Jump to content

Σκοποβολή - οπλοκατοχή


romap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 81
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από συνέχεια...

"Πρακτική σκοποβολή" τί είναι ;

Έχω μία υποψία και υποθέτω ότι είναι αυτό που με ενδιαφέρει.

Για παράδειγμα σκοποβολή με αεροβόλο δεν με ενθουσιάζει και τόσο.Προτιμώ πυροβόλα όπλα.

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Προς SpecFor21:

Στην πρακτικη σκοποβολη ασχολησε αποκλειστηκα με πυροβολο οπλο.Μην περιμενεις να μαθεις σκοποβολη.Απλως θα κανεις την κ@υλα σου.Εγω αυτους της πρακτικης τους λεω πιστολαδες..:P

 

Προς StR:

1)Βεβαιως και εχει!:up:

2)Εγω ασχολουμε αρκετα!;)

3)Η επομενη μεγαλη μου αγαπη το ψαροντουφεκο!:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellenicsun (29 Δεκ. 2003 , 18:13)

 

Αληθευει οτι περνας καποιες εξετασεις για την αποκτηση αδειας κυνηγιου?

 

 

ναι φιλε μου...ακριβως ουτε και εγω δεν ξερω πως ειναι γιατι ουτε και εγω εχω αδεια κηνυγιου λογω ηλικιας.....περιμενω μεχρι τον γεναρη που θα γινουν ειδικα μαθηματα για αποκτηση αδειας για να παω να βγαλω...

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασχολειται κανεις με υποβρυχειο κυνηγι και σκοποβολη???Παντως για οποιον ενδιαφερεται να μαθει σχετικα γυρω απο ολα αυτα τα-κατα την γνωμη μου-υπεροχα χομπυ αλλα και σπορ ας ρωτησει..

Γνωριζεται οτι υπαρχει και υποβρυχεια σκοποβολη :cool: ?

 

Φιλικα :)

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfeRCy (30 Δεκ. 2003 , 14:14)

 

ναι φιλε μου...ακριβως ουτε και εγω δεν ξερω πως ειναι γιατι ουτε και εγω εχω αδεια κηνυγιου λογω ηλικιας.....περιμενω μεχρι τον γεναρη που θα γινουν ειδικα μαθηματα για αποκτηση αδειας για να παω να βγαλω...

 

 

Αν γνωριζεις..Ισχυει οτι εαν δεν εχεις συμπληρωσει την ηλικια των 21 ετων χρειαζεται συγκαταθεση γονεων?

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfeRCy (30 Δεκ. 2003 , 14:14)

περιμενω μεχρι τον γεναρη που θα γινουν ειδικα μαθηματα

 

 

Πως?Που?Αν δεν εισαι απο Αθηνα μηπως γνωριζεις που μπορω να μαθω σχετικα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellenicsun ( 2 Ιαν. 2004 , 19:10)

 

Αν γνωριζεις..Ισχυει οτι εαν δεν εχεις συμπληρωσει την ηλικια των 21 ετων χρειαζεται συγκαταθεση γονεων?

 

 

γι'αυτο γνωριζω οτι πρεπει να συμπληρωσεις αυτη την ηλικια για να μπορεις να παρεις αδεια κατωχης οπλου...για αδεια κηνυγιου τωρα το ακουω αυτο

 

 

Πως?Που?Αν δεν εισαι απο Αθηνα μηπως γνωριζεις που μπορω να μαθω σχετικα?

 

 

εγω απο Κυπρο ειμαι και εδω θα κανω τα μαθηματα αυτα...τωρα για ελλαδα δεν ξερω Καλο θα ηταν να ρωτησεις στα γραφεια θυρας και περιβαλλοντος ή καπου σχετικα

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Loipon paidia diabaza auto to topic (kai ena paromoio pou yparxei) kai 8imamai oti eixate pei oti den ginonte agones me 45aria...

