Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επειδή ρώτησα την Παρασκευή, θα χρειαστεί και μια αρχική κατάθεση 300 ευρώ.

 

Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο!

Στην Πειραιώς παλιά ήταν 5 ευρώ!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο!

Στην Πειραιώς παλιά ήταν 5 ευρώ!

 

Για την δημιουργία λογαριασμού και την έκδοση κάρτας enter Visa που θα συνδεθεί με τον λογαριασμό θέλει τα γνωστά δικαιολογητικά (ταυτότητα, εκκαθαριστικό κτλ) και μια κατάθεση 300 ευρώ. Μήπως δε μιλάμε για την ίδια κάρτα;

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αλλαξει πλεον τα πραγματα, πλεον απαιτειται ενα σεβαστο αρχικο ποσο για το ανοιγμα ενος λογαριασμου, το ταχυδρομικο ταμιευτηριο ειχε παλια οριο τα 50€ αλλα πλεον αλλαξε και αυτο λογω συγχωνευσης.
Link to comment
Share on other sites

Οποιοδήποτε ποσό και αν σας ζητηθεί για άνοιγμα λογαριασμού , μπορείτε αμέσως να το κάνετε ανάληψη.
Link to comment
Share on other sites

Και άμα δεν έχεις 300 ευρώ να δώσεις;

Θέλω να ανοίξω έναν λογαριασμό αυτές τις ημέρες. Σκεφτόμουν στην πειραιώς αλλά για χρήση της κάρτας μέσω internet διαβάζω για προβλήματα, οπότε λέω για alpha! Αλλά 300 ευρώ να βάλω μέσα δεν έχω!

Link to comment
Share on other sites

Και άμα δεν έχεις 300 ευρώ να δώσεις;

Θέλω να ανοίξω έναν λογαριασμό αυτές τις ημέρες. Σκεφτόμουν στην πειραιώς αλλά για χρήση της κάρτας μέσω internet διαβάζω για προβλήματα, οπότε λέω για alpha! Αλλά 300 ευρώ να βάλω μέσα δεν έχω!

 

Ο μονος τροπος να μαθεις ειναι να ρωτησεις σε καθε τραπεζα και οποια εχει το πιο φθηνο κοστος να ανοιξεις λογαριασμο. Σωστα ανεφερε ο φιλος παραπανω οτι αμεσως μπορεις να τα σηκωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και άμα δεν έχεις 300 ευρώ να δώσεις;

Θέλω να ανοίξω έναν λογαριασμό αυτές τις ημέρες. Σκεφτόμουν στην πειραιώς αλλά για χρήση της κάρτας μέσω internet διαβάζω για προβλήματα, οπότε λέω για alpha! Αλλά 300 ευρώ να βάλω μέσα δεν έχω!

 

Ανοίγεις κανονικά στην Πειραιώς και δεν ζητάνε τίποτα απολύτως, πριν μια βδομάδα άνοιξα εκεί.

Το πρόβλημα με την κάρτα φαντάζομαι είναι προσωρινό και θα λυθεί, αν δεν έχει λυθεί ήδη, δεν δοκίμασα τις τελευταίες μέρες

ξανά να δω αν παίρνει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Για την δημιουργία λογαριασμού και την έκδοση κάρτας enter Visa που θα συνδεθεί με τον λογαριασμό θέλει τα γνωστά δικαιολογητικά (ταυτότητα, εκκαθαριστικό κτλ) και μια κατάθεση 300 ευρώ. Μήπως δε μιλάμε για την ίδια κάρτα;

Τα γνωστά δικαιολογητικά θα τα ζητήσουν είτε ανοίξεις λογαριασμό είτε πάρεις prepaid. Με την alpha δεν θα αντιμετωπίσεις θέμα στις αγορές. Όσο για τα 300 ευρώ έχεις δίκιο, αλλά αν δεν τα έχεις, δες μήπως έχεις κάποιον φίλο να σε εξυπηρετήσει. Μπορείτε να πάτε μαζί να σου τα δανείσει για το άνοιγμα του λογαριασμού και να τα πάρει στη στιγμή. Γλυτώνεις έξοδα φόρτισης ( 2 ευρώ κάθε φορά που βάζεις χρήματα στην κάρτα, έξοδα ανανέωσης ( 3 ευρώ), έξοδα ανάληψης αν θέλεις να βγάλεις χρήματα (2 ευρώ για κάθε ανάληψη) κτλ κτλ.

