Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

. Aν ειναι να περασετε την rom μου μην αλλαξετε το preloader καθως φλασαρετε την κινεζικη! Ο New_preloader δουλευει μονο με VIBEUI oπως ακριβως στον οδηγο

 

Λάθος.Ο new_preloader δεν έχει να κάνει με την ROM αλλά με την ημερομηνία κυκλοφορίας της συσκευής κ μόνο.Όποιος έχει τηλέφωνο το οποίο είναι από τον Απρίλιο του 2014 κ μετά πρέπει να περνάει τον new_preloader.Σε περίπτωση που δεν το κάνει ή θα βγάλει σφάλμα το flashtool ή θα περάσει την ROM κ θα του είναι νεκρό το τηλέφωνο μετά(αυτο φτιάχνεται με το πέρασμα του new_preloader μετά).Είτε βάλεις vibe,είτε κινέζικη official,είτε οποιαδήποτε άλλη ROM αν το τηλ είναι μετά την ημερομηνία που γράφω ΠΡΕΠΕΙ να περαστεί ο new_preloader.

Στην δική σου ROM τώρα αν κάποιος θέλει να την περάσει έχεις δίκιο οτι δεν πρέπει να αλλάξει τον preloader αλλά όχι επειδή αυτός δουλεύει μόνο σε vibe αλλά επειδή με το backup που έχεις πάρει στην ROM σου έχει ήδη μέσα τον καινούριο preloader.

ΥΓ: Αν εγώ π.χ που το τηλ μου είναι πριν τον Απρίλιο του 2014 θελήσω να περάσω την δική σου ROM δεν θα μου δουλέψει γιατί έχεις ήδη τον καινούριο preloader.Σε αυτή την περίπτωση εγώ πρέπει να φλασάρω την ROM την δική σου αλλά με τον preloader τον παλιό(αυτόν π.χ που έχει μέσα η official κινέζικη)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια το κινητο ειναι νεκρο εδω και κατι μηνες, ειχα δοκιμασει τα παντα οταν δεν ανοιγε...καθε ρομ, ροω και κινεζικη,τωρα ειπα ξαναασχοληθω και λεω να παραγειλω motherboard. Απλα ελεγα αν καποιος εχει καποια ιδεα και καταφερουμε κατι και γλιτωσω και 45ε.

το προβλημΑ ειναι το κλλασικο boot loop αλλα δεν μπορω να καταφερω τιποτα.

-αν καποιος εχει καποιο χαλασμενο και δεν το θελει αγοραζω την motherboard 30ε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο ειναι νεκρο εδω και κατι μηνες, ειχα δοκιμασει τα παντα οταν δεν ανοιγε...καθε ρομ, ροω και κινεζικη,τωρα ειπα ξαναασχοληθω και λεω να παραγειλω motherboard. Απλα ελεγα αν καποιος εχει καποια ιδεα και καταφερουμε κατι και γλιτωσω και 45ε.

το προβλημΑ ειναι το κλλασικο boot loop αλλα δεν μπορω να καταφερω τιποτα.

-αν καποιος εχει καποιο χαλασμενο και δεν το θελει αγοραζω την motherboard 30ε.

 

Ποτε αγορασες το κινητο;Μια λυση ειναι να φλασαρεις την official κινεζικη με το σωστο preloader

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια please!

Tης ανηψιας μου η πισω καμερα σταματησε να εμφανιζετε σε κ οποια εφαρμογη καμερας και να προσπαθησα ,δηλ. με οποια εφαρμογη και να προσπαθησα να τραβηξω φωτο μονο την μπροστινη εμφανιζει,ξερει κανεις τι να φταιει,η και πως φτιαχνετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια please!

Tης ανηψιας μου η πισω καμερα σταματησε να εμφανιζετε σε κ οποια εφαρμογη καμερας και να προσπαθησα ,δηλ. με οποια εφαρμογη και να προσπαθησα να τραβηξω φωτο μονο την μπροστινη εμφανιζει,ξερει κανεις τι να φταιει,η και πως φτιαχνετε?