 

Exo gnorisei mia gomena pou dilonei "fan" tou eidous kai isxyrizete oti katebainei se agones me 45aria ...

Malista o epomenos ap'oti mou eipe 8a einai sto Las vegas 10 Feb ...

 

Telika ginonte i oxi agones me 45aria? Pantos an krino apo ton kalogymnasmeno pixi tis den elege m@l@kies...

 

Den einai ligo m@l@ki@ pou leei oti panta kykloforei me ena 45...giati allios nio8ei anasfalia?

(lete na epesa pali se treli?)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MAX POWER ( 3 Ιαν. 2004 , 16:24)

 

Loipon paidia diabaza auto to topic (kai ena paromoio pou yparxei) kai 8imamai oti eixate pei oti den ginonte agones me 45aria...

 

Exo gnorisei mia gomena pou dilonei "fan" tou eidous kai isxyrizete oti katebainei se agones me 45aria ...

Malista o epomenos ap'oti mou eipe 8a einai sto Las vegas 10 Feb ...

 

Telika ginonte i oxi agones me 45aria? Pantos an krino apo ton kalogymnasmeno pixi tis den elege m@l@kies...

 

Den einai ligo m@l@ki@ pou leei oti panta kykloforei me ena 45...giati allios nio8ei anasfalia?

(lete na epesa pali se treli?)

 

 

nai,ginontai agones me 45aria alla stin praktiki skopoboli.Stin praktiki skopovoli mathaineis mono me pirivolo oplo.Afoy leei kai gia las vegas tote sigoyra gia praktiki milaei...den soy elege malakies.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος luke ( 3 Ιαν. 2004 , 15:44)

 

egw asxoloumai me aerovolo pistoli.apaitei polly autosygkentrwsi kai iremia.

 

 

autosygkentrwsi kai iremia den les tpt..Thimamai pos polles apo tis voles poy exasa itan logo toy oti kati akoysa i thimithika.Einai poli diskoli i agonistiki skopovoli me aerobolo(alla kai pirovolo)pistoli.Alla me arketi proponisi ola dieykolinontai.. :)

Link to comment
Share on other sites

Yparxei kapoio site me plirofories gia skopoboli? Ti apaiteitai gia na bgalei kaneis adeia? Eidika stin eparxia poy den yparxoyn kai sxoles.

Gnorizetai to kostos tis adeias klp klp?

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

file stixima se pia eparxia eisai na sou po kai pou exei skopeutirio!!!pios silogos einai konta sou kai oti allo peri tou aqlimatos
Link to comment
Share on other sites

a sorri kai oti to eixa xexasihttp://www.skoe.gr

http://www.shooting.org.gr

http://www.ipsc.gr

 

ta panta gia tous filous tis skopovolis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellenicsun (29 Δεκ. 2003 , 17:17)

Προς SpecFor21:

Στην πρακτικη σκοποβολη ασχολησε αποκλειστηκα με πυροβολο οπλο.Μην περιμενεις να μαθεις σκοποβολη.Απλως θα κανεις την κ@υλα σου.Εγω αυτους της πρακτικης τους λεω πιστολαδες..:P

Δεν είμαι "πιστολάς" με την έννοια ακριβώς που το εννοείς.Απλά προτιμώ πρακτική σκοποβολή ώστε να μπορώ να μάθω να ρίχνω με μικρή συγκέντρωση κατα ρυπάς με πυροβόλο όπλο ώστε να μάθω στην ανάκρουση και στην επαναφορά κλπ... Η σκοποβολή σαν άθλημα με αεροβόλο κλπ δεν με συγκινεί :)

Εκεί που θα διαφωνίσω είναι στο ότι δεν θα μάθει σκοποβολή καποιος που ασχολείται με πρακτική σκοποβολή...Απλά είναι άλλο είδος σκοποβολής(Όπως το κλασσικό ποδόσφαιρο και το 5χ5 :) ).

