Jump to content

Lenovo A536


IASVN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι ολα τα 2καρτα κινητα ειναι το ιδιο

μονο στη πρωτη καρτα δουλευει το 3G και στη δευτερη 2G

Και εγω που εχω το A859 εχω το ιδιο θεμα και ρωτησα πριν καιρο και μου το ειπαν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 237
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και στο δικο μου το lenovo Α850+ η πρωτη σιμ εχει 3g η δευτερη ειναι 2g ετσι ειναι τα περισσοτερα τηλεφωνα ....
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολα τα 2καρτα κινητα ειναι το ιδιο

μονο στη πρωτη καρτα δουλευει το 3G και στη δευτερη 2G

Και εγω που εχω το A859 εχω το ιδιο θεμα και ρωτησα πριν καιρο και μου το ειπαν

δεν είναι έτσι....

πρόσφατα αγόρασα ένα κινέζικο landvo....

σε αυτό διαλέγεις από το μενού πια κάρτα θα έχει το 3g

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με απασχολεί και τόσο το σε ποια κάρτα δουλεύει το 3g ούτως η άλλως έχω απενεργοποιήσει το 3g και έχω επιλέξει μόνο 2g λόγω της μεγάλης καθυστέρησης της αυτόματης αλλαγής από 3g σε 2g και το αντίθετο, με αποτέλεσμα το τηλ. να βγαίνει συχνά εκτός δικτύου. Με αυτό βέβαια έχει να κάνει ο πολύ αδύναμος δέκτης.

 

Αυτό και κάποια άλλα θεματάκια τα οποία δεν τα είχα με το Haier w910, (κινητό αξίας 110 ευρό), το οποίο το είχα 1 χρόνο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα-κόλλημα και τώρα το έδωσα στην κόρη μου, με έχουν κάνει να σκέφτομαι, κινέζικο και πάλι κινέζικο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

απο εξυπηρέτηση σκίζουν, μ'αρέσει που προτίμησα να πάρω το κινητό από ελλάδα και όχι από κίνα για να έχω καλή εξυπηρέτηση :lol::lol::lol: σε περίπτωση βλάβης όπως και έγινε, έχω στείλει το κινητό στο service (arvato:X) στις 8/1/15 εντος εγγύησης (αγορά 15/12/14) και ακόμα περιμένουν ανταλλακτικό. Πήρα στο service περιμένουμε ανταλλακτικο λενε πήρα στην lenovo θα το κοιτάξουμε και θα επικοινωνήσουμε μαζί σας, έχει περάσει μια βδομάδα τίποτα :O. Η lenovo κυκλοφορεί 6 μοντέλα κινητών στην Ελλάδα και δεν έχει ανταλλακτικά για βασικά μέρη του κινητού ΕΛΕΟΣ. Επειδή έχουν περάσει 15 μέρες απο τότε που το έστειλα θα πάω στο κατάστημα να ζητήσω να μου δώσουν προσωρινή αντικατάσταση όπως αναφέρει ο νόμος και αν μου τα μασήσουν καταγγελία στην ΓΓΚ.

(άρθρο 5, παράγραφος 5)

 

5. Η παράβαση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου δεν θίγει το κύρος της εγγύησης, την οποία ο καταναλωτής μπορεί να επικαλεσθεί και να απαιτήσει την τήρησή της. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό. Εάν κατά τη διάρκεια ισχύος της εγγύησης εμφανισθεί στο προϊόν ελάττωμα και ο προμηθευτής αρνείται ή βραδύνει την επισκευή πέραν του αναγκαίου κατά περίπτωση χρόνου, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο ίσης αξίας και ποιότητας ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση. Αν ο απαιτούμενος χρόνος επισκευής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο διαρκεί η επισκευή.

 

Τι πρόβλημα σου παρουσιασε αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω κινέζικο “ET” που το αγόρασα πριν ενάμιση χρόνο, στο οποίο επιλέγω ποια από τις δύο κάρτες θέλω να έχει 3G.

