Jump to content

blogging @ myphone.gr: Editor's voice, Samsung Galaxy Note 3


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Xαιρετω.

Βρηκα το παρακατω ,που δειχνει πινακα με τις επιδοσεις διαφορων τηλεφωνων.

http://www.ibtimes.co.uk/articles/504510/20130908/samsung-galaxy-note3-benchmark-performance-fastest-smartphone.htm

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Πες μου πως θα το κάνω στο Note 2 αυτό με MHL σε οθόνη Full HD.

 

Από θεωρίες άλλο τίποτα...

 

 

Δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα, Η τηλεοραση εχει την δικη της αναλυση η οποια ειναι fixed. Αν ειναι "FullHD" τοτε η αναλυση της τηλεορασης ειναι 1920x1080 ... το τι αναλυση εχει η οθονη του κινητου δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο. Οτι και να στειλεις στην τηλεοραση αυτη αναγκαστικα θα το προσαρμοσει στην αναλυση της και θα το παιξει ... εννοειται φυσικα πως για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα θα πρεπει και το αρχειο βιντεο να ειναι σε 1080p ωστε η τηλεοραση να μην χρειαστει να κανει καθολου παρεμβασεις.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Xαιρετω.

Βρηκα το παρακατω ,που δειχνει πινακα με τις επιδοσεις διαφορων τηλεφωνων.

http://www.ibtimes.co.uk/articles/504510/20130908/samsung-galaxy-note3-benchmark-performance-fastest-smartphone.htm

Δεν είμαι οπαδός των benchmarks, αλλά είναι εντυπωσιακό το ότι σε όλα τα scores το Note 3 είναι από 3 έως 5 φορές γρηγορότερο από το Note II. Μιλάμε για ένα πραγματικά ταχύτατο μηχάνημα, αν κρίνω απ' το Note II, που είναι ήδη πολύ γρήγορο. Βέβαια το 3 έχει να διαχειριστεί 2,25 φορές περισσότερα pixels στην οθόνη, αλλά και πάλι η διαφορά είναι εντυπωσιακή. Θα είναι σκέτη απόλαυση να το δουλεύεις!

 

Συγκεντρωτικά τα scores εδώ:

http://blog.gsmarena.com/the-first-benchmarks-scores-of-samsung-galaxy-note-3-are-in/

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το note2. Εξαιρετικό λογισμικό, εξαιρετική υλοποίηση, σίγουρα όχι εύχρηστο για ανθρώπους με μικρά έως κανονικά χέρια.

2 όμως ήταν τα σοβαρά του ελαττώματα.

1. Δεν ήταν full hd.

2. Δε βγαίνει dual sim.

Το note3 είναι fullhd

και μάλιστα με usb3 και 3 γιγα μνήμη γίνεται desktop replacement άνετα!!!

 

Αν βγει και dual sim το παίρνεις και ξενοιαζεις!!!

Ούτε pc δε χρειάζεσαι μετά, μόνο μόνιτορ πληκτρολόγιο, ποντίκι, εξ. σκληρό.

Ευπρόσδεκτες βέβαια και οι εξαιρετικές βελτιώσεις του s-pen, που φαντάζομαι μπορούν να γίνουν map σε mouse button!!

 

Όπως τα tablet σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να αντικαταστήσουν τα λάπτοπ ή desktop έτσι και το Νοτε3 δεν μπορεί τουλάχιστον στην συγκεκριμένη υλοποίηση ν'αντικαταστήσει ένα desktop/laptop ότι και περιφερειακά να του προσαρτήσεις. Και αυτό δεν είναι από έλλειψη τόσο hardware όσο αυτού του λειτουργικού. Δεν μιλάμε για βασικά πράγματα όπως internet, youtube, office κτλ, μιλάμε για βαριές εφαρμογές που υπάρχουν μόνο σε Windows.

Πιστεύω οτι κάποια στιγμή στο μέλλον τα κινητά θα μπαίνουν σε ένα docking station και θα είναι οι κανονικοί υπολογιστές εκεί θα πάει το θέμα, αλλά όχι ακόμα. Το android δεν είναι για τέτοια πράγματα ακόμη.

Μόνο τα WP θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο αν βγει στο μέλλον ένα smartphone που να τρέχει WP NT, εκεί θα μιλάμε για τρελή επανάσταση.

