Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον δεν μπορει κανεις να βοηθησει οποτε το πεταω να ησυχασω.

Mls η πιο αχρηστη εταιρεια του κοσμου....ευχομαι να κλεισει γιατι κοιταζει μονο τη παρτη τους και οχι τους πελατες της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

 

Εχω την αναβαθμιση-rom σε αρχειο zip...μπορω να τη φλασαρω με το spflash tools;

Ξερει καποιος να μου πει;

 

Καταρχήν, όταν ήρθε το ΟΤΑ update ήσουν ρουτ? Γιατί αν ήσουν τότε πιθανότατα για αυτό δεν έγινε η αναβάθμιση. Επίσης ένας άλλος λόγος είναι ότι μπορει να είχες πειράξει αρχεία όπως το build.prop. Το ότι έχεις τη ρομ σε zip file δεν σημαίνει ότι μπορείς να τη φλασαρεις με flash tools, θα πρέπει να είναι σε ειδική μορφή τα αρχεία για να γίνει αυτό. Θα πρέπει να βρεις πως γίνεται φλασαρισμα ρομ στο ταμπλετ. εκεί από όπου την κατέβασες δεν είχε οδηγίες? Νήμα για mls δεν υπάρχει εδώ?Χωρίς να είμαι σίγουρος κάπου είχα διαβάσει ότι τα mls είναι τα κινέζικα cube.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μακρυααααααααααααααα! Ουτε καν απο ελληνικη "κινεζοαντιπροσωπεια" της πλακας.

Μακρια απο την Κυπριακη/Ελληνικη http://vivacoltd.com.

Δινουν στον ενα δυσαρεστημενο πελατη το χαλασμενο του προηγουμενου δυσαρεστημενου πελατη.

"Πολλες φορές στο Ιντερνετ, βλεπουμε πραγματα που δεν ειναι αληθινα"

(Γεώργιος Καραϊσκάκης, 1824 μΧ.)

便宜不好,好的不便宜! (Γιώργος, 2014 μΧ.)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ημουν root οταν ηρθε η αναβαθμιση, το εκανα unroot αλλα και παλι τα ιδια, και σε ενα φιλο μου που το καναμε root τη πηρε κανονικα την αναβαθμιση.

Εχω προσθεσει ενα αρχειο απο arctool το multiuser που εινια για χρηστες καθως εβαλα και recovery αλλα δεν δουλευουν, υπαρχει τροπος να επαναφερω τη μαμισια recovery και να διαγραφουν αυτες;

Τη ρομ την εχω σε αρχειο zip και ειναι ιδια οπως ολες οι ρομ που ειχα φλασαρει σε κινεζικα...το θεμα ειναξ με ποιο προγραμμα γινεται και πως γινεται...πρωτα παντως πρεπει να διαγραφει το αρχειο cwm.img αλλα δε ξερω πως γινεται..αν μπορει ας βοηθησει καποιος και αν θες ανεβαζω κακ τη ρομ σε καποιο λινκ να μας πει καποιος αν φλασαρετε και πως.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, όταν ήρθε το ΟΤΑ update ήσουν ρουτ? Γιατί αν ήσουν τότε πιθανότατα για αυτό δεν έγινε η αναβάθμιση. Επίσης ένας άλλος λόγος είναι ότι μπορει να είχες πειράξει αρχεία όπως το build.prop. Το ότι έχεις τη ρομ σε zip file δεν σημαίνει ότι μπορείς να τη φλασαρεις με flash tools, θα πρέπει να είναι σε ειδική μορφή τα αρχεία για να γίνει αυτό. Θα πρέπει να βρεις πως γίνεται φλασαρισμα ρομ στο ταμπλετ. εκεί από όπου την κατέβασες δεν είχε οδηγίες? Νήμα για mls δεν υπάρχει εδώ?Χωρίς να είμαι σίγουρος κάπου είχα διαβάσει ότι τα mls είναι τα κινέζικα cube.

