Jump to content

Turbo-X Tablets (by Πλαίσιο)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 828
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και εγω εχω το spice iv και εχει κολησει στην αρχικη οθονη που βγαζει την λεξη android και επειδη βλεπω πολους οτι το εχουν παθει αρα ειναι γενικο το κακο, μια απο αυτεσ τις μερες θα τους το παω κ γω να τους το κοτσαρω στην μουρη. Οι προλαλησαντες με το ιδιο προβλημα που το πηγαν πλαισιο ας μας πουν τι τους ειπαν απο πλαισιο. Πληροφοριακα το spice iv επειδη βλεπω ρωτατε μερικοι ειναι ρουταρισμενο απο το πλαισιο εξ αρχης

 

Εχω το spice iv κανα πενταμηνο-εξαμηνο περιπου και ευτυχως δε μου εχει παρουσιασει κατι τετοιο.Αν το πατε στο service πειτε και εδω παρακαλω τι σας ειπαν για να ξερουμε και αυτοι που το εχουμε αν παθει κατι τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

αν το ταμπλετ ειναι ρουταρισμενο απο πλαισιο τοτε μπορουμε να εγκαταστησουμε το μαμα play store,ετσι?αρα θα παιρνουν οι εφαρμογες τις ενημερωσεις τους?επισης αν πχ βγαλει μετα την jb την επομενη ενα ρουταρισμενο ταμπλετ του πλαισιου θα την παρει (αν μπορει βαση specs βεβαια) αυτοματα πχ ota η θα πρεπει να παει πλαισιο?
Link to comment
Share on other sites

Εχω το spice iv κανα πενταμηνο-εξαμηνο περιπου και ευτυχως δε μου εχει παρουσιασει κατι τετοιο.Αν το πατε στο service πειτε και εδω παρακαλω τι σας ειπαν για να ξερουμε και αυτοι που το εχουμε αν παθει κατι τι παιζει.

 

Από προστατευτικό οθόνης τι έχεις κάνει; Το έχεις γυμνό ή βρήκες κάτι στις διαστάσεις του;

Link to comment
Share on other sites

Γυμνό το έχω φίλε μου αν και το χρησιμοποιώ καθημερινά αρκετά. Θα ηθελα να του βαλω ενα screen protector αλλά δεν ασχολήθηκα τελικά..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανείς πως να κάνω reset στο tablet turbo-x Spice IV 8''?

Επειδή το ανοίγω και κολλάει στο λογότυπο android. Θέλω να κάνει επανεκκίνηση και δε με πειράζει να τα διαγράψει όλα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέρει κανείς πως να κάνω reset στο tablet turbo-x Spice IV 8''?

Επειδή το ανοίγω και κολλάει στο λογότυπο android. Θέλω να κάνει επανεκκίνηση και δε με πειράζει να τα διαγράψει όλα.

Ευχαριστώ.

 

Αναφέρθηκαν πολλά παρόμοια περιστατικά και από άλλα μέλη αλλά πέρα από τη λύση του Service του Πλαισίου δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Μπορεί να γίνει reset από το Recovery αλλά δεν ξέρω πως μπορείς να μπεις σε αυτό. Στα κινητά γίνεται συνήθως με συνδυασμό πατημένων κουμπιών (Power+Volume Up ή Volume Down) αλλά σ' αυτό το tablet δε ξέρω. Και γω αυτό το tablet έχω αλλά ακόμα δε μου χει κάνει κάνα κόλπο και τη τρέμω τη μέρα που θα κολλήσω στο λογότυπο...

Link to comment
Share on other sites

Μου ειχε τυχει κολλημα με το spice III μια δυο φορες. Ευτυχως ξεκολλησε μονο του μετα απο μερικη ωρα. Βεβαια μου χε τυχει να μην ανοιγει και καθολου
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να βαλει το google play κ δε τα χει καταφερει στειλτε πμ να σας πω τι εκανα εγω κ το βαλα απο την πρωτη μερα που το αγορασα
Link to comment
Share on other sites

οποιος θελει να βαλει το google play κ δε τα χει καταφερει στειλτε πμ να σας πω τι εκανα εγω κ το βαλα απο την πρωτη μερα που το αγορασα

 

Για πες ρε φιλε, γιατι μου το φεραν δωρο και εχω απογοητευτει...

