Jump to content

Cyta : Η νέα εταιρία τηλεπικοινωνιών στοv τόπο μας


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...
Ένας συνάδελφος πήγε σήμερα στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας και μου είπε ότι σαρώνει η cyta εκεί ενώ ο κόσμος αδιαφορεί για τις υπόλοιπες! Μου κάνει εντύπωση που έχει ιδιόκτητο δίκτυο σε μικρές σχετικά πόλεις. Ξεκίνησε αντίστροφα σε σχέση με τον ανταγωνισμό και κερδίζει κόσμο έτσι ;)
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιόκτητο δίκτυο, το κατασκεύασε κερδίζοντας τη ζώνη 5 του διαγωνισμού για την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας. Και μη ξεχνας τη τεράστια τεχνογνωσία και εμπειρία που διαθέτει η μητρική εταιρεία.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Όπως είπα έχει αναπτύξει δίκτυο στις περιοχές που προνοεί το υποέργο 5 για εξάπλωση της ευρυζωνικότητας.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Nα την βάλει εκεί που ξέρει την τεχνογνωσία της και τα λεφτά που πήραν από την ΕΕ για την προώθηση της ευρυζωνικότητας να τα φάνε στους γιατρούς... :mad:

Εν έτει 2008 να προσφέρει VOIP τηλεφωνία... Ντοπή τους...

Link to comment
Share on other sites

Nα την βάλει εκεί που ξέρει την τεχνογνωσία της και τα λεφτά που πήραν από την ΕΕ για την προώθηση της ευρυζωνικότητας να τα φάνε στους γιατρούς... :mad:

Εν έτει 2008 να προσφέρει VOIP τηλεφωνία... Ντοπή τους...

Είσαι φανερά λάθος προκατειλημμένος και δεν εκφράζεσαι και με σωστό τρόπο. :!:

Η τεχνολογία VOIP πρέπει να αποσυνδεθεί από την κακή της φήμη. Η τηλεφωνία σήμερα είναι VOIP θες δε θες. Το μόνο που ποικίλει είναι πού ψηφιακοποιείται το σήμα. Χωρις να ξέρω, υποθέτω ότι η Cyta δίνει router με VOΙΡ για να αντιδράς. Σε πληροφορώ ότι μετά τη Vivodi και τη Netone που είμαι τώρα, ευχαρίστως θα έβαζα και τρίτη φορά VOIP.

 

Και στο κάτω κάτω, μαγκιά της κάθε εταιρίας αν εμπιστεύεται τόσο το data της μέχρι το σπίτι του πελάτη, ώστε να περνάει το τηλέφωνο από εκεί.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Είσαι φανερά λάθος προκατειλημμένος και δεν εκφράζεσαι και με σωστό τρόπο. :!:

Η τεχνολογία VOIP πρέπει να αποσυνδεθεί από την κακή της φήμη. Η τηλεφωνία σήμερα είναι VOIP θες δε θες. Το μόνο που ποικίλει είναι πού ψηφιακοποιείται το σήμα. Χωρις να ξέρω, υποθέτω ότι η Cyta δίνει router με VOΙΡ για να αντιδράς. Σε πληροφορώ ότι μετά τη Vivodi και τη Netone που είμαι τώρα, ευχαρίστως θα έβαζα και τρίτη φορά VOIP.

 

Και στο κάτω κάτω, μαγκιά της κάθε εταιρίας αν εμπιστεύεται τόσο το data της μέχρι το σπίτι του πελάτη, ώστε να περνάει το τηλέφωνο από εκεί.

Το VoIP έχει κακή φήμη δικαιολογημένα. Να το ψηφιοποιήσουν από το κέντρο τους και μετά όπως κάνουν όλες οι εταιρίες.

Δεν ξέρω σε τι γραμμή είσαι ευχαριστημένος αλλά στην δική μου με τα 59db attenuation και μέγιστο συγχρονισμό στα 1.5Μbps (και πολλά λέω) τα 10ΚB/s που θα μου τρώει όταν κάποιος σηκώνει το τηλέφωνο αντιστοιχεί στο 7-8% της μέγιστης ταχύτητας που μπορώ να πιάσω. Τραγικά μεγάλο ποσοστό.:mad:

Για να μην αναφέρω τα προβλήματα με την καλωδίωση του σπιτιού. Θα γεμίσουμε το σπίτι καλώδια για να χουμε τηλέφωνο... Ήμαρτον....

Ούτε το γεγονός ότι κάθε φορά που θα πέφτει το ρεύμα δεν θα έχω τηλέφωνο (πράγμα που γίνεται αρκετά συχνά στην περιοχή μου)...

Ευτυχώς δεν έχω συναγερμό.:shifty:

Τσέπωσαν τα λεφτά από την ΕΕ και δίνουν λιγότερα πράγματα σε σχέση με τον ανταγωνισμό... Της πλάκας ιστορίας...

Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Μακεδονία?

http://www.cyta.gr/gr/findAssociate.html

Link to comment
Share on other sites

Ποίος δίνει POTS τηλεφωνία σήμερα (πλήν του ΟΤΕ);

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Ποίος δίνει POTS τηλεφωνία σήμερα (πλήν του ΟΤΕ);

Tellas, Forthnet και εδώ και μερικούς μήνες HOL (στην αρχή έδινε voip).