Οδηγιες η mls;

Πλακα μου κανεις;

Δεν δινει ρομ ουτε μου ειπαν πως να φλασαρω...μονο να το στειλουν μου ειπαν σε αυτους...τα χω παρει αγρια με αυτη τη κωλο εταιρεια....μετα θελουν και στηριγμα; να κλεισουν...ειναι λαμογια

Link to comment
Share on other sites

Ησυχασες και εσυ και αυτο.Πηγες να φλασαρεις μανατη ρομ με το ταμπλετ να εχει custom recovery?Γι αυτο δεν εκανε εγκαταστη απο ota στην αρχη,εβλεπε την διαφορετικη recovery.Επρεπε να περασεις πρωτα στοκ recovery και μετα να το φλασαρεις.Ψαξε να βρεις ποιο Κινεζικο ταμπλετ ειναι,ακριβες μοντελο.
Link to comment
Share on other sites

Η κατανάλωση ενέργειας της ταμπλέτας είναι υψηλή και κατά την λειτουργία της.

Η κυριότερη αιτία είναι ότι η φωτεινότητα της οθόνης είναι ιδιαιτέρως υψηλή ακόμη και όταν αυτή έχει ρυθμισθεί στην ελάχιστη στάθμη. Αυτό μπορεί να διορθωθεί με προγράμματα που παρακάμπτουν την ρύθμιση φωτεινότητας του Android, (προσοχή, κατά κανόνα δεν ρυθμίζουν την φωτεινότητα αλλά το χρώμα, αναφέρονται και ως «φίλτρο»).

Μία ακόμη αιτία είναι η υψηλή κατανάλωση αυτού που αναφέρεται ως «Cell Standby» στο μενού Battery, ακόμη κι όταν είναι σε λειτουργία πτήσης.

 

Για την διόρθωση του 1ου προβλήματος, πρόσθεσα την ιδιότητα ro.lcd_min_brightness=0 στο αρχείο build.prop. Έκανα και κάποιες μικροαλλαγές, π.χ. για την εμφάνιση της ημερομηνίας στην ευρωπαϊκή μορφή.

Για το 2ο πρόβλημα, αφαίρεσα τα αρχεία mms.apk, TelephonyProvider.apk και TeleService.apk από το τμήμα System της rom. Η διατήρηση του τμήματος τηλεφώνου στην ταμπλέτα προκαλεί την συνεχή αναζήτηση σήματος από αυτό, προκαλώντας αύξηση της κατανάλωσης.

 

Η διαδικασία αναβάθμισης στο διορθωμένο System που περιέχει τις αλλαγές που περιέγραψα, είναι όπως του πυρήνα. Η διαφορά είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί το πεδίο System και να δοθεί η διεύθυνση 0x00282000 σε αυτό.

 

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ησυχασες και εσυ και αυτο.Πηγες να φλασαρεις μανατη ρομ με το ταμπλετ να εχει custom recovery?Γι αυτο δεν εκανε εγκαταστη απο ota στην αρχη,εβλεπε την διαφορετικη recovery.Επρεπε να περασεις πρωτα στοκ recovery και μετα να το φλασαρεις.Ψαξε να βρεις ποιο Κινεζικο ταμπλετ ειναι,ακριβες μοντελο.

 

Δε το μπρικαρα ετσι, πηρα το build drop απο τη μαμισια και το εβαλα ..χαχα..

Δε ξερω πως φλασαρετε αυτη η ρομ και αν φλασαρετε βεβαια και δε ξερω και πιο αντιγραφο ειναι...εψαξα λιγο αλλα κατι σαν το freelancer βρηκα με αυτα τα χαρακτηριστικα περιπου...κανονικα επρεπε να μου στειλει τη ρομ η mls...πιο αχρηστη εταιρεια ειλικρινα δεν ξερω...υποστηριξη μηδεν...μετα λενε να υποστηριζουνε ελληνικες εταιρειες....ποτε ξανα ουτε τσαμπα να μου δωσουν.

 

Στοκ recovery δεν βρηκα πουθενα ποια δεχεται

 

Μπορει να ναι και αυτο

http://www.jmt.bg/таблети-електронни-книги-cID=800/prestigio-tablet-multipad-4-diamond-101-3g-gsm-voice-бял-pmp7110d3gwh-cpu-arm-cortex-a7-mtk8389-quad-core-12ghz-101-1200x800-ips-multitouch-powervr-sgx5441gb-ddr3-ram16gb-flash-micro-sd-up-to-32gb-android-42-jelly-bean-wifi-bgnbt-v40-micro-usb2mini-hdmi-li-pol-6400mah-620g-pID=31197/

