Jump to content

Lenovo Vibe X2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για πες και το μαγαζι ........μηπως να κανω παραγγελια και να μου στειλουν και μενα λαθος :lol:

 

Edit:

Εχει περασει κανεις αυτη εδω τη ROM ?

http://www.needrom.com/download/lenovo-x2-cu/ και αναφερομαι στην

VIBEUI_V2.0_11443_5.5.1_ST_X2-CU – X2-CU_USR_ST11443_5.5.1_11410241921_MP11V1.9_CN

που οπως λεει ο ποιητης ειναι Multi & Gaps

 

Κι εγώ ψάχνω να βρώ εντυπώσεις για αυτή τη ROM. Όπως τα λέει είναι αυτή που ψάχνουμε όλοι μας με τις εκδόσεις CU...

Υποθέτω πως είναι μια αναβάθμιση της CU για να λειτουργεί η δίκαρτη έκδοση παντού, εφόσον είναι και multilanguage η ROM. Έχει πέσει πάρα πολύ κράξιμο στα official forum της Lenovo για το ζήτημα αυτό με την απαίτηση από τους πελάτες για μια ROW ROM official για τις CU συσκευές.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά αυτές δεν είναι οι επίσημες roms της Lenovo;

Η κάτω (η 5.5.1) είναι αυτή με την οποία έρχεται το κινητό.

Και μετά έρχεται με ΟΤΑ η αναβάθμιση (η από πάνω, η 5.15.1), η οποία έχει μόνο κινέζικα και αγγλικά και δεν έχει gapps.

Και τώρα πλέον έχει έρθει η 5.18.1.

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,

βρήκα τη μέγιστη λύση για το πρόβλημα με το σήμα του 4G όπως προανέφερα σε προηγούμενα post.

Όπως θυμάστε, είχα αγοράσει τη συσκευή από το minideal χωρίς προβλήματα λειτουργίας σε δίκτυα κλπ εκτός από τις Κινεζιές και τη μη συμβατότητα κάποιων σημαντικών εφαρμογών για μένα (λόγω CU version). Άλλαξα τη ROM στην EU ROW έκδοση (Rest Of World) με λογικό αποτέλεσμα να λειτουργεί η μία μόνο SIM (το περίμενα), να είναι πλέον καθαρά σαν τα εδώ μοντέλα αλλά με ένα μικρό πρόβλημα όσον αφορά το σήμα του σε συχνότητα 4G μόνο, δλδ: να είναι φουλ και να μηδενίζεται κάθε 5-6 λεπτά για 5-10 sec.

Η λύση όπως και υπέθετα βρίσκεται στο αρχείο modem.img και είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο τελικά για όσους αλλάξουν από CU σε EU ROM και το αντίθετο. Αντικαθιστάς το αρχείο αυτό (όπως και ένα άλλο) με αυτά που έχεις κατεβάσει από πριν και βρίσκονται στην αρχική σου firmware ROM (CU ή EU, ανάλογα ποια είχε όταν το αγόρασες).

Επανεκκίνηση και όλα λειτουργούν άψογα χωρίς να υπάρχει αυτό το προβληματάκι πλέον...

Υπόψιν πως αυτό το πρόβλημα συμβαίνει ακόμη και σε ΟΤΑ update καμιά φορά.

Εδώ θα βρείτε έναν κατατοπιστικό οδηγό που ισχύει για όλες τις συσκευές, ανεξαρτήτου μάρκας και μοντέλου: http://www.androidrookies.com/2014/09/how-to-replace-radio-firmware-for.html

 

Διαβάστε το καλά, κάντε τα όλα όπως υποδυκνύει και θα λυθεί το πρόβλημα που ίσως έχετε όσοι περάσατε EU ή ROW ROM στη συσκευή σας.

 

Πως περασες την EU version και δεν καταλαβα που βρηκες τα αρχεια .img.

Απο οτι ειδα απο εδω κατεβασες την EU Version http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/

Link to comment
Share on other sites

Πως περασες την EU version και δεν καταλαβα που βρηκες τα αρχεια .img.

Απο οτι ειδα απο εδω κατεβασες την EU Version http://lenovo-forums.ru/files/category/67-lenovo-vibe-x2/

 

Όπως περνάς την κάθε ROM κανονικά Έχω τον τρόπο και τις οδηγίες στο post #134.