 

Όσο για το service της Lenovo που αναφέρει κάποιος άλλος και εγώ διαμαρτυρήθηκα, γιατί πήρα 3 φορές τηλέφωνο, αφού μετά από πολλά λεπτά αναμονής (περισσότερα από δεκαπέντε κάθε φορά) κοβόταν η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω πλέον κι εγώ αυτό το τηλέφωνο κι αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Όταν είμαι σε wifi δε μου έρχονται ειδοποιήσεις για κάποιες εφαρμογές (snapchat, swarm, facebook, ...) ενώ όταν κλείνω το wifi και μένω μόνο με 3G έρχονται κανονικά. Δεν είχα ποτέ android κι ελπίζω να μην είναι χαζό το πρόβλημα αυτό... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαλημέρα.Δύο μέρες τώρα η μπαταρία δεν κρατάει.Κάθε 8 ώρες θέλει φόρτιση, ενώ πιο πριν με την ίδια χρήση (wi-fi, bluetooth και δεδομένα ανοιχτά) κράταγε περίπου μια μέρα.Αυτό που ρωτάω είναι μήπως φταίει που δεν έχω κάνει την τελευταία αναβάθμιση (έχω την A536_S150_140925_ROW).Όποιος την έχει κάνει έχει δει καμία αλλαγή στο θέμα της μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχει βγει μια αναβαθμισει αλλα λεει οτι θα σβηστουν ολα απο το κινητο.Ξερει κανεις καμια εφαρμογη για να κανω back up το κινητο για να μην χασω τα πραγματα απο το κινητο??(Επαφες,φωτογραφιες.....)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχει βγει μια αναβαθμισει αλλα λεει οτι θα σβηστουν ολα απο το κινητο.Ξερει κανεις καμια εφαρμογη για να κανω back up το κινητο για να μην χασω τα πραγματα απο το κινητο??(Επαφες,φωτογραφιες.....)

 

τις επαφες μπορεις να της βαλεις στο gmail η να τα κανεις backup στην καρτα μνημης τα υπολοιπα η σε ενα pc η και αυτα σε μια καρτα μνημης

Link to comment
Share on other sites

τις επαφες μπορεις να της βαλεις στο gmail η να τα κανεις backup στην καρτα μνημης τα υπολοιπα η σε ενα pc η και αυτα σε μια καρτα μνημης

 

Ξέρεις μήπως άμα μπορώ να πάρω και τα save από τα παιχνίδια?Γιατι σε μερικά δεν έχει να τα συνδέσεις στο Google+ για να τα έχεις όταν το συνδέσεις ξανα..

Link to comment
Share on other sites

Προσφορά σήμερα απο το you.gr στα 99€

Τσίμπησα ενα για την κοπελιά μου.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την παραγγελια μου στο you.gr :).

 

Ηρθε χτες. :)

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

Νίκος Παν.

Nokia: 3210, 6210, Mitsubishi M350i, LG GB220, Sony Ericsson K750i, Alcatel: OT807, OT991D, OT5035D, Lenovo: A536, Κ320Τ, Xiaomi Redmi note 8

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρια δεν κραταει πολυ , μπορει να μην εχει φτασει ακομη στην μεγιστη αποδοση.

Το ξυπνητηρι οταν χτυπησει και πατησω αναβολη για δεκα λεπτα τις περισσοτερες φορες δεν ξαναχτυπαει. :(

Νίκος Παν.

Nokia: 3210, 6210, Mitsubishi M350i, LG GB220, Sony Ericsson K750i, Alcatel: OT807, OT991D, OT5035D, Lenovo: A536, Κ320Τ, Xiaomi Redmi note 8

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ... εχω και εγω το a536 γενικως καλο το κινητο.. αλλα εχω προβλημα με το gps.. δεν βρισκει με τιποτα δορυφορο.. κατεβασα και απο play καναδυο app για gps αλλα τιποτα... αν ξερει κατι;; καποιος;;;
Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το HERE. Το δοκιμασα στο λεωφορειο απο Φιλιππιαδα προς Αθηνα. Αμεσως βρηκε τη θεση μου και προγραμματισα την διαδρομη. Εχω κατεβασει και τις φωνητικες οδηγιες στα ελληνικα. Ολα αυτα εγιναν χωρις να ειμαι συνδεδεμενος στο internet. Εμεινα πολυ ευχαριστημενος.

Νίκος Παν.

Nokia: 3210, 6210, Mitsubishi M350i, LG GB220, Sony Ericsson K750i, Alcatel: OT807, OT991D, OT5035D, Lenovo: A536, Κ320Τ, Xiaomi Redmi note 8

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ... εχω και εγω το a536 γενικως καλο το κινητο.. αλλα εχω προβλημα με το gps.. δεν βρισκει με τιποτα δορυφορο.. κατεβασα και απο play καναδυο app για gps αλλα τιποτα... αν ξερει κατι;; καποιος;;;

 

τελικα μετα απο ψαξιμο στο google και με βοηθεια απο εξωτερικο.. το προβλημα μου λυθηκε με το gps status test & fix αργησε βεβαια να βρει δορυφορους αλλα οταν βρηκε δεν τους ξαναεχασε.. και μετα και απο επανεκκίνηση βρισκει κατευθειαν.. για οσους εχουν παρομοιο προβλημα εδω .. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cochibo.gpsstatus&hl=el