 

Κατ'άλλα το Note 3 είναι μια φανταστική συσκευή δεν το συζητώ. Η κατηγορία επαναπροσδιορίζεται συνέχεια. Η λέξη phablet στην αρχή αποδόθηκε στο Note1 λόγο μεγέθους οθόνης. Μόλις ξεπετάχτηκαν όλα τα 5αρια στην αρχή τα έλεγαν phablets αλλά πλέον κανείς δεν τα αποκαλεί έτσι γιατί οι 5" πάνε να γίνουν οι standard σε "απλά" smartphones, παρ'όλο που είναι πολύ κοντά στις 5.3" του Note1.

H ορολογία phablet φαίνεται πλέον να ταιριάζει είτε στα Note λόγο S-Pen είτε σε συσκευές άνω των 6".

Πέρα από αυτό το Note3 δεν είναι η καλύτερη και πληρέστερη android συσκευή, καμία δεν είναι. Σε σχέση με άλλες έχει κάποιες ελλείψεις (έστω και μικρές) όπως και κάθε συσκευή. Από εκεί και πέρα είναι στην ευχέρεια του καθένα να ζυγίσει όλες τις λεπτομέρειες και να κρίνει σύμφωνα με τα γούστα/απαιτήσεις του.

Παρ'όλο που δεν μου αρέσει το Note2 σχεδιαστικά, μπορώ να πω οτι το 3 είναι πολύ ποιο premium και όχι απαραίτητα λόγο του καπακιού. Το όλο look δείχνει πλέον ωριμότητα, κάτι που σαφώς έλειπε στα προηγούμενα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να κανεις απολυτως τιποτα, Η τηλεοραση εχει την δικη της αναλυση η οποια ειναι fixed. Αν ειναι "FullHD" τοτε η αναλυση της τηλεορασης ειναι 1920x1080 ... το τι αναλυση εχει η οθονη του κινητου δεν παιζει κανενα απολυτως ρολο. Οτι και να στειλεις στην τηλεοραση αυτη αναγκαστικα θα το προσαρμοσει στην αναλυση της και θα το παιξει ... εννοειται φυσικα πως για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα θα πρεπει και το αρχειο βιντεο να ειναι σε 1080p ωστε η τηλεοραση να μην χρειαστει να κανει καθολου παρεμβασεις.

 

g1iorgos ή έχεις πολύ παλιά tv ή δεν ξες τι λες :))

 

όχι η tv δεν έχει fixed ανάλυση μέχρι και στη δικιά μου (3ετίας+ ) μπορείς να της αλλάξεις ανάλυση (μέσω των συσκευών που συνδέεις) και προφανώς και δεν δείχνει το ίδιο σε κάθε ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

1920x1080 αν εχεις τετοια τιβι απο τετοια αναλυση κ κατω τα βλεπεις ολα.αν εχεις hd redy 1366χ768 και πας να δεις φουλ θα δεις μια μπλε οθονη η μαυρη.τα βιντεο απο το ν2 σε φουλ αναλ τα βλεπεις σε τετοια τιβ(φουλ)
Link to comment
Share on other sites

σε οποιον αρεσει να μπαινει να σχολιαζει και σε οποιον δεν αρεσει ανεγκεφαλος????:dizzy::dizzy::dizzy:....

ενταξει,παμε σε αλλη παραλια εμεις....οι ανεγκεφαλοι

Το οτι δε το ειδατε απο κοντα,και δεν το πιασατε καν,αλλα το θαβετε,πως το εξηγεις;(Γενικα μιλαω).

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

g1iorgos ή έχεις πολύ παλιά tv ή δεν ξες τι λες :))

 

όχι η tv δεν έχει fixed ανάλυση μέχρι και στη δικιά μου (3ετίας+ ) μπορείς να της αλλάξεις ανάλυση (μέσω των συσκευών που συνδέεις) και προφανώς και δεν δείχνει το ίδιο σε κάθε ανάλυση

 

Για τα τηλεφωνα μπορει να πω και καμια @@ρια αλλα για τις τηλεορασεις λιγο δυσκολο ;) Εσεις μπερδευετε την αναλυση του σηματος/υλικου με την αναλυση της τηλεορασης/οθονης ενω ειναι διαφορετικα πραγματα.