Αυτοί δίνουν σίγουρα, οι άλλοι δεν ξέρω.

Βέβαια δίνουν pots από το σπίτι σου μέχρι το κέντρο τους, από εκεί και πέρα είναι VoIP, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Tellas, Forthnet και εδώ και μερικούς μήνες HOL (στην αρχή έδινε voip).

Αυτοί δίνουν σίγουρα, οι άλλοι δεν ξέρω.

Βέβαια δίνουν pots από το σπίτι σου μέχρι το κέντρο τους, από εκεί και πέρα είναι VoIP, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Γιατί του ΟΤΕ τι είναι; Καταλαβένετε τι σημαίνει να μην πηγαίνει μέσω VoIP η γραμμή; Για παράδειγμα αν μιλάνε 1000 άνθρωποι από τη Θεσαλονίκη με 1000 στην Αθήνα, ο ΟΤΕ πρέπει να έχει 1000 ζεύγη συρμάτων να τους εξυπηρετεί. Άλλη δουλειά δεν είχε... Παλιά τα έκανε με PCM (έχει μείνει ακόμα σε κάποια σημεία) τώρα το ψηφιακοποιεί. Το θέμα είναι να γίνεται τέλεια, χωρίς να χάνεται καμιά ψηφιακή υπηρεσία κτλ.

 

Bayern ενημερωτικά αν ρωτάς σοβαρά, με vivodi είχα και εγώ γύρω στο 1,5 mbps και στη netone 3,7 mbps και 2 κανάλια VoIP.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Γιατί του ΟΤΕ τι είναι; Καταλαβένετε τι σημαίνει να μην πηγαίνει μέσω VoIP η γραμμή; Για παράδειγμα αν μιλάνε 1000 άνθρωποι από τη Θεσαλονίκη με 1000 στην Αθήνα, ο ΟΤΕ πρέπει να έχει 1000 ζεύγη συρμάτων να τους εξυπηρετεί. Άλλη δουλειά δεν είχε... Παλιά τα έκανε με PCM (έχει μείνει ακόμα σε κάποια σημεία) τώρα το ψηφιακοποιεί. Το θέμα είναι να γίνεται τέλεια, χωρίς να χάνεται καμιά ψηφιακή υπηρεσία κτλ.

 

Bayern ενημερωτικά αν ρωτάς σοβαρά, με vivodi είχα και εγώ γύρω στο 1,5 mbps και στη netone 3,7 mbps και 2 κανάλια VoIP.

Είπα και παραπάνω δεν με νοιάζει τι κάνουν από τα κέντρα τους και μετά (εφόσον δεν υποβαθμίζει την ποιότητα ομιλίας). Με νοιάζει τι φτάνει εμένα στο σπίτι μου, και το VoIP είναι pain in the *** για μένα... Και για τους περισσότερους πιστεύω.

 

Ναι είχες 1,5Mbps από vivodi. Θυμάμαι. Πριν 4 χρόνια......

back to the future.....

Link to comment
Share on other sites

ποια αλλη εταιρια θα εφτανε μεχρι το τελευταιο χωριουδακι? πχ Πελλα:!:

Όποια έπαιρνε τα χοντρά φράγκα από την επιδότηση της Ε.Ε. .!.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Μιλάμε για τον πΟΤΕ της Κύπρου, άρα δεν υπάρχει θέμα βιωσιμότητας τουλάχιστο.

Τώρα εάν τα τσέπωσαν, κι ο ΟΤΕ πιστεύω πήγε στα Βαλκάνια για να τσεπώσει...

 

Πάντως, φίλοι στη Βέροια που έχουν Cyta, με διαβεβαιώνουν ότι δεν καταλαβαίνουν διαφορά στην ποιότητα ομιλίας, ενώ κατεβάζουν με 200άρες...(full τα 2 Mbps!!!!)

Θέλω να βάλω κι εγώ, ας έχω Internet (έτσι κι αλλιώς πληρώνω 42€ το δίμηνο στον ΟΤΕ και 72 με το Internet μέσα!) και τηλεφωνία δε με νοιάζει...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση τώρα:

 

Πάγιο ΟΤΕ: 14 ευρώ/μήνα

Otenet 8mbps: 27 ευρώ/μήνα

Σταθερή: 15 ευρώ/μήνα (Cosmoline TalkFree300)

Σύνολο: περίπου 56 ευρώ/μήνα

 

 

Η κατάσταση μετά με Cyta 2play-12Mbps:

Όλα μαζί με 38 ευρώ/μήνα (και με ταχύτητα Internet στα 12 αντί για 8mbps!)

 

Να το επιχειρήσω λέτε;

Link to comment
Share on other sites

θεσσαλονικη εχει?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τσεκάρεις από το site τους.

Για την περιοχή μου, βλέπω ότι σε κάποια χωριουδάκια τριγύρω κάπου έχει κάλυψη, κάπου όχι...

Τέλος πάντων, θα δείξει...20€ το μήνα όλα μέσα...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Newsflash:

 

Ημερομηνία αίτησης: 18/1

Ημερομηνία ενεργοποίησης: 03/2.

Μου έστειλαν ήδη όνομα χρήστη και password.

Περιμένω τον εξοπλισμό...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...