Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εχει κανεις αυτη τη rom; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2862578 Σχεδον ολοι λενε οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουμε να βαλουμε στο κινητακι μας...Αν ναι ας μας πει εντυπωσεις παρακαλω..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με Unlock Bootloader η κάμερα έγινε πολύ χάλια...ειδικά η μπροστινή ήταν σαν να τραβάω φωτό σε ανάλυση VGA.Καμία σύγκριση με το stock και πάλι καλά που έκανα back up τα DRM και τα επανέφερα :mad:

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια μεγαλη χαρη απο καποιον. Δεν εχω κανει backup το TA partition-keys κλπ.. Αλλα θελω με αυτη τη διαδικασια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2930672 να επαναφερω το BIONZ, X-REALITY κλπ...Μπορει καποιος παρακαλω να μου πει τη διαδικασια που θα κανω για να φλασαρω την. 270 prerooted και να ξαναεχω αυτες τις λειτουργειες;;;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι....Υπάρχει τρόπος να μην κατεβαίνει η μπάρα ειδοποιήσεων ενώ η συσκευή είναι κλειδωμένη?? Δηλ. πατάω το κουμπί για να το ξεκλειδώσω και ενώ είμαι στη lockscreen η μπάρα κατεβαίνει κανονικά. Το έχω συχνά στην τσέπη μου και όταν το βγάζω έχουν πατηθεί διάφορα μερικές φορές. Μέχρι και τον Dolphin βρήκα ανοιχτό...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω μια μεγαλη χαρη απο καποιον. Δεν εχω κανει backup το TA partition-keys κλπ.. Αλλα θελω με αυτη τη διαδικασια http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2930672 να επαναφερω το BIONZ, X-REALITY κλπ...Μπορει καποιος παρακαλω να μου πει τη διαδικασια που θα κανω για να φλασαρω την. 270 prerooted και να ξαναεχω αυτες τις λειτουργειες;;;

Μπορείς να κάνεις ρουτ την 270 εύκολα χωρίς να φλασαρεις preroot.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια εχει κανεις αυτη τη rom; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2862578 Σχεδον ολοι λενε οτι ειναι οτι καλυτερο μπορουμε να βαλουμε στο κινητακι μας...Αν ναι ας μας πει εντυπωσεις παρακαλω..

Είναι απλά μια σταθερή αλλά ελαφρύτερη στοκ. Εγώ είμαι στην lollipop 270 και είμαι μια χαρά. Οι στοκ της Sony ήταν πάντα αρκετά καλές, το μόνο που θέλουν είναι ρουτ. Ίσως βάλω και το xposed αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραμένει και πολύ. Εννοώ ακόμα και η μεταφορά Nandroid backup από Xperia Z1 Compact σε άλλο αποτυγχάνει λόγω DRM Keys. Η κάθε συσκευή ατομικά έχει τα δικά της. Ακόμα κι αν μιλάμε δηλαδή για ίδιο μοντέλο...

 

Αυτό με το notification bar ακόμα και με κλειδωμένο κινητό κι εμένα με εκνευρίζει πολύ. Δεν γινόταν αυτό σε παλιότερο Lollipop. Καμία λύση;

Edited by BlackArtsInc
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η απορια με τα drm keys βλέπω παραμένει..έβαλα την preerooted 270 και την κάμερα από το z3c και βλέπουμε..

 

ποια καμερα απο το z3c εννοεις? μπορεις να δωσεις το λινκ ?

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα φιλε μου!Ειναι πανευκολο και να πω την αληθεια ειδα διαφορα στις βραδυνες ληψεις!Αν καποιος εκανε τη διαδικασια με την επαναφορα των BIONZ, X-REALITY, NOISE CANCELING που ανεφερα λιγο πιο πριν παρακαλω να μου πει τον τροπο :-(
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα και θα ήθελα να μου πείτε αν παίζει και σε εσάς και είναι θέμα του firmware ή μόνο σε εμένα.

Ανεξάρτητα αν έχω το wifi απενεργοποιημένο ή ακόμα και σε ultra stamina mode, η μπάρα του wifi στο γράφημα της χρήσης της μπαταρίας το δείχνει μονίμως ενεργοποιημένο. Στη φώτο που έχω επισυνάψει, έχω βάλει σε μπλε κύκλους την περίοδο που το είχα απενεργοποιημένο και ultra stamina (τη νύχτα) και την αντίστοιχη περιοχή στη μπάρα του wifi, η οποία είναι συνεχόμενη αντί να έχει κενό σ' αυτό το κομμάτι. Το wifi προφανώς ΔΕΝ λειτουργούσε γιατί η μπαταρία δεν έπεσε πέρα από το φυσιολογικό (-2% περίπου σε 8 ώρες).

 

http://s23.postimg.org/nzv38ziy3/wifiissue.png

Edited by SkyHi

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα και θα ήθελα να μου πείτε αν παίζει και σε εσάς και είναι θέμα του firmware ή μόνο σε εμένα.