 

Η αναλυση καθε τηλεορασης/οθονης ειναι fixed (στις οθονες υπολογιστων καμια αφορα αναφερεται και ως native), και ειναι ο αριθμος των pixels/εικονοστοιχειων. Αυτα δεν γινεται ουτε να αυξηθουν ουτε να μειωθουν.

 

Η αναλυση που αλλαζεις εσυ εχει να κανει με το σημα που στελνεις στην τηλεοραση ... μπορεις να στειλεις οτι σημα γουσταρεις (αρκει φυσικα να το δεχεται στην αντιστοιχη εισοδο της) ... 480p, 576p, 720p, 1080p κλπ ... και η τηλεοραση οτι και να της στειλεις αναγκαστικα θα πρεπει να το μετατρεψει στην αναλυση της για να το προβαλει.

 

Εννοειται πως το οπτικο αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο ... αλλη πληροφορια εχει το 1080p υλικο και αλλη το 480p (που η τηλεοραση πρεπει να το "τεντωσει" για να το χωρεσει στην δικη της αναλυση).

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που δεν μου αρέσει το Note2 σχεδιαστικά, μπορώ να πω οτι το 3 είναι πολύ ποιο premium και όχι απαραίτητα λόγο του καπακιού. Το όλο look δείχνει πλέον ωριμότητα, κάτι που σαφώς έλειπε στα προηγούμενα.

 

Δέν έχουν και έντονες/ιδιαίτερες σχεδιαστικές διαφορές. Κάποιος που δεν τα γνωρίζει καλά μάλλον θα είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσει σε πρώτη ματιά κλειστά βλέποντάς τα από μπροστά. Το patern δεν έχει αλλάξει, γνήσιο σχεδιαστικό τέκνο της Samsung. Όχι ότι έχεις άδικο στο look, αλλά θεωρώ πως αυτό ισχύει πιο πολύ έχοντας κατά νου την τεχνολογία, τα χαρακτηριστικά και τις δυνατότητες που κουβαλάει.

Link to comment
Share on other sites

g1iorgos ή έχεις πολύ παλιά tv ή δεν ξες τι λες :))

 

όχι η tv δεν έχει fixed ανάλυση μέχρι και στη δικιά μου (3ετίας+ ) μπορείς να της αλλάξεις ανάλυση (μέσω των συσκευών που συνδέεις) και προφανώς και δεν δείχνει το ίδιο σε κάθε ανάλυση

 

 

 

Μια χαρα τα λεει ο ανθρωπος. Σωστα, απλα και εκλαϊκευμενα!

 

 

 

 

 

Για τα τηλεφωνα μπορει να πω και καμια @@ρια αλλα για τις τηλεορασεις λιγο δυσκολο ;) Εσεις μπερδευετε την αναλυση του σηματος/υλικου με την αναλυση της τηλεορασης/οθονης ενω ειναι διαφορετικα πραγματα.

 

Η αναλυση καθε τηλεορασης/οθονης ειναι fixed (στις οθονες υπολογιστων καμια αφορα αναφερεται και ως native), και ειναι ο αριθμος των pixels/εικονοστοιχειων. Αυτα δεν γινεται ουτε να αυξηθουν ουτε να μειωθουν.

 

Η αναλυση που αλλαζεις εσυ εχει να κανει με το σημα που στελνεις στην τηλεοραση ... μπορεις να στειλεις οτι σημα γουσταρεις (αρκει φυσικα να το δεχεται στην αντιστοιχη εισοδο της) ... 480p, 576p, 720p, 1080p κλπ ... και η τηλεοραση οτι και να της στειλεις αναγκαστικα θα πρεπει να το μετατρεψει στην αναλυση της για να το προβαλει.

 

Εννοειται πως το οπτικο αποτελεσμα δεν θα ειναι το ιδιο ... αλλη πληροφορια εχει το 1080p υλικο και αλλη το 480p (που η τηλεοραση πρεπει να το "τεντωσει" για να το χωρεσει στην δικη της αναλυση).

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μία γρήγορη σύγκριση στην εμφάνιση μεταξύ του Note 3 και Note II.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dxZIXnfp9Sg]Samsung Galaxy Note 2 compared to the Galaxy Note 3[/ame]

 

Επίσης κάπου εδώ ας πάρει ένα τέλος η συζήτηση με τις αναλύσεις των οθονών των τηλεοράσεων και ας συνεχίσουμε με ό,τι αφορά το Note 3.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

..

