Jump to content

Lenovo S650 VIBE


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δηλαδη,αν βαλουμε μια Row Rom μπορουμε να κανουμε ολα οσα Update βγουν αφοβα?

δεν τιθεται θεμα να χαθει το σημα στις sim ( το σημαντικοτερο) η οποιαδηποτε αλλη δυσλειτουργια?

και η μονη διαφορα ειναι οτι δεν θα εχουμε ελληνικα?

αν και αυτο με τα ελληνικα μπορεια να λυθει νομιζω με ενα προγραμμα που ειχε αναφερει παλια καποιος οπου μεταφραζει ( σχεδον) στην γλωσσα που θελεις ολο το μενου.οπως ειναι τωρα βασικα (εχει και καποια αγγλικα μεσα ).

εχω την S119 και το μονο που εχω κανει ειναι ρουτ για το θεμα Update .

αξιζει να βαλω row rom?

και αυτη που εχω με καλυπτει δεν εχω κανενα θεμα,αλλα αν εχει μεγαλες διαφορες τοτε...

 

Δεν ξέρω πώς να σου απαντήσω……..θα σου πω τούτο, η Rom που φοράει το τηλέφωνό (119) είναι πειραγμένη, της έβαλαν Google Play Store, Root για να βάλουν Ελληνικά και δεν ξέρω τι άλλο και μας την πούλησαν ή την αγοράσαμε. Στην πραγματικότητα η συγκεκριμένη Rom ήταν για την Κίνα και όχι για την Ελλάδα, γι΄ αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε ενημέρωση ή όταν κάνουμε φορτώνονται εφαρμογές χρήσιμες μόνο για την χώρα προορισμού (Κίνα) και άχρηστες και ακαταλαβίστικες για εμάς.

Ο κατασκευαστής της Rom με το χαρακτηριστικό Row έχει προεγκατεστημένο Google Play Store (εργοστασιακά). Εμείς την πειράζουμε κάνοντας Root και περνάμε Ελληνικά.

Τώρα αν η εργοστασιακή Rom Row (δεν τιθεται θεμα να χαθει το σημα στις sim ( το σημαντικοτερο) η οποιαδηποτε αλλη δυσλειτουργια? ) είναι δυνατόν να γίνει;;;; εγώ σου λέω όχι, και αν υπάρχει κάποιο άλλου είδους πρόβλημα, βγάζουν την ενημέρωση (διόρθωση) την περνάς και τέλος.

Το τι θα κάνεις κάποιος στο τηλέφωνο του, είναι προσωπική υπόθεση αναλαμβάνοντας εξ ολοκλήρου και την ευθύνη των πράξεων του.

 

Αν και δε θελω να το πειραξω γιατι ολα λειτουργουν αψογα

θα το σκεπτομουν μονο για τη μπαταρια που λες (τα Ελληνικα δε με ενδιαφερουν καθολου)

 

Εχουμε πουθενα οδηγιες για Row Rom ?

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν προτρέπω κανέναν μα κανέναν να αλλάξει την Rom που έχει, απλώς καταθέτω τις εμπειρίες από την συνύπαρξη εδώ και κάποιους μήνες με την Row.-

 

Στο # 2276 έχω γράψει κάποια πράγματα.

Αν το επιχείρησης……., η S650_ROW_S116_140423 είναι ακριβώς όπως η 119 ακόμη και στα γραφικά και την περνάμε με Flash Tool. Δεν την δούλεψα για να ξέρω περισσότερα γιατί προχώρησα αμέσως στην αναβάθμιση. (Update)

Όταν τελειώσεις με τα Update κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (ή πρώτη εκκίνηση θέλει δύο με τρία λεπτά) μετά ενημερώνει τις εφαρμογές, ορίζεις την γλώσσα (Αγγλικά) και τέλος.

Root και προσοχή στο TWRP πρέπει να είναι για Row.

Link to comment
Share on other sites

απο needrom την περασες την S650_ROW_S116_140423 android 4.2.2 ?

εχει μια,αλλα λεει custom.

αυτη ειναι?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

απο needrom την περασες την S650_ROW_S116_140423 android 4.2.2 ?

εχει μια,αλλα λεει custom.

αυτη ειναι?

 

http://www.needrom.com/download/lenovo-official-rom-s650-row-s116-multilanguage-rom/

Link to comment
Share on other sites

Άρχησε πάλι να πέφτει κατακόρυφα από το 40% στο 0% οπότε είναι θέμα ROM καθαρά. Με τον καιρό χαλάει το calibration και δεν φτιάχνει. Ελπίζω να το εφτιαξαν στην s308
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έχει συμβεί στην s308 αυτό με την μπαταριά μέχρι τώρα.

Γενικά ολα δουλεύουν κανονικά, μόνο 2-3 επανεκινησεις μόνο του χωρίς λόγο έχει κάνει αλλα δεν εχω δώσει σημασία γιατί δεν ζητάει πιν μετά και δεν το καταλαβαινεις αν δεν το ακούσεις να κλείνει.

