Jump to content

Lenovo S960 Vibe X


spash
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά από που το κατεβάζουμε το root genius?

 

Γραψε στο Google root genius 1.8.7 . αυτο που δουλευει δεν γινεται setup.ειναι ενα αρχειο exe κ τρεχει κατευθειαν χωρις εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 649
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γραψε στο Google root genius 1.8.7 . αυτο που δουλευει δεν γινεται setup.ειναι ενα αρχειο exe κ τρεχει κατευθειαν χωρις εγκατασταση
ενταξει ντινο το κατεβασα τωρα!σ ευχαριστω!περιμενω το κινητο απο αυριο και ετοιμαζω τα εργαλεια.:)δεν εχει περασει κινητο απο τα χερια μου που να μην το εκανα root.απο τα πρωτα που ειχε βγαλει η htc με windows mobile os,και εβαλα android.:)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Του έχει βάλει κανένας το Android 5;

Θέλω να το αγοράσω αλλά δε θέλω να μείνω κλειδωμένος στηςν 4.2 έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το vroot ουτε το rootgenius το κανουν root.. Το τελευταιο φτανει στο 87% και κανει fail.. Τι μπορω να κανω? Την rom απ το needROM πως θα την περασω? Μεσω τηλεφωνου γινεται? Επειδη μεσω pc δε βλεπω να τα καταφερνω.... Εδω ξενερωσει απιστευτα με το μ@#€%&νο
Link to comment
Share on other sites

Ουτε το vroot ουτε το rootgenius το κανουν root.. Το τελευταιο φτανει στο 87% και κανει fail.. Τι μπορω να κανω? Την rom απ το needROM πως θα την περασω? Μεσω τηλεφωνου γινεται? Επειδη μεσω pc δε βλεπω να τα καταφερνω.... Εδω ξενερωσει απιστευτα με το μ@#€%&νο

 

βάλε drivers του τηλ στο pc (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) κ πέρνα την 1439 ROM του Χαραλάμπη από needrom.Με flashtool γίνεται.Είναι έτοιμη με gapps και root

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Του έχει βάλει κανένας το Android 5;

Θέλω να το αγοράσω αλλά δε θέλω να μείνω κλειδωμένος στηςν 4.2 έκδοση.

 

Android 5 δεν έχει πάρει το τηλ κ δεν ξέρω αν πάρει.Στην 4.2 δεν θα μείνεις γιατί μπορείς να βάλεις την 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Android 5 δεν έχει πάρει το τηλ κ δεν ξέρω αν πάρει.Στην 4.2 δεν θα μείνεις γιατί μπορείς να βάλεις την 4.4.2

 

Έλεγα να πάρω κανένα κινητό 5" HD σε καλή τιμή, αλλά να μπορεί να πάρει 5... sorry για το off topic, αλλά μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έλεγα να πάρω κανένα κινητό 5" HD σε καλή τιμή, αλλά να μπορεί να πάρει 5... sorry για το off topic, αλλά μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα;

 

Γράφεις σε λάθος μέρος. Απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

κάπου στο τέλος της βδομάδας ή αρχή της επόμενης θα δοκιμάσω να περάσω την rom που μου είπατε, αλλά έχω ξενερώσει απίστευτα με το τηλέφωνο.....

Αν βρεθεί κάποιος να το πάρει θα το προτιμούσα.. το πήρα 120-130 το δίνω 100 + μεταφορικά αν ενδιαφέρεται κάποιος να με απαλλάξει απ'τη διαδικασία. Το έχω 1-2 βδομάδες τώρα το πολύ και δεν έχω ανοίξει ούτε το κουτί καλά καλά (είχα φορτιστή απ'το inew που χάλασα οπότε δεν Μπήκα στον κόπο να βγάλω τα αξεσουάρ του lenovo απ'το κουτί του)

Link to comment
Share on other sites

κάπου στο τέλος της βδομάδας ή αρχή της επόμενης θα δοκιμάσω να περάσω την rom που μου είπατε, αλλά έχω ξενερώσει απίστευτα με το τηλέφωνο.....