και μάλιστα με usb3 και 3 γιγα μνήμη γίνεται desktop replacement άνετα!!!

 

Ότι θέλουμε λέμε ή μου φαίνεται;

 

Εκπληκτικό αλλά μεγάλο για τα γούστα μου. Η δερματίνη μεγάλο λάθος....

Κάπως έτσι σκέφτομαι κι εγώ. Πως το κουβαλάς (πάντα; ) μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και μία γρήγορη σύγκριση στην εμφάνιση μεταξύ του Note 3 και Note II.

 

 

.

 

 

ετσι οπως προβαλλονται ταυτοχρονα και τα δυο ,νομιζω οτι σε εναν businessman με τους στενους ενδυματολογικους κανονες που βαζουν οι πολυεθνικες θα ταιριαζει περισσοτερο το note 3 σαν συνδιασμος με κουστουμι

 

 

το note2 μου κανει πιο καλα με τζιν και πιο χαλαρη διαθεση στην εμφανιση

[sIGPIC][/sIGPIC]οσο λαθος και να κανει θα επιμενει

o,τι και να του πεις βρισκει απαντηση

ο,τι δικιο και να εχεις το χανεις -τι ειναι??

- Ο Μ***ΚΑΣ ( συχνα αναφερεται και ως ο "ανικητος".. )

Link to comment
Share on other sites

Έχω το s3. Θέλω κάτι με μεγαλύτερη οθόνη, κοίταζα το s4 προχθές για να δω διαφορές αλλά δεν με πολυτρέλανε ρε παιδιά, σαν μέγεθος περίπου το ίδιο είναι. Εδώ και μήνες κοίταζα το note2 αλλά τα άτιμα οικονομικά δεν μπορεσα να μαζέψω τα 390 που είχε τελευταία πριν ανέβει λίγο. Οπότε αποφάσισα να κάτσω στα αυγά μου για κάποιο καιρό όσο μπορώ και θα χτυπήσω το note3 όταν πέσει η τιμή και φτιαχτούν τίποτα παιδικές ασθένειες, αν θα έχει. Πάντως τουμπανάκι, για κάποιον που δεν έχει θέμα με το μέγεθος. πλέον εγώ θα αλλάζω κινητά όλο και πιο δύσκολα οπότε κάθε αγορά, θα μένει για καιρό και το εν λόγω κινητό θα κάνει παπάδες για πολύ καιρό μετά την αγορά του. :D
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά ένα πολύ δυνατό τηλέφωνο αλλά κατά την προσωπική μου άποψη για ακόμα μια φορά έχει άσχημη αισθητική (Software + Hardware) και δυστυχώς πάλι Amoled.
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δε το ειδατε απο κοντα,και δεν το πιασατε καν,αλλα το θαβετε,πως το εξηγεις;(Γενικα μιλαω).

 

το ιδιο και απο την αναποδη....το οτι δεν τον ειδαμε και θεο τον βαφτισαμε εξηγειτε???.....

εγω δε σχολιασα διολου το τηλεφωνο,συμφωνα ομως με τα σχολια του αρθρου,η τεχνολογια σταματαει εδω.απιστευτο.μονο ο θεος αναμαρτητος και το νοτε3 τελειο!!!

και δωθουσης ευκαιριας,αν βγει στην αγορα με αυτο το πισω καπακι,αν το επαιρνα θα του εβαζα χαρτοταινια για να μην φαινεται!!!σχδιαστικα,δηλαδη,που δεν χρειαζεται να το πιασω η να το δω απο κοντα ειναι παντελος αδιαφορο,χωρις καινοτομιες.βεβαια αν μου επιτρεπετε να εχω αποψη.

κατα τα αλλα ειναι πυραυλος θεωρητικα οπως και το lg g2.....

επι του πρακτεου τα υπολοιπα.....

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

το ιδιο και απο την αναποδη....το οτι δεν τον ειδαμε και θεο τον βαφτισαμε εξηγειτε???.....

εγω δε σχολιασα διολου το τηλεφωνο,συμφωνα ομως με τα σχολια του αρθρου,η τεχνολογια σταματαει εδω.απιστευτο.μονο ο θεος αναμαρτητος και το νοτε3 τελειο!!!