Δοκιμασε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και αμα δεν πιασει flashare μια official rom.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια μια βοηθεια please!

Tης ανηψιας μου η πισω καμερα σταματησε να εμφανιζετε σε κ οποια εφαρμογη καμερας και να προσπαθησα ,δηλ. με οποια εφαρμογη και να προσπαθησα να τραβηξω φωτο μονο την μπροστινη εμφανιζει,ξερει κανεις τι να φταιει,η και πως φτιαχνετε?

 

Δοκίμασε τα παραπάνω αν και φοβάμαι ότι μπορεί να έχει να κάνει και με το module της κάμερας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και πως φλασαρω ρε παιδια μια official rom?

Χρειαζετε να το κανω root, να του περασω custom recovery,να βρω official rom και να φλασαρω οπως π.χ εκανα για να περασω custom rom στο coolpad f1 μου?

Η μηπως παιζει τιποτα official multilanguage που μπορω να κανω over the air τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και πως φλασαρω ρε παιδια μια official rom?

Χρειαζετε να το κανω root, να του περασω custom recovery,να βρω official rom και να φλασαρω οπως π.χ εκανα για να περασω custom rom στο coolpad f1 μου?

Η μηπως παιζει τιποτα official multilanguage που μπορω να κανω over the air τιποτα?

 

Στο πρώτο post κοίταξες;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποτε αγορασες το κινητο;Μια λυση ειναι να φλασαρεις την official κινεζικη με το σωστο preloader

 

 

14 απριλιου του 14, και να δοκιμασω με τον preloader που εχει μεσα ή τον καινουριο?

Link to comment
Share on other sites

14 απριλιου του 14, και να δοκιμασω με τον preloader που εχει μεσα ή τον καινουριο?

 

Δοκιμασε τον καινουριο.Αν βγαλει σφαλμα το flash tool (το error 8038 νομιζω) ασε οπως ειναι τον παλιο

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δειχνει λαθος ,ειναι στην διαδικασια της φορτισης οταν ειναι κλειστο το τηλ, φαινεται σαν να μην φαινεται καλα το εικονιδιο της μπαταριας ,σαν να τρεμοπαιζουν αλλα φορτιζει κανονικοτατα και ανοιγει το τηλ μια χαρα μετα με το power.....Aν θελω να βαλω τον παλιο preloader μονο με flash tool γινεται; Το ρωταω γιατι το CWM του το περασα με Rom Manager απο Google Store. Δεν υπαρχει καποιος αναλογος τροπος και με τον Preloader;

 

Η διαδικασια ειναι η ιδια; Θα φορτωσω το scatter και θα το φλασαρω με Sp Flash tool εχοντας τσεκαρισμενο μονο τον preloader που θελω; Να σου πω , φοβαμαι λιγο να το ξανασυνδεσω στο pc μπαινοντας σε διαδικασιες.....

 

Το backup ειναι με CWM δεν θυμαμαι αν εχει το scatter μεσα......Αν χρησημοποιησω το scatter της κινεζικης θα εχω προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που δειχνει λαθος ,ειναι στην διαδικασια της φορτισης οταν ειναι κλειστο το τηλ, φαινεται σαν να μην φαινεται καλα το εικονιδιο της μπαταριας ,σαν να τρεμοπαιζουν αλλα φορτιζει κανονικοτατα και ανοιγει το τηλ μια χαρα μετα με το power.....Aν θελω να βαλω τον παλιο preloader μονο με flash tool γινεται; Το ρωταω γιατι το CWM του το περασα με Rom Manager απο Google Store. Δεν υπαρχει καποιος αναλογος τροπος και με τον Preloader;

 

Η διαδικασια ειναι η ιδια; Θα φορτωσω το scatter και θα το φλασαρω με Sp Flash tool εχοντας τσεκαρισμενο μονο τον preloader που θελω; Να σου πω , φοβαμαι λιγο να το ξανασυνδεσω στο pc μπαινοντας σε διαδικασιες.....