Αν βρεθεί κάποιος να το πάρει θα το προτιμούσα.. το πήρα 120-130 το δίνω 100 + μεταφορικά αν ενδιαφέρεται κάποιος να με απαλλάξει απ'τη διαδικασία. Το έχω 1-2 βδομάδες τώρα το πολύ και δεν έχω ανοίξει ούτε το κουτί καλά καλά (είχα φορτιστή απ'το inew που χάλασα οπότε δεν Μπήκα στον κόπο να βγάλω τα αξεσουάρ του lenovo απ'το κουτί του)

τι σε ξενέρωσε τόσο πολύ?

είναι ένα κινητό που έχει κυκλοφορήσει το 2013 αν θυμάμαι καλά,και ειναι λογικό να το έχουν ξεπεράσει τα επόμενα.

εγώ το περιμένω αύριο γιατί έχει φθάσει ελλάδα από την περασμένη πέμπτη.αλλά έχω σαν κύρια συσκευή το note3,το lenovo θα το έχω με κάρτα wind και για την περίπτωση που μου χαλάσει το samsung και χρειαστεί service.

αν θέλεις πάντως να το πουλήσεις,βάλε το σε αγγελία εδώ στο myphone.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται root με καμία εφαρμογή, το vibe UI παρόλο που έχει ψαροτικές επιλογές στις ρυθμίσεις του, ειναι σπαστικό, είναι γεμάτο κινέζικες εφαρμογές που ακόμα και αν τις κλείσω μετά απο κάποιο διάστημα ξαναεπιστρέφουν για άγνωστο λόγο, οι μισές εφαρμογές που έχω βάλει κρασάρουν κάθε τρεις και λίγο επίσης για άγνωστο λόγο. έχει 2GB Ram, πιο γρήγορο επεξεργαστή απ'το inew και ενώ περίμενες οτι θα έχει διαφορά στην απόδοση, γίνεται πολλές φορές το αντίθετο.

Η κάρτα γραφικών του και η οθόνη του είναι επίσης καλύτερες απο inew θεωρητικά αλλά στην πράξη δεν το δείχνουν. έβαλα να δω ταινία και καμία σχέση η ποιότητα του inew με το lenovo. προς το παρόν μόνο η κάμερα με έχει εντυπωσιάσει και κάποιες απ'τις προεγκατεστημένες εφαρμογές είναι πολύ χρήσιμες... αν καταφέρεις να τις μεταφράσεις ή αν μάθεις κινέζικα..

Συγκρίνω με inew γιατί μόνο αυτό έχω δοκιμάσει ως τώρα απο κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται root με καμία εφαρμογή, το vibe UI παρόλο που έχει ψαροτικές επιλογές στις ρυθμίσεις του, ειναι σπαστικό, είναι γεμάτο κινέζικες εφαρμογές που ακόμα και αν τις κλείσω μετά απο κάποιο διάστημα ξαναεπιστρέφουν για άγνωστο λόγο, οι μισές εφαρμογές που έχω βάλει κρασάρουν κάθε τρεις και λίγο επίσης για άγνωστο λόγο. έχει 2GB Ram, πιο γρήγορο επεξεργαστή απ'το inew και ενώ περίμενες οτι θα έχει διαφορά στην απόδοση, γίνεται πολλές φορές το αντίθετο.

Η κάρτα γραφικών του και η οθόνη του είναι επίσης καλύτερες απο inew θεωρητικά αλλά στην πράξη δεν το δείχνουν. έβαλα να δω ταινία και καμία σχέση η ποιότητα του inew με το lenovo. προς το παρόν μόνο η κάμερα με έχει εντυπωσιάσει και κάποιες απ'τις προεγκατεστημένες εφαρμογές είναι πολύ χρήσιμες... αν καταφέρεις να τις μεταφράσεις ή αν μάθεις κινέζικα..

Συγκρίνω με inew γιατί μόνο αυτό έχω δοκιμάσει ως τώρα απο κινέζικα.