και δωθουσης ευκαιριας,αν βγει στην αγορα με αυτο το πισω καπακι,αν το επαιρνα θα του εβαζα χαρτοταινια για να μην φαινεται!!!σχδιαστικα,δηλαδη,που δεν χρειαζεται να το πιασω η να το δω απο κοντα ειναι παντελος αδιαφορο,χωρις καινοτομιες.βεβαια αν μου επιτρεπετε να εχω αποψη.

κατα τα αλλα ειναι πυραυλος θεωρητικα οπως και το lg g2.....

επι του πρακτεου τα υπολοιπα.....

Koita,για τα προσοντα σε hw,δεν εχουμε να πουμε τιποτα,μιλανε οι αριθμοι.

Για την αισθητικη,μιλαει η προσωπικη αισθητικη του καθενος,που κι αυτη,μπορει να ανατραπει,αμα το πιασει στα χερια του.

Προς το θετικο,ή το αρνητικο βεβαια.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος του Νοτε1. Φαινεται οτι θα ειμαι και του Νοτε3 sooner or later...

δεν με ενοχλει η δερματινη, δεν ειναι το καλυτερο υλικο που μπορει να μπει, αλλα διαφοροποιειται απο αλλα και ασφαλως θα υπαρξουν και αλλες λυσεις αργοτερα απο ebay μερια... ;-)

 

γνωριζουμε αν θα εχει FM radio ? ελπιζω ναι...

Edited by akoron
VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εχει σχολιαστει ηδη αλλα ενω προβαλλουν οτι εχει 3gb ram μετα απο hands on που ειδα, στο quadrant (system information) ελεγε total memory 2,5gb. Αρα τα 3γιγα που λενε δεν ακριβως 3. Γινεται και σε αλλα τηλεφωνα αυτο απλα θεωρω πως μισο γιγα ραμ ειναι σημαντικη διαφορα για να μην αναφερεται. Εκτος κι αν κανω καπου λαθος (το hands on ειναι απ το techblog). Κατα τα αλλα τουμπανο ειναι, μονο καφε δεν κανει!
Link to comment
Share on other sites

Άλλο είναι το πόση μνήμη υπάρχει συνολικά εγκατεστημένη, κι άλλο το πόση μνήμη είναι διαθέσιμη στον χρήστη.

 

Πάντα όλα τα λειτουργικά χρησιμοποιούν ενα κομμάτι μνήμης για τις διεργασίες, για cache, για την κάρτα γραφικών και διάφορα τέτοια. Εξαρτάται όμως κι απο τα προγράμματα που τρέχουν απο πίσω (του συστήματος)

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν κυκλοφορούσε σε λίγο καλύτερη τιμή θα το σκεφτόμουν σοβαρά. Ίσως να μην μπορείς να το έχεις στην τσέπη, αλλά είναι πραγματικά μια συσκευή που μπορεί να αντικαταστήσει επάξια ένα άριστο τηλέφωνο και ένα άριστο τάμπλετ δίνοντας και επιπλέον χρηστικότητα με το πενάκι.
Link to comment
Share on other sites

δεν με ενοχλει η δερματινη, δεν ειναι το καλυτερο υλικο που μπορει να μπει, αλλα διαφοροποιειται απο αλλα και ασφαλως θα υπαρξουν και αλλες λυσεις αργοτερα απο ebay μερια... ;-)

 

Δεν είναι δερματίνη, πλαστικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δυνατό αλλα αδιάφορο εώς άσχημο αισθητικά με πολύ φτηνή αίσθηση πλαστικού στην μπροστινή όψη, άσχημο κεντρικό κουμπί και πολύ κακή υποστήριξη σε μελοντικά updates για τα χρήματα που πρέπει να διαθέσεις.
Link to comment
Share on other sites

Χωρις OIS για εμενα ειναι fail. Οποιοδηποτε κινητο δηλαδη οχι αυτο μονο. Παρολα αυτα σε ολα τα αλλα ειναι απλα απιστευτο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Δυνατό αλλα αδιάφορο εώς άσχημο αισθητικά με πολύ φτηνή αίσθηση πλαστικού στην μπροστινή όψη, άσχημο κεντρικό κουμπί και πολύ κακή υποστήριξη σε μελοντικά updates για τα χρήματα που πρέπει να διαθέσεις.

 

Στην μπροστινή όψη που είναι κατά 98% οθόνη? :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...