Άσε που δεν ξέρεις, μπορεί να χρειαστεί...Ενώ με το αεροβόλο... :p :D :alien:

 

ΥΓ: Κάνω και την κ@υλα μου φυσικά :whistle: :D

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SpecFor21 ( 4 Ιαν. 2004 , 00:50)

 

Δεν είμαι "πιστολάς" με την έννοια ακριβώς που το εννοείς.Απλά προτιμώ πρακτική σκοποβολή ώστε να μπορώ να μάθω να ρίχνω με μικρή συγκέντρωση κατα ρυπάς με πυροβόλο όπλο ώστε να μάθω στην ανάκρουση και στην επαναφορά κλπ... Η σκοποβολή σαν άθλημα με αεροβόλο κλπ δεν με συγκινεί :)

Εκεί που θα διαφωνίσω είναι στο ότι δεν θα μάθει σκοποβολή καποιος που ασχολείται με πρακτική σκοποβολή...Απλά είναι άλλο είδος σκοποβολής(Όπως το κλασσικό ποδόσφαιρο και το 5χ5 :) ).

Άσε που δεν ξέρεις, μπορεί να χρειαστεί...Ενώ με το αεροβόλο... :p :D :alien:

 

ΥΓ: Κάνω και την κ@υλα μου φυσικά :whistle: :D

 

 

Nαι,δεν εχεις και αδικο..Για το αν μαθαινεις σκοποβολη εννουσα για σταθερο στοχο..Υπαρχει μια διαφορα,ετσι?Τωρα για τα υπολοιπα που ειπες δεν διαφωνω...Αν μπορουσα να ειμαι γραμμενος σε 2 συλλογους ταυτοχρονα θα ειχα γραφτει πρακτικη μονο και μονο για να ριχνω με πυροβολο!Αλλα και το αεροβολο το γουσταρω πολυ! :D

Link to comment
Share on other sites

ακουσα προχθες στις ειδησεις οτι στο μακρινο America οι αστυνομικοι εκαναν μικρες ταξεις οπου μαθαινουν μικρα παιδια ηλικιας 13 ετων και κατω να χειρζονται πυροβολα οπλα...αρχιζοντας αν θυμαμαι καλα με μικρα ψευτικα οπλα που ριχνουν σφαιριδια κτλ Οι γονεις τους λενε οτι ενα αγορι ειναι ντροπη να μην ξερει να χειριζεται ενα οπλο αλλα ειναι ΚΑΙ απαριτητο

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfeRCy ( 4 Ιαν. 2004 , 16:13)

 

ακουσα προχθες στις ειδησεις οτι στο μακρινο America οι αστυνομικοι εκαναν μικρες ταξεις οπου μαθαινουν μικρα παιδια ηλικιας 13 ετων και κατω να χειρζονται πυροβολα οπλα...αρχιζοντας αν θυμαμαι καλα με μικρα ψευτικα οπλα που ριχνουν σφαιριδια κτλ Οι γονεις τους λενε οτι ενα αγορι ειναι ντροπη να μην ξερει να χειριζεται ενα οπλο αλλα ειναι ΚΑΙ απαριτητο

 

 

Κατα πρωτον οι Αμερικανοι ειναι ηλιθιοι ;) .Κατα 2ον τα παιδια σε μια τετοια ηλικια δεν ειναι τοσο υπευθηνα και επιρεαζονται πολυ ευκολα.Οταν λοιπον δουνε τον Ραμπο να σφαζει κοσμο με το πιστολι του,να δεις αυτα τι θα κανουν :( ...Βλακειες... :mad: Απο την αλλη ομως για εναν πορωμενο σαν και μενα κατι τετοιο θα ηταν γαμω τις φασεις :p

Link to comment
Share on other sites

καλα οτι οι αμερικανοι ειναι πολυ "τραλαλα" το ξερουμε φιλε μου αλλα απο την αλλη ειναι καπος καλο αν γινοταν αυτο σε καπος μεγαλυτερη ηλικια

http://tbn0.google.com/images?q=tbn:lEYIzMDZH05CHM:http://www.boston.com/ae/movies/blog/surfer.gif