Θελω να βγαλω και το πλαισιο μαρκετ και δεν μπορω,

ο οδηγος για root που ειναι στην 3τη σελιδα λειτουργει και σε breeze II το χει δοκιμασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Για πες ρε φιλε, γιατι μου το φεραν δωρο και εχω απογοητευτει...

Θελω να βγαλω και το πλαισιο μαρκετ και δεν μπορω,

ο οδηγος για root που ειναι στην 3τη σελιδα λειτουργει και σε breeze II το χει δοκιμασει κανεις?

 

Να 'ταν και κάνα μεγάλο thread να πω ντάξει είναι κουραστικό να κάτσεις να ψάξεις όλα τα Post. Αλλά είναι ένα thread με μόλις 13 σελίδες και στην προηγούμενη ακριβώς σελίδα από αυτήν υπάρχει αναλυτική λύση γι αυτά που ζητάς! Ας ψάχνουμε και λίγο πριν ρωτήσουμε γιατί επειδή ακριβώς τα θέλουμε όλα μασημένη τροφή έτσι καταλήγουν τα threads με δεκάδες σελίδες τις οποίες κανείς δεν ψάχνει, πράγμα που οδηγεί σε ακόμα περισσότερα και ακόμα περισσότερα Posts...

Link to comment
Share on other sites

Να 'ταν και κάνα μεγάλο thread να πω ντάξει είναι κουραστικό να κάτσεις να ψάξεις όλα τα Post. Αλλά είναι ένα thread με μόλις 13 σελίδες και στην προηγούμενη ακριβώς σελίδα από αυτήν υπάρχει αναλυτική λύση γι αυτά που ζητάς! Ας ψάχνουμε και λίγο πριν ρωτήσουμε γιατί επειδή ακριβώς τα θέλουμε όλα μασημένη τροφή έτσι καταλήγουν τα threads με δεκάδες σελίδες τις οποίες κανείς δεν ψάχνει, πράγμα που οδηγεί σε ακόμα περισσότερα και ακόμα περισσότερα Posts...

 

Αν δεν ειχα διαβαδει ολο το thread θα γνωριζα οτι υπαρχει οδηγος στην 3τη σελιδα?

Οχι βεβαια αλλα εχω μαντικες ικανοτητες μου το ειπε η μαγικη σφαιρα!!!

Επισης στην προηγουμενη σελιδα δεν αναφερεται κατι σε breezeII...

 

Πριν αρχισεις να κραζεις διαβασε καλα τι ρωταω στο post και αν βαριεσαι τοσο πολυ να εξηγησεις η βαλε το post που εχει τον οδηγο πως γινεται το root σε breezeII η μην απαντας καθολου...

 

Και εσυ ρωτας οδηγο για root στο spice που την ιδια στιγμη βρισκεται στην 3τη σελιδα αλλα δεν ειδα κανενα να σε κραζει, αρα εσυ εισαι ο εξυπνος εεε???

 

Με την λογικη σου πριν υπηρχε ενα αχρηστο post, τωρα υπαρχουν τρια...

 

Καλη συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειχα διαβαδει ολο το thread θα γνωριζα οτι υπαρχει οδηγος στην 3τη σελιδα?

Οχι βεβαια αλλα εχω μαντικες ικανοτητες μου το ειπε η μαγικη σφαιρα!!!

Επισης στην προηγουμενη σελιδα δεν αναφερεται κατι σε breezeII...

 

Πριν αρχισεις να κραζεις διαβασε καλα τι ρωταω στο post και αν βαριεσαι τοσο πολυ να εξηγησεις η βαλε το post που εχει τον οδηγο πως γινεται το root σε breezeII η μην απαντας καθολου...

