Jump to content

Κλιματιστικά / Κλιματισμός


CptBill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια που αρχίζουν σιγα σιγα οι ζέστες, καμία προταση για κλιματιστικά;

 

Mitsubishi, Toshiba, Hitachi θεωρουνταί καλές;

 

Χαζευοντας τα specs ενος hitachi (8500btu ψυξη) είδα πως η κατανάλωση σε ρεύμα είναι η μιση σε σχέση με ένα mitsubishi(ίδια btu) 7ετίας που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Από κατανάλωση πάνω-κάτω ίδια είναι όλα. Πάντως κοίταξε Panasonic και Fujitsu. Είναι πολύ καλά και πολύ αθόρυβα!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα μόνο από επώνυμα...

Κάτι μάρκες μ' έκαψες ούτε καν να τις πλησιάζεις...(ονόματα δε λέμε...)

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

TA kalytera einai ta DAIKIN (nomizw oti etsi grafete)

einai pio psagmeni marka , afou den kikloforei poly , alla se piotita einai kati san tin Bang&Olufsen (osoi katalaban katalaban)

 

http://www.daikineurope.com/default.jsp

http://www.estatesreview.com/maindetail.aspx?codep=1440

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Epishs ta amerikanika General Electric einai megalo onoma ston klimatismo.

Εμείς έχουμε δύο(λίγο παλιά βέβαια). Από επιδόσεις είναι οκ. Αλλά από θέμα θορύβου, άστα!!

Link to comment
Share on other sites

Fujitsu είναι καλά και αθόρυβα, για ποιό οικολογικά προτείνο sharp inverter. Επίσης τα General (σκέτο), είναι ουσιαστικά το ίδιο κλιματιστικό με τα fujitsu, αλλά είναι ποιό φτηνά... μάλλον κάτι με τις εγγυήσεις παίζει.
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Blue Sky..!!! Carrefur ολε ολε ολε... 199 ευρω και 25 η τοποθετηση.. Τα εχω 2 χρονια για επαγγελματικη χρηση (ξενοδοχειο) και μαμανε.. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

o aeras pou anapneete einai poly simantikos

i piotita twn filtron einai poly simantiki, opws kai oi piotites olwn twn eksartimatwn pou erxete se epafi o aeras, einai simantiko na min einai apo karkinogones ousies.

 

twra an 8elete na pezete me tin ygeia sas ...... egw proteimw na dwsw 200 eyro parapanw gia ena mixanima pou 8a to kratisw sigoura 10 xronia .

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

TA kalytera einai ta DAIKIN (nomizw oti etsi grafete)

einai pio psagmeni marka , afou den kikloforei poly , alla se piotita einai kati san tin Bang&Olufsen (osoi katalaban katalaban)

 

http://www.daikineurope.com/default.jsp

http://www.estatesreview.com/maindetail.aspx?codep=1440

Και εγω ετσι λεω! Tα Daikin ειναι τα καλυτερα. Τα mitsubishi ειναι αρκετα καλα. Tα Daikin ειναι αθορυβα ΔΕΝ μυριζουν(εχω πολυ ευαισθητη μυτη, ολο και κατι μου μυριζει!) ακομα και αν ειναι σε κλειστο χωρο που εχει πολυ σκονη. Τα mitsubishi, καλα ειναι αλλα θελουν πολυ συχνα συντηρηση και αν δεν την κανεις την συντηρηση, θα σε εκδικηθουν!!! Για τα LG ακουσα καλα λογια αλλα δεν δοκιμασα για αυτο δεν μπορω να σου πω στα σιγουρα! Παντως απο design ωραια ειναι. Εχω δει αρκετα αγνωστα air-conditions αλλα και παλι δεν μπορουν να συγκριθουν με τα Daikin. Ακουσα απο πολλους πως τα air-conditions κινεζικης παραγωγης ειναι αθλια. Τωρα αν το ειπαν για να χτυπησουν την κινεζικη βιομηχανια... δεν ξερω!!! Αλλα ξερω πως ο,τι ειναι κινεζικο θα χαλασει στο μισο χρονο απο τα ευρωπαικα και τα ιαπωνεζικα! Παντως εδω στην Κυπρο ζητουμε πολλα απο ενα air-condition και για αυτο σου λεω πως τα Daikin ειναι πολυ καλα. Αλλα και παλι σου λεω πως υπαρχουν και πολλες αξιολογες μαρκες που δεν τις εχω δοκιμασει.

 

P.S. Στο δωματιο μου εχω mitsubishi αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος. Ενω το mitsubishi στην κουζινα μας (αλλο μοντελο) ειναι αριστο!

