Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 830


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασες να το κάνεις κανένα Soft reset.

Όπως τα αναφέρεις μου κάνει και κάποιο κόλλημα του αισθητήρα εγγύτητας και δεν αντιλαμβάνεται ότι η συσκευή απομακρύνθηκε από το αυτί γι'αυτό και παραμένει κλειστή η οθόνη. Έχεις τοποθετήσει στη συσκευή σου κάποιο screen protector;

 

Εχω βαλει screen protector αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο.Εχω κανει και soft reset αλλα τιποτα.Μηπως γνωριζει κοποιος κατι γιατι μου εχει σπασει τα νευρα, να παταω συνεχεια το power button για να ανοιγει η οθονη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με ποιον τροπο ανοιγει η οθονη με διπλο χτυπημα ,που πρεπει να παω στις ρυθμησεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 943
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω βαλει screen protector αλλα δεν νομιζω να φταιει αυτο.Εχω κανει και soft reset αλλα τιποτα.Μηπως γνωριζει κοποιος κατι γιατι μου εχει σπασει τα νευρα, να παταω συνεχεια το power button για να ανοιγει η οθονη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με ποιον τροπο ανοιγει η οθονη με διπλο χτυπημα ,που πρεπει να παω στις ρυθμησεις;

 

Όπως στο λέει ο φίλος παραπάνω. Για να δεις αν είναι ενεργό το διπλό χτύπημα πας Ρυθμίσεις-->Αφή.

 

Θα μπορούσε το screen protector να προκαλεί αυτό το πρόβλημα πάντως. Αν το υλικό της μεμβράνης είναι κακής ποιότητας π.χ, η αν δεν είναι "συμβατό" να το πω αλλιώς, με τον αισθητήρα εγγύτητας (λόγο πυκνότητας η διαπερατότητας ίσως), θα μπορούσε να λειτουργεί ως φίλτρο και να δημιουργεί θεματάκια.

Και φυσικά ο μόνος τρόπος για να το διαπιστώσεις είναι να αφαιρέσεις την μεμβράνη. Μην τη λυπάσαι όσο καλά κι αν έχει κάτσει.

Αν τη βγάλεις και συνεχίσει να κάνει το ίδιο, τι να πω.......το πιο πιθανό είναι να έχει πρόβλημα ο αισθητήρας εγγύτητας, οπότε μόνο σε service και ελπίζω να είσαι σε εγγύηση.

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο όμως..... Την Glance Screen (οθόνη γρήγορης ματιάς) την έχεις ενεργή; Γιατί και αυτή όταν είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο (και είναι ενεργή και ρυθμισμένη να σβήνει μετά απο 30sec), χρησιμοποιεί τον αισθητήρα εγγύτητας για να ενεργοποιηθεί.

Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αυτό, αλλά κανε αυτή τη δοκιμή για να διαπιστώσεις αν δουλεύει σωστά ο αισθητήρας εγγύτητας.

Πήγαινε "Πρόσθετα"-->"οθόνη γρήγορης ματιάς" επέλεξε στο αναδυόμενο μενού "γρήγορη ματιά", όλα τα παρακάτω διακοπτάκια να είναι ενεργά εκτός το "φωτογραφία φόντου". Το τελευταίο αναδυόμενο μενού "Νυχτερινή Λειτουργία" να είναι ανενεργό. Κανε και μια επανεκκίνηση καλού κακού και στη συνέχεια κανε το εξής:

 

Κλείδωσε τη συσκευή απ το πλαϊνό πλήκτρο και θα πρέπει να βλέπεις ώρα και ημερομηνία στο μαύρο φόντο της οθόνης. Άφησε να περάσουν 30 sec ώστε να εξαφανιστούν και μετά βάλε το δάκτυλο σου και σκέπασε τον αισθητήρα εγγύτητας-φωτεινότητας (που βρίσκεται ανάμεσα στην μπροστινή κάμερα και στην οπή του ακουστικού) για λίγα δευτερόλεπτα. Η εναλλακτικά βάλε τη συσκευή στην τσέπη και μετά βγαλτην και δες αν ενεργοποιείται η glance screen. Βλέπεις ώρα και ημερομηνία;

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μόλις χθες το απόγευμα μου ήρθε η ενημέρωση για το 830! Ήταν το update 2 των 8.1! Ίσως αυτό να λύσει και το παραπάνω πρόβλημα που έχει ο φίλος με την οθόνη, στις κλήσεις!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μόλις χθες το απόγευμα μου ήρθε η ενημέρωση για το 830! Ήταν το update 2 των 8.1! Ίσως αυτό να λύσει και το παραπάνω πρόβλημα που έχει ο φίλος με την οθόνη, στις κλήσεις!