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις να περάσεις την 1439 του Χαραλάμπη που είναι με gapps και root έτοιμη.Κ αν θέλεις μετά κάνε ΟΤΑ update στην τελευταία που έχεις κ τώρα.Εγώ έτσι το έκανα κ έγινε το root κανονικά.Επειδή με το που το πήρες έκανες κατευθείαν OTA update στην τελευταία ίσως για αυτό να μην σου παίρνει το root.Ενώ εγώ πέρασα του Χαραλάμπη που είναι ήδη root κ από πάνω πέρασα την τελευταία κ έγινε κανονικά το root.Δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό αλλά δίνω μια ιδέα μήπως και γίνει.Όσο για τις κινέζικες εφαρμογές η ROM του Χαραλάμπη δεν τις έχει μέσα.Έχει βγάλει τις περιτές.Όταν έκανα update στην τελευταία δεν μου έβαλε όλες αυτές που έχεις εσύ τώρα.Κ μερικές που ήθελα εγώ να βγάλω τις έβγαλα με το titanium backup(αφού είχα κάνει root)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ παιδιά πήρα τελευταία το κινητό κ όλα είναι μια χαρά.Σύνδεσα με το pc,φλάσαρα με flashtool όλα κομπλέ.Ένας φίλος που το έχει από τον Μαϊο του 2014 πήγα την προηγούμενη εβδομάδα να το συνδέσω στο pc για να φλασάρω με flashtool κ δεν μου συνδέεται με το pc.Δοκίμασα 2 καλώδια κ τίποτα.Μετά δοκίμασα κ ένα τελευταίο καλώδιο που είχα κ το βρήκε αλλά δεν το κρατάει.Δηλαδή βρίσκει το τηλ αλλά συνήθως μετά από λίγο χάνει την σύνδεση.Αυτό τώρα δεν το λέω για το flashtool.Για απλή σύνδεση το λέω απλά για να μεταφέρω αρχεία από την SD στο pc.Δείχνει στην αρχή οτι βρίσκει το τηλ αλλά μετά χάνει την σύνδεση δεν την κρατάει.Φταίει το καλώδιο?Έχει κανείς καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμάσω να περάσω αυτή τη rom το σαβ/κο αλλά επειδή δεν είμαι πολύ εξοικιωμένος με flashαρίσματα κλπ και όταν το έκανα στο inew είδα κι έπαθα να το συνεφέρω, έλεγα μήπως το απέφευγα τελείως.. Επίσης δεν βλέπει το OTG..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

 

Πρώτη φορά στέλνω στο site,

 

μόλις αγόρασα και εγώ το lenovo s960 από minideal. Έκδοση android 4.2.2 και εχει VIBEROM_V1.0_2407_2_ST_S960

 

Επειδή διαβάζω ότι μπορεί το κινητό να βελτιωθεί χωρίς να χάσει (ελληνικά, app, play store κλπ) , τι μπορώ να κάνω για να βελτιωθεί. Ποια rom μπορώ να βάλω και πως. Διάβασα στην σελίδα 9 αλλά λέει για έκδοση 4.4.2 και όχι 4.2.2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

 

Πρώτη φορά στέλνω στο site,

 

μόλις αγόρασα και εγώ το lenovo s960 από minideal. Έκδοση android 4.2.2 και εχει VIBEROM_V1.0_2407_2_ST_S960

 

Επειδή διαβάζω ότι μπορεί το κινητό να βελτιωθεί χωρίς να χάσει (ελληνικά, app, play store κλπ) , τι μπορώ να κάνω για να βελτιωθεί. Ποια rom μπορώ να βάλω και πως. Διάβασα στην σελίδα 9 αλλά λέει για έκδοση 4.4.2 και όχι 4.2.2.

 

Ελληνικά θα έχεις όσα έχεις κ τώρα.Οι εφαρμογές θα χαθούν.Μπορείς να πάρεις backup τις εφαρμογές αν θέλεις αλλά επειδή θα αλλάξεις σε 4.4.2 προτείνω να τις ξαναπεράσεις από την αρχή μετά.

Δική μου γνώμη είναι να περάσεις τους drivers του κινητού στο pc κ με το flashtool να βάλεις την 1439 του Χαραλάμπη.Μετά θα κάνεις ΟΤΑ update στην τελευταία vibe.Κ μετά το κάνεις root κ βάζεις playstore.

Πριν από όλα αυτά θα πρότεινα να πάρεις backup το τηλ με το mtk droid tools

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

σημερα παρελαβα το κινητο και του εβαλα με flash tools την 1439.

