Jump to content

[Επίσημο] Nokia X1-00 & X1-01


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα το ΝΟΚΙΑ Χ1-01 στην τιμή των 45 ευρώ. Η συσκευασία έχει τα βασικά, συσκευή-φορτιστή-ακουστικά-οδηγίες. Μην περιμένετε κάρτα μνήμης. Το τηλέφωνο είναι ελαφρύ αλλά στιβαρό. Γεμίζει το χέρι αλλά όχι την τσέπη. Μπορεί σαν σχεδιασμός να μην λέει πολλά και να παραπέμπει σε μία δεκαετία πριν, αλλά σου δίνει ασφάλεια σαν κατασκευή. Είναι αρκετά γυαλιστερό, αν τα χέρια σας είναι βρώμικα θα αφήνουν δαχτυλιές που καθαρίζονται εύκολα. Δεν δείχνει να το ενοχλεί πάντως ο ιδρώτας, που -κακά τα ψέματα- το καλοκαίρι σε κάνει να σκέφτεσαι αν θα βάλεις το κινητό στο αυτί. Δείχνει γενικά συμπαγές (αν και ελαφρύ το ξαναλέω).

Το πήρα Σάββατο, έφυγα για εκδρομή και το κινητό μίλησε συνολικά 3,5 ώρες, ενώ έπαιξε πολύ μουσική και στα ακουστικά και στο μεγάφωνο του (υπολογίζω γύρω στις 5 ώρες το λιγότερο γιατί κάναμε και χάζι). Είχε τρεις μπάρες φόρτιση από την μάνα του και ακόμα δεν το έχω φορτίσει (τρεις μέρες μετά)! Μην περιμένετε πολλά, είναι πολύ βασικό σαν συσκευή, αλλά για τα λεφτά του έχει καθαρότατο σήμα, εξαιρετική συνομιλία (θυμίζει τα λατρεμένα 6310) και ατέλειωτη μπαταρία. Το μεγάφωνο του όταν παίζει μουσική ξεσηκώνει τον κόσμο- μας ακούγανε όλοι γύρω στην παραλία. Η αναπαραγωγή της μουσικής είναι καλή (πολύ καλύτερη στα ακουστικά), μην περιμένετε όμως εξαιρετικές ποιότητες ήχου αν έχετε καλομάθει σε multimedia κινητά. Το ραδιόφωνο έχει πολύ καλό σήμα (λειτουργεί με τα ακουστικά) αλλά και πάλι μην περιμένετε ποιότητες ήχου που θα βρείτε σε κινητά άνω των 150 ευρώ.

Πολύ ευχάριστη έκπληξη η διπλή λειτουργία των SIM ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΙΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ. Με άλλα λόγια αν μιλάτε στην SIM1 και σας καλέσουν στην SIM2, δεν χάνετε την κλήση αλλά μπαίνει σε αναμονή! Μια εξαιρετικά χρήσιμη λειτουργία για όσους θέλουν dual sim (που είναι αυτό το τηλέφωνο) και που είχα μόνο στο LG GX500 που κοστίζει τα τετραπλά χρήματα. Νομίζω πως αυτό είναι το πιό δυνατό σημείο του τηλεφώνου. Έχει ανάγνωση ώρας (μιλάει και σας λέει την ακριβή ώρα), ημερολόγιο, χρονόμετρο, κάποια παιχνίδια S40, ενώ οι δύο SIM είναι διαχειρίσιμες από το μενού, και σας ρωτά από ποιά SIM σας θέλετε να κάνετε τις κλήσεις και τα μηνύματα σας. Έχει και ένα πολύ βολικό και δυνατό φακό (τον οποίο επίσης χρησιμοποιήσαμε). Γρήγορη πληκτρολόγηση, καλό Τ9, και πολύ καλό σήμα.

Εν κατακλείδι, πολύ σταθερή, ελαφριά και γερή συσκευή, πάντα συνδεδεμένη με τους δύο αριθμούς σας, τεράστια μπαταρία, με καλή αναπαραγωγή ραδιοφώνου και μουσικής και όλες τις βασικές λειτουργίες της ΝΟΚΙΑ. Πιστεύω πως για χρήστες δύο καρτών είναι πολύ καλή επιλογή, ειδικά για φαντάρους, ηλικιωμένους, και όσους θέλουν μια καλή συσκευή με δύο κάρτες χωρίς να κοστίζει πολλά. Προσωπικά το LG GX500 που το αντικατέστησα με αυτό, δεν μου λείπει καθόλου (είχε πολλές λειτουργίες αλλά ήταν απελπιστικά αργό).