Edited by dimagr6
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω,μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω περισσοτερο.Παντως δεν ξερω αν εχεις δικιο για την MLS αλλα μην νομιζεις οτι αλλοι θα συμπεριφεροντουσαν διαφορετικα,οτι θα σου εδιναν κατευθειαν την ρομ και οδηγιες.Εχω το LG Gpad 8.0 LTE το οποιο ηρθε με KitKat.Με την ΚΚ το ταμπλετ ηταν απιστευτο.Με το που ηρθε η Lollipop το ταμπλετ γεμισε bugs.Σε ερωτηση ενος κατοχου προς την Ελληνικη αντιπροσωπια αν η LG σκοπευει να βγαλει αναβαθμιση μηπως και διορθωθει η κατασταση,η απαντηση της αντιπροσωπιας ειναι οτι καταρχην ειναι φυσιολογικο να ειναι αργο το ταμπλετ και επισης δεν υπαρχει καμια ενημερωση για επομενο update.Τοτε ο κατοχος ρωτησε αν γινεται να κανει downgrade,να παει παλι στην ΚΚ.Τοτε η αντιπροσωπια απαντησε οτι αν κανεις μονος σου downgrade ακυρωνεται η εγγυηση και πως ειναι καλυτερα να το στειλεις σε αυτους να το κανουν,επι πληρωμη φυσικα.Ολοι το ιδιο ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω,μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω περισσοτερο.Παντως δεν ξερω αν εχεις δικιο για την MLS αλλα μην νομιζεις οτι αλλοι θα συμπεριφεροντουσαν διαφορετικα,οτι θα σου εδιναν κατευθειαν την ρομ και οδηγιες.Εχω το LG Gpad 8.0 LTE το οποιο ηρθε με KitKat.Με την ΚΚ το ταμπλετ ηταν απιστευτο.Με το που ηρθε η Lollipop το ταμπλετ γεμισε bugs.Σε ερωτηση ενος κατοχου προς την Ελληνικη αντιπροσωπια αν η LG σκοπευει να βγαλει αναβαθμιση μηπως και διορθωθει η κατασταση,η απαντηση της αντιπροσωπιας ειναι οτι καταρχην ειναι φυσιολογικο να ειναι αργο το ταμπλετ και επισης δεν υπαρχει καμια ενημερωση για επομενο update.Τοτε ο κατοχος ρωτησε αν γινεται να κανει downgrade,να παει παλι στην ΚΚ.Τοτε η αντιπροσωπια απαντησε οτι αν κανεις μονος σου downgrade ακυρωνεται η εγγυηση και πως ειναι καλυτερα να το στειλεις σε αυτους να το κανουν,επι πληρωμη φυσικα.Ολοι το ιδιο ειναι.

Οποτε το συμπερασμα ειναι οτι να μη ξανα αγορασουμε τιποτα απο οτι αντιπροσωπειτε απο ελληνες, τουλαχιστον εσυ εχεις δυνατητα να πας σε οποια ρομ θες γατι μπορεις να βρεις στο διαδικτυο τα παντα ενω εγω δε βρισκω τιποτα αυτη εινσι η διαφορα, για αυτο τη θεωρω η πιο αχρηστη εταιρεια, δε μπορω να βρω τιποτα για αυτο το ταμπλετ συτο ειναι το προβλημα.

Σου ειπαν οτι ειναι λογικο να ειναι αργο το ταμπλετ με lollipop?

Μετα ομως μην λενε γιατι οι πωλησεις του ειναι προς τα κατω?

Με τους κινεζους δεν ειχα ποτε προβλημα, το service που εχει η κινα δεν το εχουν ουτε στα ονειρα τους εδω ελλαδα, μας δινουν τα παντα απο βοηθεια απο ρουτ μεχρι ρομ.

Δυο φορες εστειλα ταμπλετ κινα το ενα μου το αντικατεστησαν με καινουριο και εφταιγα εγω για τη ζημια κσι το αλλο το ςφτιαξαν.

Τι να μας πουν εδω στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν το στέλνεις να το δουν; αφού έχει εγγύηση, μην πεις ότι το πείραξες πες απλά ότι πήγες να κάνεις το update και τώρα δε δουλεύει.