 

Καλώς την δέχτηκες λοιπόν :p Και μακάρι να λύνει το πρόβλημα του φίλου με την οθόνη (αν και χλωμό το βλέπω).

 

Σίγουρα πάντως το update 2 των 8.1 δεν έλυσε το πρόβλημα της αναπήδησης της οθόνης κατά το κύλισμα.

Αυτό το "πηδηματάκι" που εμφανίζεται όταν κάνουμε ρολάρισμα (scrolling) της οθόνης σέρνοντας αργά το δάκτυλο απο πάνω προς τα κάτω και αντίστροφα.

Φαντάζομαι πως θα το χετε παρατηρήσει οι περισσότεροι αν οχι όλοι. Κάποιοι λένε πως στις beta των WP10 δεν εμφανίζεται πια.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς την δέχτηκες λοιπόν :p Και μακάρι να λύνει το πρόβλημα του φίλου με την οθόνη (αν και χλωμό το βλέπω).

 

Σίγουρα πάντως το update 2 των 8.1 δεν έλυσε το πρόβλημα της αναπήδησης της οθόνης κατά το κύλισμα.

Αυτό το "πηδηματάκι" που εμφανίζεται όταν κάνουμε ρολάρισμα (scrolling) της οθόνης σέρνοντας αργά το δάκτυλο απο πάνω προς τα κάτω και αντίστροφα.

Φαντάζομαι πως θα το χετε παρατηρήσει οι περισσότεροι αν οχι όλοι. Κάποιοι λένε πως στις beta των WP10 δεν εμφανίζεται πια.

 

Αυτό το είχα παρατηρήσει μόνο στο Facebook απο τον IE. Πριν την αναβάθμιση! Τώρα δεν το πρόσεξα αν υπάρχει ακόμα!

Μήπως είναι και θέμα σήματος αυτό που λες!

 

Edit: Πάντως εμένα προς το παρόν νεράκι τρέχει πάνω-κάτω!!!!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Εμένα αυτό με το πηδηματάκι στο scrolling μου εμφανίστηκε σε κάποιες εφαρμογές με το update2. Βέβαια δεν είναι και τόσο τραγικό.

Θα ήθελα όμως τα φώτα σας όσον αφορά για τις εφαρμογές που εκτελούνται στο παρασκήνιο. Αν απενεργοποιήσω την εκτέλεση τους στο παρασκήνιο τι σημαίνει πρακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Εμένα αυτό με το πηδηματάκι στο scrolling μου εμφανίστηκε σε κάποιες εφαρμογές με το update2. Βέβαια δεν είναι και τόσο τραγικό.

Θα ήθελα όμως τα φώτα σας όσον αφορά για τις εφαρμογές που εκτελούνται στο παρασκήνιο. Αν απενεργοποιήσω την εκτέλεση τους στο παρασκήνιο τι σημαίνει πρακτικά.

 

Εξοικονόμηση μπαταρίας συνήθως!!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εξοικονόμηση μπαταρίας συνήθως!!!!

 

και οτι δε δουλεύουν οι όποιες ειδοποιήσεις (π.χ. ειδοποιήεις του skype). πρακτικά τις έχεις κλειστές κι ενημερώνονται μόνο όταν τις ανοίξεις (δηλαδή τις επαναφέρεις στην οθόνη μπροστά σου).

 

edit

To πρόβλημα με το video playback το κάνει και το δικό μ πλέον (από την Lumia Camera 5 μόνο στην έκδοση 5.0.2.51 - οι άλλες δουλεύουν κανονικά). Επομένως περιμένουμε το update της Lumia Camera 5!

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα με το video playback το κάνει και το δικό μ πλέον (από την Lumia Camera 5 μόνο στην έκδοση 5.0.2.51 - οι άλλες δουλεύουν κανονικά). Επομένως περιμένουμε το update της Lumia Camera 5!