 

SuRf to the EdGe!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SuRfeRCy ( 4 Ιαν. 2004 , 16:52)

 

καλα οτι οι αμερικανοι ειναι πολυ "τραλαλα" το ξερουμε φιλε μου αλλα απο την αλλη ειναι καπος καλο αν γινοταν αυτο σε καπος μεγαλυτερη ηλικια

 

 

Ναι,ωραια ας υποθεσουμε οτι ειναι καλο,σε οποια ηλικια και να γινεται.Το θεμα ειναι οτι με τετοιες ενεργειες οι Αμερικανοι υποβοηθουν το να συνεχιστει η κατασταση της αυξημενης σε επικινδυνα σημεια εγκληματικοτητας αλλα και του συνεχιζομενου φοβου των απλων πολιτων.Δεν μου αρεσουν καθολου τετοιες ενεργειες.Ετσι και γινοταν κατι τετοιο στην χωρα μας,που,δοξα τον Θεο,ειμαστε μια χαρα,σιγουρα ολος ο κοσμος θα αρχιζε να σχηματιζει μια εικονα χαοδους καταστασης η οποια στο τελος θα γινοταν πραγματικοτητα καθοτι ολοι πλεον θα ηταν στην τσιτα.Το επομενο βημα των Αμερικανων θα ειναι και η πωληση οπλων σε ατομα κατω των 18 με συγκαταθεση γονεων.Αν κρινουμε μαλιστα απο την ιδεολογια των Αμερικανων για τα παιδια τους,τοτε το μετρο θα εβρισκε αμεση εφαρμογη.Μετα μου λενε,μα γιατι 2 παιδακια μπηκαν μεσα στο σχολειο τους και σκοτωσαν,δεν ξερω κ'εγω ποσους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellenicsun ( 3 Ιαν. 2004 , 19:21)

 

autosygkentrwsi kai iremia den les tpt..Thimamai pos polles apo tis voles poy exasa itan logo toy oti kati akoysa i thimithika.Einai poli diskoli i agonistiki skopovoli me aerobolo(alla kai pirovolo)pistoli.Alla me arketi proponisi ola dieykolinontai.. :)

 

kai ama eisai kai ligo neyrikos einai enas wraios tropos na tithaseyseis ta neyra sou,thn psyxremia sou kai genikotera ton aytoelegxo sou.

einai pragmati polly dyskoli i agwnistikh skopovolh me aerovolo kai thelei para polly ypomoni.esy hellenicsun exeis katevei se agwnes?

 

na pw thn alhtheia kai mena mou aresoun pio polly ta pyrovola alla an den pareis mia vash apo ta aerovola pisteyw oti einai lathos na peseis kateytheian sta pyrovola.dhladh 2-3 mhnes proponhsh me aerovola kai meta pyrovola.na matheis ta vasika vre aderfe!

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος luke ( 5 Ιαν. 2004 , 02:08)

 

kai ama eisai kai ligo neyrikos einai enas wraios tropos na tithaseyseis ta neyra sou,thn psyxremia sou kai genikotera ton aytoelegxo sou.

einai pragmati polly dyskoli i agwnistikh skopovolh me aerovolo kai thelei para polly ypomoni.esy hellenicsun exeis katevei se agwnes?

 

na pw thn alhtheia kai mena mou aresoun pio polly ta pyrovola alla an den pareis mia vash apo ta aerovola pisteyw oti einai lathos na peseis kateytheian sta pyrovola.dhladh 2-3 mhnes proponhsh me aerovola kai meta pyrovola.na matheis ta vasika vre aderfe!