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επισημα εχουν βγει αναβαθμισεις απο την λενοβο για να γινουν κατευθειαν μεσα απο το κινητο ή εαν γινουν χανονται τα ελληνικα?
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Α536 το οποιο δουλευε μια χαρα μεχρι που του εκανα το τελευταιο προτεινομενο update απο την εταιρεια , αμεσως μετα ξεκινησε και εκανε τα δικα του , μου χαλασε και μια καρτα μνημης 32αρα με αποτελεσμα να χασω οτι ειχε μεσα . Πηρα λοιπον στο σερβις και συγκεκριμενα στην ARVATO TELESERVICE και εστειλαν courier και το πηρε απο της 5 Μαρτιου , προχθες επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι περιμενουν την πλακετα απο την Κινα για να την αλλαξουν , τωρα φταιει το update φταιει κατι αλλο για το προβλημα δεν μου ειπαν . Απλα εγω περιμενω και θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα .
Link to comment
Share on other sites

Ειχα το Α536 το οποιο δουλευε μια χαρα μεχρι που του εκανα το τελευταιο προτεινομενο update απο την εταιρεια , αμεσως μετα ξεκινησε και εκανε τα δικα του , μου χαλασε και μια καρτα μνημης 32αρα με αποτελεσμα να χασω οτι ειχε μεσα . Πηρα λοιπον στο σερβις και συγκεκριμενα στην ARVATO TELESERVICE και εστειλαν courier και το πηρε απο της 5 Μαρτιου , προχθες επικοινωνησα μαζι τους και μου ειπαν οτι περιμενουν την πλακετα απο την Κινα για να την αλλαξουν , τωρα φταιει το update φταιει κατι αλλο για το προβλημα δεν μου ειπαν . Απλα εγω περιμενω και θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα .
Εμενα σε Α859 πριν 10 μερες μου αλλαξαν πλακετα γιατι κολλαγε το κιν και εκανε κατι κουλα με τη μνημη
Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερε κάποιος πριν από λίγο καιρό,και βλέπω πως το κάνει και στο δικό μου.Δεν το είχα αντιληφθεί πιο πριν γιατί δεν είχα αφήσει την μπαταρία να πέσει αρκετά,αλλά έπεσα να κοιμηθώ χτες το βράδυ με την μπαταρία να δείχνει 45%.Σήμερα το πρωί έδειχνε πάλι 45%,το κάνω μια επανεκκίνηση και η μπαταρία είχε πέσει στο 2%.Υποθέτω πως για κάποιο λόγο όταν το κινητό μένει αχρησιμοποίητο η ένδειξη της μπαταρίας "παγώνει".Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο αυτό;Ψάχνω να βρώ ένα 2ο κινητό για να το στείλω πίσω αλλά με αυτά που γράφετε το σκέφτομαι σοβαρά :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Το ανέφερε κάποιος πριν από λίγο καιρό,και βλέπω πως το κάνει και στο δικό μου.Δεν το είχα αντιληφθεί πιο πριν γιατί δεν είχα αφήσει την μπαταρία να πέσει αρκετά,αλλά έπεσα να κοιμηθώ χτες το βράδυ με την μπαταρία να δείχνει 45%.Σήμερα το πρωί έδειχνε πάλι 45%,το κάνω μια επανεκκίνηση και η μπαταρία είχε πέσει στο 2%.Υποθέτω πως για κάποιο λόγο όταν το κινητό μένει αχρησιμοποίητο η ένδειξη της μπαταρίας "παγώνει".Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο αυτό;Ψάχνω να βρώ ένα 2ο κινητό για να το στείλω πίσω αλλά με αυτά που γράφετε το σκέφτομαι σοβαρά :rolleyes:
στειλε το γιατι μπορει να ναι και πλακετα μπορει και θεμα αναβαθμισεις λογισμικου
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το παρελαβα απο οτι γραφουν τα χαρτια μου αλλαξαν πλακετα επισης αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μου το στειλανε και με μπαταρια , ενω εγω δεν τους ειχα στειλει την δικια του . Μετα την επισκευη φαινεται οτι δουλευει καλυτερα , θα το παρακολουθησω και θα σας ενημερωσω . Οσο για την μπαταρια θελει καθε μερα φορτιση .
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος εαν υπαρχει καποιο επισημο προγραμμα για διαχειριση των επαφων μεσω υπολογιστη??

Δηλαδη να σβησω, να διορθωσω, να κανω γενικα τις επαφες μου οπως θελω γιατιη καρτα ειναι απο αλλο τηλ και τα βγαζει λιγο κινεζικα.

 

Σας ευχαριστω.

""Nos Power""
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...