Καλύτερα να καθαρίζει και λίγο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και στην s308 μου το κανει εμενα. Επειδη παρακολουθω και το νημα του a328 διαβασα οτι κι εκει εχουν παρομοια προβληματα και χωρις τα δικα μας "πειραγματα". Δεν μπορω να καταλαβω τελικα τι φταιει
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πείραξα κάτι. δεν έκανα calibration. Ξαφνικά άρχισε να το κάνει (μετά από 2 εβδομάδες περίπου με την ρομ).

 

Είναι αρκετά εκνευριστικό πρόβλημα. εκεί που λες με βγάζει η μπαταρία 3-4 ώρες, ξαφνικά κλείνει μέσα σε ένα τέταρτο. Κατά τα άλλα η ROM είναι πολύ καλή αλλά...........

Link to comment
Share on other sites

Πειραγματα εννοω root και αλλαγες rom. Κι εγω περα απο το "περασμα" της s308 δεν εχω κανει κατι αλλο
Link to comment
Share on other sites

Ε το root δεν έχει καμία σχέση. Αν το φορτισεις μέχρι πχ το 50% δεν το κάνει.

 

Αν φορτίσει ως 100% το κάνει...

 

Πάντως στο Ρωσικό φορουμ καποιος έγραψε οτι διορθώθηκε το θέμα με την ένδειξη κατω απο 40% αλλά μπορεί να είναι καξ πρόωρο συμπέρασμα

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Απ΄ ότι παρατήρησα η 308, είναι πιο ενεργοβόρα από την 305;;;;;;;

Συμβαίνει και σ΄ εσάς.;;;;

 

Δεν την χρησιμοποιεί κανείς την 308……;;;;;

Edited by fatbear
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Απ΄ ότι παρατήρησα η 308, είναι πιο ενεργοβόρα από την 305;;;;;;;

Συμβαίνει και σ΄ εσάς.;;;;

 

Δεν την χρησιμοποιεί κανείς την 308……;;;;;

 

Για μένα το ίδιο είναι δεν είδα διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφίες τι έχετε βάλει για δώστε καμιά ιδέα.

Τελευταία έχω βάλει το lenovo supercamera 3.6.7.0159 και τραβάω 3600Χ2160(W) 8Mp.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει δυο μερες που σταματησε ξαφνικα να δουλευει η δονηση.Εχω την ρομ με την οποια ηρθε το τηλεφωνο.Ξερει κανενας που θα βρω ανταλακτικο μοτερακι?Δοκιμασα να κανω επαναφορα ρυθμισεων αλλα κρασαρει η εφαρμογη ρυθμισεις.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εχει δυο μερες που σταματησε ξαφνικα να δουλευει η δονηση.Εχω την ρομ με την οποια ηρθε το τηλεφωνο.Ξερει κανενας που θα βρω ανταλακτικο μοτερακι?Δοκιμασα να κανω επαναφορα ρυθμισεων αλλα κρασαρει η εφαρμογη ρυθμισεις.

 

Δοκίμασε εδώ για ανταλλακτικά:

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20150224045309&SearchText=lenovo+S650+vibrator

 

Τέλος αν δεν μπορείς να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, ξαναπέρνα τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχει ένας φίλος μου το κινητό αλλά δεν ανοίγει. Ανάβει για λίγο, δείχνει το σήμα της lenovo και μετά κάνει restart μόνο του. Δοκίμασα να περάσω διάφορες rom από το needrom.com μέσω του flash tool αλλά πάλι κάνει το ίδιο. Εάν πατήσω να μπω στο recovery μου βγάζει το εξής κείμενο. "Have been in meta mode, long press the power button and the normal boot". Υπάρχει κανένας τρόπος να αναστηθεί το κινητό ή μήπως είναι πρόβλημα hardware;
Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας φίλος μου το κινητό αλλά δεν ανοίγει. Ανάβει για λίγο, δείχνει το σήμα της lenovo και μετά κάνει restart μόνο του. Δοκίμασα να περάσω διάφορες rom από το needrom.com μέσω του flash tool αλλά πάλι κάνει το ίδιο. Εάν πατήσω να μπω στο recovery μου βγάζει το εξής κείμενο. "Have been in meta mode, long press the power button and the normal boot". Υπάρχει κανένας τρόπος να αναστηθεί το κινητό ή μήπως είναι πρόβλημα hardware;

 

Για να μπεις σε recovery πατάς ταυτόχρονα το (+ ) το (–) του ήχου και το power.

Εσύ μάλλον πατάς μόνο το (–) του ήχου και το power, γι αυτό σε βάζει σε meta mode.

Ελπίζω όταν περνάς την νέα ROM να έχεις αφαιρέσει πρώτα την μπαταρία.

Δοκίμασε να περάσεις αυτήν ή αυτήν.

Στο flash tool, φορτώνεις την ROM, τσεκάρεις DA DL ALL With Check Sun και πατάς Firmware Upgerate.

ΜΕΤΑ θα συνδέσεις το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία στο USB.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις σε recovery πατάς ταυτόχρονα το (+ ) το (–) του ήχου και το power.

Εσύ μάλλον πατάς μόνο το (–) του ήχου και το power, γι αυτό σε βάζει σε meta mode.