 

Και φυσικά σου είπαν να το στείλεις να το δουν αυτοί, αν έστελναν στον κάθε έναν που έχει όρεξη για πειράματα ρομ για να παίζει δεν θα προλαβαίνανε να αντικαταστήσουν τουβλιασμένα tablets

Τώρα γιατί τόσος αρνητισμός προς την εταιρία; Δηλαδή έχεις επικοινωνήσει με apple ή samsung και σου έδωσαν την στοκ ρομ να κάνεις πειράματα; Αφού το ρουτάρισμα είναι επίφοβο και το κάνεις με ευθύνη σου, ενώ οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι εταιρίες αναφέρουν ότι αν το χαλάσεις με τέτοια κόλπα δεν φέρουν ευθύνη.

MS βγάλε νέο lumia!
Link to comment
Share on other sites

Φλασαριστή ROM δεν θα δώσουν ποτέ, γιατί έτσι θα αγοράζουμε το κινέζικο μισοτιμής και θα το κάνουμε μετά MLS talk.

 

Τώρα που είναι ψόφιο τελείως, στείλτους το. Πες ότι το βρήκα έτσι ένα πρωί. Αν δεν διαβάζουν το myphone.gr, θα στο φλασάρουν και θα στο ξαναστείλουν πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Πέρσι πήρα το ταμπλετ estar 7" quadcore από public και ήταν καλό για σερφαρισμα και ταινίες αλλά τώρα εδώ και καιρό έχει μηδενικό χώρο αποθήκευσης πού είναι 4GB και δεν έχω κανένα αρχείο μέσα έχω κάνει δεκάδες φορές clean με clean master και σήμερα όλος τυχαία πρόσεξα μετά το καθάρισμα η μνήμη να γεμίζει μπροστά στα μάτια μου και συγκεκριμένα το "Thumbnail caches" τρώει όλο το χώρο το σβήνεις και μετά από λίγα λεπτά επανέρχεται από μόνο του .

 

 

 

Τι@@@@@@ είναι αυτή

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ζυγισα καποια πραγματα και αποφασισα και το εστειλα σημερα.

Πιστευω οτι ακολουθησα πιστα τισ οδηγιες (φτου φτου) :O

 

Crossing fingers.. και περιμενουμε

 

απο τις 13 Ιουνιου το δεματακι με το κινητο μου UMI Hammer δειχνει το Tracking οτι ειναι ως σημερα στο "Arrival Import customs", BEIJING.

 

Ειναι φυσιολογικο να μενει τοσες μερες εκει? Ο τελικος προορισμος ειναι Shenzhen

Link to comment
Share on other sites

Οπως πολυς κοσμος ετσι και ενας φιλος την πατησε και αγορασε ενα turbo-x tablet twister ii 7" και τωρα ενω του εβγαλε μυνημα οτι υπαρχει update και δεχτηκε να το κανει εχει κολλησει το tablet στο 4% επι ωρες δοκιμασε να το κλεισει εντελως και να το ξανα-ανοιξει με αποτελεσμα να κολλαει στην οθονη turbo-x χωρις να μπορει να κανει απολυτως τιποτα.

 

Ακομα και στην τρυπα πισω που εχει το reset πατησε αλλα παλι τσιφος το tablet μενει κολλημενο στην οθονη του turbo-x.

 

Μηπως γνωριζει καποιος αν υπαρχει τροπος να επαναφερω το tablet στην εργοστασιακη του κατασταση(Δεν υπαρχει προβλημα να χασει τα δεδομενα, apps κ.τ.λ.)?

Υπαρχει τροπος να μπω στο recovery menu οπως γινεται σε ολα τα android κινητα & tablet?

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το κλασικό τρόπο, volume + και power button. Και μετά reset. Αν και θα συνιστούσα να το πας στο πλαίσιο, έχει εγγύηση και είναι υποχρεωμένοι να το επαναφέρουν. Άλλωστε αυτός δεν είναι ο λόγος που θα προτιμήσει κάποιος να πάρει ταμπλετ από Ελλάδα?
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Τον δοκιμασα αυτον τον τροπο αλλα τιποτα.

 

Αν ειχε υπολοιπο εγγυησης θα το πηγαινε ο φιλος μου.

 

Εγω προσωπικα του εχω πει μακρια απ' οτιδηποτε turbo-x αλλα αυτος δεν με ακουσε τι να κανουμε.

 

Edit: Ολος περιεργος στο recovery menu μπηκε με το volume - & power και οχι με το volume + & power.

 

Εκανα ολα τα wipe αλλα οταν διαλεγω το ποιο βασικο wipe/factory data μενει εκει για ωρα.

