Jump to content

Lenovo A800


corelakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια χαρά μόλις έκανα παραγγελία ένα Lenovo Lephone A800.

Θα ήθελα να μάθω εάν το έχει καποιος,ας πει κάποια πράγματα για το κινητό

Ένα μικρό review εάν είναι ευκολο,εάν ρουταρετε εύκολα.

Και ένα μπορούμε να βάλουμε άλλη rom,και με ποιο τρόπο.

Τα σχόλια που διάβασα στο gsmarena ήταν τα καλύτερα .

 

Τα χαρακτηριστικά του είναι τα παρακατω-->

 

Lenovo Lephone A800

 

Display Type IPS LCD 4.5 inches capacitive touchscreen, 16M colors

Size 480x854 pixels (~218 ppi pixel density)

Multitouch Yes

Chipset MTK 6577T

CPU Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9

GPU PowerVR SGX531

General 2G Network GSM 900 /1800-SIM1 & SIM2

3G Network HSDPA 900/2100

Dual SIM (Mini-SIM)

Sound Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

Memory Card slot microSD, up to 32 GB

Internal 4 GB ROM,512 MB RAM

Data GPRS Yes

EDGE Yes

Speed HSDPA, HSUPA

WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot

Bluetooth Yes, v4.0 with A2DP, EDR

USB Yes,microUSB v2.0

Camera Primary 5 MP, 2596х1948 pixels, autofocus

Features Geo-tagging, touch focus

Video Yes,720p

Secondary No

Features OS Android OS, v4.0.4 (Ice Cream Sandwich)

Sensors Accelerometer, proximity

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS

Browser HTML

Radio FM radio

GPS Yes, with A-GPS support

Java Yes, via Java MIDP emulator

Colors Black, White

- MP4/WMV/H.264/H.263 player

- MP3/WAV/WMA/eAAC+ player

- Organizer

- Image/video editor

- Document viewer

- Google Search, Maps, Gmail,

YouTube, Calendar, Google Talk

- Voice memo/dial

- Predictive text input

Battery Li-Ion 2000 mAh battery

Body Dimensions 133.5x68.9x11.5mm

Weight 155g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 166
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι φαινεται, οταν το παραλαβεις πες μας εντυπωσεις γιατι το σκεφτομουν και εγω πριν παρω το α660, μπορει ακομα να το τσιμπησω για ενα φιλο.
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας εμπειρια απο laptop lenovo και τωρα απο tablet που οποιο μου εκαναν δωρο στη δουλεια... η lenovo δεν εχει καμια σχεση με κινεζικη εταιρια... ποιοτικα μπορεις να τη συγκρινεις με τη dell και τη nokia... Το tablet προσφατα που εφυγε απο το τσαντακι και πεφτει με ολη τη δυναμη στο πεζοδρομιο... και ομως δεν επαθε τιποτα και δουλευει κανονικα!!! Πολυ στιβαρη κατασκευη και πολυ καλα πλαστικα!!! Εκανα παραγγελια απο minideal.net το Lenovo A800 τους ειπα να μου βαλουν ελληνικη γλωσσα και το περιμενω... Τιμη??? 120.85 $ = 95 € !!! Δεν υπαρχει τετοια τιμη στην ελλαδα με αυτα τα χαρακτηριστικα... Μαλλον θα το παραλαβω αυτη τη βδομαδα γιατι εκανα παραγγελια απο 7/6... Και ενα
Edited by panosta
συνεχόμενα posts
www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