Εάν τα πατήσω και τα δύο πλήκτρα της έντασης απλά δείχνει το σήμα της lenovo και μετά κάνει συνεχόμενα restart, το ίδιο δηλαδή πράγμα που κάνει όταν το ανοίγω κανονικά.

Ελπίζω όταν περνάς την νέα ROM να έχεις αφαιρέσει πρώτα την μπαταρία.

Ναι την αφαιρώ την μπαταρία.

Δοκίμασε να περάσεις αυτήν ή αυτήν.

Στο flash tool, φορτώνεις την ROM, τσεκάρεις DA DL ALL With Check Sun και πατάς Firmware Upgerate.

ΜΕΤΑ θα συνδέσεις το τηλέφωνο χωρίς μπαταρία στο USB.

Το δοκίμασα αλλά πάλι κάνει το ίδιο. Στο flash tool φαίνεται πως περνάει κανονικά η ROM, στο τέλος μόλις ολοκληρωθεί βγάζει τον πράσινο κύκλο. Έχω δοκιμάσει το Firmware Upgrade και το Download. Επίσης έχω δοκιμάσει διάφορες εκδόσεις του flash tool (πάντα το τρέχω ως administrator) σε διαφορετικές θύρες usb του υπολογιστή. Έχει μείνει τίποτα άλλο να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Edited by panospc
Link to comment
Share on other sites

Έχει μείνει τίποτα άλλο να δοκιμάσω;

 

1. Βγάλε όλες τις κάρτες SIM και την εξωτερική μνήμη SD , δοκίμασε μήπως ανοίξει.

2. Recovery, βρές το TWRP_v2.6.3.0_S650_CN αποσυμπίεσε και με το flash tool να το περάσεις πατώντας μόνο Download, ή F9 και στην ερώτηση ΝΑΙ. Μετά βάζεις την μπαταρία πατάς ταυτόχρονα το (+ ) και το (–) του ήχου και το power ,θα μπεις σε Recovery πήγαινε Wipe – Advanced Wipe και επέλεξε Dalvik Cache - Cache – Data καθάρισε και κάνε επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

2. Recovery, βρές το TWRP_v2.6.3.0_S650_CN αποσυμπίεσε και με το flash tool να το περάσεις πατώντας μόνο Download, ή F9 και στην ερώτηση ΝΑΙ. Μετά βάζεις την μπαταρία πατάς ταυτόχρονα το (+ ) και το (–) του ήχου και το power ,θα μπεις σε Recovery πήγαινε Wipe – Advanced Wipe και επέλεξε Dalvik Cache - Cache – Data καθάρισε και κάνε επανεκκίνηση.
Το πέρασα και όταν άνοιγε το κινητό έδειχνε το σήμα της Lenovo και κάτω αριστερά έγραφε με μικρά γράμματα το παρακάτω κείμενο

tool DL image Fail!

uboot is blocking by dl info

Ξαναπέρασα το TWRP τσεκάροντας την επιλογή DA DL All With Check Sum, εξαφανίστηκε το παραπάνω κείμενο αλλά δεν μπαίνει recovery, κάνει επανεκκινήσεις.

Λογικά πρέπει να είναι στο hardware το πρόβλημα καθώς παρουσιάστηκε μόνο του χωρίς να το πειράξει ο φίλος μου.

Η επιλογή για format που έχει το flash tool τι κάνει; θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως έσχατη λύση ή θα το καταστρέψει τελείως το κινητό;

Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή για format που έχει το flash tool τι κάνει; θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως έσχατη λύση ή θα το καταστρέψει τελείως το κινητό;

 

Μακριά από format ,θα χάσεις όλα στα στοιχεία του τηλεφώνου IMEI – SN….κ.λ.π.

Ποια Rom έχεις περάσει; αν είναι ROW θέλει TWRP για ROW αυτό που σου έγραψα παραπάνω είναι για κινέζικες Rom.

Βάλε την 119 το TWRP_v2.6.3.0_S650_CN και προσπάθησε να πατήσεις καλά τα πλήκτρα για μα μπεις σε Recover.

Πάτα καλά ταυτόχρονα και τα τρία πλήκτρα και μετά βάλε την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το εξης θεμα:

Ξαφνικα η καμερα δεν λειτουργει μου λεει οτι δεν ανοιγει κτλ...

Τια αρχη εκανα ενα απλο reboot .. τιποτα!

Μετα εκανα factory reset (power buton, + volume) παλι τιποτα..

Μετα μεσα στο κινητο μου ελεγε αναβαθμιση συστηματος, την εκανα μπηκε και ολα καλα (βεβαια δεν εχει ελληνικα πλεον) [ερασε την 4,4,2 ενω πριν ειχε 4,2,2

 

Σκεφτομαι να περασω αλλη ρομ απλα δεν ειμαι και πολυ εξπερ σε αυτο.

Οποτε θελω τα φωτα σας ποια να περασω (να εχει ελληνικα) και απο που?

 

Ευχαριστω και περιμενω απαντησεις,,

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να ενωσουμε τον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο?

 

Ναι όλες οι ROW rom αυτό κάνουν και έχεις 8GB.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...