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 300
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι αυτή είναι η μπαταρία του BL-5J.
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Η εναλλαγή από την μία κάρτα στην άλλη γίνεται εύκολα? Σε κάθε κλίση που κάνω με βάζει να διαλέξω από ποια κάρτα θέλω να καλέσω, ή πρέπει να μπαίνω σε κάποιο μενού στις ρυθμίσεις κάθε φορά? Τι ισχύει με τα sms? Μπορώ να κάνω αντιστοίχηση επαφής με συγκεκριμένη κάρτα? Για παράδειγμα όποτε καλώ τον κώστα να παίρνει από την κάρτα 1 και όποτε την μαρία από την κάρτα 2.
Link to comment
Share on other sites

Η εναλλαγή από την μία κάρτα στην άλλη γίνεται εύκολα? Σε κάθε κλίση που κάνω με βάζει να διαλέξω από ποια κάρτα θέλω να καλέσω, ή πρέπει να μπαίνω σε κάποιο μενού στις ρυθμίσεις κάθε φορά? Τι ισχύει με τα sms? Μπορώ να κάνω αντιστοίχηση επαφής με συγκεκριμένη κάρτα? Για παράδειγμα όποτε καλώ τον κώστα να παίρνει από την κάρτα 1 και όποτε την μαρία από την κάρτα 2.

 

αληθεια, υπαρχει κινητο με τετοια λειτουργια ? :confused:

 

ψηνομαι αγρια να το παρω σαν 2ο :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Η εναλλαγή από την μία κάρτα στην άλλη γίνεται εύκολα? Σε κάθε κλίση που κάνω με βάζει να διαλέξω από ποια κάρτα θέλω να καλέσω, ή πρέπει να μπαίνω σε κάποιο μενού στις ρυθμίσεις κάθε φορά? Τι ισχύει με τα sms? Μπορώ να κάνω αντιστοίχηση επαφής με συγκεκριμένη κάρτα? Για παράδειγμα όποτε καλώ τον κώστα να παίρνει από την κάρτα 1 και όποτε την μαρία από την κάρτα 2.

 

Και οι δύο οι κάρτες είναι δίπλα-δίπλα, στερεωμένες κάτω από την μπαταρία. Για να αλλάξουν πρέπει να βγάλεις την μπαταρία. Σε κάθε κλήση και κάθε μήνυμα επιλέγεις από ποια sim θα το στείλεις, αλλά δεν μπορείς να αντιστοιχήσεις επαφή με sim (πχ Κώστας που έχει Vodafone αντιστοίχηση με sim2 που είναι vodafone)- αυτό το έκανε το LG GX500 και ήταν πολύ βολικό, αν και σαν τηλέφωνο είναι τρομερά αργό.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια λεω να το αγορασω πως το βλεπετε καλο?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ποτε να περιμενουμε το χ1-00 ???

το κινητο κυκλοφορει.μια γνωστη μου το πηρε απο τα public.

προσωπικα εμενα δεν μου αρεσε.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δείτε βίντεο με την διπλή λειτουργία sim- ενώ η sim2 (Vodafone) είναι ενεργή, καλώ στην sim1(Cosmote) όπου το τηλέφωνο βάζει σε αναμονή και μπορώ να απαντήσω ή να απορρίψω. Έκλεισα την συνομιλία στην sim2 και μπορείτε να δείτε το τηλέφωνο να χτυπά για την κλήση στην sim1.

 

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

και γω το θελω για 2ο αλλα θελω να μαθω αν εχει αρκετη μνημη για μηνυματα γιατι δν θελω να τα σβηνω συνεχεια και εχω συνηθισει να εχω καμια 1000+ στις συσκευες μου!
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απ την ερωτηση του deenoo εσεις που το πηρατε, η μπαταρια με 2 sim γενικως ποσο κραταει?
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία κρατά τουλάχιστον 5 μέρες (ημερήσια χρήση περίπου 1,5 ώρα ομιλία και 1 ραδιόφωνο/μουσική).
Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

άαααρε "αυτά είναι" ...... 5 ΜΕΡΕΣ αυτονομία!!!!!!! ... εποχές Nokia 6130 το '97-'98 ... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ηθελα το κινητο αυτο για τον στρατο αλλα αν κραταει 5 μερες ειναι χειροτερο και απ το 3310 που εχω με 2 μπαταριες και κραταει με ιδια χρηση σε κλησεις καμια 4 μερες/μπαταρια.

