Jump to content

Αγορά Σπιτιού


evvi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας μια μικρη ερωτησουλα για ενα πολυ μεγαλο και σοβαρο θεμα

 

ψαχνω σπιτι για αγορα στην θεσσαλονικη αλλα δεν μπορω να βρω ενα τροπο στις αγγελιες ειναι μεσιτες στο ιντερνετ το ιδιο πως μπορω να τους αποφυγω? ή δεν το γλυτωνω?

 

σορυ αν υπαρχει παραμοιο θεμα αλλα δεν βρηκα

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπορεις να ψαξεις σε σαιτ στο ιντερνετ οπως αυτο της χρυσης ευκαιριας,του αγγελιοχωρου και αλλα.οι περισσοτερες ωστοσο ειναι καταχωρημενες απο μεσιτικα γραφεια.

αποψη μου ειναι(επειδη προσφατα εκανα αγορα σπιτιου) να συνεργαστεις με ενα μεσιτη.βοηθουν αρκετα(τοσο στον εντοπισμο του οικηματος) οσο και στα διαδικαστικα.

η πληρωμη τους ειναι το 2% της αξιας του ακινητου απο σενα και αλλο τοσο απο τον πωλητη...

για κατι αλλα θεματακια εχεις πμ :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ψαξεις σε σαιτ στο ιντερνετ οπως αυτο της χρυσης ευκαιριας,του αγγελιοχωρου και αλλα.οι περισσοτερες ωστοσο ειναι καταχωρημενες απο μεσιτικα γραφεια.

αποψη μου ειναι(επειδη προσφατα εκανα αγορα σπιτιου) να συνεργαστεις με ενα μεσιτη.βοηθουν αρκετα(τοσο στον εντοπισμο του οικηματος) οσο και στα διαδικαστικα.

η πληρωμη τους ειναι το 2% της αξιας του ακινητου απο σενα και αλλο τοσο απο τον πωλητη...

για κατι αλλα θεματακια εχεις πμ :)

 

δεν ξερω γιατι αλλα ο μεσιτης μου φαινεται σαν λυση μονο αν δεν ειχα χρονο να ψαξω και βιαζομουνα αλλιως το θεωρω πεταμενα λεφτα σορυ και για την εκφραση δεν θελω να προσβαλω την δουλεια κανενος

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

οχι οχι,δεν με προσβαλεις(σαμπως μεσιτης ειμαι; )..κι εγω μεχρι προσφατα τα ιδια πιστευα..αλλα δυσκολα θα βρεις αμεσα απο ιδιωτη σπιτι προς αγορα.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δες τη Χρυσή Ευκαιρία, την Καθημερινή (από το kathimerini.gr ή αγοράζοντας την Κυριακάτικη) και τοπικές εφημερίδες της Θεσ/νίκης.

Εναλλακτικά, πηγαίντε σε μεσίτη και όταν βρείτε το σπίτι που θέλετε, κάποια άλλη στιγμή μπορείτε να ρωτήσετε τους γείτονες για τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Αν και αυτό είναι κάπως ρίξιμο για τη δουλειά του μεσίτη μιας και αυτός σας το έδειξε.

Link to comment
Share on other sites

Δες τη Χρυσή Ευκαιρία, την Καθημερινή (από το kathimerini.gr ή αγοράζοντας την Κυριακάτικη) και τοπικές εφημερίδες της Θεσ/νίκης.

Εναλλακτικά, πηγαίντε σε μεσίτη και όταν βρείτε το σπίτι που θέλετε, κάποια άλλη στιγμή μπορείτε να ρωτήσετε τους γείτονες για τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Αν και αυτό είναι κάπως ρίξιμο για τη δουλειά του μεσίτη μιας και αυτός σας το έδειξε.

 

δεν ειναι μονο αυτο γιατι οταν σου δειχνει ο μεσιτης το σπιτι υπογραφεις οτι αν αγορασεις το συγκεκριμενο σπιτι πρεπει να το αγορασεις απο αυτον αλλιως πας στα δικαστηρια

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, πηγαίντε σε μεσίτη και όταν βρείτε το σπίτι που θέλετε, κάποια άλλη στιγμή μπορείτε να ρωτήσετε τους γείτονες για τα στοιχεία του ιδιοκτήτη. Αν και αυτό είναι κάπως ρίξιμο για τη δουλειά του μεσίτη μιας και αυτός σας το έδειξε.

