Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή είχα αντιμετωπίσει κι εγώ ένα ανάλογο πρόβλημα με εταιρικό email στο παρελθόν , μετά απο αλλαγές στο σέρβερ της εταιρίας, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να το σετάρεις σε ΙΜΑΡ αλλά αφού σου δώσουν οι ΙΤ τα smtp kai imap settings που θα πρέπει να ρησιμοποιήσεις. Επίσης δεν ξέρω αν θα ήταν προτιμότερο να σετάρεις το email μέσα απο τη σελίδα του παρόχου σου, π.χ. η wind είχε σελίδα για πελάτερς της με ΒΒ απ οπου λογκάριζες και έκανες οτι αλλαγές ήθελες σαν να τις έκανες απο το κινητό σου. Τωρα όμως εχω φυγει απο wind και δεν ξερω αν οι αλλοι παροχοι εχουν κάτι αντίστοιχο.

 

ίσως δλδ 1η φορά να φανώ τυχερός που έχω ακόμα wind! παρεμπιπτόντως από Δευτέρα λογικά θα έχω το passport, θέλω να δω αν θα υπάρχει και εκεί το ίδιο ζήτημα. Αλλιώς imap!

Ευχαριστώ πολύ!

Pearl 8110 - Bold 9000 - Bold 9700 - Playbook - Z10 - Q10 - Passport
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας κάπου που να αναφέρονται αναλυτικά τα sar των συσκευών blackberry, βρήκα το παρακάτω link. Εκεί μπορεί να δει κάποιος το sar κάθε συσκευής και ανάλογα με τον κωδικό (ας γράφει το url z10). Το περίεργο ήταν που, ενώ πήγαινα straight forward, απ' το site blackberry, δεν το έβρισκα..

 

http://docs.blackberry.com/en/smartphone_users/subcategories/?userType=1&category=BlackBerry%20Smartphones&subCategory=BlackBerry%20Z10&url=%2Fsmartphone_users%2Fsubcategories%2F&Z10_versionId=1209#model_Z10

 

P.S.: Κάποιος moderator να το κάνει pin στο αρχικό post.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

καλησπέρα στο φορουμ

 

ξέρει κανένας εάν το sim reader του Ζ10 ειναι το ίδιο πάρτ με το Ζ30 διότι μόνο για ζ10 βρήκα ανταλλακτικό γ@μω το καπιταλ κοντρολ μεσα δεν μπορείς να παραγγείλεις τίποτα από το ebay

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

Είδα ένα Blacblerry Q10, που το μόνο που εμφάνιζε μόλις το άνοιγα το IMEI και Emergency calls.

έχει συμβεί κάτι κακό με αυτό το κινήτό; δεν ξέρω αν είναι από Ελλάδα ή κάποια άλλη χώρα γιατί δεν είναι δικό μου και δεν το έχω στα χέρια μου, αλλά μου έκανε εντύπωση που δεν μπορούσα να μπω σε κανένα μενου.

 

Για την ακρίβεια λέει ¨Device pin blocked" απο κάτω ακριβως το IMEI και ποιο κάτω

"unable to contact Blackbery Service"

Edited by kracken_74
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κινητό αυτό είναι δηλωμένο ως κλεμμένο ή χαμένο. Δεν μπορεί να λειτουργήσει γιατί το μπλοκάρουν οι πάροχοι κινητής. Εάν σου ανήκει, θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τον πάροχο για να δεις εάν μπορείς να κάνεις κάτι, δεν υπάρχει άλλη λύση. Περαιτέρω συζήτηση δεν υπάρχει λόγος να γίνει, οπότε κλειδώνεται το θέμα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Που πηγε το ερωτημα που ειχα δημοσιευσει κυριοι moderators?

To "εκοψε" η επιτροπή λογοκρισίας; και αν ναι για ποιό λόγο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αν η συσκευή σου φοράει OS7 και κάτω τοτε ναι θες BIS

Αν η συσκευή σου φοράει OS10 τότε οχι, δεν χρειάαζεσαι BIS.

 

*H παραπάνω απάντηση (γνωστή για τους χρήστες blackberry) είναι αδύνατο να γίνει κατανοητή από τους πωλητές στα καταστήματα κινητής τηλεφωνίας και συνήθως απαντάνε ακόμα λάθος στους πελάτες τους.*

 

Καλημέρα. Για αυτούς που ενδιαφέρονται για BB αλλά δε γνωρίζουν ακόμα αρκετα, BIS είναι η υπηρεσία που πληρώνεις για να έχεις ιντερνετ και μέηλ?

Ποια κινητά έχουν OS10 και πάνω? με ενδιαφέρουν το Ζ10 ή το classic.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όλα τα ΒΒ εδώ και περίπου 2,5 χρόνια (μαζί και Ζ10, classic βέβαια) έχουν OS10. Δεν χρειάζονται BIS, μην σε ανησυχεί.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση ρε παιδιά.

Συνέδεσα μια κάρτα MC με το blackberry για αγορές εφαρμογών, και η 1η που δοκίμασα να πάρω είναι το upgrade του fasttube.

Έβαλα την κάρτα, και όταν έγινε η χρέωση, είδα 2 ξεχωριστές εγγραφές, μία που αντιστοιχεί σε 1,79€ και είναι το κόστος της εφαρμογής(αντιστοιχεί και στο invoice), και μια 2η χρέωση στην BB 1,37€ που δεν έχω ιδέα που αντιστοιχεί!