 

Τι απεγιναν οι 30+ μερες αναμονη μου διαφημιζαν?:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

το ηχειο του ειναι τοσο φοβερο σε ενταση οσο το διαφημιζουν?σαν οτι πιο δυνατο εχει βγει?
Link to comment
Share on other sites

Για όσους το είχαν, το κινητό θυμίζει πάρα πολύ το 6130. Ειδικά στην συνομιλία (που για μένα ήταν η καλύτερη συσκευή τηλεφώνου που κυκλοφόρησε ποτέ). Εξαιρετικό ακουστικό και πολύ καθαρό σήμα. Αυτό είναι ένα τηλέφωνο (κάτι που το ξεχάσαμε εν έτη 2011) που τυχαίνει να παίζει και μουσική. Το ηχείο του είναι πολύ δυνατό, αν είναι το δυνατότερο δεν το ξέρω.

Τουλάχιστον 5 μέρες αυτονομία σε τηλέφωνο καινούριο με mp3 δεν πρόκειται να βρεθεί πουθενά στην αγορά. Το τηλέφωνο δεν το έχω φορτίσει από την προηγούμενη Δευτέρα (είναι η 8η μέρα σήμερα και έχει 2 μπάρες από τις έξι). Η μπαταρία του είναι τεράστια, +το τηλέφωνο παίζει και ραδιόφωνο/mp3 με μετριοπαθή υπολογισμούς τουλάχιστον μία ώρα την ημέρα (την ώρα ομιλίας την βλέπω από τους μετρητές- την μουσική την υπολογίζω στο περίπου). Εγώ όμως απενεργοποιώ την συσκευή το βράδυ και γι αυτό μιλώ για 5 μέρες και πάνω.

Περάσαν 11 μέρες που το χρησιμοποιώ αποκλειστικά και το μόνο που έχω να πως είναι το εξής: για συσκευή με όσα προσφέρει και τιμή κάτω των 50 ευρώ, είναι η καλύτερη επιλογή. Και από μεγάλο όνομα μάλιστα.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

εχουμε κανενα νεο για το χ1-00 ? αν δεν κανω λαθος ειναι τα ιδια χαρακτηριστικα απλα με 1 sim ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το παραγκειλα στις 24 Αυγουστου απο το e-shop, το οποιο αναφερει οτι το εχει κατοπιν παραγκελιας, και απο σημερα μου λεει οτι βρησκετε στην τιμολογιση! Ελπιζω λοιπον αυριο-μεθαυριο να το εχω στα χερια μου! :D Ειναι αρκετος καιρος βεβαια, αλλα νομιζω πως αξιζει την αναμονη!
Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα σημερα! :D

 

Το πρωτο πραγμα που προσεξα ειναι οτι εμφανισιακα, λογο του κυρτου πισω μερους φαινετε και απο μπροστα σαν να ειναι "λυγισμενο" το κινιτο, αν και απο μπροστα ειναι επιπεδο, πραγμα που με ξινισε λιγο. Γενικα φαινοτανε πιο ομορφο στις φοτογραφιες... Οχι οτι ειναι ασχημο, απλα ειχα πολυ ψιλα τον πηχη και τελικα ξενερωσα λιγο... :p Αλλα μ'αρεσε πολυ μια πολυ μικρη λεπτομερια. Πανω αριστερα απο την οθονη εχει με μικρα γραματακια X1 :)

 

Στο λειτουργικο του μερος τωρα, δεν εχω δοκιμασει ακομα την λειτουργεια δυο SIM συνχρονος, αλλα αυτο εχει ηδη φανει οτι δουλευει πολυ καλα!

Ο ηχος του ειναι παρα πολυ καλος για τα λευτα του κινιτου, ακομα και μετα απο οσα διαβασα δεν το περιμενα οντως σε αυτα τα επιπεδα...! Ισως να εχει και πιο καλο ηχο απο το N95 μου. Τα πλαΐνα κουμπια για την μουσικη ειναι βολικα, αλλα καθηστερει λιγο στην αλλαγη κοματιων.

 

Κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι μια απλη συσκευη, σαν ολες τις αλλες nokia στα αντιστοιχα οικονομικα επιπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...