Jump to content

ZTE Mimosa Mini


andreassoti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα πριν από λιγες μέρες το ZTE mimoza mini απο τη wind. Έχει android 2.3.5. Καλή η πρώτη εντύπωση.

 

Όντως για 89 ευρώ μοιάζει εξαιρετική πρόταση. Από αυτονομία τι λέει;

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη είναι 256mb μάλλον, αλλά στην χρήση μνήμης δείχνει 203. Παιρνει εξωτερικη κάρτα σε υποδοχή δίπλα από την σιμ (βγαζει δλδ την μπαταρία για να την βάλεις) η οποία ήταν μέσα στο κουτί (2gb). Από μπαταρία μιάμιση με δύο μέρες περίπου με αρκετή χρήση. Από κάμερα δεν λέει και πολλά. Το skype δεν δουλεύει ακόμη. Παιχνίδια παίζουν κανονικά. Ωραίο πρόγραμμαπου κατέβασα είναι το "go launcher ex" με πολλά πρόσθετα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η εσωτερική μνήμη είναι 256mb μάλλον, αλλά στην χρήση μνήμης δείχνει 203. Παιρνει εξωτερικη κάρτα σε υποδοχή δίπλα από την σιμ (βγαζει δλδ την μπαταρία για να την βάλεις) η οποία ήταν μέσα στο κουτί (2gb). Από μπαταρία μιάμιση με δύο μέρες περίπου με αρκετή χρήση. Από κάμερα δεν λέει και πολλά. Το skype δεν δουλεύει ακόμη. Παιχνίδια παίζουν κανονικά. Ωραίο πρόγραμμαπου κατέβασα είναι το "go launcher ex" με πολλά πρόσθετα.

 

Έχει και έξοδο 3,5 mm; με ενδιαφέρει αυτό γιατί κάπου στο ιντερνετ λένε ότι δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλά γιατί άνοιξες θέμα για το mimoza μέσα στο forum του blade και όχι μέσα στο forum της ZTE?

 

Υποθέτοντας πως έχει android από ρυθμίσεις-->ήχοι αλλάζεις ήχο κλήσης.

Αλλά επειδή χρησιμοποιείς το ρήμα "εισάγουμε", αν εννοείς πώς περνάμε ένα αρχείο στο κινητό, είτε με usb είτε με bluetooth.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά γιατί άνοιξες θέμα για το mimoza μέσα στο forum του blade και όχι μέσα στο forum της ZTE?

 

Υποθέτοντας πως έχει android από ρυθμίσεις-->ήχοι αλλάζεις ήχο κλήσης.

Αλλά επειδή χρησιμοποιείς το ρήμα "εισάγουμε", αν εννοείς πώς περνάμε ένα αρχείο στο κινητό, είτε με usb είτε με bluetooth.

Εννοώ ότι θέλω να χρησιμοποιήσω ένα ήχο (που έχω κατεβάσει), σαν ήχο κλήσης. Αλλά το μενού με πηγαίνει μόνο στου ήχους που προϋπάρχουν μέσα. Δεν μου επιτρέπει να πάω σε άλλο φάκελο. δεν μπορώ να βρω τον φάκελο που έχει τους αρχικούς ήχους για να το εισάγω εκεί τον ήχο που θέλω.

Μήπως υπάρχουν κάπου λεπτομερείς & εις βάθος οδηγίες χρήσης του τηλ/νου? γιατί το Manual που δίνουν ή που κατεβάζω, είναι εντελώς συνοπτικό χωρίς λεπτομέρειες

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι θέλω να χρησιμοποιήσω ένα ήχο (που έχω κατεβάσει), σαν ήχο κλήσης. Αλλά το μενού με πηγαίνει μόνο στου ήχους που προϋπάρχουν μέσα. Δεν μου επιτρέπει να πάω σε άλλο φάκελο. δεν μπορώ να βρω τον φάκελο που έχει τους αρχικούς ήχους για να το εισάγω εκεί τον ήχο που θέλω.

Μήπως υπάρχουν κάπου λεπτομερείς & εις βάθος οδηγίες χρήσης του τηλ/νου? γιατί το Manual που δίνουν ή που κατεβάζω, είναι εντελώς συνοπτικό χωρίς λεπτομέρειες

Ευχαριστώ

 

Ίσως η έκδοση android που έχει να είναι λίγο μάπα. Για δες τι έχει..Αν πατήσεις παρατεταμένα στον ήχο που θες δεν έχει επιλογή για ορισμό ως ringtone?