Link to comment
Share on other sites

o aeras pou anapneete einai poly simantikos

i piotita twn filtron einai poly simantiki, opws kai oi piotites olwn twn eksartimatwn pou erxete se epafi o aeras, einai simantiko na min einai apo karkinogones ousies.

 

twra an 8elete na pezete me tin ygeia sas ...... egw proteimw na dwsw 200 eyro parapanw gia ena mixanima pou 8a to kratisw sigoura 10 xronia .

 

Σωστότατος φίλε. Και μάλιστα είδα κάποια νέα κλιματιστικά της samsung που ενσωματώνουν ιονιστή, χωρίς να είναι τραγικά ακριβά.... Σίγουρα πάντως προτιμάς inverter κλιματιστικό (χαμηλή κατανάλωση), από καλό όνομα (για καλά φίλτρα), κάνεις συχνές συντηρήσεις και είσαι ΟΚ... Και αυτά της Samsung είναι καλές προτάσεις, ειδικά για καπνιστές...

Link to comment
Share on other sites

omtos exw dei kati kaiouria modela tis samsung kai mou aresan poly , eidika o sxediasmos tous einai apo to mellon!

 

apla exw ena kolima me tis eteries pou epilego kai exoun sxesi me tin ygeia mou. den me niazei an 8a parw samsung MP3 player oute photografiki mixani.... ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Blue Sky..!!! Carrefur ολε ολε ολε... 199 ευρω και 25 η τοποθετηση.. Τα εχω 2 χρονια για επαγγελματικη χρηση (ξενοδοχειο) και μαμανε.. ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! ;)

 

Οκ μόνο που εγω το θέλω για υπνοδωμάτιο και δεν θέλω να παίζω με την υγεία μου όποτε ψάχνω για τη καλύτερη επιλογή εστω και σε ένα κόστος των 500-600 ευρώ.

 

Χαζεύοντας τα panasonic πάντως είδα κάποιο "oxygen air-creating" σύστημα που φέρνει φρέσκο αέρα απέξω (μέσω κάποια μεμβράνης) διατηρώντας τα επίπεδα του οξυγόνου σε ικανοποιητικά επίπεδα. Μου φαίνεται περίεργο πως κανένας άλλος δεν έχει υλοποιήσει κάτι παρόμοιο.

 

http://www.grissinpappas.gr/ViewShopStaticPage.aspx?ValueId=1032

Link to comment
Share on other sites

parto einai poly kalo

exoume ena panasonic edw kai 18 xronia!!!!!!!

kai den to alaksame giati apla den to exoume AKOUMPISEI 18 xronia oute gia ygra oute gia sintirish!!! apisteyto! koproskilo!!! de xalaei re gmt na paroume allo giati einai kai paliomoditiko! oute tilekontrol den exei, alla an douleyei toso apodotika kai kala, sou paei i kardia na to ksiloseis apla epidh den einai morfo kai epidh den exei tilekontrol!?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα ειναι τα Fujitsu.....Επισης πολυ καλα ειναι τα καινουργια τα Art Cool της LG...Πολυ μουρατα............Ηitachi......επισης,πολυ καλα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστίκο είναι απλός μηχανισμός . Κάποιος γνωστός μηχανολόγος μου είπε ότι τα φτήνα είναι ολόιδια εσωτέρικα-πλακέτες με επώνυμα.

Παραπάνω δεν ξέρω.

Στο εξοχικό βάλαμε των 200 €. Σπίτι έχουμε sharp αλλά βρωμάνε κάποιες φορές .

Yπάρχουν δυο τρόποι για να πετύχεις…

1)ποτέ μη λες όλα όσα ξέρεις

2)

Link to comment
Share on other sites

Το κλιματιστίκο είναι απλός μηχανισμός . Κάποιος γνωστός μηχανολόγος μου είπε ότι τα φτήνα είναι ολόιδια εσωτέρικα-πλακέτες με επώνυμα.

Παραπάνω δεν ξέρω.

Στο εξοχικό βάλαμε των 200 €. Σπίτι έχουμε sharp αλλά βρωμάνε κάποιες φορές .

