Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω παιδια...Α απο μνημη πως παει??

 

Ευχαριστω παιδια...Α απο μνημη πως παει??
αυτή P780_ROW_S226_Rooted_SPFlash_TWRP_CNFW Η αυτή P780_ROW_S226_140919_TO_P780_ROW_S227_ ????

 

P780_ROW_S226_Rooted_SPFlash_TWRP_CNFW αυτή εβαλα παιδια γι αποψε ....οκ.....ελληνικα εχει??

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

P780_ROW_S226_Rooted_SPFlash_TWRP_CNFW αυτή εβαλα παιδια γι αποψε ....οκ.....ελληνικα εχει??

Δεν εχει Ελληνικα αλλα μπορεις να βαλεις το Morelocal2 ....

Αυτο εχω κανει και εγω. Πολυ καλη και σταθερη. Δεν εχω κανει αναβαθμηση απο 226 σε 227 ή 228 που εχει βγει

γιατι διαβασα οτι εχει κατι θεματακια με το modem οποτε μιας και ειναι ολα καλα το εχω αφησει ετσι.

Μου ερχοντε ειδοποιησεις οτι υπαρχει ενημερωση βεβαια αλλα δεν κανω τιποτα.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα παρα πολυ ......την εβαλα χθες βραδυ και πραγματικα ειναι τελεια.....(γλυτωσα την αλλαγη κινητου γιατι εκει ειχα φτασει ουτε ειδοποιηση δεν χωρουσε)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

Μετά από πολύ καιρό ψάξιμο, διάβασμα, κατεβασμα, πήρα και γω τελικά το τηλέφωνο που θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα για μένα. παρ’ όλη την προετοιμασία δυστυχώς μου έκατσε πρόβλημα. Ενώ έβαλα και δοκίμασα μερικα ROMS έβαλα και αυτό P780_ROW_S226_4GB_KIT_KAT από το XDA, το οποίο εκ των υστέρων είδα πως δεν ήταν rooted, και από τότε κ μετά ότι και αν έχω δοκιμάσει όταν πάω να βάλω άλλο ROM παίρνω αυτό το error από το flash tool: brom error: s_ft_readback_fail (4009). (Βρήκα αυτό το άρθρο αλλά δεν βρίσκω την ROM και φαίνεται μάλλον πως θα χαθούν και όλα τα στοιχεία από το τηλ. ΙΜΕΙ ?) Αφού λοιπόν δεν μπορούσα να βάλω άλλο ROM είπα να το πάω στο S228 και έχω πλέον πρόβλημα με το μοντεμ μάλλον, γιατί το σήμα έρχεται κ φεύγει. Κατάφερα μετά από πολύ κόπο να το ρουτάρω, κατέβασα κάποια μοντεμ zips, όπως v51, v52, v20, v26, τα έριξα με το TWRP αλλά τίποτα. Μπαίνω λοιπόν στο φορουμ να ΞΑΝΑ ψαξω και βλέπω σήμερα ο αδελφός πιο πάνω να λέει πως η 227-228 παρουσιάζουν αυτό το πρόβλημα. Ελπίζω να μην σας κουράζω αλλά πλέον έχω διαβάσει τόσα πολλά που πραγματικά έχω μπερδευτεί. Αν μπορεί κάποιος είτε να μου πει πως μπορώ να ξεπεράσω το error στο flash tool χωρίς να χαθούν τα πάντα ή πώς να φτιάξω το μοντεμ θα χαρώ πολύ.

 

Ευχαριστώ

 

Εχω την LiFe_XVIBE_v09 η οποία πέφτει μέσα από TWRP. Να την ρίξω από πάνω ή θα τα πάρω όλα στο χέρι;

_____________________________________________________________________________________

 

Λύση! Modem S228 Fixed!

 

Τελικά κάτι κατάφερα και τα γράφω για όποιον αντιμετωπίσει παρόμοια προβλήματα.

Έγινε root με το iroot. Ήταν το μόνο που μου δούλεψε, δοκίμασα σχεδόν όλα τα Guides. Μετά πέρασα το TWRP και μετά αυτό το μοντεμ modem_P780_V101_Life_Vibe, αποτέλεσμα: 2G + 3G ok. Το Modem_P780_v.24_S228 δεν μου δούλεψε.

Τελικά τώρα έχω P780_ROW_S228_150112 - manual rooted – modem_P780_V101_Life_Vibe και όλα δείχνουν οκ.