 

Και εσυ ρωτας οδηγο για root στο spice που την ιδια στιγμη βρισκεται στην 3τη σελιδα αλλα δεν ειδα κανενα να σε κραζει, αρα εσυ εισαι ο εξυπνος εεε???

 

Με την λογικη σου πριν υπηρχε ενα αχρηστο post, τωρα υπαρχουν τρια...

 

Καλη συνεχεια!!!

 

Εγώ απλώς μια παρατήρηση έκανα χωρίς ειρωνείες και λυρικότητες. Δεν είχα διάθεση να σε "μαλώσω" για κάτι οπότε μην αντιδράς έτσι. Επίσης εγώ όταν ρώτησα για root ρώτησα για Spice IV ενώ στην 3η σελίδα υπάρχει οδηγός για Spice II. Anyway, ελπίζω να λυθούν τα προβλήματά σου και να κάνεις και root και ότι άλλο επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.εχω ένα turbo x spice III ρουταρισμενο χάρη στα παιδιά του φόρουμ αλλα εχω ένα προβληματακι που δεν ξέρω αν οφείλεται στο ρουτινγκ αλλα θα ήθελα να το μοιραστώ μαζι σας για να με βοηθήσετε αν μπορείτε.

Εκεί που είμαι συνδεδεμένος στο Ίντερνετ με καλό σχετικά σήμα μέσω δικού μου wifi ξαφνικά κόβεται η σύνδεση και δεν εχω καθόλου σήμα παρά μόνο αν το πάω στο ένα μετρο απο το ρουτερ μου.

Γενικά πρέπει να είμαι πολύ κοντά στο ρουτερ αλλιώς δεν εχω καθόλου σήμα.Το εχω δοκιμασει και με ενα αλλο ταμπλετ τησ Samsung το σημα κοβοταν αλλα και στο μπαλκονι ειχα καλο σημα ενω με το turbox επρεπε να πω διπλα στο ρουτερακι(Thomson).

Μηπως πρέπει να το πάω στο πλαίσιο για αναβάθμιση της έκδοσης της κάρτας δικτύου;Πως όμως να το πάω δεν πρέπει να χαλασω το ρουταρισμα που έφτασα αίμα να το κάνω;Εκτός αν υπάρχει τρόπος να το χαλασω χωρίς να χάσω δεδομένα και saves παιχνιδιών γιατί ποιος ακούει την κόρη μου.

Σας παρακαλω οποίος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει γιατί μου έρχεται να το σπασω.

Τελικά δεν ξέρω αν έκανα καλά που είχα δώσει 200€ και δεν έδωσα αλλα 150 να πάρω το mini-iPad.ας όψεται όμως η αφραγκια που είχα τότε.

 

Σας ευχαριστω που διαβάσατε το μήνυμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.εχω ένα turbo x spice III ρουταρισμενο χάρη στα παιδιά του φόρουμ αλλα εχω ένα προβληματακι που δεν ξέρω αν οφείλεται στο ρουτινγκ αλλα θα ήθελα να το μοιραστώ μαζι σας για να με βοηθήσετε αν μπορείτε.

Εκεί που είμαι συνδεδεμένος στο Ίντερνετ με καλό σχετικά σήμα μέσω δικού μου wifi ξαφνικά κόβεται η σύνδεση και δεν εχω καθόλου σήμα παρά μόνο αν το πάω στο ένα μετρο απο το ρουτερ μου.

Γενικά πρέπει να είμαι πολύ κοντά στο ρουτερ αλλιώς δεν εχω καθόλου σήμα.Το εχω δοκιμασει και με ενα αλλο ταμπλετ τησ Samsung το σημα κοβοταν αλλα και στο μπαλκονι ειχα καλο σημα ενω με το turbox επρεπε να πω διπλα στο ρουτερακι(Thomson).