εγω παρελαβα 2 ,ενα μαυρο και ενα ασπρο....απο πειραγματα,ρουταρισματα κ τετοια δε το κατεχω αλλα αν δεις μονο το κοστος σε σχεση με το τι προσφερει(μεγαλη οθονη,επωνυμια,συμπαθητικη ποιοτητα,καλο επεξεραγαστη) θεωρω οτι ειναι value for money....και σε επιτρεπτα ορια μεγεθους...εχοντας βιωσει ενα εξαμηνο 5αρι(thl w8) και τωρα πλεον σε τεσσαρι (λενοβο α660) βλεπω οτι οι εταιρειες επρεπε ναχαν πονταρει σε 4,5 ιντσες και οχι σε 5...προσωπικη γνωμη οτι τα πενταρια κουραζουν ενω το συγκεκριμενο ειναι ευχρηστο και ως κινητο και ως μηχανη ιντερνετ..το λευκο μαρεσε πιο πολυ απο το μαυρο το δειχνει λιγο πιο πολυτελες και ειναι 17$ λιγοτερο...μη τρελαθουμε,85 ευρω γιαυτο το κινητο ειναι πολυ καλη τιμη...μινιντιλ παρηγγειλα,δεν ειχε ουτε κινεζιες ουτε τιποτα απλα ενα μπροουζερ οτι ναναι...κ απλα κατεβασα εναν μοτζιλα..αυτο!τιποτα αλλο ..η μπαταρια ειναι ικανοποιητικη , η οθονη ,τα χρωματα καλα...ολα δουλευουν αψογα,απροβληματιστα προς το παρον....προφανως και δεν ειναι το τελειο κινητο αλλα ειναι σε ολα πολυ καλο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, έχω κι εγώ το Α800 και μπορώ να πω ότι το έχω ψαχουλεψει αρκετά... Ναι, το rooting γίνεται πανέυκολα (με ενα κλικ μόνο) και το google play εγκαθίσταται επίσης εύκολα. Ακόμη, αν δεν έχει Ελληνική γλώσσα μπορούμε πάλι πολύ εύκολα να την εγκαταστήσουμε. Τώρα όσον αφορά τις custom ROM επειδή ψιλοκοιτάζω στο needrom δεν έχω δει κάτι που να πω οτι αξίζει, παρόλα αυτά η εγκατάσταση του CWM για πέρασμα ROM είναι επίσης πολύ απλή. Όπως καταλαβαίνεις είναι ένα τηλέφωνο που έχουν ασχοληθεί αρκετοί με αυτό και ότι πληροφορίες και να θες με μια αναζήτηση θα βρεις τα πάντα. Σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα και για αυτό που πήρα.
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια!

Θέλω να πάρω ένα dual sim smartphone, οικονομικό σχετικά (μέχρι 200$) από κάποιο φτηνό σαιτ (π.χ. etotalk.com ή minideal.net).

Μάλλον κάποιο lenovo. Δεν εχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για παιχνίδια, αλλά θέλω να κατεβάζω apps.

Αυτό θα είναι το 1ο μου smartphone οπότε καταλαβαίνετε πόσο άσχετος είμαι!

Αν πάρω κάποιο από τα παραπάνω σάιτ λένε ότι περνάνε τα ελληνικά αλλά τι άλλο θα πρέπει να προσέξω?

Χρειαζομαι ρυθμίσεις άλλες για να κατεβαζω εφαρμογές?

Επειδή δεν έχω ξαναγορασει κινητο απο εξωτερικο θα ηθελα την βοηθεια σας.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, έχω κι εγώ το Α800 και μπορώ να πω ότι το έχω ψαχουλεψει αρκετά... Ναι, το rooting γίνεται πανέυκολα (με ενα κλικ μόνο) και το google play εγκαθίσταται επίσης εύκολα. Ακόμη, αν δεν έχει Ελληνική γλώσσα μπορούμε πάλι πολύ εύκολα να την εγκαταστήσουμε. Τώρα όσον αφορά τις custom ROM επειδή ψιλοκοιτάζω στο needrom δεν έχω δει κάτι που να πω οτι αξίζει, παρόλα αυτά η εγκατάσταση του CWM για πέρασμα ROM είναι επίσης πολύ απλή. Όπως καταλαβαίνεις είναι ένα τηλέφωνο που έχουν ασχοληθεί αρκετοί με αυτό και ότι πληροφορίες και να θες με μια αναζήτηση θα βρεις τα πάντα. Σε γενικές γραμμές είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος για τα χρήματα που έδωσα και για αυτό που πήρα.

 

Φιλε μιας και το περιμενω το κινητο να ερθει,καποιες 1ες ερωτησεις,ειναι ευκολο να βαλουμε μια αλλη rom σε 4,2 ας πουμε?Ποια ειναι η διαδικασια ακριβως?