 

 

Ναι,εχω κατεβει σε αρκετους αγωνες και μαλιστα 2 φορες χρυσο :whistle: .Εσυ?Αυτα που λες περι βασης με το αεροβολο και μετα πυροβολο ειναι πολυ σωστα και γι'αυτο αλλωστε μαθαινουμε στην αρχη με αεροβολο :) .Τωρα για το αν θα βοηθεισει ανθρωπους να κοντρολαρουν τα νευρα τους..Θεωρητικα ισχυει αλλα πρακτικα δεν ξερω.Μου εχει τυχει να στειλω το Steyer στον τοιχο απο τα νευρα μου επειδη εχασα :mad: μια βολη. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

mpravo!se poion sylogo eisai an epitrepete?

egw eixa katevei se 2-3 agwnes prin 3 xronia kai twra ksanaksekinisa proponhseis.tha katevenw kai se agwnes.proponoumai sto zirhneio.

 

na omologhsw oti kegw ama xanw kamia volh polly eksw apo ekei pou prepei katevazw kati mpinelikia alla entaksei ... :whistle: :whistle:

pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος luke ( 5 Ιαν. 2004 , 01:08)

na pw thn alhtheia kai mena mou aresoun pio polly ta pyrovola alla an den pareis mia vash apo ta aerovola pisteyw oti einai lathos na peseis kateytheian sta pyrovola.dhladh 2-3 mhnes proponhsh me aerovola kai meta pyrovola.na matheis ta vasika vre aderfe!

Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο να ξεκινήσει κάποιος από αεροβόλα όπλα και μετά να προχωρήσει στα πυροβόλα.

Αντίθετα, πιστεύω ότι τα αεροβόλα είναι όπλα όπως προείπαν παραπάνω καθαρά για το άθλημα σκοποβολή, ή έστω για τους μικρότερους φίλους λάτρεις της πρακτικής σκοποβολής που ναι μεν θέλουν να ασχοληθούν με πυροβόλα όπλα, αλλά δεν είναι τόσο σοφό ακόμη λόγω ηλικίας(ας μην σχολιάσω καν το μήνυμα για το τί κάνουν οι Αμερικάνοι... :blink: ).

Ο λόγος που πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ξεκινήσει κάποιος από αεροβόλα είναι κυρίως στον τελείως διαφορετικό τρόπο αντιμετώπισης αεροβόλων/πυροβόλων όπλων που πρέπει να έχει κάποιος καθως και στις σημαντικές διαφορές βολής (ανάκρουση,αναπνοή, ακόμη και ο θόρυβος της εκπυρσοκρότησης...).Ωστόσο, χάρην εμπειρείας καλό είναι να έχει ο κάθε ενδιαφερόμενος επαφή και με τους δύο τύπους, καθώς ο καθένας αυτών έχει διαφορετικά υπέρ και κατά ;)

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

pantos ego eimai uper sto na xekinisi kapios apo ena aerovolo na paei sta 22-9-45 xilioston pistolia mias kai etsi exei exelixi sto aqlima qen xipnas ena proi kai pas kai agorazis ena 750 apo ti steigmi pou den exeis kanei pote sou podilato!!!!!

xoria pou ta peri amerikanon de ta kano kefi mias kai auti exoun ali logiki pou ego qeoro paralogi mias kai auti mporoun na agorasoun kai na xrisimopiisoun oxi pistolia alla kai olmous sta pedia bolis tous etsi gia to kefi tous!!!!!

skeutite kai poses fores pou tsantismena amerikanakia giati kapios simaqitis tous tous erixe 2 fapes piran ta koumpouria tou mpampa tous kai qerisan kosmo mias kai etixe autis tis aristis ekpeqeusis pou tous parexi i nomoqesia tous!!!!!

sigkratiqite min parasirosaste eukola!!!!

edo stin ellada qa deite plaka pou exei na ginei otan astifilakes kai somata asfalias kai sinodi VIP ktl kleiqoun na exetastoun apo giatrous an prepei na feroun oplo ti qa ginei!!!!!!!

einai eukola na kratas oplo alla kai euqini!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...