Μηπως πρέπει να το πάω στο πλαίσιο για αναβάθμιση της έκδοσης της κάρτας δικτύου;Πως όμως να το πάω δεν πρέπει να χαλασω το ρουταρισμα που έφτασα αίμα να το κάνω;Εκτός αν υπάρχει τρόπος να το χαλασω χωρίς να χάσω δεδομένα και saves παιχνιδιών γιατί ποιος ακούει την κόρη μου.

Σας παρακαλω οποίος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει γιατί μου έρχεται να το σπασω.

Τελικά δεν ξέρω αν έκανα καλά που είχα δώσει 200€ και δεν έδωσα αλλα 150 να πάρω το mini-iPad.ας όψεται όμως η αφραγκια που είχα τότε.

 

Σας ευχαριστω που διαβάσατε το μήνυμα μου.

 

άλλαξε τις ρυθμίσεις στο ρουτερ σου , βάλ'το να εκπέμπει στο high και δοκίμασε και άλλα κανάλια γιατί συνήθως γίνεται χαμός σε ένα ή δυο απο αυτά και για αυτό μπορεί να έχεις τέτοια προβλήματα (αν δεν κάνω λάθος στο 6 είναι τα περισσότερα ρούτερ απότε δοκίμασε κάποια άλλα )

Link to comment
Share on other sites

Σ´ευχαριστω για την γρηγορη απάντηση σου.Αυτη τη στιγμή είμαι εκτός σπιτιού αλλα θα το δοκιμάσω οταν γυρίσω.

Δηλαδη πιστεύεις πως ειναι πρόβλημα της σύνδεσης μου και όχι του ταμπλετ ή του ρουτινγκ του;

Link to comment
Share on other sites

Σ´ευχαριστω για την γρηγορη απάντηση σου.Αυτη τη στιγμή είμαι εκτός σπιτιού αλλα θα το δοκιμάσω οταν γυρίσω.

Δηλαδη πιστεύεις πως ειναι πρόβλημα της σύνδεσης μου και όχι του ταμπλετ ή του ρουτινγκ του;

 

λόγο του ρουτ δεν είναι σίγουρα , μπορεί να είναι και τάμπλετ απλά πριν το στείλεις πίσω δοκίμασε και το ρούτερ γιατί μου έχει τύχει να κάνει το λαπτοπ μου το ίδιο πράγμα , τσέκαρέ το όμως και με άλλο ρουτερ αν κάνει τα ίδια , τότε φταίει το ταμπλετ

Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος έχει αυτό το τάμπλετ(Turbo-X Tablet Hive III):

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/tablets/tablet/Turbo-X-Tablet-Hive-III-10-1-G19-16GB-WITH-BLUETOOTH.htm

 

Μπορεί να βάλει google play?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα άλλαξα καναλι και ομολογουμένως εχω μεγάλη διαφορα στο wifi μου.Δεν βρήκα την επιλογή high που μου εγραψες για να το βάλω και αυτό.Αν γνωρίζεις σε Thomson 585 v7 που ειναι αυτή η επιλογή να την αλλάξω θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.Σε ευχαριστω πάντως παρά πολύ για την σημαντικότατη βοήθεια που μου έδωσες.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα παίδες. Μετά από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να βάλω το play store σε tablet turbo x breeze 2 . οποίος θέλει το κατεβάζει και το κάνει εγκατάσταση από εδώ και λειτουργεί κανονικά. http://hellasandroid.blogspot.gr/2013/03/googleplay-turbo-x-breeze-2.html?m=1
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, υπάρχει κανείς με Turbo-X Spice IV να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα?

 

1. Στο δικό μου, δεν μπορεί να δεχτεί αρχεία μέσω bluetooth. Το bluetooth δουλεύει κανονικά, ανιχνεύει και κάνει ζεύγη με τις συσκευές κανονικά, μπορεί ακόμα και να στείλει αρχεία κανονικά αλλά δεν λαμβάνει. Όταν προσπαθώ να στείλω κάτι από το κινητό μου ας πούμε (Samsung Galaxy SII) δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα λήψης στο tablet και γενικά δεν κάνει τίποτα.

2. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένας τρόπος να συνδέσεις το κινητό με το tablet και να το χρησιμοποιήσεις ως modem όπως γίνεται πχ στα laptop?

3. Στις ρυθμίσεις, η επιλογή Ethernet τι ακριβώς κάνει και που χρησιμεύει? Είναι απλώς κάτι που δεν ισχύει για τις συσκευές μας και απλώς έχει ξεμείνει από την αρχική έκδοση Android?

 

Αυτά!! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, υπάρχει κανείς με Turbo-X Spice IV να μου απαντήσει στα εξής ερωτήματα?

 

1. Στο δικό μου, δεν μπορεί να δεχτεί αρχεία μέσω bluetooth. Το bluetooth δουλεύει κανονικά, ανιχνεύει και κάνει ζεύγη με τις συσκευές κανονικά, μπορεί ακόμα και να στείλει αρχεία κανονικά αλλά δεν λαμβάνει. Όταν προσπαθώ να στείλω κάτι από το κινητό μου ας πούμε (Samsung Galaxy SII) δεν εμφανίζει κανένα μήνυμα λήψης στο tablet και γενικά δεν κάνει τίποτα.

2. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κανένας τρόπος να συνδέσεις το κινητό με το tablet και να το χρησιμοποιήσεις ως modem όπως γίνεται πχ στα laptop?

3. Στις ρυθμίσεις, η επιλογή Ethernet τι ακριβώς κάνει και που χρησιμεύει? Είναι απλώς κάτι που δεν ισχύει για τις συσκευές μας και απλώς έχει ξεμείνει από την αρχική έκδοση Android?

 

Αυτά!! Ευχαριστώ!

Γεια σου φίλε,

Το έχω και εγώ το tablet (δεν ξέρω να σου απαντήσω σε όλα, θα σου πω αυτά που ξέρω)

1. Το είχα και εγώ αυτό το θεματάκι, εμένα ήταν και χειρότερα δεν μπορούσα καν να κάνω ζεύγη... Το δοκίμασα με 3-4 συσκευές( android smartphone, android tablet, ipad ακόμα και με κινητό παλιότερης τεχνολογίας). Αυτό που παρατήρησα ήταν πως για κάποιο λόγο δεν αναγνωριζόταν η συσκευή, αλλά δούλεψε με το παλιότερο κινητό:lol:

Του έκανα restart έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις του bluetooth και δούλεψε:lol:

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά δοκίμασέ το...

2. Εννοείς κάτι σαν την λειτουργία tethering;; Αν εννοείς αυτό ναι γίνεται...Ρυθμίσεις ->(Κατηγορία) Ασύρματο και Δίκτυα->Περισσότερα->Φορητό Σημείο Πρόσβασης και τικάρεις το κουτάκι...

Αυτό πρακτικά σου επιτρέπει (αν είσαι συνδεδεμένος με wifi από το tablet) να "δώσεις" internet σε κάποια άλλη συσκευή. Η 2η επιλογή σου επιτρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις της σύνδεσης (όπως π.χ. το WPA...). Όταν λοιπόν ανοίξεις το wifi της άλλης συσκευής θα δεις ένα δίκτυο( με όνομα αυτό που είχε στις ρυθμίσεις που σου είπα παραπάνω) και μπορείς κανονικά να συνδεθείς (σαν hotspot)

3.Αυτό δεν το ξέρω...Απλά από τις ρυθμίσεις που είδα για το Ethernet φαντάζομαι ότι ίσως μπορείς με κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο(δεν ξέρω αν υπάρχει και πως λέγεται) να συνδέσεις το tablet με το router ενσύρματα...