http://www.piraeusbank.gr/idiotes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , πρεπει να πω στην τράπεζα πως η κάρτα θα συνδεθεί με παυπαλ , για να δώσει άδεια να συνδεθεί ;

σορρυ είμαι πολύ άσχετος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , πρεπει να πω στην τράπεζα πως η κάρτα θα συνδεθεί με παυπαλ , για να δώσει άδεια να συνδεθεί ;

σορρυ είμαι πολύ άσχετος

 

Οχι,δε χρειαζεται.οποια τραπεζα και αν επιλεξεις φιλικη συμβουλη:βαλε ebanking για να βλεπεις on line τις κινησεις του λογαριασμου.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , πρεπει να πω στην τράπεζα πως η κάρτα θα συνδεθεί με παυπαλ , για να δώσει άδεια να συνδεθεί ;

σορρυ είμαι πολύ άσχετος

Οταν συνδέσεις την κάρτα στο paypal για πρώτη φορά, θα ζητηθεί κωδικός απο το paypal για να γινει επιβαβαιωση.

Αυτον τον κωδικό θα τον στείλει το paypal στη τράπεζα μετά από 2-3 εργασιμες,οπου θα πρέπει να τον πάρεις.

Θεωρώ ότι καλό ειναι να γνωρίζει η τράπεζα ότι θα γινει χρήση της καρτας για αγορές απο νετ

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά δικαιολογητικά θα τα ζητήσουν είτε ανοίξεις λογαριασμό είτε πάρεις prepaid. Με την alpha δεν θα αντιμετωπίσεις θέμα στις αγορές. Όσο για τα 300 ευρώ έχεις δίκιο, αλλά αν δεν τα έχεις, δες μήπως έχεις κάποιον φίλο να σε εξυπηρετήσει. Μπορείτε να πάτε μαζί να σου τα δανείσει για το άνοιγμα του λογαριασμού και να τα πάρει στη στιγμή. Γλυτώνεις έξοδα φόρτισης ( 2 ευρώ κάθε φορά που βάζεις χρήματα στην κάρτα, έξοδα ανανέωσης ( 3 ευρώ), έξοδα ανάληψης αν θέλεις να βγάλεις χρήματα (2 ευρώ για κάθε ανάληψη) κτλ κτλ.

http://www.piraeusbank.gr/idiotes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-reloadable-card

 

Βασικά θα τα δώσω τα 300 ευρώ αφού σε βάθος χρόνου έχω σκοπό να τα χρησιμοποιήσω. Όσο για τα 2 ευρώ σε κάθε ανάληψη, ήταν ο λόγος που δε σκέφτομαι τις prepaid.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα τα δώσω τα 300 ευρώ αφού σε βάθος χρόνου έχω σκοπό να τα χρησιμοποιήσω. Όσο για τα 2 ευρώ σε κάθε ανάληψη, ήταν ο λόγος που δε σκέφτομαι τις prepaid.

 

Αν είσαι φοιτητής και κάτω των 28, έχουν κάποιο παραθυράκι στο σύστημα της alpha bank, και μπορούν να στο ανοίξουν αμέσως, με πολύ μικρότερο ποσό (μπορεί να είναι και μηδενικό). Είχα ρωτήσει μέσα στο καλοκαίρι που μας πέρασε για άνοιγμα λογαριασμού εκεί, και μου είχαν πει ακριβώς το ίδιο για την 300άρα.

Η εθνική σίγουρα δεν χρειάζεται κάποιο ποσό κατάθεσης, επίσης, απλά δεν μπορεί να γίνει link ως κάρτα στο paypal. Σκέψου βέβαια την εναλλακτική της σύνδεσης του paypal με τον αντίστοιχο τραπεζικό λογαριασμό (είναι κ αυτό δυνατό - και θεωρητικά το ίδιο πράγμα). Εγώ αυτό έχω κάνει με την Εθνική.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις σε ποια αρμοδια αρχη μπορω να απευθυνθω για καταστημα της alpha bank στο οποιο εχω απευθυνθει για αλλαγη ασφαλιστικης εταιριας (στεγαστικο δανειο με ασφαλεια πυρος) απο τη δικια τους εταιρια (ΑΧΑ) σε εταιρια της επιλογης μου?

