό αλλα σιγά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι 13μπιξελ οπότε λογικά θα είναι εντάξει. Τώρα αν έχει 1 ή 2 ραμ και αν είναι dual active ή dual standby θα σας το ξεκαθαρίσω εντός του μήνα που θα το παραλάβω. Το παρήγγειλα από Κίνα μαζί με 16άρα κάρτα , θήκη και ακουστικό και μεταφορικά στα 175 € ενώ σκέτο το τηλέφωνο είχε 135 € ήμουν μεταξύ αυτού και του MOTO G 4G στα 200 € θα δούμε σύντομα αν έκανα σωστά που πήγα στην πιο άγνωστη επιλογή.

 

Βασικά αυτο που λές και Dual-SIM Standby να ειναι , οταν ΔΕΝ μιλάει μπορεί να χρησιμοποιεί απο τη μία κάρτα ιντερνετ και απο την άλλη να το έχει για κλήσεις.

Οκ , οταν το καλεί κάποιος στο ένα το άλλο θα φαίνεται κλειστό αλλα σιγά.

 

Όταν στο ίδια τα settings της συσκευής και σε όλα τα σοβαρά μαγαζιά λέει ότι είναι single standby, γιατί το ψάχνετε ρε παιδιά? Το τηλέφωνο είναι στην ουσία μονόκαρτο απλά μπορείς να εναλάσσεσαι μεταξύ 2 sim από το menu αντί να ανοιγοκλείνεις το καπάκι και να βάζεις βγάζεις, αυτό και τίποτα παραπάνω. Καμία σχέση με αυτό που λέμε πλέον δίκαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...