Τα αρχεία .img είναι από τη ROM της CU έκδοσης και θα τα βρεις στον αντίστοιχο φάκελο της ROM αφού τα ξεζιπάρεις.

Έχω οδηγίες στο post #232 σε link για το πως θα τα αλλάξεις. Μιλάει μεν για άλλη συσκευή αλλά ισχύει για όλες το ίδιο.

Πήγα μάλιστα χθες σε ένα κατάστημα για να δω από κοντά και να ψάξω να βρω τυχόν διαφορές στην εδώ συσκευή, την EU δλδ και ύστερα από 20' διεξοδικό ψάξιμο μέσα σε όλο το ROM της συσκευής το μόνο διαφορετικό που βρήκα ήταν ότι είχε μια προγενέστερη έκδοση την ST117 (εγώ έχω ύστερα από αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ την ST126) και μια εφαρμογή που λέγεται Product Me και βρίσκεται στο μενού "διαχειριστές της συσκευής", όπου μπήκα στο play store, την κατέβασα και την ξήλωσα γιατί πρόκειται για εφαρμογή που αφορά τα καταστήματα πώλησης...:lol::p;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρε παιδιά αυτές δεν είναι οι επίσημες roms της Lenovo;

Η κάτω (η 5.5.1) είναι αυτή με την οποία έρχεται το κινητό.

Και μετά έρχεται με ΟΤΑ η αναβάθμιση (η από πάνω, η 5.15.1), η οποία έχει μόνο κινέζικα και αγγλικά και δεν έχει gapps.

Και τώρα πλέον έχει έρθει η 5.18.1.

 

Αυτές είναι με τη διαφορά πως κάνεις λάθος γιατί η κάτω είναι η αναβαθμισμένη (φαίνεται εξάλλου από τον αριθμό της έκδοσης: 5.5.1 είναι μεγαλύτερο από το 5.15.1 ή 5.18.1 ;)), όπου είναι και η έκδοση που μας ενδιαφέρει λόγω multilanguage & included gapps & φυσικά λειτουργία 2 sim κανονικά σε σχέση με την EU που φόρεσα εγώ όπου λειτουργεί παρα πολύ σταθερά μεν αλλά με τη 1 sim μόνο, όπως είναι και το αναμενόμενο...

Αν κάποιος τη δοκίμασε ας μας πει εντυπώσεις.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Προχώρα άφοβα.....

Κατά τη γνώμη μου... το Vickmall ίσως είναι το πιό αξιόπιστο κινεζομαγαζο.... φυσικά και στελνουν τη CU!!!

 

 

καλήμέρα!

 

σε φχαριστώ για τη απάντηση

θα προχωρήσω στην παραγγελία!!

αν και άσχετο..δεν έχουν μπεί καθόλου online στο vickmall

Ούτε έχουν απαντήσει σε email

δεν έχουν ανοίξει ακόμα λόγω των γιορτών?

γιατί μέχρι 24 ελεγε..

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι με τη διαφορά πως κάνεις λάθος γιατί η κάτω είναι η αναβαθμισμένη (φαίνεται εξάλλου από τον αριθμό της έκδοσης: 5.5.1 είναι μεγαλύτερο από το 5.15.1 ή 5.18.1 ;)), όπου είναι και η έκδοση που μας ενδιαφέρει λόγω multilanguage & included gapps & φυσικά λειτουργία 2 sim κανονικά σε σχέση με την EU που φόρεσα εγώ όπου λειτουργεί παρα πολύ σταθερά μεν αλλά με τη 1 sim μόνο, όπως είναι και το αναμενόμενο...

Αν κάποιος τη δοκίμασε ας μας πει εντυπώσεις.

 

Φίλε Ιπποκράτη νομίζω ότι μπερδεύτηκες λίγο (εκλαμβάνεις τα νούμερα ως δεκαδικούς ενώ δεν είναι) ή εμένα μου διαφεύγει κάτι...

Την αρχική ρομ την άλλαξα από την τρίτη μέρα οπότε δεν θυμάμαι και πολλά απ' αυτή, θυμάμαι όμως πολύ καλά ότι αυτή που του έβαλα και την είχα σχεδόν ένα μήνα και βλέπω και το νούμερό της από το backup που έχω κρατήσει, είναι η 5.15.1.