Δοκίμασε και με καμιά εφαρμογή, π.χ. αυτή.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχετικά με την έξοδο ήχου έχει στο επάνω μέρος έξοδο για τα ακουστικά.

Με τους ήχους κλήσης πας στην "μουσική" επιλέγεις τον ήχο που θέλεις και κατά την αναπαραγωγή πατας το μεσαιο κουμπι (με τις τρεις παύλες) και σου δίνει κάποιες επιλογές. μία απ αυτές είναι χρήση ως ηχος κλήσης. Άλλος τρόπος, κρατάς πατημένο τον ήχο που θέλεις και σου ανοιγει παράθυρο επιλογών όπου περιέχει και την εντολή χρήση ως ήχος κλήσης.

Φοβερή εφαρμογή για όλα τα android κινητά είναι το viber, ο φακός, το turbo gps, app2 sd free, google sky map, και το εορτολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω την εφαρμογή smartcompass αλλά δεν δουλεύει και ζητάει reset γιατί υπάρχει κάποιο λάθος στον magnetic sensor. Πως μπορώ να το κάνω αυτό; Αλλά ούτε και το skymap δουλεύει κανονικά. Γυρίζει και δεν σταθεροποιείται. Τι γίνεται; Επεσα άραγε σε προβληματική συσκευή;

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by panhat
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την έξοδο ήχου έχει στο επάνω μέρος έξοδο για τα ακουστικά.

Με τους ήχους κλήσης πας στην "μουσική" επιλέγεις τον ήχο που θέλεις και κατά την αναπαραγωγή πατας το μεσαιο κουμπι (με τις τρεις παύλες) και σου δίνει κάποιες επιλογές. μία απ αυτές είναι χρήση ως ηχος κλήσης. Άλλος τρόπος, κρατάς πατημένο τον ήχο που θέλεις και σου ανοιγει παράθυρο επιλογών όπου περιέχει και την εντολή χρήση ως ήχος κλήσης.

Φοβερή εφαρμογή για όλα τα android κινητά είναι το viber, ο φακός, το turbo gps, app2 sd free, google sky map, και το εορτολόγιο.

 

Είμαι περίεργος να μάθω αν το σκαιμαπ λειτουργεί κανονικά στην συσκευή σου. Ενημέρωσέ με σε παρακαλώ...

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by panhat
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος γιατί δεν λειτουργεί στην συσκευή μου καμμία πυξίδα και ούτε το σκαιμαπ. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με κάποια υπόδειξη ή μήπως έπεσα σε προβληματική συσκευή;
Link to comment
Share on other sites

Το σκαιμαπ μετα απο την τελευταια αναβαθμιση εχει αποσταθεροποιηθει. Με ανοιχτο το wifi που το ετρεξα λιγο καπως βελτιωθηκε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα.Θέλω να παρω το μιμοζα αλλα δεν ξέρω αν απο το lumia 710 θα μπορώ να κάνω βιντεοκλήσεις μεσο skype.το γνωρίζει κανείς??? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Το Mimoza Mini που έχω εγώ με android 2.3.5. ΔΕΝ δέχεται το Skype (μου λέει ότι ΔΕΝ είναι compatible). Μπορείς όμως να βάλεις το Viber

δοκίμασες να το εγκαταστήσεις εκτός google play;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα σας, η συγκεκριμενη συσκευη εχει techering, μπορει ασυρματα να λειτουργει ως modem, γνωριζει κανεις? ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, η συγκεκριμενη συσκευη εχει techering, μπορει ασυρματα να λειτουργει ως modem, γνωριζει κανεις? ευχαριστώ

 

Ναι κάνει κανονικά tethering :)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες να το εγκαταστήσεις εκτός google play;

 

Ψάχνω κι εγώ για sites με εφαρμογές εκτός του google play οπότε αν μπορείς δώσε λίγο φως από εδώ ή από pm....

Επίσης ψάχνομαι και για καμία θήκη κατά προτίμηση από Ελλάδα αλλά αν έχετε καμιά ωραία υπ' όψιν από εξωτερικό καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 9 months later...
Μη αναμενόμενη διακοπή διαδικασίας com.android.phone, com.android.settings, com.android.launcher2.....οταν κλεινω μια εφαρμογή και θελω να ανοιξη μια άλλη...και μαυρη οθόνη...βγαζω την μπαταρια στιγμιαια και ξαναανοιγω το τηλεφωνο πολλες φορες για να παρει μπρος, αλλα τίποτα...ειχα κανει και επαναφορα εργ.ρυθμ..τιποτα...τι άλλο να κανω?ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE Mimosa Mini

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...