Δεν τράβηξα ακόμα βίντεο με την 5 για να δω το πρόβλημα! Πάντως με τη classics δεν είχε κανένα πρόβλημα στο playback!

 

Edit: Πράγματι έχει ένα θεματάκι η 5 στο playback! Πριν λίγο τη δοκιμασα!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν τράβηξα ακόμα βίντεο με την 5 για να δω το πρόβλημα! Πάντως με τη classics δεν είχε κανένα πρόβλημα στο playback!

 

Edit: Πράγματι έχει ένα θεματάκι η 5 στο playback! Πριν λίγο τη δοκιμασα!

 

Χαιρετώ σας. Μόλις κυκλοφόρησε το update της Lumia Camera που διορθώνει το bug με τα "σπασίματα" που βλέπαμε κατά την αναπαραγωγή.

 

Τα σέβη μου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τώρα που το πρόσεξα καλύτερα στον ήλιο, ανάμεσα στο ακουστικό και τη μπροστινή κάμερα ξεχωρίζει ένα κενό σαν ανοιγμα. Λέτε να είναι εκεί μέσα το notification led του 830;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τώρα που το πρόσεξα καλύτερα στον ήλιο, ανάμεσα στο ακουστικό και τη μπροστινή κάμερα ξεχωρίζει ένα κενό σαν ανοιγμα. Λέτε να είναι εκεί μέσα το notification led του 830;

 

Έχω την εντύπωση πως το 830 ΔΕΝ έχει notification led (hardware).

H καλύτερη λύση για μένα (και για όλα τα Lumia) πιστεύω, θα ήταν να έκαναν το Home button να λειτουργεί ως τέτοιο.

Είδωμεν...

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Ας έχει κι ας είναι όπου θέλει μπροστά. Μόνο μην είναι πίσω στο led φλας!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τώρα που το πρόσεξα καλύτερα στον ήλιο, ανάμεσα στο ακουστικό και τη μπροστινή κάμερα ξεχωρίζει ένα κενό σαν ανοιγμα. Λέτε να είναι εκεί μέσα το notification led του 830;

 

Δυστυχώς δεν είναι notification led. Εκεί βρίσκονται δυο αισθητήρες. Ο εγγύτητας, ο οποίος είναι αισθητήρας υπερύθρων στην πραγματικότητα (ναι, σαν αυτούς που έχουν όλα τα τηλεκοντρόλ), και υπολογίζει την απόσταση σβήνοντας την οθόνη όταν πλησιάζουμε τη συσκευή στο αυτί για να πάρουμε η να κάνουμε κλήση (ενεργοποιεί και την glance screen επίσης) και ο φωτεινότητας που αυξομειώνει την φωτεινότητα της οθόνης ανάλογα με τις συνθήκες φωτός του περιβάλλοντος (άρα ρυθμίζει και την κατανάλωση της μπαταρίας).

 

Πιθανόν να έχετε δει διάφορα βίντεο στο διαδίκτυο που δείχνουν αυτούς τους αισθητήρες να αναβοσβήνουν ως led. Δεν είναι όμως.

Κάντε το παρακάτω τεστ για να το διαπιστώστε και μόνοι σας. Είναι επίσης ένα πολύ καλό τεστ για να επιβεβαιώσετε αν ο αισθητήρας υπερύθρων του τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης πχ, όντως δουλεύει η έχει βλάβη σε περίπτωση που δεν αλλάζουν τα κανάλια.

 

Κοιτάξτε την πρόσοψη του 830 σας στην περιοχή που βρίσκονται αυτοί οι αισθητήρες (ανάμεσα στην μπροστινή κάμερα και το ακουστικό) όχι με γυμνό μάτι όμως, αλλά μέσα απ το φακό της φωτογραφικής ενός άλλου κινητού αν έχετε δεύτερο, η μέσω μιας οποιασδήποτε ψηφιακής κάμερας, σαν να θέλατε να το βγάλετε φωτό η βίντεο. Αν δεν έχει πάρα πολύ φως στο χώρο, θα διαπιστώσετε ότι αναβοσβήνει περιοδικά χωρίς να πατάτε απολύτως τίποτα. Αν πρόκειται για τηλεκοντρόλ, για να το δείτε να αναβοσβήνει θα πρέπει να πατήσετε κάποιο απ τα πλήκτρα του (εκτός απ αυτό που υποπτεύεστε ότι έχει πρόβλημα). Αν αναβοσβήνει, ο αισθητήρας είναι ΟΚ.