τωρα εχει και playstore.αν κανω το ota update πως θα περασω playstore?και με ποιο εργαλειο θα κανω root?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

σημερα παρελαβα το κινητο και του εβαλα με flash tools την 1439.

τωρα εχει και playstore.αν κανω το ota update πως θα περασω playstore?και με ποιο εργαλειο θα κανω root?

 

Θα κάνεις το update.Θα κάνεις root με το root genius.

Για να βάλεις playstore : Από τα gapps 4.4.2 έκδοση(εγώ πήρα από τα 5_31MinimalGapps) θα πάρεις τα αρχεία GoogleLoginServices,GoogleServicesFramework και το Phonesky.Θα τα βάλεις στην sd.Με το root explorer αυτά τα 3 αρχεία θα τα βάλεις στον φάκελο system,privv-app κ θα αλλάξεις τα permissions αυτών των 3 αρχείων.θα βάλεις ότι έχουν κ τα υπόλοιπα που είναι εκεί μέσα.Θα κάνεις επαννεκίνηση κ είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το update.Θα κάνεις root με το root genius.

Για να βάλεις playstore : Από τα gapps 4.4.2 έκδοση(εγώ πήρα από τα 5_31MinimalGapps) θα πάρεις τα αρχεία GoogleLoginServices,GoogleServicesFramework και το Phonesky.Θα τα βάλεις στην sd.Με το root explorer αυτά τα 3 αρχεία θα τα βάλεις στον φάκελο system,privv-app κ θα αλλάξεις τα permissions αυτών των 3 αρχείων.θα βάλεις ότι έχουν κ τα υπόλοιπα που είναι εκεί μέσα.Θα κάνεις επαννεκίνηση κ είσαι έτοιμος

ok σ ευχαριστω,θα το προσπαθησω.θα υπαρξει καποια ορατη βελτιωση με την τελευταια ota,η απλα για να εχω την τελευταια αναβαθμιση?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ok σ ευχαριστω,θα το προσπαθησω.θα υπαρξει καποια ορατη βελτιωση με την τελευταια ota,η απλα για να εχω την τελευταια αναβαθμιση?

 

Δεν το ξέρω αυτό γιατί την 1439 δεν την κράτησα καθόλου.Αναβάθμισα κατευθείαν

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω αυτό γιατί την 1439 δεν την κράτησα καθόλου.Αναβάθμισα κατευθείαν
ενα πραγμα που δεν γνωριζω και ξεχασα πριν να ρωτησω,ειναι πως αλλαζουμε τα permissions?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ενα πραγμα που δεν γνωριζω και ξεχασα πριν να ρωτησω,ειναι πως αλλαζουμε τα permissions?

 

Οταν αντιγραψεις τα 3 αρχεια στο system,privv-app θα κανεις παρατεταμενο πατημα σε ενα αρχειο κ επιλεγεις permissions.εκει εχει επιλεγμενα μερικα κουτακια.Θα βαλεις οτι εχουν κ τα υπολοιπα αρχεια που βρισκονται στο φακελο privv-app

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις το update.Θα κάνεις root με το root genius.

Για να βάλεις playstore : Από τα gapps 4.4.2 έκδοση(εγώ πήρα από τα 5_31MinimalGapps) θα πάρεις τα αρχεία GoogleLoginServices,GoogleServicesFramework και το Phonesky.Θα τα βάλεις στην sd.Με το root explorer αυτά τα 3 αρχεία θα τα βάλεις στον φάκελο system,privv-app κ θα αλλάξεις τα permissions αυτών των 3 αρχείων.θα βάλεις ότι έχουν κ τα υπόλοιπα που είναι εκεί μέσα.Θα κάνεις επαννεκίνηση κ είσαι έτοιμος

 

Αυτό μπορώ να το κάνω εγώ στο 4.4.2 unrooted ? ή όχι?

αν ναι μπορείς να μου πεις τη διαδικασία με τη σειρά?

επίσης για τον φίλο που λέει να βάλουμε την 1439 και μετά να κάνουμε ota update ... έτσι δεν θα έχω το ίδιο πρόβλημα που έχω τώρα?

γιατί και εμένα με 1439 (rooted με gapps ) είχε έρθει το κινητό και όταν έκανα OTA update άρχισαν τα προβλήματα..