Αυτή που έχω τώρα μου εμφανίστηκε στην εφαρμογή των αναβαθμίσεων πριν λίγες μέρες. Έχει το νούμερο 5.18.1 (φωτό).

Multilanguage από τις τρεις αυτές λοιπόν ήταν μόνο η αρχική και αφού άλλη official δεν υπάρχει, απομένει μόνο η 5.5.1 που όλοι αναπόφευκτα έχουμε γνωρίσει!

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που έχει το κιν όπως το πήρε!

Edited by SO69
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Στην 5.15.1 έχει Ελληνικά ? Υποστηρίζει κάποιες εφαρμογές όπως Vodafone contacts ?

Σε ρωτάω γιατί με άλλες ROM που έχω δοκιμάσει στο Ρ780 μου δεν τις υποστήριζε.

Βέβαια δεν με καίει και πολύ για τη δεύτερη κάρτα μιας και έχω το Ν8 όποτε μπορώ

να περάσω την Ευρωπαϊκή ROM επάνω ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Όπως περνάς την κάθε ROM κανονικά Έχω τον τρόπο και τις οδηγίες στο post #134.

Τα αρχεία .img είναι από τη ROM της CU έκδοσης και θα τα βρεις στον αντίστοιχο φάκελο της ROM αφού τα ξεζιπάρεις.

Έχω οδηγίες στο post #232 σε link για το πως θα τα αλλάξεις. Μιλάει μεν για άλλη συσκευή αλλά ισχύει για όλες το ίδιο.

Πήγα μάλιστα χθες σε ένα κατάστημα για να δω από κοντά και να ψάξω να βρω τυχόν διαφορές στην εδώ συσκευή, την EU δλδ και ύστερα από 20' διεξοδικό ψάξιμο μέσα σε όλο το ROM της συσκευής το μόνο διαφορετικό που βρήκα ήταν ότι είχε μια προγενέστερη έκδοση την ST117 (εγώ έχω ύστερα από αναβάθμιση μέσω ΟΤΑ την ST126) και μια εφαρμογή που λέγεται Product Me και βρίσκεται στο μενού "διαχειριστές της συσκευής", όπου μπήκα στο play store, την κατέβασα και την ξήλωσα γιατί πρόκειται για εφαρμογή που αφορά τα καταστήματα πώλησης...:lol::p;)

 

 

 

Το κινητο απο που το πηρες εγω το παραγγειλα εχθες απο το Pandawill εαν δεν ειναι rooted ειναι ευκολο να το κανεις και ποιο recovery εχεις βαλει;

Με την EU Version εχεις ελληνικα κανονικα και πως ειναι φωτογραφικη μηχανη (και οι 2) την μερα και νυκτα

Link to comment
Share on other sites

όσοι το έχετε ήδη αγοράσει, είναι εύκολο να κάνετε reply γράφοντας το κατάστημα αγοράς και αν είχε θήκη ή screen protector μέσα?
Link to comment
Share on other sites

Ήμουν από τους πρώτους που το παρήγγειλα στις 10/12/14 και μάλιστα σε προ-παραγγελία από το minideal.

Άψογη εξυπηρέτηση, ήρθε σε 2 εβδομάδες (μοντέλο CU χρυσό, όχι TO) και μάλιστα σε περίοδο Χριστουγέννων, με τη γνήσια transparent θήκη, ακουστικά, φορτιστή με αντάπτορα.

Ήρθε ρουταρισμένο και φορούσε την ROM CU τροποποιημένη με multilingual και τις κινεζιές και εγκατεστημένο το play store. Όχι όμως τα υπόλοιπα βασικά gapps που έχουν όλες οι android συσκευές με κλειδωμένο το update.

Όλα τα παραπάνω συν τους περίεργους Ελληνικούς χαρακτήρες, συν τη μη αποδοχή google account κ.α. ήταν και οι λόγοι που έψαξα και εγκατέστησα την ROW EU ROM (όπου ROW σημαίνει: Rest Of World) & έτσι ήρθε στα ίσα του...

Έχω οδηγίες στα post: #134 και #232

Διαβάστε πριν να ρωτήσετε.