Εαν θες και εχεις ορεξη κανε ενα οδηγο βημα-βημα,απο που δλδ κατεβαζουμε,και τι κατεβαζουμε,βαλε link κτλ,μετα τι πρεπει ακριβως να κανουμε,οσο πιο απλα και ευκολα μιας και ειμαι εντελως μα εντελως ασχετος.:)

 

@petrosvet

Φιλε δεν εχει και πολλα να κανεις και να προσεξεις,στο minideal.net τουλαχιστον η διαδικασια ειναι σχεδον αυτοματοποιημενη και ολοι οι πωλητες πολυ καλοι στο να σε βοηθησουν οπου και οταν το θες.Και εγω 1η φορα παραγγειλα,κανενα προβλημα.Απλα ζητα να στο στειλουν σαν δωρο,μην φας κανα πακετο στο τελωνειο,

Διαλεξε εσυ οποιο νομιζεις οτι σε καλυπτη και ολα θα παν καλα πιστευω.Εννοειται οτι οσο ποιο πολλα λεφτα θα δωσεις τοσο καλυτερο κντ θα παρεις.Εγω ειχα ενα πλαφον τα 90 ευρω οποτε κατεληξα μετα απο πολυ ψαξιμο σε αυτο εδω.Και απο οτι διβαζω και σε ξενα φορα ειναι κελεπουρι σε αυτην την τιμη πλεον.....

 

Και κατι αλλο σε οσα παιδια το εχουν,εχετε δοκιμαση το gps?Τι λεει σαν πλοηγος?ειναι γρηγορο?κλειδωνει ευκολα δορυφορους?Με ποια προγραμματα το εχετε τεσταρη?Εννοειται βεβαια ποσο καλα τα παει σαν gps,χωρις την χρηση του a-gps και χωρις να ειναι ενεργα τα data,μην χρεωνομαστε κιολας μιας και δεν υπαρχει καποπιο προγραμμα με data......

Edited by corelakias
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις μια ROM υπάρχουν 2-3 συνηθισμένοι τρόποι, Flash Tool, CWM και TWRP. Υπάρχουν οδηγίες στο ιντερνετ, αλλά ίσως φτιάξω κι εγώ έναν οδηγό στα Ελληνικά μόλις βρω χρόνο. Για μετάβαση από 4.0 σε 4.1 ή 4.2 ο ασφαλής τρόπος είναι να περιμένεις να βγάλει upgrade η εταιρία (λίγο χλωμό βέβαια για τη Lenovo...) από κει και πέρα δεν θα συνιστούσα οποιαδήποτε custom ROM τέτοιας μορφής (διαφορετικής έκδοσης δηλαδή) καθώς συνήθως έχουν προβλήματα με GPS, Ραδιόφωνο, Κάμερα και άλλα... Οπότε βασική αρχή είναι, όταν κάτι δουλεύει δεν το πειράζουμε! Αν θέλεις τσέκαρε εδώ μερικές ROM
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο σε οσα παιδια το εχουν,εχετε δοκιμαση το gps?Τι λεει σαν πλοηγος?ειναι γρηγορο?κλειδωνει ευκολα δορυφορους?Με ποια προγραμματα το εχετε τεσταρη?Εννοειται βεβαια ποσο καλα τα παει σαν gps,χωρις την χρηση του a-gps και χωρις να ειναι ενεργα τα data,μην χρεωνομαστε κιολας μιας και δεν υπαρχει καποπιο προγραμμα με data......

 

Για GPS έχω δοκιμάσει Copilot Live και Ndrive, για να κλειδώσει θέλει περίπου ένα λεπτό αλλά ακίνητος και χωρίς εμπόδια (δηλαδή σε εξωτερικό χώρο και να βλέπει ουρανό) μόλις κλειδώσει μετά όλα καλά. Τα application που σου είπα λειτουργούν και τα 2 offline οπότε δεν έχεις χρώσεις κτλ. Με το Α-GPS κλειδώνει σχεδόν αμέσως.

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις μια ROM υπάρχουν 2-3 συνηθισμένοι τρόποι, Flash Tool, CWM και TWRP. Υπάρχουν οδηγίες στο ιντερνετ, αλλά ίσως φτιάξω κι εγώ έναν οδηγό στα Ελληνικά μόλις βρω χρόνο. Για μετάβαση από 4.0 σε 4.1 ή 4.2 ο ασφαλής τρόπος είναι να περιμένεις να βγάλει upgrade η εταιρία (λίγο χλωμό βέβαια για τη Lenovo...) από κει και πέρα δεν θα συνιστούσα οποιαδήποτε custom ROM τέτοιας μορφής (διαφορετικής έκδοσης δηλαδή) καθώς συνήθως έχουν προβλήματα με GPS, Ραδιόφωνο, Κάμερα και άλλα... Οπότε βασική αρχή είναι, όταν κάτι δουλεύει δεν το πειράζουμε! Αν θέλεις τσέκαρε εδώ μερικές ROM

Νασαι καλα φιλε,εαν δεν βαρεθεις φτιαξε ενα οδηγο για νεοσυλλεκτους.....:lol:Αρα απο οτι καταλαβα δεν εχεις δοκιμαση καποια αλλη rom η δοκιμασες και δεν εισαι ευχαριστημενος,?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ corelakia!