 

Το backup ειναι με CWM δεν θυμαμαι αν εχει το scatter μεσα......Αν χρησημοποιησω το scatter της κινεζικης θα εχω προβλημα;

Κατι εχεις μπερδεψει.Δεν γινεται να βαλεις τον παλιο preloader.Κ γιατι να το κανεις αλλωστε;Κ δεν καταλαβαινω γιατι δεν βαζεις την τελευταια εκδοση της vibe κ καθεσαι με την v 1.0 . Ειναι πολυ παλια.Το τηλ σου θα δουλευει πολυ καλυτερα.Οσο για τα ελληνικα αν βαλεις το more local 2 θα εχεις οσα ελληνικα εχεις κ τωρα.Αφου κ τωρα vibe εχεις πανω

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τον καινουριο.Αν βγαλει σφαλμα το flash tool (το error 8038 νομιζω) ασε οπως ειναι τον παλιο

 

Δεν εβαλε ερρορ, αλλα δεν επιασε ΟΥΤΕ αυτο, ενταξει εχω ξεμεινει απο ιδεες...

κανα σιτε εκτος απο αλι παιζει να βρω να ερθει πιο γρηγορα η μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τον καινουριο.Αν βγαλει σφαλμα το flash tool (το error 8038 νομιζω) ασε οπως ειναι τον παλιο

 

μπορεις να μου πεις που θα βρω τον καινουργιο? γιατι με αυτον που εχει μεσα μου βγαζει το flash tools το σφαλμα που γραφεις....σε ευχαριστω

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις που θα βρω τον καινουργιο? γιατι με αυτον που εχει μεσα μου βγαζει το flash tools το σφαλμα που γραφεις....σε ευχαριστω

 

Είναι στο πρώτο post.Στις οδηγίες για vibeui 1.5 ή 2.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν εβαλε ερρορ, αλλα δεν επιασε ΟΥΤΕ αυτο, ενταξει εχω ξεμεινει απο ιδεες...

κανα σιτε εκτος απο αλι παιζει να βρω να ερθει πιο γρηγορα η μητρικη?

 

Σου πέρασε την ROM χωρίς πρόωλημα το flashtool κ μετά πάλι μένει στο logo?Δεν μπουτάρει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι στο πρώτο post.Στις οδηγίες για vibeui 1.5 ή 2.0

 

----- προσθήκη μηνύματος 47 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Σου πέρασε την ROM χωρίς πρόωλημα το flashtool κ μετά πάλι μένει στο logo?Δεν μπουτάρει?

 

ευχαριστω φιλε μου..το βρηκα..το δοκιμασα κ αυτον κ παλι το ιδιο σφαλμα..8038 δν ξεκιναει//δοκιμασα κ αλλη εκδοση τοολ κ ξανα το ιδιο..!!καμια ιδεα?? αν βαλω την πρωτη κινεζικη 108 κ οχι την δευτερη 141 εκδοση θα μπορεσω να φλασαρω την vibe?

http://www.needrom.com/download/lenovo-s820/

Edited by STATYSS

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

με την 108 την πρωτη κινεζικη ενω ανοιξε κανονικα το τηλεφωνο περασα κ την ρεκοβερυ δν μπορει να φλασαρη την vibe ομως..

το προβλημα μου ειναι οτι δν μπορω να βαλω 141...μου βγαζει συνεχεια σφαλμα το tools 8038.....το γινετε ρε παιδια..??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Κάντε ένα κόπο και ακολουθήστε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ αυτές τις οδηγίες σε υπολογιστή με Windows 7 ή παλαιότερα. Εκείνο που πιθανόν να χρειαστεί να αλλάξετε είναι ο preloader (ανάλογα ποιας χρονολογίας είναι αγορασμένο το τηλέφωνο) και η έκδοση της STABLE VIBE ROM, μπορείτε να βάλετε νεότερη. Η ουσία είναι να περάσετε σωστά την official κινέζικη ROM και κατόπιν το TWRP.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα μετά απο δεύτερή απόπειρα αποστολής-επισκευής το S820 της γυναίκας μου απο το to2c.com.