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα κι εγώ με panda για το άσπρο, είναι η cu έκδοση, έχει ελληνικά και google play, δεν στο ρουτάρουν όμως, από ό,τι λέτε όμως, δεν είναι άσχημο και έτσι όπως είναι.
Link to comment
Share on other sites

Πάρ' το πρώτα και μην σε νοιάζει το ρουτάρισμα!!! Σε 5' καθάρισες!!
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιπποκράτη νομίζω ότι μπερδεύτηκες λίγο (εκλαμβάνεις τα νούμερα ως δεκαδικούς ενώ δεν είναι) ή εμένα μου διαφεύγει κάτι...

Την αρχική ρομ την άλλαξα από την τρίτη μέρα οπότε δεν θυμάμαι και πολλά απ' αυτή, θυμάμαι όμως πολύ καλά ότι αυτή που του έβαλα και την είχα σχεδόν ένα μήνα και βλέπω και το νούμερό της από το backup που έχω κρατήσει, είναι η 5.15.1.

Αυτή που έχω τώρα μου εμφανίστηκε στην εφαρμογή των αναβαθμίσεων πριν λίγες μέρες. Έχει το νούμερο 5.18.1 (φωτό).

Multilanguage από τις τρεις αυτές λοιπόν ήταν μόνο η αρχική και αφού άλλη official δεν υπάρχει, απομένει μόνο η 5.5.1 που όλοι αναπόφευκτα έχουμε γνωρίσει!

Ας το επιβεβαιώσει κάποιος που έχει το κιν όπως το πήρε!

 

Δίκιο έχεις τελικά!

Το ξαναείδα και έκανα λάθος τελικά. Αυτό όπου την αναφέρει με multilingual και gapps included είναι και ο λόγος που ψάχνουμε. Γιατί βρίσκεται στις official Rom και όχι στις custom.

Και για ποιό λόγο να ήταν multilingual & gapps included και να αναβαθμίστηκε με ελλείψεις.....;

Κυκλοφορεί και μια έκδοση AP που είναι δίκαρτη και multilingual & gapps, χωρίς περιορισμούς. Αν δείτε στο επίσημο site της Lenovo θα προσέξετε στον τομέα support/λύσεις προβλημάτων πως έχει το manual & στις φωτογραφίες επεξήγησης έχει αυτήν την έκδοση. Όλοι ψάχνουν να βρούν ποια ROM φοράει αυτή η έκδοση!! Ακόμη και στα forum XDA developers!!

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα αποφασίσει να αγοράσω το τηλέφωνο πριν τα διαβάσω όλα αυτά που αναφέρεται στο forum για βλάβες Rom ότι μπορεί να σου στείλουν την TO έκδοση.

Τώρα είμαι ανάμεσα στο lenovo vibe x2 και το Lenovo A8 A806.

Είμαι λίγο άσχετος από κινητά και δεν έχω ιδέα πως να το κάνω root κλπ. Θα ήθελα μια βοήθεια από όσους γνωρίζουν ή έχουν το κινητό αν αξίζει τα λεφτά του ή θα τα κλαίμε.

Επίσης ότι και να παραγγείλω θα το κάνω από το minideal από ότι διάβασα είναι από τα πιο αξιόπιστα. Άμα το έχει πάρει κάποιος από αυτό το side θα ήθελα να ξέρω αν ήταν όλα καλά με το κινητό, την παράδοση και τα δώρα που λένε ότ σου δίνουν μαζί με το κινητό.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις Απαντήσεις σας και συγνωμη αν σας ζάλισα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είχα αποφασίσει να αγοράσω το τηλέφωνο πριν τα διαβάσω όλα αυτά που αναφέρεται στο forum για βλάβες Rom ότι μπορεί να σου στείλουν την TO έκδοση.

Τώρα είμαι ανάμεσα στο lenovo vibe x2 και το Lenovo A8 A806.

Είμαι λίγο άσχετος από κινητά και δεν έχω ιδέα πως να το κάνω root κλπ. Θα ήθελα μια βοήθεια από όσους γνωρίζουν ή έχουν το κινητό αν αξίζει τα λεφτά του ή θα τα κλαίμε.

Επίσης ότι και να παραγγείλω θα το κάνω από το minideal από ότι διάβασα είναι από τα πιο αξιόπιστα. Άμα το έχει πάρει κάποιος από αυτό το side θα ήθελα να ξέρω αν ήταν όλα καλά με το κινητό, την παράδοση και τα δώρα που λένε ότ σου δίνουν μαζί με το κινητό.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τις Απαντήσεις σας και συγνωμη αν σας ζάλισα!!!!

