Jump to content

myphone POLL: Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης για εσάς;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;  

1.159 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης smartphone για εσάς;

    • Μικρότερη των 4 ιντσών
      6
    • (4,0-4,2) ίντσες
      18
    • (4,3-4,5) ίντσες
      62
    • (4,6-4,9) ίντσες
      208
    • (5,0-5,2) ίντσες
      451
    • (5,3-5,5) ίντσες
      201
    • (5,6-5,7) ίντσες
      140
    • (5,8-5,99) ίντσες
      30
    • 6 ίντσες ή μεγαλύτερη
      38
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      5


Recommended Posts

Ένας από τους κυριότερους παράγοντες για την αγορά ενός νέου smartphone είναι η οθόνη, ή καλύτερα το μέγεθος της. Τα τελευταία χρόνια, υπάρχει η τάση από τους κατασκευαστές να μεγαλώνουν όλο και περισσότερο το μέγεθος των οθονών, με το αποτέλεσμα να μην είναι τόσο αρεστό σε κάποιους. Είδαμε μέχρι και τη Google φέτος, να κυκλοφορεί Nexus συσκευή με διαγώνιο οθόνης 6 ιντσών αλλά και την Apple να προχωράει σε μια σημαδιακή κίνηση για τα iPhone και να μεγαλώνει σημαντικά την οθόνη των νέων μοντέλων.

 

Μπορεί ο περισσότερος κόσμος να συμβάδισε σιγά σιγά με τις μεγαλύτερες οθόνες και να τις αποδέχτηκε, αλλά υπάρχουν και κάποιοι που επιμένουν πως δε μπορούν να ακολουθήσουν. Κύριος λόγος είναι φυσικά ότι μαζί με τη μεγαλύτερη διαγώνιο οθόνης, μεγαλώνει και η συσκευή σε μέγεθος, πράγμα αρκετά άβολο. Από την άλλη μια μεγάλη οθόνη προσφέρει μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας, διευκολύνοντας σημαντικά ορισμένες εργασίες, αλλά και καλύτερη εμπειρία θέασης multimedia.

 

Και φτάνουμε για άλλη μια Παρασκευή στο ερώτημα του Poll μας. Ποιο είναι το κατάλληλο μέγεθος οθόνης για εσάς; Πιστεύετε ότι μπορείτε να συμβαδίσετε με τις μεγάλες σε μέγεθος οθόνες ή προτιμάτε τις μικρότερες;

 

Περιμένουμε τις απαντήσεις σας στο Poll αλλά και τα σχόλιά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 199
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από 5.5" με 6" για εμένα για να μην μου βγαίνουν τα μάτια. Το ποιο ιδανικά για μέγεθος και φορητότητα είναι το 5.5.

 

Ποιο ιδανικό για να μπαίνει άνετα σε τσέπη είναι από 4.5" - 5".

 

Σύντομα έτσι και αλλιώς σε λίγα χρόνια από τώρα θα έχουν οι foldable οθόνες που θα έχεις ένα κινητό με 4,5" όπου θα ξεδιπλώνει και θα γίνεται 9".... αυτά θα είναι γούστα .... :)

 

Αλήθεια το Poll γιατί δεν λειτουργεί και δεν μπορούμε να ψηφίσουμε ;

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

5"-6" πιστεύω είναι το ιδανικό μέγεθος...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ιδανικό για να μπαίνει άνετα σε τσέπη είναι από 4.5" - 5".

έτσι! άντε και λίγο ακόμα στην διάσταση του S5, από κει και πέρα φορητότητα τέλος!

Edited by shadgr

Xiaomi Mi Max :)

 

Δοκιμάστε το miui 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Για καθημερινή χρήση ,το βάζεις στη τσέπη και φεύγεις, πιστεύω είναι 4.7 ίντσες ιδανική επιλογή.. Άντε 5 ίντσες με καλές διαστάσεις.. Άπο εκεί και πέρα άμα κάποιος κουβαλάει τσαντάκι μαζί του, δεν πιστεύω να έχει περιορισμό στις ίντσες..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

μέχρι 5"

από κει και πέρα,τάμπλετ (έπιασα το ιφον 6 πλας και τρόμαξα,το άφησα κατευθείαν)

KT23
Link to comment
Share on other sites

Οι τελευταίες μου συσκευές ήταν note 2 5.5" και τώρα s4 mini 4.3". Θα έλεγα ότι μάλλον 4.7-5" πλέον τουλάχιστον σε android. Εκεί λογικά μπορούν να πετύχουν και καλή αυτονομία και καλή φορητότητα με μικρά bezels
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μέγεθος του LG G2 είναι ιδανικό, 5.2 οθόνη αλλά μικρότερο σε μέγεθος από το S5 συνολικά.
There is no spoon...
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ανάμεσα στις 4,7" και 5,2" είναι οι ιδανικές.