Καταλήγω μάλλον στο lenovo A830 στα 186$ με θήκη και ρουταρισμένο και με ελληνικά από μίνιντιλ.

Επειδή πρωτη φορά παίρνω από εξωτερικό τηλέφωνο, υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να ζητήσω από αυτούς?

Υπάρχει ασφάλεια να πληρώσω με πιστωτική σε αυτα τα σαιτ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το κινητο χτες σε μαυρο χρωμα απο minideal πολυ καλα πακεταρισμενο με ολα τα συνεργα... Παιζει σε ολα του μια χαρα και ειναι πιο λεπτο απ'οτι φενεται στις φωτο... Dual sim, Dual core, Καλη και μεγαλη οθονη και ποιοτητα lenovo για οσους δεν το γνωριζουν...
www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα το κινητο χτες σε μαυρο χρωμα απο minideal πολυ καλα πακεταρισμενο με ολα τα συνεργα... Παιζει σε ολα του μια χαρα και ειναι πιο λεπτο απ'οτι φενεται στις φωτο... Dual sim, Dual core, Καλη και μεγαλη οθονη και ποιοτητα lenovo για οσους δεν το γνωριζουν...

Για το a800 μιλάς, έτσι; ένα μικρό review δεν θα έβλαπτε: μπαταρία, οθόνη, ταχύτητα κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για το a800 μιλάς, έτσι; ένα μικρό review δεν θα έβλαπτε: μπαταρία, οθόνη, ταχύτητα κλπ

 

Ναι για το A800...

 

- Μπαταρια εως 3 μερες με λιγη χρηση WiFi, 3G

- Ταχυτητα μια χαρα χωρις κολληματα και σε παιχνιδια

- Η οθονη 4,5 ειναι καλη και εχει αισθητηρα φωτηνοτητας

- Οι δυο SIM παιζουν μια χαρα (vodafone, cosmote)

- Led ειδοποιησης δεν εχει αλλα εβαλα αυτο που αναβοσβηνει η οθονη για χαμενες κλησης, μηνυματα, ληψη e-mail...

- Πολυ δυνατο ηχειο και πολυ καθαρος ηχος στις κλησεις με το smart sound της lenovo που μπαινει αυτοματα

- Camera χωρις flash 5 mpx (με zoom!) και video 720p (με zoom!)

 

Οσοι το ειδαν θελουν να το παραγγειλουν... γιατι σε αυτη την τιμη με αυτα τα χαρακτηριστικα ειναι εργαλειο!!!

www.panost.com
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, έφτιαξα ένα μικρό tutorial για rooting, εγκατάσταση Google Play και CWM για το Α800, όποιος θέλει ας τσεκάρει εδώ θα ακολουθήσει και ένας οδηγός για να προσθέσουμε Ελληνική γλώσσα στις Ρυθμίσεις.
Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, κι εγω παρηγγειλα το Α800 απο μινιντιλ, περιμενω να μου ερθει...82€, μου φαινεται τζαμπα τιμη...Ποσο περιπου κανει για να ερθει Αθηνα??
Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστησω τον squalor και τον gerstavro για το οτι ασχοληθηκαν με το προβλημα του δικου μου α800 και ασχετα αν καταληξαμε οτι μαλλον ειναι προβλημα στο τατς της οθονης και μονο η διαθεση τους να λυθει το θεμα αξιζει ενα μεγαλο ευχαριστω....

το οτι το δικο μου εχει θεμα που ισως ειναι απο κακη χρηση τριτου,δε σημαινει οτι το τηλεφωνακι δεν ειναι καλο..ισα ισα για τα λεφτα του ειναι τελειο...οποτε μην αγχωνεστε οι μη εχοντες παραλαβει ακομα

Link to comment
Share on other sites

να ευχαριστησω τον squalor και τον gerstavro για το οτι ασχοληθηκαν με το προβλημα του δικου μου α800 και ασχετα αν καταληξαμε οτι μαλλον ειναι προβλημα στο τατς της οθονης και μονο η διαθεση τους να λυθει το θεμα αξιζει ενα μεγαλο ευχαριστω....