 

Ελπίζω να βοήθησα

Samsung GT-I9000 Galaxy S

Jellybean 4.1.2 with Semaphore JB 2.6.5s

Slimbean version 3.1.0

~~ΓΙΩΡΓΟΣ~~

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για όσους έχουν Turbo-X Spice IV.

Χωρίς να έχω κάνει καμία διαδικασία Root έκανα τα εξής:

1. Κατέβασα το Market και το GMail από εδώ http://www.mediafire.com/?cj4yi2o9392522i

2. Εγκατέστησα πρώτα το GMail και στη συνέχεια το Market (τα υπόλοιπα αρχεία που είναι στο zip δε μας ενδιαφέρουν) χωρίς να τα ανοίξω.

3. Έκανα Reboot και στη συνέχεια άνοιξα το GMail, συνδέθηκα στο λογαριασμό μου και μετά άνοιξα το Market το οποίο δούλευε κανονικά.

4. Κατέβασα τον Apex Launcher ο οποίος στο συρτάρι εφαρμογών εμφανίζει όλες τις εφαρμογές που έχει το tablet σε αντίθεση με τον μανίσιο launcher. Όλως παραδόξως εμφανίστηκε και η εφαρμογή Superuser. Την άνοιξα και επέλεξα την αυτόματη αποδοχή δικαιωμάτων superuser για όσες εφαρμογές το ζητήσουν.

5. Κατέβασα τον ES File Expert και δοκίμασα να απεγκαταστήσω εφαρμογές του συστήματος και να εγκαταστήσω καινούριες που δεν άφηνε πριν. Όλα δούλεψαν ρολόι.

 

PS. Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά το superuser ήταν ήδη μέσα στο tablet και όπως φαίνεται ήταν ήδη ρουταρισμένο. Αν έχει κι άλλος πρόβλημα με το ρουτάρισμα στο συγκεκριμένο tablet ας κάνει τα παραπάνω για να δούμε αν ήταν περίπτωση το δικό μου ή όχι. Ξαναλέω ότι δεν έκανα καμία προσπάθεια για root με κανένα τρόπο. Το tablet το πήρα χθες ολοκαίνουριο και δεν το συνέδεσα καν στο PC, απλώς προσπαθούσα να βάλω για αρχή το Google Market. Όλα τα υπόλοιπα μου βγήκαν τυχαία.

 

Χθες αγόρασα ένα Spice IV 8". Το πρώτο πράγμα που έκανα μετά την αρχική φόρτιση ήταν να ακολουθήσω τις πιο πάνω οδηγίες σου. Μου δούλεψε εκτός από ένα μικρό πρόβλημα(παρακάτω). Τώρα έχω Gmail, Market, Apex Launcher *και* εικονίδιο Superuser! Το οποίο άνοιξα και έδωσα να παίρνουν αυτόματα δικαιώματα οι εφαρμογές. Αυτό σημαίνει ότι είμαι rooted;

 

Το πρόβλημα: Στο market δεν βλέπω όλες τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει με το Google λογαριασμό μου. Ανάμεσα σ' αυτές που δεν βλέπω και κάποιες για τις οποίες έχω πληρώσει. Και τις οποίες, πριν 2 μέρες που ξανάστησα από την αρχή ένα Galaxy S II, τις είδα κανονικά διαθέσιμες.

Edited by nkostaki
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε,

Το έχω και εγώ το tablet (δεν ξέρω να σου απαντήσω σε όλα, θα σου πω αυτά που ξέρω)

1. Το είχα και εγώ αυτό το θεματάκι, εμένα ήταν και χειρότερα δεν μπορούσα καν να κάνω ζεύγη... Το δοκίμασα με 3-4 συσκευές( android smartphone, android tablet, ipad ακόμα και με κινητό παλιότερης τεχνολογίας). Αυτό που παρατήρησα ήταν πως για κάποιο λόγο δεν αναγνωριζόταν η συσκευή, αλλά δούλεψε με το παλιότερο κινητό:lol:

Του έκανα restart έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις του bluetooth και δούλεψε:lol:

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αλλά δοκίμασέ το...