Edited by nasser
Λύση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Η εγκατεστημένη ROM είναι η S125_130529. Αν και, αν δεν απατώμαι, του είχα περάσει άλλο modem, είχε το κλασσικό πρόβλημα μη συνεργασίας 3G/bluetooth. Το πρόβλημα εξαφανίστηκε όταν από Cosmote μεταβήκαμε σε Vodafone. Να σημειώσω επίσης ότι του έχω κάνει ενοποίηση εσωτερικής μνήμης (4GB).

 

Προ μηνός έχασε το root για λόγο που δεν κατάλαβα (το κινητό το χειρίζεται το έτερον ήμισυ) και από τότε ξεκίνησαν τα κολλήματα. Μπορεί και 3 επανεκκινήσεις ημερησίως. Έβγαλε μήνυμα για το binary του SuperUser, δοκίμασα να επαναφέρω ανεπιτυχώς το root με Framaroot. Προ ημερών το επανέφερα με iRoot. Θεωρούσα ότι το πρόβλημα ήταν ότι έχασε το root αλλά εν τέλει, απ' ότι μου λέει τα ίδια συμβαίνουν. Επομένως θα πάω σε άλλη ROM.

 

Διάβασα το θέμα (για να προλάβω όποιον πει ότι βαριέμαι). Επειδή θέλει όμως κάτι συγκεκριμμένο θα ρωτήσω κι ότι γίνει. Της αρέσει η διαρρύθμιση των κλασσικών ROM, μου αρέσει η ενοποίηση εσωτερικής μνήμης στα 4GB για να μην χρειαστεί πάλι παρέμβαση δική μου. Υπάρχει κάποια που να έχει και τα δύο;

 

Απ' ότι έχω δει προτείνετε ανεπιφύλακτα αυτή, που ναι μεν έχει την ενοποιημένη μνήμη αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα της αρέσει γιατί δεν έχει την κλασσική διαρρύθμιση. Έχω δει και αυτή αλλά δεν έχω ιδέα για τι και πώς (κλασσική διαρρύθμιση-ενοποιημένη μνήμη κτλ).

 

Αν στην πρώτη ή την δεύτερη βάλω Nova Launcher (που τον χρησιμοποιώ κατά κόρον στα κινητά και τις ταμπλέτες μας) θα έχω πάλι την κλασσική διαρρύθμιση ή όχι;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ενασχόληση/απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Η εγκατεστημένη ROM είναι η S125_130529. Αν και, αν δεν απατώμαι, του είχα περάσει άλλο modem, είχε το κλασσικό πρόβλημα μη συνεργασίας 3G/bluetooth. Το πρόβλημα εξαφανίστηκε όταν από Cosmote μεταβήκαμε σε Vodafone. Να σημειώσω επίσης ότι του έχω κάνει ενοποίηση εσωτερικής μνήμης (4GB).

 

Προ μηνός έχασε το root για λόγο που δεν κατάλαβα (το κινητό το χειρίζεται το έτερον ήμισυ) και από τότε ξεκίνησαν τα κολλήματα. Μπορεί και 3 επανεκκινήσεις ημερησίως. Έβγαλε μήνυμα για το binary του SuperUser, δοκίμασα να επαναφέρω ανεπιτυχώς το root με Framaroot. Προ ημερών το επανέφερα με iRoot. Θεωρούσα ότι το πρόβλημα ήταν ότι έχασε το root αλλά εν τέλει, απ' ότι μου λέει τα ίδια συμβαίνουν. Επομένως θα πάω σε άλλη ROM.

 

Διάβασα το θέμα (για να προλάβω όποιον πει ότι βαριέμαι). Επειδή θέλει όμως κάτι συγκεκριμμένο θα ρωτήσω κι ότι γίνει. Της αρέσει η διαρρύθμιση των κλασσικών ROM, μου αρέσει η ενοποίηση εσωτερικής μνήμης στα 4GB για να μην χρειαστεί πάλι παρέμβαση δική μου. Υπάρχει κάποια που να έχει και τα δύο;

 

Απ' ότι έχω δει προτείνετε ανεπιφύλακτα αυτή, που ναι μεν έχει την ενοποιημένη μνήμη αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα της αρέσει γιατί δεν έχει την κλασσική διαρρύθμιση. Έχω δει και αυτή αλλά δεν έχω ιδέα για τι και πώς (κλασσική διαρρύθμιση-ενοποιημένη μνήμη κτλ).