Είναι πολύ καλό και αξιόπιστο μαγαζί. Από εκεί το πήρα και στέλνουν το CU και μάλιστα όπως τους το ζητήσεις: με root, ελληνική γλώσσα, δώρα κλπ.

(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια....

 

Το πηρα απο minideal και του flashara την EU έκδοση απο το ρωσικο site που ειπε ο φιλος Ipokratis (με βοηθησε ιδιαιτερα μιας και το πηρε απο το ιδιο μαγαζι..και ειχε κανει την διαδικασια πριν)..Τα εκανα ολα οπως λεει ο οδηγος...το ανοιξα...ολα μια χαρα...συνδεθηκα με WiFi ...κλπ...και οταν εφτασε η στιγμη να κανω κληση ειδα πως δεν μου κανει συνδεση στην Cosmote...ενώ πριν με την CU έκδοση ειχα κανει κληση κανονικα...αλλα ειχα τα θεματα που ειχε και ο Ipokratis σχετικα με καιρο,My Cosmote κλπ.Οπότε αποφάσισα να περασω την εκδοση EU...(φυσικα δεν μου αναγνωριζει και τις δυο sims καρτες οπως πριν με την CU εκδοση...μονο την μια η οποια ειναι Χ....δλδ δεν αναγνωριζει δικτυο..επισης να σας ενημερωσω πως προσπαθησα να βρω παροχο manual κλπ και παλι τπτ)

 

Σας παρακαλω ας με βοηθησει καποιος που να ξερει...εχω κινητο που λειτουργει σαν ταμπλετα ....και μονο.....μιας και δεν βρισκει τον παροχο μου (Cosmote)

 

ΥΓ:Περασα την Lenovo Vibe X2 - EU ROW_S126

Edited by aljimis
Link to comment
Share on other sites

Ευρηκα...!!!!!! το ρουταρα..και ως δια μαγειας...μετα την πρωτη επανεκινηση...ειδε επιτελους Cosmote....

Βρηκα μια πανευκολη διαδικασια ρουταρισματος εδω:

http://www.xmodgames.com/androidhow-to-root-your-device-via-kingroot/

 

Θα σας πω εντυπωσεις σε λιγες μερες...Ipokratis...thnx

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ αύριο θα το παραγγείλω. Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω άμα ξέρεις αν μπορούν να μου περάσουν την eu row . Επίσης η μπαταρία αντέχει 2-3 μέρες χωρίς τρελή χρήση? Να προσέξω κάτι συγκεκριμένα για την παραγγελία? Έχει κάποια εγγύηση το κινητό?

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Edited by lilipoutios
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι σε όσους έχουν παραλάβει; Έχει και ακουστικά μέσα η συσκευασία; Γιατί μου είπαν ότι δεν έχει, όμως σε βίντεο που έχω δει να το ανοίγουν είχε μέσα, εσάς είχε;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το vibe x2 εδώ και 3 εβδομάδες και έχω πρόβλημα με την μπαταρία. Το φορτίζω κανονικά και ακόμη και στο mode απόλυτης εξοικονόμησης ενέργειας η μπαταρία αδειάζει σε μια μέρα με πραγματικά ελάχιστη χρήση. Το έχω βάλει σε 2g και έχω απενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα. Επίσης όταν το κλείνω το βράδυ και έχει ας πούμε 15% υπόλοιπο μπαταρίας το επόμενο πρωί η μπαταρία είναι στο 0%. Ήλπιζα πως θα βελτιώνονταν με τις μέρες και τις φορτίσεις η κατάσταση αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι. Πιστεύω ότι το πρόβλημα χειροτερεύει. Σήμερα το έκανα επαναφορά ρυθμίσεων και περιμένω να δω τα αποτελέσματα.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Δεν το έχω κάνει root ούτε έχω περάσει κάποια rom.

Το update που έχει έρθει να το κάνω; Διάβασα εδώ στο forum πως δεν πρέπει (γιατί; ).

Ευχαριστώ πολύ.

 

Καμιά ιδέα κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βοηθεια....