 

δεν ειναι μονο αυτο γιατι οταν σου δειχνει ο μεσιτης το σπιτι υπογραφεις οτι αν αγορασεις το συγκεκριμενο σπιτι πρεπει να το αγορασεις απο αυτον αλλιως πας στα δικαστηρια
δεν υπογραφεις αυτο ακριβως..υπογραφεις πως σε περιπτωση που αγορασεις το σπιτι αυτο (απο οπουδηποτε)δινεις κι εσυ το 2% στον μεσιτη που ειναι η νομιμη αμοιβη του. τα ιδια και για τον ιδιοκτητη...αυτος υπογραφει πως ακομα και αν το πουλησει ο ιδιοκτητης σε ατομο που του υπεδειξε ο μεσιτης,παλι καταβαλει εκεινος το 2% που δικαιουται ο μεσιτης.

με λιγα λογια και να βρεις τον ιδιοκτητη,δεν προκειται να συμφωνησει.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Για καινουργιο ή παλιο ???

Εγω θα σου ελεγα να παρεις τους δρομους και να βρεις αυτο που θελεις μονη σου

Ο μεσιτης θελει και προμηθεια απο την πωληση και μονη σου κανεις καλυτερο παζαρι στην τιμη

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Για καινουργιο ή παλιο ???

Εγω θα σου ελεγα να παρεις τους δρομους και να βρεις αυτο που θελεις μονη σου

Ο μεσιτης θελει και προμηθεια απο την πωληση και μονη σου κανεις καλυτερο παζαρι στην τιμη

 

φιλικα

 

και εγω αυτο σκεφτομαι και δεν πολυ γουσταρω να παω σε μεσιτη μεχρι 5-6 χρονων λεω οχι παραπανω

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας και σε κατασκευαστή

κανε μια βολτα και κοιτα για καινουργιες πολυκατοικιες που χτίζοντε και ψάξε για την ταμπέλα του κατασκευαστη και κανε ενα τηλεφωνο...

 

εκτος αν εχεις τα 3-4 χιλιαρικα που θα δώσεις στον μεσίτη...

http://img24.imageshack.us/img24/8241/image1ph.jpg

 

Κάθε εθνικό οικοδόμημα,κατά συνέπεια και το ελληνικό πρέπει να στηριχθεί σε τρεις στύλους: Τη θρησκεία, την παιδεία και την δικαιοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Στον Αγγελιοφόρο της Κυριακής έχει ένα ένθετο "Κατοικία" το οποίο έχει αγγελίες. Οι περισσότερες είανι από μεσίτες βέβαια αλλά θα βρεις και από ιδιώτες και από κατασκευαστικές. Για ποια περιοχή ενδιαφέρεσαι; Πάντως ένας μεσίτης μπορεί πραγματικά να βοηθήσει. Αν καταφέρεις να τον αποφύγεις όμως ακόμη καλύτερα. :)
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

 

εκτος αν εχεις τα 3-4 χιλιαρικα που θα δώσεις στον μεσίτη...

 

για να δωσεις 4000€ στον μεσιτη,το σπιτι που θα παρεις πρεπει να ειναι αξιας το λιγοτερο 200.000€ ...

 

συνηθως κανεις συμφωνια και του δινεις κανα χιλιαρικο(μαξιμουμ).

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Στον Αγγελιοφόρο της Κυριακής έχει ένα ένθετο "Κατοικία" το οποίο έχει αγγελίες. Οι περισσότερες είανι από μεσίτες βέβαια αλλά θα βρεις και από ιδιώτες και από κατασκευαστικές. Για ποια περιοχή ενδιαφέρεσαι; Πάντως ένας μεσίτης μπορεί πραγματικά να βοηθήσει. Αν καταφέρεις να τον αποφύγεις όμως ακόμη καλύτερα. :)

 

καλημερα κατα αρχας... στην αρχη ετσι προσπαθησα απο την κατοικια και επερνα αυτα που δεν ειχαν μεσιτικο γραφειο αλλα και απο αυτα τα περισσοτερα ηταν μεσιτικα απο τις εκατο οι δυο να μην ειναι. και αυτοι συνηθως ειναι παπουδες.