 

Αν στην πρώτη ή την δεύτερη βάλω Nova Launcher (που τον χρησιμοποιώ κατά κόρον στα κινητά και τις ταμπλέτες μας) θα έχω πάλι την κλασσική διαρρύθμιση ή όχι;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια ενασχόληση/απάντηση.

 

Βάζεις την πρώτη που προτείνεις την S226.και όλα ειναι θέμα συνήθειας, δοκιμάζεις 10 λεπτά υπόθεση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις την πρώτη που προτείνεις την S226.και όλα ειναι θέμα συνήθειας, δοκιμάζεις 10 λεπτά υπόθεση είναι.

 

Εν τέλει του πέρασα την πρώτη με Nova Launcher, του έβαλα και το moden v101 με τον x-plore και ο Θεός βοηθός. Φορτώνοντάς της τα προγράμματα πάλι είδα ότι αφήνει 800Mb ελεύθερα με μη δυνατότητα μετακίνησης στην SD με το Link2SD, μήπως να ορίσω να αποθηκεύονται όλα στην SD; Μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές της εσωτερικής μνήμης, θα πρέπει να τα περάσω από την αρχή όλα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει "ιδανικο" modem για κάθε εταιρία κινητής?

Εγω ας πούμε το δουλεύω δικαρτο με Q και cosmote.

Στην Q μου παρουσιάζει κάτι θεματάκια ειδικά εν κινήσει.

Έχω RoW_S227_141121

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει του πέρασα την πρώτη με Nova Launcher, του έβαλα και το moden v101 με τον x-plore και ο Θεός βοηθός. Φορτώνοντάς της τα προγράμματα πάλι είδα ότι αφήνει 800Mb ελεύθερα με μη δυνατότητα μετακίνησης στην SD με το Link2SD, μήπως να ορίσω να αποθηκεύονται όλα στην SD; Μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν θα μπορώ να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές της εσωτερικής μνήμης, θα πρέπει να τα περάσω από την αρχή όλα;

 

 

Αν καταλαβα καλά περνιέται χωρίς recovery απο έναν root explorer σωστά?

Μπορεις να μου πεις link απο το v101.?

Δεν θέλω να μπλέξω με recovery...

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλά περνιέται χωρίς recovery απο έναν root explorer σωστά?

Μπορεις να μου πεις link απο το v101.?

Δεν θέλω να μπλέξω με recovery...

 

http://www.easybytez.com/v94f0wa5ocve

κάνε αποσυμπίεση και πήγαινε στη διαδρομή system-etc-firmware-και παίρνεις το αρχείο

modem_1_3g_n μεγέθους 5051kb και βάλτο στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Δυστυχως το κινητο επεσε και εσπασε η οθονη. Κοιταω στο ebay ανταλακτικα με 30 ευρω μαζι με τα κατσαβιδακια. Λετε να προχωρησω σε αγορα η εχει καποιος να προτεινει κατι συγκεκριμενο?
Link to comment
Share on other sites

"the storage device space is insufficient on your mobile"4.

Προσπαθώ για φωτο δεν μ αφήνει και λαμβάνω το παραπάνω μήνυμα.

Προσπαθώ να μετακινήσω εφαρμογή απο internal σε sd και βγάζει "Μη επαρκής χώρος για μετακίνηση στην κάρτα SD"

Στις ρυθμισεις-Storage Sd απο 29,88Gb μου δίνει Available 14.75Gb

και 318mb Available στο Internal.Άλλες εφαρμογές δεν μπορώ να σβήσω στο internal

Εχω S226. Προεπιλεγμένο χώρο εχω τον SD.

Καμια ιδέα τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αγόρασα και εγώ το lenovo p780 4gb. Ωραίο το κινητό για τα λεφτά του. Έχω μια ερώτηση, επειδή με έτρωγαν τα χέρια μου και κατέβασα το λογισμικό της lenovo και όταν το σύνδεσα έκανε αναβάθμιση σε κιτκατ, είχε μόνο κινέζικα μέσα και αγγλικά και το μενού ήταν σαν του iphone πράγμα που δεν μου αρέσει. Κατέβασα λοιπόν αυτή τη rom και την έκανα εγκατάσταση με flash tool. Όλα καλά και εδώ και πλέον το κινητό έχει και ελληνικά και δεν θυμίζει iphone.