 

Το πηρα απο minideal και του flashara την EU έκδοση απο το ρωσικο site που ειπε ο φιλος Ipokratis (με βοηθησε ιδιαιτερα μιας και το πηρε απο το ιδιο μαγαζι..και ειχε κανει την διαδικασια πριν)..Τα εκανα ολα οπως λεει ο οδηγος...το ανοιξα...ολα μια χαρα...συνδεθηκα με WiFi ...κλπ...και οταν εφτασε η στιγμη να κανω κληση ειδα πως δεν μου κανει συνδεση στην Cosmote...ενώ πριν με την CU έκδοση ειχα κανει κληση κανονικα...αλλα ειχα τα θεματα που ειχε και ο Ipokratis σχετικα με καιρο,My Cosmote κλπ.Οπότε αποφάσισα να περασω την εκδοση EU...(φυσικα δεν μου αναγνωριζει και τις δυο sims καρτες οπως πριν με την CU εκδοση...μονο την μια η οποια ειναι Χ....δλδ δεν αναγνωριζει δικτυο..επισης να σας ενημερωσω πως προσπαθησα να βρω παροχο manual κλπ και παλι τπτ)

 

*Εννοείται πως έχεις την SIM στη θέση micro κι όχι στη nano...

Σας παρακαλω ας με βοηθησει καποιος που να ξερει...εχω κινητο που λειτουργει σαν ταμπλετα ....και μονο.....μιας και δεν βρισκει τον παροχο μου (Cosmote)

 

ΥΓ:Περασα την Lenovo Vibe X2 - EU ROW_S126

 

Να κάνεις root την συσκευή και να αλλάξεις το modem.img με το αρχείο της ROM CU που θα κατεβάσεις από το needrom, γιατί δεν νομίζω να την έχεις.

Οδηγίες θα βρείς στο link του post #232

Συμβαίνει σε όλες τις συσκευές αυτό όταν αλλάζεις την ROM από CU σε EU ή και το αντίθετο...

Εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα παρα μόνο του ότι χανόταν για μικρό διάστημα το σήμα σε δίκτυο 4G μόνο. Όταν έκανα την παραπάνω αλλαγή έστρωσε. Μην ανησυχείς και πανικοβάλλεσαι. Κάνε αυτό σωστά και θα γίνει ;)

 

*εγώ πέρασα την ROW S125 και μετά με ΟΤΑ την S126, όπως και φυσικά εννοείται πως έχεις την SIM στη θέση micro κι όχι στη nano....

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευρηκα...!!!!!! το ρουταρα..και ως δια μαγειας...μετα την πρωτη επανεκινηση...ειδε επιτελους Cosmote....

Βρηκα μια πανευκολη διαδικασια ρουταρισματος εδω:

http://www.xmodgames.com/androidhow-to-root-your-device-via-kingroot/

 

Θα σας πω εντυπωσεις σε λιγες μερες...Ipokratis...thnx

 

Βιάστηκα να απαντήσω στο προηγούμενο σου post! Χαίρομαι που όλα καλά και είμαι σίγουρος πως έφτιαξαν όλα εφόσον έκανες σωστά τη διαδικασία.

Και εγώ με το kingroot το είχα ρουτάρει μέσα σε δευτερόλεπτα! :D:D

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε ευχαριστώ πολύ αύριο θα το παραγγείλω. Θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω άμα ξέρεις αν μπορούν να μου περάσουν την eu row . Επίσης η μπαταρία αντέχει 2-3 μέρες χωρίς τρελή χρήση? Να προσέξω κάτι συγκεκριμένα για την παραγγελία? Έχει κάποια εγγύηση το κινητό?

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

 

Δεν πιστεύω να σε περάσουν ROM σε καμία περίπτωση.

Δεν ανακαλύφθηκε ακόμη το smartphone που κρατά η μπαταρία του 2-3 μέρες, αν δεν κλείσεις τα δεδομένα, το wifi, bluetooth και να λειτουργεί σαν απλό τηλέφωνο μόνο... :D:D:D:D:D:D:D

Όσον αφορά την παραγγελία δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο. Αν προσέξεις κάτω στα σχόλια των πελατών, η πλειοψηφία είναι Έλληνες.;)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω κάτι σε όσους έχουν παραλάβει; Έχει και ακουστικά μέσα η συσκευασία; Γιατί μου είπαν ότι δεν έχει, όμως σε βίντεο που έχω δει να το ανοίγουν είχε μέσα, εσάς είχε;