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε σε κατασκευαστη κατευθειαν. Ολοι εχουν ταμπελες σε οικοδομες, και χτιζουν συνηθως πανω απο μια οικοδομη. Αν ειναι σε πρωιμο σταδιο πετυχαινεις και σημαντικη εκπτωση.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κατα αρχας... στην αρχη ετσι προσπαθησα απο την κατοικια και επερνα αυτα που δεν ειχαν μεσιτικο γραφειο αλλα και απο αυτα τα περισσοτερα ηταν μεσιτικα απο τις εκατο οι δυο να μην ειναι. και αυτοι συνηθως ειναι παπουδες.

 

Καλημέρα! Υπάρχουν και από κατασκευαστικές όμως.. Κι αν δεν υπάρχουν αγγελίες, υπάρχουν σίγουρα διαφημίσεις. Μπορείς να τους πάρεις τηλ και να σου πουν που χτίζουν. :) Κι εγώ ψάχνομαι αυτόν τον καιρό για αγορά κατοικίας στην Θεσ/νίκη αλλά μάλλον θα καταλήξω σε μεσίτη..

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις για καινούριο, εύκολα βρίσκεις πηγαίνοντας στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και βλέποντας τις οικοδομές που χτίζονται (υπάρχουν πάντα τα τηλέφωνα των εργολάβων)

 

Αν πάλι ψάχνεις για μεταχειρισμένο και θέλεις να αποφύγεις τους μεσίτες, πάλι θα πρέπει να κάνεις αρκετές βόλτες στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και να έχεις το νου σου για πωλητήρια (τα οποία όμως συνήθως τα σκίζουν οι μεσίτες...)

 

Και ένα τιπ για να βρεις περισσότερους ιδιώτες σε αγγελίες...Δοκίμασε να αγοράσεις αγγελιοφόρο αλλά όχι τον κυριακάτικο, γιατί εκεί οι αγγελίες είναι επί πληρωμή ενώ τις υπόλοιπες μέρες καταχωρούνται οι δωρεάν - οι οποίες συνήθως έρχονται από τους ιδιώτες...

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο αυτο γιατι οταν σου δειχνει ο μεσιτης το σπιτι υπογραφεις οτι αν αγορασεις το συγκεκριμενο σπιτι πρεπει να το αγορασεις απο αυτον αλλιως πας στα δικαστηρια

δεν ειναι απαραίτητο , ΑΠΛΑ μες με εναν-μια γνωστο-φιλο ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απαραίτητο , ΑΠΛΑ μες με εναν-μια γνωστο-φιλο ...

 

σορυ αλλα δεν καταλαβα τι μου εγραψες:(

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ!!!!!!!!!!:hunter:
Link to comment
Share on other sites

να πας να δεις το σπιτι μαζι με ενα φιλο σου και να υπογραψει αυτος..

αυτο αποδεσμευει μεν εσενα ως προς την αμοιη του μεσιτη ΑΛΛΑ οχι και τον ιδιοκτητη ο οποιος και παλι υποχρεουται να καταβαλει το ποσο...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

να πας να δεις το σπιτι μαζι με ενα φιλο σου και να υπογραψει αυτος..

αυτο αποδεσμευει μεν εσενα ως προς την αμοιη του μεσιτη ΑΛΛΑ οχι και τον ιδιοκτητη ο οποιος και παλι υποχρεουται να καταβαλει το ποσο...

 

μονο καποιες "αλυσίδες μεσιτων" το εχουν και κάποιοι πολυ μικρη μεσιτες, αλλα μπορει ο ιδιοκτητης να μην βρήκε το μεσιτη

αλλα ο μεσιτης να ''βρηκε'' τον ιδιοκτήτη απο αγγελια εφημερηδας που εβαλε ο ιδιοκτητης (το κανουν πολυ)

η

αν το εχει ο μεσίτης εδω και 6 μηνες και δεν το 'πουλαει'' δεν μπορει ο ιδιοκτητης να περιμενη ποτε θα το πουλησει (αν θελει ο ιδιοκτητης λεει οτι το εδωσε σε αλλο μεσιτη και του το πουλησε αμέσως)

και ο ιδιοκτητης θα κερδιση 2%

 

edit: εγω θα πληρωνα τον μεσιτη ΜΟΝΟ αν του ζητησω ενα σπιτι (οπως το θελω) και ΨΑΞΕΙ και μου το βρει εστω ''σχεδον'' οπως το θελω , αλλα οχι να ψαχνω ΕΓΩ στον αγγελιοφορο και να εχουν ενα σπιτι (που μπορει να το εχουν και 2 μεσιτες) και μονο επειδη θα μου ανοιξη την πορτα να το δω να δωσω 2000€ και να μην κανει και παζαρια (επειδη χανει προμηθεια) ενω το σπιτι μπορει να μην αξίζει τοσα