 

Δεν ξέρω για τα ηλεκτρονικά τους, αλλά το ζήτημα είναι ότι από κλιματιστικό σε κλιματιστικό υπάρχουν μεγάλες διαφορές όπως:

* τύπος φρέον που χρησιμοποιούν

* ποιότητα φίλτρων

* κατανάλωση ρεύματος (ειδικά τα inverter έχουν τεράστια διαφορά)

* θόρυβος (σημείωσέ το αυτό! πολύ μεγάλες διαφορές... πέρσι εγώ αγόρασα mitsubishi ακριβώς γιατί ήταν τα πιο ήσυχα)

 

Και βέβαια σαν εξτρα αυτά που έχουν κάποιου είδους ιονιστή (ευσεβής πόθος καπνιστών σαν κι εμενα)

Link to comment
Share on other sites

pano kato ola ta idia einai mono pou kapoia einai pio athoriba kai merika einai eponima kata tin gnomi mou pare kapoio ftino anonimo ta exo 4 xronia 2 anonima kai den exoun pathei tipota
Link to comment
Share on other sites

Αν το κλιματιστικό προορίζεται να δουλεύει αρκετές ώρες προτιμήστε κάποιο τύπου inverter που έχει σημαντική μείωση της κατανάλωσης γύρω στο 40%.

Απο μάρκες σίγουρα με κάποιο επώνυμο είσαι καλυμένος τουλάχιστον για το service αν χρειαστεί κάποια στιγμή.Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι και κάποιο no name μπορεί να βγει κορυφή.

Link to comment
Share on other sites

προτιμήστε επώνυμα.

Για οικιακή χρήση: Συστήνω Mitsubishi και Hitachi. (σε 8 hitachi, κανένα πρόβλημα, πέρα από ένα που ήταν λάθος τοποθετημένο και γουργούριζε - Γενικά προσοχή στη τοποθέτηση)

Ελάχιστα κατασκευάζονται πλέον στην Ιαπωνία, αλλά δεν είναι σημαντικό πια αυτό.

Αποφύγετε τα κλιματιστικά με τα 500 φίλτρα αέρος. Μερικά από αυτά τα φίλτρα δεν καθαρίζονται στο σπίτι αλλά είναι αναλώσιμα, που σημαίνει ότι βάζεις έναν ακόμα μπελά και έξοδο στο κεφάλι σου.

Υπάρχουν τεράστιες διαφορές στην κατανάλωση των καινούριων κλιματιστικών σε σχέση με κάτι παλιότερα.

Προτιμήστε Inverter ειδικά αν σκοπεύετε να κάνετε χρήση και τον χειμώνα.

Για επαγγελματική χρήση: Περάστε σε πιο ψαγμένες μάρκες όπως Daikin ή για κτίρια York.

York ~200.000btu εδώ, πού είναι ο καύσωνας; :p

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Speaking of hitachi...φρέσκος αέρας και απο τα νέα κλιματιστικά της hitachi.

 

http://www.hitachiconsumer.com.sg/products/sing/home/aircon/freshair.htm

 

http://www.presspoint.gr/release.asp?id=66467

 

Πολυ σημαντικό γιατι στην ουσία ανανεώνει τον αέρα και δεν τον ανακυκλώνει απλά.

Link to comment
Share on other sites

parto einai poly kalo

exoume ena panasonic edw kai 18 xronia!!!!!!!

kai den to alaksame giati apla den to exoume AKOUMPISEI 18 xronia oute gia ygra oute gia sintirish!!! apisteyto! koproskilo!!! de xalaei re gmt na paroume allo giati einai kai paliomoditiko! oute tilekontrol den exei, alla an douleyei toso apodotika kai kala, sou paei i kardia na to ksiloseis apla epidh den einai morfo kai epidh den exei tilekontrol!?

 

Καλα αν δεν του εχεις κανει συντηρηση,δεν μπορεις να φανταστεις τι καρκινο αναπνεεις με τη μακκα που εχει πιασει η φτερωτη..2 χρονια μεσης χρησης θελει για να μπουκωσει παραπανω απο 50%,οποτε μην λεμε οτι να 'ναι.

 

Επισης πολλα που ειναι αθορυβα οι εσωτερικες μοναδες τους,εχουν θορυβωδεις τις εξωτερικες τους μοναδες,οποτε προσοχη και αυτο γιατι ολη η Αθηνα ηδη βουιζει αρκετα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ !!!! ΑΚΡΙΒΟ μόνο ΑΚΡΙΒΟ

Εγώ την πάτησα γιατί πήρα ένα καλό για το σαλόνι δεν έχω παράπονο με τον ήχο εξωτερικά αλλά πήρα και ένα φθηνό για το υπνοδωμάτιο που όταν το έβαλα προχτές μου χτύπησε η διπλανή να με ρωτήσει ανήσυχη αν ακούω ένα βουητό και εγώ έκανα τον ανήξερο !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...