Η ερώτηση μου είναι πως βρίσκω ποια ρομ είχε το κινητό μου πριν , γιατί αυτή που έβαλα είναι ελαφρώς διαφορετική, (το power save είναι διαφορετικό, ποιο δύσχρηστο τώρα ). Δεν είχα σημειώσει πουθένα ποια rom είχε πάνω γιατί δεν περίμενα ότι με μια αναβάθμιση θα έτρεχα έτσι.

Το κινητό το αγόρασα από geekbuying αν το έχει κανείς από εκεί ας μου πει ποια ρομ έχει πάνω μήπως και την βρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιο.....

 

Καινουριο γιατι? Η αγορα του συστηματος ειναι 30 ευρω και για τν αλλαγη εχει αρκετα βιντεο στο youtube

Link to comment
Share on other sites

Καινουριο γιατι? Η αγορα του συστηματος ειναι 30 ευρω και για τν αλλαγη εχει αρκετα βιντεο στο youtube

Συνονοματε. Γύρω στο κατοσταρικο 10 πανω10 κάτω το βρίσκεις στο ebay......εχω τύχει σε βραδιές να δωθεί 98€....

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο τόσο καιρό με αυτά τα κινητά δεν είχα δώσει σημασία σχετικά με το sung των επαφών. Πρώτα έβαζα έτη πάντα στο yahoο. Και όλα ήταν καλά.με τις τελευταίες αλλαγές στις ρομ δεν μου δίνει δδυνατότητα για Yahoo αλλά google και συσκευής με αποτέλεσμα να χάσω πολλές.οι 2 Σιν από γράμματα δεν χωράνε τίποτα...Που πρέπει να αποθηκεύω για να είμαι σίγουρος? Και αν χάνονται από το τηλ θα σβηστούν και στα διάφορα mail-viber κλπ???

Βοηθήστε λίγο γιατι κόντεψα να τρελαθώ που έχασα τηλ της δουλειάς...

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε. Γύρω στο κατοσταρικο 10 πανω10 κάτω το βρίσκεις στο ebay......εχω τύχει σε βραδιές να δωθεί 98€....

 

http://www.ebay.com/itm/like/Replacemen-t-Black-LCD-Display-Touch-Digitizer-Screen-Assembly-For-Lenovo-P780/261658233514?hlpht=true&ops=true&viphx=1&_trksid=p2050601.c100103.m2451&_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20140211150826%26meid%3Decc3445e7d4c4b009faa13f01014a8bc%26pid%3D100103%26rk%3D4%26rkt%3D4%26sd%3D271750970621%26clkid%3D4602216452792251228&_qi=RTM2010742

 

Επειδη μπερδευτηκα λιγο. Το κινητο κατα τα αλλα δεν εχει καποιο προβλημα και αν αγοραζα καινουριο δε θα παιρνα παλι το ιδιο. Ομως για τη ζημια που εχει τωρα το παραπανω ανταλακτικο θεωρεις οτι με καλυπτει η οχι? Και για να θυμισω μου χει σπασει η οθονη πανω αριστερα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια βοηθεια. Παραγγειλα το κντ για ενα φιλο, και προσπαθω ν περασω καμια aosp rom. Δεν μπορω ομως ν περασω καποια custom recovery με mobileuncle tools... Φοραει αυτην την ρομ vibeui v2.0_9439_7.10.1 dev_p780. Οτι recovery και αν δοκιμασω δεν την φλασαρει. Κανει επανεκκινηση στην οfficial και δεν φλασαρει τπτ.
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και φλασαρισε αυτη S226.

http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/

και απο εδω το modem V101

https://drive.google.com/open?id=0B4fai69pFpApSDVabnNmTzd4M1E&authuser=0

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε και φλασαρισε αυτη S226.

http://www.needrom.com/download/4-4-2-row-for-china-baseband-p780/

και απο εδω το modem V101

https://drive.google.com/open?id=0B4fai69pFpApSDVabnNmTzd4M1E&authuser=0

 

Αν καταλαβα καλα, μετα το φλασαρισμα της θα μπορω να περασω καποια custom recovery για Row συσκευη... Και απο κει και μετα μπορω να φλασαρω οτι row rom θελω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η ROM που σου λεω να φλασαρεις εχει μεσα το TWRP Recovery.

Ειναι ROW ROM και δουλευει μια χαρα εδω στην Ελλαδα.

Απλα μετα το φλασαρισμα κανε reboot στο recovery και βαλε το modem που σου λεω

για να εχεις καλυτερο σημα στο κινητο.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...