 

Ανάλογα το μαγαζί και την τιμή που το παίρνεις. Όσο φθηνότερα τόσο λιγότερα πράγματα μέσα στη συσκευασία, υπάρχει ακόμη και η επιλογή συσκευασίας χωρίς κουτί σε κάποια μαγαζιά για να γλυτώσει ο πελάτης €1,5... :p:p

Να προτιμήσεις τα μαγαζιά που προτείνουν εδώ στο forum για σιγουριά όπου λένε τι περιλαμβάνει η συσκευασία τους, μέχρι και κάποια δώρα xtra.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμιά ιδέα κάποιος;

 

Αρχικά να ρυθμίσεις την φωτεινότητα λίγο παραπάνω από τη μέση και να έχεις ενεργή την αυτόματη φωτεινότητα γιατί υπάρχει για να εξοικονομεί ενέργεια και κατά δεύτερον να κάνεις καλιμπράρισμα την μπαταρία σου, όπως και σε κάθε συσκευή. Δλδ: να την αφήσεις να σβήσει εντελώς από ρεύμα και να τη φορτίσεις χωρίς να βάλεις σε λειτουργία τη συσκευή. Να περιμένεις να φορτίσει στο 100% και μετά να την ανοίξεις!

Αυτή την διαδικασία την κάνουμε σαν service ας πούμε, για κάθε νέα συσκευή ή αν αλλάξουμε την ROM προκειμένου να ξέρει το λειτουργικό της συσκευής μας (ROM) την μέγιστη ισχύ της μπαταρίας της και να λειτουργήσει αναλόγως.

Το κάνεις όποτε θέλεις για να την φέρεις στα 'ίσα" ;)

 

*υπάρχει και μια ρύθμιση στο μενού των ρυθμίσεων/διαχείριση ισχύος/απενεργοποίηση των εφαρμογών όταν η οθόνη είναι σβηστή & η εξοικονόμηση ενέργειας GPU, ενεργοποίησε τα και τα 2.

 

**Ψάξ'τε πριν να ρωτήσετε...

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Θελω αν αγορασω το lenovo αλλα με εχετε προβληματισει...εχω αγορασει δυο cubot απο minideal και ολα πηγαν καλα ρουταρισμενα και δουλεουν τελεια! Δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο αλλαξατε τη ROM. και στο minideal και στο geekbuying το στελνουν ρουταρισμενο και με playstore τουλαχιστον ετσι λενε. Εσας δεν ηρθε ετσι?? Επισης σημερα το geekbuying το εβαλε σημερα στα 184 ευρω ενω το minideal το εχει 202 ευρω..απο που προτεινετε να το παρω???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Θελω αν αγορασω το lenovo αλλα με εχετε προβληματισει...εχω αγορασει δυο cubot απο minideal και ολα πηγαν καλα ρουταρισμενα και δουλεουν τελεια! Δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο αλλαξατε τη ROM. και στο minideal και στο geekbuying το στελνουν ρουταρισμενο και με playstore τουλαχιστον ετσι λενε. Εσας δεν ηρθε ετσι?? Επισης σημερα το geekbuying το εβαλε σημερα στα 184 ευρω ενω το minideal το εχει 202 ευρω..απο που προτεινετε να το παρω???

προσωπική εμπειρία, μείνε μακριά από το geekbuying

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Θελω αν αγορασω το lenovo αλλα με εχετε προβληματισει...εχω αγορασει δυο cubot απο minideal και ολα πηγαν καλα ρουταρισμενα και δουλεουν τελεια! Δεν εχω καταλαβει για ποιο λογο αλλαξατε τη ROM. και στο minideal και στο geekbuying το στελνουν ρουταρισμενο και με playstore τουλαχιστον ετσι λενε. Εσας δεν ηρθε ετσι?? Επισης σημερα το geekbuying το εβαλε σημερα στα 184 ευρω ενω το minideal το εχει 202 ευρω..απο που προτεινετε να το παρω???

 

Θεωρω πως ολα τα sites σε καποια φαση θα το ριξουν στα 210$ και πιο κατω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Να ρωτησω κατι που νομιζω δεν εχω καταλαβει. Οταν το rootταρεις για να λειτουργουν τα Ελληνικα, δεν λειτουργει η δευτερη sim?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...