Εχουν περασει 2 εβδομαδες και ακομα δεν μου εχουν δώσει απαντηση ενω 20 του μηνα θα με χρεώσουν αυτόματα μεσω παγιας εντολης την ανανεωση της ασφάλειας.

Υπαρχει σχετικη εγκυκλιο απο Τραπεζα της Ελλαδος οτι θα επρεπε να μου εχουν δωσει αμεσα απαντηση και οτι δεν θα πρεπει να με χρεωσουν με παγια εντολη απο τη στιγμη που δεν μου εχουν απαντησει.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις σε ποια αρμοδια αρχη μπορω να απευθυνθω για καταστημα της alpha bank στο οποιο εχω απευθυνθει για αλλαγη ασφαλιστικης εταιριας (στεγαστικο δανειο με ασφαλεια πυρος) απο τη δικια τους εταιρια (ΑΧΑ) σε εταιρια της επιλογης μου?

Εχουν περασει 2 εβδομαδες και ακομα δεν μου εχουν δώσει απαντηση ενω 20 του μηνα θα με χρεώσουν αυτόματα μεσω παγιας εντολης την ανανεωση της ασφάλειας.

Υπαρχει σχετικη εγκυκλιο απο Τραπεζα της Ελλαδος οτι θα επρεπε να μου εχουν δωσει αμεσα απαντηση και οτι δεν θα πρεπει να με χρεωσουν με παγια εντολη απο τη στιγμη που δεν μου εχουν απαντησει

http://www.hobis.gr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θέλω να κάνω κατάθεση σε έναν τραπεζικό λογαριασμό ενός φίλου στην εθνική.

 

Αλλά επειδή έχασα την ταυτότητα μου και δεν προλαβαίνω να βγάλω, άμα πάω θα μου ζητήσουν και ταυτότητα; Μια απλή κατάθεση θα γίνει.

 

 

Μην ανησυχεις, οταν παιρνουν χρηματα δεν κολλουν σε ταυτοτητες, σε αντιθεση με οταν πρεπει να δωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θέλω να κάνω κατάθεση σε έναν τραπεζικό λογαριασμό ενός φίλου στην εθνική.

 

Αλλά επειδή έχασα την ταυτότητα μου και δεν προλαβαίνω να βγάλω, άμα πάω θα μου ζητήσουν και ταυτότητα; Μια απλή κατάθεση θα γίνει.

 

Κανονικά ζητούν αλλά είναι στη διακριτική ευχέρεια υπάλληλου,όποτε αν σου συμβεί,δοκίμασε σε άλλο κατάστημα ή μέσω e-banking αν έχεις πρόσβαση ή μεταφορά μέσω atm απο δικό σου λογαριασμό ίδιας τράπεζας..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, θέλω να κάνω κατάθεση σε έναν τραπεζικό λογαριασμό ενός φίλου στην εθνική.

 

Αλλά επειδή έχασα την ταυτότητα μου και δεν προλαβαίνω να βγάλω, άμα πάω θα μου ζητήσουν και ταυτότητα; Μια απλή κατάθεση θα γίνει.

Αν σου ζητήσουν ταυτότητα και θυμάσαι τον αριθμό της, πες τους ότι δεν την έχεις μαζί σου αλλά γνωρίζεις τον αριθμό ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα ειδα μεταφορα λογαριασμου μου απο millenium σε πειραιως.η πειραιως πηρε ΚΑΙ τη millenium.οποτε τυχον "ανωμαλιες" με καρτες σε αγορες να τις περιμενετε.

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος στο περίπου τα κριτήρια για την έκδοση πιστωτικής στην alphabank; Έκανα μια αίτηση από το νετ αλλά μου δεν έγινε δεκτή. Λέω να πάω σε κατάστημα τώρα να ξανακάνω μπας και μου πει ο υπάλληλος 2-3 πράγματα να προσέξω για να την πάρω. Δεν θυμάμαι αν έβαλα 1000 η 2000 όριο στην αίτηση, αλλά και 1000 και λιγότερο μου φτάνουν, δεν έχω θέμα.