το οτι το δικο μου εχει θεμα που ισως ειναι απο κακη χρηση τριτου,δε σημαινει οτι το τηλεφωνακι δεν ειναι καλο..ισα ισα για τα λεφτα του ειναι τελειο...οποτε μην αγχωνεστε οι μη εχοντες παραλαβει ακομα

 

.....................το οτι το δικο μου εχει θεμα που ισως ειναι απο κακη χρηση τριτου...................

Τι ακριβως εννοεις φιλε μου?Εφαγε καμια τουμπιτσα?Τι ακριβως σου κανει?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

εκει παει το μυαλο μου η καμια πιεση επειδη δε μπορουσε να το ανοιξει...αυτος που τοχα δωσει...εχει καποια σημαδακια στη θεση του χαντςφρι.....

δε δουλευει το τατς

Link to comment
Share on other sites

εκει παει το μυαλο μου η καμια πιεση επειδη δε μπορουσε να το ανοιξει...αυτος που τοχα δωσει...εχει καποια σημαδακια στη θεση του χαντςφρι.....

δε δουλευει το τατς

 

το κινητο ανοιχτηκε...ο βλακας που τοχα δωσει τα ξερασε ολα....νομιζε οτι ανοιγει ολο το λευκο μερος και προσπαθησε να το διαχωρισει απο το μαυρο...μα ποσω στοκος...και επειδη δε μπορουσε εβαλε μαχαιρακι..και τοβαλε στο σημειο που ειναι η ταινια κ την εσκισε την μιση.....παλι καλα που δε τοστειλα κινα....ξανα ευχαριστω στα παιδια που ασχοληθηκαν αλλα το σημαδακι σε εκεινο το σημειο της ταινιας ηταν απειροελαχιστο και η αληθεια ειναι οτι εμπηξε το μαχαιρι με χειρουργικη ακριβεια...γιαυτο ψιλολειτουργουσε το τατς...οποτε φανταστηκα προβλημα λογισμικου...και επειδη στη χασουρα κερδος δεν εχει μαλλον παραγγελνω το ανταλλακτικο σταυρος για να το διορθωσει φιλος

 

το καλο ειναι οτι λυθηκε το μυστηριο...οσοι το αγορασατε μην αγχωνεστε,απλα να παιζετε με τα κορμια αλλα οχι με τα μαχαιρια!:!:

Link to comment
Share on other sites

το κινητο ανοιχτηκε...ο βλακας που τοχα δωσει τα ξερασε ολα....νομιζε οτι ανοιγει ολο το λευκο μερος και προσπαθησε να το διαχωρισει απο το μαυρο...μα ποσω στοκος...και επειδη δε μπορουσε εβαλε μαχαιρακι..και τοβαλε στο σημειο που ειναι η ταινια κ την εσκισε την μιση.....παλι καλα που δε τοστειλα κινα....ξανα ευχαριστω στα παιδια που ασχοληθηκαν αλλα το σημαδακι σε εκεινο το σημειο της ταινιας ηταν απειροελαχιστο και η αληθεια ειναι οτι εμπηξε το μαχαιρι με χειρουργικη ακριβεια...γιαυτο ψιλολειτουργουσε το τατς...οποτε φανταστηκα προβλημα λογισμικου...και επειδη στη χασουρα κερδος δεν εχει μαλλον παραγγελνω το ανταλλακτικο σταυρος για να το διορθωσει φιλος

 

το καλο ειναι οτι λυθηκε το μυστηριο...οσοι το αγορασατε μην αγχωνεστε,απλα να παιζετε με τα κορμια αλλα οχι με τα μαχαιρια!:!:

Α μαλιστα καταλαβα τι εκανε ο φιλος......του εβγαλε τα ματια.....:lol:Το καλο ειναι οτι δεν εχει θεμα το κινητο.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα! Θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις στους κατοχους του συγκεκριμενου κινητου και δει σε αυτους που το αγορασαν απο minideal.Θα ηθελα λοιπον να μαθω:

 

1) Τις επιδοσεις του υπο πιεση,

2) τη διαρκεια ζωης της μπαταριας,

3) αν η καμερα ανταποκρινεται επαρκως στα 5 Mp που λεει,

4) και αν ειστε ικανοποιημενοι απο την ποιοτητα της οθονης οσον αφορα την αφη και την εικονα.

5) Ποσες μερες περιπου εκανε να ερθει απο minideal.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...