και εμεις οι υδραυλικοί - οδοντογιατροί για τον ιδιο χρονο να περνουμε 20-50€ για ''τεχνη'' και να λεει ο πελατης οτι ειναι πολλα :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν το εχει ο μεσίτης εδω και 6 μηνες και δεν το 'πουλαει'' δεν μπορει ο ιδιοκτητης να περιμενη ποτε θα το πουλησει (αν θελει ο ιδιοκτητης λεει οτι το εδωσε σε αλλο μεσιτη και του το πουλησε αμέσως)

και ο ιδιοκτητης θα κερδιση 2%

σε αυτη την περιπτωση παιρνεις το σπιτι απο τον μεσιτη και το δινεις αλλου.αν το πουλησεις ομως σε αγοραστη που σου εχει υποδειξει ο παλιος μεσιτης τοτε επιφυλασσεται παντος νομιμου δικαιωματος του και απο τους δυο.(βαση νομου αυτο)

 

edit: εγω θα πληρωνα τον μεσιτη ΜΟΝΟ αν του ζητησω ενα σπιτι (οπως το θελω) και ΨΑΞΕΙ και μου το βρει εστω ''σχεδον'' οπως το θελω , αλλα οχι να ψαχνω ΕΓΩ στον αγγελιοφορο και να εχουν ενα σπιτι (που μπορει να το εχουν και 2 μεσιτες) και μονο επειδη θα μου ανοιξη την πορτα να το δω να δωσω 2000€ και να μην κανει και παζαρια (επειδη χανει προμηθεια) ενω το σπιτι μπορει να μην αξίζει τοσα

και εμεις οι υδραυλικοί - οδοντογιατροί για τον ιδιο χρονο να περνουμε 20-50€ για ''τεχνη'' και να λεει ο πελατης οτι ειναι πολλα :lol:

αποψεις ειναι αυτα...εγω εψαχνα προσφατα(αυτο τον μηνα ) για αγορα σπιτιου μονη μου(εφημεριδα,κατασκευαστικη κτλ) δεν βρηκα κατι αξιολογο,κατεφυγα σε μεσιτες και μεσα σε μια βδομαδα ειχα βρει αυτο που εψαχνα!

και δεν νομιζω να ειναι θεμα τυχης καθως κι εγω αν αποφασιζα να πουλησω καποιο απο τα σπιτια,θα εβαζα μεν καμια αγγελια σε εφημεριδα,αλλα θα το εδινα και σε μεσιτη!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μικό σπίτι. Ακόμα δεν έχω ξεκινήσει το ψάξιμο. Ωστόσο, έχω μια απορία:

Όταν κάποιος αγοράζει ένα καινούριο ετοιμοπαράδοτο σπίτι, αυτό τι ακριβώς σημαίνει; Φαντάζομαι ότι περιλαμβάνονται τα έπιπλα της κουζίνας και το μπάνιο, έτσι δεν είναι; Είναι τα ελάχιστα, από όσο γνωρίζω ...γιατί σε μία κουβέντα που είχα χθες σε μία παρέα κάποιοι ισχυρίζονταν ότι αγοράζεις μόνο τους "τοίχους".

 

Ευχαριστώ

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά παίρνεις, κουζίνα και είδη υγιεινης αλλά από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και η συμφωνία που θα κάνεις με τον εργολάβο (πχ για κάτι θερμοσίφωνες, θέρμανση, θυροτηλεόραση κλπ)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάτι ακόμα ρε παιδιά αν γνωρίζετε:

 

Πόσα είναι τα τέλη νέας σύνδεσης για τη ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ (Αθήνα), στο "περίπου";;

 

Ευχαριστώ και καλές γιορτές :) :) :)

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ποια η γνώμη σας για αγορά σπιτιού στην περιοχή του Ευόσμου?

 

Το Ρετζίκι (δεν ξέρω αν το λέω και αν το γράφω σωστά) προς τα που είναι?

 

Μιας και δεν είμαι απο Θεσ/νικη δεν ξέρω.

 

Ευχαριστώ :)

Θέλω διακοπές!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...