 

Από προφίλ έχω εισόδημα 8Κ πέρυσι (ήμουν φαντάρος), 12.5Κ και 13Κ 2 χρονιές πίσω. Φέτος θα πάει 10Κ+ λογικά. Έχω μια ακόμα πιστωτική με όριο 4000 που δεν χρωστάει τίποτα, δικό μου σπίτι άρα όχι ενοίκιο, κανένα δάνειο (φαντάζομαι του αυτοκινήτου πριν 4 χρόνια δεν πιάνει εφόσον αποπληρώθηκε). Βλέπει κανείς κάτι να χτυπάει έντονα;

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε ποια κάρτα ακριβώς ζήτησες . H Alpha Bonus AMEX Premium θέλει εισόδημα 15.000 . Πιστεύω το ίδιο και η Vodafone AMEX

Αν θυμάμαι στην αίτηση δεν βάζεις όριο , αλλλά εισόδημα.

Αν δήλωσες 8000 ίσως σου δώσουν δεύτερη αλλά όχι την Premium.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος στο περίπου τα κριτήρια για την έκδοση πιστωτικής στην alphabank; Έκανα μια αίτηση από το νετ αλλά μου δεν έγινε δεκτή. Λέω να πάω σε κατάστημα τώρα να ξανακάνω μπας και μου πει ο υπάλληλος 2-3 πράγματα να προσέξω για να την πάρω. Δεν θυμάμαι αν έβαλα 1000 η 2000 όριο στην αίτηση, αλλά και 1000 και λιγότερο μου φτάνουν, δεν έχω θέμα.

 

Από προφίλ έχω εισόδημα 8Κ πέρυσι (ήμουν φαντάρος), 12.5Κ και 13Κ 2 χρονιές πίσω. Φέτος θα πάει 10Κ+ λογικά. Έχω μια ακόμα πιστωτική με όριο 4000 που δεν χρωστάει τίποτα, δικό μου σπίτι άρα όχι ενοίκιο, κανένα δάνειο (φαντάζομαι του αυτοκινήτου πριν 4 χρόνια δεν πιάνει εφόσον αποπληρώθηκε). Βλέπει κανείς κάτι να χτυπάει έντονα;

 

Ναί,καλύτερα να δοκιμάσεις εκ νεου στο κατάστημα και παρατήρησε μήπως αφορά καμιά ανοησία,όπως πχ να βλέπουν το ονομά σου σε Τειρεσίας,μόνο και μόνο ως απλή συνωνυμία..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζει κάποιος στο περίπου τα κριτήρια για την έκδοση πιστωτικής στην alphabank; Έκανα μια αίτηση από το νετ αλλά μου δεν έγινε δεκτή. Λέω να πάω σε κατάστημα τώρα να ξανακάνω μπας και μου πει ο υπάλληλος 2-3 πράγματα να προσέξω για να την πάρω. Δεν θυμάμαι αν έβαλα 1000 η 2000 όριο στην αίτηση, αλλά και 1000 και λιγότερο μου φτάνουν, δεν έχω θέμα.

 

Από προφίλ έχω εισόδημα 8Κ πέρυσι (ήμουν φαντάρος), 12.5Κ και 13Κ 2 χρονιές πίσω. Φέτος θα πάει 10Κ+ λογικά. Έχω μια ακόμα πιστωτική με όριο 4000 που δεν χρωστάει τίποτα, δικό μου σπίτι άρα όχι ενοίκιο, κανένα δάνειο (φαντάζομαι του αυτοκινήτου πριν 4 χρόνια δεν πιάνει εφόσον αποπληρώθηκε). Βλέπει κανείς κάτι να χτυπάει έντονα;

 

 