Ανεξάρτητα αν έχω το wifi απενεργοποιημένο ή ακόμα και σε ultra stamina mode, η μπάρα του wifi στο γράφημα της χρήσης της μπαταρίας το δείχνει μονίμως ενεργοποιημένο. Στη φώτο που έχω επισυνάψει, έχω βάλει σε μπλε κύκλους την περίοδο που το είχα απενεργοποιημένο και ultra stamina (τη νύχτα) και την αντίστοιχη περιοχή στη μπάρα του wifi, η οποία είναι συνεχόμενη αντί να έχει κενό σ' αυτό το κομμάτι. Το wifi προφανώς ΔΕΝ λειτουργούσε γιατί η μπαταρία δεν έπεσε πέρα από το φυσιολογικό (-2% περίπου σε 8 ώρες).

 

http://s23.postimg.org/nzv38ziy3/wifiissue.png

 

Το WiFi από την 4.3 νομίζω και μετά, έχει τη δυνατότητα να είναι μονίμως ενεργοποιημένο για να βοηθάει στο γρηγορότερο εντοπισμό της θέσης του κινητού στο χώρο (ως βοήθεια στο GPS). Δεν καταναλώνει πολλή μπαταρία, μην αγχώνεσαι. Υπό αυτές τις συνθήκες, θα δεις την μπάρα του WiFi να διακόπτεται στη διαχείρηση ενέργειας μόνο αν αφήσεις το κινητό σε flight mode. Επανενεργοποιείται με την πρώτη δική σου εντολή για ενεργοποίηση του WiFi.

Αν θες να το απενεργοποιήσεις αυτό, πάνε στις σύνθετες επιλογές του WiFi και ξετσέκαρε το "Σάρωση πάντα διαθέσιμη".

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σμρ αυτη την καταπληκτικη θηκη Bumper απο το γερμανικο ebay(περιπου 5 ευρω τα 2 τεμαχια).Ειναι απο αλουμινιο και σταθεροποιει το κινητο με μαξιλαρακια για να μην εχει τζογο μεσα της :happy::)

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σμρ αυτη την καταπληκτικη θηκη Bumper απο το γερμανικο ebay(περιπου 5 ευρω τα 2 τεμαχια).Ειναι απο αλουμινιο και σταθεροποιει το κινητο με μαξιλαρακια για να μην εχει τζογο μεσα της :happy::)

 

Μεγαλώνει λίγο τη συσκευή αλλά είναι πανέμορφη..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια γιατι τα εκανα μανταρα. ημουν στη stock. 270 με root και recovery κανονικα και unlocked BL. Πηγα να φλασαρω μια rom και κατι εγινε και κολλησε το κινητο. Το κανω επανεκιννηση και πλεον δεν μπαινει ουτε στη recovery. Πως θα μπω ξανα στη recovery;θελει ολα παλι απο την αρχη η μπορω με το flashtool να περασω το boot. img της. 242 lollipop με την ενσωματωμενη recovery;Γινεται ομως αυτο με κλειστο το κινητο;
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια βοηθεια γιατι τα εκανα μανταρα. ημουν στη stock. 270 με root και recovery κανονικα και unlocked BL. Πηγα να φλασαρω μια rom και κατι εγινε και κολλησε το κινητο. Το κανω επανεκιννηση και πλεον δεν μπαινει ουτε στη recovery. Πως θα μπω ξανα στη recovery;θελει ολα παλι απο την αρχη η μπορω με το flashtool να περασω το boot. img της. 242 lollipop με την ενσωματωμενη recovery;Γινεται ομως αυτο με κλειστο το κινητο;

Με adb δοκιμασες να μπεις σε recovery ? Δεν ξερω αν γινετε,,,,, μια ιδεα γραφω.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στην 5.0.2 αλλα δεν μου αρεσει.Πως γυριζω στην 4.4.4?Πρεπει να ειμαι ρουτ?

Με flashtool γίνεται επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Το WiFi από την 4.3 νομίζω και μετά, έχει τη δυνατότητα να είναι μονίμως ενεργοποιημένο για να βοηθάει στο γρηγορότερο εντοπισμό της θέσης του κινητού στο χώρο (ως βοήθεια στο GPS). Δεν καταναλώνει πολλή μπαταρία, μην αγχώνεσαι. Υπό αυτές τις συνθήκες, θα δεις την μπάρα του WiFi να διακόπτεται στη διαχείρηση ενέργειας μόνο αν αφήσεις το κινητό σε flight mode. Επανενεργοποιείται με την πρώτη δική σου εντολή για ενεργοποίηση του WiFi.

Αν θες να το απενεργοποιήσεις αυτό, πάνε στις σύνθετες επιλογές του WiFi και ξετσέκαρε το "Σάρωση πάντα διαθέσιμη".

 

Φίλε μου αυτή την επιλογή την έχω ήδη απενεργοποιημένη. Δεν παίζει δυστυχώς αυτό που λες.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Με adb δοκιμασες να μπεις σε recovery ? Δεν ξερω αν γινετε,,,,, μια ιδεα γραφω.

ξαναπερασα με flashtool τη stock 5.0.2 ftf μετα ξανα root και recovery μετα.φλασαρα την .270 LP prerooted και μετα εκανα restore το backup της. 270 που ειχα κανει πριν ευτυχως!! !

 

Κανεις να καταφερε αυτη τη μαγκια;;;;; http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2769359

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...