Μετά η φορητότητα δυσκολεύει κάπως

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το μέγεθος του LG G2 είναι ιδανικό, 5.2 οθόνη αλλά μικρότερο σε μέγεθος από το S5 συνολικά.

 

η αλήθεια οτι οι διαστάσεις του G2 σε αναλογία με την οθόνη είναι για σεμινάριο...!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

4,7-5,1 για να εχεις ευκολη φορητοτητα. οντως το G2 ειχε ιδανικο μεγεθος με μεγαλη οθονη. Edited by gsa1967
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ μονίμως bluetooth και δεν χρειάζεται να βάλω το τηλέφωνο στο αυτί, επιλέγω τις 5,5'
Link to comment
Share on other sites

Είχε ανοίξει ξανά τέτοιο θέμα ή είναι ιδέα μου; Όπως και να΄χει η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να υπάρχει ένα όριο στο μέγεθος της οθόνης για να λέγεται κινητό τηλέφωνο. Παίζει ρόλο και το μέγεθος του bezel βέβαια. Εγώ λέω ότι γύρω στις 4,5 ίντσες είναι ιδανικό μέγεθος για μια συσκευή που την κουβαλάς όλη μέρα μαζί σου η οποία πρέπει να χωράει και στην τσέπη. Άντε 5 ίντσες το πολύ αν έχει μικρό bezel...μέχρι εκεί!
Link to comment
Share on other sites

Από 5'5 - 6 ίντσες.Πραγματική απόλαυση.Αυτό που έχω τώρα και είναι 5 ιντσών μου φαίνεται σπιρτόκουτο.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τους προηγουμενους, εχω το g2 και ειναι το μαξιμουμ πιστεω για φορητοτητα, για το νοτε4 που εχω δε μπορω να πω το ιδιο
Link to comment
Share on other sites

4αρα.

Αλλα βλεπω οτι ειστε ολοι 'παντοφλακηδες', οποτε γι'αυτο μας εχουν φλομωσει οι εταιριες με παντοφλες.

 

Ξαναγυρισαμε σε εποχες οπως πριν 20 χρονια, που εβγαζες το κινητο απο το...σακιδιο, και σου φωναζαν οι αλλοι: 'που πας ρε μεγάλε με τον ασύρματο;'

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοείδα από κοντά κινητό με 5' άρα οθόνη το θεώρησα υπερβολικό. Τώρα μετά από ένα χρόνο συμβίωσης με το δικό μου 5ιντσο θα το ήθελα και 5,5 και προς τα εκεί θα είναι η επόμενη αγορά μου...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

με τις δυνατότητες που έχουν πλέον τα κινητά και αν δεν το θέλεις μόνο για κλήσεις πιστεύω 5,5 ως 6 ίντσες.

Αλλιώς και με 4,5 βολεύεσαι...:)

sony xperia S... Z... Ζ1... Z2... LG G3... Z3... Z5 Premium... X Performance ...Xperia XZ για λίγο S8 ...xperia XZ1 ...mate 10 pro ...xperia XZ2 ...xiaomi mi 8 and now ...xiaomi mi 9

pEtEr

Link to comment
Share on other sites

Από 5 και άνω... Αλλά πάντα σε συνάρτηση με το συνολικό μέγεθος (bezels και πάχος) και το πόσο καλά «κάθεται» στο χέρι :)
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

4,7244" νομίζω είναι καλά :p. Περίπου όσο είναι το iphone 6, αλλά με οθόνη που να φτάνει εντελώς μέχρι την άκρη.
Link to comment
Share on other sites

Ειχα κινητα με 5" και δοκιμασα να παω στις 5,5, νομιζω οτι εκει ηταν το οριο μου, δεν το συζητω για μεγαλυτερο, (εκτος και αν σκεφτω το Ascend Mate 7 που εχει πολυ μικρα μπεζελ).

τωρα ειμαι στις 5,2" (LG G2) που ειναι μικροτερο ακομα και απο 5ιντσα, αρα ειναι ιδανικο.

κατι παρομοιο βιωσα με το Atrix 4G που οταν το πηρα ειχε 4αρα οθονη (μεγαλη για την εποχη του) αλλα ηταν μικροτερο απο το Iphone 4/4s παρολο που εκεινα ειχαν 3,5" ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...