 

Και εγώ είμαι της άποψης, όπως και ο φίλος παραπάνω, πως αν πρόκειται να δώσει η microsoft Led Notifications στα WP10, αυτές θα είναι είτε μέσω του flash led πίσω όπως στα iPhone, είτε μέσω του Home button κάτω. Απ το τίποτα πάντως, ότι και να ναι καλοδεχούμενο θα ναι απο μένα. Μέχρι τότε υπομονή λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι της άποψης, όπως και ο φίλος παραπάνω, πως αν πρόκειται να δώσει η microsoft Led Notifications στα WP10, αυτές θα είναι είτε μέσω του flash led πίσω όπως στα iPhone, είτε μέσω του Home button κάτω. Απ το τίποτα πάντως, ότι και να ναι καλοδεχούμενο θα ναι απο μένα. Μέχρι τότε υπομονή λοιπόν.

Εγώ θα προτιμούσα στο Home Button, μιας και τη συσκευή την αφήνουμε συνήθως με την οθόνη επάνω κι όχι ανάποδα!!!! Πάντως δε θα με παραξενέψει αν έχουν στριμώξει και κάποιο led εκεί μέσα!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει γρηγορη ματια τι να το κανεις το φωτακι? εγω με το 1520 δεν εχω προβλημα ισα ισα που μπορεις να δεις και το μνμ στην γρηγορη ματια!
Link to comment
Share on other sites

αφου υπαρχει γρηγορη ματια τι να το κανεις το φωτακι? εγω με το 1520 δεν εχω προβλημα ισα ισα που μπορεις να δεις και το μνμ στην γρηγορη ματια!

Για να φαίνεται κι από μακριά!!! Συνήθεια από το N8! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

παντως το ειδα πριν 2 εβδομαδες απο κοντα και πραγματικα ειναι απο τα ομορφοτερα κινητα που εχω δει ποτε. το σκεφτομαι σοβαρα να βαλω το 1520 στην ακρη για αυτο! απο μπαταρια τι λεει?
Link to comment
Share on other sites

παντως το ειδα πριν 2 εβδομαδες απο κοντα και πραγματικα ειναι απο τα ομορφοτερα κινητα που εχω δει ποτε. το σκεφτομαι σοβαρα να βαλω το 1520 στην ακρη για αυτο! απο μπαταρια τι λεει?

 

Ανάλογα τη χρήση! Κρατάει μέχρι την επόμενη μέρα με λίγο παραπάνω απο τη κανονική χρήση! Η μπαταρία του ειναι στα 2200mAh, αρκετά μικρότερη του 1520 νομίζω! Εμένα μου αρκεί πάντως.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Πείτε μου παρακαλώ,πως ενεργοποιούμε το swipe στο αγγλικό πληκτρολόγιο γιατί δεν τι βρισκω στις ρυθμίσεις..

Στο 1020 τα κατάφερα,εδώ όμως όχι..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Πείτε μου παρακαλώ,πως ενεργοποιούμε το swipe στο αγγλικό πληκτρολόγιο γιατί δεν τι βρισκω στις ρυθμίσεις..

Στο 1020 τα κατάφερα,εδώ όμως όχι..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Ρυθμίσεις -->

Ώρα+Γλώσσα (αν έχεις κάνει το τελυταίο update αλλιώς πήγαινε στο επόμενο βήμα) -->

Πληκτρολόγιο

 

Και προσθέτεις τη γλώσσα (αν δεν υπάρχει ήδη) την κατεβάζει μέσω wifi κάνει επανεκίνηση και είσαι έτοιμος.

Μετά αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία, Στο πληκτρολόγιο στο κουμπάκι αριστερά από το "κενό" που λέει "ΕΛ" πατάς και αλλάζει με τη σειρά τις γλώσσες.

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου.

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω πίσω καπάκι για να το αγοράσω?? Στα public plaisio κτλ με κοίταγαν περίεργα όταν τους ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...