Μετά έκανα άλλη μια αγορά αξίας 0,89€ και δεν υπήρξε κανένα θέμα.

Παίζει η BB να χρέωσε ξεχωριστά για το verification της κάρτας?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ρε παιδιά.

Συνέδεσα μια κάρτα MC με το blackberry για αγορές εφαρμογών, και η 1η που δοκίμασα να πάρω είναι το upgrade του fasttube.

Έβαλα την κάρτα, και όταν έγινε η χρέωση, είδα 2 ξεχωριστές εγγραφές, μία που αντιστοιχεί σε 1,79€ και είναι το κόστος της εφαρμογής(αντιστοιχεί και στο invoice), και μια 2η χρέωση στην BB 1,37€ που δεν έχω ιδέα που αντιστοιχεί!

Μετά έκανα άλλη μια αγορά αξίας 0,89€ και δεν υπήρξε κανένα θέμα.

Παίζει η BB να χρέωσε ξεχωριστά για το verification της κάρτας?

 

Παλιότερα είχα προσπαθήσει να κάνω αγορά εφαρμογής και θυμάμαι, αφού πάτησα το buy, για να συνεχίσει η χρέωση, ότι εμφανίστηκε μήνυμα με μια εταιρεία, που διασφαλίζει τις αγορές των εφαρμογών και για να το κάνει αυτό έχει κάποια επιπλέον χρέωση. Δεν εμφανίστηκε στην περίπτωσή σου;

 

Είχα δοκιμάσει με χρέωση του λογαριασμού κινητής. Δεν ξέρω αν διαφέρει κάτι, λόγω πιστωτικής.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι τέτοιο.

Και το ποσό αυτό δεν αντιστοιχεί σε τίποτα.

Μπορούμε κάπου να δούμε τις paid εφαρμογές μας και τα ποσά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα κάτι τέτοιο.

Και το ποσό αυτό δεν αντιστοιχεί σε τίποτα.

Μπορούμε κάπου να δούμε τις paid εφαρμογές μας και τα ποσά?

 

Θα ξανακάνω αγορά και θα βγάλω screenshot το μήνυμα. Mail επιβεβαίωσης της χρέωσης δε σου ήρθε;

 

Όλες οι εφαρμογές φαίνονται αν πας BlackBerry World -> swipe προς τα δεξιά -> My World -> My Apps & Games -> Installed. Φαντάζομαι εκεί δε θα φαίνονται οι χρεώσεις..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μειλ επιβεβαίωσης μου ήρθε μόνο για την αγορά πού έκανα. Επειδή ακριβώς πριν την αγορά συνεδεσα την κάρτα μάλλον εκεί αναφέρεται η χρέωση. Ορίστε και ss.

 

Στο my world δείχνει μόνο την τρέχουσα τιμή κάθε εφαρμογής

 

https://cloud.mail.ru/public/4rbmtFJE3oy7/IMG_20150904_095351.png

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

Μειλ επιβεβαίωσης μου ήρθε μόνο για την αγορά πού έκανα. Επειδή ακριβώς πριν την αγορά συνεδεσα την κάρτα μάλλον εκεί αναφέρεται η χρέωση. Ορίστε και ss.

 

Στο my world δείχνει μόνο την τρέχουσα τιμή κάθε εφαρμογής

 

https://cloud.mail.ru/public/4rbmtFJE3oy7/IMG_20150904_095351.png

 

http://1drv.ms/1M08UHU

 

Αυτό ακριβώς μου βγάζει, αφού πατήσω buy και πριν επιβεβαιώσω την αγορά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά fyi το ποσό 1,37€ αντιλογίστηκε στην κάρτα, χωρίς να επικοινωνήσω με blackberry

 

https://mega.nz/#!CkIwDSaB!MQ5v1_N9m0I4c7vjNY7HWZ_19lw2Jx09NdsIl49Ld6A

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά.

Μαζί με το Passport, απέκτησα και ενα μικρό 9790, το οποίο φυσικά έχει ΟS 7.1 και θα το χρησιμοποιώ σα δεύτερο.

 

Υπάρχει καποιος τρόπος για να σετάρω

-λογαριασμό email? (ειναι CU, δεν εχω BIS).

-ΒΒΜ?

 

Ευχαριστώ

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα χωρις BIS μπορεις να εχεις email και bbm μονο με wifi.Δυστυχως με internet απο καρτα δεν ανοιγουν το BIS στην ελλαδα.παρε και ενα τηλ στο cc του cu μηπως και εχει αλλαξει κατι.
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα χωρις BIS μπορεις να εχεις email και bbm μονο με wifi.Δυστυχως με internet απο καρτα δεν ανοιγουν το BIS στην ελλαδα.παρε και ενα τηλ στο cc του cu μηπως και εχει αλλαξει κατι.

 

Δυστυχως, με cu και wifi δεν μπορω να τα σετάρω.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το 9720 που έχει ios 7 τί ισχύει; μπορώ να έχω όλες τις λειτουργίες χωρις bis;

 

με το 9720 χρειαζεσαι BIS.παλαιοτερα που ημουν vodafone και ειχα os7 στο εδινε η εταιρια χωρις εξτα χρεωση και μπορουσες να καταναλωσεις τα mb σου κανονικα με το bis.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...