εμφανώς τουλάχιστον έγινε αλλαγή οθόνης. Χάρηκα λέω άντε και το φτιάξανε (την πρώτη φορά αμφιβάλω αν κάναν κάτι πέρα απο φλασάρισμα) γιατί κάνα εξάμηνο είναι στο δρόμο και σε αυτούς και κανα δίμηνο στα χέρια μου. Μέσα σε τρεις ώρες πλήρη απογοήτευση:O ξανά το ίδιο πρόβλημα που έχει απο την αρχή (μαυρη οθόνη μη σωστή απεικόνιση κλπ)Τους ξανάστελα εμαίλ να δώ τι ******* θα πούν πάλι.Τρίτη φορά δεν το στέλνω στον τοίχο θα το ρίξω για ψυχοθεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

 

Σου πέρασε την ROM χωρίς πρόωλημα το flashtool κ μετά πάλι μένει στο logo?Δεν μπουτάρει?

Ναι φιλε και παλι το ιδιο, δηλαδη φτανει μεχρι το logo της lenovo και ξανα και ξανα το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι λάθος γίνεται στην εγκατάσταση και για αυτό δε μπουτάρει. Δοκίμασες τη διαδικασία που σου ανέφερα παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

Ο Ντίνος είναι ο Guru του S820... :lol:

 

συμφωνω και επαυξανω....ο Ντινος δν παιζεται..!!! κορυφη..πολυ ωραιος τυπος και πολυ εξυπηρετικος..!!!να εισαι καλα αδερφε..σπανιζουν τετοιοι τυποι ..να ξερεις..χαρηκα πολυ που τα ειπαμε...!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαστε για να βοηθάμε.Στα προβλήματα τώρα.Ο φίλος STATYSS έχει αν καταλαβαίνω καλά το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο jessegize . Μίλησα με τον STATYSS στο τηλέφωνο κ τον βοήθησα να περάσει ROM με το flashtool.Είχε περάσει κ πιο παλιά 2-3 ROM κ μετά το τηλ του κολλούσε στο σήμα της lenovo(όπως κ του άλλου φίλου).Σήμερα τον βοήθησα κ περάσαμε την official κινέζικη κ μετά βάλαμε την vibe.όλα καλά κανένα πρόβλημα.Κλείναμε το τηλ-φλασάραμε με flashtool-κάναμε επαννεκινήσεις αρκετές φορές μέχρι να βάλουμε ROM-gapps-root κτλ.Μετά από λίγη ώρα έκλεισε το τηλ του με τερματισμό κανονικά κ από εκείνη την στιγμή το τηλ του δεν ξανα ανοίγει.Του είπα να ξαναφλασάρει την κινέζικη απτην αρχή.Θα την περάσει λογικά αλλά μετά φαντάζομαι θα έχει πάλι το ίδιο πρόβλημα.Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω για το τι μπορεί να κάνει?Το μύνημα είναι κ για τους 2 φίλους
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δε ξανανοίγει; Κολλάει στο logo ή δεν ανοίγει καθόλου; Μήπως να δοκιμάζατε κάποια άλλη ROM; Μήπως κάτι παίζει με τη συγκεκριμένη ROM που φλασάρετε...
Link to comment
Share on other sites

Τώρα άνοιξε.. Μετα το φλασαρισμα τις vibe και αφού δούλεψε η συσκευή καμια ωρα περιπου την έκλεισα...όταν ήθελα να την ανοιξω ξανά μετα απο 30 λεπτα περιπου η συσκευή ηταν νεκρή.δεν έκανε τπτ.ουτε logo έδειχνε τπτ..νεκρό τελείως. Έβγαλαν έβαλα πολλές φορες την μπαταρία το συνδεσα με το pc...τελικά άνοιξε ξανά μονο του σε κάποια βαση....μέχρι τώρα λειτουργει φυσιολογικά...!!! Θα δειξει ομως

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...