Τέλος αν κάνω factory defaults απ'το boot menu (υποθέτοντας οτι θα βγάλω άκρη με το κινέζικο boot menu) τι θα κάνει? είναι το ίδιο σαν να το κάνω απ'τις ρυθμίσεις ή έχω ελπίδες να γυρίσει στην 4.2.2 που είχε όταν μου ήρθε?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορώ να το κάνω εγώ στο 4.4.2 unrooted ? ή όχι?

αν ναι μπορείς να μου πεις τη διαδικασία με τη σειρά?

επίσης για τον φίλο που λέει να βάλουμε την 1439 και μετά να κάνουμε ota update ... έτσι δεν θα έχω το ίδιο πρόβλημα που έχω τώρα?

γιατί και εμένα με 1439 (rooted με gapps ) είχε έρθει το κινητό και όταν έκανα OTA update άρχισαν τα προβλήματα..

Τέλος αν κάνω factory defaults απ'το boot menu (υποθέτοντας οτι θα βγάλω άκρη με το κινέζικο boot menu) τι θα κάνει? είναι το ίδιο σαν να το κάνω απ'τις ρυθμίσεις ή έχω ελπίδες να γυρίσει στην 4.2.2 που είχε όταν μου ήρθε?

 

Δεν μπορείς να το κάνεις τώρα γιατί για να αλλάξεις permissions στα αρχεία κ να δουλέψει το root explorer πρέπει να είσαι root.Αν κάνεις factory reset θα έχεις την Rom όπως όταν την έβαλες.Την καινούρια που έχεις κ τώρα.Είναι το ίδιο σαν να το κάνεις κ από τις ρυθμίσεις.Δύσκολο να είχες την 1439 όταν σου ήρθε πάντως γιατι η 1439 είναι 4.4.2 . Εσύ λες οτι όταν ήρθε είχες 4.2.2 .

Link to comment
Share on other sites

Οταν αντιγραψεις τα 3 αρχεια στο system,privv-app θα κανεις παρατεταμενο πατημα σε ενα αρχειο κ επιλεγεις permissions.εκει εχει επιλεγμενα μερικα κουτακια.Θα βαλεις οτι εχουν κ τα υπολοιπα αρχεια που βρισκονται στο φακελο privv-app
έκανα το τελευταίο update.το έκανα πάλι root,αλλά θέλω να ρωτήσω απο που παιρνω αυτα τα 3 αρχεια και τους αλλαζω τα permissions?που βρισκονται τα gapps? με τον file manager που εχει ,δεν μπαινει στο system παρ ολο που το εκανα root.μονο τον αποθηκευτικο χωρο βλεπει!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

έκανα το τελευταίο update.το έκανα πάλι root,αλλά θέλω να ρωτήσω απο που παιρνω αυτα τα 3 αρχεια και τους αλλαζω τα permissions?που βρισκονται τα gapps? με τον file manager που εχει ,δεν μπαινει στο system παρ ολο που το εκανα root.μονο τον αποθηκευτικο χωρο βλεπει!

 

Σου έστειλα pm

 

----- προσθήκη μηνύματος 96 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αυτό μπορώ να το κάνω εγώ στο 4.4.2 unrooted ? ή όχι?

αν ναι μπορείς να μου πεις τη διαδικασία με τη σειρά?

επίσης για τον φίλο που λέει να βάλουμε την 1439 και μετά να κάνουμε ota update ... έτσι δεν θα έχω το ίδιο πρόβλημα που έχω τώρα?

γιατί και εμένα με 1439 (rooted με gapps ) είχε έρθει το κινητό και όταν έκανα OTA update άρχισαν τα προβλήματα..

Τέλος αν κάνω factory defaults απ'το boot menu (υποθέτοντας οτι θα βγάλω άκρη με το κινέζικο boot menu) τι θα κάνει? είναι το ίδιο σαν να το κάνω απ'τις ρυθμίσεις ή έχω ελπίδες να γυρίσει στην 4.2.2 που είχε όταν μου ήρθε?

 

Δοκίμασε αυτό που σου λέω.Να βάλεις την συγκεκριμένη 1439 του Χαραλάμπη κ μετά ΟΤΑ update.Ο φίλος όπως θα διαβάσεις σε προηγούμενο post το έκανε κ το rootαρε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...