2. Εννοείς κάτι σαν την λειτουργία tethering;; Αν εννοείς αυτό ναι γίνεται...Ρυθμίσεις ->(Κατηγορία) Ασύρματο και Δίκτυα->Περισσότερα->Φορητό Σημείο Πρόσβασης και τικάρεις το κουτάκι...

Αυτό πρακτικά σου επιτρέπει (αν είσαι συνδεδεμένος με wifi από το tablet) να "δώσεις" internet σε κάποια άλλη συσκευή. Η 2η επιλογή σου επιτρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις της σύνδεσης (όπως π.χ. το WPA...). Όταν λοιπόν ανοίξεις το wifi της άλλης συσκευής θα δεις ένα δίκτυο( με όνομα αυτό που είχε στις ρυθμίσεις που σου είπα παραπάνω) και μπορείς κανονικά να συνδεθείς (σαν hotspot)

3.Αυτό δεν το ξέρω...Απλά από τις ρυθμίσεις που είδα για το Ethernet φαντάζομαι ότι ίσως μπορείς με κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο(δεν ξέρω αν υπάρχει και πως λέγεται) να συνδέσεις το tablet με το router ενσύρματα...

 

Ελπίζω να βοήθησα

 

1. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να το κάνεις restart με το bluetooth αναμμένο για να παίξει? Όταν λες έπαιξες με τις ρυθμίσεις τι ακριβώς εννοείς?

 

2. Βασικά αυτό που εννοώ είναι να πάρει το tablet ιντερνετ από το κινητό μέσω usb χρησιμοποιώντας το 3G του κινητού. Δεν εμπλέκεται καθόλου το Wi-Fi σ' αυτό που λέω δηλαδή.

 

3. Καλά όχι ότι με νοιάζει και μένα αλλά έτσι κουβέντα να γίνεται! :)

 

Χθες αγόρασα ένα Spice IV 8". Το πρώτο πράγμα που έκανα μετά την αρχική φόρτιση ήταν να ακολουθήσω τις πιο πάνω οδηγίες σου. Μου δούλεψε εκτός από ένα μικρό πρόβλημα(παρακάτω). Τώρα έχω Gmail, Market, Apex Launcher *και* εικονίδιο Superuser! Το οποίο άνοιξα και έδωσα να παίρνουν αυτόματα δικαιώματα οι εφαρμογές. Αυτό σημαίνει ότι είμαι rooted;

 

Το πρόβλημα: Στο market δεν βλέπω όλες τις εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει με το Google λογαριασμό μου. Ανάμεσα σ' αυτές που δεν βλέπω και κάποιες για τις οποίες έχω πληρώσει. Και τις οποίες, πριν 2 μέρες που ξανάστησα από την αρχή ένα Galaxy S II, τις είδα κανονικά διαθέσιμες.

 

Γεια σου φίλε.

 

Rooted ήσουν έτσι κι αλλιώς. Την κάνουν root από το Πλαίσιο τη συσκευή απ' ότι φαίνεται για να βάλουν κάποιες δικές τους εφαρμογές. Απλώς με τον προεγκατεστημένο launcher δεν μπορείς να το καταλάβεις. Τώρα για το market που λες, Αυτές που δε βλέπεις τις έκανες εγκατάσταση από στο tablet μέσω του Google Play ή τις είχες βάλει στο τηλέφωνο σου? Αν τις είχες βάλει αλλού τότε λογικό να μην στις δείχνει αφού η κάθε συσκευή δείχνει τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί σε αυτή τη συσκευή συγκεκριμένα και όχι όλες τις εφαρμογές που έχουν εγκατασταθεί με το mail του λογαριασμού. Πάντως για αυτές που έχεις πληρώσει μην σε αγχώνει διότι η πληρωμή έγινε από το mail σου οπότε αν πας να τις εγκαταστήσεις και στο tablet δεν θα σου ζητήσει χρήματα.

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...