 

Μαλλον λοιπον δεν φτιαχνετε το tablet αφου κολλαει στο σημειο:

Wiping data....

Formating /data....

 

Και εκει μενει για τουλαχιστον 3 λεπτα ηδη.

 

Μηπως γνωριζεις που μπορω να βρω το τελευταιο update ωστε να το περασω σε μια microsd card και να το κανω απο εκει μεσω του recovery menu?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Τον δοκιμασα αυτον τον τροπο αλλα τιποτα.

 

Αν ειχε υπολοιπο εγγυησης θα το πηγαινε ο φιλος μου.

 

Εγω προσωπικα του εχω πει μακρια απ' οτιδηποτε turbo-x αλλα αυτος δεν με ακουσε τι να κανουμε.

 

Edit: Ολος περιεργος στο recovery menu μπηκε με το volume - & power και οχι με το volume + & power.

 

Εκανα ολα τα wipe αλλα οταν διαλεγω το ποιο βασικο wipe/factory data μενει εκει για ωρα.

 

Μαλλον λοιπον δεν φτιαχνετε το tablet αφου κολλαει στο σημειο:

Wiping data....

Formating /data....

Και εκει μενει για τουλαχιστον 3 λεπτα ηδη.

Έχει ή όχι εγγύηση, να το πάει στο Πλαίσιο και να τους πεί ότι μετά την αναβάθμηση κάνει αυτά. Δικό τους είναι, και εφ'όσον επέτρεψαν να γίνει αναβάθμηση είναι υπεύθυνοι.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχω ενα ταμπλετ virgo και θελω να μπω σε ricovery αλλα δεν εχει κουμπια ενυασης για να πατησω ταυτοχρονα με το κουμπι του power.μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το κανω?
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει πως θα κάνω ρουτ σε αυτή την βελάκια που πήρα μου βγάζει όλο διαφημίσεις
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Πριν από περίπου 1,5 μήνα παρέλαβα το chuwi vi8 (90$) από banggood. Μέχρι τώρα κανένα πρόβλημα.

Χτες δοκίμασα για πρώτη φορά το hdmi output στην τηλεόραση, το οποίο και δεν έδινε εικόνα. Δοκίμασα σε άλλο μονιτορ/άλλαξα καλώδια κλτ. αλλά τίποτα. Το πρόβλημα με την έξοδο hdmi προφανώς και προϋπήρχε. Έλα που το ανακάλυψα 1,5 μήνα μετά από την αγορά...:worry:

 

Πρώτη μου σκέψη ήταν να ζητήσω από το κατάστημα partial refund και να κρατήσω το tablet γλυτώνοντας και τα μεταφορικά . Μου ζήτησαν να τραβήξω video με το πρόβλημα και μετά θα μου προτείνουν εκείνοι λύση.

Διάβασα όμως ότι το paypal έχει αυξήσει τις μέρες για dispute σε 180 από 45. Άρα με καλύπτει ακόμα.

Βρίσκομαι λοιπόν στο εξής τρίλημμα:

 


  • Έρχομαι σε συμφωνία μαζί τους για partial refund και τελειώνει η υπόθεση το συντομότερο. Ελπίζω για κάνα 20-30$.

  • Τους ζητάω να μου στείλουν ένα widi/miracast adapter δωρεάν και ξέχναω τη microhdmi θύρα. Αλλά δεν ξέρω αν θα λύσει το πρόβλημα/λειτουργεί ικανοποιητικά.

  • Βουρ για dispute στο paypal. Όπως είπα έχω το tablet 1,5 μήνα και το δουλεύω καθημερινά. Θα μπορέσω να διεκδικήσω full refund (το ιδανικότερο) ή έστω αντικατάσταση με καινούργιο; Δυστυχώς δεν έχω το κουτί του (το banggood άλλωστε τα στέλνει σε δικιά του συσκευασία), έχω όμως φορτιστές/καλώδια/manual.

 

Τί λέτε;

 

Το tablet είναι άψογο, με ξενέρωσε όμως το πρόβλημα με το Hdmi μιας και ήταν ένας από τους λόγους που το προτίμησα.

Φυσικά το dispute είναι η καλύτερη λύση για μένα. Δεν ξέρω όμως αν θα κλείσει υπέρ μου η υπόθεση για full refund, συν τη ταλαιπωρία πήγαινε-έλα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...