Για να σου εκδωσει καρτα μια τραπεζα μπαινει στον τειρεσια καταρχην και κοιταει το ιστορικο σου ως πελατη σε ολα τα πιστωτικα ιδρυματα. Δεν εχει σημασια αν τωρα δεν χρωστας τιποτα. Αν πχ πριν 3 χρονια χρωστουσες αυτο φαινεται καί επιδρα αρνητικα στο προφιλ σου μιας και βλεπουν οτι παλαιοτερα αντιμετωπισες προβλημα αρα πολυ πιθανον να αντιμετωπισεις και τωρα ειδικα λογω κρισης. Ενα αλλο θεμα ειναι το οριο που εχει η καρτα σου. Το οτι δεν την εχεις χρεωμενη δεν παιζει κανενα ρολο. Η τραπεζα θεωρει οτι εχεις δυνατοτητα για ανοιγμα 4000€, ασχετως αν δεν το εχεις κανει. Οποτε και αυτο επιδρα αρνητικα στην εκδοση νεας καρτας. Φανταζεσαι ο καθενας να μπορουσε να εχει 10 πιστωτικες καρτες, χωρις χρεωση, με 4000€ οριο η καθεμια; Εν δυναμει θα μπορουσες να τις χρεωσεις ολες και βασει του μηνιαιου εισοδηματος να μην τις ξεπληρωσεις ποτε. Και κλεινοντας υπαρχει ενας δεικτης δανειακης επιβαρυνσης στον οποιο μετρα και το ανοιγμα που εχεις δυνατοτητα να κανεις με την καρτα που ηδη εχεις. Ο ΔΔΕ δεν μπορει να ξεπερνα το 35% του εισοδηματος σου, οποτε αμεσως βγαινεις off με τα 4000€ που εχεις στη καρτα σου. Αρα βλεπεις οτι δεν ειναι απλο το θεμα εκδοσης μιας καρτας, ασε που πλεον με αυτη τη κριση μπορει να παιρνουν και αλλα μετρα για τα οποια δεν ειμαι ενημερος μιας και δεν ειμαι πλεον στο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Για να σου εκδωσει καρτα μια τραπεζα μπαινει στον τειρεσια καταρχην και κοιταει το ιστορικο σου ως πελατη σε ολα τα πιστωτικα ιδρυματα. Δεν εχει σημασια αν τωρα δεν χρωστας τιποτα. Αν πχ πριν 3 χρονια χρωστουσες αυτο φαινεται καί επιδρα αρνητικα στο προφιλ σου μιας και βλεπουν οτι παλαιοτερα αντιμετωπισες προβλημα αρα πολυ πιθανον να αντιμετωπισεις και τωρα ειδικα λογω κρισης. Ενα αλλο θεμα ειναι το οριο που εχει η καρτα σου. Το οτι δεν την εχεις χρεωμενη δεν παιζει κανενα ρολο. Η τραπεζα θεωρει οτι εχεις δυνατοτητα για ανοιγμα 4000€, ασχετως αν δεν το εχεις κανει. Οποτε και αυτο επιδρα αρνητικα στην εκδοση νεας καρτας. Φανταζεσαι ο καθενας να μπορουσε να εχει 10 πιστωτικες καρτες, χωρις χρεωση, με 4000€ οριο η καθεμια; Εν δυναμει θα μπορουσες να τις χρεωσεις ολες και βασει του μηνιαιου εισοδηματος να μην τις ξεπληρωσεις ποτε. Και κλεινοντας υπαρχει ενας δεικτης δανειακης επιβαρυνσης στον οποιο μετρα και το ανοιγμα που εχεις δυνατοτητα να κανεις με την καρτα που ηδη εχεις. Ο ΔΔΕ δεν μπορει να ξεπερνα το 35% του εισοδηματος σου, οποτε αμεσως βγαινεις off με τα 4000€ που εχεις στη καρτα σου. Αρα βλεπεις οτι δεν ειναι απλο το θεμα εκδοσης μιας καρτας, ασε που πλεον με αυτη τη κριση μπορει να παιρνουν και αλλα μετρα για τα οποια δεν ειμαι ενημερος μιας και δεν ειμαι πλεον στο χωρο.

 

Πολύ σωστά & κάτι τέτοιο δείχνει να ταιριάζει σε μια περίπτωση που το σύστημα είναι ''τυπικό και όλα λειτουργουν βάσει πολιτικής αλλά μπορεί επίσης να βλέπουν απλώς το όνομα σαν συνωνυμία ή απλά ένα όνομα,επίθετο χωρίς επιπλέον στοιχεία και να θεωρούν ότι μπορεί να είναι αυτός,όπως είχε γίνει στη δική μου περίπτωση που έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες.Οπότε αν γνωρίζει ότι πληρεί τις προυποθέσεις,ας υπάρχει επιμονή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...